Kerken willen overgangsregeling voor kerktelefix Geloof Samenleving Probleem 'new a\ met houding kerl Woordenstrijd op Duitse Katholiekendagen MAANDAG 5 JUNI 2000 _|AGJ VANDAAG Vandaag 474 jaar geleden, op 5 juni 1526, ver dronk te Zurich een voorman van de anabap tisten of wederdopers, J. Muntz. In de zestien de eeuw vormden de wederdopers de radicale vleugel van de reformatie. De beweging ontstond in Zu rich en werd wegens haar fanatisme heftig vervolgd. In Leiden (Jan Breukélszoon) en Friesland (Menno Simonsz) kregen de wederdopers ook de nodige aanhang. Zij ver wierpen de kinderdoop en iedere vorm van overheidsbe moeienis. Op de 5-de juni in het jaar 1009 overleed ook de heilige bisschop Meinwerc. Hij wist de afgebrande dom van Pa- derdorn te herbouwen en stichtte daar ook een benedictij nenabdij. Schalke krijgt kapel onder de stip gelsenkirchen Het nieuwe stadion van Schalke 04 uit Gelsenkir- chen krijgt precies onder de middenstip een kapelletje. Tot dus ver heeft alleen het Nou Camp van Barcelona een dergelijke voorziening. Vlak naast de kleedkamers komt een plek voor be zinning, waar voetballers en fans een kaarsje kunnen opsteken, troost zoeken of een huwelijk sluiten. De kapel is tijdens wed strijden gesloten. De 'koningsblauwen' hopen dat paus Johan nes Paulus II een zegen zal uitspreken over het stadion dat in 2001 in gebruik wordt genomen. Sinds de paus in 1987 een mis in het oude Schalkestadion leidde, is hij erelid van de club. Orthodoxen tegen pausbezoek moskou De Russisch-Orthodoxe Kerk verzet zich tegen een mogelijke uitnodiging door president Poetin aan paus Johannes Paulus II om Rusland te bezoeken. De rooms-katholieke kerk leider kan niet naar Rusland komen zolang de problemen tus sen de twee kerken niet zijn opgelost, aldus een woordvoerder van de kerk. De paus ontvangt Poetin vandaag in privé-audiën- tie. Het wordt de eerste ontmoeting van Poetin met de Poolse I paus. Als de paus op uitnodiging van Poetin naar Rusland zou komen zonder de russisch-orthodoxe patriarch Aleksej II te ont moeten, zou dat een 'internationaal schandaal' veroorzaken, zei een woordvoerder van het patriarchaat. Paus wijst journalisten op 'missie' Vaticaanstad Paus Johannes Paulus ii heeft journalisten uit de hele wereld zondag opgeroepen om hun pen, camera en websi te te gebruiken om de wereld te verbeteren. In het kader van het Jubeljaar was het zondag de dag van de journalisten. Journalis ten konden zondag een speciale mis bijwonen en gezamenlijk op audiëntie bij de paus. Deze drukte hen op het hart hun macht niet te misbruiken. „Zij moet gevoeld worden als een missie die in zekere zin heilig is, uitgevoerd in het besef dat het machtige middel van de communicatie aan u is toevertrouwd in het belang van iedereen, en in het bijzonder van de zwaksten van de samenleving: van de kinderen tot de armen, van de zie ken tot mensen in de marge en de gediscrimineerden", aldus de paus. Duizenden vieren Bonifatiusdag dokkum Duizenden gelovigen vierden zondag in Dokkum Bo nifatiusdag. Zij woonden een mis bij in de Bonifatiuskapel en baden bij de Bonifatiusbron. De apostel van Duitsers en Frie zen, die in 754 door de 'heidenen' werd vermoord, heeft van daag zijn feestdag. foto anp Noodcomité regelt instant-dialoog Jeruzalem Ultra-orthodoxe joodse mannen jouwen vrouwen uit die bij de Klaagmuur een gebedsbijeenkomst houden. De 'Vrouwen van de Muur', zoals zij zichzelf noemen, bevochten bij het Israëlische Hooggerechtshof het recht om bij de Klaagmuur te bidden, en net als de mannen gebedssjaals te dragen en hardop de thora voor te lezen. Dat heeft tot een storm van protest geleid onder orthodoxe joden. Het kabinet heeft al een noodwet in de maak om de uitspraak van het hof ongedaan te maken. foto reuters hamburg dpa De Duitse Katholiekendagen waren dit weekeinde het toneel van een scherpe woordenstrijd op afstand tussen de aartscon servatieve bisschop Johannes Dyba en de vooruitstrevende rk-theoloog Hans Küng. Aanlei ding was de roep om vernieu wing in de Rooms-Katholieke Kerk, die tot verdriet van Dyba en tot vreugde van Küng in vele toonaarden op de megamani- festatie klonk. De wijding van vrouwelijke priesters, inspraak van de gelo vigen en gezamenlijke vierin gen van avondmaal en eucha ristie met protestanten: al die wensen van vooruitstrevende rooms-katholieken zijn Dyba een gruwel. De bisschop van Fulda heeft op de Katholie kendagen, die tot zondag duur den, veel 'banale onzin' en 'ge jammer, geweeklaag en voort durend gemopper' gehoord. Niemand van de in totaal 50.000 bezoekers zat volgens Dyba te wachten op 'belegen kritiek van al lang met pensioen gestuurde professoren die nog een keertje onrust stichten en hun eigen leer verkondigen'. Hij noemde de naam van Küng niet, maar de verwijzing naar de Zwitserse theoloog was over duidelijk. De paus ontnam Küng in 1979 zijn leerbevoegd heid, nadat deze kritiek had ge uit op onder meer de pauselijke onfeilbaarheid. „De argumenten van Dyba zijn soms primitief, maar ook de argumenten van Rome", zei Küng voor zijn eigen publiek. Küng hoopt het moment nog mee te maken dat vernieu wingsgezinde gelovigen op Ka tholiekendagen niet worden af geschilderd als 'wilden die over hervormingen praten'. Het organiserende ZdK, het overkoepelende comité van Duitse rk-organisaties, wilde de Katholiekendagen niet door de woordenstrijd laten beheersen. "Algemeen secretaris Stefan Ves per benadrukte dat de Katholie kendagen een forum voor zo wel conservatieven als progres sieven wil zijn. De organisato ren waren net als de bisschop pen niet te spreken over een oecumenische eucharistievie ring die vrijdagavond op initia tief van vernieuwingsgezinde gelovigen plaatsvond. Officieel zijn zulke gezamenlijke vierin gen niet toegestaan. Één van de voorgangers was de rk-pastor Münzel uit het bisdom Trier. Als die zijn bisschop om toe stemming had gevraagd, had hij die niet gekregen, aldus het bisdom. „Niet de bisschop, maar Jezus van Nazareth is de gene die voor zoiets toestem ming kan geven", zei Münzel. Paus Johannes Paulus II had de bezoekers van de Katholie kendagen nog tot eenheid op geroepen. „De eenheid zij u een groot goed! Laat u bij uw initiatieven door geen enkele aardse macht uit elkaar spe len", maande de kerkvorst. den haag gpd Waar in de Samen op Weg-kerk in wording rommelt het niet op dit moment. New age-gelovi- gen, die toch al moeite hebben hun ervaringen en gevoelens te delen met christenen, waren zaterdag bijeen in Den Haag. De kerk schrapte de dialoog- conferentie op het laatste mo ment. Een noodcomité nam de organisatie over en regelde als nog een instant-dialoog. Verdriet en kwaadheid over heersten bij new age-aanhan- gers binnen de Samen op Weg kerken. „Maar teleurstelling had niet het laatste woord", zei hervormd kerkenraadsvoorzit ter A.M. Crommelin zaterdag in Den Haag bij de door de SoW- kerken afgelaste, maar door de organisatoren toch doorgezette dialoogconferentie over het 'nieuwetijdsdenken'. Het SoW-bestuur vond de in breng van de twee sprekers, historicus J. Slavenburg en the- oloog-filosoof W. Schuwirth, te eenzijdig. „Ze misten iemand die de kerkelijke traditie verte genwoordigde, maar wat is dat eigenlijk? De Hervormde Kerk heeft bijvoorbeeld altijd al een vrijzinnige stroming gehad", al dus T. Veldhuizen, hervormd predikant in Den Haag. Het laatste woord is nog niet gesproken over deze kwestie. De interimcommissie 'Leve de dialoog' is al uitgenodigd voor een gesprek met het bestuur van de triosynode. De volgende twee bijeenkomsten in de serie van drie - in Groningen en Eindhoven - gaan volgens Veld huizen wel door. „Maar dan zonder inbreng van plaatselijke groepen. Dat is de kerk te ge vaarlijk", schamperde ze. Dat nieuwetijdsdenkers zich - in navolging van bijvoorbeeld het werkverband voor evangelische christenen - binnenkerkelijk verenigen, ziet de interim-com missie niet snel gebeuren. De beweging zou te breed, en de mensen te ongrijpbaar zijn. Onder de zes zaterdag in Den Haag geïnterviewde 'gewone' gelovigen werd een traditioneel christelijke zwaargewicht overi gens niet gemist. Journaliste L. Thooft, van new age opgescho ven naar rooms-katholiek kerk lid, verkondigde dat alles draait om het opgeven van het per soonlijke. „Als dat kapot is, ben je leeg en kan God binnenko men. Het is allemaal ibem >mer Oud-huisarts en aisprat vormd kerklid B. Webjitie. I Stavast, sociaal werkf Ueen Leger des Heils, getuijeboi verbloemd van Jezus voor storven is voor de zo janu de wereld. Maar ande m di Jezus als één van de noes heidsleraren in een laiwar Historicus J. Slaven! vind de 's middags ook krit af, d kerkleiding. Het afge secre het allerlaatste mon fspra een bijeenkomst die g were een jaar was voorberei d. volgens hem van zwai treik minachting jegens dijove organisatoren. In D bij praten christenen en verhi sofen al tien jaar over n ge reïncarnatie en karma iracl Slavenburg: „Het ii en. I gend dat er fatsoenlijk staa denkende mensen zijnjat je conferentie voor twei gwt belangstellenden hebljdse doorgaan. Voor het van staan van de kerk is 1 taar pen dat deze mensen wel hand krijgen, want zo t hi( loog kan de kerk niet n :o w New age en nieuwe Ie, s< ken moeten volgens SI ider niet op één hoop geg< eei den. „New age is het te di ren op allerlei oude \esta en daardoor een oi^en v geheel. De stroming linde met verlossing en vt ullei maar negeert de nod e H< waarden daarvoor. Hel ag 1: kig al over zijn hotso| heen." enis Nieuwetijdsdenkers rwe gens hem niet alleen li t willen ook afrekenen n :1e zi gen duisternis en pratelt leen over engelen njik vi over demonen. Op de Haagse bijieate stond Jezus centraal, een heikel punt in dillen die worstelen met de lende visies op de nu wel of niet voor dar van de wereld stierf. Slltenl sprak van een symbol nde standing van Jezus. „F de mensen gestorven, verlossende kracht im zi mens zelf. De uiterlij noe werd bij ons tot iit Christus." Ook theoloog W. Sikat spaarde new age niet. Book dat in die beweging 'héede lijke in onszelf net zo ;en< tisch en leerstellig wowijs den als die vermalediind eertijds God buiten de mens stelde'. leef ar te utrecht anp De Samen-op-Wegkerken pleiten voor een over gangsregeling van vijf jaar voor de verhoging van het tarief voor kerktelefonie. In die periode kun nen ze dan onderzoek doen naar goedkopere al ternatieven voor de dienst. De huidige tariefsver hoging van 7 naar 36 gulden per aansluiting per maand kost de kerken per jaar 25 miljoen gulden. Dat schrijven de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken in een brief aan de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De kerktelefoon stelt ouderen en gehandicapten in staat via een speciale aansluiting thuis de kerk diensten van hun plaatselijke gemeente of paro chie te volgen. Ongeveer 80.000 mensen maken gebruik van de kerktelefoon. De SoW-kerken zijn diep teleurgesteld dat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Water staat de tariefsverhoging van KPN Telecom voor lopig in stand houdt. KPN had op last van tele- comtoezichthouder Opta de tarieven drastisch verhoogd. Dat gebeurde nadat concurrent Kabel- foon in Naaldwijk bij de Opta had geklaagd, dat de tarieven niet kostendekkend waren. De kerken hadden het liefst gezien dat de ta riefsverhoging niet door zou gaan, zei een woordvoerder. Nu dat toch gebeurt, dringen ze volgens hem aan op een geleidelijke tariefsverho ging, zodat de gebruikers van de kerktelefoon aan de nieuwe prijs kunnen wennen. Ook gaat het Landelijk Overleg Kerktelefoon (LOK) onder zoek doen naar betaalbare alternatieven voor kerktelefoon, zoals internet. Ruim tweehonderd kerken hebben de afgelo pen maanden hun zorgen over de kwestie geuit bij de staatssecretaris. Volgens hen is de kerktele foon voor veel ouderen en gehandicapten een middel om aan het maatschappelijk leven deël te ebt blijven nemen. Veel van deze gebruiki 1 bovendien in een financieel kwetsbare h c dat ze vaak geen extra pensioen hebber - opbouwen. Enkele kerken hebben inmiddels lati Qj) dat ze de extra kosten van de aansluitii gemeenteleden op de kerktelefoon zelf z vangen. Die extra uitgaven kunnen wel gaan van andere diaconale activiteit! projecten voor jongeren en vluchteling! werelddiakonaat, waarschuwt een woor< van de gereformeerde kerk in Koudekerk woude. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteenlo pend van ongeveer 8 graden langs de noordwestkust tot 17 graden bij Oslo. Zweden: Perioden met zon en meest droog. Maar in het uiterste zuiden bewolkt en regenachtig. Middag- temperatuur rond 12 graden, in het midden 18 graden. Finland: In het noorden en oosten wisse lend bewolkt en buiig. Elders ge regeld zon en droog. Maxima tus sen 10 en 17 graden. Denemarken: Af en toe zon, maar ook een enke le bui, mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Nu en dan zon, maar vooral in het noorden en westen ook een enke le bui. Maxima van 13 graden in het noorden tot bijna 20 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Maandag nog enkele regen- of onweersbuien, dinsdag droger en geregeld zon. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag half tot zwaar bewolkt en geregeld buien, mogelijk met onweer. Dinsdag meest droog en meer zon. In* het oosten nog wel buiig. Maxima van 15 graden langs de kust tot 24 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en naar het oosten wegtrekkende regen- en onweersbuien. Maxima van 20 graden in het westen tot 27 gra den in het uiterste oosten. Spanje: Perioden met zon, maar in het noorden en later oosten enkele fikse buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden, aan de Golf van Biskaje rond 18 graden. In het binnenland ruim boven de 30. Portugal: Flinke perioden met zon en waar schijnlijk droog. Maxima stijgend naar ongeveer 27 graden bij zee en 35 graden in het binnenland. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 28 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog, vlak bij zee kans op wolkenvel den. Maxima tussen 25 en 30 graden, bij wind van zee wat fris ser. Tunesië: Zonnig en droog. Maxima aan zee rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon en meest droog. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Aan de noord- stranden soms ook wolkenvelden. Maxima ongeveer 27 graden. Duitsland: Veranderlijk bewolkt en enkele fikse regen- of onweersbuien. Dinsdag van het westen uit opkla ringen. Maxima van 17 graden bij Hamburg tot 27 graden bij Mn- chen. Oostenrijk: Perioden met zon, maar ook en kele buien, met kans op stevig onweer. Middagtemperatuur tus sen 28 en 31 graden, dinsdag rond 26 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en een enkele pittige regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden, dinsdag iets minder warm. Polen: Maandag nog flink wat zon en meest droog. Dinsdag van het westen uit onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 gra den. Tsjechië en Slowakije: Geregeld zon en warm. Toene mende kans op een pittige on weersbui. Maxima ongeveer 29 graden, in het westen minder warm. Hongarije: Veel zon en kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur rond de 30 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. In het noorden kans op een plaatse lijke onweersbui. Middagtempe ratuur ruim 30 graden, bij zee la ger. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima aan zee meest rond 25 graden, landin waarts warmer. Malta: Zonnig en warm. Maxima rond 29 graden. DINSDAG 6 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 23 Zon onder '21.54 Maan op 09 41 Maan onder00.57 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.06 19.41 06.39 19.14 Laag 02.50» 15.14 02.31 14.55 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512: DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel adjunct L.F. Klein Schiphorst (adjunct) bewolkt élPfe. onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen haêel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tojd 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTf" Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vel het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER P05T0IT1 Voor abonnementen die per post (bn iet worden verzonden geldt een toeslag ,rcj in portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEIjpn n die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een ander de K E N H U I leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het l Dagblad op geluidscassette beschi 'rd informatie 0486-486486 11 (Centrum voor Gesproken Lectuurfc] ot: Zurich half bew. n 1 Bangkok regen z3 Buenos Aires zwaar bew. no 2 Casablanca zwaar bew o 2 Johannesburg licht bew. zo 2 Los Angeles licht bew. zw4 26 16 0.0 New Orleans 30 15 0.0 New York 28 16 0.2 TelAvnr 30 24 34.0 Tokyo 22 15 0.0 Toronto 23 19 0.0 Tunis 14 6 0.0 Vancouver 23 16 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden^ v feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel 071-5269111. rd sifne ïiei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10