Zaterdagtitel is geen 'tussentitel' 'Ik heb nooit het contact met het topvoetbal verloren' amiel Maase derde j Hague Royal Ten Sport Noordwijk neemt revanche op De Pan Van den Burgh woest op NTB Ajax (L) blijft op koers NDAG 5 JUNI 2000 4eede landstitel TOP ial De junioren van TOP hebben in Arnhem voor de de keer op rij het landskampioenschap gewonnen. De Sas- eimers zegevierden in de finale net als vorig jaar over KVS :heveningen: 10-6. De selectie van trainers Jeroen van der iw en Anne van der Zaag miste jeugdinternational Bregtje Jrongelen wegens een knieblessure. Ondanks dat domi- le TOP hel duel door meer lengte en routine. Vijf van de spelers deden vorig jaar ook mee. Judith Kok, Sander ïzen en Erik Vonders hadden al gescoord, voordat hun te- tanders na 32 minuten uit een strafworp scoorden. De lüsprong kwam niet meer in gevaar. Judith Kok (2), Johanna 'v )rongelen, Marieke Meeuwissen, Sander Harmzen, Arnoud 1 :n Felix van der Sommen bouwden de marge zelfs uit. De fioensploeg valt komend seizoen uiteen, want zeven spe- ;aan over naar de senioren. eede hoofdprijs Die Haghe !al Die Haghe heeft alle hoofdprijzen van het korfbalsei- binnengehaald. De ploeg uit Den Haag behaalde na de tel ook het veldkampioenschap door DOS'46 met 13-12 te en. Bovendien wonnen Mandy Loorij, Tim Abbenhuis en Leeuwenhoek de onderscheidingen van beste korfbalster, laller en coach van het jaar. Na rust (8-6) moest de wed- twintig minuten worden onderbroken vanwege onweer en i. Die Haghe kwam moeilijk op gang na deze lange onder- ing en verspeelde de voorsprong (12-12). Daarna bracht de ie Haagse aanval uitkomst, want Hogendorf maakte negen ten voor het eindsignaal uit een strafworp 13-12. Het bete- !e de eerste veldtitel voor Die Haghe. Leiden sluit af met zege feAL» KZ Leiden heeft de veldcompetitie afgesloten met een 5 nederlaag tegen Aurora. De formatie van Simon Boot en lin Verhorik miste met Lucienne Bastiaans, Patricia Derk- fen Mark Zierikzee drie basisspelers. Zij werden vervangen t Maartje van Berkum, Sabine Joziasse en Gertjan Kruis. De teen bleven via 8-8 (rust) tot 15-15 bij elkaar in de buurt, na de thuisclub vlak voor tijd de beslissing forceerde: 16- BV tweede bij de kadetten Jtbal De meisjes kadetten van MSV zijn in Den Helder Éde geworden op het Nederlands kampioenschap. Het nrdwijkse jeugdteam bereikte de eindstrijd door het Amstel- Ise Piranha's na verlenging met 64-60 te kloppen. In de fi- Imoest het team van coach Ria Bröring het opnemen tegen Tavoriete Den Helder. MSV bleef lang in het spoor van de ti- puder, maar in de tweede helft sloeg de vermoeidheid van Vare halve finale toe. Den Helder, dat het in de halve eind- p een stuk makkelijker had gehad, haalde met 81-45 het na- pal kampioenschap naar zich toe. lalu tag wilmar kortleever :1 Maase is als derde rd in de Hague Royal Ten- De Wageninger van Lei- za&tletiek liep in Den Haag n kilometer in 29.08. Dat én minuut en één secon- ïgzamer dan de Kenyaan- nnaar Felix Limo. Diens enoot Salim Kipsang werd e in 28.27. had gehoopt op een iets re tijd", aldus Maase die ide Afrikanen al na twee eter moest laten gaan. ,,In Toaining leek het goed te gaan voor een tijd on- 29. Onderweg ook, maar ichijnlijk stonden de kilo- aanduidingen niet hele- 27.34,02) moet daarvoor "ijd lopen van 28.10. „Deze sf° iel een beetje tegen, maar ve het qua vorm vergelijkt ^Worig jaar, moet 28.10 ge- kunnen lukken." Volgen- :ek loopt Maase in Leiden itste test de 3000 meter tij de wedstrijden om de len Spike. ca van de Bilt liep verder tuis in de sterkst bezette edstrijd van dit weekein- >e Leidse werd in de Til- ITen Miles twaalfde in een tijdvan 34.44. „Met de klasse ring als tweede Nederlandse ben ik wel tevreden", aldus de loopster van Leiden Atletiek. „Maar met de tijd niet. Ik heb acht kilometer alleen gelopen, omdat ik de koplopers moest laten gaan." Winnares werd de Kenyaanse Lornah Kiplagat (31.14) die in de slotkilometer bij de Zuid-Afrikaanse Elana Meyer- wegliep (31.28). Van de Bilt krijgt als het goed is een revan che, omdat Kiplagat volgende week staat ingeschreven op de 3000 meter van de Gouden Spi ke. Als marathonloopster liep ze ondanks een vijfde plaats in Boston olympische kwalificatie mis, zodat ze het dit jaar alsnog op de 10.000 meter, gaat probe ren en daarvoor baansnelheid nodigheeft. Bij internationale baanwed- strijden in Kerkrade liep van Leiden Atletiek alleen Ramses Bekkenk. De steeple chase-lo- per verbeterde zijn beste sei zoensprestatie tot 8.59,33, ruim een halve minuut achter Simon Vroemen die in steeds betere vorm lijkt te komen om de olympische limiet van 8.16 aan te vallen. Vrijdagavond liep Christoph Kempen uit Oegst- geest in het Zuid-Duitse Im- menstadt een zeer verdiente- lijkste 100 meter: 10,63. Het be tekende een evenaring van zijn persoonlijk record. De nieuwe Katwijk-trainer Laurens Mouter na dertien jaar weer aan de bak in de hoofdklasse willem spierdijk Een week geleden hield Lau rens Mouter (48) zich nog druk bezig met de jeugd van w Oegstgeest. Vandaag is hij trai ner van de beste club in het za- terdagamateurvoetbal, w Kat wijk. Mouter was dertien jaar geleden voor het laatst als hoofdtrainer (bij RCL) actief. Het is misschien wel de meest opmerkelijke transfer uit het amateurvoetbal. Zijn er de afgelopen jaren nooit andere clubs geweest, die je als trainer wilden vast leggen? „Ja, dat waren steeds derde en vierdeklassers. Dan kijk je wat je hebt bij Oegstgeest. Daar gaat het hartstikke leuk. Tien jaar geleden begon ik bij die club. Toen was er net aan één Al-team dat speelde in de vijfde klasse.Afgelopen jaar speelde we hoofdklasse en we eindigden als derde. Voor een vereniging als Oegstgeest is dat geweldig. Ik heb nooit het idee gehad dat ik dat moest inruilen voor een der deklasser. Kan het wel dat iemand die 13 jaar geen hoofdtrainer is geweest bij de kampioen van de hoofdklasse A aan de slag gaat? „Ik kan me voorstellen dat er zo wordt gedacht. Het is aan de andere kant heel verfrissend om na een periode keihard werken een tijdje afstand te nemen. Meestal doen trainers dat voor één of twee jaar, soms drie. Der tien jaar is heel wat anders. Maar ik heb in die tijd nooit het contact met het topvoetbal ver loren. Ik heb al die jaren heel veel wedstrijden in het zater dagvoetbal gezien, ik heb veel trainingen van profclubs beke ken. Ik had meer tijd, dus ik kon meer om me heen kijken. Wat denk je dat er veran derd is? „Ik denk dat er een periode is geweest waarin ploegen heel be houdend hebben gespeeld. Dat geldt eigenlijk niet voor Katwijk. Daarom denk ik ook dat als er een club me bij past, het Kat wijk is. Omdat ik zelf van aan vallend voetbal houd met door schuivende mensen. Toen ik trainer van RCL was liepen er nogal wat ploegen hard achter uit de defensie in. Of er verder zoveel veranderd is, vraag ik me af." Katwijk zocht geen hemel bestormer, iemand die de boel op z'n kop zou zetten. „Dat had mij ook niet slim geleken. Ik ken de werkwijze van Van Zwam niet, maar ik denk dat zijn methode goed aangeslagen is. Dan zoek je niet naar iemand die het helemaal anders gaat doen. Je hebt de naam een vrese lijk aardige trainer te zijn. Is dat een voor- of een nadeel? „Je moet zorgen dat het geen nadeel wordt. In de omgang met mensen ga ik van het positieve uit. Uiteindelijk moet er wel worden geluisterd en als dat niet gebeurt, dan wordt er opge treden. Dat is duidelijk. Is het belangrijk dat je bij een Katwijkse club hebt ge voetbald en dus de Katwijkse mentaliteit kent? „Ik heb jaren in Kativijk ge woond, ben veel met Katwijkers omgegaan. Het is in elk geval geen nadeel. Wat is er zo specifiek aan die Katwijkse mentaliteit? „Op voetbalgebied is de Kat wijkse mentaliteit de beste. Ze willen altijd., Het is niet voor niks dat mensen die een bedrijf hebben en werknemers in dienst willen nemen heel graag Kat wijkers hebben. Ze zijn eerlijk en willen ook nog eens hard werken. Ze lopen er niet de kantjes af Dat is een enorm voordeel. Je ziet dat ook in het spel terug, of je nu kijkt bij Kat wijk D8 of bij het eerste. Het is heel moeilijk om van Kativijkers te winnen. Er wordt wel gesteld dat je als je tegen een Katwijkse voetballer zegt 'loop tien rond jes', dat-ie d&t doet en niet zo snel vraagt 'waarom zouden we dat doen'? „Ik denk dat het niet zo is. Als je tegen aanvoerder Marco van der Plas zegt 'we gaan tien rondjes lopen', dan zal hij wil len weten waarom. In de selectie zijn er ju ist heel veel jongens die er goed over nadenken. Heb je al een doelstelling ge formuleerd? „Daar heb ik nog niet veel over nagedacht. Het is allemaal zo snel gegaan. Ook al is m'n overgang nu definitief, ik ben nog heel sterk bij Oegstgeest be trokken. We moeten deze week de teams indelen. Ik heb elk jaar leiders gezocht, dat doe ik deze keer ook nog. Ik wil het nog heel Laurens Mouter. FOTO TACO VAN DER EB goed afinaken bij Oegstgeest. Bij „Als dat met goed voetbal Katwijk lijkt het me dat je in elk gaat en met een goede sfeer wel. geval voor een plaats bij de eer- Als je op die basis derde wordt, ste drie gaat.moet je wel zeggen: volgend jaar Ben je dan tevreden? moet het nog beter. De titel die Katwijk zater dag haalde, is geen 'tus sentitel'. Het zaterdagkam pioenschap, de tweede van dit .jaar na de hoofdklasse- titel, wordt als een echte prijs verwelkomd en is meer dan kwalificatie voor de wedstrijd om de echte glorie: het algeheel Neder lands amateurkampioen schap. leiden gerard baas „Natuurlijk is dit een hoogte punt." Katwijk-Doelman Hugo van Duyn reageert een beetje met ongeloof op de vraag of de zaterdagtitel eigenlijk niet de minst aansprekende van de drie te behalen prijzen is. Van Duyn was zaterdag nog hele maal niet bezig met de twee duels tegen het Assense Achil- les'94. „Wanneer gaan we ons daarmee bezig houden? Weet ik niet, eerst feestvieren. Man, het is toch geweldig. Iedere titel moet met een groot feest ge vierd worden. Wie had nou ver wacht dat Katwijk de zaterdag titel zou pakken? Iedereen had het over Urjc, dat zou een won- derploeg zijn. Nou, uiteindelijk zijn wij de terechte kampioen. Zoals we ook terecht de titel in de hoofdklasse hebben be haald. Ook daar had niemand het over ons." Van Duyn raakt lichtelijk over zijn toeren als hij het over w Katwijk heeft. „Ze moeten niet aan mijn cluppie komen. Het heeft me ontzettend gestoord dat niemand ons als favoriet zag. Daardoor waren we extra gemotiveerd. Ik zeker, ik wilde koste wat kost mijn doel schoonhouden om even aan ie- Aanvoerder Marco van der Plas toont de kampioensschaal aan supporters en medespelers. dereen te laten zien wat Katwijk duels om het algeheel kampi- klassieker geworden. Zo'n wed- kan." oenschap. „Daarvoor is het strijd die je je tien jaar later nog Ook elftalleider Henk Lange- vandaag veel te hectisch ge- herinnert. We zijn vooral in de maat is nog niet bezig met de weest. Het is een echte voetbal- eerste helft door een diep dal dagavond over volgende week zaterdag zal hebben." Op het mededelingenbord in de kleedkamer van Katwijk staat niettemin dat komende week op maandag en donder dag getraind wordt. „Dat stond er voor de wedstrijd al op", zegt Langemaat, die zes jaar geleden als speler met Katwijk lands kampioen werd. „Het was be doeld als prikkel. Om de groep te laten voelen dat er nog iets moois stond te wachten als we van Urk zouden winnen." Lan gemaat moet toegeven dat die stimulans niet heeft gewerkt. „Nee, als je zag hoe ze de eerste helft speelden, moet je dat in derdaad concluderen. De angst op een tegengoal verlamde de ploeg. In de rust zijn we pas op scherp gekomen. Dat kwam doordat we inzagen dat we een ontzettende kans op een mooi resultaat aan het verknallen wa ren. Ze zaten ook stuk omdat Marco de Ridder net was uitge vallen, maar op een of andere manier kwam het geloof in ons zelf terug. De jongens hebben elkaar aangekeken en gezegd 'We gaan het voor Marco doen'. Als je het zo bekijkt was die blessure net datgene wat we nodig hadden." Patrick Heymans zit zich on dertussen af te vragen of hij nou ook blij moest zijn met de overwinning op Urk. „Dit is het mooiste en het rotste seizoen uit mijn leven", zegt de verdedi ger die door een schorsing zijn plek in de basis is kwijtgeraakt. „Ik kan nu weer spelen, maar de trainer geeft de voorkeur aan Erik Bouwmeester. Nu valt Ed win Robbers misschien weg door een schorsing, maar dat is gegaan. De ontlading over het maar een kleine troost. Ik wil behalen van dit resultaat is zo spelen omdat ik bij de beste elf groot dat je niet kan veiwach- voetballers hoor en niet omdat ten dat iemand het voor maan- een ander geschorst is." FOTO TACO VAN DER EB le 'vuwenteam voor het eerst in negen jaar weer kampioen sterhout peter van der hulst lil finale om het Nederlands kampi- Jnschap golf was een weerzien met de bekenden. Het mannenteam van 1 )ordwijk zette op de banen van de 'e )sterh.outse Golf Club zijn in de voor- 11 ide gemaakte fout recht door nu wel De Pan te winnen (14-4), terwijl de juwen dit keer een veel betere start ^'nden tegen de Rosendaelsche Golf- ib. In de poule keken ze bij het begin n de middagsessie nog tegen een 5-1 G hterstand aan, gisteren kon er na de !t 6-0 gewonnen foursomes niets ier misgaan. Na negen jaar mogen vrouwen zich eindelijk weer eens bdskampioen noemen. 2 De Noordwijkse mannen stonden rig jaar nog in de finale van de ofdklasse. De titelstrijd tegen De Ko- 9' ïklijke Haagse ging toen vooral ver en omdat het team niet op het juiste 'ment kon pieken. „We wonnen on- poulewedstrijden ruim, maar de fi- ile verliep vervolgens dramatisch. Nu ts het eigenlijk omgekeerd; speelden niet goed in de voorronde en wel in finalewedstrijden", gaf teamcaptain 7 aarten van den Berg het grote hil met 1999 aan. De Pan werd er het slachtoffer ituurlijk kon het team erop wijzen Niels Booys voor een toernooi in buitenland verbleef, maar dat was enszins een verklaring voor het grote niveauverschil tussen de twee ploegen. De foursomes - teamgenoten spelen dan om en om - beloofden nog een spannende strijd voor de singles. Mar co van Basten en Tjeerd Staal verloren ruim (3 down met nog 2 holes te gaan), terwijl Gordon Machielsen en Maarten van den Berg (5 up om 4) dik wonnen. Michael Vogel en Jan Teekens (2 up) profiteerden in de slotfase van hun partij van foutjes van Rob van der Berg en Lenny Reid. Tijdens de singles waren beide ploe gen op de lastige vijfde hole, een lange par 3 met een grote vijver in het mid den, nog volop in de race voor de titel. Tegenover het positieve saldo van Van Basten, Vogel (beiden 2 up) en Van den Berg (4 up), stonden de negatieve sco res van Teekens (2 down) en Staal (1 down)Omdat Vogel zijn voorsprong daarna verder uitbouwde en Van den Berg de stand consolideerde was al snel duidelijk dat Van Basten de win nende punten voor Noordwijk kon binnenhalen. Hij deed dat op overtuigende wijze. In het slot van zijn partij tegen Niels ter Kuile trok hij met enkele prachtige sla gen de punten definitief naar zich toe. Zo sloeg hij op de dertiende hole zijn bal - over een lengte van zo'n honderd meter - vanuit de rough tot op een me ter van de vlag. En met een prachtige bunkerslag benaderde hij op de veer tiende de hole zelfs tot op vijftien cen timeter. Van Basten begreep het zelf nauwelijks. „Ik kan de bal maai" beter niet op de fairway leggen", grapte hij. „Het was vandaag hard werken. De eerste vijf holes gingen goed daarna kreeg ik moeite met mijn afslag. Ze zwaaiden uit de baan", blikte Van Bas ten op zijn partij terug. Het is hem dit jaar in de hoofdklasse allemaal niet meegevallen. „Ik wil graag meedoen met de besten, maar merk bij het golf toch dat ik nog een lange weg heb te gaan. Ik ben als voetballer gewend dat de dingen goed gaan. Hier moet ik ac cepteren en ermee om leren gaan dat ik niet zo goed ben als de anderen. Ik ben best wel blij dat ik hier nu vanaf ben want ik heb wel op mijn tenen moeten lopen" Van Basten kon de hulp van zijn cad die Ben Akkerman daarom goed ge bruiken. Alle keren - drie in totaal - dat Akkerman met hem meeliep won hij. De oud-voetballer was blij dat het ook in de finale lukte. „Die titel is dan ook best om trots op te zijn. Hoe je het ook wendt of keert; ik ben toch Nederlands kampioen. En ik heb mijn steentje daaraan kunnen bijdragen", aldtis de amateurgolfer. Heroverden de mannen na een jaar opnieuw de landstitel, de vrouwen moesten er sinds 1991 op wachten. Na de overweldigende start in de fourso mes reageerde het team al uitgelaten. „Dan moet je toch het hoofd erbij hou den want het gebeurt wel eens dat je alsnog verliest", zei Meike Achina. Na de vijfde hole kwam aan alle twij fel al snel een einde. Van de 15 afslagen verdwenen 8 ballen in het water, maar Noordwijk had veel minder moeite met de lastige hole dan de Rosendaelsche, dat in de hoofdklasse debuteerde. Alle speelster, Frédérique Lempers uitge zonderd, stonden na de vijfde op voor sprong. Lempers had in de Nederlandse top per Marieke Zeisman wel de lastigste tegenstandster. „Ze was gewoon hart-' stikke goed." De eerste vrouw van Noordwijk komt door haar drukke baan weinig meer aan trainen toe en dat brak haar op. „Het is gewoon niet leuk meer. Tot een jaar geleden kon ik nog tegenstand bieden, nu niet meer." Ze verloor uiteindelijk met 7 down. Daar tegenover stonden de ruime ze ges van Eline Zoethout, Jonna van Beek en 'hardhitter' Achina. Ze ston den met nog zes holes te gaan allemaal 7 up. Josje Schouten (2 down) en San dra Drenkelford (1 down) verloren op een moment dat het kampioenschap al binnen was. „Dit is prachtig, vooral omdat de Noordwijkse een hele leuke club is", reageerde Lempers op de titel. Achina was nog om een andere reden blij. „We zijn allemaal voor het eerst kampioen omdat niemand van ons 1991 heeft meegemaakt" leiden wilmar kortleever Gasper van den Burgh is dit weekeinde niet verder gekomen dan een achttiende plaats in de Elite triatlonwedstrijd in het Brabantse Zundert. De Leide- naar begon gedesillusioneerd aan de wedstrijd omdat hij vo rige week na de afgelasting van de halve triaüon van Nieuw koop niet werd uitgezonden naar de wereldkampioenschap pen lange afstand, later deze maand in Nice. Jan van der Ma- rel uit Ter Aar doet daar wel mee. „Het is echt ongelofelijk", al dus Van den Burgh. „Neder land heeft voor het WK zes plaatsen, maar na Nieuwkoop hebben ze alleen vier leden van de selectie aangewezen. Die an dere plaatsen laten ze gewoon leeg. De NTB gaat ervan uit dat je geen kwaliteiten hebt als je niet in de selectie zit", aldus Van den Burgh op cynische toon. De frustratie zit hoog: „Ze zouden naar alle uitslagen in 2000 kijken en ik heb in Krui- ningen al een goede halve ge daan. Maar dat is blijkbaar niet interessant." Van den 'Burgh overwoog te breken met de bond maar gaat nu morgen •eerst in gesprek met zijn trainer Ted Meeuwsen. „In Zundert was er totaal geen spanning. Ik zwom slecht en fietste nog wel in de eerste groep, maar reed daar rond met de gedachte dat ik er helemaal geen zin meer in had. Dan wordt dat lopen na tuurlijk ook niets." Van den Burgh zat met 1.50.46 na 1,5 kilometer zwem men, veertig kilometer fietsen en tien kilometer lopen vier mi nuten achter winnaar Dennis Looze, maar nog wel drie minu ten voor Royce Kortekaas uit Lisserbroek en stadgenoot Wie- be Heidema, die in een slecht samenwerkende tweede fiets groep terecht waren gekomen. De Rijnsburgse Elske Hetebrij kon het in het internationale veld niet bolwerken en werd uit de wedstrijd gehaald toen ze op hef fietsparcours gelapt werd. In de aparte veleranenwed- strijd in Zundert kwalificeerde Willy Bogers (Valkenburg) zich voor het EK dat in het Limburg se Stein worden gehouden. De nieuwbakken veertigplusser van DeZijl/LGB werd derde. Mart Moraal uit Oegstgeest, dertiende, was al zeker van plaatsing bij de mannen 45+. cricket jeroen bal Ajax was gisteren duidelijk een maatje te groot voor Kon. UD 2. Het schamele totaal van de Deventenaren,102 all out, werd door de Ajax-batsmen voor het verlies van drie wickets gepas seerd. UD won de toss, maar de keuze om eerst te gaan batten lever de geen voordeel op. Met name Aat van de Polder deed van zich spreken. Van de Polder, die dit jaar nog maar weinig geluk heeft met het pakken van wickets, verrastte drie batsmen met zijn snelle bowlerij. Thomas Milde (3 voor 10 in 3.2) ruimde uitein delijk klinisch de staart op. Hoewel UD-bowler Loenen (2 voor 7 in 10) flink tegensput terde, maakten Ajax-opener Mark Verbeek (30), Van de Polder (16 not out) en Ajax-coach Lanthra Fernando (19 not out) het af. In een voor hen onorthodoxe stijl sprokkelden ze langzaam maar zeker de benodigde runs bijelkaar. Pas in de 36ste over werd het UD-totaal gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21