Regio 'Bezwaren blijven te lang liggen' Leiden Culinair gaat door als Culinair Festival Ribbels beveiligen spoorwegovergang rond bij Trigon logelijk vervuild ewonersplatform Noord wil buurt uit de tent lokken Informatica aan Hogeschool 'Ik denk nog steeds dat mijn poppen boven water komen' Terug in de tijd )AG 6 JUNI 2000 tomobilist rijdt fietsster aan i* Een fietsster uit Rijnsburg (19) is gistermiddag door een aangereden op de kruising van de Nieuwe Beestenmarkt [e Lammermarkt. Bij het oversteken van de Lammermarkt zij geen voorrang van een 49-jarige Leidse automobilist inaf de 2e Binnenvestgracht kwam. De vrouw viel en is rerwondingen aan haar gezicht naar het LUMC gebracht. ctusbeurs in Leidse hortus Liefhebbers van cactussen en vetplanten kunnen op za- 2 10 juni van 10.00 tot 16.00 uur hun lievelingsplanten ko- ln verkopen in de nieuwe wintertuin van de Hortus Botani- pe Vereniging Succulenta houdt hier haar jaarlijkse cactus- j5 en is de hele dag aanwezig om informatie over de kweek fcderhoud van deze planten te geven. De hortus ligt aan het pburg 73. De entree voor de cactusbeurs is gratis. ilmaweg vier nachten dicht herman joustra Leiden Culinair gaat toch door, zij het in gewij zigde vorm en onder de naam Culinair Festival. De elf restaurants die oorspronkelijk zouden meedoen aan Leiden Culinair hebben hun me dewerking inmiddels toegezegd. Dat is de uit komst van een gesprek dat Aad van der Luit, één van de organisatoren van de Leidse Lakenfees- ten, gisteren had met Leo Kamphues, behalve bestuurslid van Leiden Culinair ook bestuurslid van de Lakenfeesten. De nieuwe organisatie, die nu in handen is van de Leidse Lakenfeesten, heeft ook andere restaurants benaderd met het verzoek mee te doen. In de nieuwe opzet hebben alle deelnemende restaurants één kraam, waar kleine hapjes wor den verkocht. Complete maaltijden zijn taboe. De deelnemers beschikken elk ook niet meer over een plek, waar alleen klanten van het eigen restaurant hun eten kunnen nuttigen. De nieuwe organisatie heeft ervoor gekozen om midden op het plein voor de Pieterskerk grote tafels te plaat sen waar gegeten kan worden. Men streeft er ook naar om de prijzen 'betaalbaar te houden'. Be zoekers aan het evenement klaagden in toene mende mate over te hoge prijzen. De achterliggende gedachte van deze klein schaliger opzet is ook dat de restaurants qua per sonele inzet een stuk minder worden belast De meeste horecagelegenheden die in de loop der jaren afhaakten bij Leiden Culinair noemden ge brek aan personeel de voornaamste reden voor hun afzien van deelname. „Maar op deze ma nier, met maar één kraampje, hoeven de restau rants niet meer in hun totaliteit te worden ver plaatst", zegt Van der Luit. Verder hoeven de res taurants behalve de huur voor hun plaats geen deel van hun opbrengst meer af te dragen aan de organisatie. Bij Leiden Culinair was dat nog wel het geval. Sommige horecagelegenheden Waag den niets over te houden aan hun deelname aan het culinaire evenement. Culinair Festival wordt op 14, 15 en 16 juli al leen nog maar op het plein voor de Pieterskerk gehouden. Het gebruik van de Pieterskerk zelf, zoals in voorgaande jaren, past volgens de orga nisatie absoluut niet meer in het kleinschalige karakter van het evenement. Ton Boon, directeur van de Stichting Pieterskerk, vindt het jammer dat de kerk niet meer bij het evenement wordt betrokken. „Al kan ik me best voorstellen dat ze het evenement eerst weer rustig willen opbou wen. Vervelend is alleen dat we de kerk tijdens het evenement dan niet kunnen verhuren als we dat zouden willen. Dan zouden we toch te veel overlast van buiten ondervinden. Maar ik wil echt niet vervelend doen hoor, het is en blijft een enig evenement." maar liefst: om half twee, half drie en half vier. Alsof hij wat heeft in te halen. Turnhal Binnenkort springen ze over het paard, hangen ze in de rin gen, duikelen ze over de mat en halen ze acrobatische toeren uit op de brug. Ze, dat zijn de Leidse turners en turnsters. Hoewel de puntjes nog op de 'i' moeten worden gezet en het interieur nog niet helemaal klaar is, loopt de geestelijke va der van de hal, Jan Guldemond van de Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen, nu al met een glimlach van oor tot oor rond. Het wordt een prach tige hal, dat weet hij zeker. Hij schat dat de werkzaamheden begin juli zijn afgerond. Guldemond vat nog één keer samen waar het allemaal om gaat. Een sportvloer van dertig bij achttien meter, met overal turnstoestellen en een fraaie mat Kortom, een hal alleen voor turners. Een enorme im puls voor de Leidse turnsport. En daarmee komt dan een eind aan de ongemakkelijke situatie voor de Leidse gymnastiekver enigingen die jarenlang in al lerlei verschillende zaaltjes moesten trainen. Intussen is men al druk doende foto hielco kuipers de feestelijkheden rond de ope ning te organiseren. Een feest dat liefst drie dagen moet du ren: 6, 7 en 8 oktober. Het is de bedoeling dat op dag één de of ficiële opening moet plaastvin- den, met alle plechtigheden, toespraakjes en bobo's die daarbij horen. Dag twee is er een open huis. Iedereen die wil, kan dan een kijkje komen nemen in de nieuwe hal. En op dag drie zijn er verschillende demonstraties. „Dat wordt spektakel", belooft Guldem ond. herman joustra De Leidse Hogeschool begint in het nieuwe schooljaar een op leiding informatica en informa tiekunde. Onderwijsminister Hermans heeft daar onlangs toestemming voor gegeven. De Hogeschool verwacht meteen een grote toestroom van stu denten. De vraag naar informa tici in het bedrijfsleven is groot. Jaarlijks groeit de aanwas van studenten informatica landelijk met een kwart. De Hogeschool heeft bere kend dat in de Leidse regio be hoefte bestaat aan ongeveer 500 informatici op hbo-niveau. Vorig jaar waren er in het ge bied van Leiden tot en met Hoofddorp 450 vacatures en de verwachting is dat de behoefte nog zal groeien. In de nieuwe opleiding ko men drie aspecten van de auto matisering aan bod: de techni sche (software), de bedrijfskun dige en de gebruikerskant. Leerlingen zullen aan de hoge school worden opgeleid om ge automatiseerde informatiesys temen te ontwerpen, uit te voe ren en te implementeren. De Nederlandse Spoorwegen hebben ribbels aangebracht op het wegdek van de Kanaalweg. Het gaat om een proef om te kijken of zo de spoorwegover gang veiliger wordt. De ribbels zijn vorige maand op het asfalt geplakt. Verder staan er waarschuwingsborden. Deze maand wordt gemeten wat de effecten zijn. In septem ber herhalen de NS de proef nog eens. De ribbels zijn enkele tientallen meters voor de over gang op het wegdek vastge maakt. Het geluid dat ze maken als er overheen wordt gereden, alarmeert de bestuurder. Het is de bedoeling dat die vervolgens vaart mindert. De NS zoeken manieren om spoorwegovergangen veiliger te maken. De huidige signalen zijn niet altijd voldoende, getui ge het aantal ongevallen. Voor de Kanaalweg is gekozen omdat de rijsnelheid daar nogal hoog is, en omdat de overweg in ste delijk gebied ligt. De gemeente en de NS willen niet alleen weten welk effect de ribbels hebben op het rijgedrag van automobilisten. Mogelijk veroorzaakt het passeren la waai. Leiden en de NS nodigen omwonenden daarom uit hun ervaringen kenbaar te maken. Dat kan ter plekke op 20 en 24 juni, als medewerkers van het door de NS ingehuurde bureau metingen verrichten. Overigens kan dat alleen schriftelijk. Commissie klaagt opnieuw Bezwaarschriften blijven in Leiden nog steeds te vaak te lang liggen. Daarover klaagt de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften in haar jaarverslag. Ondanks eerdere reprimandes van die commissie zorgen burge meester en wethouders voor onvoldoende verbetering. „Mensen moeten onnodig lang wachten voor ze een be slissing op hun bezwaar hebben. Dat is storend voor alle belanghebbenden", zegt secretaris M. Waaning. leipen robbert minkhorst In haar jaarverslag over 1999 doet de commissie een beroep op burgemeester en wethou ders om eens wat te doen aan de wachttijden. Normaal ge sproken hoort een bezwaar- schrift binnen vier weken nadat het is ingediend op de agenda van de commissie te staan. Die termijn wordt geregeld over schreden, zonder dat dan altijd de klager op de hoogte wordt gesteld. Verder duurt het tame lijk lang voordat B en W beslui ten of ze een advies van de commissie negeren of overne men. De trage verwerking van be zwaarschriften is al 'zo oud als de weg naar Rome', legt secre taris Waaning uit, maar het probleem schreeuwt nog steeds om een oplossing. Wie een schuurtje wil bouwen, heeft daarvoor een vergunning no dig. De buurman kan bezwaar maken. De kwestie wordt voor gelegd aan de commissie voor beroep- en bezwaarschriften, die vervolgens een advies uit brengt. Dat advies gaat naar B en W, die een uiteindelijke be slissing nemen. Wat nog wel eens voorkomt, zegt Waaning, is dat het indienen van een be zwaarschrift aanleiding is voor B en W om 'er nog eens even naar te kijken'. „Dan heb je al gauw vertraging", aldus de se cretaris. „Maar alle stappen kunnen sowieso in een groot aantal gevallen sneller worden genomen." De achterstand is bij de afde ling sociale zaken (onder meer uitkeringszaken) het grootst. Vorig jaar sprak de commissie haar 'grote zorg' daarover uit, en deed dat een tweede keer in de zomer van 1999. Eind vorig jaar waren er nog 249 beroeps zaken in behandeling. Bij ill zaken duurt de procedure al meer dan een half jaar. Zelf kampt de commissie ook met een achterstand. Dat is voornamelijk een personeel probleem. Wel is de commissie de stapel wachtende bezwaar schriften inmiddels aardig aan het wegwerken. Op de laatste dag van 1998 lag er een voor raad van 620 beroepschriften. Een jaar later is dat aantal ge slonken tot 395. „De achter stand blijft een punt van zorg", schrijft de commissie niettemin in het verslag. Ze gaat dit jaar na of er niet meer menskracht nodig is om de stapel bezwaren nog binnen een aanvaardbare termijn te kunnen behandelen. De commissie doet in het verslag zeven aanbevelingen aan het college van B en W. Een daarvan is het bekorten van de wachttijd. De commissie merkt nog op dat aan de aanbevelin gen uit het vorige verslag 'geen of nauwelijks gevolg is gege ven'. JL« De ir. Tjalmaweg (N206) gaat vanaf 19 juni vier achter- blgende nachten dicht tussen de Voorschoterweg en de Èlijke afrit van de A44. De provincie legt dan een nieuwe jasfalt op deze weg. De werkzaamheden beginnen telkens 9.30 uur en duren uiterlijk tot 06.00 uur de volgende och- Als het weer een beetje meewerkt, is het asfalteringswerk Idagochtend 24 juni achter de rug, of zoveel eerder als dat blijk is. Het verkeer wordt met borden omgeleid. bnd bij de Leidse korfbal- ng Sporting Trigon aan jeterwoudsesingel is mo- verontreinigd. Monsters p het terrein zijn geno- duiden daarop. De ge le zoekt nu uit of er ver- t zit, hoe erg die is en hoe gekomen kan zijn. huidige sportvelden van 1 worden momenteel af ten. Daarvoor in de plaats n kunstgrasvelden. Aan- t Arcadis is bij de voorbe lde werkzaamheden it op iets waarvan hij ver- dat het vervuild is', zegt (uder Pechtold van milieu, t" onderzoek moet uitwij- ^dat vermoeden juist is. Igemeente staat voor een 11. Het terrein is altijd ge- I om op te sporten. Nooit Ier bijvoorbeeld een fa- lestaan. Pechtold: „Op dit int weet ik niet wat het is en hoe het er komt. Het kan zeer plaatselijk zijn, of meer. Ik hoop dat snel te weten." De wethouder verwacht binnen enkele dagen duidelijkheid te krijgen. De aanleg van kunstgrasvel den wordt aangekondigd in de nota De Groene Velden. Trigon speelt korfbal op het hoogste niveau. De verwachting is dat kunstgras in de hoofdklasse binnen enkele jaren verplicht is. Pechtold heeft de aanleg van de velden gegund aan Arcadis. Die legt ook kunstgrasvelden bij enkele voetbalverenigingen aan. Vanavond moeten eerst de commissie sport en aansluitend de-gemeenteraad toestemming geven voor de aanleg van de velden. Toch is Arcadis al be gonnen. Pechtold vindt dat geen bezwaar. „De commissie heeft mij opgejaagd om al voor de zomer te beginnen. Ik denk dat het voorstel op een warm onthaal kan rekenen." leiden Met de paardentram van stalhouderij Haasnoot over het Ra- langs het net geopende Sieboldhuis, de Bibliotheca Thysiana, het penburg. De Leidse universiteit gaat deze week terug in de tijd. Tegen Acadmiegebouw en de Hortus Botanicus, de Sterrewadit, de Pieters- betaling van een tientje kan iedere Leidenaar of toerist onder begelei- kerk en De Oude UB. De universiteit gunt de reizigers een kijkje achter ding van gidsen een ritje maken langs gevels die de rijke geschiedenis de schermen, bijvoorbeeld in de fraaie bibliotheek van de Leidse advo- van de academie weerspiegelen of juist verbergen. Zestien reizigers caat Johannes Thysen - de enige zeventiende-eeuwse bibliotheek in per keer vervoert de tram, die vier keer per dag rijdt (ook morgen nog) Europa die nog intact is gebleven. foto henk bouwman hersplatform Leiden-Noord wil (uit met allerlei activiteiten meer Iken bij de wijkvernieuwings- en. Zo denkt het platform er on- leer over om op het grasveld aan rinamestraat een grote tent neer Éten waar bewoners met elkaar m praten over allerlei onderwer- e in de wijk spelen, een grote ronde tafel, met |es en hapjes uit allerlei culturen, kunnen de inwoners van Leiden- Noord hun ideeën kwijt over de pro blemen in de wijk. Op deze manier hoopt het platform meer bewoners enthousiast te maken voor het wijk ontwikkelingsplan voor Groenoord, Noorderkwartier en de Kooi. Het mot to van het evenement luidt: Van Hol landse Nieuwe tot couscous of van Noordzee tot Middellandse zee' Het wijkontwikkelingsplan Leiden- Noord bevat ideeën om de komende tien jaar het woonklimaat, de werkge legenheid, de verkeersafwikkeling, de inrichting en de economie in de wijk te verbeteren. Het platform denkt dat iedereen die bij de plannenmakerij voor Leiden-Noord betrokken is profijt heeft van het plan. De gemeente zou op deze manier ken nis kunnen nemen van de ideeën die spontaan naar voren komen en de wo ningbouwcorporaties zouden zo op een andere manier kunnen kennisma ken met hun huurders. Bovendien zou het grasveldje meteen een nieuwe functie hebben. Het platform wil de tent dan ook op 'gezette tijden' tevoor schijn halen - met verwarming in de winter - om de continuïteit van ge maakte contacten te waarborgen. Het platform denkt de plannen voor Leiden-Noord op deze wijze op een vernieuwde manier onder de aandacht van de bewoners te brengen, zonder dat geruchtenstromen de dienst uit maken. Behalve de grote tent wil het platform ook een spreekuur in de wijk opzetten en een nieuwsbrief uitgeven. „Allemaal voorbeelden van zelf initia tieven nemen en niet wachten tot cor poraties of de gemeente ermee ko men". zegt J. Rijsbergen, vicevoorzitter van het platform. Het Bewonersplatform Leiden- Noord werd enkele maanden geleden opgericht met het doel bewoners 'van begin af aan' te betrekken bij de veran deringen in hun gebied. Het platform bestaat uit vertegenwoordigers van vijf bewonerscommissies, de Federatie Leidse Huurdersorganisaties, Wijkver- eniging Noorderkwartier en Stichting Wijkcomité De Kooi. Het platform wordt geadviseerd door de Leidse Wel zijnsorganisatie. nog erger was, ook de poppen waren weg. Poppen met een enorme emotionele waarde. Wijlen Pieter zijn vader had ze ooit met de hand gesneden. En de poppen zijn nog steeds weg. Nooit meer iets over ge hoord. Nooit meer teruggezien. „Dat vind ik toch wel opval lend", zegt Onderwater. „Er is zoveel publiciteit geweest, maar is er is niet één tip bin nengekomen bij de politie. Niet één aanwijzing." Dat neemt niet weg, dat hij nog steeds hoopt op de terugkeer van zijn lievelingetjes. „Want op de één of andere manier denk ik toch dat ze boven water komen. Dat idee blijft maar rondspoken in mijn hoofd." Makkelijk heeft hij het niet ge had, de afgelopen maanden, zegt hij. Allerminst. Want de diefstal heeft hem behalve emotioneel ook financieel be hoorlijk genekt. Van de verze keringen hoefde hij niets te ver wachten. „Dat zijn de regels. Als je spullen in je auto laat lig gen worden die niet vergoed. Maar laat ik niet te negatief doen, ik heb ontzettend veel reacties gekregen. En nog vra gen de mensen ernaar. Hart verwarmend. Dat heeft me toch'wel een stukje op de goe de weg geholpen." Inmiddels is Onderwater dus weer aan het werk. Met nieuwe spulletjes. En reserve-poppen. Zaterdag staat hij met zijn pop penkast in de hortus. Drie keer gaat weer aardig met pop- peler Pieter Onderwater, ig, maar nog niet geweldig, reed weer geregeld op. La ve zeggen dat ik naar tevre- i teid draai. Redelijk naar te- enheid." even het geheugen op te ;n: Onderwater kreeg een nd of acht geleden een me dreun te verwerken, nooit eerder had hij na Dptreden zijn poppen in de laten liggen. Nog nooit hij zijn apparatuur achter en. Altijd had hij na een optreden van het Leids Pop pentheater Jan Klaassen, Ka trijn en metgezellen mee naar binnen genomen, omdat dat wel zo veilig was. Maar deze keer, had hij ze wel in zijn auto achtergelaten, die stond gepar keerd op de anders zo rustige Zuidsingel. De volgende ochtend kreeg Onderwater de schrik van zijn leven. De auto bleek compleet te zijn leeggeroofd. Zijn twee enorme geluidsboxen, een ver sterker, een bandrecorder en een verlengsnoer. Maar wat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13