,eiden Regio College houdt vast aan opvang Stevenshof In de prijzen vallen met donderend geweld 'Vrouwen ontbreken in de geschiedenis' Bureaus Slachtofferhulp zoeken naar medewerkers bAG 5 JUNI 2000 tificatie onderschrift Bij de foto van de Vliet in de rubriek De Dingen die ij gaan is zaterdag per abuis een verkeerd bijschrift ge- t. Daardoor wordt ten onrechte de indruk gewekt dat deze ne uit 1940 dateert. De foto is echter in 1987 gemaakt. elplekje U Niet zo bedoeld, maar wel leuk. Een omgewaaide boom p af en toe nog wel zijn nut hebben, zoals dit exemplaar e Van der Brandelerkade. De jeugd uit de buurt heeft er in [val een aardig speelplekje van gemaakt. FOTO MARK LAMERS juw tegen fietser geduwd h Een 66-jarige vrouw is op Hemelvaartsdag op de Rem- jtbrug ernstig mishandeld door een onbekende man en in [loze toestand achtergelaten. Pas afgelopen weekeinde is ifte gedaan. De vrouw wandelde rond half vier 's middags Galgewater de brug op en kwam de man tegen. Deze GARje haar met beide vuisten achterover waardoor zij tegen fietser viel. De man stapte over de vrouw heen oegp weg. De fietser reed door. Het slachtoffer is op het C gehecht aan twee hoofdwonden. duderdorper mishandeld U Een 37-jarige Leiderdorper is vrijdagnacht op de Suma- Obg tussen Lage Rijndijk en Admiraalsweg mishandeld, eling kwam er een aantal onbekende mannen op hem af. [iderdorper werd over het hele lichaam geschopt en gesla- j^bok toen hij al op de grond lag. De daders gingen er van- Het slachtoffer viel steeds flauw en moest zich onder dok ehandeling stellen. aatroof Doezastraat ser[. Op de Doezastraat is vrijdagnacht een 24-jarige Leide- beroofd van zijn cd-walkman. De man had een forse slok Ivam ten val maar werd door een vriendelijke voorbijgan ger overeind geholpen die de walkman stal. Het slachtoffer wee gebroken tanden en schaafwonden op. Hij kan zich «e listig letsel na aanrijding Twee Leidenaars (16 en 14) zijn zaterdag gewond ge- ffbij een aanrijding op de kruising van het Levendaal en de IJorissteeg. Het tweetal reed vanuit de Sint Jorissteeg rich- levendaal, negeerde het rode stoplicht en botste op een [die richting Korevaarstraat reed. De 44-jarige bestuurder piderdorp kon de brommer niet meer ontwijken. De be- der van de bromfiets liep letsel op aan rug en knie maar pa behandeling naar huis. De duopassagier die geen helm g, brak vermoedelijk zijn nek en liep ook een kaak- en pactuur op. wonden bij aanrijdingen Bij twee aanrijdingen zijn afgelopen zaterdag twee men- ewond geraakt. Een 33-jarige motorrijder uit Leiden liep euken op op de Lammenschansweg en moest naar het C worden gebracht. Een 33-jarige Leidse automobilist die parallelweg reed in de richting van de Tomatenstraat zag op de kruising over het hoofd. Een 20-jarige bromfietser eiden liep letsel op aan pols, knie en hoofd, toen hij op de jeboomstraat werd aangereden door een 40-jarige auto list uit Oegstgeest, die vanaf de Geregracht kwam en ver- de te stoppen. Bezwaarschriften omwonenden Petronella Moenspad niet gehonoreerd Plannen om een gebouw voor buitenschoolse opvang te bouwen aan het Petronella Moenspad in de Stevenshof gaan, als het aan burgemeester en wethouders ligt, ge woon door. ternatieve plek voorhanden waar het gebouw kan worden neergezet. De bezwaarmakers menen dat hun woonomgeving al voor een groot deel gebruikt wordt voor 'publieke doeleinden'. Er staan een paar basisscholen, er is een speeltuin en een club huis. Nog eens een voorziening erbij is net een stapje te ver: dat LEIDEN ANNET VAN AARSEN De behoefte aan een plek waar kinderen na schooltijd kunnen worden opgevangen is - zo stelt het college - zwaarwegender, dan de bezwaren die een aantal buurtbewoners enkele maan den geleden tegen het bouw plan inbracht. Bovendien is er in de omgeving geen goede al- zou een te grote wissel trekken op de woon- en leefomgeving. Een van dé bezwaarmakers, een bewoner van de Belle van Zuy- lenstraat, vreest bovendien toe nemende verkeersdrukte. De gemeente denkt echter dat kinderopvang mogelijk is zonder noemenswaardige over last. De kinderen worden na schooltijd tot uiterlijk zes uur opgevangen en zitten - aldus burgemeester en wethouders - voornamelijk binnen, in een goed geïsoleerd gebouw. Buiten wordt er alleen onder begelei ding gespeeld: er zullen geen groepjes kinderen rondhangen op straat. En wat betreft ver keersdrukte, worden de kinde ren veelal op verschillende tijd stippen opgehaald. „Al met al verwachten we een beperkte toename van verkeersdrukte en overlast", aldus het college. Een van de omwonenden stelde eerder voor om de op vang niet aan het Petronella Moenspad te bouwen, waar een plekje vrijkwam nadat een tandartspraktijk was verhuisd, maar op het terrein van een van de basisscholen in de omgeving waar nu nog noodlokalen staan. Het college is het met hem eens dat de combinatie kinderopvang en basisschool doeltreffend is. Maar het zou in dit geval niet de juiste oplossing zijn, omdat de noodlokalen nog een aantal jaren nodig zijn en omdat de plek niet geschikt zou zijn voor permanente bebou wing. Bezwaren tegen de hoogte van het gebouw, waarvoor door een architectenbureau al een ontwerp is gemaakt, worden LEIDEN ANNET VAN AARSEN Waaraan herken je een Street- fighter? Lammert Steinfelder, hoofdredacteur van het blad Kicxstart en een van de organi satoren van de Streetfighter- show, krabt zich eens op het hoofd. De vraag is niet eenvou dig te beantwoorden. „Het is een superspeciale motorfiets waar iets aan verbouwd is. Dat verbouwen kan heel ver gaan. Soms is er aan een fiets voor meer dan een ton in de fabriek versleuteld. En soms hebben we een fiets van een amateur voor ons, een amateur die in zijn schuurtje iets heel speci aals op de draaibank heeft ge maakt. Een Streetfighter is ge woon niet in de winkel te koop." Maar ja, de leek zal met die definitie in het achterhoofd nog steeds moeite hebben om een dergelijke 'superspeciale' motor aan te wijzen. De bezoekers van de show hebben er echter min der moeite mee. Er lopen veel kenners rond, met vele honder den hebben ze hun motoren op de parkeerplaats bij de Groenoordhallen gezet. Felle kleuren, hier en daar vlammen op de tank geschil derd, extreem brede banden en flink verhoogde achterkanten Negenduizend man bezoekt de show, de meesten - zo lijkt het - in motorpak. Het zonnetje speelt vandaag goed mee, maar deze heren en dames horen be slist niet bij het steeds groeien de leger mooi weer-rijders dat slechts bij aangename tempera turen te voorschijn komt. Ze za ten hoogstwaarschijnlijk al voor hun zestiende verjaardag te sleutelen aan hun eerste brom mertje. „Kijk", wijst Steinfelder op een van de 'fietsen' die in de hal staan gestald: „Dit is nou echt een extreem model. Een Ducati blok, een Suzuki frame, een Ducati achterkantje De tank is zelfbouw." Of hij zelf ook rijdt? Jazeker, er is net een nieuwe fiets aangeschaft. „Een Triumph Sprint RS", zegt Stein felder. „En we hebben een Honda Hornet. Redactiefiet- sen." De Streetfighterfanaten schuifelen van kraampje naar kraampje. Behalve patat, hot- dogs en nieuwe haring zijn er vooral veel motoronderdelen te koop. Intussen spuwt op een podium een duistere heer, slechts gekleed in een miniem slipje en bijgestaan door twee eveneens schaars geklede assis tentes, meters grote vlammen richting publiek. Even verderop springt een motorrijder op zijn fiets van autodak naar autodak. Alex heet deze evenwichtskuns tenaar, getuige de naam die op zijn achterwerk staat gestikt. Alex van den Broek, de trial- showman. Ergens achterin de hal wordt op een bank het ver mogen van een flink aantal mo toren gemeten. Oorverdovende herrie, maar ja er is een prijs mee te winnen. De meeste mensen, zo lijkt het, zijn vandaag echter geko men om de show van de Britse stuntrijder Dave Coates en zijn vrouw te zien. Hij rijdt buiten in een afgezet gebied met zijn vrouw liggend op de benzine tank zijn rondjes. Rolling Stop- pies, donuts, armchairs, rolling burnouts, de stunts ontlokken bij het publiek kreten van ver bazing. De Brit trekt zijn whee- lies zo hoog dat zijn nummer plaat op de grond afbreekt. „Da's maanden oefenen", zegt een kenner tegen zijn zwartge- lokte vriendin. „En heel vaak vallen, voordat je dat onder de knie hebt." eveneens door het college ter zijde gelegd. Volgens het colle ge zou het inderdaad de voor keur verdienen, als het gebouw meer de lijn zou volgen met de omliggende huizen maar is dat niet mogelijk omdat de kinder opvang dan te klein zou wor den. De welstandscommissie heeft al goedkeuring gegeven aan het plan. Wèl belooft het college na overleg met de om wonenden een inrichtingsplan voor het Petronella Moenspad, waarbij het weggetje zal wor den ingericht als fietspad. Schijn bedriegt De schijn bedroog. Een man die vannacht met bijbelteksten strooide op het Stationsplein, bleek allerminst vredelievend te zijn. Toen hij een 52-jarige Dordtenaar tegenkwam die in bijbelse termen terugsprak, werd hij zo boos dat hij met een scherp voorwerp uithaalde. De Dordtenaar liep hierbij een schaafwond aan zijn hoofd op. De politie heeft de driftkikker opgepakt. Telefoonroof De politie heeft vannacht een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 26-jarige Leidenaar op de Sta tionsweg gearresteerd. De twee worden ervan verdacht een 19- jarige Leidenaar van zijn mo biele telefoon te hebben be roofd op de Haarlemmerstraat. Het slachtoffer werd door twee agenten in de auto meegeno men om te zoeken naar de da ders. Op de Stationsweg zag hij zijn belagers lopen. Van aurareading tot lichaamswerk Wie meer wil weten over alter natieve geneeswijzen kan zon dag 18 juni zijn hart ophalen op de beurs 'Leiden alternatief'. Van 14.00 uur tot 17.00 uur is in buurthuis 'Op Eigen Wieken' in de Merenwijk een presentatie van een breed spectrum aan dergelijke therapieën. Lezingen over Aura/chakra reading, kunstzinnige en lichaamsthera pie, gestalt en psychosynthese, natuurgeneeskunde en bio- energetica. Daarnaast zijn er demonstraties dans- en li chaamstherapie, rebalancing, energetisch stem- en lichaams werk, massage en aanraking en reiki. Verder zijn er meer dan dertig alternatieve therapeuten aanwezig in het buurthuis. 'Op Eigen Wieken' staat aan het Valkenpad 5. !g_ I# meisje in Indonesië had *er twee dingen in huis. ndisch kookboek en een lenboek. Daarom zei men *er in Indië: Kijk in Klop- nirg. Wie zich ziek, zwak of elijk voelde, wist dat het Indische planten en haar eskracht, van mevrouw J. penburg-Versteegh (1864- uitkomst bood. De eerste e van dit werk over genees- itige planten en kruiden :heen in 1907. Het boek is nnialang herdrukt. Nog in ren '80 verscheen er een e. Het boek beschrijft hoe en en kwaaltjes door het uik van geneeskrachtige sche kruiden kunnen wor- bestreden. De Leidse freelance publiciste Vilan van de Loo schreef een biografie van Kloppenburg. Onlangs werd haar werk samen met Wenken en Raadgevingen waarin wordt beschreven met welke recepten Kloppenburg haar medicijnen bereidde plus bijbehorende Platenatlas gepu bliceerd. De driedelige cassette is in de boekhandels verkrijg baar. Neerlandica Van de Loo is ge fascineerd door levenslijnen en biografieën. Zij schreef haar doctoraalscriptie over vrouwen die hun bestaan moesten op bouwen in Indië. Een vergeten groep, volgens haar. „Vrouwen ontbreken in de geschiedenis. Je struikelt daarentegen over De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. mannen. Waarom praten we over vadedandse geschiedenis? Ik zoek de moeders. Uit idealis me,'woede en verontwaardi ging. Ik kan de wereld niet ver anderen maar wel iets doen aan wat mijn pad kruist." Dat laatste is belangrijk want Van de Loo gelooft er heilig in dat onderwerpen haar zoeken. Daarom begint de biografie ook met een uitspraak van Bet sy Perk, oprichtster van Neder lands eerste vrouwenvereni ging Arbeid Adelt. Men moet zijn onderwerp niet zoeken. In tegendeel, het onderwerp moet ons zoeken en niet alleen zoe ken maar met zo veel kracht overweldigen dat wij als in een koorts naar water naar de pen tasten. De biografie bevat de fascine rende levensgeschiedenis van mevrouw Kloppenburg. Het is een verhaal over rijkdom en ar moede, roem en vergetelheid, geluk en noodlot. Maar het is vooral het portret van de vrouw die eens grote bekendheid ge noot als dè kruidengeneeskun- dige van Nederlands-Indië. Van heinde en verre bezochten pa tiënten Kloppenburg in haar woonplaats Semarang op Java voor een gratis consult. Zij en haar familie genoten veel res pect. Dat zij het zo ver bracht, was op zijn minst opmerkelijk. In het voormalige Nederlands-In- dië was er sprake van een 'tra ditionele' scheiding tussen mannen en vrouwen. De laat ste groep was vooral thuis werkzaam en hield zich ook be zig met het verzorgen van de zieken. Kloppenburg vervulde ook zo'n rol maar door zelfstu die, correspondentie met we tenschappers, reizen en con tact met botanische tuinen werkte zij zich op. Haar krui denboek kreeg een bijna myt hische status maar de schrijf ster dreigde te worden verge ten. Daarom besloot Van de Loo zes jaar geleden tot het schrijven van de biografie. „Een waan zinnige klus, dat had ik niet ge dacht toen ik er aan begon." Zij sprak met nazaten van de fami lie, raadpleegde literatuur, deed onderzoek en probeerde in Kloppenburgs huid te krui pen. „Je probeert in haar voet stappen te lopen op zoek naar Indië. Je probeert dicht bij haar in de buurt te komen maar dat lukt nooit helemaal. De deur blijft altijd dicht maar ik heb wel door het raam kunnen kij ken." Van de Loo, 'ik schrijf voor brood en ideaal' was de me ning toegedaan dat alleen het schrijven van een biografie geen recht doet aan Kloppen burg. Daarom bevat de cassette ook reproducties van de hon derden recepten om medicij nen te maken van genees krachtige kruiden, planten en wortels. Qe bijna oneindige lijst bood destijds bij bijna elke ziekte soelaas. In de bijbeho rende Platenatlas staat een groot aantal planten in kleur inulieren, schrijven van (aan sprakelijkheids) brieven, afhan delen van schade en ondersteu ning bij het verwerken van de gebeurtenis. Vrijwilligers die zich aanmel den krijgen eerst een training van twaalf dagdelen. Ze werken daarna in teamverband en krij gen begeleiding van een betaal de kracht. Op donderdagochtend 22 ju ni houdt Slachtofferhulp een informatiebijeenkomst in het kantoor in Leiden, aan de Lan- gegracht. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Maaike van Delft. Telefoon nummer: 071 - 5258819. Vilan van de Loo: „Ik schrijf voor brood en ideaal." Ondanks de indrukwekkende stapel die de drie boeken vormt, benadrukt Van de Loo dat het één beeld is van het le ven van Kloppenburg. „Nie-' mand kan zeggen zo was het en niet anders. Daarom blijf ik er ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN mee bezig. Kloppenburg is mijn grote liefde. Ik laat haar niet los en zij mij niet." ERIC-JAN BERENDSEN De bureaus voor Slachtoffer hulp in de Leidse regio zijn op zoek naar vrijwilligers. De vesti gingen in Leiden, de Bollen streek, Alphen aan den Rijn en Gouda hebben vanaf septem ber extra mensen nodig. De vrijwilligers moeten mini maal twaalf uur per week be schikbaar zijn. Voor hun werk krijgen ze een onkostenvergoe ding; verder zijn ze verzekerd. Medewerkers helpen en advise ren slachtoffers van bijvoor beeld een inbraak, mishande ling, een zedendelict of een on geval. Ook familieleden, nabe staanden en getuigen kunnen bij Slachtofferhulp terecht. De vrijwilligers bieden praktische hulp zoals het invullen van for- DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Pont St. Maxence. De uitslag is: P.V. Blauwkras R. v.d. Geer 1, 6; P. Landesber- gen 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10; P. de Mooy 5. P.V. Leiderdorp D. van Seggelen 1, 2, 3, 4, 9, 10; comb. J. Hartevelt 5, 7; E. Broug 6; W. Tolboom en zn. 8. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1, 5, 6. 9, 10; W. Kop 2, 4, 8; J. de Koekkoek 3; S. van Iterson 7. P.V. De RijnkJievers Ladan 1, 2, 4, 8; Hogenboom 3, 7, 10; H. Kraan 5, 9; H. van Goozen 6. Onafgebroken sinds 1953.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9