Leidsch Dagblad w KLM en BA geven fusiegesprek toe Koningin bekijkt Expo met andere ogen Minister De Vries wimpelt kritiek op politievoorbereiding Euro 2000 weg Unilever haalt ijzersterke merken in huis rv WEST IN 'T NIEUW... AL GEZIEN? 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 1 SDAG 7 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 t )N Amro geeft >re ïrtiende maand 37.000 werknemers van Amro krijgen vanaf 2002 ^'j dve de al eerder verwor- dertiende maand salaris nog een veertiende. Van end hebben de onderhan- ars hierover een akkoord ikt. Het is de eerste eigen voor deze bank. Eerder IN Amro onder de alge- Ie banken-CAO. all ANDAAG 26 PAGINA'S lenland il enland /2 uur en Kunst ïomie >of en Samenleving prek van de Dag X atura visieprogramma's eroverzicht 15 Leidse scholieren naar jaarlijks rondje geografische hersengymnastiek 17 Anne Marie de Koning bepleit inzet strafrecht bij rampen 18 Hongaarse agrariërs willen alles weten over coöperaties 19 Buurt vraagt inzicht in bouwplannen van Liduina 20 Jacobswoude teleurgesteld over aanleg 'pergola' HSL ge ooievaars ven in storm jorjaarsstorm blijkt een slachting te hebben aan- it onder jonge ooievaars, de regen en harde wind de jonge vogels kou met Dod tot gevolg. Met vier •s weken zijn de kuikens iot, dat ze niet meer on- |e vleugels van hun ou- tassen. Het ooievaarssta- het Friese Spanga is het it getroffen: dertig van entig jongen zijn tot nu rerleden. Jtse minister Iverkeerd' pak itse minister voor handel ldustrie, Stephen Byers, het verbruid bij de Britse ïgsindustrie. Tijdens de ntatie van een plan om zieltogende bedrijfstak allure te geven, moest hij ven dat zijn eigen pak in Afrika is gemaakt. Als akertje verklaarde hij ijn overhemd wel van makelij is. Isidente Chinese bmaster gepakt lutoriteiten in het zuid- in van China hebben de rder gearresteerd van tenetsite waarop infor- staat over dissidenten onderdrukking in 1989 le democratische bewe- Het in Hong Kong geves informatiecentrum voor lenrechten en Democratie dat vandaag gemeld. De rige Huang Qi en zijn v Zeng Li werden op 3 ju- iarresteerd. De vrouw is vrij, de man moet zich itwoorden voor 'staatson- d< 'inin8'- 1 ïrger bepaalt is,tnda van raad' Duits voorbeeld moeten Nederlandse gemeentera- het 'burgerinitiatief om- in, vindt minister De van binnenlandse zaken. ,,|de oosterburen kunnen ers bepaalde punten op aadsagenda zetten. De denkt via zo'n werkwijze ederland de burgers meer et bestuur te betrekken. ia3 orstel voor k bemande trein f erzoekers van TNO en NS nfrabeheer denken' dat nogelijk is treinen zonder ïinist te laten rijden. Ze fji :n voor, daarmee een '"|f te nemen op een rustig rtraject in het noorden of it oosten van het land. ia5 Hannover Koningin Beatrix en prins Claus beke ken gisteren op de Expo 2000 in Hannover met in teresse een beeld van de Duitse beeldhouwster Hedwig Bollhagen. Begrijpelijke belangstelling: de koningin beoefent in haar vrije tijd zelf de beeld houwkunst. De vorstin was gisteren op de Expo 2000 nauwelijks bij te benen, zelfs niet voor de ei gen veiligheidsmensen. Ze bracht aan diverse pa viljoens en zalen een bezoek, zonder dat dit was aangekondigd. Het aantal bezoekers aan de we reldtentoonstelling in Hannover blijft overigens ver achter bij de verwachtingen, maar de organisatie maakt zich geen zorgen. Het Nederlandse pavil joen, dat dagelijks 10.000 mensen over de vloer krijgt, is tevreden met de toeloop. Per dag krijgt de wereldtentoonstelling zo'n 70.000 tot 80.000 be zoekers. Voor aanvang was aanvankelijk op 250.000 gerekend. foto anp robert vos Burgemeester Postma reciteert Jan van Hout over het water DEN HAAG ANP Minister De Vries van binnenlandse zaken heeft de Tweede Kamer gisteren verzekerd dat de poli tie 'voortreffelijk' is voorbereid op het EK voetbal. De enquête waaruit zou blijken dat de politie zich slecht voorbereid voelt, geeft volgens De Vries geen goed beeld, omdat slechts vierhon derd agenten de enquête hebben ingevuld. De Vries gaat er verder van uit dat het optreden van de politie tijdens het EK het gezag van de agenten ook na het EK versterkt. De politie heeft duidelijke gedragsregels gekregen. Zo is meehos- sen met het publiek niet meer toegestaan. De politie moet gezag uitstralen, opdat anderen dat gezag weer respecteren", zegt De Vries in dag blad Trouw. Toch is niet iedereen gerust op een goede af loop van het EK. Volgens bet college van procu reurs-generaal, de leiding van het openbaar mi nisterie (OM) kan Nederland bij de politie beken de Engelse hooligans niet zomaar tegenhouden aan de grens. Daar is volgens het college geen wettelijke basis voor. KLM en British Airways (BA) bevestigen in gesprek te zijn over een mogelijke fusie van hun luchtvaartactivitei ten. Na weken van geruchten over samenwerking en daarop volgende ontkenningen van de kant van de twee luchtvaartmaatschappijen, kwam vanmorgen van het KLM-hoofdkantoor het verlossende woord: „Partijen zijn overeengekomen gesprekken te houden over een mogelijke combinatie van hun activiteiten". amstelveen bill meyer richard mooyman Slechts enkele weken na het af ketsen van de samenwerking met Alitalia lijkt de KLM een nieuwe partner te hebben ge vonden. Hoewel de KLM niet wil bevestigen in welk stadium de gesprekken verkeren, zijn de twee maatschappijen allang de kennismakingsperiode voorbij. Analisten verwachten dat het niet lang zal duren voordat de fusie of - liever gezegd - overna me van de KLM door het veel Verkopers van nieuwe haring op zwarte lijst katwuk govert wisse Tien Nederlandse visverkopers hebben dit jaar vóór de officiële start van het haringseizoen (31 mei) Hollandse Nieuwe ver kocht. In 1999 lapten nog onge veer vijftig handelaren de on derlinge afspraak aan hun laars. In deze regio hield iedereen zich keurig aan de door het Produktschap Vis vastgestelde datum. Het produktschap heeft in ieder geval geen meldingen van overtredingen binnenge kregen. Detaillisten die zich niet aan de richtlijn hielden, konden via de speciale 'kliklijn' aangemeld worden bij het Produktschap. De namen van de tien 'overtre ders' komen op een zwarte lijst, die binnenkort in de vakbladen wordt gepubliceerd. Ze lopen het risico dat ze de nieuwe ha ring in 2001 erg laat krijgen aangeleverd. Daardoor kunnen ze pas verse haring verkopen als de collega's daar al een tijdje mee bezig zijn. Of handelaar Krol uit Den Bosch ook op die lijst komt is nog de vraag. Hij liet op 30 mei Hollandse Nieuwe overvliegen naar Zwitserland, waar het Ne derlands elftal in trainingskamp bijeen was. Het was de bedoe ling dat de Oranje-spelers die dag na de training rond 20 uur in de eerste haring zouden hap pen. Dat was een uur of vier na dat in Scheveningen het eerste vaatje was geveild. Bondscoach Frank Rijkaard was het niet eens met dat late tijdstip en vervroegde de smul- sessie naar het middaguur. Daardoor zaten de voetballers in Zwitserland al aan de haring voordat het eerste vaatje in Scheveningen werd geveild. En dat wilde het Produktschap Vis nou juist voorkomen. Aangezien dat gebeurde bui ten de schuld van Krol om is de organisatie er nog niet uit of hij op de zwarte lijst moet worden gezet. grotere BA rond is. KLM heeft een beurswaarde van 2,86 miljard gulden, terwijl BA 14,8 miljard waard is. Het is de bedoeling de aandeelhou ders van KLM te betalen met aandelen British Airways, waar bij sprake zou zijn van een flin ke premie bovenop de huidige aandelenkoers. Een fusie of overname kan uit concurrentie- overwegingen op grote bezwa ren in Brussel stuiten. Momenteel wordt onderhan deld over de vraag hoe beide ondernemingen het best in el- den haag gpd Bromfietsers moeten in de toe komst mogelijk over een apart rijbewijs beschikken voordat ze met hun brommer de weg op mogen. Het ministerie van ver keer en waterstaat overweegt hen een praktijkexamen rijvaar digheid te laten afleggen. Hier mee moet de verkeersveiligheid worden verbeterd. Minister Ne telenbos zei dit gisteren in Scheveningen bij de start van een nieuw project: 'Team Alert'. washington ap Computerexperts hebben een nieuw virus onderschept dat zich richt op mobiele telefoons die geschikt zijn voor het ont vangen en verzenden van tekst berichten. Net als de recente 'I love you-bug' wordt het nieuwe virus als bijlage van e-mailbe- richten verstuurd, en vermenig vuldigt het zich bij activering via het elektronische adresboek van de ontvanger. Nieuw is, dat het nu opgedo ken 'Timofonica-virus' ook een beledigend tekstbericht ver stuurt naar een willekeurige ge- Hogeschool Haarlem ORIENTATIEDAG 16 JUNI Check it out en meld je aan via www hshaarlem.nl of bel (023) 5412 222 I I f 1 4.00 TOT 1 7 00 UUR 15,17,18,19,20 24,25 Zakendoen met Azië? Kio 57001" j|Hf Aih.iii :l!ióliio i iUi'lio 5 7.1:1 »:o:mui=o info-avond 15 juni jéh tel 020 5236311 www.hesasd.nl hogeschool 19.00-21.00 uur rotterdam gpd-anp Multinational Unilever haalde gisteren met de overname van de Amerikaanse voe dingsmiddelengigant Bestfoods ijzersterke merken in huis. Knorr, Maizena, Hell- mann-mayonaise, Skippy-pindakaas en Marmite zijn wereldwijd grote winstma kers. Sommige merken hebben een lange his torie achter' zich. Zo gaat Knorr terug tot 1838. In het Duitse Heilbronn opent C.H. Knorr een cichoreifabriek, voordat hij en z'n zonen in 1873 met de verkoop van soeppakjes beginnen. Vijftien jaar eerder verschijnt elders het zetmeelbindmiddel Maizena op de markt. En in 1912 komt in de VS Richard Hellmann met een nieuw product: mayonaise. Dit sausje is decennia later nog altijd een van de meest verkochte voedingsmiddelen van Bestfoods. In Europa breidt Knorr kort na de eeuw wisseling uit. De Duitsers bouwen fabrie ken in Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk. Na de Eerste Wereldoorlog ver overt ook Maizena de internationale markt. De pakjes verschijnen ook op de plank bij kruideniers in Holland. In de VS wordt 1923 The Best Foods In corporates geboren uit een fusie van Nucoa Butter en Gold Medal Mayonnaise. In dat zelfde jaar krijgt de dan nog onbekende Jo seph Rosenfield patent voor zijn pindakaas. Precies tien jaar later introduceert deze on dernemer het Skippy-merk dat uitgroeit tot een onverwoestbare topper. The Best Foods slokt in 1955 Rosenfield op. Daarna gaat het bedrijf samen met de onderneming die eerder Maizena voort bracht, Corn Products Refining Company. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Samenwerking komt feitelijk neer op overname HET WOORD IS AAN Elaine Morgan Je krijgt schurft niet weg door er zachtjes over te wrij ven. kaar kunnen worden geschoven met zoveel mogelijk behoud van de eigen identiteit. On danks het feit dat de Britten op termijn een meerderheidsbe lang in de KLM nastreven, spreekt president-directeur Leo van Wijk in een verklaring aan het personeel van een 'fusie'. Van Wijk benadrukt dat de im plementatie van het huidige be zuinigingsprogramma onver minderd wordt voortgezet. Hij benadrukt dat de succesvolle samenwerking met het Ameri kaanse Northwest Airlines niet op het spel mag komen te staan. De samenwerking kan grote gevolgen hebben voor Schip hol. Mogelijk willen de Britten vluchten van het overvolle Heathrow richting Nederland dirigeren, waarmee Schiphol zich nog meer dan nu het geval is op overstappassagiers kan richten. 9 geleidelijk r meer zon Bromfietsers moeten rijbewijs halen Om het aantal slachtoffers on der jonge verkeersdeelnemers te helpen verminderen, gaan vijf jongeren het komende jaar campagnes bedenken en plan nen maken om hun leeftijdge noten op alle gevaren te wijzen. Vorige week lieten de Utrechtse politie en 3VO, de ge zamenlijke verkeerveiligheids- organisaties, al weten een voor stander te zijn van een praktijk test voor bromfietsers. De ANWB reageerde gisteren te rughoudend. Nieuw virus richt zich op mobieltje bruiker van het mobiele net werk van het Spaanse bedrijf Telefonica. 'Timo' betekent in het Spaans bedrog of nep. Tot dusver lijkt het nieuwe vi rus vrij onschuldig, maar vol gens de experts kan het makke lijk worden veranderd, zodat het miljoenen semafoons en mobiele telefoons tegelijk kan aanvallen en complete netwer ken kan platleggen. De ontdekking geeft aan dat na pc's en computernetwerken nu ook de snel groeiende markt van hand- en zakcomputers het doelwit lijkt te worden van vi rusmakers. 12725° 15*/26° 15*/21° 20% 40% 40% 70% 60% 30% Bonden: Invloed British Airways groter dan Alitalia De vakbonden en de onderne mingsraad van de KLM zeggen in een eerste reactie niet nega tief te staan tegenover de fusie- gesprekken tussen KLM en Bri tish Airways. Wel zullen de bonden werkgelegenheids- en groeigaranties eisen als het tot een nieuwe combinatie komt. „Het mag niet zo zijn dat de zaak in Engeland groeit en hier in Nederland blijft stilstaan", zegt secretaris Sloetjes van de Vereniging Nederlands Cabine personeel (VNC). „Er wordt op korte termijn contact gelegd met de Britse bonden om tij dens de onderhandelingen ge zamenlijk op te trekken." Secretaris Wilmink van de ondernemingsraad ziet het be lang van een fusie in. „De in vloed van BA op het beleid zal duidelijk groter zijn dan bij de samenwerking met Alitalia. Wij hoeven de Britten niet te vertel len hoe je een internationaal netwerk moet runnen. Duide lijk mag zijn dat de KLM min der zeggenschap zal hebben in de nieuwe combinatie, maar te gelijkertijd hoeft dat geen be zwaar te zijn." De FNV was niet voor com mentaar bereikbaar. Bij KLM werken ruim 35.000 mensen. BA heeft 63.000 werknemers in dienst. Een fusie zou een van de grootste maatschappijen ter wereld opleverên. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Onder de naam Corn Products Company (CPC) breekt de tijd van snelle groei aan. Regionale hoofdkantoren verschijnen in Hongkong, Buenos Aires en Brussel. In de jaren tachtig koopt CPC in rap tempo di verse merken in verschillende landen, waaronder Marmite in Groot-Brittannië. Als het communistisch machtsblok uiteen valt, vult het concern achter elkaar witte vlekken op de wereldkaart: Oost-Europa, het Midden-Oosten en Zuidoost-Azië. Tegen het einde van de eeuw verkoopt CPC de maïsproducten aan. Het andere deel van het fors gegroeide voedingsmidde lenconcern wordt als Bestfoods aan de beurs van New York genoteerd. In 2000 staat ineens Unilever voor de deur. j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening j Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. 1 Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 400114 i vdjd.c

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1