Oranje pakt Trophy met de ogen dicht 'Volleyballers moeten zich zorgen make Sport TAEKES TROPHY 'Indrukwekkend' Het bewogen einde van een bewogen week Dragomir laat Hingis glippen Coulthard profiteert van uitvallen Schumi Euro 2000 MAANDAG 5 JUNI 2000 Taeke Taekema nam met het Nederlands hockeyteam deel aan de Champions Trophy in Amstelveen. Het strafcornerkanon uit Oegstgeest, speler van HCKZ, berichtte in Taekes Trophy dagelijks over zijn ervaringen. Vandaag de laatste aflevering. Wat een feest, wat een feest. In het promodorp stonden een paar enorme ten ten en daar werd na afloop 'bijna niets' gedronken. Het was een enorme en gezellige drukte. In drukwek kend. Mijn eerste grote toernooi en dan al ge lijk met winst ein digen, al was mijn bijdrage natuurlijk niet zo groot. Ik moet eerlijk bekennen dat ik aan het begin van de week toch flink baalde dat ik niet bij de eerste zestien zat en dus op de tribune moest zitten. In de vijfde wedstrijd, afgelopen vrijdag tegen Span je, mocht ik dan wel meedoen, maar normaal gesproken was ik tijdens de finale weer buiten de boot gevallen. Alleen omdat Jacques Brinkman zich had geblesseerd, kon ik doorschui ven naar de bank. Het werd geen grootse, maar wel een spannende finale en het kwam als een volslagen verrassing dat ik tijdens de eerste helft van de verlenging me moest gaan warmlopen. Het was de bedoeling dat als we in de res terende minuten nog een straf- corner zouden krijgen, ik hem zou nemen. Het zou geweldig zijn geweest als die opzet was geslaagd; de beslissende treffer van Taekema. Dat spookte door mijn hoofd. Ik stond on geveer anderhalve minuut in het veld en ik had de bal pre cies één keer aangeraakt toen de golden goal van Stephan Veen viel Dat vind ik hele maal niet erg. De overwinning is uiteraard veel belangrijker dan het feit of ik de beslissen de treffer maak of niet. Hoe het nu staat met mijn kansen voor de Spelen van Sydney, is nog steeds niet duidelijk. Ik denk ook niet dat mijn optre den tijdens de Champions Trophy daar veel aan heeft veranderd. Maurits Hen- driks weet al lang of hij mij meeneemt en dat zal ik bin nenkort te ho ren krijgen Het enige dat in mijn voordeel pleit, is dat ik tegen Spanje de beslissende goal scoorde en ik dus heb la ten zien dat ik het ook onder druk kan. De komende weken heb ik andere zaken aan mijn hoofd. Eerst ga ik mijn vrien dinnetje opzoeken in Schot land. Zij speelt ook bij Klein Zwitserland en zit in het Schotse nationale team. Vol gende week krijg ik de uitslag van mijn vwo-examen en dan weet ik of ik volgend seizoen ga studeren in Amsterdam. Pas na de uitslag meld ik me weer bij de nationale ploeg en dan gaat de voorbereiding op Syd ney pas echt beginnen. Ik ga sowieso naar Australië. Dat hadden we met de familie al een hele tijd geleden besloten toen we nog niet konden be vroeden dat ik misschien een van de deelnemers zou zijn. Het eerste hoofdstuk van wat een prachtige zomer kan wor den, is nu afgesloten." AMSTELVEEN De week van de hockeysters eindigde zaterdag even bewo gen ais deze begonnen was. Maandag gaf niemand meer een cent voor de kansen van Oranje in de Champions Tro phy. Vijf dagen later vierden de speelsters uitbundig feest met een gouden medaille om de nek. Duitsland was in de finale met 3-2 verslagen. De eindstrijd in Amstelveen zal veel besproken blijven van wege de omstreden strafbal die anderhalve minuut voor het Hockeysters winnen dankzij omstreden strafbal in slotminuut einde was toegekend aan Ne derland. De Australische arbi ter Barnesby kende de 6.40 me ter toe nadat Simone Grasser de bal uit de strafcornerslag van Dillianne van den Boog aard op haar voet had gekre gen. Volgens de umpire zou de bal anders in het doel zijn be land. Ageeth Boomgaardt belastte zich met het karwei waarbij zij zich onsterfelijk kon maken. Tot grote onsteltenis van Boomgaardt en haar ploegge noten tikte keepster Julia Zwehl de inzet uit de hoek. Nauwe lijks bekomen van het missen van dit buitenkansje werd Ne derland een herkansing gebo den. De arbiters constateerden dat Zwehl iets voor haar lijn had gestaan, en bovendien te vroeg bewogen had. De strafbal moest worden overgenomen, oordeelden de arbiters, hoewel reglementair het eigenlijk een zogenaamd 'strafdoelpunt' was en Nederland daarmee win naar zou zijn. Boomgaardt was allang blij dat ze opnieuw mocht aanleg gen. Ditmaal verschalkte de verdedigster van Den Bosch de Duitse keepster recht door het midden. Keepster Clarinda Sinnige, die op een uitstekend toernooi kan terugzien, loofde de arbi ters voor hun beslissing om de gemiste strafbal over te laten nemen. „Je moet lef hebben om in zo'n finale vlak voor tijd een dergelijk besluit te ne men." Een zware week kreeg een prachtige apotheose. In de fi nale nam Nederland een snelle 2-0 voorsprong via stral van Ageeth Boomgaard lianne van den Boogat uitvallen van voorstopj Deiters leidde tot onrus van Nadine Ernsting- voor de rust twee kee teerde. De ontknoping voor tijd. Daarmee veroverde l land voor de tweede ke geschiedenis de Cha Trophy. De toernooiwi terdag had voor Sinnj een andere betekenis. begin verloren we veel Nu winnen we er twe< elkaar. Dat geeft vertrou Eindelijk zijn de Nederlandse hockeyers in de finale van een groot toernooi Duitsland de baas gebleven. Stephan Veen zorgde gisteren in de finale van de Champions Tro phy met een 'golden goal' in de vierde minuut van de tweede verlenging voor de verlossing (2-1). AMSTELVEEN Op het EK vorig jaar september in Padua verloor Nederland in de finale (3-3) na strafballen van de Duitsers. Vier jaar eerder bedorf Duitsland het Oranje feest ook al op het EK in Ierland met strafballen. „De Duitsers zijn daar meesters in", zei Veen. „Daarop wilden we het niet meer laten aankomen. Ik kreeg die bal en dacht gelijk: ogén dicht en rammen. Wat een opluchting." Ook voor bondscoach Mau rits Hendriks. Zijn eerste grote succes, sinds hij begin vorig jaar de succesvolle Roelant Olt- mans is opgevolgd. Het was vooral erg wennen aan elkaar in het eerste jaar, wat terug te zien was in de prestaties. Hendriks: „Als ik terugblik op het afgelo pen jaar is dit team van ver ge komen. De spirit en de wil om te vinnen zijn er weer. Ook fy siek hebben ze alles gegeven. Ik ben trots op dit team." Een groot winstpunt dit toer nooi was het optreden van de verdediging met aan het hoofd Erik Jazet. De 28-jarige Bloe mendaler maakte in Padua een onzekere indruk, maar regeerde in Amstelveen soeverein. Het sfeermens Jazet (198 caps) denkt liever niet meer terug aan het EK. „We waren het respect voor elkaar een beetje kwijt. Nu staat er een echt team. Dat heb ben we hier laten zien." De polsblessure van Bram Lomans, de gebroken pink van Teun de Nooijer, de gebroken knieschijf van Jacques Brink man en de hamstringsblessure van Jaap Derk Buma. Het maakte deze week weinig uit. Al deze tegenslagen bleef Oranje de baas. Als regerend wereld- en olympisch kampioen blijft Ne derland zwaar favoriet voor Sydney. Zeker na het succes in Amstelveen, waar Oranje veel indruk heeft gemaakt. „We zijn een van de kanshebbers", er kende Hendriks. „Maar het is niet zo eenvoudig als het mis schien lijkt. Bij ons ligt de na- Stephan Veen (rechts) en Marten Eikelboom delen een innige vreugde na de 'golden goal' van Veen. druk op het aanvallende spel, maai" daaruit hebben we weinig corners gehaald." De strafcorner liet Nederland deze week niet in de steek. De allereerste in de finale gisteren was gelijk raak. Uit een variant die nog niet eerder was getoond deze week. De afschuiver naar Jeroen Delmee werd verlengd naar Maarten Eikelboom,, die bij de tweede paal met een duik de bal achter Christopher Reitz schoof (1-0). Duitsland maakte een kwartier voor tijd gelijk. Olivier Domke dook als een du veltje uit een doosje op toen de bal voor het doel werd ge bracht. Het werd angstig stil in het volgepakte Wagenerstadion. Door het staakt-het-vuren ste venden de ploegen af op de verlenging. In de eerste ont snapte Nederland. Christoph Bechman en Domke hadden de wedstrijd kunnen beslissen. Doelman Ronald Jansen en Sander van der Weide voorkwa men dat. In de tweede verlen ging sloeg het gouden tandem van Oranje toe. Teun de Nooij er soleerde langs twee verdedi gers en stelde Veen in staat met gesloten ogen succesvol uit te halen. „Nederland was dit toer nooi iets beter dan wi Paul Lissek, de sym coach van Duitsland. geldt niet voor de finale hadden ze alleen iets r luk." Pas in Sydney, waa land en Nederland elk. poule tegenkomen, za^ welke waarde aan de 2 tie van de Champions toegekend kan worden. Ruxandra Dragomir had in Pa rijs een stunt op haar racket in de wedstrijd tegen Martina Hingis. De Roemeense verne derde de nummer één van de wereld door haai" in de tweede set geen enkele game te gun nen. Ondanks de steun van het publiek op het court Suzanne Lenglen liet ze de Zwitserse toch nog glippen, 3-6 6-0 1-6. Ook de positie van Jevgeni Kafelnikov wankelde. De win naar van 1996, die dit seizoen op gravel moeizaam draait, vocht zich langs de Spanjaard Fernando Vicente, 5-7 6-3 5-7 7*6 8-6. De gravelbijters maakten hun reputatie waar. Alex Cor retja en de Braziliaan Gustavo Kuerten onderstreepten huh rol als favoriet. Corretja moet het na de winst tegen het Zwit serse talent Roger Federer (7-5 7-6 6-2) nu opnemen tegen zijn landgenoot Juan Carlos Ferrero. De 20-jarige Zuid-Eu ropeaan had weinig moeite met servicekanon Mark Philip- poussis, 6-2 6-2 3-6 6-3. Kuer ten bleef overtuigend overeind tegen Nicolas Lapentti, 6-3 6-4 7-5.Venus Williams, Mary Pier ce, Chanda Rubin en Monica Seles rekenden wel in twee sets met hun opponentes af. Williams zette Anke Huber met 7-6 6-2 opzij. Pierce gunde Asa Carlsson slechts drie games (6-2 6-1) en Rubin won met 6-4 7-5 van de Wit-Russi- sche Natasja Zvereva. Seles bleek in haar huidige vorm ook te sterk voor Amelie Mau- resmo. Met haai' krachtige ten nis kon de Frangaise geen greep krijgen op de Ameri kaanse, 7-5 6-3. AMSTERDAM GPD De pogingen om het moreel van de Nederlandse vol- leybalploeg te repareren worden ernstig ondermijnd door de Franse en Canadese volleyballers. Waar Ne derland in de World League nog geen potje heeft ge wonnen, hameren Frankrijk en Canada er vrolijk op los. Dat voorspelt weinig goeds voor het olympisch kwa lificatietoernooi, waar naast Nederland óók Frankrijk en Canada aan deelnemen. Nederland legde het dit weekeinde twee keer (twee maal 1-3) af tegen de Cubaanse ploeg, die zelfs zonder de op rust gezette vedettes Osvaldo Hernandez en Ihosvany Hernandez naar Amsterdam was gekomen. De équipe van bondscoach Toon Gerbrands was even min op zijn sterkst. Op Peter Blangé, Richard Schuil, Mike van de Goor en Marko Klok kon de geplaagde Gerbrands geen beroep doen. Met de laatste heeft hij vandaag een gesprek. Klok heeft heel wat uit te leggen, nadat hij twee weken terug mededeelde op vakantie te gaan. Inclusief Klok is de opdracht al geen simpele: de concurrenten Canada en Frankrijk houden huis in de Word League. Alsof de uitslagen alleen niet onheilspel lend genoeg zijn, doet oud-bondscoach Harry Brok king er nog een schepje bovenop. Brokking zag vrijdag Frankrijk van Rusland winnen en een dag later Neder land tegen Cuba worstelen. „Als ik hen was, zou ik me zeker zorgen maken", is de al zes jaar in Frankrijk werkzame Brokking weinig optimistisch. Brokking, trainer van de Franse topclub ToE kan de kracht van het Franse team haarfijn o .Vier spelers hebben een vernietigende opslag, is effectief en verdedigend verzetten de Fransei;, werk. „Daarnaast werken ze zich kapot voo Een passie die ik zaterdag niet bij het Nederlar heb gezien." Het zou logisch zijn als Brokking zijn kennis Franse en Canadese volleybal ('die CanadezeiE en bloc in de Franse competitie') zou overdra Gerbrands. „Tja, het verbaast me wel dat ik i daarvoor gevraagd ben. Maar misschien hebbi j deobanden genoeg. Ik kan toch niet de telefoj' ken om Toon te bellen? Alsof ik hem wel eve vertellen hoe hij de tegenstander moet aanpak is de omgekeerde wereld. Ik wacht wel af." MONACO GPD Ultramoderne bolides door smalle winkelstraten, langs zwembaden en door een haven. Leuke beelden, maar geen ech te sport. De Grote Prijs van Mo naco is niet meer dan een op tocht. al jaren. Toch is het een geliefde baan, voor publiek en rijders. Want er gebeurt altijd iets onverwachts. Gisteren leid de Michael Schumacher - drie keer eerder winnaar - de dans, tot zijn Ferrari het begaf. David Coulthard kon de leiding over nemen, zonder één inhaalma noeuvre. Er gebeurde weer veel tijdens de race in het vorsten dom, maar uiteindelijk was het een saaie boel. In de kwalificatie wordt Mo naco gewonnen of verloren. Schumacher veroverde zater dag de pole en dat staat in Mo naco al bijna garant voor een eindzege. Als de coureur ten minste bij de les blijft en de au to heel. Want inhalen is in Mo naco practisch onmogelijk. De smalle straten kunnen nauwe lijks twee auto's naast elkaar verdragen, doordraaiende bochten, zoals bij Loews, kun nen nog sneller met een fiets gereden worden. Schumacher had het snelste getraind, stond op pole, ging als eerste weg en leidde lang en comfortabel. Het zonnetje scheen in de haven, Ferrari de monstreerde zijn overmacht en werd daarbij geholpen door twee Jordans. Trulli en Frent- zen hielden Schumacher s con currenten Coulthard en Hakki- nen lange tijd op. Zo hield het scenario dat tijdens de trainin gen was geschreven lang stand. De start was chaotisch, dat wel. Na twee keer opnieuw begin nen, was het evenwicht echter totaal. Toch is Monaco onbereken baar, lang en moordend voor mens en materiaal. Het echte verhaal wordt pas in de tweede helft van de race geschreven. Als er slijtage optreedt. In het hoofd van de coureurs en aan de onderdelen van de auto. Zo ook gisteren. Trulli, de grote be lofte, vooraf door menigeen ge tipt als wellicht een wereldkam pioen, had zijn faam eindelijk in de kwalificatie waargemaakt. Hij startte als tweede en bleef daar in de wedstrijd ook lang hangen. Zijn Jordan begaf het. Het was het startsein van een algehele malaise, waar het tota le veld door werd getroffen. De leider in de wedstrijd, Michael Schumacher, viel uit met pech aan de linkerachterwielophan- ging- Ook Verstappen sneuvelde. Volgens eigen zeggen door me chanische fout aan de wagen. Hij spinde in 'Bureau de Ta- bac'. Verstappens teamgenoot De La Rosa maakte er helemaal een potje van. Hij crashte bij de kwalificatie, maakte een dom me inhaalfout in de eerste ron de bij Loews en mocht niet eens herstanen. David Coulthard en zijn McLaren bleven onheil be spaard. De Schot zei fijntjes dat Schumacher gewoon teveel van zijn Ferrari had gevraagd. Hij kreeg de zege in de schoot ge worpen. In de strijd om de we reldtitel is zijn achterstand te ruggebracht tot twaalf punten. Ondanks, of misschien wel dankzij Monaco. Michael Schumacher stapt uit zijn Ferrari. De GP van Monaco zit er op voor de Duitser. FOTO REUTERS We zetten al dagenlang dag in dag uit alle zei len bij om straks niet met een onoverbrug bare informatie-achterstand aan Euro 2000 te beginnen. Radio. Televisie. Krant. Bijlagen en magazines. In ternet. Op het werk luisteren we gesprekken af. Geen nieuwtje dat ons passeert. Kluiven eet Hol landse nieuwe Hoe zou Bernhard het maken?Zelfs op geen lin kerpagina dezer dagen een woord over de prins van Oranje. Davids van Oranje, dat is wat telt. Breaking news: Edgar heeft de wandeltraining weer opge pakt. Konterman naar de Rangers, okay, maar lust Bert haring willen we weten? Op de haringfoto stond hij niet rond de kar. Aan de lijn, laten we het daar maar op houden. Aan de lijn met Dick. Advocaat. Als Winter in de basis komt, wat in siders voorspellen, waarom heeft FrenkAron dan opgezadeld met nummer 20? Daaróm juist. Wie was drie EK's geleden drager van 20?Jan Wouters. Stop de persen: Andy Cole blijft thuis! Voordat anderen met het idee komen zijn we be gonnen een XI bestaande uit afvallers samen te stellen dat het op kan nemen tegen elk Euro 2000-elftal. We hadden al een voorhoede met Van Nistelrooy, de Italiaan Vieri en Morientes van Real Madrid. En met Cole erbij wordt het nog dringen vooreen plaatsje. Van Vossen heeft geluk dat Rijkaard hem gehouden heeft. Wat hadden wij nog voor hem kunnen doen - met Cole erbij? Welk nummer heeft Van Vossen eigenlijk? 14. Sinds Cruijffhet statussymbool voor elke voet baller, maar óók in de hete zomer van '88 het nummer van Kieft. Zó zietFrenk hem dus: als de redder in nood. Van Van Vossen zijn we niet af, die gaat nog meedoen. Je oog valt op weer een nieuwtje. 'Onthaal Turkije bij voetbaltitel' Lijkt ons logisch, dat de Turken worden ont haald als ze thuis komen met de titel. De draai boeken liggen vast klaar. Waar niet? Zouden ze woonboten hebben, in de Bosporus? Vraag je je net af of we het ook nog horen als de Zweedse feestcommissie haar programma heeft, als het berichtje over het Turkse ont volle omvang tot je doordringt. Het gaat n hun maar om ons feest:.Mochten de Turl voetballers kampioen worden, dan verdiei dit elftal een onthaal in Amsterdam." (Hel er echt, in Amsterdam! En er staat nog met „Mét rondvaart door de grachten. Wie bedenkt zoiets? Mevrouw Ine van Brei in Amsterdam coördinator voor de openbt de en veiligheid - me dunkt, zonder boottochtjes werk za zij heeft bedacht dat Hakan en de zijnen als ze winnen - kans is niet groot, maar alk moeten inschepen voor een door de grachten. Briljant idee. Wat zou Hakt daarvan vinden? Waarom i in Amsterdam?Zijn de Frie ren nog op enigerlei wijze ii route op te nemen? Giethoo Waar denkt Ine de Slowenei eren, gesteld dat die onverht Turkije in de finale verslaat Is mevrouws voorstel een vo vloeisel van de acht doden i onthaal van Galatasaray in Istanbul onla voortbracht en uit naastenliefde ingegevet de verwachting dat een rondvaart minder eist. Twee bijvoorbeeld. Waarna mevrouw zelf tracteert op een koekje bij de thee: 8-21 wonnen, hiliaho! Welke lokatie heeft de Amsterdamse veilig geleerde op het oog in het geval van een Dl triomf? Het Monument op de Dam, is dat En als Roemenië wint? Gaat Ine dan naasi in de rondvaartboot zitten? Gelukkig nog maar een week, dan begint I zijn we van de Ine van Breuken van deze i weer even verlost. Van Hooijdonk heeft van Frenk als cadeau nummer 17gekregen. In de gaten houden Pierre - quizvraag: wie droeg 17 in 1988? Rijkaard zelf. Nu nog de vraag wie wordt topscorer van je? Tip: onze nummer 21Roy Makaay. (i\ nooit het voorspelbare voorspellen. Levert op).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20