Leidsch Dagblad Automobilisten laten massaal gas inbouwen Studentenpartij DUF pikt te dure koffie niet langer Alternatief Hoogmade HSL-kruising afgewezen 'Uitspraak kost providers miljoenen' Belgekte voor vier miljoen Extraatje voor de fans 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ;DAG6JUNI2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Pieter Onderwater hoopt nog steeds dat gestolen poppen boven water komen 16 Kandidaten in de rij voor vacature burgemeester in Ter Aar fcjetsjeense "sident gewond' president van Tsjetsjenië, n Maschadov, is vanoch- gewond geraakt bij ge- [ten in de Russische deel- bliek. Dat heeft de Russi- I generaal Gennadi Trosjev Baard. Volgens hem blijkt onderschepte gesprekken fcn Maschadov en de mili- I leiders van de opstande- 'ln in Tsjetsjenië dat de pdent 'moeilijk praat en etje verward lijkt'. eciale politie esteert hooligan (speciaal voetbalteam van [msterdamse politie heeft Britse hooligan gearres- d. De Brit (36) was vorig Lop 14 april betrokken bij palgeweld na de wedstrijd - Feyenoord, waarbij twee noordsupporters zwaar - pnd raakten. De verdachte lleef destijds in Nederland. Bsen was hij verhuisd naar Zwitserse Zürich. Ins op obstakels fusie KLM/BA j fusie tussen de KLM en Ish Airways kan mogelijk llen op bezwaren in Brus- Volgens de luchtvaarteco- m professor J. de Wit zou marktpositie volgens de lige maatstaven van de Eu- Commissie op een aan- lestemmingen te domi- worden. era registreert -fkeerscriminelen iolitie heeft een nieuw wa in de strijd tegen de ver- jcriminaliteit: een com- rcamera die van het •razende verkeer de ken- is registreert. De num- torden worden in een flits Jeleken met de gegevens r diefstal, achterstallige tekering etc die in de poli- bmputers zijn opgeslagen, en bleek de gisteren gede- istreerde apparatuur niet eren. pa 5 fcjernobyl' gaat lg dit jaar dicht kerncentrale in het Oekra- te Tsjernobyl wordt op 15 ember definitief gesloten, kident Koetsjma heeft dat feren gezegd. In reactor 4 de Tsjernobyl-centrale ge- rde op 26 april 1986 het Itigste kernongeval in de fhiedenis. Grote delen van opa kregen te maken met radioactieve straling. Tus- de 15.000 en 30.000 men- overleden als gevolg van 17 Huize Emmaus in Zoeterwoude verschuift accent naar verpleging 18 Overdevest baalt van schrappen Tour de Lis 23 Zomerprogramma j Reggie Miller moet Leidenaars de absolute meer betrekken ster van de bij Japan-jaar Indiana Pacers NR. 42329 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 'Voorzieningen moeten goedkoper' leiden peter groenendijk DUF pikt het niet langer. Met die slogan probeert de pas op gerichte studentenpartij De mocratisch Universitair Front zich een plaats te verwerven in de Leidse universiteitsraad, waarvoor de verkiezingen tus sen 7 en 27 juni worden ge houden. Gisteren had de eer ste publiciteitsstunt plaats: voor de ingang van de univer siteitsbibliotheek en later het LAK-gebouw deelde DUF gra tis koffie uit aan studenten. De koffie die op de universiteit wordt geschonken, is - zo meent DUF - te duur. DUF-activist Wesley Ver meer legt de gedachte achter de stunt uit: „De prijs van kof fie in alle openbare gebouwen is onlangs verhoogd van 50 naar 75 cent. Wij vinden dat onzin: de inkoopprijs van die koffie is tien cent per kopje en op de bekertjes staat ook nog eens bedrijfssponsoring. Dus waarom zouden studenten daar meer voor moeten beta len?'1 DUFs programma gaat ech ter over meer dan koffieprij zen, benadrukt lijsttrekker Xa- vier Baudet. „De verhoging van koffieprijzen is typerend voor de manier waarop de universiteit door prijsverho ging meer geld hoopt binnen te halen. Universitaire facili teiten zouden echter juist goedkoper moeten worden, zodat meer mensen ervan ge bruik kunnen maken." DUF stoort zich verder vooral aan de huidige staat van de universiteitspolitiek. Niet voor niets werd het woord 'democratisch' in de naam opgenomen, aldus Bau det. „De afstand tussen de universiteitsraad en de stu denten is enorm. De raad zou alle studenten moeten verte genwoordigen, maar tijdens de laatste verkiezingen bracht nog geen twintig procent van de studenten een stem uit. Veel studenten weten niet eens van het bestaan van de universiteitsraad af." Door diverse 'stunts' wil DUF daar nu verandering in brengen. Zo zullen binnenkort proeftentamens, die tot nu toe alleen te koop waren in een Leidse copyshop, via DUFs website gratis ter beschikking worden gesteld. Maar ook na een eventuele verkiezing zal DUF van zich blijven laten ho ren. „De leden van de raad komen nu alleen naar buiten in juni, als er verkiezingen zijn", zegt DUF-Iid David Cousins. „Wij vinden dat dat anders moet. Studenten moe ten actief aan de besluitvor ming deelnemen." Lpg-bedrijven kunnen explosieve vraag niet aan leiderdorp dimitri walbeek Automobilisten laten massaal hun voertuigen ombouwen op gas. De lpg- branche spreekt over een omzetstijging van dertig tot veertig procent ten op zichte van de laatste helft van vorig jaar. Leveranciers van lpg-installaties en inbouwers zijn overrompeld en kunnen de vraag nauwelijks meer aan. aan de hausse. De almaar stijgende benzi neprijs zuigt menige huishoudbeurs leeg. Deze fikse prijsstijging heeft ook de leve ranciers verrast. Ondanks de inbouwkosten van vier- tot vijfduizend gulden stappen diesel- en benzinerijders snel over op gas. Bovendien is 'gasrijden' sinds mei bedui dend goedkoper, omdat de korting op de motorrijtuigenbelasting is verhoogd van 250 gulden naar 700 gulden per jaar. Ko pers van een nieuwe dieselauto werden vanaf vorige maand geconfronteerd met De branche leverde vorig jaar 24.000 instal laties af. Dit jaar verwachtte ze een lichte stijging, maar nu wordt al rekening gehou den met totaal 80.000 installaties, aldus B. Valkenburg van de Stichting Autogas Ne derland. Sinds een kwartaal laten duizen den autorijders een lpg-tank inbouwen. Dat geldt niet alleen voor nieuwe zakenau- to's, maar ook voor jonge occasions. Drie ontwikkelingen liggen ten grondslag Minister boort laatste hoop de grond in tim brouwer de koning Hoogmade krijgt geen ruimte voor een verdiepte kruising van de hogesnelheidslijn en rijksweg A4. Minister Netelen bos boort de laatste hoop van de gemeente Jacobswoude de grond in met haar besluit om te kiezen voor een pergola constructie, waarbij de sporen tien of 7,5 meter boven het maaiveld uitkomen. Vanaf nu mag de projectorganisatie HSL-Zuid geen energie meer steken in een verdiepte variant. De HSL gaat tot teleurstel ling van de plaatselijke bevol king over een stuk van een ki lometer via een baan op palen over de verbrede snelweg heen. „Een gedrocht", noemt voorzitter Coby Wolvers van de actiegroep Hogesnelheid Logi ca Hoogmade de toekomstige pergola of 'achtbaan'. „De mi nister neemt een zeventiende eeuws besluit. Zodra de flits trein rijdt, zal blijken dat deze constructie, gebaseerd op een topsnelheid van 300 kilometer per uur, helemaal niet nodig is. Want die trein rijdt helemaal niet zo hard. Het komt door de eigenwijzigheid van de minis ter, dat zij toch voor de lelijke en milieu-onvriendelijke op lossing kiest. Maar ook de NS, die de technische gegevens aanleveren, hebben boter op hun hoofd. Mijn laatste hoop is gevestigd op de Twee Ka mer." De gemeente Jacobswoude hoopte dat Netelenbos mee vallers zou aanwenden om voor de duurdere, maar fraaie re lage ligging te kiezen. Op 13 april faxte de gemeenteraad nog een unaniem aangenomen motie naar de minister om van de pergola-constructie af te zien. Amsterdam De tramrails bleven vanochtend in Amsterdam ongebruikt. Voetgangers konden dit keer zonder op te letten de trambaan rustig oversteken. Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) hield vanochtend van 05.30 tot ongeveer 08.30 uur een werkonderbreking. Tram en metro re den niet, de ponten op het U voeren wel. De actie tijdens de ochtendspits was bedoeld om de Melkertbanen van zo'n 540 conducteurs om te zetten in volwaardige banen. Daarvoor is extra geld van het rijk nodig. foto gpd phil nijhuis Bouwvergunning blijft nodig voor gsm-installaties haarlem pauline van der mue INDAAG 24 PAGINA'S dimitri walbeek Aanbieders van mobiele telefoons zijn vele mil joenen extra kwijt nu de Haarlemse rechtbank gisteren opnieuw heeft bepaald dat Haarlemmer meer een bouwvergunning voor gsm-masten mag eisen. KPN, Libertel en Ben spanden de bodemproce dure aan. Provider Ben is nu alleen al in de pol dergemeente anderhalf tot twee miljoen gulden extra kwijt vanwege de uitspraak, aldus woord voerder H. van der Heiden. Hij houdt de moge lijkheid open dat Ben in hoger beroep gaat bij Raad van State. Nu alle Nederlandse gemeenten een eigen gsm-beleid mogen ontwikkelen, is volgens de aanbieders het hek van de dam. Er kunnen 'witte vlekken' ontstaan waardoor delen van Nederland nog steeds niet te bereiken zijn. Van der Heiden: „De gevolgen van deze uitspraak zijn onmogelijk. De extra investeringen worden te hoog. En we moeten in elke gemeente opnieuw gaan onder handelen. Zo werkt dat niet." De woordvoerder roept 'Den Haag' op een lan delijk antennebeleid in het leven te roepen. An ders bestaat de kans dat de providers de dekking in Nederland niet in stand kunnen houden. De gemeente ziet de uitspraak van de rechtbank als steun voor haar gsm-beleid. mm™ DUIZENDEN ARTIKELEN STERK IN PRIJS VERLAAGD! den haag gpdvan vier miljoen gulden. De Lotto wil met deze actie reclame maken voor die nieuwe hoofdprijs. Tot voorheen was die één miljoen. Bij andere kansspelen zijn de bedragen al enige tijd hoger. Ook al worden die niet wekelijks uitgekeerd, zoals bij de Lotto, toch onder vond de stichting daarvan be hoorlijke concurrentie. Wie gratis mee wil spelen kan nog tot vrijdagavond tien uur bellen. In totaal zijn er 700.000 telefoontjes verwerkt, maar dat is bij lange na niet het aantal mensen dat heeft geprobeerd contact te krijgen. Ook SBS werd platgebeld, omdat die zender de wekelijkse trekking van de lotto uitzendt. Een gratis kans op vier miljoen gulden spreekt zo veel Neder landers aan, dat er gisteren een chaos in het telefoonverkeer is ontstaan. De Lotto en SBS6 wa ren praktisch onbereikbaar. Pas nadat er extra telefoonlijnen en computers beschikbaar waren gekomen, konden de bellers weer worden geholpen. De belgekte wordt veroor zaakt dóór een lotto-formulier dat vorige week bij zes miljoen huishoudens in de bus viel. Wie een speciaal (gratis) nummer belt, kan één keer gratis mee spelen met de al ingevulde cij fers en maakt zaterdag tijdens de trekking kans op de jackpot U komt heel makkelijk in balbezit. Bij vier 4 flessen Coca Cola 1,5 liter betaalt u maar 9.95 voor een lederen EK voetbal. Coca Cola fles 1,5 liter 2.39 Bij aankoop van 4 flessen Lederen EK voetbal van-2935~ voor 9.95 Alleen geldig met AH Bonuskaart t/m 11 Juni. Zolang de voorraad strekt Nelson Alle succes in mijn leven heb ik eraan te danken dat ik steeds een kwartier te vroeg was. een extra heffing van tweeduizend gulden. Verder is de vraag uit het buitenland naar Nederlandse gasinstallaties onverwacht ge stegen. België, Frankrijk en Groot-Brittan- nië gaan ook massaal over op gas. Turkije is overgestapt van Italiaanse systemen op kwalitatief betere Nederlandse apparaten. Turkse handelaren tekenen blind contrac ten voor 15.000 gasinstallaties per maand, aldus account-manager M. Nieuwlaat van Vialle Alternative Fuel Systems. Leveranciers werken met levertijden van drie tot vier weken voor autogas-systemen. De branche heeft door de sterke vraag naar lpg-installaties grote problemen om vol doende geschoold personeel te vinden. Pagina 2: Files bij lpg-specialisten later zon Wï 9*/22° 13*/26° 14722° 60% 40% 60% 20% 30% 20% Lazio Roma heeft 50 miljoen over voor Overmars hoenperloo/lonpen gpd Lazio Roma wil Mare Overmars voor een bedrag van vijftig mil joen gulden overnemen van Ar senal. De Italiaanse kampioen heeft de Londense werkgever van de Oranje-international gisteren laten weten dat het zo snel mogelijk de onderhande lingen wil starten over een transfer. Het bestuur van Arse nal heeft de interesse bevestigd. Arsenal verlangt een afkoop som voor het nog twee jaar doorlopende contract van Overmars van ruim vijftien mil joen pond (zo'n 55 miljoen gul den). De Romeinen hebben zich door die prijs niet laten af schrikken en hebben te kennen gegeven dat zij zaken willen doen. Massimo Cragnotti, de vice-voorzitter van de Italiaanse topclub, vliegt nog voor het weekeinde naar Engeland. Overmars (27) heeft drie sei zoenen bij Arsenal gespeeld. Hij staat niet te popelen om bij de UEFA Cup-finalist te vertrek ken, maar hij heeft steeds aan gegeven dat er te praten valt als er een miljoenenbod voor hem zou komen. Vandaag is bij deze krant een speciale EK-bijlage gevoegd. Daarin zitten onder meer een wedstrijdschema en interviews met enkele hoofdrolspelers van Euro 2000. Meer euroloon voor Nederlandse politici in Brussel brussel marc peeperkorn correspondent Het salaris van een europarle mentariër zou volgens onaf hankelijke deskundigen ruim 18.000 gulden bruto per maand moeten bedragen. Voor de Ne derlandse politici in Brussel, nu nog goed voor 11.900 gulden per maand, is dat een loonsver hoging met 65 procent. Het ad vies werd gevraagd om een eind te maken aan de voortslepende ruzie over het 'euroloon'. De deskundigen presenteer den hun advies vanmiddag aan de voorzitter van het Europees parlement. Duidelijk is-dat het voorstel in diverse landen op weerstand zal stuiten, omdat de europarlementariërs meer gaan verdienen dan hun nationale collega's. Ook in Nederland: een lid van de Tweede Kamer krijgt circa 14.000 gulden. Op dit moment betaalt elk land zijn eigen europarlemen tariërs. Dit leidt tot enorme sa larisverschillen: de Italianen ontvangen met 20 mille onge veer vier maal zo veel als hun Portugese collega's. Het gevolg is dat de uitgebreide onkosten- regelingen worden misbruikt om het salaris 'bij te plussen'. Er komt dan ook een veel strenger onkostenregime. Ook komen er strenge regels voor de reiskostenregeling en de dag vergoeding. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voortetter*: m/v I Adres: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 712141"400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1