De verloren onschuld van Ierland ZATERDAG 2 JUNI 2000 Grote zorgen om uitdijende drugsscene De begraafplaats in Banstra met het graf waar de gebroeders Costello begraven liggen. foto cpd ferdi schrooten Ierland, het groene eiland metz'n goedlachse bier- en whiskeydrinkende volkje is al lang niet meer het armetierige zorgenkindje van de Europese Unie. Maar de 'Keltische Tijger' betaalteen hoge prijs voor zijn economische bloei. In rap tempo is de dunbevolkte eilandrepubliek uitgegroeid tot nieuw wingewest voor Nederlandse xtc-fabrikanten. Een toekomst als entree tot Europa voor opiaten en cannabis uit andere continenten gloort. De harde strijd tegen drugs, kort geleden nog zó succesvol, keert zich nu tegen deleren. „Die moorden in Scheveningen zijn een voorproefje van wat ons hier te wachten staat. M M t ie vanuit Nederland over de M# Ierse zee komt aanvliegen ziet het al van grote afstand: Ierlands enorme en grillige kustlijn. Door al le fjorden is het een helse klus om het land te behoeden voor invoer van verdovende mid delen via het omringende zeewater. Koeriers die drugs met kleine porties via de luchtha vens binnensmokkelen zijn er ook in over vloed. Door de toegenomen welvaart en steeds goedkopere vliegtickets reizen Ieren meer dan ooit tevoren. Joe Tobin, drugsexpert en topfunctionaris van de Ierse douane, gevestigd in het impo sante Dublin Castle in 's lands hoofdstad: „Vorig jaar telde alleen Dublin Airport al twaalf miljoen reizigers, op 3,5 miljoen Ieren. Tien jaar geleden was het nog maar de helft." Met de regelmaat van de klok houden douaniers drugskoeriers aan, vaak Ieren die als gastarbeider in een ander land van de Eu ropese Unie werken en op de weg naar huis illegaal een zakcentje bijverdienen. Tobin: „De meesten komen uit Amsterdam. Ze slik ken de drugs in bolletjes in of we vinden het met tape geplakt op hun lichaam." Zo nu en dan slagen politie, douane en marine erin grotere partijen drugs te onder scheppen die criminelen via de zee proberen binnen te smokkelen. Het lijkt een aardige prestatie voor een land dat twee keer zo groot is als Nederland, maar met 11.230 - hoofdzakelijk ongewapende - agenten slechts een kwart van het aantal dienders in Nederland heeft. In februari pakte de douane nog een grote partij van 180.000 xtc-pillen uit Nederland met een geschatte straatwaarde van een klei ne zes miljoen gulden. Echt kassa was het met de megavangst op de motorcruiser Pos- eidonia, afgelopen november. Tien kilometer voor de kust van de havenstad Cork in het zuiden onderschepte de marine het schip - waarvan de bemanning zei onderweg naar Nederland te zijn - met voor ruim veertig miljoen gulden aan cannabis aan boord. Moeilijkheid Volgens officiële cijfers heeft de Ierse douane vorig jaar drugs ter waarde van bijna zeven tig miljoen gulden in beslag genomen. Luite nant Brian Fitzgerald, als bevelhebber van het marineschip Ciara verantwoordelijk voor de Poseidonia-vangst: „Nu met name de Amerikaanse kust maar ook de Europese kusten steeds beter beveiligd worden, wijken steeds meer drugscriminelen uit naar Ier land. Onze kust is nu eenmaal heel moeilijk te bewaken. Zeker nu steeds meer mensen door de toegenomen welvaart een boot kun nen kopen en iedere amateur met handzame satelliet-navigatieapparatuur ter grootte van een tv-afstandsbediening een schip aan land kan brengen." In totaal heeft de marine acht boten voor kustpatrouilles. Met het grootse oppervlak aan territoriale wateren van alle EU-lidsta- ten, is dat erg weinig. Schrijnender echter is dat door personeelstekorten boten bij lange na niet maximaal inzetbaar zijn. Juist daarom is de aanstaande rechtszaak tegen de bemanning van de Poseidonia, die steeds heeft beweerd onderweg te zijn ge weest naar 'Holland', voor de Ierse autoritei ten van het grootste belang. Fitzgerald: „Het gevaar dreigt dat Ierland een voorportaal wordt voor drugsinvoer naar de EU. Wie eenmaal Ierland binnen is, kan binnen de EU immers vrij reizen. Met jarenlange ge vangenisstraffen in de Poseidonia-zaak wil len we de drugswereld laten zien dat Ierland maar beter gemeden kan worden." Harde taal die typerend is voor de wijze waarop de Ierse overheid de laatste jaren het drugsgevaar bevecht. Qua bedreiging is dat al meer dan eens vergeleken met het terro risme rond het conflict in Noord-Ierland. Het startpunt voor de heksenjacht op drugs criminelen was 1996, toen twee gangsters misdaadverslaggeefster Veronica Guerin op straat doodschoten. Voorafgaand daaraan haddên burgers uit woede over de voortwoe kerende drugsepidemie - toen nog met na me een heroïneplaag - al her en der het recht in eigen hand genomen. Dealers en junks waren de slachtoffers. Kort daarna kwam de Ierse overheid met fikse aanscherpingen van de wetgeving en -uitbreiding van bevoegdheden voor de Ierse politie, de Garda Siochana. In korte tijd wist de politie honderdvijftig drugscriminelen te arresteren, van wie bij de minste of geringste verdenking voor miljoenen aan bezittingen in beslag mochten worden genomen. In ok tober hoopt de Garda haar grootste slag tot nu toe te slaan door voor omgerekend ruim tien miljoen gulden aan bezittingen te 'pluk ken' van topcrimineel John Gilligan, die twee reeds veroordeelde mannen de opdracht zou hebben gegeven Guerin te vermoorden. „De wetgeving voor inbeslagnames is een doorslaand succes", zegt Noel White, hoofd van de nationale drugseenheid in Dublin. Trots wijst hij op een groot aantal topfiguren uit Ierlands onderwereld, die na de moord op Veronica Guerin hun heil zochten in het buitenland, onder meer in Nederland met pleisterplaatsen in met name Amsterdam, maar ook Den Haag en Rijswijk. In het pol derland is Engels immers de tweede taal, de straffen op drugsdelicten zijn er lager en Ne derland geldt voor menigeen nog steeds als een soort 'drugssupermarkt'. De diaspora van 'big players' heeft volgens White alleen maar goeds gebracht, voor Ier land althans. „Waar we in 1980 nog 100.000 strafbare feiten hadden, was dat vorig jaar afgenomen tot 93.000. Ierland is gewoon niet meer interessant voor drugscriminelen. Ons harde optreden schrikt hen af en bovendien: wat valt er nou te verdienen in een land met 3,5 miljoen inwoners?" Woede Het zijn redeneringen die critici van Ierlands 'war on drugs' woedend maken. Paul O'Ma- hony, een expert op het gebied van drugs en misdaad aan Trinity College in Dublin: „Die cijfers zeggen mij niks. Het is nu al zo ver dat een paar straten van mijn huis in Clontarf (een betere buitenwijk van Dublin) drugsru zies met wapens worden beslecht zonder dat de politie wat doet." Met veel andere critici van het harde Ierse systeem pleit hij voor een liberalisering van de drugsaanpak. Hij wijst daarvoor naar Ne derland. „De eerste projecten waarbij heroï- nejunks methadon krijgen leiden al tot een aanmerkelijke daling van de criminaliteit. Het zou goed zijn als er ook minder hyste risch wordt gereageerd op bijvoorbeeld xtc. Een keihard verbod op alle drugs maakt de handel voor criminelen alleen maar lucra tief." Dat geldt zeker in het land dat zich heeft omgedoopt tot de 'Keltische Tijger'. „Ierland mag dan wel klein zijn en relatief weinig in woners hebben, voor xtc is het een groeien de afzetmarkt", zegt O'Mahony. „Door onze sterk groeiende economie neemt de vraag naar die trendy partydrug enorm toe. En Ie ren houden niet van half werk: het is alles of niks, net als met alcohol. Dus óf ze worden geheelonthouder, óf ze gaan zich er hele maal aan te buiten." De groeimarkt voor xtc weerspiegelt zich ook in de officiële cijfers, al bieden die geen beeld van de totale handel. In topjaar 1995 - vlak voor de Guerin-moord - werd voor bijna een miljoen gulden aan pillen in beslag ge nomen. Daarna tuimelden de xtc-inbeslag- names tot een straatwaarde van nog geen vijf mille in 1998. Maar vorig jaar brak plots weer alle records met vangsten ter waarde van in totaal bijna twee miljoen gulden. In bijna alle gevallen was en is de xtc af komstig uit Nederland. „Xtc is een echte plaag aan het worden. Je ziet het niet alleen meer in Dublin en andere grote steden, maar ook in dorpjes in de plattelandsgebieden", zegt wetenschapper O'Mahony. Ennis en Bansha, de twee Ideine plaatsen waar de drie Ieren vandaan kwamen die eind april in Scheveningen werden vermoord, zijn type rend voor de uitdijende drugsscene. Een rondvraag in jongerenpub Grace McArthys in Ennis, een groot dorp met zo'n 20.000 in woners aan de oostkant van Ierland, leert dat er op uitgaansavonden volop partydrugs cir culeren. „Jongens die tijdelijk werken in Ne derland nemen het mee naar hier om zo wat extra's te verdienen", vertelt een jongen. „Ze hebben deze tent hier zelfs een tijd gesloten vanwege de drugs." 'Als een ziekte' In Bansha, een gehucht bij Tipperary waar je in luttele seconden doorheen rijdt, is xtc al net zo'n probleem, alle waarschuwingen in folders en zelfs aan de binnenkant van uri noirs in bars ten spijt. „Ach, zoveel jongeren zitten hier tegenwoordig aan de drugs. Het verspreidt zich als een ziekte", zegt de be jaarde Aemonn Roche, die net met zijn hondje van de begraafplaats komt. Een bloe menzee op het nog verse graf van de in Scheveningen vermoorde broers Vincent (29) en Morgan Costello (21) wekt de indruk van een rouwende gemeenschap. „Natuurlijk is het erg wat er gebeurd is. Maar als ze niet waren vermoord, hadden ze die troep mee naar hier genomen en onze jeugd ermee vergiftigd", zegt de oude man. Weinigen in Bansha geloven in de onschuld van de twee broers. „Je zag hen nooit met dure auto's of chique kleren. Maar ze moe ten wel in de drugs hebben gezeten en zo op iemands tenen hebben gestaan, anders ge beurt zoiets niet", zegt Josi Buüer, eigenares se van de kiosk recht tegenover de begraaf plaats. Paul Williams, criminoloog en misdaad journalist, denkt net als veel landgenoten dat de vermoorde drie geen grote gangsters wa ren. „Ze waren soldaten, voetvolk. Waar schijnlijk naïeve jonge mannen die dachten dat ze gauw rijk konden worden met xtc. Maar ze hebben onderschat in wat voor een gevaarlijke wereld ze terecht waren geko men." De verslaggever van zondagskrant Sunday World en schrijver van bestsellers over grote Ierse criminelen zegt dat het appartement van het drietal in Scheveningen tot drie keer toe is bezocht door John Cunningham. Deze Ierse topcrimineel schokte in de jaren tachtig heel Ierland door de vrouw van bierbrouwer Guinness te kidnappen. Hij staat ook te boek als een grote drugsgangster die de voorbije jaren is uitgeweken naar Nederland. „Maar dat maakt die drie vermoorde jongens nog lang niet tot topcriminelen." Grof geweld In een land dat decennia bekend stond om zijn lage en relatief onschuldige criminaliteit, hebben de Ierse 'big players' een geweldda dige reputatie. „Voor een groot deel is dat de schuld van het repressieve overheidsbeleid", Zegt O'Mahony. „Dat heeft heel even goed gewerkt. Maar ondanks dat veel grote jon gens naar het buitenland zijn uitgeweken is de import en verkoop van drugs hier er niet minder om geworden. De oorlog tegen drugs heeft de handel er alleen maar interessanter op gemaakt. De risico's zijn hoog, dus de prijzen van drugs ook. Meer dan ooit zijn cri minelen bereid om met grof geweld van zich af te bijten." Het gevolg is een scherpe toename in het aantal drugsmoorden. Alleen al in de eerste vijf maanden van dit jaar zijn er negen drugsmoorden gepleegd, inclusief de drie jongste moorden in Scheveningen. O'Maho ny: „Het jaar voor de moord op journaliste Veronica Guerin was met twaalf drugsmoor den een dieptepunt. We zijn in 2000 dus hard op weg naar een nieuw record." In Ierland wordt er ernstig rekening mee gehouden dat als gewelddadig te boek staan de Oost-Europese criminelen betrokken wa ren bij de Scheveningse moordpartij. Daarbij zouden twee van de drie slachtoffers voor hun dood isolatieschuim ingespoten hebben gekregen en vervolgens ernstig zijn verminkt. „Nog even en we hebben hier ons eigen 'Scheveningen'", zegt O'Mahony. „Door de terroristen van de IRA hebben onze crimine len wel geleerd wat afschrikwekkend geweld is. En anders leren ze het wel van de Oost- Europeanen, die zich ook in Ierland zullen vestigen." Aanwijzingen daarvoor zijn er nog niet, al wordt gevreesd dat de asielzoekersstroom naar de 'booming' Keltische Tijger ook min der frisse figuren naar Ierland brengt. De drugswereld in de eilandrepubliek wordt nu hoofdzakelijk nog geleid door Ierse bendelei ders, afkomstig uit het harde leven in de ar beidersklasse. Via een clansysteem schake len ze familieleden en bekenden in het thuis land in voor de drugshandel 'back home'. Maar verandering is op til. „Gisteren had ik twee Russen in mijn auto, die duidelijk in Dublin waren voor een drugsdeal", zegt taxi chauffeur Gerhard. De Oostenrijker van ge boorte weet dat Ierland al jaren interessant is voor drugshandelaren. „In de jaren dat ik door Europa reed op de vrachtwagen, ben ik vaak gevraagd een pakketje mee te nemen", zegt hij, plots wijzend naar een pand nabij het Parliament Hotel in hartje Dublin. „Daar heb ik die twee Russen afgezet. Met mobiele telefoons hielden ze de hele tijd contact met twee andere Oost-Europese types, waarna ze van die computertassen aan elkaar overhan digden." De autoriteiten hebben het niet graag over 'dit soort cowboyverhalen'. Ze blijven liever bij hun feiten en plannen. Trots verkondigt de douane aan het personeel op de luchtha vens van Cork en Dublin binnenkort te zul len verdubbelen. En de marine krijgt vijf nieuwe, meer geavanceerde boten in de strijd tegen drugs. „We moeten wel. De cri minelen worden almaar gehaaider", zegt lui tenant Fitzgerald van de marinebasis nabij Cork. Hij vreest een nieuwe trend: het zoge heten 'coopering'. „Dan leggen criminelen een enorme oceaanstomer vol drugs buiten de territoriale wateren, buiten onze be voegdheden. Een kleiner schip pikt vervol gens steeds beperkte hoeveelheden op bij de 'groothandel' om die af te leveren. Dat is laatst nog gebeurd met een sleepboot uit Rotterdam met een Nederlandse schipper, die in onze armen gedreven werd door slecht weer." De stelling dat Ierland in betekenis toe neemt als doorvoerland voor de internatio nale drugshandel wordt overigens door Noel White van de nationale drugseenheid fel be streden. „Waarom zouden drugscriminelen naar Ierland komen als Spanje en Frankrijk vergelijkbare lange, moeilijk te controleren kustlijnen hebben en veel dichter bij de uit eindelijke klant liggen?" Klinklare onzin, vindt wetenschapper O'Mahony. „Er komen hier partijen drugs hinnen die vele malen groter zijn dan wat de Ierse markt aankan. Dat is dus voor doorvoer naar andere EU-landen." Journalist Williams denkt dat de marine 'zeker nog tien schepen' nodig heeft om de Ierse kust als westelijke toegangspoort tot de EU te kunnen beschermen tegen drugstrans porten. „Op zich mag Ierland daar best wel eens wat geld voor uittrekken. Het land is tot bloei gekomen door miljarden aan subsidies vanuit Brussel, opgebracht door belastingbe talers in heel de HU. Die mag je dan toch op z'n minst een veilige buitengrens garande ren." FERDI SCHROOTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49