Vissers willen af van EU-regeling Economie 0 0 £omerMiniCriiise Illegale chauffeurs bij vervoerders Op eenzame hoogte 'Strengere regels bij overnames voor tomaten y\g]\f Amro legt meetlat hoog Frankrijk wil grotere rol voor euroministers fERDAG 3 JUNI 2000 9 jeria gaat vreemd met Air France "1 drid» De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia is ondanks ar nauwe band met British Airways in gesprek over samen- rking met Air France. Volgens Iberia is er niets bijzonders a de hand, maar het overleg lijkt toch de betrekkelijkheid van temationale luchtvaartallianties te onderstrepen. De Span- irden bevestigden gisteren berichten over gesprekken met Air ance over 'code-sharing' op bepaalde routes, het uitvoeren vluchten onder een gezamenlijk vluchtnummer. British Air- 'lys heeft een belang van 9 procent in Iberia en American Airli- os bezit 1 procent. De drie zitten in de alliantie Oneworld. Ibe- o,| is genoemd als mogelijke partner voor de KLM, nu de Ne- jtlandse maatschappij de band met Alitalia heeft verbroken. id directie Campina Melkunie weg opBQMMELHet blijft onrustig in de top van Campina Melk- ie. In december verliet een van de topmannen de zuivelco- ;ratie vanwege wijzigingen in de hoofddirectie, zes maanden 4jer vertrekt directielid A. de Jonge uit onvrede met het beleid, gjmpina Melkunie spreekt in een persbericht over 'een verschil 7p inzicht', zonder dat het bedrijf dat verder wil toelichten. De Tpperatie kampt de laatste tijd met de nodige tegenslagen. Het °rige jaar was ronduit teleurstellend door de lage kaasprijs en 4j dioxinecrisis. Dit jaar zal het niet veel beter gaan, zo is de ijwachting. Bovendien zit Campina Melkunie in een prijzen- i2riog rond de verkoop van melk in supermarkten. ï.usland wil helft oude schulden kwijt foxouRusland wil de landen waarbij het in het krijt staat 23igen om halvering van de schuldverplichtingen die het van de 2iprmalige Sovjetunie heeft overgenomen. Moskou hoopt die ^mindering te bereiken door kwijtschelding van eenderde van oj hoofdsom en een renteverlaging op het restant. Dit heeft ïjslands vice-minister van financiën Kolotoechin donderdag 2fcegd. Het persbureau Interfax meldde dat volgens de onder- siiister de schuldenlanden Rusland goed gezind zullen zijn als 3 Russische regering een 'economisch kwaliteitsprogramma' gpvaardt. Dit najaar vindt weer overleg plaats tussen Rusland 4! de Club van Parijs, de club waarin achttien overheden met °rderingen op Rusland zich hebben verenigd. De Russische gulden aan deze landen bedragen ongeveer 40 miljard dollar. 0: usie-akkoord Alcan en Alusuisse ifrNTREALDe aluminiumbedrijven Alcan Aluminium en Alu- °isse Lonza hebben donderdag een nieuw akkoord bereikt ojer een fusie. Het Canadese Alcan betaalt de aandeelhouders 6n het Zwitserse bedrijf per aandeel 17,1 eigen aandelen plus Zwitserse frank. Bovendien krijgen de aandeelhouders een 4eciaal dividend van 135 frai^k. Een nieuw fusie-akkoord was 2«dzakelijk door de lage beurskoers van Alcan. Het nieuwe 7jd is circa 5 procent hoger dan dat van bijna f 10 miljard in 2gustus vorig jaar. Op de financiële markten was deze week al 2gSpeculeerd over een nieuw bod. Oorspronkelijk was het de lodoeling dat ook het Franse Péchiney aan de fusie zou mee- 9len. Maar dit kon eerder dit jaar niet op de instemming reke- gh van de Europese kartelautoriteiten. uitstand trekt IT'ers buitenland aan 6. 31LUNDe Duitse regering heeft woensdag besloten dat 20.000 ^specialisten van buiten de Europese Unie in Duitsland mo- 1 di werken. De computerexperts krijgen in eerste instantie een 3rblijfsvergunning voor vijf jaar, die daarna mogelijk wordt gtiengd. De Duitse IT-sector staat te springen om geschikte ïjchten. De rood-groene regering van bondskanselier Schrö- 8r wil daarom buitenlanders aantrekken. Vooral Indiërs zijn Jjlvild vanwege hun hoge opleidingsniveau. De computerbran- 3p had om nog meer werknemers gevraagd. Het aantal van 2;000 is een compromis. Vanwege de hoge werkloosheid in 16[itsland maakten de plannen nogal wat kritiek los. 1 handelsoverschot eurozone gestegen Oksel Het handelsoverschot in de eurozone, de elf EU-lidsta- ji die de euro hanteren, bedroeg in maart 2,5 miljard euro (5,5 ïljard gulden). Dat is 1,4 miljard euro meer dan in februari. In jriart vorig jaar bedroeg het handelsoverschot voor de eurozo- 12|nog 6,6 miljard. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het statis- obh bureau van de Europese Unie. In de hele EU was in maart ■Vake van een handelstekort van 3,4 miljard euro. In februari droeg het tekort nog 6,4 miljard quro. In maart vorig jaar ken de EU nog een handelsoverschot van 0,9 miljard. In de eerste ee maanden van dit jaar had Duitsland het grootste handels- ierschot (9,3 miljard) en het Verenigd Koninkrijk het grootste jopdelstekort (10 miljard). Nederland had in die periode een loprschot van 1,2 miljard euro. 10I loiolkestein wil BTW-heffing op internet 10»ssel« Europees commissaris Bolkestein (interne markt) wil Jgl er BTW wordt geheven op verkopen via het internet. Het ïoftt alleen om producten die elektronisch worden geleverd, zo- jj software en muziek. Die worden in Bolkesteins plan be bouwd als diensten en niet als goederen. Producten als cd's 12 boeken die via het internet worden besteld, vallen buiten het jMirstel. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft 10I gisteren gezegd. Bolkesteins plan wordt woensdag in de Eu- icipese Commissie besproken. Boek nu een 3-daagse Minicruise naar Newcastle met f 50,- korting! In juni van f179,- voor 129,- p.p. In juli van f249,- voor f 199,- p.p. "EL. 0800 - 022 78 80 OF KPWAYS WWW.DFDSSEAWAYS.NL jtnWrtTa den haag anp Enkele tientallen transportbe drijven huren illegaal buiten landse chauffeurs in. Op die manier ontduiken ze de CAO en betalen ze geen premies en be lasting, zo meldt de Rijksver keersinspectie (RVI) in haar jaarverslag. Het gaat om zo'n duizend chauffeurs, afkomstig uit lan den buiten de Europese Unie. De RVI begon vorig jaar tegen vijftig vervoersbedrijven een strafrechtelijk onderzoek. In bijna alle gevallen leidde dat tot een veroordeling. De daarbij behorende boetes liepen op van 15.000 gulden tot anderhal ve ton. Opvallend vond de RVI de te genwerking die de instantie on dervond. „Sommige onderne mers bemoeilijken in toene mende mate de voortgang van de onderzoeken." Bedrijven probeerden inspec teurs om de tuin te leiden door te zeggen dat de administratie over de betrokken chauffeurs zich in het buitenland bevond. Vaak bleek dat niet het geval. De overtredingen zijn zo talrijk dat de RVI haar onderzoek met een jaar heeft verlengd tot eind 2001. Het inhuren van vooral Oost- Europese truckers is zeer lucra tief. Chauffeurs uit Polen, Tsje chië, de Baltische staten en Turkije zijn bereid tegen aan zienlijk minder loon te werken. Maar transporteurs mogen hen alleen in dienst nemen als de chauffeurs over een werkver gunning beschikken en volgens de geldende CAO worden be taald. De vereniging van transport bedrijven TLN keurt de dubieu ze praktijken van de vervoers bedrijven af. „Concurrentiever valsing", noemt zij het illegaal en goedkoop inhuren van bui tenlandse chauffeurs. Voorzitter productschap klaagt over hogere kosten den helder anp De vissers zijn bepaald niet blij dat ze van Brussel geen ondermaatse vis meer terug in zee mogen gooien. De verwerking van de kleine visjes geeft hogere kosten, bij voorbeeld op de visafslagen. De extra aanvoer leidt bo vendien tot dalende prijzen en lagere inkomens voor de vissers. Maatregelen zijn daarom nodig. dus Langstraat. „Handel en vis sers zijn het met elkaar eens; de scholmaat mag niet omlaag. Kleine schol is vrijwel niet te verwerken. Het aanbieden daarvan drukt de prijzen." Langstraat wil dat de sector zelf maatregelen neemt. Zo kan hij zich voorstellen dat de visaf slagen de kosten van het sorte ren van de kleine vis doorbere kenen aan handelaren. Lang straat vroeg staatssecretaris Fa- ber van visserij vanmorgen om weer met minimummaten te gaan werken. De toekomst van de Neder landse vissersschepen is overi- Dat stelde voorzitter D. Lang straat van het Productschap Vis vanmorgen in Den Helder bij de Dag van de Nederlandse Zeevisserij. De minimummaat voor een aantal vissoorten is re cent door de overheid ge schrapt. De overweging was dat de vissoorten, zoals schol en tarbot, toch al meegevangen worden in de netten. Dan is het beter ze aan land te brengen in plaats van dood overboord te gooien, vindt het ministerie. „Dat klinkt logisch, maar wat is het effect op de handel?", al- gens al enige tijd onzeker door Europese maatregelen. Europa wil de capaciteit van de sche pen verkleinen, om zo de visbe standen te beschermen. De maatregel treft vooral de ultra moderne Nederlandse vloot hard, temeer omdat de beper king verder gaat dan de al be staande maximumvangsten (quota) van bepaalde vissoor ten. Vissersvoorman Langstraat voorziet daarom twee wegen voor de vissers. „De ene weg is een doodlopende weg en de andere is verboden in te rij den." Langstraat probeert de maatregelen nog aan te vech ten, samen met de staatssecre taris. Hij wijst erop dat Europa de beperking niet goed onder bouwt; de meting van de capa citeit verschilt per land en het effect op de vissen is onzeker. steenbergen Een kassenbouwer moet geen hoogtevrees hebben. Een smak vanuit de nok van een kas kan lelijke verwondingen opleveren. De man op de foto en zijn collega's zijn op dit moment bezig in de omge ving van het Noord-Brabantse Steenbergen met de aanleg van een groot kassenareaal. Dit omdat het West- land onder Den Haag te vol wordt. Vele tuinders zoeken daarom hun heil elders in het land. Vooral Noord- Brabant en Zeeland zijn erg in trek. foto anp wim van vossen den haag anp Minister Zalm van financiën wil strengere regels bij bedrijfs overnames. Ook buitenlandse kandidaat-kopers van Neder landse ondernemingen vallen onder het nieuwe regime. De Stichting Toezicht Effectenver keer (STE), de instantie die de handel en wandel van de be trokken partijen moet bekijken, kan daarbij zonodig een boete uitdelen. Binnenkort buigt de Tweede Kamer zich over het wetsvoor stel van de bewindsman. De daarin vastgelegde voorschrif ten vervangen de regels uit de fusiegedragscode van de Soci aal Economische Raad. De laatste tijd zijn tal van overnames aan de orde ge weest, waarbij steeds meer bui tenlandse partijen zijn betrok ken. De minister wil dat ook de ze zich aan de regels houden en plaatst de controle daarover onder de Wet Toezicht Effec tenverkeer. In het wetsvoorstel van Zalm gaat het om overne mingen waarbij een openbaar bod wordt uitgebracht. De regels betreffen hoofdza kelijk de informatievoorziening. Aandeelhouders moeten ook te horen krijgen wat de plannen van de kandidaat-koper zijn. Verder moet de overnemende partij om de tafel gaan zitten met het management van de over te nemen vennootschap. Schiet de bieder tekort, dan kan de STE maatregelen treffen. VS: Importstop Nieuwe bestuursvoorzitter eist prestaties van personeel De Verenigde Staten dreigen de import van onder meer Neder landse trostomaten praktisch onmogelijk te maken. De VS willen Europa zo straffen we gens een Europees verbod op Amerikaans hormoonvlees. Dit meldde het Productschap Tuin bouw gisteren. De definitieve straflijst wordt op 19 juni vast gesteld. Nederland verkocht de VS vorig jaar 35 miljoen kilo trostomaten, ter waarde van 150 miljoen gulden. Voor iedereen met twee rechterhanden is er ISDN Doe-Het-Zelf. Inclusief handleiding en aansluitmaterialen vanaf f75,-*. U bespaart daarmee f 150,- op de gebruikelijke aan sluitkosten van f225,- en u profiteert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn den haag erik van der struus Harder en zakelijker zou het worden bij ABN Amro. En har der en zakelijker wordt het. Ge heel volgens de verwachting heeft de nieuwe bestuursvoor zitter R. Groenink deze week de ramen opengezet om een An gelsaksische wind binnen te la ten. Het personeel van Neder lands grootste bank krijgt in de toekomst meer verantwoorde lijkheden. Wie daar goed mee omgaat, wordt goed beloond. Maar wie de streefcijfers niet haalt en geen goed excuus heeft, kan op zoek naar een an dere werkgever. „Wij leggen de meetlat hoog en wij zullen er strikt op toezien dat de doelstellingen worden gehaald. Wij zullen elkaar daar op aanspreken", schrijft Groen ink in een brief aan alle mede werkers. „Hij maakt duidelijk dat het menens wordt", zegt analist D. van der Zande van Effecten- bank Stroeve „Er moet wat ge beuren bij ABN Amro. Een dui delijke koppeling tussen de ge leverde prestaties en de belo ning past daarin. Het is heel Brits wat Groenink wil. R. Groenink. beurzen vrijwel niet gestegen. Een aantrekkelijke belegging kan de grootbank moeilijk ge noemd worden. Dat is ook lastig voor ABNAmro zelf. Een lage koers is een grote handicap bij het over nemen van andere banken. En het maakt van de bank zelf een makkelijk hapje voor andere fi nanciële reuzen. Vandaar dat de deze week aangekondigde reorganisatie vooral is gericht op het vergro ten van de aandeelhouders waarde. Om zijn eigen toe komst te waarborgen, wil ABN Gaat het dan zo slecht met Amro de beleggers gaan ver- ABN Amro? Niet als je kijkt naar troetelen. en de KPN Telecom Partners, Phonehouse en het postkantoor. Dynabyte, Vobis, e aansluiting f 100,-) de financiële fesultaten. Het af gelopen jaar steeg de winst met veertig procent tot 5,5 miljard gulden. Op elke gulden eigen vermogen hield de bank bijna een kwartje over. Maar anders ligt het met de koers van het aandeel. De afge lopen twee jaar is de waarde van ABN Amro op de effecten- In de toekomst zal van elke activiteit worden bekeken wat het de bank (en daarmee de aandeelhouder) nu eigenlijk oplevert. Onderdelen die nau welijks iets opleveren worden in principe beëindigd. Verandert ABN Amro daar mee in een zakenbank, die zich vooral op de grote vissen richt? brussel anp Frankrijk wil zijn komende voorzitterschap van de Europe se Unie gebruiken om de rol van de Euro-11 op te waarde ren. Euro-11 is de benaming van de ministers van financiën van de lidstaten die de euro hanteren. De Franse minister van financiën Fabius zegt dat in een vraaggesprek met de Britse zakenkrant Financial Times. „We willen de rol van de eu ro- 11 versterken en een grotere zichtbaarheid geven", aldus Fa bius. „De euro is niet alleen een monetaire aangelegenheid. De munt heeft ook politieke impli caties." Het Franse streven naar meer invloed voor de euro-11 wordt gesteund door Duitsland. Ook de Belgische minister van fi nanciën Reynders heeft er al eens voor gepleit. Fabius maakt overigens niet duidelijk wat hem precies voor ogen staat. De euro-11 minis ters mogen nu al aanwezig zijn bij vergaderingen van de Euro pese Centrale Bank (ECB), die waakt over de waardevastheid van de euro. Ze mogen daarbij echter niet meebeslissen. Fabi us zegt de rol van de ECB in monetaire aangelegenheden niet ter discussie te willen stel len. ECONOMIE WIJZER Pleidooi voor overheidsdiensten ARJO KLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit foto cpd/phil nijhuis Volgens analist Van der Zande niet. „Als je kijkt naar de rende menten, zijn de zakenbankacti viteiten vaak helemaal niet zo aantrekkelijk. Er komt veel geld binnen, maar dat gaat er aan bonussen voor de medewerkers ook weer uit." Voor de particuliere klanten verandert er dan ook weinig door de reorganisatie. De bank kondigt weliswaar aan zich op de bovenkant van de markt te richten, maar dat gebeurde ei genlijk al. ABN Amro is nooit een bank voor Tante Truus en Ome loop geweest. Volgens Van der Zande heeft Groenink met de nieuwe orga nisatiestructuur, volgens ABN Amro in samenspraak met zijn voorganger Kalff geschreven, een eerste stap gezet. „Ik denk dat beleggers vooral wachten op de aankondiging van een grote overname of fusie. Dat zal de koers van het aandeel pas echt een impuls geven." Onlangs stond ik weer veel te lang voor een loket. De dame en de heer hadden het duidelijk gezellig met elkaar. Zij moest blijkbaar nog wat leren want hij legde haar omstandig uit waar- om'de transactie die de me vrouw voor mij wilde laten uit voeren, zo gecompliceerd en daarom zo interessant was. Ik had haast en na een half uur wachten raakte ik toch een beetje geërgerd. Typisch loket- gedrag, dacht ik. Alleen was het dit keer geen loket van de over heid maar van een private bank. Denken we over heid dan denken we gauw aan logge bureaucratieën, trage en formele ambtenaren die je van het kastje naar de muur sturen, eindeloze formu lieren en formalis tische procedures, kortom aan ineffi ciëntie. Met deze beelden is het niet verwonderlijk dat we ontvankelijk zijn geworden voor het verhaal dat overheids diensten niet tegen de markt opgewassen zijn, niet onderne mend zijn en zich onvoldoende inflexibel kunnen opstellen. Het gevolg is dat weinig men sen zich nog durven te verzet ten tegen de privatisering van overheidsdiensten. Of het nu om het openbaar vervoer gaat, de telefonie, de nationale lucht vaartmaatschappij, de uitvoe ring van de sociale diensten, ziekenhuizen en musea, een maal in private handen zullen ze het betér doen, is de veron derstelling. Ze worden in ieder geval goedkoper en dat is goed voor de consument. En de klant is koning nietwaar? Maar is de private sector wel zo veel beter? Wordt de privatise ring in dit land niet te rigoureus aangepakt en gaat het niet te snel? Is er nog wat te zeggen voor diensten in overheidshan den? Het grootste verschil tussen een overheidsdienst en een privaat bedrijf is ongetwijfeld de cul tuur. Een club ambtenaren is gewoon anders dan een club commerciële mensen. Ambte naren hebben een eigen manier van denken, valt me steeds weer op. Zelf heb ik een aangeboren weerstand tegen de ambtelijke gewoonte om zich achter pro cedures te verschuilen, formeel regels uit te spelen en vooral te denken vanuit het standpunt van de organisatie zelf en dus niet vanuit de mensen die die organisatie nodig hebben. Ver gaderen moet en klanten leiden alleen maar af. Heeft iemand het over ontbre ken van de juiste prikkels bij de ambtenarij, dan was ik automa tisch geneigd om daarin mee te gaan. De weerstand blijft maar na jarenlange arbeid in een ambtelijke omgeving, ben ik de ambtenaar wel gaan waarde ren. Om te beginnen is het belang rijk om een onderscheid te ma ken tussen goede en slechte ambtenaren. Zonder goede ambtenaren lukt mij weinig van alle plannen die ik wil uitvoe ren. Een goede amb tenaar weet welke brief wanneer nodig is, hoe ik op de eisen van een programma kan inspelen, en wat de verhoudingen ach ter de schermen zijn. Ambtenaren kunnen ondernemend en en thousiast zijn. Zij kunnen aansturen, moeilijke dossiers doorsturen en ambiti euze plannen een po litiek en ambtelijk verteerbare vorm geven. Bedenk verder dat iedere grote bureaucratie niet zonder deze mensen kan. Ook grote bedrij ven hebben ze hard nodig. Een stel ondernemers bij elkaar is hopeloos als er geen structuur is die ze op een of andere ma nier inbindt en reguleert. Daar om hebben ook grote commer ciële bedrijven mensen die als ambtenaren denken en opere ren. Ze kunnen niet zonder hen. Dus het bureaucratische is niet typisch voor de overheid. Logheid, traagheid en klant-on vriendelijkheid hoeven net zo min typisch voor de overheid zijn. Commerciële bedrijven kunnen dat ook zijn, maar be langrijker is dat met de juiste aanpak overheidsdiensten zich ook klantvriendelijk en efficiënt kunnen opstellen. En dat doen ze ook steeds meer en beter. Net als andere werknemers wil len goede ambtenaren trots zijn op wat ze doen. Wordt duidelijk dat het er in hun werk om gaat snel in te spelen op nieuwe ont wikkelingen, rekening te hou den met de burgers, en de za ken snel af te handelen, dan zullen ze trots zijn als ze die kwaliteiten realiseren. Anders dan een commercieel bedrijf is een overheidsdienst belangrijk om het gemeen schappelijke belang onder de aandacht te houden. Van een overheidsdienst verwachten we ook eerder sociaal, integer en betrouwbaar gedrag. Alleen daarom zouden wij overheids diensten, mits burger-gericht, integer en efficiënt, weer beter moeten gaan waarderen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9