Kerncentrale Tsjernobyl gaat half december dicht Wie jarig is} 'rat 3 Moskou heeft het met Clinton wel gehad Buitenland Big Brotherhuis voor asielzoekers in Wenen Vuurgevechten gemeld op Solomon-eilanden Zware schade op Sumatra Moment van waarheid op komst voor Barak Minderhedenhaat inspiratie bommenlegger DAG 6 JUNI 2000 iir betuigt spijt aan Guildford Four ist» De Britse premier Blair heeft zijn excuses aangeboden vier mensen die vijftien jaar ten onrechte in de gevangenis jen gezeten wegens terrorisme. Het viertal was in 1974 ildig bevonden aan twee IRA-aanslagen op pubs in het En- Guildford, en ging de geschiedenis in als de 'Guildford In een brief aan de vrouw van Paul Hill, een van hen, ijft Blair dat justitie in deze zaak duidelijk heeft gefaald, spijt mij zeer", aldus de premier. De brief komt aan de or- een BBC-programma over Hill. Het viertal kwam in 1989 nadat was gebleken dat de politie met bewijzen had ge lid en had gelogen. Bij de aanslagen vielen zeven doden. achtige aardbeving treft Ankara lRA In de Turkse hoofdstad Ankara heeft zich vanmorgen g een krachtige aardbeving voorgedaan. Twee mensen kwa- i om het leven en twee anderen liepen verwondingen op. jens de tv-zender NTV was de schok tot aan de Zwarte Zee pelen. De beving duurde ongeveer een halve minuut, en had kracht van 5,9 op de schaal van Richter. Veel mensen ren in paniek de straat op uit angst voor een naschok. Het epi- rum van de beving lag ten noordoosten van Ankara. In Is- >ul was niets van de aardbeving te merken. Vorig jaar augus- verd het oosten van Turkije getroffen door een zware aard- ng. Die kostte 18.000 mensen het leven. ree doden in landingsgestel ind Twee mannen zijn dood aangetroffen in de wiel- van het landingsgestel van een lijntoestel op het Stock- jJnse internationale vliegveld Arlanda. De gruwelijke vondst d zondag gedaan door onderhoudstechniek Het toestel had vlucht gemaakt naar Griekenland, maar de mannen hadden titeitspapieren bij zich uit de Dominicaanse Republiek, ir was de Airbus vrijdag geweest. De mannen zijn vermoede- A bezweken aan onderkoeling. Het komt vaker voor dat ver- fa erelingen doodvriezen in de niet-verwarmde wielkasten. Vo- aar werden in België twee overleden Afrikaanse jongens in l jSabena-toestel aangetroffen. en gaan Donau beschermen [arest Roemenië, Bulgarije, Moldavië en Oekraïne gaan J inspanningen voor het schoonmaken van de Donau bun- jn. Dat zijn de milieuministers van de landen gisteren in karest overeengekomen. Ook zal ruim een miljoen hectare aurgebied langs de Donau beter worden beschermd. De ri- is de afgelopen eeuw hevig vervuild geraakt door de indu- jlisering. Ook ongelukken als de cyanidelozing van begin dit in Roemenië droegen het nodige aan de vervuiling bij. Ver- 1 lebben de NAVO-bombardementen tijdens de Kosovo-oor- vorig jaar grote schade aan het ecocysteem toegebracht. Iioolkinderen vertrapt in Ethiopië Zeker veertien schoolkinderen zijn gisteren in de ipische hoofdstad Addis Abeba gestorven tijdens een her ig van de slachtoffers van de oorlog met buurland Eritrea, en duizenden mensen in het amfitheater waar de her ig plaatshad. Ze renden alle kanten op toen het begon te inen, en liepen daarbij de kinderen onder de voet. Er vielen :r 67 gewonden. Ethiopië en Eritrea praten in Algerije over [vredesregeling. Het twee jaar oude grensconflict tussen de :aanse landen heeft al aan tienduizenden levens geëist. iurstoftanks van Mount Everest aandüEen Amerikaans-Nepalees team heeft ruim dui- |1 oude zuurstoftanks van de Mount Everest gehaald. Dit af- fan bergbeklimmers had een totaal gewicht van bijna drie j Sommige cilinders bleken nog afkomstig van expedities uit kren vijftig en zestig. Een deel van de tanks werd gisteren in [lepalese hoofdstad Kathmandu tentoongesteld in het kader Wereldmilieudag. Volgens de leider van het 'opruimteam' in er nog zeker driehonderd zuurstoftanks verborgen op de gste gedeelten van de berg. roorzaker treinongeluk bekent Een 32-jarige man heeft bekend dat hij het treinongeluk zondag in Frankrijk heeft veroorzaakt. Er vielen twee doden de nachttrein Ventimiglia-Calais ontspoorde. Er werd een en staaf gevonden op de plaats waar de trein uit de rails De dader heeft psychische problemen. Bij het Noord-Fran- rras is gisteren de hoge-snelheidstrein Parijs-Londen deels ie rails gelopen. Dertien van de 501 inzittenden raakten tgewond. De trein reed 300 kilometer per uur. De oorzaak is onbekend. De meeste gewonden zijn personeelsleden, die itop in de wagons stonden toen de trein uit het spoor liep. nachinist is in shocktoestand naar een ziekenhuis gebracht. S geloven Iraanse overloper niet i hington De Verenigde Staten blijven erbij dat Libië achter lanslag op de Pan Am-Boeing boven Lockerbie zat. Volgens shington zijn de bewijzen 'keihard'. De VS reageren daarmee het verhaal van een in Turkije verblijvende, 32-jarige Iraanse iloper, die beweert dat Iran de aanslag uitvoerde. De Iraniër ordineerde de afgelopen tien jaar de Iraanse terroristische ac- I overzee, aldus de omroep CBS. Hij zegt op papier te kunnen itonen dat Teheran verantwoordelijk was. Volgens Washing- B, is het onwaarschijnlijk dat de man de waarheid spreekt, pjdat hij ten tijde van de aanslag zo'n 20 jaar oud moet zijn ge- £st, veel te jong om bij dergelijke beslissingen betrokken te iJ geweest. nochet kan in Chili worden vervolgd j&iagoHet Hof van Beroep in Santiago heeft gisteren de par- Mentaire onschendbaarheid van de Chileense oud-dictator pchet opgeheven. Het nieuws was eind vorige maand al uit- Skt. Tegen Pinochet lopen inmiddels zeker honderd aan- fchten wegens schendingen van de rechten van de mens tus- 11973 en 1990, toen hij in het Latijns-Amerikaanse land aan tnacht was. De rechters deden al op 23 mei uitspraak, maar i e werd pas gisteren officieel bekendgemaakt. Pinochet werd haart 1998 tot senator voor het leven benoemd, en genoot irdoor onschendbaarheid. Zijn advocaten zullen de uit- aak aanvechten bij het hooggerechtshof. Langverwacht besluit Oekraïne De beruchte kerncentrale in het Oekraïense Tsjerno byl wordt op 15 december definitief gesloten. Dat heeft president Koetsjma gisteren meegedeeld tij dens het bezoek van de Amerikaanse president Clinton. De Verenigde Sta ten trekken 78 miljoen dol lar (180 miljoen gulden) uit om de veiligheid van het Tsjernobyl-complex te ver beteren, aldus Clinton. KIEV AFP-Rtr In reactor 4 van de Tsjernobyl- centrale gebeurde op 26 april 1986 het ernstigste kernongeval in de geschiedenis. Daardoor kregen grote delen van Europa te kampen met radioactieve straling. Tussen de 15.000 en 30.000 mensen overleden als gevolg van de kernramp. Ondanks aanhoudende pro testen uit het Westen bleef de centrale in bedrijf. Clinton noemde de aankondiging van de sluiting een 'hoopvol mo ment'. President Koetsjma heeft al eerder gezegd dat hij bereid is de centrale stil te leggen, maar dan zou het Westen eerst met geld over de brug moeten ko- berlundpa Twaalf asielzoekers een week lang in een container, mid den in Wenen. En de Oosten rijkers mogen elke dag twee asielzoekers wegstemmen; die worden dan meteen het land uit gezet. Dat is het plan van theatermaker Christoph Schlingensief. Er is in de Oos tenrijkse hoofdstad al hevig tegen geprotesteerd. Schlingensief wil de asiel zoekers vanaf komende zon dag een week lang huisvesten in de container, precies voor het Operagebouw in Wenen. Hun wel en wee wil hij verto nen via het internet. De 39-jarige regisseur wil, geïnspireerd door het inter nationale succes van het uit Nederland stammende tv- programma Big Brother, de Oostenrijkers een spiegel voorhouden. Het is zijn be doeling te laten zien wat voor uitwerking bepaalde ideeën over de omgang met buiten landers kunnen hebben. „Het verschil met het echte leven is dat je niet kan bellen om de heer Jörg Haider uit het land te stemmen", zei Schlingen sief gisteren tijdens een toe lichting in Berlijn. De Oostenrijkse autoritei ten hebben nog geen defini tieve toestemming gegeven voor het project. De directie van de Opera zou al wel heb ben ingestemd met plaatsing van de containerwoning, die wordt afgeschermd van het publiek. HONIARA Rtr-DPA-AFP Warmer dan in Moskou was gisteren in Kiev, hoofdstad van Oekraïne, de ontvangst voor de Amerikaanse president Clinton. Op het Michailivska-plein schudde hij vele handen. FOTO EPA SERGEI SUPINSKY men. De zeven rijke industrie landen (G7) stelden in 1995 2,3 miljard dollar ter beschikking, waarvan 1,5 miljard voor de ge reedmaking van twee andere reactoren elders in Oekraïne. Vooral Europese landen heb ben zich tegen dat plan verzet. Clinton arriveerde gisteren in Oekraïne na een bezoek aan Rusland. In Moskou sprak hij 's ochtends als eerste Amerikaan se president het parlement toe. Hij zei dat de VS een sterk Rus land willen, maar uitte ook kri tiek, met name op de Russische oorlogshandelingen in Tsjetsje nië. Ter afsluiting van zijn bezoek aan Moskou wipte Clinton nog even aan bij zijn vriend en oud collega Boris Jeltsin. Dat was aanzienlijk succesvoller dan zijn besprekingen met Jeltsins Jakarta Een vrouw zoekt in de restanten van haar huis in de Su- matraanse provincie Bengkulu naar wat er van haar bezittingen over is. Indonesië heeft de inter nationale gemeenschap dringend om hulp gevraagd na de zware aardbeving die Sumatra gisteren trof. De beving had een kracht van 7,9 op de schaal van Richter, en heeft zeker 103 mensen het le ven gekost. Gevreesd wordt dat het dodental verder zal oplopen. Vooral de stad Bengkulu is ge troffen. Het vliegveld is gesloten, wegen zijn beschadigd en de tele foon werkt niet. Het grootste deel van de stad zit zonder stroom en water. Er zijn inmiddels tweehon derd naschokken gevoeld. Neder land heeft Indonesië aangeboden vier Nederlandse marineschepen in te zetten bij de hulpverlening. Ze waren op de terugweg van een reis naar het Verre Oosten toen de aardbeving zich voordeed. FOTO AFP President Poetin blijkt harde noot om te kraken ou frank hendrickx Imerikaanse president Clinton had rijn laatste bezoek aan Rusland schijnlijk anders voorgesteld. De <ve Russische leider, Poetin, hoorde vriendelijk aan, maar weigerde tot te komen. En gisteren beloonden ische parlementariërs Clintons toe- ak slechts met een lauw applausje. Poetin aan het roer heeft Moskou alleen afscheid genomen van presi- I Boris Jeltsin, maar ook van diens nd Bill'. ierde van de Russen denkt dat Clin- I pun land slecht behandelt en een- J Ie heeft twijfels over zijn intenties, imerikaanse president leek oprecht ist, toen hij deze cijfers zondag ver- I in de studio van radiostation Echo fify. „Ik heb de Russische economie gesteund. Mij stond een welva- I. sterk Rusland voor ogen." Veel dankbaarheid heeft Clinton echter niet ondervonden tijdens zijn bezoek aan Rusland. Een bevlogen speech in het Russische parlement kon daar giste ren weinig aan veranderen. Zijn befaam de retorische kwaliteiten bleken in Mos kou niet aan te slaan. „Clinton spreekt alsof hij de president is van de hele pla neet", zei een communistische afge vaardigde. „Bemoei je niet met onze in terne aangelegenheden", riep de ex- treem-rechtse Zjirinovski door de zaal. Het is te makkelijk om de Russische kri tiek alleen toe te schrijven aan een groep hardnekkige communisten en dwaze nationalisten. „De regering-Clinton heeft de afgelopen tien jaar een rampza lige invloed gehad op Rusland", meent bijvoorbeeld ook Victor Kremenjuk, di recteur van het instituut voor Ameri kaanse en Canadese studies in Moskou en een internationaal gerenommeerd analyticus. „Clinton heeft Jeltsin on voorwaardelijk gesteund, terwijl heel Rusland zag dat het land verkommerde. De echte hervormers hebben geen enke le steun gekregen van deze Amerikaanse regering. De Russische samenleving is als gevolg daarvan ernstig verzwakt. Kremenjuk zegt dat het beleid van de re gering-Clinton een directe oorzaak is van het feit dat Rusland nu weer wordt 'gegijzeld' door één man: 'De man in het Kremlin'. Clinton noemde Poetin na diens verkiezing hoopvol 'een man met wie we zaken kunnen doen'. Maar dat viel de afgelopen dagen tegen. Juist het belangrijkste gespreksonderwerp bleek voor Poetin een 'no go area'. Het raket afweersysteem dat de Amerikanen ont wikkelen tegen aanvallen van landen als Noord-Korea en Iran, vindt Poetin onac ceptabel. De Amerikaanse delegatie deed er alles aan om het dispuut te bagatelliseren. Zo sprak Clinton in de Doema over enkele 'technische meningsverschillen', maar de posities liggen in werkelijkheid mij lenver uit elkaar. Dat Amerikaanse diplomaten enkele we ken geleden nog optimistisch waren over een mogelijke 'deal', is een beoor delingsfout gebleken. Poetin heeft fun damentele bezwaren tegen het Ameri kaanse ruimteschild, dat volgens hem het nucleaire evenwicht zal verstoren. Het Kremlin heeft bovendien al afscheid genomen van Clinton. Als er al sprake moet zijn van handjeklap, dan met de nieuwe Amerikaanse president, zo lijkt de stemming. Poetin is ondanks zijn onervarenheid een slimme onderhandelaar. Hij bleek zijn positie ten opzichte van het raket- schild te hebben afgestemd met de Eu ropese delegatie die vóór Clinton in Moskou was. Europa blijkt nu een me destander in het Russische verzet tegen het ruimteschild. Poetin blijkt een harde noot om te kraken. Met zijn aantreden is het er voor de Amerikanen niet gemak kelijker op geworden. Een dag na de couppoging op de Solomon-eilanden zijn mili ties vandaag in de hoofdstad Honiara met elkaar verwikkeld opvolger Poetin. Clinton en hij geraakt in vuurgevechten, bleven het oneens over de Vooral rond he, „r^jc was Amerikaanse plannen voor een dat be, geval Er zijn *n mjnste raketschild. Ook West-Europese vjer gewonden gevallen, aldus anden zijn tegen zon Amen- een woordvoe£er van het kaans schild. Nieuw-Zeelandse ministerie Gisteren opperde Poetin, tij- van buitenlandse zaken, dens zijn bezoek aan Rome dat Rebellen van de Malaitan Rusland en Europese NAVO- Eagle Force (MEF) namen gjs. anden samen een Europees ra- teren Honiara in Ze snedende ketschild zouden kunnen ont- communicatielijnen door en Wlickelen- plaatsten premier Ulafa'alu on- der huisarrest. De MEF eist zijn Chirac legt zich Het lot van de premier is on- t duidelijk. Hij sprak neer bij kortere ambtsperiode PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het Franse staatshoofd, Chirac, is bereid de ambtsperiode van de president tot vijf jaar te be- ^et moment van de waarheid korten Nu is dat nog zeven komt snel nader- zej dster. jaar. Maar de nieuwe regel avond de Amerikaanse minister moet dan wel ge den voor Chi- van buitenlandse zaken, Al- racs opvolger Zelf weigert hij af bright, na besprekingen met te treden als de natie m een re- premier Barak van Israël. Ze ferendum die kortere zittings- doelde op het verloop van het duur goedkeurt. De volksstem- israëlisch-Palestijnse vredes- ming vindt waarschijnlijk ko- proceSi waarbij bejde partijen mend najaar plaats. moeten beseffen dat ze, in haar Tot voor kort verzette Chirac woorden, 'geen honderd pro- zich tegen een kortere presi- cent'van hun verlangens gerea- dentiele ambtspenode. Maar in jiseerd zullen zien een televisie-interview gaf hij Maar voor Barak zijn er ook dat verzet gisteravond op. In binnenslands momenten van een moderne democratie, zei waarheid op komst. Morgen hij, is een mandaat van vijfjaar avond stemt het parlement over genoeg. een VOorstel voor vervroegde Chirac werd in 1995 voor ze- verkiezingen. De indiener van ven jaar tot president gekozen. de motic Avigdor Lieberman Daarvoor, toen Mitterrand nog van de radicaai.rechtse immi- zal^iC1iirac grantenpartij Israel Beitenu, """"r"" "aact zegt steun te hebben van 61 van met de gouverneur-generaal, de vertegenwoordiger van het staatshoofd, de Britse koningin Elizabeth. Wat dat gesprek op leverde, is onbekend. Afgelopen anderhalf jaar zijn zeker zestig mensen gedood bij gevechten tussen de MEF en de beweging Isatabu (IMF) op het eiland Guadalcanal. Het etni sche conflict smeult al sinds de Tweede Wereldoorlog. Guadal canal is het grootste eiland van het gebied. De inheemse bevol king kijkt met scheve ogen naar immigranten uit Malaita. De Malaitanen werden in de oorlog naar Guadacanal gehaald als hulpkrachten voor de oor spronkelijke bewoners. Tegen woordig bekleden ze de meeste topfuncties op het eiland. tel aviv ad bloemendaal correspondent meermalen geestdriftig be- lv. llluutll ïtu, VQ11 toond voor een ambtsperiode de 12o afgevaardigden. De reli- van vijfjaar. Maar eenmaal zelf gieuze partij Shas met zeven_ °p het pluche, verloor hij die tjen zete|s Baraks grootste coa- geestdnft snel. litiepartner, is van plan tegen Vong jaar nog sprak hl) zich de regering |e sten,men als er gedecideerd uit tegen een be- nie, uiterlijk m0 cxtra gdd korting van de ambtstermijn, maar gistervond meldde hij luchtigjes: „Ik heb nooit afwij zend gestaan tegenover een hervorming". De president benadrukte overigens dat alleen de zittings duur wordt veranderd. De macht van de president, die het parlement kan ontbinden en de buitenlandse politiek bepaalt, blijft onveranderd. In een subtiele demonstratie van zijn macht waarschuwde Chirac het parlement om niet te pogen het voorstel voor een kortere ambtsperiode de amen deren. „In dat geval stop ik de hele procedure", sprak hij. De presidentiële draai hing al enige tijd in de lucht. In het parlement heeft zich een meer derheid afgetekend voor een verkorting van de ambtsperio de. De president kan die meer derheid niet negeren, omdat hij dan gezien zou worden als dog maticus. Hij zou dan bovendien moeite hebben om bij de vol gende presidentsverkiezingen, in 2002, als hij bijna 70 jaar is, de kiezers ervan te overtuigen dat hij nog zeven jaar mee kan. op tafel komt voor haar onder wijssysteem. Barak zegt genoeg te hebben van dit soort dreige menten en niet te zullen toege ven. Ook aan het economisch front pakken donkere wolken zich samen. Het Israëlische ver bond van vakverenigingen, His- tadrut, wil vanaf komende maandag het hele land voor on bepaalde tijd plat leggen als de regering geen veranderingen aanbrengt in een plan voor een hervorming van het belasting stelsel. De regering houdt vol dat de gemiddelde werknemer er niet slechter maar beter van wordt. Volgens minister van fi nanciën Shochat is het nog nooit vertoond dat een vak bond een staking uitroept 'om dat haar leden meer geld be schikbaar krijgen'. Ook premier Barak noemde de dreigende staking 'iets dat alleen in Israël kan gebeuren', maar ondertus sen moet hij proberen het on derhandelingsproces met de Palestijnen af te ronden vanuit een steeds zwakkere binnen landse positie. Shasta Tunneltent met ruime ingang. Materiaal: 185T Polyester ripstop met sillconen/pu coating. Grondzeil 210T nylon n PU coating, Gewicht: 4500 grm. Kleur: groen. ÏU n f 699,- VOOr f 459,- KOMPAS Met duizenden m winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De man die vorig jaar april in Londen met drie spijkerbom- men drie mensen de dood in joeg en meer dan honderd an deren verwondde, had zijn ken nis om de bommen te maken van internet gehaald. Dat bleek gisteren op de eerste dag van de rechtszaak tegen de 24-jarige elektricien David Copeland. De dader handelde in zijn eentje. Hij was naar eigen zeg gen geïnspireerd door natio- naal-socialistische haat jegens joden, niet-blanken en homo seksuelen, toen hij op een drukke Jamaicaanse zaterdag- markt in Brixton zijn eerste spijkerbom tot onploffing bracht. Het werd een bloedbad met veertig gewonden. Een week later was het raak in Brick Lane, bekend om zijn Bengaal se markt. Door toeval vielen hier slechts zeven gewonden. Terwijl etnische minderhe den in Londen al burgerwach ten aan het formeren waren, volgde in een drukke homobar in Soho de zwaarste klap. Een in een sporttas versstopte schoenendoos, gevuld met kruit en zo'n 1.500 spijkers, ontplofte. Drie mensen vonden de dood. Er waren meer dan zestig mensen gewonden. Vier slachtoffers moeten een been missen. Copeland kon al snel worden gepakt nadat de politie video opnamen van beveiligingsca mera's had vrijgegeven. Daar mee werden nieuwe slachtin gen voorkomen, zo bleek giste ren. Copeland had namelijk nog meer aanslagen willen ple gen. Volgens officier van justitie Nigel Sweeney hoopte Cope land met zijn bommen een be slissende aanzet tot een rassen- strijd te geven. Die zou tot stemmenwinst voor de ex treemrechtse British National Party hebben moeten leiden. De aanklager eist dan ook dat de elektricien wordt veroor deeld wegens moord, omdat hij de aanslagen met voorbedach ten rade heeft gepleegd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7