Vleer dan alleen een sportvereniging UIT Sport rt x O O gesproken m CLUB VAN DEWEEK SLOOS sport IslDAG 5 JUNI 2000 gejoegen van Argentinië, Nederland, Spanje en nog Maieleboel andere landen marcheren het veld op. Een nduLjge topatleet uit het verleden wandelt met de vlam in de lucht geheven naar het midden van het ter- in ontsteekt het vuur. De olympische dag is begon- looijln tien verschillende spellen bestrijden de landen- elkaar. Korfbal is daar niet bij. Toch is dit het :epunt van het 50-jarig jubileum van korfbalvereni- 'elocitas uit Leiderdorp. Een club die meer voor de betekent dan alleen het beoefenen van de sport. CLUBvan deWEEK SV Velocitas n vrijetijdsvereniging", jemt voorzitter Jetske Ro ;mit Velocitas. En dat uit het jubileumboek. go i's lang wordt er ge- d met foto's en verhaal- knutselmiddagen, pan- lekmiddagen, disco-avon- lmavonden en allerlei an- 'ed< ctiviteiten. Met als hoog- t ieder jaar het jeugd- ier op een kampeerboerderij Ierland - liefst zo ver mo- he van Leiderdorp verwij de Dit jaar wordt het Fries- 'an De jeugd is duidelijk erg r si riijk voor de club. tr« s een van de redenen dat de 'n gezonde vereniging zegt Goudsmit. Van de •ver jriehonderd leden is de ren jog minderjarig. En ieder kei jmt er een stroom nieuwe aat ren bij. Daar hoeft de club de elijks moeite voor te doen. dat doet ze wel. „Het zou om zijn om nu te denken t zit wel goed', en achter- De gaan leunen", vindt de pr itter. „We hebben nu de pa uur en de enorme hoe- Na ;id vrijwilligers om op het zo pad door te gaan, dan is inde om dat niet te doen." >m organiseert Velocitas jaar het schoolkorfbal- ooi voor Leiderdorpse ba- olen - elke aflevering is irkjgoed voor een flink aantal de re jeugdleden. En is de vereniging actief betrokken bij de organisatie van de avond vierdaagse. „We maken natuur lijk ook gebruik van de extra aandacht die Velocitas nu krijgt vanwege het jubileum", zegt Goudsmit. „Óp 17 juni hebben we bijvoorbeeld een open dag, die we overal hebben aange kondigd. Ook in andere talen dan het Nederlands. Korfbal is internationaal misschien niet zo bekend, maar het is nooit te laat om er kennis mee te ma ken." Wat maakt korfbal dan zo mooi, en Velocitas zo'n mooie club? „Korfbal is bij uitstek een familiesport", zegt Goudsmit. „Echt vermoeiend om te doen, maar geen onverkwikkelijke za ken, laat ik het 'voetbaltafere len' noemen. Hele families zijn hier ook lid, van jong tot oud. En de kinderen leren hier dat jongens en meisjes best samen in een team kunnen zitten, dat het zelfs extra leuk is." Na enig nadenken vervolgt ze: „Je helpt jongeren mee bij het opgroeien. Ze kunnen hier best eens gek doen, zonder dat ze er meteen van langs krijgen. Maar hier heerst ook een sfeer waarin we elkaar normen en waarden bij brengen. Dat gaat vanzelf." Een toeter schalt hard over het veld. Een stem ook: „U kunt nu wisselen van onderdeel." Ar gentinië gaat over de groene krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: jf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 'VALLEND AANWEZIG André de Ridder JS jd: 26 jaar hoi iplaats: Noordwijk ip: voetballer _ei*volle miste zaterdag- 2 i, ondanks de 5-0 winst ambuur, promotie naar edivisie. De club streed ck< ele jaar met NAC om de maar moest in de nacom- _n e het veel lager geklas- e RBC voor laten gaan. 3 dwijker André de Ridder rte de treurnis van dicht- n ee. 1 le is nu in diepe rouw? is inderdaad enorm zuur vind dat we het hadden end. Het hele seizoen je bovenin mee, je pakt de /el e periode en dan door wedstrijdjes in de nacom- e, RBC thuis en Excelsior iH lis je promotie. In Rotter- an staan we twintig minuten E tijd nog 1 -0 voor. Zelfs al het gelijk, dan was er nog aan de hand. Het liep an- ..Voor de club, de suppor- in veel vari mijn medespe- aa wam de klap harder aan rL' 'oor mij. Zij hadden al vier laar dit moment toege- vier keer in de nacompe- gestaan, terwijl het voor las de eerste keer beteken- dien en opnieuw begin- ifloop was er ook nog het leid van twee belangrijke ïiürs: keeper Henk Timmer nacio Tuhuteru. Voor de ilijft de basis van de huidi- oep bij elkaar en ik neem ji lat er goede vervangers ko- Als er geen gekke dingep 1 uren, moeten wij ook het end seizoen weer in de top o len meedraaien." wordt de rol voor De Rid- 0 eb een contract dat nog - jaar doorloopt. De onder- g concurrentie bij Zwolle is 1 t en daarom was ik blij ver- lat ik het laatste gedeelte iet seizoen in de basis 1. Dat waren toch niet de le wedstrijden. Daarom k ondanks de mislukte na- 2 petitie vol vertrouwen uit het nieuwe seizoen." zeep glijden, Nederland door een hoepel frisbeeën. Het oran jeteam, ook oranje geschminkt, staat onder leiding van Iet Corts, al vijftig jaar lid van Velo citas en degene die het olym pisch vuur mocht ontsteken. Hij herinnert zich de oprichting nog wel. „Aan de Hoogmadese- weg, naast het toenmalige veld van RCL, had de gemeente nog een stuk gras over", vertelt Corts. „Daar wilden ze eigenlijk ook wel inkomsten van krijgen. Dus het idee om een korfbal club op te richten kwam niet eens van de korfballers die voor de oorlog ook al in Leiderdorp een clubje hadden." Binnen de kortste keren werden de korfballers van Leiderdorp weer opgetrommeld en zag de nieuwe vereniging, die een weekje nog de oude naam Vi tesse droeg, het levenslicht. De gemeente had op dat moment 5000 inwoners, de enige sport club was RCL en blijkbaar wilde niet iedereen voetballen, want Velocitas begon zijn bestaan met zes seniorenteams en groeide van het begin af aan ge staag.-„In de eerste jaren was trainen er nauwelijks bij", ver telt Corts. „Toch hebben we ooit in de eerste klasse ge speeld, ergens tussen '60 en '65. Maar die tijden zijn voorbij." Niet als het aan het bestuur ligt. „We zijn nationaal gezien een bovengemiddeld grote club", zegt Goudsmit. „We willen dan ook op een niveau terechtko men dat daarbij hoort. Binnen vijf jaar willen we weer in de eerste klasse spelen." Dat is een boude uitspraak voor de voor zitter van een club, die dit jaar ternauwernood in de derde klasse wist te blijven. En ook het tweede elftal ontsnapte maar net aan degradatie. „Het derde is wel kampioen gewor den, drie jeugdteams ook. Met de toekomst zit het wel goed", voorspelt Goudsmit. Uit het verleden zit de verloren promotiewedstrijd van 1990 haar nog steeds dwars. „We zijn nog nooit zo dicht bij de twee de klasse geweest", herinnert Goudsmit zich. Ze krijgt bijval van Ine Goedegebuur, ploegge noot in dat onfortuinlijke team. „We waren gewoon veel beter dan Olympia uit Gouda", zegt Goedegebuur. „We hadden móeten winnen. Maar op het laatst ging het mis. Ik heb echt zitten janken na afloop. Ik moest getroost worden door mijn hond." „Daar stond ook nog een mooie foto van in de Treffend beeld van de festiviteiten bij Velocitas. FOTO ERIK TAAL krant", zegt Goudsmit. „Het was achteraf extra zuur, want daarna hebben we vooral on derin de derde klasse gespeeld en nooit meer zo'n kans gehad. Als we toen de tweede klasse hadden gehaald, waren we er wel in gebleven ook. Het is moeilijker om een hoger niveau te bereiken dan om je te hand haven. En dat is nu juist de kant die we op willen." Nederland gaat met emmertjes water op het hoofd rondjes ren nen, Spanje doet onduidelijke dingen met een waslijn. Een blazersorkest komt aan en zet een hoempapalied in midden op het veld. De meer dan hon derd kinderen amuseren zich kostelijk. Brenda le Maïtre is lid van de jeugdcommissie en kijkt trots toe. „We zijn al in oktober begonnen met het plannen van deze dag", vertelt zij. „Gisteren hebben we uren gewerkt aan het klaarzetten van het veld, we waren vanochtend ook best ze nuwachtig. Maar alles gaat ge weldig, de mensen die binnen komen lopen zeggen ook 'wat ziet dat er goed uit'. Daar ben ik stiekem toch wel trots op. Het is alle moeite meer dan waard geweest, hier doe je het voor." In de stralende zon ligt het veld er prachtig bij. Zeker nu het is opgefleurd met vlaggetjes en spelende kinderen. Toch is Ve locitas met de gemeente in on derhandeling over het verbete ren van de accomodatie. „We willen extra verlichting", zegt Goudsmit. „Nu kunnen we al leen aan de overkant trainen, 's avonds. Daar staat een rijtje lichtmasten. Het ziet ernaar uit dat dat er inderdaad wat meer worden. En we willen een kunstgrasveld. Dat hoort bij de toekomst die we voor ogen hebben, je moet verder kijken en je ontwikkelen. De golfclub wil hier een afslagplaats aanleg gen en gebruik maken van onze kantine. Daar staan we best po sitief tegenover, want als nog een vereniging hier gebruik van /naakt, geeft dat de gemeente ook weer een extra reden om de boel te verbeteren." Grote toekomstplannen. De toekomst die over het veld rent heeft daar vooralsnog geen boodschap aan. Die is te druk aan het koekhappen. TEKST ANTON PIEPRICH FOTO ERIC TAAL Naam: SV Velocitas Oprichtingsdatum: 1 juni 1950 Ledenaantal: 300 (de helft jeugd) Contributie: Senioren 327,50 gulden p/j, jeugd van af 140 gulden p/'j (beide in clusief huur clubshirt) Ledenaanmelding: Bij secre taris Femmy van Wezel, tel 071-5410077 Hoogtepunt: Het 50-jarig bestaan in de huidige gezon de staat Dieptepunt: Het verlies van de beslissingswedstrijd tegen Olympia voor promotie naar de tweede klasse op 31 mei 1990 (één dag voor het 40-ja- rig jubileum) De Engelse voetbal- journalist Simon Ku- per in Elsevier: Neder landers willen betere mensen zijn, moreler zijn. Dat komt in het voetbal terug. We gaan voor het morele voetbal, voor het goede voetbal. Het kwade voetbal is van de Duitsers." Idem: ..Na elk toernooi hoor je Neder landers zeggen: en toch waren wij de besten. Idem: Cruijjf wil het altijd een slagje anders dan de instinctieve logi ca van het collectief. Iedereen ziet het gevolg, maar Cruijjf ziet de oorzaak. Niet zonder trots zeg ik tegen mijn Engelse vrien den: Johan Cruijjf heeft mij le ren denken. Idem: .Rijkaard is een beetje een Itali aan en weet dat er nog anderen in de wereld zijn die kunnen voetballen. Deze bondscoach vindt verdedigen niet minder waardig." Idem: „In elke wedstrijd zie je dat het Nederlands elftal zo'n tien mi nuten last heeft van Isd-ervarin- gen. Dan lopen ze een beetje te slapen, te zweven of te flippen. Of dan slaat de hybris toe: kijk ons eens schitteren. Henk Spaan in Sportweek over Nederland - Brazilië op het WK '98: „Wateen blamage. Het waren jongens van de straat die het op namen tegen havo-scholiertjes. Als sukkels namen ze die pingels bij Nederland, terwijl die Brazi lianen liever stierven dan dat die bal er niet inging. RBC-trainer Robert Maaskant in Voetbal International over methodes om zijn ploeg te motiveren: Verder stop ik in het hotel bij de jongens briefjes onder de deur door met steekwoorden: agressie, inzet, durf. Dat nemen die jongens toch effe mee voor dat ze gaan slapen. Het liefst wil ik alles wat tot succes leidt zelf regisseren." Bert Konterman in VI: „Ik stond op Dugarry en speelde hem helemaal uit de wedstrijd. Hij werd kwader en kwader en begon tegen me te praten, of deed net alsof-ie me een kop stoot wilde geven. I hate you Dutch, zei-ie, The blond girls are okay, but I hate you. Idem: „Zondag is een rustdag. Dan is het tijd voor ontspanning. Maar omdat voetbal voor mij een vorm van ontspanning is, heb ik het toch gedaan. Johanna Mulder, vrouw van Jan, in De Groene Amsterdam mer op de vraag hoe een echt genote met een voetballer moet omgaan: „Door te zeggen dat hij goed ge speeld heeft. Dus niet: Je hebt goed gespeeld, Jan. Maar: Goh, wat was jij vanmiddag goed zeg. De hele tribune zei het. Idem: „Een keer zat ik in Turijn op de tribune, bij het bestuur. De club krijgt altijd een deel van de re cette he? De voorzitter, de oude Van Praag, zat naast me, met zo'n tas. Die zei toen tegen mij, kan jij die tas even bij je hou den? Dus toen zat ik met de hal ve recette op schoot. Idem: „Jan voetbalde en ik hockeyde. Dus dan hadden we altijd wed strijdjes tvie de meeste doelpun ten maakte. Belde hij zondags avonds op. Hoeveel heb jij er ge maakt. Om een reep chocola. Willem van Hanegem in Volks krant Magazine: „Saaiheid is gewoon geworden. Wanneer lees je nou eens een in terview met iemand die goed nadenkt over zijn werk? Het is allemaal zo oppervlakkig. Idem: „Jij zit altijd maar over vroeger te zeiken, zeggen mensen vaak legen mij. Maar wat moet ik dan? Zeggen hoe er over twee jaar wordt gevoetbald?" Idem: Wij wisten niet wat angst was. Wij konden overal in de wereld spelen. Omdat we beseften dat het heel mooi was wat wij mee maakten. Wij waren blij dat we het mochten doen. Spelen in volle stadions, het was gewei- dig Frank Rijkaard in Pa norama: Uiterlijk ben ik rus- tig, innerlijk ben ik nog steeds een kwa- J jongen, ik zit vaak vol - met kwinkslagen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23