5PORT Rijkaard hinkt nog op te veel gedachten Een klein wonder in Katwijk tik Smits eindelijk i finale van NBA Siemerink laat het initiatief maar aan Navratilova INDAG 5 JUNI 2000 ütra controle De Bruijn na record jrHTENInge de Bruijn heeft gisteren op de slotdag van het zwemmen in Drachten haar wereldrecord op de 50 meter je slag verbeterd. De 26-jarige Barendrechtse sprintte in 24,48 jonden naar de overkant in De Welle. De Bruijn was sinds L week 's werelds snelste op deze afstand met 24,51. Ze deel- jdie plaats nog met de Chinese Yingyi Le. De zwemster kon tbepalen of die tijd officieel als wereldrecord in de boeken ug te zien zal zijn. Als De Bruijn de tijd erkend wilde zien, lest ze een reis naar Eindhoven maken. Daar moest ze een pa dopingcontrole ondergaan. Dat was in Drachten niet mo- ijk. De Bruijn had wel een tripje naar Brabant over voor haar brd. |een verandering indeling hoofdklasse j. jENj^ In de indeling in de hoofdklasse A van het zaterdagvoet- I zijn weinig veranderingen te verwachten. Competitieleider J. fe aaiing liet dat zaterdagmiddag weten. Dat betekent dat de tos uit deze regio worden gekoppeld aan ploegen uit de regio tterdam. Eind van deze week is de indeling voor de amateur- mpètitie van volgend jaar bekend. ingeles rtr/afp t tfïnale in de Amerikaanse [etbalcompetitie gaat tus- g de Los Angeles Lakers en de pna Pacers. De ploeg uit t. Angeles plaatste zich giste- jdoor in de finale van de [tern Conference de Port- I Trailblazers in het beslis- Je zevende duel te verslaan, (werd 89-84. Indiana won in ig, York het zesde duel van de r York Knicks in de playoffs de Eastern Conference met 10. De stand in de werd r die overwinning 4-2 voor Racers. De NBA-finale, een k :-of-sevenserie, begint kisdag. leer Reggie Miller had met fen al 17 punten in het laat- Icwart een belangrijk aan- in het bereiken van de fi- I. „Dit is heel bijzonder", zei fer, die de partij afsloot met lunten waaronder vijf drie- Iers. „We bereikten bijna p de Conference-finale, [r daar hield het telkens je ploegen begonnen het kte kwart bij een stand van Ï2. Tot ongenoegen van het Itieke thuispubliek in de Madison Square Garden liepen de Pacers daarna weg bij de Knicks met, zoals vaker in New York, Reggie Miller in een hoofdrol. Coach Larry Bird was vooral blij voor zijn oudere spe lers, zoals Miller, Jackson en Smits. „Ze hebben al die jaren keihard gewerkt. Eindelijk krij gen ze de kans om de finale te spelen." Rik Smits kwam in het zesde duel met New York slechts 13 minuten in actie. De center scoorde daarin 4 punten. De Trailblazers, die in de se rie een 3-1 achterstand hadden weggepoetst, leken zich in het derde kwart tegen Los Angeles moeiteloos te gaan plaatsen voor de finale. De ploeg met onder anderen Scottie Pippen leidde met 16 punten verschil, maar zag in het laatste kwart vervolgens dertien schotpogin gen op rij mislukken. Shaquüle OCNeal, NBA's waardevolste speler, leek op weg naar een van zijn slechtste optreden als profbasketballer maar herpakte zich in het laat ste kwart waarin hij zijn pun tentotaal van negen alsnog ver dubbelde. Topschutter bij de Lakers was Kobe Bryant met 25 punten. Van Basten met Noordwijk golfkampioen oosterhout De golfpartner van Marco van Basten, Tjeerd Staal kondigde het al enkele dagen van te voren aan. „Als we kampioen worden, gaat die Van Basten in de sloot." De jeugdige Staal hield woord. Gisteren, na de 14-4 zege op De Pan, rekruteerde hij wat ploeggenoten om Van Basten zijn doop te kunnen geven. Van Bas ten hoefde zich niet lang alleen te voelen want zijn teamgenoten en de vrouwen van Noordwijk, die gelijktijdig landskampioen wer den door Rosendael met 12-6 te verslaan, volgden al dan niet ge dwongen zijn voorbeeld. Voorzit ter Zinnicq Bergman ontkwam niet aan een dubbele 'straf'. Ook hij belandde in het water, maar pas nadat hij zijn schuld van een verloren weddenschap had inge lost. Maar al te graag namen Mei- ke Achina en Frédérique Lempers het scheermes ter hand om de snor van de preses te verwijderen. FOTO ERALD VAN DER AA Pagina 25: Noordwijk neemt revanche Een week voor de aftrap van het toernooi dat Nederland tot een groot Huis van Oranje moet maken, heeft de na tionale ploeg de stemming in het land opgevoerd met een overwinning op Polen, 3-1, die er veelbelovend uit ziet. de verantwoordelijk bonds coach met z'n excellente spe lersgroep tactisch nog altijd geen raad lijkt te weten. Na af loop gaf hij dat ook toe. „Er is nog veel te doen, vooral bij bal verlies. Maar we hebben nog een week". Het vertrouwde concept met vleugelaanvallers (4-3-3) in de tweede helft beviel gisteravond aanmerkelijk beter dan het pro beersel voor rust, een 4-3-2-1 systeem dat sinds vorige week plotseling in zwang was ge raakt. Ronald de Boer en Van Vossen, de vervangers na rust lausanne gusbert spierenburg De triomf geeft in elk geval een bemoedigend gevoel in de aan loop naar de eerste EK-match, komende zondagavond tegen Tsjechië. Niet alleen de uitslag, ook het spel zag er bij vlagen goed uit. Opgemerkt dient dat het verzet van de Polen maar één helft iets voorstelde. De laatste test voor Euro 2000 was hoopvol en krikte in elk ge val het moreel op van het elftal waarvan in de Lage Landen zo ontzettend veel wordt ver wacht. Een kanttekening is dat van Bergkamp en Zenden, be wezen de grote voordelen van de aanwezigheid van specialis ten op de twee flanken. De Boer en Van Vossen leid den op doortastende wijze de tweede en derde treffer in, bei de van Patrick Kluivert. Er moet Rijkaard op die momenten veel duidelijk zijn geworden. Het openingsdoelpunt van Oranje, in de 29ste minuut, was een vlekkeloze vrije trap van Frank de Boer. Kryszalowicz noteerde negen minuten later de gelijk maker, nadat Van der Sar een schot van Iwan had losgelaten. Aan het meer van Genève heeft Rijkaard gisteravond z'n precieze bedoelingen met het elftal en z'n spelers nog altijd niet kunnen prijsgeven. Dit was wel zijn voornemen. De speel wijze in eerste helft kieperde hij na rust pijlsnel overboord. Rijkaard: „We begonnen veel te mat en we misten agressivi teit. Het baltempo was te laag en dan kun je zo'n defensieve ploeg als Polen niet onder druk houden. Misschien kwam het door het weer. Maar de Polen trokken wel fel van leer. In de tweede helft hebben we de wedstrijd naar onze hand ge zet." In tactische zin hinkte de jon ge bondscoach in de oefencam pagne al op vele gedachten: 4- 4-2 (met ruit op middenveld), 4-4-2 (zonder ruit op midden veld), 4-2-4, 4-3-3, 3-4-3 en gis teravond deed hij dat opnieuw: 4-3-2-1. Men kan bezwaarlijk zeggen dat hij niet alles heeft geprobeerd. Bevredigend waren de probeersels echter aller minst, ook in Zwitserland niet. In het Olympisch stadion van Lausanne onderwierp Rijkaard Oranje aan een speelwijze die in de oefencampagne nog niet eerder was toegepast en, bin nen de Hollandse traditie, ta melijk onorthodox is. Het be trof een tactische variant op het 4-3-3 systeem. Beter gezegd: 4- 3-2-1. Vier verdedigers, drie middenvelders, twee spitsen en nog een diepe spits. Geheel nieuw is het niet. Rijk aards collega Co Adriaanse was er in het verleden succesvol mee bij FC Den Haag. De Zui- derpark-club haalde er de vier de plaats mee (in de winter stop) in de eredivisie. Critici noemden het spottend Co's kerstboom. Het Nederlands elf tal is FC Den Haag niet. Boven dien is het kort dag en daarom niet zonder enig risico. De formule, die Rijkaard gis teren aan de vierde overwin ning in zeventien interlands hielp, bevat zeker interessante elementen. De patronen zijn minder voorspelbaar en er is meer ruimte voor persoonlijke acties. Anderzijds ziet de veld- bezetting er soms chaotisch uit, met alle gevaren van dien. Nog altijd geeft Oranje (onverant woord) veel kansen weg. Rijkaard weigert van één ba sistactiek of één basiselftal te spreken. „Dat zou inhouden dat er elf spelers zijn en daarna niets. Zo is het niet. In deze groep komt iedereen in aan merking voor de basis". jvang aanhang n Urk goed rlopen komst van zo'n duizend )orters uit Urk is zaterdag dag probleemloos verlopen, aanhang van Urk werd on-* ;ebracht in een apart vak, heiden van de Katwijk-sup- lers. Na afloop kwamen de le kampen op het veld even gend tegenover elkaar te in. Ze werden echter door ^oosten en politie uit elkaar uden. ijdens de wedstrijd tussen en Katwijk was er wat com- e ontstaan toen Katwijkse lorters een paar reclame- len vernielden. Zaterdag- Idag richtte de Urk-aanhang de aan aan reclameborden tan de tribune. „Die recla- torden kunnen we tegen el- wegstrepen, maar er gaat rekening voor de andere de naar Urk", aldus een de Katwijk-bestuurders. lessure Marco t Ridder valt mee tco de Ridder is zaterdag in •aar in het duel tussen Kat c en Achilles'94 om het ama rkampioenschap van Neder i De Ridder moest afgelo i zaterdag uitvallen toen een jer uit de kom raakte. De ierspits was ongelukkig rgekomen na een kopduel. )e zaterdagkampioen mist I Edwin Robbers. De voor- |)per kreeg tegen Urk zijn pe gele kaart. lis martun van beeten I Siemerink had er vooraf big zin in, maar staat toch te llen. Zijn vader heeft zelfs p het eerst sinds tijden de vi- jlcamera tevoorschijn ge lid. Vriendelijke Jan uit psburg aan de zijde van Mar lt Navratilova, de Amerikaan pet Tsjechische wortels die hi twee decennia lang het luwentennis bepaalde. Ja, is toch wel iets bijzonders. Ongelooflijk hoe goed zij kan tennissen", glimt de tsburger, die ziet dat Navra- fa het ook na ruim vijf jaar zonder proftennis nog niet is verleerd. „Ik dacht dat ik alles zou moeten doen, maar die ge dachte heb ik snel laten varen. Martina is nog steeds ijzersterk aan het net." Het was zaterdag een beetje aftasten tussen de twee linkshandigen. Siemerink kijkt wat ongemakkelijk, weet zich amper een houding te geven. Navratilova is vooral met zich zelf bezig. Drie games lang krij gen ze tegen de Tsjech Cyril Suk en de Letse Larissa Neiland geen poot aan de grond. Dan, in de vierdé game, een lange rally. Het gevoel van Navratilo va en Siemerink geeft de door slag, een prachtig punt en de eerste high five. De ban is ge broken. Er verschijnt een lach op het gezicht van Siemerink, het dub bel ontdooit. Ze zijn opeens een duo, met oog voor de winst. „Ik heb me in het begin een echte heer getoond", zegt Siemerink. „Ik liet het initiatief maar aan Navratilova. Maar zij bleek eigenlijk heel onzeker, zocht steun bij mij. Toen heb ik het maar overgenomen." De Rijnsburger is met zijn 30 jaar het broekie van het gezel schap. De twee tegenstanders zijn de 35 al gepasseerd en met de 43-jarige Navratilova erbij is het moeilijk je voor te stellen dat het hier een Grand Slam- toernooi betreft. „Het leek wel een badgastentoemooi", lacht Siemerink. De Rijnsburger zat eigenlijk niet te wachten op tennissen met een vrouw. „Ik had dat ne gen jaar terug voor het laatst gedaan. Op Wimbledon met Caroline Vis. Als professional moet je iets voor honderd pro cent doen, of helemaal niet. Ik focus me op het enkelspel en de dubbel, dan kan ik de mix er niet bij hebben." Maar ja, tegen Navratilova zeg je geen nee. „Ik stond te trainen met Paes en zij had na ons dezelfde baan. Vroeg ze aan Paes of hij misschien ook wilde mixen in Parijs. Hij had al een partner en toen vroeg Martina of hij niemand anders wist. Noemde hij opeens mijn naam. Ik voelde me wel even onzeker. Dan zeg je geen nee, dat is toch iets unieks. Navratilova was misschien wel de beste tennis ster van de afgelopen eeuw. Maar eigenlijk speelde ik al met de gedachte om op gras te gaan trainen. Ik heb ook tegen haar coach gezegd dat ze niet te veel moest verwachten. Ik had dit immers al zo lang niet meer ge daan." Mixen, het blijkt als fietsen. Je verleert het nooit. Maar na twee rondjes is het sprookje voorbij. Winst tegen Suk en Neiland, gisteren een nederlaag tegen de Zuid-Afrikanen David Adams en Mariaan de Swardt, de dub- belpartner van Navratilova. Sie merink kan zich voorbereiden op Wimbledon, waar hij in te genstelling tot Roland Garros wel rechtstreeks is toegelaten tot het hoofdtoernooi. Hij zal er niet mixen met de 43-jarige ve dette. „Ze geeft in Londen ook tv-commentaar, dubbelt alleen met De Swardt." Siemerink, die jaren niets van het gemengd- dubbel moest hebben, zal dat na dit weekeinde toch een beet je jammer vinden. Urk in vijf minuten naar 3-0 nederlaag gespeeld 'Het Katwijks kwartiertje' was een begrip toen w Katwijk in het begin van de jaren '90 drie kampioenschappen achtereen behaalde. In 15 minuten zette de ploeg in die tijd een wed strijd op z'n kop. Zaterdag had de club veel minder tijd nodig om de wedstrijd tegen Urk naar zich toe te trekken. Katwijk zorgde voor een klein wonder. De ploeg was een uur lang kansloos geweest tegen de Ur- kers, maar in vijf minuten lever den drie fraaie aanvallen drie doelpunten, de overwinning en de titel bij de zaterdagamateurs op. Volgende week gaat de club op voor het algemeen amateur kampioenschap van Nederland tegen Achilles'94 uit Assen. Dan is alweer vergeten dat ook de derde overwinning van Katwijk in de nacompetitie een niet erg overtuigende was. Maar de ploeg sluit deze extra competitie wel af met negen punten uit vier wedstrijden. Wat het spel betreft was Katwijk in de duels met Spakenburg en Urk niet altijd de betere. Maar op de mentaliteit van de Katwij- kers was helemaal niets aan te merken. In Urk richtte de ploeg zich in geslagen positie op, en zaterdag zette het elftal er toch weer de schouders onder nadat de ploeg een uur lang alle hoe ken van het veld had gezien. De mentaliteit van Katwijk was het verschil in de nacompetitie. Toch kreeg de wedstrijd met drie goals in vijf minuten een heel merkwaardige wending. Katwijk had tot een kwartier na rust geen kans gekregen. In de eerste helft had de ploeg maar één schot op doel gelost. Het was verbazingwekkend om te zien hoe zielloos Katwijk ope reerde. Vincent Bon en John van der Meer, de uitblinkers in de eerste drie wedstrijden van de nacompetitie, leverden de bal vaak in bij de tegenpartij. Spits Barry Dubbeldeman kreeg nauwelijks een bespeelbare bal en was onnauwkeurig in z'n balcontrole en passing. Misschien dat het spelsys teem dat Katwijk hanteerde de oorzaak was van het matige op treden van de thuisploeg. Trai ner Wim van Zwam had zijn middenvelders alle drie een an dere positie gegeven. Vincent Bon opereerde centraal op het middenveld om de Urkse scha duwspits Pieter Ras uit te scha kelen. Het loopvermogen van Ronald Pronk was aan de lin kerkant gekoppeld aan dat van Tijmen de Boer en op rechts moest er ruimte zijn voor acties van Peter van Duijn. Het speel plan zag er op de tekentafel on getwijfeld prachtig uit. In de praktijk werkte het voor geen meter. Van Duijn stond wel eens vrij, maar hij kreeg de bal zelden. En Pronk kwam wel bij het Urkse doel, terwijl zijn sterkste kant juist het dichtlo- pen van gaatjes aan de andere kant van het veld is. De Katwijkse onzekerheid werd nog eens versterkt door het matige optreden van rechtsachter Erik Bouwmeester, .die zeker in de beginfase geen vat kreeg op zijn tegenstander Kees Wakker. Wim van Zwam overwoog al in de eerste helft om de verdediger te wisselen. „Maar ik dacht dat ik mijn wis sels nog nodig zou hebben. Bo vendien wilde ik het slechte spel van ons niet ophangen aan Bouwmeester, want er waren meer dingen die fout gingen." Urk heerste bijna overal op het veld. De ploeg deed bijna alles goed, alleen er werd niet gescoord. De Urkers kregen daartoe alle kansen. Jan Kramer bijvoorbeeld, die de bal niet in het lege doel kon schuiven en Tijmen de Boer liet een dwarre lende bal los die op de onder kant van de lat belandde. Ge lukkig voor Katwijk waren er nog twee spelers die overeind bleven. Keeper Hugo van Duijn verrichtte een paar goede red dingen en voorstopper Edwin Robbers speelde imponerend tegen spits Klaas Wakker. Pas toen Van Zwam een kwartier na rust Danny Guyt in de ploeg bracht kreeg het pu bliek het idee dat de wedstrijd nog wel eens anders kon aflo pen dan met een titel voor Urk. De jonge invaller kwam op de linkervleugel te spelen waar Marco de Ridder al voor rust was verdwenen omdat een vin ger uit de kom raakte. Boven dien was de ploeg steeds meer in de vertrouwde opstelling gaan spelen. Bon was al na rust linkshalf geworden en Van Zwam dirigeerde later ook van Duijn meer naar het centrum. Al met zijn eerste actie zette Guyt Barry Dubbeldeman vrij, die op de paal schoot. Peter van Duyn liet dat volgen door een prachtige solo die eindigde met een schot tegen keeper Job van Veidhuijzen. Uit de corner die volgde, liet Marco van der Plas de bal bij de tweede paal neer komen. Edwin Robbers kopte hard in en via wat Urker benen en Robbers kwam de bal bij Barry Dubbeldeman die 1-0 in tikte. Urk was aangeslagen en Kat wijk profiteerde meteen. Twee minuten later werd een prachti ge aanval door Guyt met een schot tegen de keeper afgerond, de rebound was voor Van Duyn: 2-0. Björn Raven stond twee minuten later weer aan het einde van een leuke combi natie: 3-0. Niemand begreep goed wat nou de omslag in de wedstrijd was geweest. Van Zwam dacht dat Urk in de problemen was gekomen toen zijn ploeg in de defensie één op één was gaan spelen. Volgens aanvoerder Marco van der Plas 'hadden de spelers elkaar in de rust diep in de ogen gekeken'. Van der Plas vond dat zijn ploeg de zater- dagtitel verdiende. „We hebben negen punten uit vier wedstrij den. En als we geluk hebben gehad, dan hebben we dat steeds afgedwongen." Katwijk - Urk 3-0 (0-0) 66. Dubbelde man 1-0, 68. Van Duijn 2-0, 71. Haven 3-0 Toeschouwers: 5500. Scheids rechten Van Teeffelen: Gele kaarten: i >r Ridder, Robben (Katwijk), i ooi man (Urk). Katwijk: Van Duijn; Bouwmeester, Robbers, Van der Meer (75. Slootweg). Van der ['las; Peter van Duijn, Pronk. Bon; Hajji (55. Guyt). Dubbeldeman, De Ridder (45 Raven) Pagina 21: Zaterdagtitel is geen 'tus- FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19