Kritiek Europa op plannen raketschild Tribunaal seponeert onderzoek tegen NAVO Buitenland Clinton niet gelukkig met doos sigaren VN schrappen bezoek aan roerig Zimbabwe Terug naar Duinkerken Oud-premier Turkije moet gevangenis in Rusland zakt weer weg in Tsjetsjeens moeras RDAG 3 JUNI 2000 aakte zwaardvechter naar kliniek iden Een werkloze computerdeskundige die eind november ig jaar naakt met een samoeraizwaard een Londense kerk I inenviel en er elf mensen verwondde, moet voor onbepaalde naar een beveiligde kliniek. Dat oordeelde een jury in Lon- gisteren. De 26-jarige dader is volledig ontoerekeningsvat- bevonden. Hij dacht dat de kerk vol zat met demonen. Be- jkers van St. Andrews Church wisten hem destijds af te we- 1 met onder meer een crucifix. Een politieman gebruikte uit- delijk een orgelpijp om de man te vloeren. Volgens het pers- ^eau Press Association leed de dader al zeven jaar aan schizo- *Jiie. Hij dacht via zijn pc met God te kunnen communiceren. ^jnieuw Serviërs gedood in Kosovo ortina» In Kosovo zijn gisteren opnieuw twee Serviërs gedood fJeen aanslag door Albanezen. De moord brengt het aantal ,j{,viërs dat alleen al deze week in Kosovo is gedood op zeven. slachtoffers zaten in een auto die op een net geplaatste mijn |d. Naast de twee gedode mannen zaten in de auto nog een ieder en twee kinderen, die met verwondingen zijn opgeno- xp in een ziekenhuis. Donderdag werd een bejaarde Servische ~-Juw gedood, toen zij onder vuur werd genomen vanuit een auto. Op woensdag en zondag werden ook mensen bdgeschoten, onder wie een vierjarig kind. Volgens de VN rdt het geweld opgevoerd naarmate 12 juni nadert. Dan is 4 q een jaar geleden dat de NAVO Kosovo binnentrok. erdachte van moord Moro opgepakt De politie op Corsica heeft gisteren een 50-jarige man [rresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de moord op «taliaanse ex-premier Aldo Moro in 1978. De verdachte zou (zijn geweest van de extreem-linkse Rode Brigades, de ter- I rorganisatie die verantwoordelijk wordt geacht voor de ont ering en moord op de christen-democratische politicus. Te il de arrestant was een internationaal opsporingsbevel uitge- [rdigd wegens verscheidene moordaanslagen tussen 1975 en f9 in Italië. Behalve bij de moord op Moro zou hij betrokken ii geweest bij de moord op een extreem-rechtse student, een hter en een hoge politiefunctionaris. ^rtijgenoot Haider knoeide op beurs jjen» Het Oostenrijkse toezichtsorgaan voor de effectenhan- I heeft gisteren gevraagd om opheffing van de parlementaire schendbaarheid van de extreem-rechtse politicus Thomas pzhom. De industrieel, verbonden aan de FPÖ van de om- pden Jörg Haider, wordt beticht van het opzettelijk versprei- n van valse geruchten in de markt. De vice-voorzitter van het istenrijkse parlement zou volgens het toezichtsorgaan finan- èl baat hebben gehad bij zijn opmerkingen, die de koers van 3 groot bouwconcern flink deed oplopen. Prinzhorn is eerder jaar door de FPÖ naar voren geschoven als kandidaat-minis- President Klestil wees hem evenwel af wegens omstreden merkingen over asielzoekers. hinezen mogen soms tweede kindje |ng« Een toenemend aantal provincies in China biedt echt ten de mogelijkheid een tweede kindje te nemen. Van de ingente één-kind-politiek kan nu in 27 provincies worden af weken, mits man en vrouw beiden enig kind zijn. Dat meldt \South China Morning Post. De Chinese autoriteiten bena- jkken dat het geboortebeleid nog steeds van kracht is en jft. De wijzigingen zijn slechts een kwestie van 'fijnafstem- ingng'. Met de één-kind-politiek wil Peking de bevolkingsgrootte ieléoiO tot maximaal 1,4 miljard beperken. Het beleid, al sinds ënèo van kracht, geldt voor stedelijke gebieden. Op het platte mogen echtparen twee of zelfs drie kinderen hebben. itvoerde jongen na tien maanden vrij De Russische politie heeft gisteren een twaalfjarige Is- flische, in Rusland wonende jongen bevrijd, die tien maan- geleden was ontvoerd. De Russische televisiezender NTV inde beelden waarop te zien was hoe de ernstig verzwakte "|gen uit de kelder werd gehaald waar hij werd vastgehouden. politie meldde verder dat dertien leden van de bende die :antwoordelijk was voor de ontvoering waren opgepakt. De igen, Adi Sharon, werd in augustus vorig jaar samen met zijn Ier, de zakenman Iosif Sharon, ontvoerd. De vader werd en- je dagen later vrijgelaten, maar de zoon bleef gevangen. De oerders eisten een losgeld van negentien miljoen gulden. stuurden stukjes van de linker- en rechterpink van de jongen ar de familie. Het losgeld is niet betaald logchirurg Fjodorov omgekomen )skou De wereldberoemde oogchirurg Svjatoslav Fjodorov I) is gisteren omgekomen bij een ongeval met een bedrijfshe- bpter in Moskou. Ook drie andere inzittenden kwamen om. rer de oorzaak van het ongeval, vlakbij de ringweg rond de Issische hoofdstad, is niets bekend. Fjodorov opereerde sinds jaren zeventig tienduizenden mensen aan het hoornvlies om van bijziendheid af te helpen. De door hem ontwikkelde la- fmethode kreeg overal navolging. Om buitenlanders te hel- !n, stuurde de arts cruiseschepen de wereld in, die als 'drij- nde oogklinieken' fungeerden. In 1996 deed hij een vergeefse oi naar het presidentschap van Rusland. Hij profileerde zich oral als tegenstander van het economisch hervormingsbeleid. paanse tankstations dreigen te sluiten tdripAls de benzineprijzen niet dalen, gaan Spaanse benzi- istations uit solidariteit met de automobilist op de laatste zon- Ig van de maand dicht. Dat dreigement heeft de federatie van imphouders gisteren geuit aan het adres van de regering. Het inisterie van economische zaken had donderdag gemeld dat f benzineprijzen in Spanje in april veel sterker zijn gestegen rin het gemiddelde in de veertien andere lidstaten van de Eu- pese Unie. De Spaanse nationale luchtvaartmaatschappij Ibe- l zei de prijzen van tickets te zullen moeten verhogen als ook kerosineprijs blijft stijgen. Met het toeristenseizoen voor de lur zou dat slecht nieuws zijn. Iberia denkt dit jaar ruim 326 iljoen gulden extra kwijt te zijn aan brandstof. BERLIJN Rtr-ANP Bondskanselier Schroder heeft president Clinton donderdag enigszins in verlegenheid ge bracht door hem tijdens een di ner een doos Cubaanse sigaren cadeau te doen. Roken ligt slecht in de VS, maar rookwaar uit Cuba al helemaal. De presi dent werd bovendien herinnerd aan zijn curieuze handelingen met sigaren in de affaire-Le- winksy. Ooggetuigen in een Berlijns restaurant zeiden dat Clinton plots stopte met lachen toen Schroder hem de sigaren aan bood. Die waren vorige week door minister van ontwikke lingssamenwerking Wieczorek- Zeul uit Cuba meegebracht. Volgens de ooggetuigen zag Clinton er 'geïrriteerd' uit, maar glimlachte hij beleefd. In de VS is verkoop van het begeerde product uit de com munistische eilandstaat illegaal vanwege de handelssancties. Amerikanen die de sigaren in het buitenland voor eigen ge bruik kopen, gaan echter vrijuit. Angst voor nieuwe wapenwedloop met Rusland De Duitse bondskanselier Schroder heeft de verlening van de Karelsprijs aan de Amerikaanse president Bill Clinton aangegrepen om kritiek te leveren op de plan nen van de VS voor een ruimteschild. Schroder deed gis teren in Aken een beroep op Clinton de Europese be zwaren tegen het anti-rakettenschild serieus te nemen. berlijn peter van nuusenburg correspondent De Europese NAVO-partners vrezen dat de installatie van zo'n ruimteschild, het zoge noemde NMD, tot een nieuwe wapenwedloop met Rusland zal leiden. Het Kremlin en China hebben zich eveneens tegen de Amerikaanse plannen uitge sproken. De Amerikanen willen zich met een ruimteschild wa penen tegen 'onberekenbare staten' zoals Irak en Noord-Ko- rea. Het initiatief zou niet ge richt zijn tegen Rusland en Chi- Gisteren zorgde de Russische president Poetin voor een ver rassing door de VS samenwer king aan te bieden bij de bouw van een ruimteschild dat ook Europa zou kunnen bescher men. Clinton doet vandaag op zijn afscheidstournee Moskou aan. Poetin zal echter niet blij zijn met de opmerking van Clinton in Aken dat de demo cratie in Rusland 'nog niet diep geworteld' is. Gisteren werd de Amerikaan se president vooral gehuldigd voor zijn 'engagement voor Eu ropa'. De Karelsprijs wordt elk jaar toegekend aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Europese een wording. Clinton is de eerste Amerikaanse president die de Karelsprijs in ontvangst mocht nemen. Voor hem waren wel de Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken Marshall (van het gelijknamige plan) en Kis singer geëerd. Dankzij Clintons inzet heb ben de VS zich na het einde van de koude oorlog niet van Euro pa afgewend, aldus Schroder. Hij prees de rol van de Ameri kanen in Bosnië en Kosovo, waardoor de oorlogen daar be ëindigd konden worden. „Bill, je bent daarom een echte Euro peaan", zei de kanselier. Beide regeringsleiders vlogen na de plechtigheid terug naar Berlijn om met dertien collega's, onder wie premier Kok, van gedach ten te wisselen over 'modern regeren in de 21ste eeuw'. new york-harare afp-dpa De Verenigde Naties hebben gisteren besloten voorlopig geen functionaris naar Zimbab we te sturen voor overleg over de landcrisis. Het hoofd van het VN-ontwikkelingsprogramma, Malloch-Brown. zou in het weekeinde naar Harare reizen om met de autoriteiten te pra ten over landbouwhervormin gen. Zo zou de crisis rond de bezetting van blanke boerderij en moeten worden bezweren. Gisteren publiceerde de Zim babwaanse regering echter een lijst met 804 boerderijen die zij wil onteigenen zonder schade loosstelling voor de blanke ei genaren. Volgens de VN is het daardoor voor Malloch-Brown onmogelijk geworden met in ternationale steun te opereren. De landeigenaren hebben tot 2 juli de tijd hun bezwaren te ui ten. Op 24 en 25 juni kiest het land een nieuw parlement. President Mugabe, die kampt met een sterk teruglopende po pulariteit, probeert met het onteigenen van de boerderijen de aandacht van de economi- dover Met een 'optocht' van tientallen bootjes tussen het Engelse Dover en Duinkerken in Frankrijk werd giste ren herdacht dat op 2 juni 1940 die oversteek ook al eens werd gemaakt. Toen waagden de eigenaars van honder den kleine schepen hun leven om in de Franse kustplaats door de Duitsers in het nauw gedreven Britse en gealli eerde soldaten op te halen. Hun tocht heeft vele duizen den levens gered. foto reuters den haag anp Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft het onderzoek naar de NAVO-bombardemen- ten op Joegoslavië tijdens de Kosovo-crisis vorig jaar gesepo neerd. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte heeft dit gisteren la ten weten aan de VN-Veilig- heidsraadsraad in New York. Dit heeft de woordvoerder van de Zwitserse in Den Haag laten weten. Servische delegaties, een Ca nadese hoogleraar en Russische parlementariërs hadden Del Ponte en haar voorgangster, Louise Arbour, gevraagd NAVO-leiders aan te klagen we gens schendingen van de Ge- neefse Conventies en volkeren moord. De aanklacht wegens genocide maakte van meet af aan weinig kans, omdat de defi nitie van volkerenmoord de in tentie veronderstelt om een be volkingsgroep geheel of gedeel telijk uit te roeien. Een groep juristen van het tribunaal heeft wel uitvoerig ge analyseerd of bij de NAVO- bombardementen het oorlogs recht is geschonden. Het bond genootschap bestookte burger doelen en gebruikte cluster- bommen. De werkgroep kwam tot de conclusie dat er geen aanleiding is voor een aan klacht voor het VN-hof. Het complete rapport komt waar schijnlijk volgende week be schikbaar. Het tribunaal berecht alleen personen en had eventueel bij voorbeeld premier Kok of mi nister van defensie De Grave kunnen aanklagen. Bij het an dere VN-hof in Den Haag, het Internationaal Gerechtshof, zijn staten partij. Daar loopt nog steeds een klacht van Joegosla vië tegen Nederland en zeven andere NAVO-landen. Belgrado verloor vorig jaar een kort ge ding tegen de bombardemen ten. De bodemprocedure we gens genocide dient waar schijnlijk pas in 2001 of later. Nederlandse bewindslieden zijn voorlopig nog niet hele maal af van het Joegoslavië-tri bunaal. De 'Moeders van Sre brenica' eisten eerder dit jaar dat oud-minister Voorhoeve en ex-Dutchbat-commandant Kar- remans worden aangeklaagd wegens medeplichtigheid aan genocide na de val van de mos limenclave in 1995. Del Ponte zegde toe naar het materiaal te kijken. Daarmee is haar bureau nog niet klaar. De zaak maakt weinig kans. Del Ponte's plaats vervanger Graham Blewitt noemde het verzoek al 'onzin', wegens het ontbreken van een intentie om volkerenmoord te plegen. sche problemen af te leiden. Sinds februari hebben oorlogs veteranen samen met knok ploegen 1.500 boerderijen van blanken bezet. Daarbij zijn ze ker dertig mensen om het leven gekomen. Eind vorige maand wijzigde Mugabe de wet zodanig dat land van blanke boeren zonder compensatie kan worden ontei gend. Mugabe vindt dat de voormalig Britse kolonisator de boeren moet compenseren. VN-secretaris-generaal Kofi An nan betreurt de publicatie van de lijst. Die stap ondermijnt volgens hem de mogelijkheid op een wettige oplossing van het conflict. In het zuidwesten van Zim babwe is de afgelopen week een blanke man vermoord onder het oog van voorbijgangers die geen vinger uitstaken. Dit heeft de vakbond van blanke boeren in Zimbabwe gisteren meege deeld. Zwarten vielen de man woensdag in een woonwijk van de stad Bulawayo aan. Zij wurg den hem. Volgens een oogge tuige had de man zijn moorde naars niet geprovoceerd. istanbul jessica lutz correspondent De Turkse oud-premier Erba kan, vroeger leider van de ver boden islamitische Wel- vaartspartij, moet de cel in. De Hoge Raad in Ankara wees gis teren het beroep af dat Erbakan had aangetekend tegen een eer dere veroordeling tot een jaar cel wegens een 'opruiende' toe spraak in 1994. Erbakan kreeg in 1997 al een verbod om nog aan politiek te doen, nadat hij als premier had geprobeerd het staatsapparaat te 'islamiseren'. Turkije kent een strenge scheiding tussen religie en staat. Onder druk van het leger, dat zichzelf als hoe der van de seculiere staat ziet, moest hij aftreden. Kort daarop werd zijn partij verboden. Eerder deze week werd een studente tot zes maanden cel veroordeeld voor het dragen van een hoofddoek tijdens haar examen. Haar straf werd omge zet in een boete van 6 gulden. Gijzelnemer kinderen buiten levensgevaar luxemburg ap De gijzelnemer die donderdag avond in het Luxemburgse Wasserbillig door de politie werd neergeschoten, is buiten levensgevaar. De politie had de man voor een nep-interview met een tv-ploeg naar buiten gelokt bij het kinderdagverblijf, waar hij toen nog 25 kinderen en drie leidsters vasthield. Scherpschutters joegen de man twee kogels door het hoofd. Aanvankelijk was ge meld dat de gijzelnemer dood was, later bleek hij zeer ernstig gewond te zijn. Premier Juncker zei dat de politie wel moest in grijpen nadat de gijzelnemer, een 39-jarige Luxemburger van Tunesische afkomst, huilende kinderen aan de telefoon had laten komen. De Internationale Federatie van Journalisten be kritiseerde het gebruik van een camera door de politie, en zei dat misdadigers journalisten in de toekomst als schietschijf zul len beschouwen. SONY CHEMICALS EUROPE B.V. ny Chemicals Europe (SCE) In Hoofddorp produceert en verkoopt voor de Europese markt ïrmal transfer ribbon (TTR: technologisch hoogwaardige drukinktlinten voor barcode toe- jssingen op labels e.d.). In déze typische supply-business naar Europese distributeurs en - |nterfabrikanten, is SCE wereldwijd marktleider. In Europa (tweede positie) realiseren wij i groei die sterker is dan de marktgroei. Wij zoeken op korte termijn een: INTERNATIONAL KEY ACCOUNT MANAGER (M/V) jze functie ben Je verantwoordelijk voor relatie- en ordermanagement (80% tijd, waarvan telefonisch), in de West- en Zuid-Europese markten (20% tijd nieuwe klanten). Dit In nau- i samenwerking met ons customer response team. beschikt over een gedegen verkoopachtergrond, einige jaren ervaring in een internationa- business-to-business omgeving en minimaal een HBO werk- en denkniveau. In verband it de intensieve telefonische contacten met onze internationale klanten, is een goede ken- van de Engelse- en de Franse- en/of de Duitse taal van essentieel belang, eftijdsindicatie: 25-38 jaar. efwoorden: relatiebeheer; inlevingsvermogen in kwaliteitseisen; wekelijkse omzetresulta- onderhandelingsvaardigheid; affiniteit met techniek, de verpakkingsbranche en/of de ipply-business; internationaal reizen (max. 25% tijd). ïze organisatie kent een prima teamgeest en is te omschrijven als inforrheel, flexibel, met n grote mate van vrijheid. Prestaties naar onze ambitieuze doelstellingen worden uitste- nd gehonoreerd. Nieuwe producten en organisatiegroet bieden vele mogelijkheden. UNIEKE KANS IN DYNAMISCHE, STERK GROEIENDE ORGANISATIE Stuur je Engelstalige sollicitatie met C.V. naar Sony Chemicals Europe B.V. La.v. de heer Hans Mooren, Diamantlaan 27,2132 WV Hoofddorp (hmoorenQsonychemicals.nl).y moskou frank hendrickx correspondent In Rusland groeit de onvrede over de oorlog in Tsjetsjenië. Het haast grenze loze geweld ten spijt, is de 'orde' in de opstandige deelrepubliek verre van hersteld. De rebellen plegen aanslag na aanslag. De media schrijven pessimis tische commentaren. „Waar komen die bandieten vandaan? We hadden Tsjetsjenië toch veroverd?" Grozny is sinds februari in handen van het Russische leger. De hoofdstad van Tsjetsjenië is sindsdien 'gezuiverd' van terroristische elementen, aldus de offici ële versie. Een opsomming van recente gevechten geeft een ander beeld van de nieuwe 'orde'. Zo yiel afgelopen zater dag een kleine groep rebellen een con trolepost in Grozny aan. Resultaat: twee politieagenten en één soldaat overleden en twee soldaten raakten gewond. Op dezelfde dag reed een patrouille in Grozny op een mijn. Resultaat: zes zwaar gewonden. In de nacht van maandag op dinsdag vond een drie uur durend vuurgevecht plaats. Resultaat: één gewonde. Dinsdagavond reed de wagen van de op één na hoogste rege ringsfunctionaris in Tsjetsjenië even buiten Grozny op een landmijn. De functionaris liet het leven, net als de lo co-burgemeester van Grozny die hem vergezelde. De burgemeester zelf raakte zwaar gewond. Het was voor het eerst dat een hoge regeringsfunctionaris werd gedood. Woensdag ontplofte een verge lijkbare mijn bij een legerbasis in Volgo grad, ongeveer 500 kilometer noordoos telijk van Tsjetsjenië. Daarbij overleden twee soldaten en raakten er elf zwaar ge wond. Het is onduidelijk wie achter deze aanslag zit, maar de eerste verdachten zijn Tsjetsjeense terroristen. President Poetin reageerde op zijn bekende koele wijze: „Er zal een adequaat antwoord komen." De zelfverzekerdheid van Poe tin ten spijt, groeit de twijfel in Rusland. De dood van de hooggeplaatste functio naris is extra pijnlijk, omdat de Russen even daarvoor een campagne hadden aangekondigd die de Tsjetsjeense krijgs heren zou moeten 'vernietigen'. Boven dien had de burgemeester van Grozny de dreigementen van rebellen in het ver leden afgedaan als onzin. „Er is niets om bang voor te zijn in mijn stad." Hij ligt nu in een ziekenhuis. Rebellenleider Sja- mil Basajev heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Er dreigt voor president Poetin een omslag van de stemming in het land. De Russische krant Moskouski Komsomolets schrijft inktzwarte commentaren. „Waar komen al deze bandieten vandaan? We hadden Grozny toch veroverd? Op het eerste ge zicht lijkt het ongelooflijk, maar in wer kelijkheid is het volkomen normaal. Ons leger zit in de bergen achter terroristen aan, terwijl de bandieten samen met de civiele bevolking in kleine groepjes te rugkeren naar Grozny. Ze kennen iedere sluipweg. Ze plegen hun aanslag en worden weer burger. Tot de volgende aanslag." Afgelopen maandag is het le ger een nieuw offensief begonnen in het bergachtig, zuidelijk gebied van Tsjetsje nië. De successen worden breed uitge meten door de propagandamachine van de Russische regering, maar zijn oncon troleerbaar, In het vierdaagse offensief zouden honderd rebellen gedood zijn. Vierhonderd anderen zitten als ratten in de val. Rebellenleider Basajev verwijst deze beweringen naar het rijk der fabe len op zijn website www.kavkaz.org. Het Russische offensief in het Zuiden is 'bluf, aldus de Basajev, die volgens Rus sen halfdood was. Donderdag gingen geruchten dat de Tsjetsjeense leider Ma- schadov gewond zou zijn, maar ook dat kon niet bevestigd worden. De guerrilla oorlog is in volle gang, iets wat Russi sche functionarissen nauwelijks nog ontkennen. Het Russische leger heeft het grootste gedeelte van Tsjetsjenië ver overd, maar wordt nu voortdurend in hinderlagen gelokt. Waar de bezetting van Tsjetsjenië toe moet leiden, blijft ook dit keer onduidelijk. De gezagheb bende krant Kommersant heeft het opti misme inmiddels laten varen. „Voor de rebellen hoeft er niets te veranderen. Zij zijn tevreden met de huidige situatie, nauwkeurig omschreven door Basajev: 'We zullen overal en nergens zijn. De Russen zullen in permanente angst ver keren'." Des te verrassender is het dat in Moskou plotseling stemmen opklinken om het oorlogsgebied uit breiden. On der anderen minister van buitenlandse zaken Ivanov opperde de suggestie Af ghanistan te bombarderen. Afghanistan ondersteunt de rebellen en herbergt meerdere trainingskampen voor Tsje tsjeense strijders. I let animo voor een nieuw avontuur lijkt echter klein in Rus land. De krant Novaja Gazeta reageerde ronduit cynisch. „Het land heeft een te kort aan soldaten. De mobilisatie van nieuwe manschappen voor Tsjetsjenië is volkomen mislukt. Soldaten wiens con tract al lang is afgelopen sterven in Tsje tsjenië. Wat krijgen we als de agressie te gen Afghanistan doorgaat? Volksmobili satie?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5