Verborgen orgaandonoren zijn moeilijk op te sporen Gezondheid Rechtspositie Het leven splitst zich als een ouder overlijdt I i(iii Suikerziekte vaak familiekwestie Over dertig jaar is helft Europeanen zwaarlijvig Taxus- snoeisel tegen kanker Öperatiehandschoenen slecht tegen virussen MAANDAG 5 JUNI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5: Een belangrijke doelstelling van de wet BOPZ is het bescher men van de rechtspositie van de patiënt. De rechtspositierege ling bevat daarom een klachtenregeling. Er kan geklaagd wor den tegen een aantal beslissingen van ingrijpende aard, zoals de toepassing van dwangbehandeling en het bepalen van de wilsonbekwaamheid. Uiteraard kan er ook over andere aspec ten van de behandeling, zoals het voorschrijven van verkeerde medicijnen of het geven van foute voorlichting, geklaagd wor den, maar de BOPZ voorziet niet in een procedure voor de be handeling van die klachten. Om het voor de klager ingewik keld te maken moeten dit soort klachten in een afwijkende procedure van de Wet klachtrecht cliënten zorgsector (WKCZ) behandeld worden. Ondanks de ingewikkeldheid van de procedures besluit de vrouw met de kraambedpsychose (zie column Klagen) een klacht in te dienen. Zij is er ontstemd over dat de psychiater heeft vastgesteld dat zij wilsonbekwaam is, en vervolgens met haar ouders heeft onderhandeld over een behandelplan, waarmee zij het absoluut niet eens is. Zij is van mening dat zij goed in staat is voor haar eigen belangen op te komen en dat zij voör niemand anders dan voor de duivel een gevaar vormt. Zij eist van haar psychiater dat hij met onmiddellijke ingang de medicamenteuze behandeling stopt. Wat gebeurt er met haar klacht? Er is een aantal mogelijkheden. De vrouw met de kraam bedpsychose kaart de"kwestie bij haar psychiater opnieuw aan en roept daarbij de hulp in van een klachtenfunctionaris, die probeert de onderhandelingen over het behandelplan te her openen. Dit heet klachtenbemiddeling. Als de psychiater van mening blijft, dat hem, na alles wat hij heeft geprobeerd, niets anders rest dan de behandeling gedwongen toe te passen en een bevredigend resultaat van de bemiddelingspoging dus uit blijft, zal de vrouw zich richten tot de klachtencommissie. Elke instelling in de gezondheidszorg heeft zo'n commissie, die is samengesteld uit juristen, artsen en vertegenwoordigers van patiënten. De commissie neemt de klacht in behandeling. Na het horen van de vrouw en haar behandelaar zal de commissie een uit spraak doen over de gegrondheid van de klacht en een advies uitbrengen aan de raad van bestuur van de instelling. Het zou mij niet verbazen als in het geval van de klacht van de vrouw met de kraambedpsychose de commissie van mening is dat onvoldoende aannemelijk is gemaakt dat het gevaar niet op een andere manier dan door middel van dwangbehande ling ongedaan gemaakt kan worden. Het advies zal dan ook zijn om de toediening van antipsychotische medicijnen te stoppen. De psychiater is er echter zeker van dat de vrouw bij het uit blijven van behandeling verder zal afglijden en dringt er bij de raad van bestuur op aan het advies van de klachtencommissie niet over te nemen. Wat moet er dan? De raad van bestuur kan inderdaad besluiten het advies niet over te nemen en de vrouw daarmee dwingen de weg naar de rechter te zoeken, maar wordt de vrouw daar beter van? In sommige gevallen loopt het hoog op en wordt er geen op lossing gevonden. Ik behandelde een keer de klacht van een man die meende een misdadiger te zijn en erop aandrong ont hoofd te worden. Het was natuurlijk duidelijk dat op zijn wens niet kon worden ingegaan, maar hij hield vol en bewandelde alle klaagwegen die er waren, zonder resultaat. De klacht van de man was tegen de achtergrond van zijn depressie wel te be grijpen, maar waarom ging hij zover door? Was er geen ade quate behandeling voor handen of was er onvoldoende aan dacht aan hem besteed, was hij onheus bejegend, vroeg ik mij af. De meeste klachten in de gezondheidszorg blijken terug te voeren te zijn op onheuse of onzorgvuldige bejegening van een patiënt en zijn familie. Veel grote fouten worden er niet gemaakt en zelfs dan zijn de meeste mensen bereid om van een klacht af te zien, als de arts zich correct opstelt en bijvoor beeld gewoon zijn excuses aanbiedt voor de gemaakte fout of vervelende opmerking. Zou er nog een andere manier zijn om de vrouw met de kraambedpsychose te benaderen? Of heeft de psychiater zijn uiterste zorgvuldige best gedaan en loopt de behandeling spaak? Wie het weet, mag het zeggen. WOUTER VAN EW1JK, psychiater Het gaat niet goed met de do natie van organen. Daardoor moeten mensen die een or gaan nodig hebben om hun le ven te redden onnodig lang wachten. De oorzaak: het aan tal orgaandonoren is veel te klein. En daar zijn weer vele redenen voor. Sommige men sen zijn zelfs bang dat organen worden weggenomen terwijl de patiënt nog niet dood is. Soms kijkt ze met jaloerse blik ken naar andere landen. Hoe kan het bijvoorbeeld dat Spanje beschikt over dertig orgaando noren per miljoen inwoners, terwijl we in Nederland niet verder komen dan elf per mil joen? En waardoor is het or gaanaanbod in Italië verdub beld na invoering van de regi stratie? Drs. Bernadette Haase, direc teur van de Nederlandse Trans plantatie Stichting, maakt zich zorgen. „Als er dit jaar geen yerbetering optreedt, moet er snel wat gebeuren", is haar alarmerende boodschap. Want het aantal orgaandonaties neemt af. Vorig jaar zelfs met zestien procent ten opzichte van 1998. Dat de weefseldona ties toenemen met achttien procent in vergelijking met 1Ó98, vindt Haase verheugend. Het is een verschil tussen de kwantiteit en de kwaliteit van het leven. Mogelijk zelfs tussen leven en dood. Als bijvoorbeeld iemand met een laatste fase van cystic fibrosis (taaislijmziekte) geen nieuwe longen krijgt, dan overlijdt hij rond z'n dertigste. Veel ouder wordt zo'n patiënt niet. Weefsels als hoornvlies, bloedvaten, huid, botten en pe zen zorgen er daarentegen voor dat mensen weef beter kunnen leven. Inschrijvingen donorregister Totaal aantal ingeschrevenen per 3 april 2000: 4.592.555 personèn. Volledige toestemming: 2.118.809 personen. Geen toestemming: 1.567.939 personen. Toestemming met donatiebeperkingen: 358.963 personen. Nabestaanden beslissen: 468.353 personen. Aangewezen persoon beslist: 78.491 personen. Waar gaat het in Nederland mis sinds de invoering van de Wet op de Orgaandonatie in 1998? Waardoor lukt ons land niet wat andere landen wél lukt? De afgelopen twee jaar hebben ruim 4,5 miljoen mensen het registratieformulier ingevuld. Vrouwen zijn in de meerder heid (ongeveer 300.000 meer dan mannen). Van het totale aantal hebben er 1,5 miljoen aangegeven geen toestemming voor orgaandonatie te willen geven. Ruim twee miljoen ga ven te kennen alle organen en weefsels na hun dood te willen doneren. De overigen hebben beperkingen aangebracht, laten het aan de nabestaanden over of vinden dat een aangewezen persoon (vriend, vriendin, ken nis) het maar moeten bepalen. Maar waar is de rest? Haase: „Er lopen nog heel veel mensen rond die een - overigens nog steeds rechtsgeldig - codicil bij zich dragen en denken dat regi stratie daarom niet nodig is. Het is een valse aanname om te zeggen: hij is niet geregisteerd, dus zal-ie wel niet willen. Ande ren willen wel, maar vergeten het. Of ze zijn angstig. Bang dat er organen worden verwijderd als de patiënt nog niet dood is. Maar dat is onmogelijk. Er is een streng protocol dat vooraf gaat aan de diagnose hersen dood. Voor de familie is de per soon niet overleden, omdat hij er niet dood uitziet. Hij heeft kleur op de wangen en voelt ge woon warm aan. Maar dit komt doordat hij kunstmatig wordt beademd". Directeur Riemke van Netten van de Stichting Donorvoor lichting scherpt de mening van Haase aan. „Als er te vroeg zou worden doodverklaard, dan hadden we nu geen tekort aan donoren. Sterker nog: juist door dat strenge protocol overleven meer mensen dan zo'n dertig jaar geleden". In nieuwe, groots opgezette campagnes zien Haase en Van Netten weinig heil. „We zijn en gaan nu meer doelgericht aan het werk: allochtonen, jonge ren, ouderen, laag opgeleiden. We geven lezingen, er is een in formatielijn en we zijn aanwe zig op manifestaties", somt Van Netten op. Volgens Haase moet er vooral ook een cultuuromslag plaats vinden in de ziekenhuizen zelf. In klinische termen wordt dit het 'herkennen van een poten tiële donor' genoemd. Dit bete kent dat artsen en verpleegkun digen moeten leren orgaan- en weefseldonatie ter sprake te brengen. Dat is moéilijk, zeker daar het in de meeste gesprek ken gaat om een jong persoon (gemiddeld dertig jaar), die door een ongeluk om het leven is gekomen. Toch blijkt uit een artikel in het Ze heeft geen enkele herinne ring aan de tijd dat haar moe der nog leefde. Titia Liese noemt de periode van voor haar achtste jaar 'een afgeslo ten gebied'. Het slot ging erop toen ze hoorde dat haar moe der was gestorven. Op dat mo ment leek het alsof haar leven erna werd afgesneden van haar kinderjaren daarvoor. Pas veel later zou ze beseffen hoe ingrijpend het is om zo jong je moeder te moeten mis sen. Ze weet intussen ook dat veel andere vrouwen hetzelfde hebben meegemaakt. Met Mieke Ankersmid is zij op richtster van het 'Netwerk Dochters zonder Moeder'. Sinds vier jaar geven beiden meerdaagse workshops voor vrouwen die voor hun twintig ste hun moeder zijn verloren. Deze maand wordt in het Gel derse Huissen weer een work shop gehouden. „Die is al bijna vol", zegt Titia Liese. „We over wegen om in juni nog een tweede te geven of anders in september". Aan de eerste workshop deden in 1996 vijf vrouwen mee. Drie van hen waren begin mei met Liese en Ankersmid op Ter schelling. „We waren met een groep van achtentwintig vrou wen. Allemaal dochters zonder moeder. Toevallig waren we op moederdag bij elkaar". Haar moeder stierf na een ziek bed van twee jaar aan de gevol gen van kanker: „Ik had de nacht ervoor bij een vriendin netje gelogeerd. Toen ik 's och tends thuis kwam, vertelde mijn vader dat zij was overle den. Ik kon niet meer naar haar toe, werd me gezegd. Ik ben meteen teruggegaan naar dat vriendinnetje om te gaan spe len en ben de hele dag wegge bleven". Wat moet ze zich ontredderd en eenzaam hebben gevoeld. „Ie wereld stort in, maar tege lijk denk je: 'niemand zal het aan me merken. Zoals ik er nu tegenaan kijk en als je ziet hoe er tegenwoordig met kinderen wordt omgegaan, had ik toen kunnen voorspellen: 'deze meid krijgt straks problemen'. Dat is gebeurd". En: "Je maakt niet alleen mee dat je moeder dood is, je leven verandert ook totaal. Mijn va der is hertrouwd, maar het hu welijk ging al snel mis. Mijn stiefmoeder gaf mij daar de schuld van. Ze heeft me het huis uit gepest". Titia ging op haar zeventiende de deur uit, volgde een lerarenopleiding te kenen en textiele werken en werd docent op een instituut in Nunspeet waar ze tien jaar bleef. Rond haar veertigste stortte ze in. „Ik werd depressief. Achter af is me duidelijk geworden dat ik dat het grootste deel van mijn leven ben geweest; ik had het alleen niet in de gaten. Het was een ongemakkelijk gevoel en ik dacht aan karakterfouten. Eigenlijk heb ik het altijd heel erg in mezelf gezocht". De dood van een vrouwelijke colle ga die twee jonge kinder achter liet, zette de ommekeer in. „Ik was daar heel boos over. Zoiets hoort jonge kinderen niet te overkomen". Kort ema bezocht ze een symposium over rouw verwerking waar iemand sprak van de Stichting Achter de Re genboog, die zich richt op kin deren die een ingrijpend verlies hebben geleden. „Toen be greep ik dat er met mij niets mis was". Het boek 'Zonder moeder' van de Amerikaanse Hope Edelman gaf opnieuw be vestiging. „Het was fantastisch om te lezen; ik heb me hele maal kapot gejankt. Je ontdekt dat het gevoel dat je hebt, een oorzaak had maar dat het ook te veranderen is". De workshops die ze met Mieke Ankersmid geeft, duren twee- eneenhalve dag. Meestal gaat het om groepen van tien tot twaalf vrouwen. „Nee, het is niet loodzwaar. Het zwaarste is, denk ik, de beslissing te nemen om te komen en de rit ernaar toe". Contact met lotgenoten blijkt bevrijdend te werken. Daarom gaan Liese en Ankersmid regio nale groepen opzetten. Met het Netwerk willen Liese en An kersmid 'een gezicht geven aan de problematiek'. „We doen dat op de eerste plaats voor men sen die het overkomen is, maar willen het ook bij de hulpverle ning onder de aandacht bren gen. Het probleem wordt nog altijd onderschat, hoewel we nu merken dat er steeds meer vrouwen naar ons worden doorverwezen". Er worden inmiddels ook the madagen gehouden. Mieke An kersmid en Titia Liese organise ren bovendien afzonderlijk van elkaar bijeenkomsten. De twee gaan zich ook op mannen rich ten. „Want, zegt Liese, „1,3 mil joen Nederlanders zijn voor hun twintigste een ouder of beide ouders verloren door de dood. Je hebt het dan over een op de tien Nederlanders. Je praat dus niet over paar men sen, wat wij allemaal denken; het gaat om een heel grote groep". Voor meer informatie: Titia Lie se, telefoon 0341-252203. JOKE KORVING Suikerziekte in de familie "blijkt in de statistieken vaak samen te gaan met weinig lichaamsbe weging, overgewicht en slechte voedingsgewoonten bij jonge kinderen in die familie. Hier door hebben ook deze nakome lingen een grote kans op suiker ziekte. Een familie met een on gezonde leef- en voetdingsge- woonten is een ongustige om geving om in op te groeien. Vol gens dr. Philip Scott Zeitler van het Children's Hospital in Den ver in Colorado is de limiet be reikt. Langzamerhand begint dit een groot algemeen gezond heidsprobleem te worden. Zeit ler en zijn team onderzochten 11 families met een tiener die suikerziekte (type 2)* had. Ge meten werden onder andere li chaamsgewicht en bloedspie gels van zowel kinderen als ou ders. Met behulp van vragen lijsten werd inzicht verkregen in het voedingspatroon van bei den. Het bleek dat tieners met sui kerziekte en hun familie over het algemeen zwaarlijvig w vetrijke voeding aten en we ongeraffineerde volkorenpi ducten op het menu hadde waren zelfs twee families bi in het geheel niet aan sport daan werd. Binnen de 11 lies hadden vijf moeders en ven vaders eveneens, suiker te. Deze omgeving en leef- voedingsgewoonten maken wel erg moeilijk voor de kin ren om suikerziekte te voor men. De hele familie zal in eerste plaats moeten meew ken om de suikerziekte te v ren. Suikerziekte type 2 (ouder domsdiabetes) is niet afhan 1 lijk van insulinetoediening pe 1 wel). Het is een vorm v diabetes met overgewicht, weerstand tegen insuline ei een licht insulinetekort. Koi vooral voor op een oudere 1 tijd vanwege verkeerde eetg woonten. BRON: FIT MET VOEDING Hart Hart- Hoorn- Huid Lever Longen Nier Weefsel, klep vlies bot, pezen Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde dat er wel degelijk mogelijkheden zijn. Maar hier voor is goede begeleiding, op recht medeleven en uitstekende informatieverstrekking nodig. Op initiatief van de Nierstich ting worden of zijn daarom in enkele ziekenhuizen donatie functionarissen aangesteld. Dit zijn artsen of intensive-care- verpleegkundigen die de hou ding van collega's ten opzichte van orgaandonatie moeten ver anderen. Hiervoor geven zij ook cursussen. In Spanje zijn zulke functionarissen al geruime tijd werkzaam en het resultaat mag er zijn. Opmerkelijk is overigens de stij ging van het aantal levende nierdonoren (negentien pro cent). Minister Borst (volksge zondheid) is geen voorstander van orgaandonatie door leven de donoren. Althans niet als de donor geen familie- of emotio nele band heeft met de patiënt die het orgaan ontvang. Ze is bang dat commerciële belan gen gaan prevaleren. En zelfs als dat niet zo is, kunnen men sen onder morele druk komen te staan. Haase: „Donaties bij leven heb ben een heel goed transplanta tieresultaat. Maar ik geef toe, het is moeilijk. Tenslotte moet je een gezond mens opereren". Ongeveer de helft van de Euro pese volwassenen zal over der tig jaar zwaarlijvig zijn als er geen maatregelen worden ge nomen om de voedings- en leefgewoonten te verbeteren. Het Europees Genootschap voor Onderzoek naar Zwaarlij vigheid merkte dat op aan het begin van een Europees Con gres over Zwaarlijvigheid dat in Antwerpen werd gehouden. „We zijn nog niet op het niveau- van de Verenigde Staten, maar helaas stevenen we daar wel op af zegt Luc van Gaal, een van de voorzitters van de conferen tie. Op dit moment is 15 tot 20 procent van de Europeanen zwaarlijvig. In de VS ligt het percentage rond de 24. Omdat kinderen in Europa steeds dikker worden zullen ve len op jongere leeftijd medische problemen krijgen die met overgewicht samenhangen. Hart- en vaatziekten en een vorm van diabetes die typisch is voor ouderen worden steeds vaker aangetroffen bij kinderen, zelfs bij tienjarigen. „Bijna niemand in Europa heeft een verantwoord voedingspa troon", zegt Philip James van de International Obesity Task Force (Internationale Werk groep Zwaarlijvigheid). „We zijn er niet in geslaagd mensen een gezond standpunt over hun voeding bij te brengen." Mensen worden zwaarlijvig ge noemd als zij zo dik zijn dat hun gezondheid erdoor wordt geschaad. Een universele meet methode is de Body Mass of Quetelet index. Deze wordt be rekend door het gewicht in ki lo's te delen door het kwadraat van de lengte in meters. De We reldgezondheidsorganisatie stelt dat iemand met een index vanaf 30 zwaarlijvig is. Tussen de 25 en 30 is er sprake van overgewicht. „Slechts een minderheid zal er in slagen een gezond gewicht te behouden in de omgeving die wij creëren", zegt voorzitter Jaap Seidell van het Europei Genootschap voor Onderzo naar Zwaarlijvigheid. Nu is meer dan de helft van de Et peanen te zwaar of ronduit zwaarlijvig, maar de komen dertig jaar zal hun aantal to men tot 60 of 70 procent. Dat kinderen dikker worder komt vooral doordat hun lei sterk verschilt van dat van h ouders en grootouders. Juni6 food en ongezonde kant-en klaar maaltijden zijn aan de de van de dag en televisie ei computer zorgen ervoor dat kinderen veel langer dan vrt ger stilzitten. Uit angst voor minaliteit durven veel oude hun kinderen ook niet buite laten spelen of op de fiets n school te laten gaan. James heeft voorbeelden van waar toe leidt. Van de tienjarige meisjes op Malta is 54 proce zwaarlijvig en van de 10-jari Italiaanse jongetjes 36 proci In Europa en de Verenigde ten wordt duizend maal mei uitgegeven aan reclame voo kant- en klare voedingsmidi len dan er wordt besteed do, alle instellingen tot bevorde j: van de volksgezondheid. ,,Dr manier waarop we onze ma schappij inrichten heeft een recte invloed op de mate vai zwaarlijvigheid", zegt Seidef „We moeten ons concentre! op preventie." Dat is volgen hem niet alleen een taak vo( de overheden, maar ook vo( de industrieën die bijdragen een ongezonde levensstijl. James zegt dat overheden ei instellingen steeds meer aan dacht krijgen voor het pro bleem van zwaarlijvigheid, september komen de Europ ministers van volksgezondh in het kader van een congre j: van de Wereldgezondheidso J: ganisatie bij elkaar om nieui beleid ten aanzien van voedi en gezondheid af te spreken Ruim een miljoen Nederlanders zijn voor hun twintigste ouders kwijt. foto archief united p In de strijd tegen de verschil lende vormen van kanker kan het jonge snoeisel van de Taxus baccata (venijnboom) een be langrijke rol spelen. In de naal den zit namelijk een stof, bac- catine, die de basis vormt voor Taxol. Sinds 1989 is bekend dat deze stof kan bijdragen aan de behandeling van eierstok- en borstkanker. In verband hiermee wordt in de periode 19 juni tot 31 augustus een snoeiactie gehouden. Het gaat alleen om het snoeisel van jonge twijgen, die nog dit voor jaar zijn gegroeid. Dit moet bin nen 12 uur na het snoeien wor den gedroogd. Om voldoende snoeisel van hoge kwaliteit te krijgen gaat het dit jaar specj)( om hagen van Taxus baccatf Het snoeien vereist veel vak manschap. Om optimale k teit van het snoeisel te garai ren mogen de hagen dan ooi alleen door speciale snoeite? worden gesnoeid. Gezonde gen van meer dan 100 strek] de meter, met veel jonge t gen, worden gratis door dezd teams gesnoeid. Voor nadere informatie en v het aanmelden van de Ta: hagen kan contact worden o| genomen met de Taxus Infoi telefoon 0172-23.52.10. f U l l I t Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, nioet blijken uit de kruisende woorden Horizontaal: 1. Damesjapon; 5. vaartuig; 7. kwaadspreken; 8. voornemen; 9. Romeinse keizer; 11. ruimtelijk; 14. tros bananen; 16. verdwenen; 17. spijslijst; 18. worm; 19. glansverf; 20. roofdier; 22. korte snelle loop; 25. tweegevecht; 27. goudstaaf; 29. onveranderlijk; 30. leesteken; 31. buts. Verticaal: 2. Zwaardwalvis; 3. legering van kopen en tin; 4. schat; 5. Spaans rijpaard; 6. schaamte; 8. wandelplaats; 10. tapkast; 12. sportman; 13. haasten; 15. schaapkameel; 16. vrouw van Zeus; 19. vers; 21..opschik; 22. proefuitzending; 23. rijwiel; 24. rang; 26. ontvangstbewijs; 28. vleesgerecht a.e. stokje. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Noten; 5. mik; 6. laf; 8. Kenia; 11. lee; 13. maw; 15. il; 16. ade; 18. la; 19. et; 20 er; 21. ia; 23. end; 25. or; 26. uso; 28. emt; 29. speed; 32. Ali; 33. ein; 34. opank. VERTICAAL: 1. Nike; 2. oke; 3. Eli; 4. naam; 7. Eligius; 9. nijd; 10. zwaarte; 12. el; 14. al; 16. Ate; 17. eed; 22. as; 24. nee; 25. om; 27. Oslo; 28. edik; 30. pip; 31. een. Operatiehandschoenen bieden onvol doende bescherming tegen virussen als hepatitis en HIV. H. van Goor, chi rurg van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen zegt dit in het blad Medisch Contact. Tijdens operaties kunnen gaatjes en scheurtjes ontstaan in de handschoe nen. Afhankelijk van de ingreep kan het aantal gevallen van 'perforatie' fors oplopen. Bovendien is een onge lukje met een handschoen mogelijk niet eens nodig om besmetting te ver oorzaken. Lang niet alle latex hand schoenen zijn zo bewerkt dat ze vocht opnemen zonder doorlatend te wor den. Inenting is volgens Van Goor het be langrijkste middel om besmetting te voorkomen. De artsenorganisatie KN- MG heeft daar onlangs voor gepleit. Toen bleek dat een arts vorig jaar ze ker acht, en mogelijk 28 patiënten had besmet met het hepatitis-b virus. Van Goor vindt vaccinatie echter niet genoeg. Chirurgen zouden voortaan twee paar handschoenen moeten dra gen met het oog op nu nog onbeken de infectieziekten. Deze maatregel zou het St. Raboud twee a drie ton ex tra kosten. Maar op het totale budget van het ziekenhuis is dit volgens Van Goor een klein bedrag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16