Kamer eist keuze voor kabelabonnee xtra voor de fans Binnenland Buitendijkse natuurcompensatie 'Regering moet handen vrij hebben bij militaire acties' Kamer kan niet alles weten over militaire missies Vader eist schone toiletten voor zijn kinderen AG 6 JUNI 2000 De schipper van het binnenvaartschip Marion belt e verzekering nadat het schip gistermiddag in aanvaring a' wekomen met de IJsselbrug. Door de aanvaring heeft het erkeer tussen Zutphen en Arnhem en Apeldoorn bijna ïur stilgelegen. De schipper uit Maasbracht botste rond uur met de kajuit van zijn boot tegen de onderkant van de tootj 1S Z( brug. Daarbij werd de kajuit volledig vernield. Volgens de or)cwilde de schipper de kajuit bij het naderen van de Oude cies irug laten zakken, maar maakte een technisch manke- dat onmogelijk. Niemand raakte gewond. De treinpassa- I werden met bussen vervoerd. Rond 15.45 uur werd de P p brug weer vrijgegeven voor het treinverkeer. n- foto cpd vincent jannink 1, [l-CID'er doet aangifte lag Voormalig chef K. Langendoen van de Criminele In- hgen Dienst (CID) Kennemerland heeft gisteren bij de po- Den Haag aangifte gedaan tegen de Amsterdamse offi- in justitie F. Teeven. De magistraat heeft zich volgens de 1 de IRT-affaire in opspraak geraakte Langendoen, schuldig akt aan laster en schending van zijn ambtsgeheim. De diende ook smaadklachten in tegen schrijver en ammamaker B. van Hout en een oud-douaneman. Ook te- ïstitie in Amsterdam deed hij aangifte van laster, omdat )lgens hem op de hoogte was van de uitlatingen van ;n. h, ;te voor rijden in tunnel vernietigd "1 rdam De boetes die de politie gisterochtend voor 11.00 Uitdeelde aan bestuurders die illegaal door de IJtunnel re- eer worden vernietigd. Het bleek dat de afsluitings- en verwij- e.sc borden niet of niet goed stonden opgesteld. Enkele tiental- niai Dnnen kunnen worden verscheurd. De boetes die gisteren .00 uur uitgedeeld zijn, moeten gewoon worden betaald. ^riJ! vertreding bedraagt dit 120 gulden. De IJtunnel is sinds d "Jen voor twee maanden goeddeels afgesloten wegens on- 18r ludswerkzaamheden. De oostelijke tunnelbuis is geheel af- ten, de westelijke buis is alleen toegankelijk voor nood- en liensten, taxi's en openbaar vervoer. Ook touringcars met 2000-supporters mogen er straks door. denten zoeken veilige skaterem Veel ongevallen op skates gebeuren omdat de berijders me ;oed kunnen remmen, zo bleek begin mei uit een onder- a-1 van Consument en Veiligheid. De TU Delft presenteert /an nde week twintig oplossingen voor dit probleem. Op don- In ag 15 juni worden in Delft de inzendingen van de ontwerp- trijd 'skate brake' getoond. De faculteit ontwerp, construc- 1 productie van de TU maakte vorig jaar al furore met een erpwedstrijd voor dartmachines. De winnaar, de Barney- r, was zo goed dat wereldkampioen Raymond van Barne et werd weggespeeld door het apparaat. De twintig prototy- an de skaterem worden 15 juni getest door schaatser Erik LcJ ;nbosch en beoordeeld door een deskundige jury. molenbos roept hulp in van jongeren mg Een speciaal jongerenteam gaat de komende maan- iet land in om leeftijdsgenoten tussen de 16 en 21 jaar be- Ikg te maken van hun verkeers(on)veilig gedrag. Volgens mi- lso r Netelenbos is dit nodig omdat het aantal verkeersdoden 3t z ze leeftijdsgroep afgelopen jaar opnieuw is gestegen. In kwamen 247 jongeren om. Het jongerenteam, dat speciaal lgS ielecteerd door het ministerie van verkeer en waterstaat, a U lat uit drie jongens en twee meisjes die nog op school zit- £ij willen de komende zomer nagaan welke verkeersthe- u j bij de jeugd leven. Daartoe bezoeken ze speciale jonge- fenementen als de Megafestatie en organiseren ze discus- jeenkomsten. Onderwerpen die worden behandeld zijn te rijden en het gebruik van een helm op de bromfiets. d" innen vast na groepsverkrachting a± Een 17-jarig meisje uit Waddinxveen is het afgelopen teinde na een discotheekbezoek in Rotterdam'door ver- idene mannen verkracht. Dat gebeurde tijdens een autorit Rotterdam naar Gouda en in een woning in Gouda. De po- leeft inmiddels zeven verdachten aangehouden, afkomstig ouda, Coevorden en Vlaardingen. Zij konden worden op- n( kt na een tip van een getuige die het nummer van de be- :nde auto noteerde. -Volgens de politie hadden de mannen je!|et meisje elkaar ontmoet op een bruiloft 'ergens in het mid- m fan het land'. Het meisje werd aan het eind van het feestje inodigd om te gaan stappen in Rotterdam. Of het meisje de nen al kende, is bij de politie vooralsnog onduidelijk. Wethouders willen salarisverhoging iaag» Wethouders eisen een fikse salarisverhoging. Ze wil- en minste 95 procent van het salaris van de burgemeester. n'jis het uitgangspunt van de Zwolse wethouder J. van Has- t tevens voorzitter van de VNG-commissie rechtspositie wet- ners en raadsleden. Tijdens de algemene ledenvergadering le Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) van morgen j*t Van Hasselt brede steun voor zijn standpunt te vinden. vil de eisen ruim voor de raadsverkiezingen ingewilligd wDe discussie over de salariëring van wethouders loopt al i twintig jaar. Destijds werd gepleit voor 80 procent van het „Maar nu zijn we de schaamte voor- verklaart Van Hasselt in het VNG-magazine. 3ï 0m de oranje sfeer extra te verhogen, ontvangt u bij aankoop van twee voordelige zakken Duyvls knabbelnoten, pinda's en borrelnootjes een EK vlaggenlijn. vlaggenlijn DuVvis borrelnootjes, j aankoop van cocktail of barbecue, Jakken. zak 300 gram 2.99 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster Weinig enthousiasme bewindslieden over voorstellen Iedere kabelabonnee moet zo snel mogelijk kunnen kiezen of hij een zender wel of niet wil ontvangen, vindt de Tweede Kamer. Nu wordt de abonnee via zogeheten pluspakketten gedwongen zenders af te nemen die hij misschien niet wil. De Tweede Kamer eiste gisteren unaniem dat de kabelnota van het kabinet onder meer hierop wordt gewijzigd. Het kabinet moet voor het eind van dit jaar met een plan van aanpak komen. nomische zaken) en De Vries (verkeer en waterstaat) voorgeschoteld tijdens overleg over de kabelnota. WD en D66 willen dat de kabel bin nen twee jaar wordt opengesteld voor den haag gpd Deze en andere wensen van een kriti sche Kamer kregen de bewindslieden Van der Ploeg (media), Jorritsma (eco- alle aanbieders van internet. De rege ring wil kabelbedrijven voorlopig toe staan alleen hun eigen internetprovi- ders op de kabel toe te laten. De Ka mer vindt dat de keuzevrijheid van de consument hierdoor te veel wordt be perkt. Op het gebied van het zoge naamde breedbandinternet (snelle verbinding met hogere capaciteit) hebben kabelbedrijven nu nog een monopoliepositie, zodat ze hun grote investeringen kunnen terugverdienen. D66 stelt met steun van de meeste andere partijen verder voor een speci aal fonds op te richten om de ontwik keling van nieuwe elektronische dien sten als breedbandinternet, e-com- merce en satelliet-tv te bevorderen. Tot woede van de fracties bleken de aanwezige bewindslieden niet of nau welijks bereid in te gaan op hun voor stellen. Van der Ploeg noemde een aantal van de Kamermoties 'overbo dig' en stelde voor ze pas later schrifte lijk te beantwoorden. Wel wilde hij kwijt 'te kiezen voor het belang van de open markt en niet voor bedrijfsbelan gen'. Voor PvdA-ster Van Zuijlen reden te suggereren dat het kabinet verdeeld is. „De koppen moeten kennelijk eerst weer bij elkaar worden gestoken." Halsema (GroenLinks) had eerder geconstateerd dat de kabelnota te zeer wordt gedomineerd door liberale idee- en over marktwerking van de WD-be- windslieden (Jorritsma en De Vries). Ze concludeerde uit de opstelling van PvdA'er Van der Ploeg dat hij er blijk baar te weinig sociaal-democratische zaken in terug kan vinden. heerlen gpd Omdat ze van hun vader niet hoefden te plassen op de vieze toiletten op school arriveerden twee kinderen (nu 11 en 13) uit Heerlen vorig jaar bij herhaling te laat in cle klas. Luttele minuten voor de schoolbel rinkelde, deden ze thuis nog hun behoefte: alleen op die manier kon worden voorkomen dat hun niet al te sterke blazen op de proef zouden wor den gesteld. Met het internationale anti- martelverdrag in de hand stond de vader van de kinderen gisteren voor de Heer- lense kantonrechter. De 38-jarige vader haalde alles uit de kast om aan te tonen dat er niet alleen voor zijn kinderen, maar ook voor hem zelf geen houden meer aan is. Het is slecht gesteld met de hygiëne van we's op scholen en dat moet hoognodig ver anderen, vindt hij. Zijn kinderen hoeven in elk geval niet op vieze toiletbrillen te zitten. De Heerlenaar is dan ook niet van plan zijn kroost te dwingen zich op te houden op plaatsen waar de allerklein sten doorgaans, met alle gevolgen van dien, hun eerste proeven van zindelijk heid ten beste geven, zo liet hij gisteren weten. „Ik heb dit al vaker aangekaart, maar tot dusverre is geen gehoor gege ven aan de wens van mijn kind voor een schone wc", zei hij. Tot niet geringe verbazing van de aan wezigen kwam hij zelfs op de proppen met de artikelen 2 en 3 van de Conventie voor de Rechten van de Mens. In om standige Engelse volzinnen sloeg hij de kantonrechter en de officier van Justitie om de oren met verdragsteksten waarin staat dat 'educatie' meer is dan 'lesge ven alleen'. „Een schoolhoofd heeft op basis van het internationale recht te zor gen dat we's op school schoon zijn. Hier worden mensenrechten geschonden. Ik neem de rechten van mijn kinderen se rieus. Ik denk dat ik dit heb mogen doen", probeerde de Heerlenaar het te laat op school arriveren van zijn kinde ren recht te praten. 'Niemand heeft het recht een ander te onderwerpen aan marteling of aan an dere vormen van lichamelijk of geeste lijk lijden', citeerde hij vervolgens zon der blikken of blozen uit artikel 3 van de Conventie. Niet alleen een door de schoolleiding opgedrongen overvolle blaas zou voor zijn kinderen een on draaglijk lijden met zich meebrengen: ook 'de stress en angst' die bij zijn kin deren leeft om 'de controle over hun na tuurlijke drang te verliezen' is in strijd met de mensenrechten, aldus de be zorgde vader. Vlak voordat kantonrechter Groen hem geërgerd liet weten het welletjes te vin den, zei de Heerlenaar het jammer te vinden dat hij zijn kinderen, door zijn eigen principiële opstelling, in een moeilijke situatie had gebracht. „Maar krachtens mijn rechten als ouder moet ik ervoor zorgen dat de we's bruikbaar zijn", vond hij. Officier van justitie A. Hendriks eiste 250 gulden boete. Het college internationaal recht leverde de verdachte uiteindelijk honderd gulden op: 150 gulden boete, luidde het vonnis. Openbaar vervoer in Amsterdam vanochtend plat amsterdam gpd De staking van het Gemeente vervoerbedrijf (GVB) in Amster dam heeft vanmorgen voor chaotische taferelen gezorgd op het Centraal Station in de hoofdstad. Tientallen reizigers wachtten tevergeefs op bus, tram of metro. Aangezien de actie van het personeel pas gis teravond laat werd bekendge maakt, waren voornamelijk fo rensen de dupe van de staking. „In de trein zit geen radio die je op de hoogte houdt van het laatste nieuws", mopperde een reiziger die genoodzaakt was een taxi te nemen. De actie tijdens de ochtend spits waardoor het openbaar vervoer in Amsterdam drie uur plat lag, was bedoeld om de Melkertbanen van zo'n 540 conducteurs om te zetten in volwaardige banen. Daarvoor is extra geld van het rijk nodig. De onderhandelingen tussen de vakbond AbvaKabo en de ge meente liepen gisteravond laat opnieuw stuk. De reizigers zijn de acties van het GVB echter beu, omdat het bedrijf minstens een paar keer per jaar het openbaar vervoer tijdens de ochtendspits plat legt. „Ik vind het best een nobel plan om die Melkertconduc- teurs een volwaardige baan te geven. Alleen treffen ze met dit soort acties de verkeerde men sen. Ik ben het zat", aldus een forens. Om half negen ging de ochtendploeg weer aan de slag. den haag gpd De regering moet voldoende speelruimte houden om bij in ternationale crisissituaties snel te kunnen handelen. Het infor meren van de Tweede Kamer is belangrijk, maar mag het optre den van de regering in militaire missies niet vertragen. Dit bepleitte topambtenaar Van Eenennaam van buiten landse zaken gisteren voor de commissie-Bakker. „Je hebt te maken met factoren van onze kerheid vanuit andere landen, met een tegenstander die onbe trouwbaar is en onvoorspel baar", zo beschreef hij de situa tie vóór de Kosovo-acties vorig voorjaar. „En je moet razend snel handelen." Hoe snel de verwikkelingen toen gingen, beschreef ook Tweede-Kamerlid Hoekema (D66). De bombardementen begonnen tijdens het Kamerde bat over Kosovo met minister Van Aartsen (buitenlandse za ken). „Wij stonden er als het ware naar te kijken. Op het mo ment dat Van Aartsen sprak, vielen de eerste voltreffers." Toch vonden de Tweede Ka merleden die gisteren voor de commissie verschenen de in formatie van het kabinet vol doende om een afweging te maken. Buitenlandwoordvoer- Commissie-Bakker stuit op complexe besluitvorming bij luchtacties Kosovo den haag margit kranenburg jaco van lambalgen Voorjaar 1999. Koortsachtig werkt Den Haag aan de Nederlandse deelname aan de luchtacties. De Joegoslavische presi dent Milosevic moet en zal op de knieën. Voorjaar 2000. Koortsachtig werkt de commissie-Bakker aan de reconstructie van de besluitvorming om mee te doen. 'Het had zorgvuldiger gekund', klinkt door in de vragen van de commissiele den. Maar hoe dan? Het gaat tenslotte om oor log. Voor het eerst sinds jaren zouden Ne derlandse vliegtuigen meedoen aan bom bardementen tegen een vijandelijk regi me. Zo'n belangrijk besluit neem je niet een, twee, drie. Ook moet de Tweede Ka mer voldoende informatie krijgen om te kunnen oordelen. In de praktijk blijkt dat allemaal niet zo eenvoudig te regelen. „Je moet razendsnel handelen", beschrijft topambtenaar Van Eenennaam van buitenlandse zaken. „De situatie is na afloop altijd helderder dan als je er middenin zit." Ook de commissie-Bakker ondervond gisteren aan den lijve hoe ingewikkeld de toestand was. Zij stuitte op de complexe uitwisseling van informatie kort voordat Nederlandse F-16's in actie kwamen om Kosovo. Telefoontjes, memo's, codebe richten, formele en informele gesprekken. Tussen ministers en ambtenaren onder ling, tussen regering en parlement en tus sen de minister van buitenlandse zaken en de NAVO. Zelfs achteraf blijkt het lastig om precies te achterhalen wat zich bijvoorbeeld tij dens het beslissende kabinetsberaad aan de vooravond van de bombardementen heeft afgespeeld. De commissies bezit al leen de gekuiste notulen van de vergade ring. Daaruit is niet meer te achterhalen welke minister wat heeft gezegd. De Kamer kan tijdens de cruciale mo menten niet anders dan afwachten. Uit de hoorzittingen blijkt wel duidelijk dat som mige fracties aanmerkelijk beter geïnfor meerd worden dan andere. De coalitiepar tijen kunnen op een voorkeursbehande ling rekenen, geven Kamerleden en top ambtenaren toe. Soms kan het geven van informatie juist een tactisch wapen van de regering zijn. Zoals bij de uitzending van ongewapende waarnemers naar Kosovo, even voor de bombardementen. WD, CDA en GPV ble ken hiertegen. Zij vonden het risico dat de waarnemers gegijzeld zouden worden te groot. Daarop belegden WD-ministers Van Aartsen en De Grave (defensie) een ver trouwelijke briefing om de angsten weg te nemen. „Dat was niet meer dan een circus 'overtuig Blaauw'," zei Hoekema (Kamer lid D66) met verwijzing naar dit WD-Ka- merlid. Maar de liberalen gingen wel over stag. vlissingen Het eerste zogeheten buitendijkse natuurcompensatieproject in het kader van de verdieping van de Westerschelde is gereed. De Zeeuwse gedeputeerde G. de Kok opende gisteren officieel de nieuwe Rammekensduinen bij Ritthem in de gemeente Vlissingen. Door de huidige verdieping van de vaargeul van de Westerschelde gaat natuur verloren. Voor de compensatie daarvan stelde Vlaanderen vijf jaar geleden 44 miljoen gulden beschikbaar. Nederland voegde daar 22 miljoen aan toe. foto anp wim van vossen Boete voor herhaaldelijk te laat op school afleveren ders en defensiespecialisten kregen te horen wat nodig was om te kunnen instemmen met de luchtacties van onder meer Nederlandse F-16's tegen de Serviërs. Wel bleek dat rege ringspartijen in het algemeen beter zijn geïnformeerd. De commissie-Bakker onder zoekt de besluitvorming om mee te doen aan een aantal mi litaire missies, waaronder die in Kosovo vorig jaar. In rampwijk 50 kilo onontploft vuurwerk enschede gpd In de wijde omgeving van het bedrijfsterrein van S.E. Fireworks is vijftig kilo on ontploft vuurwerk gevon den. „Vooral mortierbom- men", zegt H. Kapel, secre taris van de Federatie Vuur- werkhandel Nederland. Het bevestigt zijn mening dat S.E. Fireworks op de fatale zaterdag 13 mei te veel en heel zwaar vuurwerk had opgeslagen. Het terrein van S.E. Fire works is in verband met het justitieel onderzoek volledig afgesloten. Op verzoek van de gemeente heeft Kapel in het gebied rond het bedrijfs terrein aan de Tollensstraat gespeurd naar onontploft vuurwerk. Hij heeft gisteren schriftelijk verslag uitge bracht aan de gemeente, die het rampgebied zo spoedig mogelijk volledig wil vrijma ken van dit spul. „Op grote afstand van het bedrijfsterrein van Fireworks hebben we nog onontploft vuurwerk gevonden. Veelal mortierbommen die honder den meters zijn weg geslin gerd. Die lagen in achtertui nen van woningen", aldus Kapel. Het gevonden vuur werk is op de militaire basis 't Harde tot ontploffing ge bracht. Enkele gedupeerden van de vuurwerkramp in Ensche de hebben inmiddels een ei gen belangenvereniging op gericht. Volgens initiatiefne mer D. Hartman hebben zich bij de vereniging Gedu peerden voor gedupeerden al ruim 150 mensen aange meld. „Het is niet goed als er alleen maar over ons wordt gepraat. We willen meepra ten en meedenken", aldus i lartman. Er is onder de gedupeer den veel onduidelijkheid over het uitbetalen van ver goedingen en verzekerings gelden. Ook wil de belangen vereniging meepraten over de besteding van de gelden die ten behoeve van de slachtoffers zijn ingezameld. Aanhoudingen wegens misbruik hulpvoorziening enschede anp De politie heeft vier mensen aangehouden die ervan wor den verdacht misbruik te hebben gemaakt van de vele speciale hulpvoorzieningen die voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Ensche de zijn getroffen. De vier zijn in verzekering gesteld. De politie heeft een speciaal fraudeteam samen gesteld dat zich bezighoudt met de opsporing en bestrij ding van fraude en misbruik van de hulpvoorzieningen. Twee van de verdachten hebben onder valse voor wendselen gezegd slachtof fer van de ramp te zijn. Daarop hebben zij geld en goederen ontvangen. De an dere twee probeerden het zelfde en hebben een mede werkster van de sociale dienst bedreigd, toen die het verhaal niet vertrouwde. MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College HAARLEM Vlietsorgstraat 15. Tel. 023 542 85 60 Vestigingen te Breda, Eindhoven, Haarlem, Maastricht. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3