Geen uitstel voor Vreemdelingenwet Gevecht om gegevens voor tv belandt in nieuwe fase Binnenland Wethouders doorbreken taboe met wens salarisverhoging Medaille voor Wubbo Ockels Jorritsma vindt dat ze best mag meepraten over WAO OM eist weer 20 jaar na vrijspraak roofmoorden ■JNSDAG 7 JUNI 2000 iderzoek Fireworks in Denemarken iede» Het openbaar ministerie in Almelo heeft een rechts- (verzoek aan Denemarken gedaan voor een onderzoek naar n|)eense leverancier Pyrotec Glumsoöl van S.E. Fireworks. Dat chef Biehl van de Deense sectie van Interpol gisteren in ictualiteitenprogramma Nova gezegd. Het OM in Almelo vafr in belang van het onderzoek geen commentaar. Volgens teur Poulsen van Pyrotec levert het bedrijf zogenoemde ijs- ■inen aan S.E. Fireworks in Enschede. Dat vuurwerk kan 'êljèns haar echter nooit tot een explosie met de omvang als in erchede hebben geleid. Volgens Nova is de grote explosie mo- ontstaan in een van de bunkers waar het Deense vuur- was opgeslagen. peede vermiste Fries gevonden Het lichaam van de tweede vermiste man uit Harde- [p is gisteravond in het Van Starkenborghkanaal bij Zuid- i gevonden. Vorige week donderdag werd het stoffelijk •schot van een 36-jarige plaatsgenoot al uit het kanaal ge- 1. De mannen werden sinds eind maart vermist, nadat ze in een uitstapje hadden gemaakt. De andere man werd na vekenlange zoektocht in een auto op de bodem van het ka- aangetroffen. 11 stitie laat met internetregels jaag Nederlandse consumenten die iets kopen via inter- )f een postorderbedrijf, hebben voorlopig nog geen extra elijke bescherming. Europese richtlijnen schrijven extra ei- voor waaraan verkopers op afstand moeten voldoen, maar erland heeft die nog niet omgezet in nationale wetgeving, ens een woordvoerder van het ministerie van justitie gaat mzetting in nationale regels trager, omdat de regeling vol- hem zeer ingewikkeld is, zowel technisch-juridisch als be- imatig. Bovendien zijn er verschillende departementen bij bkken, want het gaat onder meer om regels op het gebied ^telecom en privacy. monstratie voor beter onderwijs erdam Ongeveer 600 ouders en kinderen van zeven basis- den in de binnenstad van Amsterdam hebben vanmorgen monstreerd voor het gemeentehuis tegen het tekort aan le- i en lokalen. De ouders eisen dat er meer docenten en in- achten worden aangetrokken die leraren bij ziekte kunnen angen. Nu worden kinderen bij ziekte van hun juffen en Ïsters vaak naar huis gestuurd of worden ze over andere ien verspreid. Ook protesteerden ze tegen de grootte van de ken. Ondanks eerder gedane beloftes zijn die nog steeds niet per geworden. Verder zijn de scholen te klein behuisd. rzetsheld Van der Veen overleden 'arden De Friese verzetsstrijder Taco van der Veen is zon- ip 87-jarige leeftijd in Leeuwarden overleden. Hij kreeg lan- ke bekendheid door zijn aandeel in de overval op de Leeu- ler gevangenis. Op 8 december 1944 werden toen 51 ver- el nensen bevrijd. De bakkerij van Van der Veen aan de Oos- rachtswal, schuin tegenover de gevangenis, was de uitvals- voor de knokploeg die de operatie onder leiding van Piet rman uitvoerde. De laatste vijftien jaar van zijn leven was 1 p basisscholen de belangrijkste jeugdvoorlichter over de ede Wereldoorlog. „In zijn topjaar vertelde hij 15.000 scho- n over zijn tijd in het verzet", zegt directeur Koopmans van lei :ries Verzetsmuseum. Taco van der-Veen wordt morgen in ïwarden begraven. rtig tips over oude moord adjiERENDDe politie Zaanstreek-Waterland en het programma r R. de Vries, misdaadverslaggever, hebben in totaal dertig binnengekregen over de moord op de 10-jarige Peter Oort 'urmerend. Het stoffelijk overschot van het jonge slachtoffer d op 15 augustus 1-982 in een sloot gevonden. Presentator ic (ries wilde de moord nogmaals onder de aandacht brengen, o< lat de zaak op 18 augustus dit jaar verjaart. De politie laat team van vijf rechercheurs de aanwijzingen natrekken. De er gaat vrijuit als het speurwerk voor die datum niets ople- pjukte in pinksterweekeinde haag De extra vrije dag met Pinksteren en de eerste wed- of jden van Euro 2000 veroorzaken het komende weekeinde :e drukte op de wegen, verwachten de ANWB en het Traffic rmation Centre (TIC). Vooral in de avondspits vrijdag en op ede Pinksterdag staaruer waarschijnlijk veel files. De ANWB i^acht dat 850.000 mensen het Pinksterweekeinde aangrij- voor een korte vakantie. De meesten van hen houden die in n land. Vrijdag staan daardoor waarschijnlijk files op de we- naar de kust, de Veluwe en het zuiden. De files kunnen een 11! imenlijke lengte van 300 kilometer halen, waar op een nor ia e vrijdag 200 tot 250 kilometer file wordt gemeten. 10 5 cel tegen afperser Ajax erdam Voor de rechtbank in Amsterdam is gisteren een cel geëist tegen de 43-jarige Amstelvener die in maart van t c aar Ajax afperste. In een brief werd 10 miljoen euro geëist de club. Anders zouden bestuursleden en spelers hun leven meer zeker zijn. De helft van de straf werd voorwaardlijk st. De man leverde een envelop af bij het stadion. Naar ei- zeggen deed hij dit in opdracht van een anonieme op- rhtgever. In de envelop zat een contract waarin stond dat ten goede zou komen aan een Portugese voetbalorga- ftie die nieuw talent voor Ajax zou opsporen. De verdachte onder meer een auto en een mobiele telefoon krijgen. irdrijders langs wegwerkers beboet rERDAMHet zogenoemde spitsteam van de Amsterdamse leerspolitie heeft gisteren 1569 automobilisten op de foto ;elegd die met te hoge snelheid tijdens wegwerkzaamheden de Al0-Noord reden. De boetes variëren van zestig tot en- honderden guldens. Het bontst maakte een bestuurder het 135 kilometer per uur reed, terwijl maximaal 70 kilometer toegestaan. Deze overtreder en een aantal anderen zullen an|r de rechter moeten verschijnen. Het Spitsteam fotografeer- 'edurende 2,5 uur. De 1569 overtreders maakten in totaal 59 (Apent uit van alle voorbijkomende automobilisten. •uterse laconiek over vonnis to* Voormalig legerleider en aankomend parlementa- Desi Bouterse heeft gisteren laconiek op de eis voor het ge- n| itshof in Den Haag gereageerd. Justitie vorderde in hoger b )ep zestien jaar cel en vier miljoen gulden boete tegen Bou- er e wegens grootschalige drugshandel. ,,Ik heb het in de wan- a (angen gehoord, maar andere zaken eerst. Ik hou me er niet pfc bezig", aldus Bouterse in Paramaribo. De eerste zaak die 1 terse in het parlement aan de orde wil stellen, is waar- jnlijk een onderzoek naar de zogeheten 8 decembermoor van 1982. ,,Er wordt al achttien jaar politiek mee bedreven, dan moet het onderzoek maar komen", vindt de parlemen- r in spe. Hij was in 1982 regeringsleider en wordt verant- T irdelijk gehouden voor de moord op vijftien tegenstanders zijn bewind. e ;ur weg als VARA-directeur u ersum VARA-directeur en -voorzitter Vera Keur legt de helft kt haar takenpakket neer. De omroep gaat op zoek naar een is nve directeur radio en televisie. Vijf jaar geleden koppelde mroep de twee functies, maar door de concessiewet die Ier dit jaar is aangenomen, is een dergelijke organisatie niet r nodig en 'krijgt de VARA weer de gelegenheid te kiezen r verbreding van het management', aldus een officiële ver- ai ing. In februari besloot de VARA af te zien van een toekomst io en het publieke bestel, waarvan Keur een grote voorstander Als voorzitter gaat Keur zich nu richten op de omvorming de VARA tot een 'multimediale omroep'. ANP Algemeen Nederlands Persbure aalsmeer gpd Praten over hun eigen salaris is taboe voor wet houders. Maar ze zijn meer dan blij dat één col lega dat onlangs toch heeft gedaan. Zo ook de Wassenaarse wethouder Hupkes: „Iedereen hield tot voor kort zijn mond, maar ik verdien de meer toen ik nog leraar was." Tijdens het jaarlijkse congres van de Vereniging van Gemeenten (VNG) in Aalsmeer, waar ruim tweeduizend burgemeesters, wethouders en raadsleden bijeenkomen, waren alle wethouders het roerend met elkaar eens: wij verdienen meer voor onze lange werkdagen. De discussie over de rechtspositie van de wethouder staat bovenaan de agenda van de ledenvergadering, die samen valt met het congres. Salarisverhoging, dat verdienen onze wethou ders wel", zegt de burgemeester van de gemeen te Heteren enthousiast. Zijn voltallige college kuiert tussen de vele collega's uit het land door de gangen van de congreshal. Wethouder Peters stelt zich bescheiden op. maar steekt zijn onte vredenheid over het salaris niet onder stoelen of banken. ..Ik kan ons salaris niet vergelijken aan dat van de burgemeester of de gemeentesecreta ris, maar als ik kijk naar de tijd die in het werk steek, dan verdien ik toch weinig." Wethouders krijgen veel minder dan burgemees ters. maar dragen vaak een even grote verant woordelijkheid. Op dit moment vangen ze tach tig procent van het burgemeesterssalaris. Voor zitter Van Hasselt van de commissie rechtspositie wethouders wil dat percentage tot 95 procent verhogen. Vooral de wethouders van kleine ge meenten worden zwaar onderbetaald, vindt een woordvoerder van de VNG. .Ambtenaren wor den namelijk betaald naar het aantal inwoners van de gemeente. In gemeenten met minder dan 18.000 inwoners wordt de taak van wethouder als parttime beschouwd. Maar zelden blijkt een wet houder zijn werk te kunnen combineren met een andere baan." De VNG staat niet alleen. De com- missie-Elzinga, die begin dit jaar een lijvig rap port uitbracht over een nieuwe opzet van de ge meentebesturen. bepleitte ook al onomwonden een stevige salarisverhoging voor wethouders van kleinere gemeenten. Door verder de voorwaarde te schrappen dat wethouders lid van de gemeenteraad moeten zijn, hoopt de commissie goede bestuurders te kunnen aantrekken die geen zin hebben om eerst een aantal jaren in de gemeenteraad te gaan zit ten. Maar dan nog blijft de hobbel van een onze ker bestaan: een wethouder moet elke vier jaar maar weer afwachten of hij kan blijven. ..Uitein delijk blijft het toch hobbyismezegt de Goudse wethouder Witvoet. PvdA en WD niet gevoelig voor brandbrief IND den haag gpd PvdA en WD voelen er niets voor invoering van de nieu we Vreemdelingenwet uit te stellen. Coalitiepartner D66 had hierom gevraagd, nadat de ondernemingsraad van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in een brandbrief aan de directie schreef dat de invoeringsda tum van 1 januari 2001 te vroeg is. De oppositie liep gis teren vergeefs te hoop tegen de nieuwe wet, waarover na wekenlang onderling beraad eind vorige week binnen de coalitie overeenstemming werd bereikt. de kamer verder over de nieu we vreemdelingenwet. Deze wet regelt onder andere dat asielzoekers nog maar aan spraak kunnen maken op één vreemdelingenstatus. Wie wordt erkend als vluchteling krijgt een tijdelijke verblijfver- gunning voor drie jaar. Die kan na die periode worden omgezet in een permanente verblijfsver gunning. Asielzoekers kunnen voortaan alleen nog maar bij de rechter tegen de beslissing van de IND in beroep gaan. De nieuwe wet moet de asiel procedure fors verkorten. Bin nen maximaal een half jaar moet de IND uitsluitsel geven. Alleen wanneer er uitzonderlijk veel asielzoekers binnen ko men, kan de regering die ter mijn tot anderhalf jaar rekken. De WD benadrukte dat de partij liever een hardere wet had gezien, maar erkende dat er binnen de Tweede Kamer geen meerderheid voor is. Al leen CDA en SGP zijn voor strengere regels voor asielzoe- De IND, die de Vreemdelingen wet moet uitvoeren, zit mo menteel nog midden in een re organisatie en heeft een enor me achterstand opgelopen bij het afhandelen van asielaanvra gen. Invoering van nieuwe wet en regelgeving zou de chaos bij de IND nog groter maken. Vol gens PvdA-Kamerlid Middel mag de nieuwe wet echter on der geen beding worden uitge steld. „We praten nu al twee jaar over een broodnodige nieuwe wet. Die kunnen we niet uitstellen omdat we bu reaucratische achterstand heb ben opgelopen. Als de IND eind dit jaar de achterstanden nog niet heeft ingelopen, moet de organisatie zich maar tijdelijk in tweeën splitsen: een helft voert vast de nieuwe wet in, de ande re werkt de oude dossiers weg." Ook WD'er Kamp houdt vast aan de bestaande invoeringsda tum. Vandaag debatteert de Twee- Staatssecretaris Cohen overlegt met D66-woordvoerder Dittrich (rechts) voor het debat over de nieuwe Vreemdelingenwet. FOTO ANP ROCER DOHMEN kers. De andere partijen vinden „Maar we hadden in ons ach- WD een meerderheid. Hij rea- eigenlijk overbodig was. DA'er de nieuwe wet te ver gaan. terhoofd dat de wet anders niet geerde daarmee op kritiek van- Wijn zei dat hij de IVdA voor PvdA'er Middel gaf toe veel wa- door de Eerste Kamer zou zijn uit de oppositie dat het wets- deze 'achterkamertjespolitiek' ter in de wijn te hebben gedaan gekomen", zei hij gisteravond, voorstel al zo door de coalitie een forse verkiezingsnederlaag om de WD tevreden te stellen. In de Senaat hebben CDA en was voorgekookt, dat het debat toewenste. noordwijk Wubbo Ockels is niet alleen de eerste Nederlander die een ruimtevlucht heeft gemaakt, hij mag ook als eerste de Gouden Generaal Snijders Medaille in ontvangst ne men. Hij krijgt hem morgen uit handen van generaal buiten dienst Droste, tevens voorzit ter van de stichting Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) en van de Stichting Verenigde Nederlandse Lucht- en ruimtevaart (VNL). De Gouden Ge neraal Snijders Medaille is de hoogste lucht en ruimtevaartonderscheiding die Nederland kent. Het ereteken wordt om de drie jaar toe gekend door de Stichting Generaal Snijders Fonds aan een persoon die op het gebied van de lucht- of ruimtevaart een uitzonderlijke prestatie heeft geleverd. Ockels krijgt de ho ge onderscheiding omdat hij de eerste en tot nu toe enige Nederlander is die een ruimte- vlucht heeft gemaakt en omdat hij zich inzet om belangstelling te wekken voor de ruimte vaart onder vooral jongeren. Ockels maakte zijn ruimtevlucht met de Spacelab D-1 missie van 30 oktober tot 6 november 1985. FOTO ANP COR MULDER den haag anp 'Burger moet meepraten over raadsagenda' aalsmeer anp Gemeentebesturen moeten burgers het recht van 'burger initiatief geven. Inwoners kun nen actuele onderwerpen dan zelf op de agenda van de ge meenteraad plaatsen. Dat stelde minister De Vries van binnenlandse zaken giste ren bepleit voor op een congres van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) in Aalsmeer. De Vries verwacht dat het idee de betrokkenheid van de burger bij het openbaar bestuur zal vergroten. De invoering van het burgerinitiatief hoeft vol gens hem niet ingewikkeld en tijdrovend te zijn. Gemeentera den kunnen het burgerinitiatief in hun eigen reglement van or de opnemen, aldus minister De Vries. Het initiatiefrecht bestaat in Duitsland al langer. Daar heet het 'Bürgerantrag'. De minister verwacht dat 'drukbezette' bur gers', die er nu voor terug schrikken zitting te nemen in permanente overlegorganen van gemeenten, best bereid zijn deel te nemen in tijdelijke com missies' die zich bezighouden met een concreet actueel pro bleem. „We kunnen op die manier beter gebruik maken van het grote potentieel aan creatieve intelligentie bij de burgers." Een ander voordeel is, volgens De Vries, dat gevestigde maat schappelijke belangen geen rol spelen bij de tijdelijke commis- Minister Jorritsma van econo mische zaken vindt dat ze best haar mening mag geven over kwesties die van invloed zijn op de arbeidsmarkt. Ze denkt dat ze de bewindslieden Vermeend en Hoogervorst van sociale za ken niet voor de voeten loopt met opmerkingen over het te rugdringen van het aantal WAO'ers. Bij een persbijeenkomst zei Jorritsma maandag dat Neder land nog veel mensen telt die niet aan het werk zijn. Het zou dus tijd worden om eens beter te kijken naar de mensen die de VUT ingaan en naar mensen die onnodig in de WAO zitten. Ze pleitte ervoor na te denken over een 'andersoortige uitke ring' dan de huidige WAO. De uitspraken kwamen Jor ritsma gisteren op kritiek uit de Tweede Kamer te staan. Groen- Links, de PvdA en D66 vroegen zich af waartoe de opmerkin gen van de bewindsvrouw dien den als ze toch niet van plan was om met concrete voorstel len te komen. „Het zijn proef ballonnetjes waarmee u de ad viescommissie voor de voeten loopt", concludeerde PvdA-Ka merlid Smits. Jorritsma maakte echter dui delijk dat het niet haar bedoe ling was de commissie-Donner, die zich buigt over de WAO- problematiek. in de weg te zit ten. Ze wil de commissie alleen wat suggesties meegeven. Ze gaf overigens toe dat dit geen suggesties van het kabinet be treft, maar slechts van de mi nister van economische zaken. Volgens jorritsma gaat het bij de WAO om een belangrijk on derwerp dat leeft in de samen leving. Daar moeten naast Ver meend, Hoogervorst en de commissie-Donner ook ande- ren over mogen meedenken, vindt ze. „Waarom zou ik daar niets over mogen zeggen? Wat krijgen we nou? Ik ben toch verantwoordelijk voor een goed functionerende arbeidsmarkt. U kunt dus nog wel een aantal opmerkingen over dit onder werp van mij verwachten." hilversum gpd Het juridische gevecht om de programmagege vens van de publieke en commerciële omroepen en de prijs die daarvoor moet worden betaald gaat morgen een nieuwe fase in. De NOS start dan officieel de bezwaarprocedure tegen de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die de NOS sommeerde om het zogeheten spoorboekje met radio en tv-gegevens beschikbaar te stellen aan De Telegraaf. De NMa maakte met deze uit spraak een eind aan het monopolie van de om roepen op de programmagegevens. De NOS kreeg tot 16 juni de tijd om met De Tele graaf, die een tv-gids wil maken, tot een akkoord te komen over de prijs. De NMa legde de NOS te vens een dwangsom van 50.000 gulden op voor elke week waarin de omroeporganisatie het spoorboekje na die periode niet levert. De bezwaarprocedure die de NOS morgen start, kan volgens een woordvoerder van de NOS wel drie tot vier jaar duren. Om de dwangsom die de NOS vanaf 16 juni boven het hoofd hangt van ta fel te krijgen, stapt de omroep morgen naar de rechter voor een kort geding tegen de NMa. Volgens de NOS-woordvoerder heeft er na de uit spraak van de NMa geen enkel overleg met De Telegraaf plaatsgevonden. „Dat had geen zin, want De Telegraaf heeft steeds aangegeven dat ze de gegevens zo ongeveer gratis wil hebben. Zij vinden dat de gegevens vrij beschikbaar moeten zijn. Daar zijn wij en de Holland Media Groep, die het Veronicablad uitgeeft, het niet mee eens. Wij willen het spoorboekje alleen leveren tegen een normaal tarief. Het gaat immers om auteurs rechtelijk beschermde gegevens." De NOS vreest dat de inkomsten uit de program mabladen fors zullen kelderen als ook anderen dan de Hilversumse omroepen gratis een pro grammagids gaan uitgeven. De Telegraaf wil de programmagids wekelijks gratis bij het dagblad verspreiden. Naast De Telegraaf hebben ook an dere uitgeverijen plannen voor een gratis om- roepgids. Nu leveren de gidsen de publieke om roepen jaarlijks tussen de 20 en 25 miljoen gul den netto op. Vooral bladen als Studio van de KRO en VARA TV-Magazine zijn behoorlijk winstgevend. Uit onderzoek is gebleken dat veel mensen hun gidsabonnement opzeggen als ze de radio en tv-gegevens ook wekelijks gratis bij hun krant krijgen. arnhem anpvoor een kop koffie. De volgen de ochtend werd de vrouw dood gevonden. Vlak erna bood hij sieraden te koop aan, maar volgens de verdachte waren dit andere sieraden die hij voor 25 gulden van iemand had ge kocht. De man wordt er ook van ver dacht dat hij een half jaar later de 82-jarige moeder van zijn vriendin in haar Amsterdamse woning heeft gedood. Bij haar waren geld en pasjes verdwe nen. De dader kwam mogelijk met een sleutel binnen. In eer ste instantie werd de kleinzoon verdacht en aangehouden, maar deze bleek onschuldig. De man uit Lelystad heeft volgens het OM daarentegen over beide zaken leugenachtige en tegen strijdige verklaringen afgelegd en beschikt hij niet over een ali bi. Bovendien zou DNA op een gevonden sigarettenpeuk in Amsterdam overeenkomsten vertonen met zijn eigen DNA profiel. Maar volgens verdedi ger Korvinus is hier slechts een kansberekening op losgelaten en is de vondst van de sigaret tenpeuk geen doorslaggevend bewijs. Uitspraak 20 juni. De rechtbank sprak de 41-jarige inwoner van Lelystad vrij, maar in hoger beroep eiste advocaat- generaal Roessingh-Bakels gis teren voor het Arnhemse hof opnieuw twintig jaar wegens de roofmoorden op twee bejaarde vrouwen uit Lelystad en Am sterdam. Wegens gebrek aan bewijs sprak de rechtbank de man in augustus vrij, maar volgens het OM is hij wel degelijk schuldig. In beide gevallen hebben de slachtoffers in goed vertrouwen de dader binnengelaten en zijn ze vervolgens gedood om her kenning te voorkomen. In au gustus 1998 werd een 87-jarige vrouw in haar woning in Lely stad om het leven gebracht. Haar sieraden en geld bleken verdwenen. Aanvankelijk stelde de huisarts een natuurlijke dood vast. Pas toen de vrouw in het mortuarium lag, werd ont dekt dat zij op gewelddadige wijze om het leven was ge bracht. De verdachte werkte bij de buurvrouw van het slachtoffer als klusjesman. Hij vertelde voor het hof dat het slachtoffer hem die avond had uitgenodigd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3