'Wij zijn geen domme voetballers' Bergkamp eindelijk verlost van protesterend lichaam Euro 2000 uitsland moeizaam ngs taai Tsjechië Bij mij staan ze in tien iinuten weer buiten' Prikkeldraad houdt fans op afstand 4NDAG5JUNI2000 iro 2000-site 00k in Nederlands frdam De officiële website van Euro 2000 op internet ver- nt volgende week 00k in een Nederlandse versie. De orga- tie van het EK voetbal voor landenteams heeft daartoe be- :n na klachten uit Nederland en vooral België. De website is zaak van de Europese voetbalbond UEFA, die Nederlands als taal hanteert. Bezoekers van internet kunnen kiezen uit Frans-, Duits-, Italiaans-, Spaans-, en Engelstalige versie alle EK-nieuws. De kwestie lag vooral bij de Vlamingen, tot jgeringsniveau toe, gevoelig. Ze beschouwden zich achter- :ld ten opzichte van hun Franstalige landgenoten, de :n, die wel alle internetinformatie in hun voertaal kunnen >f van Arbitrage klaar voor EK iNNE Het Hof van Arbitrage in de sport draait op maximale Lid!en tijdens Euro 2000. Het is voor het eerst dat het hof tij- )D i een groot voetbalevenement bij eventuele sportgeschillen 3nt :t beschikbaar is. Het Hof van Arbitrage werd in 1984 opge ld met gelden van internationale sportbonden en het IOC. Bij iof zijn advocaten, rechters en professoren werkzaam. De intie is een alternatief voor een civiele procedure en doet uitspraken. Tijdens de Olympische Spelen in Sydney werkt jj! )indende arbitragepanel ook gedurende de duur van het [ement. Ier egoslavië blameert zich ha skong Tegen een selectie van spelers uit de competitie van gkong heeft het nationale voetbalelftal van Joegoslavië zich ameerd. Met PSV-doelman Ivica Kralj verloor Joegoslavië n rdag in Hongkong met 4-2. Bij rust leidde het samenraapsel in de lokale competitie actieve spelers al met 3-0 dankzij rilovic (2) en Cheng Sin. Na rust scoorden Kezman en Mi nde voor EK-deelnemer Joegoslavië; Lee Paik voor de thuis- vij] g. iUb ckenbauer gelooft in Duitse titel in Franz Beckenbauer gelooft dat Duitsland bij Euro 2000 titel kan prolongeren. „Niet omdat wij zo veel progressie jen geboekt, maar omdat andere ploegen niet sterker zijn wij", zo stelde de voorzitter van Bayern München en vice- ;zitter van de Duitse voetbalbond. De regerend kampioen is ien teleurstellend WK in Frankrijk veelvuldig bekritiseerd. tec ir Beckenbauer gaf in een interview met een Duits weekblad dat ook Italië, Frankrijk en Engeland het moeilijk hebben ad. „Zij hadden moeite zich te kwalificeren. De situatie van Island is vergelijkbaar met die na het WK in 1994. Ook toen un den we uitgeschakeld in de kwartfinales, maar twee jaar la- )e verden we Europees kampioen." dman Buffon mist door blessure EK Geen dag is hetzelfde in Nyon erg anp/dpa zame winst voor Duitsland [geland, opnieuw een sterk 2 iden van België. Een week C de start van Euro 2000 len de meeste deelnemers iti, iet EK voetbal nog één keer ,r(jjtie. De Italiaanse doelman uigi Buffon houdt nare neringen over aan de laat- ist, tegen Noorwegen. Bij ïige treffer - van de Noor - brak hij een midden sbeentje, waardoor hij het oet missen. Nürnberg herhaalden iland en Tsjechië, straks te- :ander van het Nederlands de finale van het EK in Ook nu wonnen de Duit- n weer was Oliver Bierhoff eslissende factor. De^spits i in het Duitse team tot za- igavond 616 minuten maar hielp zijn ploeg over het dode punt heen. "arsten Jancker namen de ers in de eerste helft een prong. Kuka tekende na ist voor 1-1. :rhoff, op de bank begon- zorgde voor 2-1 en na de ort cmaker van Berger (net tien 2 nden in het veld) kopte de aller van AC Milan de ploeg in de slotminuut 3-2. Igië imponeerde opnieuw, (j openhagen hield de ploeg bondscoach Waseige de •n op 2-2. De thuisploeg mi n vlak voor de rust op sprong via Feyenoorder uo therapeut lacht om operatie Davids haag rens koldenhof iet horen van het nieuws de operatie aan de teon Edgar Davids ontplofte hij ij l van woede. Jan Laarhuis, [therapeut te Haaksbergen, nt het een typisch staaltje de arrogantie van de medi- staf van het Nederlands 1. „Het is zwaar overdreven zo'n teen te opereren. Wij 'ft indelen dagelijks mensen ingegroeide teennagels. Ze en met het angstzweet op hoofd binnen en lopen in minuten fluitend naar bui- Gewoon even de splinter trekken, tamponneren en nagelbeugeltje om te voor- en dat de nagel opnieuw leit." 'lgens Laarhuis, die ver lende topsporters onder "(Andeling heeft, wordt bij de ische begeleiding van voet- rs ten onrechte geen ge- t gemaakt van de diensten podotherapeuten. „Dit iaar stuurden we een mai- naar alle betaald voetbal nisaties en de hoofdklas- maar alleen Willem II liet van zich horen. Ze hadden ype minkema gpd Bekend terrein, zei verdediger Arthur Numan bij aan komst in Nyon, Zwitserland. Twee jaar geleden, voor het WK in Frankrijk, streek Oranje ook neer bij het Meer van Genève. Alles leek hetzelfde: de spelers, het leuke hotel letje, de trainingsaccommodatie. Maar in Nyon was toch alles anders, de afgelopen week. voetballer zo enorm aansprak. Zoals hij dat in Italië, bij AC Mi lan, meemaakte. Tot in de kleinste details: een groot, op de spelers toegesneden medi sche begeleiding, veel specialis ten, zelfs de behoudende tac tiek lijkt uit Italië te zijn geïm porteerd. Waar maak je het mee dat een spelersgroep spontaan klapt voor drie spelers die moe ten afvallen? Bij Oranje gebeur de het, na de bijzondere toe spraak van Rijkaard voor de drie. De bondscoach overdreef Het was vooral de week van Frank Rijkaard, de jonge bonds coach. Zijn warme hand was overal voelbaar. Hij zorgde voor de vernieuwing in Nyon. In de trainingsaanpak, de omgangs vormen. Rijkaard heeft flink te ruggegrepen in zijn eigen carri ère. De filosofie is Italiaans, de menselijke benadering Amster dams. De coach lijkt het klimaat te willen scheppen dat hem als flink, maar de boodschap was weer duidelijk. Er was bij Oran je een warm klimaat ontstaan, waarin geen verschil mocht be staan tussen vedettes en afval lers, tussen topscorers en wa terdragers. Donderdag, Hemelvaartsdag, D-day. Wie zouden er afVallen. Het werd een spannende race tussen halffitte spelers, gebles seerden en de minst talentvolle voetballers. Ronald de Boer (liesblessure) leek het niet te halen, Winston Bogarde (ham strings) liep zijn rondjes los van de groep. Hoe zou het gaan met de teennagel van Edgar Davids. De naam die het vaakst op de lijstjes voorkwam? Peter van Vossen. De invaller van Feyen- oord overleefde de afvalrace wonderlijk genoeg. Rijkaard kreeg zelfs de drie - ook Bogarde - zo ver hun treu rige relaas in twee opeenvol gende persconferenties te doen. In het verleden slopen maar al te veel teleurgestelde spelers weg door de achterdeur. Het was ook de week van Raymond Verheijen. De in spanningsfysioloog moet tij dens de lange, donkere winter maanden avond na avond heb ben gepuzzeld op zijn deel van de oefeningen. Trainingen zon der bal, het is de gruwel voor ie dere voetballer. Uiteindelijk ook min of meer van de Nederland se velden verbannen. Geen training was hetzelfde. Mare Overmars: „Eh, nee. Ge loof ik niet. Dat is inderdaad opmerkelijk." Het waren zware, inspannende, maar vooral af wisselende oefeningen geweest. „Ik heb dit bij de clubs nooit meegemaakt." Ze kwamen 'voor dood' bin nen, ruim een week geleden in Noordwijk. Lichamelijk en geestelijk vermoeid van zware, teleurstellend verlopen compe tities. Er werden grote inspan ningen geleverd, maar hoofd prijzen waren er niet. „Dit is een ploeg van 'losers", consta teerde een Italiaanse journalist. Na twee overgangsdagen werd in Nyon weer flink gas gegeven. Bij de eerste oefeningen vielen veel spelers zo maar om, van vermoeidheid. Op de valreep was er de dag van de discussie. Het was een tactische training, zoals dat heet. Het systeem moest wor den doorgenomen. In de trai ningspartij tegen Servette Ge nève was er al veel te veel mis gegaan. Deze bescheiden te genstander kreeg zo maar een overwicht op het middenveld. Oranje liep voortdurend achter de feiten aan. Op het trainings veld ging er van alles mis. Het spel werd voortdurend stilge legd. En dan werd er gepraat, gewezen, door trainers en spe lers. Ruud Krol, de assistent, trok Rijkaard zelfs even weg uit de groep, voor overleg. Phillip Cocu: „Het is een moeilijk sys teem, ja. Maar wij zijn geen domme voetballers, hé?" Vandaag zijn de voetballers vrij. Morgen begint een nieuw trainingskamp, in Hoenderloo. Net als twee jaar geleden. Maar dat zal waarschijnlijk weer de enige overeenkomst zijn. 'Oranjeloobiedt grimmige aanblik hoenderloo gpd Tomasson, die een uitval van Ajacied Gronkjaer afrondde. België had toen al ruim voor moeten staan. Emile Mpenza raaJcte de lat, Verheyen de paal. Daarnaast kende Denemarken in doelman Schmeichel de bes te speler. Na de rust maakte Staelens gelijk uit een strafschop, nadat PSV'er Heintze Verheyen had neergehaald. Via Schmeichel kwamen de Denen daarna weer aan de lei ding. Valgaeren (Roda JC) legde Laursen neer, waarna de doel man in zijn 121ste wedstrijd voor Denemarken zijn eerste treffer noteerde uit een straf schop. België, in de aanloop naar Euro 2000 moeilijk te verslaan, sleepte er alsnog een gelijkspel uit. Nilis bediende Wilmots, die profiteerde van de enorme ruimte in het Deense verdedi gingscentrum. „Ik ben vooral tevreden met onze tweede helft", verklaarde Waseige. Engeland kwam op Malta moeizaam tot winst. Doelman Richard Wright speelde een hoofdrol. Hij veroorzaakte twee strafschoppen. De laatste - twee minuten voor het einde - stopte de sluitpost. Daarmee werd de zege (2-1) veiliggesteld. In Gothenburg speelden Zweden en Spanje gelijk: 1-1. Beide doelpunten kwamen uit strafschoppen. Guardiola voor Spanje voor de rust, Nilsson er na. Spanje liet enkele goede kansen liggen. Het zijn hooguit wat trainings geluiden, waarmee Oranje-fans het de komende weken in Hoenderloo moeten doen. Om en nabij Résidence Victoria een glimp opvangen van de spelers van het Nederlands elftal is vrij wel uitgesloten. De uitvalsbasis van Oranje is hermetisch afge sloten van de buitenwereld. Brede prikkeldraadversperrin gen geven het lieflijke complex van buitenaf een grimmige aan blik. Alles lijkt klaar voor de komst van Rijkaard cs. Een perk met goudsbloemen wenst 'Oranje succes' en op het terrein van het Golden Tulip hotel in Hoenderloo zijn zelfs reflector plaatjes langs de rijbanen oran je van kleur. Voor de hoofdin gang staat onder het plaats naambord 'Hoenderloo, gem. Apeldoorn' de naam die het Ve- luwse dorp tijdens Euro 2000 heeft: 'Oranjeloo'. De letters o zijn weergegeven in de vorm van een voetbal. Direct naast het wildrooster voor de hoofdingang begint een hekwerk. Meer dan manshoog, aan de bovenzijde voorzien van drie dubbele rijen prikkeldraad, die zich naar beide zijden vertak ken. Het hek valt amper op. Zo wordt een complex wel vaker omheind. Even verderop wordt via een bord achter het hek duidelijk gemaakt: 'Waarschuwing!!! Dit terrein is met camera's bevei ligd'. Voor het hek staat een tweede afrastering. Onopval lend. Relatief dun gaas. Nog steeds is de aanblik vrij vrien delijk. Maar net ver genoeg van de hoofdingang om hotelgasten er niet mee te confronteren, ligt tussen beide hekwerken ineens gerold prikkeldraad. En weer is er dat bord: 'Waarschuwing' De vriendelijke aanblik is ineens een stuk zakelijker. Aan ongenode gasten is hier duidelijk geen behoefte. De toch al niet brede Woeste Hoefweg, waaraan Résidence Victoria ligt, is aan de hotelzijde voorzien van paaltjes. Voetbal toeristen kunnen niet in de berm parkeren. Op een auto met imperial staan om zo over de vers aangelegde zandwal te gluren is er niet bij. De wal, die begint bij de gebouwen waar de spelers verblijven, is effectief. Hooguit bij een avondwande lingetje kan een verdwaalde speler worden ontwaard. Tus sen kamer en trainingsveld zijn de internationals onzichtbaar voor aapjeskijkers. Iets verderop wijkt de bo- menrand. Hier ligt het trai ningsveld van Victoria, met een pico bello verzorgde grasmat, en aangelegd volgens alle FIFA- voorschriften. 'Waarschuwing!!! is er weer te lezen. Het bui tenste hekwerk ziet er ineens anders uit. Duidelijk robuuster dan dich ter bij de ingang. De verleiding om een glimp van de sterren te willen opvangen zal hier het grootst zijn. Behalve de rollen prikkeldraad op de grond is hier ook bovenin het hekwerk prikkeldraad gevlochten. Qua uiterlijk kan de afrastering wed ijveren met die van een militair vliegveld. Al eerder was Oranje in Hoenderloo te gast. Net als Bar celona. Telkens was de comple te afzondering van de buiten wereld de grote pré. Van het humeur van de trainer hing het af of de spelersbus dicht bleef bij het passeren van de hoofd ingang. Slechts als het hem be haagde mochten persfotogra fen even in actie komen. Fans kregen sowieso nul op rekest. Een enkele persfotograaf ont dekte destijds dat er vanaf de Woeste Hoefweg vanaf een trapje een opname van het trai ningsveld te maken was. Door een zeil te spannen werd dat toen schielijk tegengegaan door het hotelmanagement. Bij het naderen van Euro 2000 is ook in die laatste lancune voorzien. Aan de binnenzijde van beide hekwerken, achter de rollen prikkeldraad, is een hoge schut ting geplaatst. Volstrekt hooli- gan-proof. De spelers zullen zich er niet van bewust zijn. Bij de hoofdin gang vanuit de bus even zwaai en naar de hunkerende fans, dan doorrijden het complex op. Langs het bloemperk. 'Oranje Nog één keer die magische momenten geen behoefte aan onze kennis want die hadden ze al in huis. Een typerende reactie. Ze zijn gewoon te beroerd om nieuwe kennis te vergaren." Volgens de therapeut is de blessure van Davids een veel voorkomend verschijnsel bij voetballers. „Ze hebben een te bolle nagel en dan snijdt de zijkant in de teen. Met alle bacteriën daar heb je dan binnen een dag een ontste- "king. Maar tenzij je te lang doorloopt is die uitstekend te behandelen." Voormalig bondsarts Frits Kessel erkent dat over de alge hele voetencultuur binnen de voetbalwereld wel iets te zeg gen is maai' zelf doet hij er lie ver het zwijgen toe. „Dat lijkt me in de huidige situatie beter. Wanneer ik me hier weer mee zou bemoeien zou dat weer stand op kunnen roepen. Dat is bij een ploeg in voorbereiding niet goed. Maar dat een speler binnen tien minuten buiten kan staan, is onzin. Dat moet die podotherapeut inslikken. Zeker als het om een forse ont- Voetballers raken de bal vol met het wreefvlak. Dat is bui tengewoon pijnlijk." Dennis Bergkamp nyon «ype minkema gpd Het wordt zijn laatste grote toernooi. Dennis Bergkamp overweegt na Euro 2000 een streep onder zijn interlandcar rière te zetten. Het WK van 2002 in Japan en Korea is - letterlijk en figuurlijk - te ver weg voor de 31-jarige aanvaller. Daarom: nog één keer genieten van de momenten van Dennis Berg kamp. De voorwaarden zijn eindelijk geschapen. De aanval ler is fit én in vorm. Eindelijk is Bergkamp vrij van pijn in het lichaam, van pijn in de geest. „Ik voel me heel goed", zegt hij in het trainings kamp van Oranje. En hij lacht, de aanvaller van Oranje. Een bevrijdende lach. In dat ene zinnetje ligt het gevoel van een bevrijde voetballer. „Het is na tuurlijk heerlijk om zó te kun nen voetballen. Lekker klagen als je twee keer moet trainen. Maar dan lig je 's avonds in je bed, en dan denk je: goh, dat was toch wel weer effe lekker, twee keer. Dat was een tijd ge leden." Dennis Bergkamp was niet vrij. De aanvaller van Arsenal zat twaalf maanden lang gevan gen in een blessure aan de lies. Dat bepaalde zijn leven. ,,Als een aanvaller niet vrij in zijn hoofd is, gaat hij nadenken. En als hij gaat nadenken, is de in tuïtie verdwenen. En daarmee een deel van zijn spel." Hij kent het fenomeen als geen ander. Hij was vaker geblesseerd. Versailles, juni 1998. Het WK is nog maar een paar dagen ver. Dennis Bergkamp leek ver krampt, verbeten. Hij kwam te rug van een vervelende, slepen de blessure. Vertwijfeld poogde hij om op zijn niveau terug te komen. Dat lukte maar een paar - zij het mooie - momen ten. Nyon, juni 2000. Euro 2000 staat voor de deur. Bergkamp leunt achterover, en neemt de tijd. Hij is volkomen ontspan nen. Op de training, in de oe fenduels, komen de magische momenten terug. Het verschil? Een fitte voet baller. Het was vorig seizoen, in de halve finale van de FA Cup, te gen Manchester United. „Toen voelde ik problemen in mijn lies komen, en die trokken door tot in mijn buikspier. Daar ben ik sinds die tijd niet meer van los geweest. Het ging soms wel eens goed, maar nooit opti maal. Het probleem is dan dat er een deel van mijn spel weg valt. Uiteindelijk veel meer. De voetballer zag zijn plafond, maar kon er ineens niet meer bij. Het is de frustratie, de gees telijke pijn, die nog eens extra gaat drukken. „In je hoofd zit het. De meeste mensen zeggen: ik zie het niet aan je. Maar voor jezelf weet je dat je een bepaald deel van je spel niet aankunt. En dat is nou nét het gedeelte van het spel dat het verschil kan maken in een wedstrijd." „Dat is moeilijk, want men taal zet je wel aan tot een top prestatie. Je bent vreselijk ge motiveerd. Maar het wil ge woon niet lukken. Tja, en dan ga je denken. Wat moet ik nou doen. Moet ik er drie vier maanden uit? Mijn rust pak ken? Moet ik andere methodes volgen, krachttraining of zo? Dan ga je twijfelen. Dat is op zich niet zo vreemd, maar het feit dat je het móet doen, kost al te veel energie. Dat is jammer." „Je gaat er natuurlijk nooit vier maanden helemaal uit. Je weet dat je kunt spelen. Dat het naarmate de wedstrijd wel wat beter wordt. Maar dat het nooit optimaal is. Dat je nooit mooi die bal kunt krullen, of die actie kunt maken. Dat lukt niet. En dat is een frustratie. Wat dat be treft is het makkelijker als je iets hebt wat iedereen kan zien: een beenbreuk of zo. Dat je er wel vier maanden uit móet. Nu denk je: laat ik maar doorgaan, misschien gaat het volgende week wel beter." Dat ging het niet. „Ik kreeg een kuitblessure. En was ik daar weer vanaf, dan kwam er wel weer wat anders. Elk klein man kementje kwam daar vandaan. Uit mijn lies, dat weet ik zeker. Door overbelasting." Hij kent de geluiden over zijn pijngrens. „Of die bij mij hoger of lager ligt dan bij anderen, weet ik niet. Maar ik heb ge woon doorgespeeld al die maanden. Dan heet je pijngrens hoog te zijn, toch?" Nu is hij vrij. „Ik denk dat iedereen dat ook wel ziet." Wat dat betekent? „De dingen gebeuren vanzelf. Je komt op posities waar je wilt komen. En nu kun je daar ook komen. En dan hoef je niet meer te denken: 'ik kan beter naar mijn andere voet draaien, want met rechts kan ik die cur ve niet maken'. Als je terug komt van een blessure ben je veel meer met jezelf bezig. Elke stap kost denkwerk, kost extra energie. Dan is het lastig om meer oog voor de bal en min der oog met de 'loopactie te hebben. Terwijl je juist voor de laatste, beslissende acties vrij in je hoofd moet zijn. Je moet er niet over hoeven na te denken. Twee jaar geleden tegen Argen tinië, die goal, toen was ik al weer wat verder in het toernooi. Heel gek, ik voelde dat de con ditie terugliep, ik zat er tegen Zuid-Korea bijvoorbeeld hc-le- maal doorheen. Ik maakte ac ties, en toen dacht ik: ik breek echt weer af. Maar de momen ten kwamen wel weer terug. Bij het WK werd er niet over vorm gesproken. Ik werkte er naar toe om fit te raken. Om een wed strijd te kunnen spelen." Hij hoorde de geluiden. Den nis Bergkamp zou extra gemoti veerd zijn omdat Ruud van Ni- stelrooij al als zijn vervanger werd gepresenteerd. De aanval ler van Arsenal zou er niet meer aan te pas komen op Euro 2000. Afgeschreven. Bergkamp: „Pure onzin. Ik laat me niet door dat soort din gen motiveren. Ik laat me inspi reren door mezelf, door mijn carrière en wat ik daar uit wil halen. Het zou toch vreemd zijn dat ik ineens beter zou gaan spelen omdat twee andere spit sen het'goed doen? Dat zou be tekenen dat ik het daarvoor slecht gedaan zou hebben. Dat is toch niet het geval. Ik heb al les gegeven. Het zou ook bete kenen dat ik nu, nu Ruud er niet bij is, gas terug zou kunnen nemen. Nou, daar blijkt ook wel uit dat het niet zo is. Dat het ge woon een flutverhaal geweest is." Bij Frank Rijkaard is hij aan het goede adres. Bergkamp: „Het verbaast me dat hij al zó veelzijdig is. Bijvoorbeeld met het analyseren van een tegen stander. Wat hij had als voet baller, brengt hij ook over als trainer. Het is voor spelers be langrijk dat er iemand voor de groep staat die makkelijk is met woorden, niet telkens hetzelfde verhaal vertelt of onzin ver koopt. Hij verkoopt geen on zin." Het laatste grote toernooi. „Dat zit er wel in. Seoel, en To kyo zijn ver weg, maar dat zal niet de voornaamste reden zijn. Je steekt toch behoorlijk wat tijd in het nationale team. En dat niet alleen in de zomer, waar je toch zo'n periode voor opgeeft. Je hebt zo'n zomer ge woon hard nodig, ook al omdat je in Engeland geen winterstop hebt. En dan, door de jaren heen, met de Champions Lea gue, speel je zo veel wedstrij den; dan wordt het fysiek en vooral mentaal heel moeilijk. Ik neig heel sterk om er na dit toernooi mee te stoppen. Dan zal ik ook geen kwalificatiewed strijden meer spelen. Als ik be sluit dat dit mijn laatste toer nooi is, zet ik er daarna ook een punt achter." Brede prikkeldraadversperringen geven het lieflijke complex Victoria in Hoenderloo een grimmige aanblik. FOTO TOM VAN DUKE GPD

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25