'BA wil meerderheid in KLM' Economie oderne secretaresse 'virtueel' aanwezig itse overheid dreigt met slagen bij hogere looneis ebe-top stapt plotseling op Bestfoods snoept Unilever beter bod af Piloten Martinair willen vier jaar langer vliegen Hulp voor internetleken Biljet vijf euro moet omwisseling vereenvoudigen Verzamelaars zoeken ontbrekende munten JAC 5 JUNI 2000 958 ERKjeld NS voor investeringen De Nederlandse Spoorwegen gaan de miljarden uit de van de aandelen in telecombedrijf Telfort en de inter- erneming World Online gebruiken voor investeringen op Qpje termijn. Behalve in nieuw materieel en gebouwen wil- -4S ook fikse bedragen steken in buitenlandse activitei- v.k arin NS precies gaan investeren, is nog onderwerp van 3|q tangezien liberalisering van de nationale spoorwegmark - 2*50 pen Europa nog nauwelijks tot stand is gekomen. Alleen 0.80 je markt is open. Daar hebben de NS in het zuidwesten o'lï ;e'and ingeschreven op een deel van het spoorwegnet 2iooiring op te doen. 13,50 J «5 tier verlies voor Licom 2 Licom, de grootste sociale werkvoorziening in Neder- 4C5 ïeft het afgelopen jaar 6,3 miljoen gulden verlies ge- 19.50 £gen 10 miljoen een jaar eerder. Vorig jaar ontstond 1|;|o slechte financiële resultaten van Licom flinke onrust bij 3!oo leelhouders, de gemeenten in de oostelijke mijnstreek. '"c piling, waar bijna 5.000 lichamelijk en geestelijk gehandi- 1'30 werken, werd daarop gereorganiseerd. Verder is afge- 2,301 dat de gemeenten via een aandelenemissie 13,4 mil- g'gg Jden in het bedrijf steken en Licom de komende twee u!oo twee leningen krijgt van 5 miljoen gulden per stuk. o.70 ast delen de gemeenten ook in de exploitatie- en reorga- losten. 2.30 u mesië krijgt alsnog IMF-lening 9,25 6,90 ;ton Het Internationaal Monetair Fonds heeft alsnog ing van 372 miljoen dollar (866 miljoen gulden) aan In- 2.30 i vrijgegeven. Het fonds had de lening enige tijd geblok- 4.60 jit onvrede over de economische situatie in het land. Het q'jq de tweede tranche van een driejarig kredietprogramma o!75 'miljard dollar. Indonesië heeft daarvan nu 715 miljoen 0.25 Ipgenomen. L90 ïf0 >rd Belgische diamanthandel cu 5 'en De diamanthandel in België heeft vorig jaar vrijwel o.90 ords gebroken, zo blijkt uit cijfers van het Syndicaat der he Diamantnijverhijd in Antwerpen. Na een terugval in erd in 1999 voor bijna 900 miljard frank (zo'n 45 miljard verhandeld. De in- en uitvoer van zowel geslepen als iamant gingen sterk omhoog. Alleen de handel in indu- 3,25 diamant liep iets terug. België voert vooral ruwe diamant jroot-Brittannië, Congo en Israël. De uitvoer gaat naar go n Israël. Geslepen diamant wordt ingevoerd uit India en -.80 migde Staten en wordt ook vooral naar dat laatste land >.70 Lrrf ,erU- i:fo elprijswinnaar Miller overleden 1.50 3TONDe Amerikaan Merton Miller, die in 1990 de No- '•55 i economie kreeg, is zaterdag op 77-jarige leeftijd overle- i'5Q zijn woonplaats Chicago aan lymfklierkanker. Miller, die .80 de aan de Universiteit van Chicago, wordt beschouwd als '•|q i de grondleggers van theorieën over financieel beheer, vraag hoe bedrijven geld moeten investeren en uitge- .50 ij werkte veel samen met Franco Modigliani, die in 1985 •Jq ielprijs voor economie won. ■75 i :?c handelszone Libië en Tunesië .5° I .25 Libië en Tunesië hebben besloten een vrijhandelszone etten, zo is bekendgemaakt na een.topontmoeting in Tri- 30 isen de Tunesische president El Abidine Ben Ali en de Li- .30 leider Gadafi. De twee Noord-Afrikaanse landen zijn ook hgekomen de bilaterale handel te vergroten naar een '50 I dollar (2,4 miljard gulden) per jaar en meteen de lucht- 60 jling tussen de landen te hervatten. ider andere elektroni- stverwerking, notuleren 5 'en typen zijn de secre- i aan het bureau van de !t meer nodig. Onder de 1 MoneyPenny.nl - ge- 3 naai- de secretaresse baas van James Bond - i er sinds kort een ar- ule van zo'n vijftien of- j lagers, assistenten en esses die het bedrijf of 1 teur virtueel bijstaan. ledrijf heet MoneyPen- n is onlangs opgericht stemming houden. Hoofdonderhandelaar G. Milbradt van de zestien deelsta ten zei gisteren tegen de radio dat de eis van oostelijke ambte naren om hun loon gelijk te trekken aan het niveau van ambtenaren in de westelijke deelstaten economisch niet haalbaar is. Premier B. Vogel van de oostelijke deelstaat Thü- ringen waarschuwde gisteren in Bild am Sonntag dat stakingen en sterke loonstijgingen zullen leiden tot het faillissement van de deelstaten, met alle gevolgen voor de arbeidsplaatsen van dien. Als het tot een staking komt zou dat de eerste grote werkon derbreking zijn sinds 1992, toen ambtenaren elf dagen staakten. q iflict van de Duitse over- de ambtenarenbonden ach verdiept. Aan de ind van een vakbonds- ng over een eventuele voor hogere ambtena rissen, hebben onder- -lars van de zestien Duit- gezegd dat meer leiden tot ontslagen, OeTV heeft een de overheid van 1,8 jgi meer loon dit jaar en w:ent in 2001 van de hand ^h. Vandaag en morgen 17 e leden zich uitspreken en staking. Tweederde leden moet ermee in- ïn wil het tot een echte* komen. Ook de witte- ghbond DAG gaat een ol* anpVandaag in de loop van de dag komt Avebe met een nadere toelichting. Het bedrijf spreekt van een 'ernstige onregelmatigheid'. De beide voorzitters zouden heb ben nagelaten hierover het be stuur tijdig en volledig in te lichten. In de ogen van de ove rige bestuursleden is hierdoor een onwerkbare situatie ont staan. Dat was voor de be stuursvoorzitter en de directie voorzitter reden met onmiddel lijk ingang op te stappen. Inmiddels heeft Avebe de vi- ce-bestuursvoorzitter E. Hasel- hoff uit Vroomshoop aange steld als eerste man in het be stuur. Zijn plaats als vice-voor- zitter is ingenomen door J. Hoekman uit Odoornerveen. tuursvoorzitter en de di- .lorzitter van het aardap- t (^bedrijf Avebe hebben genomen. Aanleiding een 'diepgaand verschil vricht over het gevoerde 'oeren beleid', meldt de eming in een persbe- conflict spitste zich toe J 'grotere voorverkoop "lemde valuta' waarvoor geen toestemming Uit de handel is bstantieel financieel na- jtstaan'. de omvang van de %ie en de grootte van de iller deed Avebe dit ;hde geen mededelingen. Brinkhorst met handelsmissie naar China Minister Brinkhorst van landbouw vertrekt woensdag met een handelsmissie naar China. De delegatie bezoekt onder meer Peking, Sjanghai en Zhengzhou. In deze laat ste stad opent Brinkhorst een grote Nederlandse melk veeboerderij. Het enorme China biedt grote kansen voor Neder landse agrarische leveran ciers, vooral voor zuivelbe drijven. Chinezen drinken slechts zeven liter melk per jaar, waardoor de helft van de bewoners aan kalkgebrek lijdt. Momenteel zijn er vele kleine boerderijen die mati ge melk afleveren. Met Ne derlandse kennis zouden ze efficiënter kunnen werken. De delegatie bezoekt ook een Nederlands kassencom plex nabij Sjanghai. De kweek van bloemen en plan ten is veelbelovend, omdat steeds meer Chinezen zich deze sierteelt kunnen ver oorloven. Bovendien be schouwen Chinezen de tulp als een nationale bloem. Ne derlanders kunnen een grote rol spelen bij de ontwikke- ling van tuinbouw in China. Vorig jaar verkocht Neder land hier al voor 10 miljoen gulden aan bloembollen. Bij een bezoek in 1997 be reikte de toenmalige land bouwminister Van Aartsen dat Nederlandse pootaard- appelen China in mogen. Het land was daar altijd op tegen uit angst voor planten ziekten. Meereizende bedrij ven tekenden toen voor mil joenen guldens aan contrac ten. Deelnemers aan de han delsmissie, die een kleine week duurt, zijn onder meer Friesland Coberco, Dumeco, Intervet en Struik Food. Te vens reizen mensen mee van het Productschap Vee en Vlees, Productschap Tuin bouw en de Verenigde Bloe menveilingen Nederland (VBN). Luchtvaartmaatschappij wil bericht Sunday Business niet bevestigen British Airways is overna- megesprekken met de KLM begonnen. Dat meldt althans de Britse krant Sunday Business, die zich baseert op functionarissen van de Britse luchtvaart maatschappij. Volgens hen wil BA een meerderheids belang in KLM. LONDEN Rtr-ANP-DPA Afgelopen weekeinde werd ook bekend dat de onderhandelin gen over een overname van de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines door Ameri can Airlines zijn gestaakt. De New York Times meldde zater dag dat er onenigheid is over de prijs. De twee luchtvaartmaat schappijen willen overigens niet bevestigen dat er overleg is geweest. Geruchten over onderhande lingen tussen BA en KLM doen al enige tijd de ronde. Vooral toen de bijna-fusie tussen KLM en het Italiaanse Alitalia kortge leden afketste, werden de ge ruchten sterker. Als BA de KLM inderdaad BA en KLM zouden samen de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa vormen. foto capital photos overneemt, ontstaat de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa met jaarlijks 52 miljoen passagiers. Acht jaar geleden mislukte een fusie tussen de twee luchtvaartmaatschappij en. Een woordvoerster van KLM wilde net als bij eerdere, soortgelijke berichten in Britse kranten, niet reageren. ,,Op speculatieve berichten gaan we nooit in." Vrijdag maakte een Ameri kaans tv-station als eerste mel ding van onderhandelingen tussen Northwest Airlines en American Airlines. De beurs koers van het aandeel North west schoot daardoor omhoog met 22 procent tot ruim 35 dol lar. Volgens de interneteditie van de Britse krant Financial Times wil Northwest pas serieus pra ten bij een bod van ongeveer 60 dollar per aandeel. De prijs die American wil betalen ligt daar ruim onder. British Airways werkt samen met American Airlines in de al liantie OneWorld. Samen met Northwest en de KLM zouden ze een machtig blok vormen in de internationale luchtvaart. De KLM zou daarin een onderge schikte rol spelen, maar de Ne derlandse maatschappij heeft nu eenmaal weinig alternatie ven meer na het mislukken van de samenwerking met Alitalia. American Airlines is de op een na grootste luchtvaart maatschappij in de Verenigde Staten en in de hele wereld. Het concern lijkt zich genoodzaakt te voelen tot actie nu de iets grotere concurrent United Airli nes zijn positie aanzienlijk gaat versterken door de overname van US Airways, de nummer zes op de Amerikaanse rang lijst. Northwest staat op de vier de plaats. Unilever staat op de drempel van de grootste overname uit zijn historie. Mocht de 'deal' tussen Unilever en het Amerikaanse voedingsconcern Bestfoods doorgaan, dan stijgt het Brits-Neder landse concern Unilever ook naar de top van de lijst met grootste overnames door een Neder lands bedrijf. Ruim 20 miljard dollar (46 miljard gulden) heeft het voedingsmiddelenconcern met basis Rotterdam over voor de fabrikant van onder meer Knorr-soepen. Unilever topman A. Burg mans slaat dan eindelijk zijn grote slag. Bijna hooghartig wees Bestfoods nog geen maand geleden het bod van ruim 18 miljard dol lar van Unilever van de hand. Het Amerikaans voedingsconcern noemde het bod zelfs vijandig en schermde met andere huwelijkskandidaten. De vrijages met het Amerikaanse levensmidde- lenbedrijf Pillsbury en de soepgigant Campbell Soup gaan ondertussen gewoon door. Het lijkt er op of Bestfoods enig overspel niet schuwt en de partners handig tegen elkaar uitspeelt. De argwa nende aandeelhouders kijken over de schouder mee of wel de beste en de best betalende partij wordt binnengehaald. Het ijs tussen beide partijen lijkt nu gebroken. Unilever komt over de brug met rond de 72 dol lar per aandeel Bestfoods in contanten. Eerder wilde het concern niet verder gaan dan 66 dollar per aandeel. Unilever krijgt aan het Amerikaanse concern een goede partij. Bestfoods beschikt over sterke merken, zoals de bekende Knorr-soepen en Hell- mann's. En daarnaast bieden de Amerikanen een aanvullende markt voor Unilever, vooral het Amerikaanse continent. Komende week onderhandelt Unilever defini tief over de bruidsschat voor Bestfoods. Dan zal blijken of de Amerikaanse bruid haar vrijages met andere partijen wil staken en een huwelijk wil aangaan met de Brits-Nederlandse partij. HOOFDDORP ANP door Natasja Fortuin en Mari anne Sturman, twee voormalige managers in loondienst. Allebei wilden ze graag voor zichzelf beginnen, omdat ze als moeder te veel 'moesten schipperen tussen het werk en het gezin'. Inmiddels zitten ruim tien as sistenten in de poule en heb ben de zakenpartners een assis tente die lijfelijk aanwezig is. Het aantal bedrijven dat van Fortuins en Sturmans diensten gebruik maakt, is nog niet zo groot. Bedrijven moeten soms toch een drempel over, aldus Fortuin. Alleen de eerste maand na de omwisseling van de gulden naar de euro zullen er biljetten van vijf euro in de betaalauto maten zitten. Het Nationaal Fo rum voor de introductie van de euro hoopt dat de kleine coupures met name winkeliers minder probelemen met wis selgeld opleveren. Vanaf 1 januari 2002 spuien alle circa zevenduizend pinau tomaten alleen nog maar euro biljetten. Maar voor veel kleine en middelgrote bedrijven is het onmogelijk om zo kort na de introductie al enorme hoeveel heden wisselgeld in de kassala de te hebben. Vorige maand voorspelde de Raad Nederlandse Detailhandel een chaos bij de winkeliers, omdat vooraf slechts een be perkt aantal euromunten in roulatie mag worden gebracht. De Europese regels verbieden uitgifte van biljetten vóór de in voeringsdatum. Volgens de Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB) wordt de helft van de automa ten bij bankkantoren gevuld met de biljetten van vijf euro. Het is volgens de NVB logistiek GRONINGEN GPD De komst van de euro heeft voor munthan- delaren een zeer aantrekkelijk neveneffect. Veel mensen willen voordat de Nederland se munten verdwijnen, hun muntencollec- tie compleet maken. Met als gevolg dat de verzamelaars nu aanzienlijk meer betalen voor muntstukken van vijf gulden, rijks daalders, kwartjes of dubbeltjes van be- Eigenaar S. Lammerts van de Postzegelcen trale Noord Nederland in Groningen be leeft momenteel goede tijden, beweert hij. Zo wordt in de handel voor een munt van vijf gulden uit 1999 al vijftien gulden be taald. Een vijfje uit 1998 doet twintig gul den, en rijksdaalders die werden geslagen in de periode 1990 tot en met 1999, gaan voor negen tot achttien gulden over zijn toonbank. Een kwartje uit 1994 is al zes gulden waard, en voor een stuiver uit 1995 wordt in de handel 4,50 gulden neergelegd, aldus Lam merts. Voor het millenniumtientje - vorig jaar door de Rijksmunt in een oplage van een miljoen stuks geslagen - wordt in de handel nu al tussen de 14,50 en 15,50 gul den betaald. „Munten zijn de afgelopen jaren toch al schaars geworden, omdat veel mensen al leen nog papiergeld uit automaten halen. Daardoor zijn er relatief weinig munten ge slagen", zegt.Lammerts. Maar volgens hem zijn de hogere prijzen toch vooral te dan ken aan de komst van de euro in 2002. De prijzen van de munten stijgen namelijk vooral de laatste maanden erg hard. Vijftig piloten van de lucht vaartmaatschappij Martinair willen tot hun 60ste jaar blijven vliegen. Omdat de huidige CAO een dergelijk hoge pensioen leeftijd niet toestaat, schakelen zij de rechter in. In feite is Martinair blij met de discussie rond de pensioen leeftijd. die nu gemiddeld op 56 jaar ligt. Wel had financieel di recteur A. Verberk liever gezien dat deze kwestie niet voor de rechter, maar aan de onderhan delingstafel bij de CAO-ge- sprekken was gevoerd. Als de pensioenleeftijd kan worden verlengd is dat winst, zo legt hij uit. „Ze betalen vier jaar langer premie, we kunnen vier jaar langer rente bijschrij ven en ze trekken vier jaar min der lang van hun pensioen. Op termijn zou dat kunnen beteke nen dat de pensioenpremies voor de piloten en de lucht vaartmaatschappij omlaag kun nen." Toch zal Martinair voor de rechter verzet bieden tegen de actie van de piloten. „Mijn handtekening staat onder het contract dat verbindend is ver klaard voor alle piloten. Dat moeten we dan ook naleven", zo geeft Verberk aan. De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) vindt de actie van de vijftig Martinair-piloten onverstandig. Vakbondsvoorzitter P. Griffioen wijst op de richtlijn in de CAO waarbij de piloot zelf kan bepa len op welke leeftijd hij met pensioen gaat. Dat kan variëren van 50 tot 58 jaar. Daaraan voegt de gezagvoerder toe dat de Martinair-piloten wel tot hun 60'ste mogen blijven vlie gen, maar niet meer bij Martin- De pensioenrichtlijn van ge middeld 56 jaar in de CAO werd destijds ingegeven door de ge dachte dat de piloot op een ge geven moment moet plaats ma ken voor zijn jongere collega. den haag Voor wie paniek voelt opkomen bij de woorden 'zoekmachine', 'site' en 'e-mail', er is hulp in aantocht. Een truck met internetcompu ters en welwillende instructeurs rijdt deze zomer door het land om 'digibeten' gratis wegwijs te maken op de digitale snelweg. Afgelopen week einde stond de Internet Roadshow van internetaanbieder Wanadoo op de boulevard van Scheveningen. ledereen mag gratis naar informatie zoe ken, e-mailen en online winkelen. Wie onbekend is met het internet, krijgt hulp van een van de internet-instructeurs. Met de Roadshow probeert de internetaanbieder abonnees te werven. Deze abonnees betalen overigens niets. Ze leveren alleen geld op als doelgroep voor adverteerders. Met de actie wordt gemikt op de 52 procent van de Nederlanders die nog geen internet heeft. foto gpd phil nijhuis te moeilijk om ook de andere helft van de machines van deze geldbriefjes te voorzien. Dat komt ook omdat de geld- apparaten juist door de kleine bedragen vaker moeten worden bijgevuld. Als er na ongeveer een maand voldoende euro's circuleren, worden de vijf-eu ro's weer uit de machines ge haald. WILLEM VAN LEEUWEN Beroep: voorzitter Aedes, ver eniging van woningcorporaties Burgerlijk staat: gehuwd Kinderen: Twee meiden en een jongen van puber tot studerend Auto: Citroen XM Hobby: Fietsen, in de tuin wer ken en wat klussen in en om het huis den haag peet vogels Willem van Leeuwen behartigt de belangen van de corporaties, die in totaal 2,3 miljoen huizen en appartementen verhuren in Nederland. De laatste weken waren de corporaties flink in het nieuws, door het debat over de huurverhogingen in de Tweede Kamer. Echt tevreden is Van Leeuwen niet over de uitkomst dat de huren maxi maal mogen stijgen met 3,8 procent in plaats van 4,5 pro cent, maar knarsetandend is hij uiteindelijk akkoord gegaan. Pratend over zijn beste aan koop klaart de stemming van Van Leeuwen direct weer op. „Ik heb er over nagedacht", zegt hij. „Mijn beste aankoop is tevens mijn eerste aankoop, een tweedehands transistorra dio, mono ook nog. Niet zozeer omdat het een kwalitatief goede radio was, maar omdat het mijn eerste duurzame gebruiksarti kel was, helemaal met eigen geld betaald. Dat gevoel van onafhankelijkheid, de kick van iets hebben dat je helemaal zelf betaald heb, dat is geweldig." Een paar maanden later kocht Van Leeuwen een radio met cassetterecorder. „Toen was ik inmiddels vakkenvuller bij de Albert Heijn en verdiende ik wat meer." Zijn slechtste aankoop deed Van Leeuwen in zijn vorige huis. „De wasemkap ging kapot en toen heb ik heel snel een foto gpd roland de bruin goedkope wasemkap gekocht die de juiste maten had. Toen we het ding moesten schoon maken bleek het een ramp te zijn om het ding te demonteren en schoon te maken. Daar wa ren we een halve dag mee be zig." Toen ze het huis verkoch ten, hebben ze de wasemkap laten hangen. In het nieuwe huis bleek echter net zo'n ding te hangen. De vervanging daarvan staat niet in de lijst van beste of slechtste aankopen. Toch zijn aankopen voor het huis goed vertegenwoordigd, want de laatste aankoop was ook voor het huis, namelijk een kapstok. „Een nieuwe Gispen, het klas sieke model uit de jaren vijftig. Ik vind die dingen van een tijd loze schoonheid en ze worden nu weer nieuw gemaakt. Het ontwerp heeft zich wel bewe zen, het gaat al vijftig jaar mee. Ik vind het heel wat mooier dan de design kapstokken die nu gemaakt worden." De vereniging Aedes, waar Van Leeuwen voorzitter van is, be gon onlangs met een campagne om huren als een volwaardig alternatief voor kopen te propa geren. De eerste tip die Van Leeuwen geeft is dan ook 'Hu ren, dat kan natuurlijk ook', de slogan van de campagne. „Maar wat ik de mensen aan raad, denk goed na over de ide ale woonvorm. Of dat nou ko pen of huren is."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7