Gereformeerden binden strijd aan met modernisi God op het Web Geloof Samenleving 'Debat over normen bij moslimgroepen nodig' Online geestelijke bijstand DINSDAG 6 JUNI 2000 979 VANDAAG JUNI Vandaag 139 jaar geleden, op 6 juni 1861, overleed de Italiaanse voorvechter 'voor een vrije kerk in een vrije staat', de staatsman graaf Camilli Benzo di Cavour. Zijn politieke rol in het negentiende eeuwse Europa was aanzienlijk. Hij was verscheidene malen minister en eerste minister onder ko ning Victor Emmanuel. In die hoedanigheid behoedde hij de paus voor het verlies van zijn wereldlijke macht. De grootste bedreiging voor de paus vormden de veroverings tochten van de Italiaanse vrijheidsstrijder Giuseppe Gari baldi. In 1860'bezette graaf Cavour Rome om de opruk kende troepen van Garibaldi voor te zijn, en het pauselijk gezag veilig te stellen. Zes juni is ook de feestdag van de heilige Filippus Diaco nus uit de eerste eeuw. Hij was één van de eerste, door de apostelen gewijde diakens. Poetin nodigt paus niet uit Vaticaanstad Tegen de verwachting in heeft de F.ussische pre sident Vladimir Poetin gisteren paus Johannes P aulus II niet uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Portin werd door de paus in privé-audiëntie ontvangen. Zijn voor gangers Jeltsin en Gorbatsjov, die ook de paus in het Vaticaar, hebben ontmoet, hadden indertijd het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk wel uitgenodigd. De paus heeft bij herhaling de wens geuit Rusland te bezoeken. Na het schisma tussen he't Oosters en het Westers christendom in 1054 heeft geen paus dat ooit gedaan. De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk heeft grote be.zwaren tegen een pausbe zoek, omdat zij de RK-Kerk beschuldigt van zieltjeswinnerij. Vaticaan op Expo 2/000 hannover Het Vaticaan wil op Expo 2000 vooral wijzen op de bedreiging van de mensenrechten. Dat zei de pauselijk nuntius, aartsbisschop Giovanni LajoJ.o, gisteren in Hannover bij de pre sentatie van het Vaticaanse paviljoen. Daarin hangen foto's van kindsoldaten, ondervoede, mensen en daklozen. Maar het Vati caan wil ook het evange'.ie verkondigen. Schatten uit de Vati caanse musea wijzen c\p Jezus Christus als het middelpunt van het paviljoen. Daaror.der bevinden zich de vermoedelijk oudste Christusafbeelding jit de zesde eeuw. BEROEPINGSWERK n Slo- Beroepe'n: te Bodegraven (wijk- f®n- gem r/t L. Wüllschlegerte Mid- Bedankt: voor IJsselstein, P. Mo delburg; te Oenkerk ca, D.H.J. 'enaar te Scherpenzeel. Stecmks, kandidaat uit Utrecht; CHRISTELIJK GEREFORMEERDE te 'Papendrecht, G.van Goch te KERKEN Ochten; te Wapenveld (wijk 1- Beroepen: te Amersfoort, A.C. noord), G.C. Klok te Putten; te van der Wekken te Winschoten. rotterdam anp Binnen de moslimgroepen in Nederland moet een debat over normen en waarden op gang komen. De moslims moeten dat debat ook voeren met de autochtone Nederlanders. Dat bepleit voorzitter Moha- med Sini van de stuurgroep Is lam en Burgerschap in de ka dernotitie voor de startconfe rentie Bestaat de moslimbur ger?, die morgen in Rotterdam wordt gehouden. Daar zal on der anderen minister Van Box tel (minderhedenbeleid) het woord voeren. De uitsluiting van etnische groepen, onder meer als gevolg van hun zwakke sociaal-econo mische positie, dreigt door cul turele elementen te worden versterkt. Tradities en opvattin gen onder groepen moslims die conflicteren met normen en waarden in Nederland, kunnen in het sociale isolement gedij en. In de beschutting van ge bedshuizen en in de eigen ge meenschap dreigen grote groe pen moslims zich steeds meer te isoleren van de Nederlandse samenleving, aldus de schrij vers van de notitie. Door migratiefactoren vindt binnen de moslimgemeen schap overdracht van normen en waarden weinig plaats. In Nederland ontbreken de ver banden die moslims wel in het land van herkomst hadden: so ciale controle, het sterk corrige rend optreden van de politie, de strenge leraren en de mee- opvoedende familieleden. Moslimvolwassenen moeten hun kinderen laten zien hoe zij in de Nederlandse samenleving kunnen meedoen. Zij zouden een grote mate van burger schap tonen door te kiezen voor een toekomst in Neder land en zich daarnaar te gedra gen. Burgerschap voor moslims betekent ook dat zij moeten ijveren voor een gelijkwaardige plaats in de Nederlandse sa menleving. Behalve gerichte bestrijding van achterstanden op het ge bied van werkgelegenheid en onderwijs moet er ook aan dacht komen voor normen en waarden die de multiculturele samenleving in de weg staan. Daarbij valt te denken aan de positie van vrouwen en meisjes, opvattingen over opvoeding en vooroordelen over andere godsdiensten en levensbe schouwingen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 10 en 15, in het zuiden 15 tot 20 graden. Zweden: In het zuiden wind en regen, ook tamelijk veel wind. Woensdag la ter op de dag vanuit het westen opklaringen. In het noorden droog en nu en dan zon. Maxima tussen 10 en 15, in het noorden tussen 14 en 18 graden. Denemarken: Dinsdag tamelijk winderig en naar het oosten wegtrekkende re gen, mogelijk ook onweer. Woensdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Dinsdag kil met maxima tussen 10 en 14 graden, woensdag middagtempe- ratuur rond 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Dinsdag nu en dan zon, maar in het oosten nog wolkenvelden en plaatselijk regen. Woensdag zon nige perioden, maar in het wes ten en noordwesten wind en re gen. Maxima van 14 graden in het noorden tot'19 bij Londen. België en Luxemburg: Dinsdag af en toe zon, in de mid dag enkele buien. Woensdag droog en zonniger. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag geregeld zon, maar in het noorden en oosten ook kans op een bui. Woensdag droog en flink wat zon. Maxima van 15 gra den langs de Kanaalkust tot 21 in het zuiden. Woensdag iets war mer. Zuid-Frankrijk: Dinsdag in de bergen nog kans op onweer. Verder droog en vooral woensdag veel zon. In het zuid oosten waait een stevige Mistral. Maxima van 18 graden aan de At lantische kust tot 26 in de Lan- guedoc en Provence. Woensdag iets warmer. Spanje: Dinsdag langs de Golf van Biska je wolkenvelden en in het noord oosten nog kans op regen of on weer. Verder droog en veel zon. Maxima weer oplopend naar 25 graden aan zee en 30 tot 35 in het binnenland. Mallorca, Ibiza, Menorca: Dinsdag kans op een regen- of onweersbui. Woensdag zonnig. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog weer met zowel zon als wolkenvelden. Veel wind. Maxima ongeveer 24 graden. Duitsland: Dinsdag vooral in het oosten nog enkele fikse onweersbuien en van het westen uit enkele opklarin gen. Woensdag overwegend droog en vooral in de middag geregeld zon. Maxima van 17 graden aan zee tot 22 in het zuiden en zuid oosten. Oostenrijk: Dinsdag vanuit het westen regen en onweersbuien en afkoeling. Woensdag geleidelijk weer opkla ringen. Middagtemperatuur da lend naar 20 graden, in het zui den tot 23. Zwitserland: Dinsdag enkele regen- en on weersbuien. Woensdag droog en vooral in het zuiden zon. Maxima rond 20 graden, in het zuiden middagtemperatuur rond 26 gra den. Polen: Dinsdag van het westen uit on weersbuien. Woensdag vanuit het westen weer droog en enkele op klaringen. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag vanuit het westen on weersbuien. Woensdag in Slowa kije nog enige tijd regen en on weer, in Tsjechie meest droog en af en toe zon. Dinsdag nog warm, woensdag maxima rond 20 gra den. Italië: Zonnige perioden maar vooral in de bergen ook kans op onweer. Middagtemperatuur van 26 gra den aan zee tot 33 graden plaat selijk in het binnenland. Corsica en Sardinië: Geleidelijk minder zonnig en toe nemende kans op een stevige re gen- of onweersbui. Woensdag mogelijk een aantrekkende wes tenwind. Maxima tussen 24 en 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden aan zee en 30 tot 35 in het binnenland. Malta: Zonnig bij maxima van bijna 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het binnenland ook stapelwolken en een kleine kans op een onweersbui. Maxima aan zee verder oplopend tot onge veer 30 graden. WOENSDAG 7 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 21.55 Maan op 11.00 Maan onder01.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.57 20.39 07.30 20.12 Laag 03.35* 16 10 03.16 15.51 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klem Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tL- 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENf Maandag t/m vrijdag var 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging/' het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 'El betaling. VERZENDING PER P0!.e Voor abonnementen die per post (I worden verzonden geldt een toeslin aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSi j Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit hel Dagblad op geluidscassette best i; informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui INTERNET: /v.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. genua» Italianen die geestelijke bijstand nodig hebben of worstelen met geloofsvragen kunnen voortaan terecht op internet. Priester Don Giovanni Benvenuto uit Genua heeft een internetsite opge zet, waar mensen met hun vragen terecht kunnen. Meer dan zeshonderd Italiaanse priesters doen mee aan het project en de vragenstellers mogen aangeven van wie zij het liefst antwoord krijgen. Alleen biechten kan niet op www.pretionline.cjb- .net. foto epa 'De zonde moet weer op de agenda Twee behoudende Twentse theologen luidden de noodklok. Het geestelijk leven in Neder land is afgegleden, vinden zij. De Samen-op-Wegkerken heb ben zich uitgeleverd aan een moderne theologie die niet meer bijbels is en niet God, maar de mens centraal stelt. En dat heeft uiterst gevaarlijke ge volgen. Mensen dreigen meer in paranormale verschijnselen, occultisme, oosterse religies en new age te gaan geloven. 'Dwaalleren', oordelen Martin Smiet en Siebold Schipper. Het duo uit Vriezenveen gaat niet bij de pakken neerzitten. Hun remedie: De zonde moet weer op de agenda van het christendom worden gezet. Sa men hebben Smiet en Schipper de Vereniging ter Bevordering der Gereformeerde Theologie opgericht. Die moet luid en duidelijk het oude gereformeer de geluid weer laten klinken. Het devies: Terug naar de bij bel, die van kaft tot kaft het Woord van God is. Terug ook naar de 'drie formulieren van eenheid', de Heidelbergse Cate chismus, de Nederlandse Ge loofsbelijdenis en de Dordtse Leerregels als basis van het ge loof. En vooral terug naar de keuze: 'in God geloven en be houden blijven, of de Satan die nen en verloren gaan.' „De orthodoxe theologen zijn met hun kennis achter de gera niums blijven zitten. Ze hebben zich opgesloten in hun studeer kamer, in eigen kringetjes en clubjes", verklaart Smiet. „Wij willen met de vaderlandse gere formeerde theologie actief de boer op om de man in de straat te bereiken. Want gereformeer den moeten de hand in eigen boezem steken. Ze hebben het allemaal laten gebeuren." Smiet is als afgestudeerd the oloog aan het Bijbelinstituut in het Belgische Heverlee zonder werk. Schipper had vroeger een boekingsbureau voor popmusi ci, en vult nu de koffie- en snoepautomaten bij allerlei be drijven. Daarnaast studeert hij theologie aan de Reformatori sche Hogeschool in Zwolle. „Vijf jaar geleden heb ik een ernstig auto-ongeluk gehad. Toen heb ik de Heer ontdekt." Vooral de moderne theologie is Schipper en Smiet een doorn in het oog. Den Heijer, Kuitert en Ter Linden zijn in hun ogen de aanstichters van het verval van het geestelijk leven in Ne derland. „Ze passen de bijbel aan hun eigen opvattingen aan", zegt Smiet. „Maar de bij bel laat zich niet aanpassen. Je kunt de bijbel niet laten buik spreken. De bijbel is[! met eigen gezag. De P de mens voor een P keuze: voor of tegen (j 'Onbijbelse zijn het, aldus Schi avondmaal dat christen openstaat, i die geen belijdenis g lijkstelling van het huj sen man en vrouw r samenlevingsvormen] op de kansel, charism mystiek getinte liedei Liedboek der Kerke rukt het modernism Vereniging ter Bevor| Gereformeerde Thei Schipper en Smiet i keren. Deze week vond de^ formatieavond in Vrij plaats. Twee behoud? formeerde theologen uit Veenendaal en T uit Hoogeveen hieldej wrochte betogen ove meerde theologie enb moderne theologen tfjii dig bezielt. Met een ri matieavonden in denl pen de Vriezenvenej mende tijd zoveel i reformeerde christen) reiken. „Wanneer i meer warm lopen voi formeerde theologie,k gereformeerde theoloj lopen voor mensen." De Stille Oceaan is groot, blauw en bezaaid met duizenden eilanden. De bewoners ervan leven sinds jaar en dag in volstrekte af zondering - in het stenen tijdperk zou je kunnen zeggen. Ze jagen en vissen en hun kinderen doen dat ook. Dan komt het moment dat Japanse toestel len hun bommen lossen op de Amerikaanse marinebasis Pearl Harbor. Het eilandenrijk Oceanië is tegen wil en dank betrokken bij de Tweede Wereldoorlog - en de bewoners weten niet wat hen overkomt. Opeens ver schijnen er lange blanken in het groen, die kappen en graven en een hoop misbaar ma ken. Een lange strook wordt totaal ontbost en aangestampt: en spoedig dalen daar met donderend geraas ijzeren vogels uit de lucht. Aan het strand verrijzen kades en palissa den; en al snel meren daar schepen aan die containers met wapens laden en lossen. De verbaasde eilandbewoners varen er wel bij. Ze kunnen helpen bij het inladen en ver slepen van de goederen. Wie meewerkt aan het bouwen, slepen en graven wordt be loond met wonderlijk voedsel uit blik. Er moeten cabines worden gebouwd, draden worden gelegd en met jerrycans gesjouwd. Er is volop chocola en er zijn sigaretten. De blanken zijn blijkbaar in het bezit van on denkbare rijkdommen. En dat is vreemd - men kan hen niet betrappen op iets dat op succesvol jagen of rissen lijkt. Dan, even plotseling als ze kwamen, verlaten de bezoekers het eiland, met medeneming van containers, vliegtuigen en transportbo- ten. Wat nu? Als een geïsoleerde beschaving in contact komt met een technologisch hoger ontwik kelde cultuur treedt een merkwaardig ver schijnsel op. Antropologen spreken van car go cults, goederen-cultussen. Een van de meer bekende is die van Jon Frum op het ei land Tanna in de Stille Oceaan. Het is ook de enige cargo cult met een eigen website. 'God' is een van de meest voorkomende wóórden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring: cargo cults in de Stille Oceaan. http enzo.gen.nz/jonfrum/index.htm Post hoc ergo propter hoc, redeneren aan hangers van een cargo cult - het volgde erop, dus werd het erdoor veroorzaakt. Toen die blanken landingsstrips en havens hadden aangelegd, volgden de schepen en vliegtui gen automatisch. De enige manier om de stroom rijkdommen weer op gang te bren gen is om dus zelf nieuwe havens en lan dingsbanen aan te leggen. Ook Jon Frum is ontstaan tijdens de Tweede Wereldoorlog. De aanhangers van Jon Frum wachten op de wonderbaarlijke terugkeer van een geheimzinnige figuur, de 1 kaanse soldaat John (from America^ Frum zou met een leger van 20.000 e een krater van het nabijgelegen atol verblijven. De aanhangers zijn tijdens remonieën gekleed als Amerikaanse ten, met de letters USA in rode verf oe_ lichaam geschilderd. Elk jaar op 15 fe J wordt Jon Frum Day gevierd. De eilav woners geloven dat de legendarische die dag zal terugkeren. Hij zal dan de h se goederen terugbrengen die eigen! bewoners van Tanna toebehoren. Op bruari gaat de Amerikaanse vlag in voeren de aanhangers van Jon Frum e6% litaire parade op. Ze dragen gewere bamboe, met rood geverfde lopen als' derige bajonetten. Bovendien bezitten lorigen een landingsbaan compleet mi g keerstoren in de vorm van een hut vai Lianen tussen palen duiden op een commandopost. Tijdens de rituelen ren de priesters formules als 'Roger and out, you have landing clearance'. De laatste jaren gaat het niet goed cultus van Jon Frum. De jonge eilani ners dreigen het geloof aan de my soldaat te verliezen. Priesters klagen dat de jongeren hen openlijk bespotteij aantal jaar geleden liep de zaak flink hand. De ontredderde geestelijken h aangekondigd dat Mozes en Abraham strand zouden verschijnen. Hun bezoa voor eens en altijd het gezag van de pril herstellen, maar het liep verkeerd. Dej bijbelse figuren weigerden op te koma gen en om middernacht verloren de e bewoners hun geduld. De priesters kj een flink pak rammel en sommigen mq naar het ziekenhuis voor behandeling danks het bezit van een website zal h! wel niet lang meer duren of deze mini-| dienst is opgeslokt door de moderne tij silvan schoonhoven

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14