Proef met onbemande stoptrein in oosten land Binnenland Voorbereiding voor vijfde baan Lenin veroorzaakt onrust in Groningen 'Verbeterplan' voor probleemscholen Make-up voor culturele hoofdstad Verdachte krijgt dag voor verantwoording moord Veel belangstelling verwacht bij rechtszaak Sybine Jansons Orale seks helpt tegen zwangerschapsziekte Celstraffen tot vijf jaar voor beroving supermarkt NSDAG 7 JUNI 2000 shandelde IRT-infiltrant eist miljoen lem Een voormalige politie-infiltrant van de Haarlemse ïinele Inlichtingendienst is mishandeld en bedreigd door linelen. Twee onbekende mannen hebben hem vorige week ijn huis in Aerdenhout opgewacht. Omdat de oud-Haar- ner de staat verantwoordelijk houdt voor het uitlekken van identiteit, eist hij ruim een miljoen gulden schadevergoe- Hij vermoedt dat de mishandeling een gevolg is van de ^hijning van het boek van de Zandvoortse misdaadjourna- van Hout over de IRT-affaire. Daarin noemt de Amster- ise officier mr. F. Teeven zijn naam. De Aerdenhouter heeft ilitie om extra beveiliging gevraagd. Hij zegt niet te weten r achter de mishandeling zitten. endam zakt door zoutwinning iam» De bodem ten noordwesten van Veendam is ruim elf imeter gedaald door de zoutwinning van het bedrijf Ned- De daling gaat tot 2008 door tot zo'n 35 centimeter, maar /olgens minister Jorritsma zelfs oplopen tot 1,10 meter. De jmdaling door gaswinning (maximaal 35 centimeter) komt nog bij. Nedmag Industries bv wint al sinds begin jaren tig zout bij Veendam. Vanaf 1995 is het bedrijf een andere ingsmethode gaan gebruiken, het zogeheten squeezen, door de bodem aanzienlijk daalt. Er ontstaat net als bij de nning een dalingskom. Alleen is deze kom bij de zoutwin- dieper en minder breed. In 2008 wordt gerekend op een ig van 35 centimeter in het middelpunt aan de Nozoweg, in [straal van anderhalve kilometer daalt de bodem dan de daarvan. stige buurman in hechtenis dingen De politie in Groningen heeft een 62-jarige man uit itad met geweld gearresteerd, omdat hij zijn nieuwe onder mouw het leven zuur maakte. Volgens de politie is het in erland hoogst uitzonderlijk dat er iemand in hechtenis dt genomen wegens bedreiging van buren. Na meerdere I i hten van de vrouw in korte tijd besloot de politie agenten in ;er een avond in haar huis te laten doorbrengen. Volgens woordvoerder van de politie waren de bedreigingen en ildpartijen dermate intimiderend dat aanhouding en hech- s gerechtvaardigd was. De man werd vervolgens met geweld ijn huis gehaald. De politie moest de voordeur met een sta- am openbreken. reede oordeel zaak-Verstappen e( iaag Justitie laat een tweede beoordeling uitvoeren van opsporingsonderzoek in de zaak Nicky Verstappen. De elfja- jongen werd in augustus 1998 dood aangetroffen op de isummerheide. Het college van procureurs-generaal heeft oten dat de zaak opnieuw moet worden bekeken. Een team Per leiding van advocaat-generaal P. Cremers van justitie in - ïem gaat het dossier nog eens onder de loep nemen. Behal- J UTemers maken een officier van justitie en twee plaatsver- m jend korpschefs van politie deel uit van dit team. De tweede >rdeling van het onderzoek gebeurt op verzoek van de ou- H van het slachtoffer. Nicky verdween op 11 augustus 1998 Fiji hij deelnam aan een vakantiekamp. Zijn stoffelijk over- )t werd een dag later in de buurt van het kamp gevonden. ongen was het slachtoffer geworden van een zedendelict. litie pakte grote drugsbende sheuvelDe politie heeft gisteren een grote drugsbende op- i ild. Op vijftien plaatsen in Noord-Brabant zijn huiszoekin- verricht. Daarbij zijn dertien mannen en een vrouw aange ef den. De hoofdverdachten zijn twee mannen uit Kaatsheuvel en Sprang-Capelle (36). De bende produceerde zelf voorna- jg ijk amfetamine. Daarnaast handelden de verdachten vol- jsl i de politie in grondstoffen, zoals zoutzuur, zwavelzuur, rezuur en cafeïne anhydrous. Ze kochten die bij legale che- aliënbedrijven in Nederland. Bij de huiszoekingen zijn ipels, machines, gereedschappen, grondstoffen, wapens, ieren, geld en een hoeveelheid drugs in beslag genomen. eer brand in keukencentrum !Lï Voor de tweede keer in acht weken is een keukencen- n in Weert door brand getroffen. Politie en brandweer ver gden dat het vuur in beide gevallen is aangestoken. Acht we geleden brandden de showroom en het kantoor van het be- volledig af. De schade bedroeg toen 1,5 miljoen gulden, erochtend rond kwart voor drie waren politie en brandweer k ter plaatse na een inbraakalarm. Vermoedelijk is er brand Wicht via een ingeslagen raam. De schade aan de productie- Wdie naast de inmiddels afgebrande showroom staat, bleef ^r snel ingrijpen beperkt tot 15.000 gulden. ivenslang geëist voor dubbele moord lle Tegen een 43-jarige Zwollenaar is gisteren voor de ïtbank in Zwolle levenslang geëist voor de dubbele moord fijn dochter (15) en ex-vrouw (35) in september vorig jaar. idvocaat van de verdachte noemt de eis schrikbarend en wil ipraak. De leden van het Iraanse gezin woonden al geruime niet meer bij elkaar. Nadat de vrouw met haar kinderen de had verlaten, woonde ze eerst in een Blijf van m'n Lijf-huis ater op een geheim adres in Zwolle. De man ging later ook e Overijsselse hoofdstad wonen. De verdachte zou plotse- hebben toegeslagen, toen de vrouw en de dochter bij hem reijaardagsvisite waren. Hij bracht hen met tientallen mes- en om het leven. Vervolgens belde hij de politie. s lfmoordgevaar stadhuis onderzocht haag Burgemeester Deetman van Den Haag heeft gisteren loten tot een analyse van de aantrekkingskracht die het igse stadhuis lijkt te hebben op mensen die zelfmoord willen ;en. Dit naar aanleiding van een ernstig incident gistermid- waarbij een verwarde vrouw van de zesde etage naar bene- dreigde te springen. Hulpverleners wisten de vrouw van r voornemen af te brengen. Een deel van het atrium (bin- hal) moest worden afgezet. Veel hulpkrachten werden op- - )epen en ook werd een springkussen opgeblazen. Onlangs gde iemand er wel in zich in het stadhuis van het leven te Tbven. euwe behandeling borstkanker :erdam Een nieuwe gecombineerde behandeling van borst- ker bij jonge vrouwen heeft tot nu toe hoopgevende resulta- opgeleverd. De overlevingskansen van patiënten met een [ezaaide vorm van borstkanker bleken met de combinatie- rapie met een jaar te kunnen worden verlengd. Aan het Eu- ese onderzoek in de Daniël de Hoed-kliniek, onderdeel van Academisch Ziekenhuis in Rotterdam, namen 161 patiënten 1, van wie 64 uit Nederland. De resultaten van het onderzoek Ier leiding van Prof. dr. Jan Klijn, worden deze week gepubli- rd in het Amerikaanse tijdschrift The Journal of the National teer Institute. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat djf jaar behandeling met de combinatietherapie nog twee al zoveel patiënten in leven waren als na het begin van een elvoudige behandeling. evonden aap overleden haag Een sterk onderkoeld en uitgedroogd halfaapje, een eheten potto, is gisteren door wandelaars aangetroffen in de nen bij Duindorp. Medewerkers van de Dierenambulance fermden zich vervolgens over het onfortuinlijke dier. Van- tend is de aap toch overleden aan de gevolgen van zijn ikke gezondheid. Een gespecialiseerde dierenarts onder- ht gisteren het aapje. De potto is een nachtdiertje en komt spronkelijk uit oostelijk Afrika. Het is een beschermde dier- rt en dus illegaal in Nederland. „Vermoedelijk heeft iemand n meegenomen, maar vond hij het tegenvallen en heeft het rom gedumpt. Onbegrijpelijk, laat die mensen goudvissen nen", aldus een boze medewerker van de Dierenambulance. zal zo snel mogelijk worden overgedragen aan de hting Aap in Almere. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten groningen anp J4et plan om morgen een negen meter hoog standbeeld van de voormalige Russische communistenleider Lenin in het Noor derplantsoen in Groningen te plaatsen, stuit op hevig verzet van plaatselijke natuurliefhebbers. De sculptuur van de Russische heerser, eigendom van onder nemer Koop uit het Groningse gehucht Tjuchem, wordt naar het park verplaatst als onderdeel van een kunstmanifestatie. De werkgroep Noorderplantsoen is hier echter tegen, omdat het grasveld waar het zeven ton wegende beeld komt te staan te veel schade zou oplopen. „We zijn niet tegen het beeld zelf', benadrukt woordvoerder Reneman. „Maar zeven weken Lenin zorgt wel voor minimaal vier jaar natuurachterstand. Het kan natuurlijk worden her steld, maar de unieke vegetatie die je hebt weggemaakt, komt niet terug door een paar nieuwe graszoden neer te leggen. Initiator Boomstra van het Groningse Centrum voor Beelden de Kunst neemt de klachten van Renemans werkgroep serieus, maar stelt dat de manifestatieorganisatie alles in het werk heeft gesteld om het plantsoen zoveel mogelijk te ontzien. „Een park commissie heeft het plan gewikt en gewogen, een ecoloog heeft zijn wetenschappelijke advies uitgebracht, we rijden om de zeldzame planten heen en er is. een budget vrijgemaakt voor herstelwerk naderhand. Wat zouden we nog meer kunnen doen?" Onderwijsraad pakt achterstanden aan zwanenburg Naast de Zwanenburgbaan (de vierde baan) van Schiphol is Rijkswaterstaat bezig met de bouw van een verdiepte betonnen bak, waarin straks de snelweg A5 zal worden aangelegd. De snelweg (een deel van de zogenoemde Westrandweg die de A4 bij Hoofddorp en verder op de A9 bij Badhoevedorp verbindt met de Coentunnel) duikt in de tunnelbak onder een toekomstige taxibaan naar de geplande vijfde Schiphol- baan door. foto wfa peter brom den haag gpd Adviseurs van TNO en NS Railinfrabeheer: Het blijkt goed mogelijk treinen te laten rijden zonder bestuurders. De technische voorzieningen, zoals gelei ding, zijn al aanwezig. Bovendien kunnen de investerin gen worden terugverdiend door de lagere kosten, zo blijkt uit onderzoek van TNO en NS Railinfrabeheer. De onderzoekers stellen voor op een rustige spoorweg er gens in het oosten of het noorden van het land een proef te nemen met een onbemande stoptrein. hoofddorp anp Het onderzoek naar de moge lijkheid om onbemande treinen te laten rijden werd uitgevoerd in opdracht van Railforum Ne derland in Hoofddorp. Railfo rum is een vereniging voor in stanties die belang hebben bij het spoor in Nederland. Door de proef zouden kunnen wennen aan de onbe mande voertuigen, zo menen de onderzoekers. „Het is voor veel mensen nog een raar idee om in een trein te stappen waar geen bestuurder in zit", aldus een woordvoerder van Railforum. In het buiten land, waaronder Frankrijk en Engeland, rijden al onbemande metro-treinen zonder machi nisten. Rangeerwerk met op af stand bestuurde locomotieven is in Nederland geen onbekend verschijnsel. Railforum stelt ook voor een onbemande containertrein te laten rijden op een speciaal daarvoor ingericht traject. Het gaat dan om een automatische locomotief met een of enkele wagons, die zelf naar de plaats van bestemming rijdt. Dit lijkt enigszins op de ondergrondse 'onbemande shuttles die zijn gepland tussen Schiphol en bloemenveiling Aalsmeer. In de studie van Railforum worden in totaal negen toe komstperspectieven geschetst. Het onderzoek, dat in concept klaar is, wordt 27 juni in Zeist gepresenteerd tijdens het semi nar 'automatische treinen'. NS Reizigers ziet op korte ter mijn geen mogelijkheden voor automatische treinen. Anders dan in het buitenland, kent Ne derland namelijk geen volledig vrijliggende banen, zonder wis sels of overwegen. Bovendien rijden de onbemande metro- treinen bijvoorbeeld in Lille en Londen als enige op de lijn. „Dat je technische ontwikke lingen voor automatische trei nen gebruikt, kunnen we ons goed voorstellen. Maar laten we beginnen om met die techniek de machinist te ondersteunen, bijvoorbeeld om op tijd te rij den en minder energie te ge bruiken", aldus een woordvoer der van NS Reizigers. Voor scholen die slecht preste ren moet per geval een speciaal 'verbeterplan' worden opge steld. Een onafhankelijke des kundige moet ervoor zorgen dat het plan wordt uitgevoerd. Hij kan daarbij gebruik maken van praktijkvoorbeelden van andere scholen die goed blijken te werken. Als een school na vier jaar nog steeds onder de maat presteert kan het ministe rie financiële sancties opleggen. Dit stelt de Onderwijsraad in een advies over het onderwijs achterstandenbeleid dat van daag aan staatssecretaris Adel- mund is overhandigd. Volgens de Onderwijsraad zijn achterstanden op scholen zo complex en verschillend dat het niet mogelijk is om ze op één en dezelfde wijze op te los sen. Daarom moet het pro bleem per school en op een zo breed mogelijke manier worden aangepakt. De raad verwerpt de aanpak die Adelmund voor staat. „De tijd van het experi menteren met mogelijke oplos singen is voorbij." Het is vol gens de raad hoog tijd dat de voor een school geschikte aan pak snel en voortvarend wordt uitgevoerd. „Een beleid dat zich uitsluitend richt op het uitvaar digen van voorschriften en voorwaarden schiet tekort", zo staat in het advies te lezen. Het is aan de onderwijsin spectie om te bepalen welke scholen met veel achterstands leerlingen voor zo'n brede aan pak in aanmerking komen. De plaatselijke overheid (de ge meente) moet vervolgens een onafhankelijke commissie in stellen die de school doorlicht om er achter te komen wat er precies mis is. Daarbij moet worden gekeken naar zaken als lesmethoden, leerlingpopulatie, voor- en naschoolse activiteiten en de omgeving van de school. Maar ook ouderparticipatie, be stuur, leiding en personeel moeten onder de loep worden genomen. De raad stelt voor om hierna een deskundige (procesmana ger) in te schakelen om met de school een plan van aanpak op te stellen en uit te voeren. Wan neer nodig kan voor financiële hulp gebruik worden gemaakt van een speciaal fonds. Als na vier jaar blijkt dat het aan de school zelf te wijten is dat de doelstellingen van het 'verbe terplan' niet zijn gehaald, moet de minister van onderwijs in grijpen en de overheidssubsidie verlagen. „Onderwijsachter standen voorkomen en vermin deren is een gedeelde verant woordelijkheid van school en bestuur, lokale overheid en rijksoverheid", aldus de Onder wijsraad. utrecht anp Rotterdam Aangezien Rotter- dam.volgend jaar culturele hoofd stad wordt, doft de Maasstad zich alvast een beetje op. Gisteren werd begonnen met het schoon maken van de gevel van het stad huis aan de Coolsingel. Omdat die uit zandsteen is opgetrokken, zou het gebruikelijke zandstralen te veel schade aanrichten. Met een betrekkelijke nieuwe tech niek, schoonmaken met een laser straal, moet de gevel er over een paar weken als nieuw uitzien. foto anp ed oudenaarden Justitie in Utrecht rekent op veel belangstelling voor de rechtszaak volgende week woensdag te gen de 37-jarige Nieuwegeiner die terecht staat op verdenking van de verkrachting van en de moord op de 13-jarige Sybine Jansons. Het meis je verdween op 19 januari vorig jaar spoorloos in de bossen tussen Maarn en Doorn en werd op 24 februari vermoord en verkracht teruggevonden in een vaart bij Breukelen. Voor de zitting waarin de man uit Nieuwegein zich moet verantwoorden, heeft de rechtbank een hele dag uitgetrokken, ledereen moet vooraf over toegangskaarten beschikken. Alleen direct betrokkenen en een beperkt aantal journalisten mag de zittingzaal in. Het is niet voor het eerst, dat de verdachte we gens zedendelicten terecht staat. Begin jaren ne gentig moest hij zich voor twee verkrachtingen verantwoorden in zijn toenmalige woonplaats Amsterdam. In één zaak werd hij vrijgesproken, voor de andere kreeg hij in hoger beroep drie jaar cel en TBS met dwangverpleging. De zaak kwam uiteindelijk voor de Hoge Raad, omdat zijn advocaat vond dat DNA-materiaal oneigenlijk als bewijs tegen zijn cliënt was ge bruikt. De Hoge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof in Den Haag, dat de verdachte ver oordeelde tot negen jaar cel, zonder TBS, omdat het advies van het Pieter Baan Centrum inmid dels was verjaard. Conform de regels zat de man tweederde van zijn straf uit. Binnen een jaar zou hij zich hebben vergrepen aan Sybine lansons en bovendien twee andere vrouwen hebben ver kracht. Ook in de zaak Sybine Jansons kan het DNA- bewijs een cruciale rol spelen. Justitie kan slechts een gedeeltelijk DNA-profiel aanvoeren als be wijs tegen de man. Met welke andere bewijzen justitie tegen de ontkennende verdacht komt, is nog niet bekend. De advocaat van de man uit Nieuwegein vecht opnieuw de rechtmatigheid van het verkrijgen van het DNA-bewijs aan. De verdachte zou het materiaal hebben afgestaan in het kader van het onderzoek naar een verkrach ting. Justitie had het volgens de verdediging niet mogen gebruiken in de zaak-Jansons. leiden rens koldenhof Vrouwen die voordat ze zwan ger raken hun partner oraal bevredigen lopen minder kans op de zwangerschapsziekte pre-eclampsie. Het gunstige effect van orale seks neemt toe indien de vrouw het sperma van de man inslikt. Dat blijkt uit een onderzoek van het VU- ziekenhuis in Amsterdam en het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Pre-eclampsie komt in onge veer tien procent van de zwan gerschappen voor. Medisch gezien lijkt een zwangerschap op een orgaantransplantatie. Bij pre-eclampsie stoot het li chaam van de vrouw het 'vreemde weefsel' van de vrucht als het ware af. De symptomen variëren van hoofdpijn, hoge bloeddruk en krampen. De aandoening heeft ook ernstige gevolgen voor de foetus. Het kindje groeit slecht en voortijdige bevallingen of miskramen komen regelmatig voor. Een enkele keer komt de zwangere vrouw te overlijden. De gynaecoloog G. Dekker>tot voor kort werkzaam in het VU- ziekenhuis, ontdekte de heilza me werking van orale seks op de bestrijding van de zwanger schapsziekte als eerste. In een enquête vroeg hij 41 vrouwen die pre-eclampsie gehad had den naar hun seksuele ge woonten voor de zwanger schap. Aan 44 vrouwen die een probleemloze zwangerschap achter de rug hadden vroeg hij hetzelfde. De antwoorden in de twee groepen verschilden flink. Van de vrouwen die geen proble men hadden tijdens hun zwangerschap bleek ruim tachtig procent aan orale seks te doen, bijna het dubbele van de vrouwen die wel problemen hadden gehad. De cijfers wa ren nog overtuigender wan neer gekeken werd naar vrou wen die het sperma van hun partner doorslikten. Bijna de helft (48 procent van de vrou wen die geen zwangerschaps problemen kenden bleken het sperma van hun partner door te slikken, tegen 17 procent van de vrouwen die de aan doening wel kregen. Volgens professor F.Claas, hoogleraar transplantatie-im- munologie aan het LUMC, passen de resultaten van Dek kers onderzoek in bekende theorieën over het afstoten van organen. „Het is bekend dat bepaalde moleculen (antige nen) het accepteren van vreemd weefsel vergemakkelij ken. Bovendien is bekend dat orale toediening van die stof fen beter werkt dan andere methoden. Het inslikken van sperma heeft kennelijk een soortgelijk effect op het accep teren van de vrucht. Je fopt het afweersysteem als het ware." Over de praktische toepassing van de vondst reageert Claas terughoudend. „Ik vind het wat ongenuanceerd om tegen vrouwen met pre-eclampsie te zeggen: doe maar aan orale seks. Maar ik kan me wel voor stellen dat de werkzame stof fen de basis kunnen vormen voor een vaccin." Inmiddels is het onderzoek van Dekker en Claas gepubli ceerd in het vakblad Journal of Reproductive Immunology. De eerste reacties zijn positief. Claas: „Collega's zeggen: Jon gens jullie hebben hier iets. Vanochtend belde nog een col lega uit Griekenland die zeer .geïnteresseerd was. Ik denk dan ook dat verder onderzoek zeker zal volgen." dordrecht anp De jongste veroordeelde, de informele leider uit Dordrecht, was tijdens de overval minder jarig, maar is berecht volgens het volwassenenstrafrecht. Het openbaar ministerie had tegen hem 4,5 jaar geëist, maar de rechtbank legde hem een half jaar meer op. Een 19-jarige Rot terdammer werd conform de eis tot vijf jaar veroordeeld voor de overval, afpersing, diefstal van de BMW en een scooter- roof. Een 22-jarige Dordrechter, betrokken bij de overval en af persing van de eigenaar van de BMW, kreeg 4,5 jaar. Een 19-ja- rige uit Arnhem was alleen aan wezig bij de overval en kreeg daarvoor 2,5 jaar cel. Een 23-jarige cassière is voor medeplichtigheid aan de over val en voor diefstal uit de kassa veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. Justitie had 18 maanden cel geëist. Vier mannen drongen op de za terdagochtend voor kerst 1999 via een luik een AH-filiaal in Dordrecht binnen. Ze sloten vier medewerkers op in de vriescel, bedreigden de bakker met een mes om de sleutel te krijgen, maar vertrokken zon der buit omdat er een tijdslot op de kluis zat. Gisteren kreeg het viertal, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, celstraffen tot vijfjaar opgelegd. Drie van de vier mannen wer den ook veroordeeld voor de brute afpersing van de sleutels van een gloednieuwe peperdu re BMW cabrio. Het drietal bond de eigenaar en zijn vrien din vast in hun woning en ont vreemdde de sleutels van de auto. De BMW verkochten ze later voor 5000 gulden, het geld verbrasten ze tijdens een avondje feesten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5