Unilever betaalt 56 miljard voor Bestfoods Eigenaar EPZ wil Borssele tot zeker 2013 openhouden Nederlanders maken steeds meer schulden staalbedrijven kopen 2002 samen stroom O-akkoorden bij ABN iro en in welzijnswerk Economie Inkomen uit melkvee daalt sterk VersaPoint beklimt Europese ladder in rap tempo DAG 7 JUNI 2000 rpi eriode' voor sint en kerstman Sinterklaas, de kerstman en de paashaas mogen in Bel- taan pas zes weken voor hun feestdag in het publiek nen. Buiten die periode mag er ook geen reclame ge- vorden waarin zij figureren. Belgische organisaties van iten, winkeliers en consumenten hebben daartoe giste- overeenkomst ondertekend. Ze reageren op klachten leren steeds vroeger worden overstelpt met reclame iderfeesten. Overigens mogen sint-, kerst- en paaspro- wel verkocht worden buiten de periode van zes weken. is vaker tanken zonder betalen Het aantal automobilisten in België dat tankt zonder te is de afgelopen maanden sterk gestegen. Volgens de fe- van pomphouders is de toename het gevolg van de sterk n brandstofprijzen. Het verschijnsel zou zich vooral in isstreken voordoen. Met name bij kleinere tankstations, over een goede camera-en videobewaking beschikken, irland doet het verschijnsel zich niet vaker voor dan an- jgt de Belangenvereniging Tankstations. Iedere tankhou- erplicht camera's op te hangen. Overigens gaat de benzi- morgen twee cent omlaag. Euro ongelood kost dan 2,67 per liter. De dieselprijs zakt naar 1,786 gulden. discrimineren straks aantonen irg Werkgevers die door hun personeel beschuldigd i van discriminatie, zullen zelf moeten aantonen dat hen verwijten valt. Dat is een van de gevolgen van een Euro- geling voor gelijke behandeling op de werkvloer, waar- EU-ministers van sociale zaken het gisteren in Luxem- ins zijn geworden. Nederland kent al een uitgebreide ing voor gelijke behandeling. Een punt waarop die regel- nioet worden aangepast is de bescherming van werkne- e hun baas aanklagen wegens discriminatie. Zij genieten ntslagbescherming, maar zij mogen ook niet op een an- anier gestraft worden, bijvoorbeeld door overplaatsing, wordt intimidatie gelijkgesteld met discriminatie. dreigt Duitse stations te sluiten g_t Shell Duitsland sluit benzinestations als de prijzen- aanhoudt. Dit verklaarde topman Brockerhoff gisteren, aart begon concurrent DEA met de kortingskaart Pay- ie de benzine een pfennig per liter goedkoper maakte, en volgen de stuntaanbiedingen elkaar in hoog tempo eerste vijf maanden van dit jaar zou Shell een verlies van Den gulden hebben geleden. Na de invoering van de kor- art zijn de benzineprijzen met meer dan 10 pfennig per -enomen. In Nederland hebben pomphouders in de reek veel last van de Duitse prijzenoorlog. rty Surf stopt in Nederland De Franse internetaanbieder Liberty Surf sluit de deuren •rland. Het bedrijf concentreert zich op Frankrijk, Groot - nië, Duitsland, Spanje en Italië. Ook de Deense vestigin- irden gesloten. „Het gaat om kleine activiteiten die wij overgehouden aan de overname van X-Stream, een lanbieder van gratis internet", verduidelijkt directeur Be- Liberty Surf is al actief in Frankrijk en Groot-Brittannië. anse afdeling, waar de Fransen Hispavista kochten, be- september. In Duitsland en Italië wil Liberty Surf zich lianties of overnames op de markt vestigen. rekkig Frans kost miljarden Wegens een gebrekkige kennis van de Franse taal loopt derlands bedrijfsleven jaarlijks zeven miljard gulden aan naar Frankrijk mis. Dat is de uitkomst van een onder in de Fenedex, de Federatie van Nederlandse Exporteurs, "er staat in France^Pays-Bas, het blad van de Nederlands- Kamer van Koophandel. De Nederlandse export naar ijk bedroeg volgens het CBS in 1998 ruim 42 miljard, te- invoer van 25 miljard. 1 voor omstreden oliepijpleiding ;ton« De Wereldbank heeft gisteren een krediet van 460 i gulden verleend voor de bouw van een oliepijpleiding jaad naar Kameroen. De lening moet andere kredietver- :rs over de brug helpen. Het project kost in totaal acht gulden. Milieugroeperingen zijn bang dat rivieren ver- iken en miljoenen Afrikanen in de regio verstoken blijven ïoon drinkwater. Ook vrezen zij voor schade aan het are regenwoud aap de kust van Kameroen. ne en middelgrote be- in de metaal gaan vanaf men energie inkopen, achten daarmee kortin- Dereiken van tussen de !5 procent. De Metaal- 'ertegenwoordiger van jedrijven in de metaal, it gisteren gezegd. 'Ge- rootverbruikers kunnen januari 2002 de vrije markt op. Veel leden Metaalunie blijken in jebruik ook tot die rbruikers te horen, is G. Wyfker van de inie 'vreten' de groot- ;ende metaalbedrijven jaarlijks voor tientallen miljoe nen guldens stroom. „We vin den kortingen van tien tot vijf tien procent, waar totnutoe over gesproken wordt, daarom te gering." Wyfker denkt rui mer. „Voor het bedrag dat deze bedrijven verbruiken, wil een energieleverancier de koffie wel bruin zetten", meent hij. De Metaalunie is met zijn 10.000 leden de grootste onder nemersorganisatie in de me taal. De bedrijven, uiteenlo pend van machine- en appara tenbouw tot aan gietwerk, jacht- en scheepsbouw, geven werk aan zo'n 135.000 mensen met een gezamenlijke omzet van 27 miljard. am anp mio en de vakbonden vanochtend vroeg een bereikt over de eerste AO voor de 37.000 werk- van 'De bank'. Met FNV noten, De Unie, Dien- id CNV en BBV is over- omen dat het personeel uli een loonsverhoging an 3,9 procent. Behalve tiende maand krijgt ie- ook een veertiende Verder zijn afspraken over zorg-, ouder en sabbatsverlof, ïtwikkeling van het sala de werknemers wordt in comst meer afhankelijk J van de resultaten die ioneelslid behaalt. ABN ntroduceert verder een d ïenu waarbij de werkrie- aar gelieve onder andere instuitkering, dertiende rtiende maand en ver- kunnen inzetten voor aeeld een hoger inko- .oo eindhoven anp Het stroombedrijf EPZ peinst er niet over om de kerncentrale in Borssele in 2004 te sluiten zoals het kabinet wil. De energieproducent wil de laat ste Nederlandse kerncentrale op zijn minst tot 2013 draaiende houden. Dat verkondigde direc tievoorzitter H. van Meegen gisteren bij de toe lichting op het jaarverslag. Volgens hem heeft EPZ er geen enkel belang bij om de centrale, die in 1973 is geopend, vervroegd te sluiten. Het ministerie van economische zaken zegt dat in 1994 een afspraak is gemaakt met EPZ over vervroegde sluiting. Binnenkort gaan de mi nisters Jorritsma (EZ) en Pronk (milieu) praten met EPZ om het bedrijf te wijzen op deze af- Maar EPZ-voorman Van Meegen geeft een heel andere lezing van het akkoord. „In 1994 zijn we, op grond van discussies in het parlement, ge dwongen om akkoord te gaan - onder voorwaar den - met sluiting in 2004." Een van die voor waarden was opname in het zogeheten elektrici teitsplan. Dit soort plannen bestaat echter niet meer sinds nutsbedrijven moeten concurreren op de vrije markt. Bovendien, zo stelt EPZ, heeft het kabinet al leen een afspraak gemaakt met de sectorclub SEP en niet met EPZ zelf. Het stroombedrijf voor Zuid-Nederland heeft veel profijt van de kern centrale. Het opwekken van een kilowattuur stroom kost er slechts 1,8 cent (exclusief vaste kosten). Kolen- en gascentrales zijn minstens twee keer zo duur. Mede om die reden importeert Nederland veel kernenergie uit het buitenland. „Het is een beetje hypocriet om de vervroegde sluiting door te zet ten, maar geen vat te hebben op de hoeveelheid kernenergie die het land binnenkomt", vindt di rectielid Droog. Top voedingsgigant in VS hapt toe na forse verhoging van bod De grootste overname uit de Nederlandse geschiedenis is rond. De Nederlands-Britse multinational Unilever kocht gisteren het Amerikaanse Bestfoods, moederbedrijf van onder meer Knorr, voor 56 miljard gulden. De top van Bestfoods, die zich wekenlang tegen een overname verzette, stemde gisteren alsnog in nadat Unilever het overname bod flink had verhoogd. Lag er begin mei nog een bod van 66 dollar per aandeel, uit eindelijk is dat opgelopen tot 73 dollar. washington-rotterdam gpd-anp Unilever-topman Burgmans vindt het bod niet te hoog. „De strategische ondergrond is na tuurlijk superbe. Toen we 66 dollar per aandeel boden, gin gen we uit van synergievoorde- len van 500 miljoen dollar. We hebben aanvullende informatie van de directie van Bestfoods gevraagd. Toen hebben we ge zien dat de voordelen oplopen tot 750 miljoen dollar." Aanvankelijk weigerde Best foods botweg om zelfs maar te praten met de Unilever-top. Pas afgelopen vrijdag kwamen de directies voor het eerst bijeen. Dat diezelfde managers de af gelopen weken gelonkt hebben naar andere bedrijven om on der het Unilever-bod uit te ko men, is logisch, vindt financieel directeur Cescau van Unilever. „Ieder bedrijf zou naar anderen kijken, al was het alleen maar om de druk op te voeren." Bestfoods had vorig jaar een omzet van 21 miljard gulden en is daarmee een stuk kleiner dan Unilever, dat 90 miljard omzet te. Maar Bestfoods is verhou dingsgewijs veel winstgevender: vorig jaar was de nettowinst 5,5 miljard, terwijl Unilever met een veel hogere omzet op 6,1 miljard uitkwam. Bestfoods is een van de meest internationaal georiënteerde voedingsconcerns in de VS. Het bedrijf is in meer dan zestig landen actief en behaalt 60 pro cent van zijn omzet buiten de VS. Het hoofdkantoor is geves tigd in Englewood Cliffs in de Amerikaanse staat New Jersey. Het concern telt 44.000 werkne mers. Tweederde van het be drijf is in handen van ruim 1.000 institutionele beleggers. Het waren deze grootaan deelhouders die de afgelopen dagen beslissende druk uitoe fenden op de raad van bestuur van Bestfoods. De top van Best foods schermde tot het laatst met de overname door Best foods van Campbell Soepen. Maar de institutionele beleg gers wilden in zee met Unilever, dat volgens hen een mooie prijs bood. men of extra vrije dagen. Eerder kwamen ABN Amro en de bon den al een 36-urige werkweek overeen. De bonden Abvakabo en CFO hebben vandaag ook een CAO- akkoord bereikt met de VOG, waarin werkgevers in welzijn, hulpverlening en gezondheids zorg zijn verenigd. De onder handelingen hierover liepen al sinds oktober vorig jaar. Afgesproken is dat de circa 40.000 werknemers met terug werkende kracht tot 1 januari 2000 drie procent meer loon krijgen en een uitkering aan het eind van het jaar van 0,5 pro cent. Verder komt er een onre gelmatigheidstoeslag voor per soneel dat meer dan twee keer per week 's avonds moet wer ken of in het weekeinde. Ook over zorgverlof en kinderop vang zijn afspraken gemaakt. Werkgevers krijgen de ruimte om met de eigen onderne mingsraad afwijkende afspra ken te maken. barendrecht anp Melkveehouders hielden vorig jaar gemiddeld 14.000 gulden mindef over. Oorzaak is een flinke daling" van de melkprijs met 4,5 cent (zes procent) ver geleken met een jaar eerder. De melk is vooral goedkoper ge worden door een dalende kaas- prijs (veel aanbod en wegval lende Russische vraag), de di oxinecrisis en de Azië-crisis (waardoor Aziaten minder melkpoeder bestelden). Dat blijkt uit een analyse door de Westelijke Accountantskanto ren. Dat supermarkten dit voor jaar een prijzenslag met melk begonnen; werkte overigens nog niet door op de vergoedin gen voor de boeren. Naast de lagere melkprijs kampten de koeienhouders ook met tegen vallende opbrengsten uit de verkoop van koeien en kalve ren. De kostenverlaging is voor melkveehouders vaak de enige manier de tegenvallende op brengsten te compenseren. Dit lukte slechts deels. De maaikos- ten waren echter hoger omdat het gras harder groeide en de machine- en loonwerktarieven stegen. De daling van de kostprijs is echter onvoldoende om de da lende melkprijs te compense ren. De marge tussen melkprijs en kostprijs daalde van 12,83 gulden in 1998 naar 9,59 gulden in 1999 per 100 kilo. In het jaar 2000 kunnen de kosten stijgen omdat boeren moeten gaan be talen voor de uitstoot van mineralen (Minasheffing). De hoeveelheid geproduceer de melk is ook in 1999 weer ver der gestegen. De tendens naar grotere bedrijven zet ook hier door. Doordat de oppervlakte grond vrijwel gelijk is gebleven, is de intensiteit van de bedrij ven gestegen naar 12.500 liter melk per hectare. Een gemid delde koe gaf vorig jaar 7.134 li ter melk per jaar, bijna 100 liter meer dan het jaar ervoor. amsterdam anp Het drie maanden geleden op gerichte VersaPoint heeft de eerste stap gezet op de weg naar een toppositie in Europa op het terrein van supersnel in ternetten (DSL-technologie). VersaPoint is een gezamenlijke onderneming van het Neder landse telecombedrijf Versatel en de Amerikaanse breedband- provider NorthPoint. Topman Malaga maakte gis teren bekend dat na succesvolle experimenten de DSL-dienst al beschikbaar is voor het mid den- en kleinbedrijf in Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Over enkele maanden kunnen ook particuliere gebruikers in Nederland met DSL aan de slag. VersaPoint wil in de nabije toekomst 50 procent van de Nederlandse en Duitse markt bedienen en op langere termijn naar een dekking van 80 pro cent in Europa. Het bedrijf gaat in Nederland de concurrentie aan met telecomconcern KPN, dat van plan is nog deze zomer een vorm van DSL-techniek aan te bieden. Om DSL in de huiskamer te introduceren heeft VersaPoint, dat de aanleg en het beheer van het netwerk voor haar rekening neemt, samenwerkingsverban den gesloten met acht internet- providers (Sonera, Zon, Con centric Network, 24Hours, World Online, Versatel Tele com, Euronet Internet en De mon Internet). De concurreren- amsterdam gpd Ruim een kwart miljoen Nederlandse gezinnen verkeren in financiële nood. Ze wonen in huizen met een te hoge hy potheek of huur. Ook hebben veel ge zinnen grote schulden bij postorderbe drijven en internetwinkels. Onderne mers maken bovendien torenhoge schulden doordat ze simpelweg geen verstand hebben van het ondernemer schap. Dat blijkt uit een groot landelijk onderzoek van het bedrijf Graydon. „Het is buitengewoon ernstig dat 250.000 gezinnen zich zo in de nesten hebben gewerkt", zegt onderzoeker Ro bert Blom. Van deze huishoudens heeft een derde deel een schuld van tussen de 44.000 en de 110.000 gulden. Bijna 18 procent staat voor 22 tot 44 mille rood en zo'n 14 procent zelfs van 110 tot 176 mille. „Het gaat dus om enorme bedra gen." De meeste gezinnen (19,6 procent) zijn in de problemen geraakt doordat ze simpelweg niet met hun geld kunnen omgaan. Bij ongeveer 14,5 procent is een echtscheiding de veroorzaker van de financiële noodsituatie. Bijna 12 procent van de gezinnen kampt met een huur schuld, 9,3 procent maakt schulden door een alcohol- of drugsverslaving en negen procent heeft een auto gekocht die ze niet konden betalen. Ondernemers zijn de grootste brokken makers. Volgens Blom komt dat vooral door de versoepeling van de vestigings wet. Daardoor worden aan beginnende ondernemers lagere (opleidings) eisen gesteld dan voorheen. „We krijgen steeds vaker te maken met ondernemers die van toeten noch blazen weten. Niet raar dus dat hun bedrijf failliet gaat." Curatoren stuiten in ruim 73 procent van de zaken bovendien op fraude of diefstal waardoor voor 600 miljoen schade wordt aangericht. Vaak wordt schuld op schuld gestapeld. Het ministerie van economische zaken roept juist ai maanden dat het aantal faillissementen in Nederland daalt. Maar Blom beschuldigd het ministerie ervan de statistieken te vervuilen. „Vorig jaar is namelijk de wet Schuldsanering ingegaan. Daardoor vallen veel schul denmakers buiten de statistieken en dus zijn de oude cijfers lastig te vergelijken met de recente bevindingen. „Ze willen ons laten geloven dat onder dit kabinet het aantal faillissementen daalt." Op de beurs van New York schoot de koers van Bestfoods direct na de bekendmaking van de overname met ruim zes dol lar omhoog. Fusiebesprekingen tussen Bestfoods en de Ameri kaanse collega Heinz (bekend van de ketchup) liepen eerder op niks uit. Marktanalisten gaan ervan uit dat de overname van Bestfoods door Unilever een impuls zal geven aan fusie besprekingen in de voedings branche in de VS. In een econo mie waar de ene miljardenover name de andere opvolgt, is de ze branche tot nog toe enigs zins buiten schot gebleven. vlissingen Sinaasappelsap wordt ingedikt en diepgevroren ingevoerd in Nederland. Bij overslagbedrijf Van Bon in Vlissingen worden de vaten vol sap, die per schip zijn aangevoerd, gelost. Eenmaal aangekomen wordt het diepvriessap vermengd met andere vruchtensappen of verwerkt in allerhande dranken. foto anp wim van vossen de providers bepalen uiteinde lijk de prijs die de gebruiker moet betalen. Versatel en NorthPoint gaven hun joint venture een startkapi taal van slechts 233 miljoen gulden wat een beroep op de kapitaalmarkt onontkoombaar maakt. Malaga verwacht geen problemen bij het vinden van financiers en sluit een beurs gang niet uit. Opschudding in Congo over superdiamant kinshasa afp Een diamant van maar liefst 265 karaat heeft voor op schudding gezorgd in dia mantairskringen in de Con golese hoofdstad Kinshasa. De politie heeft de ongeveer vijftien handelaren die de diamant voor ruim drie mil joen gulden hebben gekocht van degene die de diamant heeft gedolven, verhoord. De steen, volgens een han delaar 'van een uitzonderlij ke schoonheid zonder kras sen', ligt inmiddels in een kluis van de veiligheids dienst. De gearresteerde handelaren stonden op het punt de diamant te verkopen aan een Libanees, in Congo bekend onder zijn pseudo niem Ali Maradonna. Ook deze man is verhoord. Tegen de inbeslagname van de diamant kwam een twintigtal andere handelaren in verzet. Ze voerden tevens actie voor de vrijlating van hun medehandelaren, maar zitten nu vast. Bovendien wil de verkoper van de steen zijn diamant terug, omdat er veel te weinig voor zou zijn be taald. De edelsteen zou tussen de dertig en 46 miljoen gul den waard zijn. De overheid laat nu een taxatie uitvoeren om de werkelijke waarde vast te stellen. Het is illegaal om minder te betalen dan de echte waarde, omdat de overheid met haar belastin gen op de aan- en verkoop er anders bij zou inschieten. Zwitsers nemen Welzorg over den haag anp In 1998 hadden we 5.200 faillissemen ten. In 1999 - na invoering van de nieu we wet - hadden we er 4.200. Maar daar naast waren er 1.500 ondernemers die over de kop zijn gegaan en die onder de Schuldsaneringswet vallen. Het jaar daarvoor werden deze bedrijven nog ge woon meegeteld in de statistieken. Kort om, we hebben te maken met 5.700 be drijven die over de kop zijn gegaan, een toename van 500 in één jaar." De faillissementen kosten de maat schappij jaarlijks zo'n 2,4 miljard gul den. Maatregelen om schulden te sane ren kosten 1,6 miljard gulden per jaar. In totaal hebben alle Nederlanders samen een schuld (inclusief hypotheken) van 32 miljard uitstaan. De Zwitserse investeringsmaat schappij UBS Capital heeft ZVN Zorgvoorzieningen Nederland, sinds kort genoemd Welzorg, overgenomen. De Zwitsers be talen 330 miljoen gulden voor deze grootste Nederlandse leve rancier van mobiliteitsmidde len. Welzorg verkoopt en ver huurt rolstoelen aan ouderen, zieken en gehandicapten. UBS is van plan extra geld te steken in de ontwikkeling van het snel groeiende bedrijf. De omzet van Welzorg groei de afgelopen jaar met 40 pro cent naar 264 miljoen. De Zwit serse investeerders verwachten dat die groei zich de komende jaren voortzet. De meeste inkomsten komen nu uit door gemeenten gefinan cierde rolstoelen en andere hulpmiddelen. UBS Capital nam eerder in de Benelux IGpling, Rizla en Bud get Rent-a-Car over. Welzorg was in handen van Parcom Ventures, Alpinvest, Residentie Participaties en voor een klein deel van het management en de werknemers. De kerncentrale in Borssele levert eigenaar EZP goedkope stroom. archieffoto anp koen suyk -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11