7 Toekomst Noordwijk Radio in gevaa Nieuw wegenplan moet Noordwijkerhout veiliger mak Ropamnners Rijnsoever zijn blij en verdrietig tegelijk Duin Bollenstreek Noordwijkse Olympische Dag afgelast Tiende koetsjesrit Vier jongens mishandeld op De Grent in Noordwijk Zonetaxi begint m applaus én boegent Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 Verwer nieuw voorzitter Jeanne d'Arc noordwukerhoutJan Vervver is tijdens de ledenvergadering van de Noordwijkerhoutse muziekvereniging St. Jeanne d'Arc tot nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt daarmee Henk de Bruin op. De verkiezing viel samen met een drukbezochte fototen toonstelling van honderd jaar muziek in Noordwijkerhout. Op de expositie, die door burgemeester Andel werd geopend, wa ren zaterdag in het verenigingsgebouw De Parade van St. Jean ne d'Arc krantenknipsels, foto's, bladmuziek en uniformen te zien. Willem van den Bergh voor Enschede noordwukHet Benefietconcert op de Willem van den Bergh, het zorgcentrum voor mensen met een verstandelijke handicap in Noordwjk, heeft 6.000 gulden opgebracht. Dit geld gaat naar de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. Het concert werd afgelopen zaterdag gegeven in Het Kruispunt, het cultu reel centrum op de Willem van den Bergh. De liefdadigheidsbij eenkomst was een initiatief van het personeel van het zorgcen trum. De 1100 medewerkers waren volgens Esther Plug, één van de initiatiefnemers, zo geraakt toen ze werden geconfronteerd met de beelden van de ramp, dat ze spontaan een actie op touw zetten. Inschrijven voor Space Camp Alabama noordwuk/alabamaIn Huntsville, Alabama - de bakermat van de Amerikaanse ruimtevaart - wordt van 28 juli tot en met 5 au gustus het International Space Camp gehouden. Op uitnodiging van de ambassadeur van Amerika in Nederland mag het Neder lands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart NI- VR, een jongen en een meisje uit Nederland afvaardigen om aan dit ultieme 'ruimtekamp' deel te nemen. De selectie voor ons land is in handen van de Noordwijkse Space Expo in nauwe sa menwerking met 12move. Jongeren die zich kandidaat willen stellen voor deze 'astronauten-cursus' vinden alle informatie op www.12move.nl. De eerste selectieronde bestaat uit het beant woorden van een aantal ruimtevaartvragen en het schrijven van een motivatie. De inschrijving sluit op 18 juni. Drie jongens en drie meisjes ontvangen daarna van de selectiecommissie, waar van ESA-astronaut André Kuipers voorzitter is, een uitnodiging voor een gesprek. Op 30 juni wordt in Space Expo bekend ge maakt welke twee kandidaten ons land gaan vertegenwoordigen tijdens International Space Camp 2000. Tweede Rijnsburgse Sport5Kamp runsburc De badmintonners van BCR, de korfballers van Mad- joe, de volleyballers van RW, de voetballers van Rijnsburgse Boys en de tennissers van De Rijnkanters beginnen morgen avond (aanvang 19.30 uur) aan de tweede Rijnsburgse Sport- SKamp. De vijfkamp werd in 1999 voor het eerst georganiseerd op initiatief van de toen 25'jaar bestaande tennisvereniging. Rijnburgse Boys veroverde vorig jaar de wisselbeker. De vereni gingen doen elk met twee gemengde seniorenploegen mee aan dit evenement. De vijfkamp begint morgen in Sporthal Middel- mors met het onderdeel volleybal. Dan volgen badminton (donderdag, Middelmors), voetbal (dinsdag 13 juni, bij Madjoe) en korfbal (donderdag 15 juni, eveneens bij Madjoe). De vijf kamp wordt zaterdagmiddag 15 juni bij De Rijnkanters afgeslo- noordwukerhout monique witteman Fietspaden langs de Victorieberg en de Herenweg, een ventweg langs de Delf- weg en een dubbele doorgetrokken streep op de as van de Gooweg. Deze en andere maatregelen staan in het nieuwe wegenplan dat het bureau Haskoning in opdracht van de ge meente Noordwijkerhout heeft ge maakt. Doel van het plan is het dorp verkeersveiliger te maken. Haskoning heeft voor het rapport al le wegen in Noordwijkerhout aan een grondig onderzoek onderworpen. Een van de constateringen die het bureau doet, is dat in de verkeersluwe gebie den - met een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur - in veel ge vallen onvoldoende maatregelen zijn genomen om -de automobilisten wer kelijk niet harder dan dertig te laten rijden. Als zij de bebouwde kom nade ren, moet dat goed duidelijk zijn, meent Haskoning. Dat kan volgens het bureau worden bereikt door behalve het plaatsen van borden ook de rijstro ken direct na de grens van de bebouw de kom te scheiden, te versmallen of plateaus aan te leggen. De Maandagsewetering en de Wild- laan zijn ook in het onderzoek meege nomen, maar deze beide wegen wor den binnenkort hoe dan ook geheel gereconstrueerd, met asfaltering, fiets paden en een rotonde. De Viaductweg en Kerkeland moeten volgens het bu reau voorrangswegen worden, met voor de Viaductweg een oversteek- voorziening ter hoogte van de Van Ier- sellaan, om de 150 meter een fietsvoorziening. De parallelweg langs de bedoeld om de bedrijven eir ontsluiten. Op deze manier 1, rechtstreekse aansluitingen Delfweg zelf verdwijnen. De politiek spreekt zich dej maanden uit over de 1 worden gedaan in het rappo| De Noordwijkse Olympische Dag die afgelopen zaterdag zou worden gehouden, is niet doorgegaan. De organi satie vond het aantal deelne mers te gering om de sport dag door te laten gaan. Niet meer dan 117 kinde ren hadden zich voor het lo kale sportfestijn opgegeven, terwijl er volgens de organi satie minimaal 180 kinderen aan de Noordwijkse Olympi sche Dag hadden moeten meedoen. Tijdens de Olympische Spelen van september in Sydney wordt een nieuwe poging gewaagd. Als alterna tief voor de afgelaste sport dag zet de gemeente nu op vier donderdagen in de zo mervakantie een klimtoren bij de Northgohal. Tenmin ste, als de gemeenteraad daarmee deze maand ak koord gaat. De huur van de toren en de inzet van vier kli- minstructeurs kost Noord- wijk voor vier donderdagen ruim 12.500 gulden. katwuk Ruim vijfL woners van het Rijk Zeehospitium in K<f hebben gistermiddj der begeleiding var" veel begeleiders, di dels traditionele kcfi door de duinen eni Boulevard gemaaktü was gisteren de tief dat de tocht werd den. Dat was volgej11 nisator en Zeehos-r' Marcel Wiegman voor een feestje. ojn tweede lustrum var0 koetsjesrit extra luij0 te zetten, was geko het thema 'countryij tem'. Dat had ondej tot gevolg dat een aantal deelnemers was getooid in cowjh dij. Na afloop van jesrit klonk op hetl van het Zeehos coiii western-muziek. B dien werd er een d< stratie line-dansen ven. De leden van derij In 't Gareel uit burg zorgden gistei als overigens in de gaande jaren, voor sen, de karren en d den. Daarnaast han zij vakkundig de te n foto taco c Lokale omroep wil jaarlijks 30.000 gulden van gemeente noordwuk Vier 'stappers' zijn afgelopen weekeinde in en bij uitgaansge legenheden op De Grent in Noordwijk het slachtoffer ge worden van mishandeling. Een 21-jarige Katwijker kreeg op de dansvloer klappen van een hem onbekende man. Daarbij liep hij een snee in zijn neus, een kneuzing aan een oog en be schadigde hoektanden op. Vol gens de Katwijker was er geen enkele aanleiding voor een vechtpartij. Een 17-jarige Katwijker heeft zaterdag in het Noordwijkse uitgaanscentrum een wond bo ven zijn oog opgelopen, door dat een 20-jarige Amsterdam mer hem een klap verkocht. De Amsterdammer is door de poli tie opgepakt. De vechtpartij ontstond doordat de Katwijker een meisje om een sigaret vroeg. Een 17-jarige en een 18-jarige Noordwijker, die de toegang van een uitgaansgelegenheid was geweigerd, kregen klappen van twee uitsmijters/portiers. De toekomst van de lokale omroep Noordwijk Radio hangt aan een zijden draad. Volgens het bestuur van de vereniging Noordwijk Lokaal heeft de omroep jaarlijks minimaal 30.000 gulden aan extra inkomsten nodig om op termijn te kunnen overleven. Noordwijk Lokaal, dat nu al ruim drie jaar in geldnood zit, vraagt de gemeente om met onmiddellijke ingang jaarlijks 30.000 gulden over te maken. Die wil vooralsnog niet verder gaan dan 21 mille. noordwuk peter blokmeer geld is uitgegeven dan er is binnengekomen. In 1997 leed Noordwijk Lokaal heeft in zo- de omroep een verlies van wel 1997 als 1998 verlies gele- 17.9.19 gulden, in 1998 een ver den en de lokale omroepvereni- lies van in totaal 7.444 gulden, ging verwacht dat ook in 1999 Door deze twee 'verloren' jaren is de spaarpot - de algemene reserve - van Noordwijk Lokaal flink geslonken: van ruim 40.000 gulden naar 13.785 gul den. Met dat geld moet onder meer nog het verwachte tekort van 1999 worden opgevangen. ?,De rek is er volledig uit", zo stelt het bestuur van de om roep. Op korte termijn verwacht Noordwijk Radio een tekort van 62.000 gulden, terwijl de om roep op de middellange termijn zelfs een tekort van 145.000 gul den verwacht. Volgens het be stuur is er sprake van achter stallig onderhoud aan het ge bouw waarin de studio is geves tigd en aan de apparatuur waarvan de omroep gebruik maakt. Daarnaast kan Noordwijk Ra dio volgens het bestuur van de omroep niet langer functione ren zonder professionele coör dinator. ,,Een organisatie met zoveel vrijwilligers, zeventig in getal, vraagt niet alleen om een goede, maar ook een professio nele coördinatie." De kosten van een professionele coördi nator schat de omroep op 50.000 gulden (in 2000) en 30.000 gulden (vanaf 2001). Om het financiële lek te dich ten, heeft Noordwijk Lokaal volgens het bestuur van de om roep jaarlijks minimaal 30.000 gulden aan extra inkomsten no dig. Dat bedrag heeft ze inmid dels aan de gemeente gevraagd. De gemeente wil jaarlijks maximaal 21.000 gulden aan de omroep geven. Daarmee moet de omroep naar "behoren kun nen functioneren, meent de ge meente. Noordwijk is niet over tuigd Van de noodzaak van een betaalde coördinator. Daar naast denkt de gemeente dat Noordwijk Radio aanzienlijk meer inkomsten kan genereren dan nu het geval is. Om voor de sul 1 21.000 gulden in aan kunnen komen, moe willigers van de plaats van 125 guldei tributie het dubbele len om hun hobby te kunnen uitoefenel 250 gulden. Daarme omroep meer finan slag doordat de daarmee met een bet de 5000 en 8750 gul< men. De Noordwijkse raad vergadert dez over de (financiële) van Noordwijk Radio, rotterdam/parus/katwuk Parijs is, zoals Joop Zoetemelk dat altijd zo treffend kon zeg gen, nog ver. Vermoeidheid en slaap vechten om voorrang. Waar is iedereen? Er is niks te zien. Begrijpelijk, want het is nacht en straatlantaarns zijn nergens te bekennen. Ik rij met een mijnwerkerslamp op mijn hoofd op een fiets ergens in België. Met de Katwijkse atle tiekvereniging Rijnsoever pro beer ik een estafettetocht tus sen Rotterdam en Parijs over 520 kilometer te volbrengen. Ondanks de vermoeienissen is de sfeer perfect. De hit 'Anton aus Tirol' schalt over het Waal se land. Een enkele voorbijganger fronst de wenkbrauwen of wijst op zijn voorhoofd. Hoewel nog meer dan de helft is te gaan, verkeert iedereen in de weten schap dat de Roparun, een loop waarvan de opbrengst naar de kankerbestrijding gaat, wordt volbracht. Twee jaar van inten sieve voorbereiding gaan zijn vruchten afwerpen. De lopers hadden zich het ape zuur getraind en de fietsers be schikten over zitvlees om zadel pijn te voorkomen (als vele uren later Parijs in zicht is en ik de zoveelste 'col' met een pijn lijke kont moet bedwingen, be sef ik dat voor deze tocht niet is te trainen). De kwartiermakers met kampeertenten waren in middels onderweg naar de fi nish op het voormalige vlieg veld Le Bourchet in Parijs. Daar zou zich een gigantisch feest ontrollen, hadden we gehoord. Wat kan er eigenlijk nog mis gaan? Goed, een van de acht lo pers zou een been kunnen bre ken of in het ravijn kunnen lo pen. Maar negatieve gedachten worden uitgebannen. Pijn is fijn, luidt het credo. Tegelijk be sef ik dat het gekkenwerk is wat ik aan het doen ben. Maar ik ben niet alleen, dus ik fiets maar door. Net als negenhon derd anderen. De lopers, 1200 in getal, hebben het veel zwaar der en zeuren ook niet. Totaal bestaat de karavaan uit 4000 mensen en 700 voertui gen. In '92 zag de tocht het le venslicht. Er deden toen zes teams mee, nu honderdenvijf tig. Sommige ploegen zijn goed geoutilleerd met verplaatsbare douches en stapelbedden. An deren doen het primitief. AV Rijnsoever leeft met een bus van busvervoerder Connexxion in een redelijke luxe. Vier lopers en drie fietsers (er wordt ge werkt in twee ploegen) kunnen rusten op twee matrassen. Dat is niet te veel ruimte, we liggen bijna op elkaar. Het moet maar. Die rust is nodig om scherp te blijven, want de route moeten we zelf uitzoeken aan de hand van een door de organisatie verstrekte kaart. De Roparun is een combinatie van spoorzoe- kertje, sporten en doorzettings vermogen. Dat laatste is nodig als midden in de nacht de ver keerde route is gekozen. Hoe dan ook, de stemming is op ki- lometerpunt 180 opperbest. Totdat de onheilstijding ons be reikt over de Vlaamse radio. De Roparun heeft een slachtoffer geëist, horen we. We kunnen het niet geloven, we denken aan valse voorlichting. We pro beren om aan informatie te ko men. Niet lang daarna horen we weer geruchten dat er hele maal geen slachtoffers zijn. Op de grens bij Frankrijk, bij Valenciennes, is de stemming bij het steunpunt Daniël den Hoed nog opperbest. Werkne mers van die Rotterdamse kli ,;,V Aftikken in het weidse, Franse land tijdens de helse estafettetocht van Rotterdam naar Parijs. Even later zal de lopers het lachen vergaan, als de heuvels moeten worden bedwongen. foto ad van der plas niek, die elk jaar miljoenen gul dens voor onderzoek ontvangt van de Stichting Roparun, ser veren soep, croissants en broodjes knakworst. 'Ze' heb ben iets gehoord, maar het juis te weten ze niet. Pas 's avonds laat bereikt in Compiegnes ons het officiële nieuws. Een deel nemer, een militair van het team 41opleidingscentrum Vuursteun, was in Frankrijk aangereden door een Belgische automobilist, die aan de ver keerde kant van de weg reed. De autorijder overlijdt zelf ook aan de gevolgen van het onge luk. Voordat het definitieve, ontluis terende bericht ons bereikte, wisten we onderweg met onze gevoelens al geen raad. We praatten onszelf moed in, ge loofden in een goede afloop en begonnen soms te zingen, na dat we een paar ploegen had den gepasseerd. We speelden uit balorigheid Radio Tour de France na. 'Hoe is de situatie in de koers, kom er maar in Peter'. We vroegen bij de controlepos ten nieuwsgierig om onze posi tie. We gingen van 67 via 57 naar 51. Eenmaal op de hoogte van het nare bericht, interes seerde die positie ons weinig meer. Even dachten we nog dat de koers zou worden afgelast, maar de organisatie koos om de wedstrijd te neutraliseren en ie dereen 'normaal' naar Parijs te laten komen. Ook al omdat het ondoenlijk is om een karavaan van duizenden mensen en au to's van het nieuws op de hoog te te laten stellen. Van het feest 's avonds in Parijs kwam niets meer terecht. Disco en bandjes werden snel naar huis gestuurd. In plaats daar van was er 's avonds een her- denkingdienst. De tranen om het verlies van een mens kregen voorrang boven het gevoel van tevredenheid over het volbren gen van de onmogelijke tocht. Dat de Roparun vier miljoen gulden voor de kankerbestrij ding opbracht, was een belang rijk lichtpuntje. Volgend jaar is er trouwens weer een Roparun, want het leven gaat door. rob onderwater peter van egmond Een vooruitgang of niet? Sas- senheimse ouderen en gehan dicapten lijken verdeeld over de vraag of de invoering van de zo netaxi een goede stap is. Oude ren die niet onder de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) vallen, krijgen er een goedkope vervoersmogelijkheid bij. Gehandicapten die voor heen op grond van de WVG een reiskostenvergoeding kregen, moeten nu gaan betalen voor de taxi. De zonetaxi rijdt sinds don derdag door Sassenheim en omstreken. Het gaat om ver voer van deur tot deur, zeven dagen per week, waar iedere Sassenheimer gebruik van kan maken. Ouderen en gehandi capten mogen dat tegen een laag, gesubsidieerd tarief. Een ritje binnen Sassenheim kost voor hen 2 gulden, voor ieder ander 5,25 gulden. Ook omlig gende dorpen en de steden Lei den en Haarlem vallen onder het bereik van de zonetaxi. De tarieven zijn voordelig omdat de auto soms gedeeld wordt met andere passagiers, zoals de treintaxi. Het grote voordeel is dat een WVG-keuring niet nodig is om gebruik te maken van het ver voer. Alle 65-plussers kunnen dus instappen tegen het goed kope tarief. Ouderen die geen 'erkende' handicap hadden, moesten voorheen de gewone, veel duurdere taxi nemen. Daar tegenover staat dat WV- G'ers vroeger een zak met geld kregen als vergoeding voor reis kosten, te besteden naar eigen inzicht. Of dat nu een paar lan ge ritten naar de andere kant van het land waren, groter aantal korte trif- dachte was, en is ni. dat iedereen mobiel if nen zijn. De WVG'ers moeteif van geld ontvangen,! betalen. Wel is dit eer; tarief, dat bovendien J geldt, in tegenstelling» ger. Om de overgai men te verzachten, ij riode ingesteld va maanden waarin dezi de helft van het vroj drag nog krijgen uitget. De regio waarbinnaj kan worden, is bet grofweg, de Bollenstra buiten neemt schappij Traxx het ojj dit bedrijf kent de nof loopproblemen. Kan jj voorzien, dan rijdt oord ook buiten de der, is al toegezegd. Onlangs, op een I avond in het gemt spraken de beide pai genoegen dan wel noegen uit over het nit teem, dat door Meei| Vervoer wordt uitge» Stichting Welzijn Oud<| vreden, de belangstelt zo groot dat Meet hulp van andere ta: heeft ingeroepen. De eerste dagen is i nog meegevallen. „IkE het nog een beetje i trekkenzegt planned wenoord van het drijf. „Het is altijd i nen. Overgangspit Ach, we hebben dezef keling al een paar kee maakt in andere gemi moet gewoon even i regels weten, dan kon zelf goed."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14