Ontheffing café De Hoek ingetrokken £en plaats voor chauvinisme in Koudekerk Rijn Veenstreek 't Zonnestraaltje breidt volgend jaar uit Kleurrijke uitmarkt in Alphen AG IK MIJN BEDRIJF OK JANSEN ZN. 0EMEN ALS IK ALLEEN OCHTERS HEB 3 VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 5 Juni LEIDEN - De in zeer behoeftige omstandigheden verkeerende echtelieden Cornelis Planjer en Geer trui Van Verlind, wonende in de Brandwijnspoort aan het einde der Langegracht, hopen 19 Juni a.s. den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. De man, vroeger bag german van beroep, is door zijn hoogen leeftijd niet meer in staat te werken. De 7de Juni a.s. is de dag van aanteekenen. Om trent hen ingewonnen informaties luiden gunstig. Ze worden door de diaconie der Ned.-Herv. Gemeente ondersteund. Wie willen den kromgebogen bruidegom en zijn bejaarde bruid nu in hun bruidsdagen eenige verras sing bezorgen? Het adres is hier boven reeds genoemd. BUITENLAND - Omtrent president Kruger doen de meest uiteenlopende berichten de ronde: De presi- dent is reeds op weg naar Amsterdam, waar hij al ka mers heeft gehuurd in een hotel, "t Haasje", - hij keert naar Pretoria terug om zich over te geven - hij heeft zich reeds overgegeven - hij zal persoonlijk de Boeren aanvoeren - Kruger is doodziek - hij is blind - hij is gezond - hij is overleden - dat alles zijn eenige staaltjes van de inlichtingen, die de Engelsche cor- j respondenten hun lezers voorzetten. ANNO 1975 Donderdag 5 juni ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeentelijke dienst openbare werken in Alphen heeft Zwammerdam een primeur voor deze regio bezorgd, met het aanbren gen van 'tikkende' voetgangerslichten. Dit nieuwe verkeerstechnische snufje val te beluisteren op het kruispunt van de Spoorlaan en de Steekterweg (rijksweg Alphen-Bodegraven). H^t gaat hier om een Zweedse vinding. In het voetgangerslicht is een tik-signaal ingebouwd. Als het licht voor de wandelaar die wil oversteken op rood staat, is er een langzaam signaal hoorbaar (75 keer per minuut). Springt het sein voor de voetgan ger op groen, dan volgt er eeri razendsnil tikken van 750 keer per minuut. LEIDEN - Het bestuur van de Leidse atletiekvereni ging AV Holland heeft moeten besluiten de voor zon dag vastgestelde jubileum-wedstrijd af te gelasten. Voornaamste reden voor dat besluit was de desinte resse van de Nederlandse 'top'-atleten op de loop nummers. Die gaven onverbloemd te kennen de ac commodatie in de Leidse Hout niet geschikt te ach ten voor het bedrijven van atletiek op niveau. Het bestuur van AV Holland, dat die argumenten be greep ("In wezen hebben ze gelijk besloot daarop de wedstrijd te laten vervallen. Hoewel de inschrijving voor de technische num mers van redelijk gehalte was met deelneemsters als de Nederlandse recordhoudster Ria Stalman (dis cuswerpen) en speerwerpster Elly van Beuzekom. Met technische nummers maak je echter geen atle- tiek-programma vol en de amateur toplopers wilden alleen dan aan de onvoldoende accommodatie voor bij lopen als er forse startgelden op tafel zouden ko men. WASSENAAR - Het feest aan de Wasse- naarse Luifelbaan, die tien jaar bestaat, is sinds gistermiddag in volle gang. Na de offi ciële opening door wethouder Van der Klaauw trok de boe- renkapel "t Zeugje" langs de winkels en kraampjes, vrolijke klankjes om zich heen strooiend. Hoogte punt van deze festivi teiten zal zaterdag de verenigingmarkt zijn die om half tien door burgemeester Staab zal worden geopend. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD heeft nieuwe voorzitter hide-dorp» Na negen jaar heeft voorzitter Ralph Bakker [Hazerswoudse jongerencentrum Stek de hamer overge- an Leonard Pels. Bakker maakte na een moeilijke perio- jrin de vereniging in afwachting van een nieuw onderko- zienlijk slonk, ook nog de ingebruikname van het nieu- als voorzitter mee. Zijn opvolger maakt al drie jaar deel et Stek-bestuur. en gemiddeld 2,6 procent omhoog an den run De Alphense woningcorporatie Wonen Cen- Shoogt het gemiddelde huurpercentage dit jaar met 2,6. Jft de corportaie hqar huurders onlangs laten weten. Wo- "htraal is trots op de bescheiden verhoging. Vorig jaar be- 3 verhoging 3,2 en dat jaar daarvoor 3,5 procent. erse restaurants in Hazerswoude 1ude-dorpVanaf morgen is Hazerswoude-Dorp een ,gXen een Japans restaurant rijker, 's Middags om 17.00 Je opening van het restaurantcomplex op het ITC-terrein ^Boskoop. Burgemeester Boelen van Rijnwoude en een twoordiging van de Chinese ambassade zijn daar bij g- ."pletten op Aarkanaal den run Lelievletten bezetten aanstaande zaterdag anaal. De Alphense wethouder Groen in 't Woud lost 5 uur het startschot voor de wedstrijd voor zeventalldh, ls[eeverkennersgroep De Hollandsche Nachtegalen voor 1n' te keer organiseert. De start is op de hoek van de Bijlen de Westkanaalweg. Bij het evenement, dat tot 18.30 eedt tevens een blaaskapel op. Inschrijving a 49 gulden is nog mogelijk bij het plaatselijke VW. Inlichtingen Raaphorst: 0172-421621 of's avonds 06-55865025. antiespelen beginnen bij ijsclub Met een 'sleep out' op 17 en 18 juni beginthet pro van de Stichting Vakantiespelen Alkemade. Na het nferweekeinde op het veld van IJsclub Alkemade aan De Oude Wetering volgen er in juli, augustus en september :rse andere activiteiten voor de vier- tot veertienjarigen jemeente. Zo zijn er viswedstrijden, een fietsvierdaagse, >ouw, sportdagen, de finale van het penaltyschieten bij lia en een dikke banden race op 20 september. ■Jtocht naar Molenviergang ierveen Het Gilde zet op zaterdag 17 juni eefi fietstocht Alphen naar de Aarlanderveense Molenviergang. Het an de tocht is om 10.00 bij de ingang van het Park Rijn- aan de Raadhuisstraat. Onderweg geven stadsgidsen ver de polder. In Aarlanderveen stappen de deelnemers vier molens. De fietstocht, die zo'n drie uur in beslag kost tien gulden voor volwassenen en vijf gulden voor n tot zestien jaar. Inlichitngen: 0172-491607 of bij de 172-495600). D Het Koudekerkse café De Hoek speelt met vuur. De ge meente Rijnwoude staat geen levende muziek meer toe in de kroeg aan de Dorpsstraat, omdat De Hoek zijn af spraken niet nakomt. Ondanks een gemeentelijk verbod was er op zaterdag 20 mei live muziek te horen, die tot klachten leidde van de buren. café. Volgens hem wist De Hoek op de vrijdag voor het op treden dat zij geen aanspraak Burgemeester Boelen voelt zich kon maken op een ontheffing, in de maling genomen door het „Het café voldoet nog steeds niet aan alle voorwaarden", zegt Boelen. „Er moet een ge luiddempende sluis achter de ingang komen, waarvoor ze het materiaal al klaar hebben lig gen. Is die sluis er eenmaal, dan is het probleem opgelost. Maar ik vind het flauw van De Hoek dat ze op die zaterdagavond de politie het bos in hebben ge stuurd. Prompt benaderde de politie mij thuis en ik heb uit mijn hoofd gezegd dat ik dacht dat De Hoek ontheffing had. Dat bleek bij nader inzien niet zo te zijn, maar dat hoorde ik pas op maandagochtend van mijn ambtenaren. De politie had dat ook wel kunnen weten, maar tegen de agenten heeft De Hoek een heel verhaal opge hangen." Voorzitter Goudkuil hoort de ze klacht voor het eerst. „Ik weet van niets", zegt hij ver baasd. „De Hoek heeft een ver gunning voor twaalf van zulke optredens per jaar. We zitten nog lang niet aan onze tax. Wel moeten we de decibellen bin nen de perken houden. Een strafrechtelijk onderzoek zou me verbazen, te meer omdat we zelfs van de burgemeester nog toestemming voor het optreden van een band hebben gekre gen." Boelen zit vooral met de zaak in zijn maag, omdat fami lie Van der Vlugt regelmatig klaagt over het geluid uit het populaire café. „Als zij naar de bestuursrechter stapt, heeft de gemeente heel wat uit te leg gen. Ik vind dat ik tot nu toe be hoorlijk coulant ben geweest voor De Hoek. Maar nu laat ik de politie uitzoeken of een strafrechtelijk onderzoek moge lijk is." Daarnaast buigen de plaatselijke politici zich op 15 juni over de 'Hoek-problema- tiek'. laspel hoogtepunt tijdens viertalige uitwisseling Kinderdagverblijf 't Zonne straaltje, Twinkeltje en De Gro te Beer in Roelofarendsveen wordt met ingang van volgend jaar een stukje groter. De drie leegstaande ruimtes in de voor malige Jozefschool, waarvan al eerder was besloten dat het kin derdagverblijf ze mag gaan ge bruiken, worden in het najaar verbouwd. De opknapbeurt van de drie lokalen kost vijf ton. Het leeu wendeel daarvan komt uit de subsidiepot van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. De rest, ruim 40.000 gulden, betaalt de eigenares van 't Zonnestraaltje, C. Volle ring. Daarover heeft de ge meente overeenstemming met haai" bereikt. Omdat zij subsidie krijgt, moet Vollering voortaan wel toestemming vragen aan de gemeente om de prijs per kind te verhogen. Als de verbouwing nog dit jaar klaar is, ontstaan er waar schijnlijk geen wachtlijsten voor kinderopvang in Alkema de. Eerder zei Vollering van plan te zijn de ruimten te ge bruiken voor buitenschoolse opvang en een extra babygroep. Voor het gebruik van de lokalen betaalt zij de gemeente jaarlijks bijna 20.000 gulden. Daarnaast krijgt zij zo'n 5.000 gulden sub sidie. Momenteel huurt ze de ande re vijf lokalen in de voormalige basisschool aan het Pastoor Onelplein al. Jongerensociëteit Meddle kan parkeerterrein gaan vernieuwen Nog even en dan ziet het par keerterrein voor jongerensocië teit Meddle in Oud Ade er weer pico bello uit. Burgemeester en wethouders van Aikemade stel len de gemeenteraad voor om een bedrag van ruim 22.000 gulden uit te trekken voor een opknapbeurt. Dat is beschik baar voor materiaal waarmee de jongeren het terrein zelf op knappen. Het bestuur van Meddle had daar in maart om Tijdens een speurtocht naar goedkoop bouwmateriaal is het bestuur al op een partij tegels gestuit. Die kunnen ze voor 8.000 gulden aanschaffen. Op het boodschappenlijstje van de gemeente staan verder een gro te hoeveelheid zand, vien bank jes, vier prullenbakken en twee basketbalpalen. Een leverancier plaatst de sportattributen. De komende maand beslist de gemeenteraad over het voor stel van B en W. Meteen daarna kan Meddle aan de slag. Zuiveringsinstallaties in gebruik bodegraven/zwammerdam De burgemeesters Borgdorff van Bodegraven en Boone van Gouda nemen op 8 juni de ver nieuwde zuiveringsinstallaties in hun gemeenten officieel in gebruik. De afvalwaterzuive ringsinstallaties zijn door het Hoogheemraadschap van Rijn land verbouwd, uitgebreid en verbeterd. De installaties zuive ren het water van de bewoners en de bedrijven uit Gouda, Bo degraven, Reeuwijk-Brug en Zwammerdam. De kosten voor de verbouwing van de installa ties in Bodegraven en in Gouda bedroegen respectievelijk 27,5 en 35 miljoen gulden. Het pu bliek kan ze op 17 juni tussen 13 en 16 uur bekijken. Mede werkers van Rijnland geven dan tekst en uitleg. voor de teamkleuren groen, geel of rood. „Dit is aardiger dan de Euro pese quiz die wij in het verle den hielden", zegt Theo van der Zijden. „Daar lok je geen jongelui mee over de grens. Want de jeugd is bij deze uit wisseling een belangrijke doel groep. Daarom ben ik ook zo blij dat de Engelsen, die nog wat snuffelden aan deze vierle dige uitwisseling, voor het eerst wat jeugd op de been hebben gebracht." Zijn Engelse collega Unwise knikt instemmend. „Dat aantal had nog groter kunnen zijn, als deze jumelage niet in een belangrijke examen periode bij ons zou vallen. Maar wij hebben er wel wat voor over om hier te zijn. Don derdag vertrokken wij al om drie uur 's morgens en zondag morgen gaan wij alweer om kwart voor zes naar Hoek van Holland voor de overtocht." Brandweercommandant Ruud Fraanje kent ook andere verhalen. „Bij mij thuis was deelname aan zo'n jumelage- reis niet zo vanzelfsprekend. Tegenwoordig kunnen jonge ren de hele wereld over. Zo'n uitwisseling wegen zij af tegen andere leuke dingen. Met ande re woorden: wat schuift het?" In Rijnwoude valt die afwe ging vaak in het voordeel van de viervoudige jumelage uit. Trots vertelt Theo van der Zij den dat Rijnwoude zo'n zestig gastgezinnen levert. „Ik reken altijd zo'n 2 1/2 inwoner per gast. Dus stel dat we 130 gasten hebben, dan is er een behoor lijk draagvlak voor deze inter nationale contacten. Dat maakt het voor onze vereniging ge makkelijker om met de ge meente te praten. Het gemeen tebestuur hield een ontvangst voor de gasten en we krijgen jaarlijks duizend gulden subsi die, maar de rest doen we hele maal zelf. Die onafhankelijk heid heeft ook voordelen: als de gemeenteraad van samenstel ling verandert, kunnen wij toch op dezelfde voet verder gaan. Onze buitenlandse partners zijn afhankelijk van hun ge meenten en hebben soms zelfs meerdere jumelagecomités." Voor Rijnwoude is één vierta lige uitwisseling al ingewikkeld genoeg. De 19-jarige Martijn Bisschop moet tijdens het Eu- ropaspel al zijn communicatie talenten aanspreken om zijn buitenlandse teamgenoten in het gareel te houden. „Die Fransen spreken alleen Frans en ik alleen maar Engels en Duits", klaagt de uit de kluiten gewassen Hazerswoudenaar. Als hij even later aan het bier zit, vlotten de gesprekken al be ter. Theo van der Zijden kijkt glimlachend toe. „Jongeren le ren de beginselen van een an dere taal tijdens een verblijf in het buitenland. De rest pikken zij op in de kroeg." alphen De eerste Mon diale Uit markt in Al phen heeft veel mensen op de been gebracht. Winkelend publiek ver gaapte zich gistermiddag op het Thor- beckeplein onder meer aan deze An tilliaanse dansers. De Stichting In ternationale Samenwer king Alphen aan den Rijn overweegt de uitmarkt jaarlijks te organiseren. FOTO ERIC TAAL deze uitwisseling had ik de toe stemming van Brussel binnen." Sindsdien kan Van der Zijden met zijn 24 jaar VEB-ervaring onbezorgd genieten. Van de jonge gasten, die zich na een boottocht door Boskoop, een bezoek aan het Noordwijkse kaan den run ia/er de koning g, Achtung", roept een ïeisje paniekerig tegen erlandse sta-in-de-weg. y leschouwster maakt ei ?vvust ruimte voor de ,e e deelneemster aan het d pel. Het incidentje mag w niet drukken op een 1( zaterdagmiddag rond s Willem Alexanderbad t ekerk aan den Rijn. Het de Duitse brengt on- 3 3e extra hindernis een Japel Eurokazen op de v in bestemming en, nog f jker, iedereen begrijpt e is het allemaal om te adens het veertiende ^Eu- i 1 dat de Vereniging *Eu- U Jetrekkingen in het He- tweekeinde naar Rijn- ïeeft gehaald. Organisa- - erd van der Zijden de gasten uit Waldkap- tsland), CarhaLx (Frank- Dawlish (Engeland) le zwembadtoren vloei- in hun moerstalen. „En irden tekort schieten", Ier Theo van der Zijden iast, „dan moet je el- lar recht in de ogen kij- porzitter van de Rijns vereniging voor Euro etrekkingen heeft dat Idel allang niet meer lijn buitenlandse gasten als zijn broekzak. Bo- 1 spreekt hij zijn talen, ig kan Van der Zijden aren van het logge Eu- apparaat in vijf talen ven, want hij spreekt ig een riedeltje Noors, handelwijze van de Eu- ambtenarij in Brussel in der Zijden geen goed over. „Om subsidie te voor zo'n uitwisseling", Na een wan kele gang over drijvende mat ten probeert een deelnemer aan het Euro- paspel zijn Eu rokaas op het droge te bren gen. FOTO ERIC TAAL ruimtevaartcentrum Estec en de Rijnwoudse brandweer uit leven in het waterrijke Euro- paspel. Van de reünie met bui tenlandse voorzitters, van wie de Engelsman John Unwin bij hem te gast is. En - last but not least - van zijn 29-jarige zoon en consorten, die laten zien dat zij ooit de fakkel van hem kun nen overnemen. „Ik heb altijd gehamerd op het belang van contacten met andere landen. Sjoerd ging al op zijn tiende zes weken zonder zijn ouders naar een gastgezin in Frankrijk. In middels heeft hij vijf jaar verke ring met een Frangaise. Je mag me een idealist noemen, maar ik vind het prachtig als ik zie hoe al die nationaliteiten hier met elkaar omgaan." De zoon in kwestie legt tus sen zijn microfonistenwerk uit hoe sport en spel rond het Kou dekerkse open-luchtbad ver broederen. In 'zijn' Europaspel is geen plaats voor chauvinis me. De drie teams zijn door el kaar gehusseld met twee leden per nationaliteit. Om goed sa men te werken moeten de ah- derstaligen elkaar wel opzoe ken. Bij het klompenlopen, mo lenpuzzelstukjes verzamelen en spuitvoetbal gaat het er ook in de gemengde teams fanatiek aan toe. De jeugd strijdt niet voor volk en vaderland, maar moppert hij, „moet je aan de strengste regels voldoen. Aan de andere kant laat het overbe laste ambtelijke apparaat je wel weken wachten op vertalingen van subsidievoorwaarden. Hoe kan ik dan op tijd mijn spullen insturen? Pas een week voor

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13