Pep in de sportschool yy\ ZATERDAG 2 JUNI 2000 'Ze hebben er de gevaarlijkste rotzooi voor over' Nog in de wintervacht of een paar pondjes te veel, in de sportschool komt het wel goed. Dat geldt ook voor slappe, uitgezakte lichamen of magere lijven die maar net de winter hebben overleefd. Flink trainen. En als dat niet genoeg is, dan is er altijd wel een kuurtje om Moeder Natuur een handje te helpen. Voor het allesoverheersende schoonheidsideaal bestaan er geen risico's. Het strand lonkt. En dus de greep naar anabole steroïden, groeihormonen, smartdrugs, synthetische afslankers, amfetaminen en schildklierpreparaten. e gemiddelde sportschool- U bezoeker wil er eigenlijk JÊL^r alleen maar een beetje goed uitzien. Maar dat moet dan altijd bin nen een paar weken of maanden gebeuren en dat gaat natuurlijk niet." Na jaren ver baast Reris van Kleij van het Nederlands Centrum voor Dopingvraagstukken (NeCe- Do) in Rotterdam zich er nog steeds over. „Er is zo weinig kennis over doping en de werking van het eigen lichaam. Dat geldt zelfs voor topsporters. Er zijn mensen, die al les voor hun uiterlijk over hebben. Lukt het niet op de traditionele manier, dan maar via doping." Dat gebeurt vaak bijna als vanzelf. Vooral omdat er in Nederland toch al een voedings bodem bestaat voor een pillencultuur. Voe dingssupplementen en vitaminepreparaten zijn niet aan te slepen. De stap naar doping is dan ook niet zo groot als. wel gedacht. Val kuilen en risicogroepen te over. Vooral men sen die maar lukraak elk middeltje bestellen op homeshopping-tv zijn zo'n risicogroep. „Ze rollen zich een breuk op een stuk plastic zonder dat er iets gebeurt of ze knappen af op die pieper die afgaat wanneer ze hun buik ontspannen. Dat ding werkt ook al niet. Die mensen zijn zo bezeten van een slank of juist gespierd lichaam, dat ze er echt alles voor over hebben. Zelfs de gevaarlijkste rotzooi." Rens van Kleij is afgestudeerd bewegings wetenschapper en doet de public relations voor het NeCeDo. Een belangrijk deel van zijn tijd gaat zitten in de voorlichting aan (top)sporters en recreanten. Hij blijft zich verbazen over de onwetendheid en het ge mak waarmee naar dopingmiddelen wordt gegrepen. „Je lichaam in gevaar brengen voor een schoonheidsideaal is het stomste- wat je kunt doen. In doping bestaan geen wondermiddelen, alleen maar levensgevaar lijke producten. Mensen worden maakt met de vermeende werking van een product zonder alle risico's te kennen. Wij proberen hen goed voor te lichten. Soms helpt het, soms niet. Er zijn ook mensen die het gewoon niet willen weten", stelt Van Kleij. De weg naar doping is in bijna alle geval len identiek. „Mensen beginnen enthousiast te trainen of te sporten, maar als na verloop van tijd het resultaat uitblijft, gaan ze zich af vragen of ze het wel goed doen. Waarschijn lijk is er niemand die hen ooit heeft verteld dat Je met bodybuilding op natuurlijke basis anderhalf tot drie kilo per jaar aan spiermas sa kunt toenemen. Toegegeven, dat is niet zo veel, maar zo zit het menselijk lichaam nu eenmaal in elkaar. Om een gespierd lichaam te krijgen moet je lang trainen en geduld hebben. En dat is nu precies wat de gemid delde sportschoolbezoeker niet heeft. Die wil resultaten zien en die krijgt hij het snelste met anabole steroïden." Vaste ritmes Met behulp van anabole steroïden kun je in acht tot tien weken drie tot vijf kilo aanko men door groei van de spiermassa. Met zwa re androgene (vermannelijkende) anabolen zelfs tien kilo of meer. Het begint voor veel .sporters heel onschuldig met Decadurabo- lin, een milde anabole steroïde, bijna liefko zend Decaatje genoemd. Van Kleij: „In de praktijk verwachten sporters meer zichtbaar resultaat dan met dit product kan worden bereikt. Voor snelle optische resultaten is het vaak te mild, dus wordt er al gauw naar zwaardere middelen gegrepen. Soms zelfs meerdere middelen tegelijk. Grenzen wor den makkelijk verlegd. Als je niet oppast, zit je binnen de kortste keren aan zeer zware en levensgevaarlijke anabolen steroïden." Eenmaal in het circuit vervallen gebruikers in vaste ritmes van kuren, bijwerldngen on derdrukken, afkicken en opnieuw kuren. „De met anabole steroïden opgebouwde spier massa is niet blijvend. Na verloop van tijd raak je de kilo's ook weer kwijt. Dus gaan mensen opnieuw kuren en altijd zwaarder dan de vorige keer. Anabolengebruik kent ook nog een aantal, per product verschillen de, geestelijke en lichamelijke bijwerkingen. Die variëren van chronische hoofdpijn, sla peloosheid, duizeligheid, concentratieverlies en maagbloedingen tot psychosen, onbe heersbaar agressief gedrag, een krimpend scrotum, verminderend libido, hartkwalen en leveraandoeningen. Stop je met een kuur, dan weet je helemaal niet wat je overkomt. Sommigen bodybuilders kuren daarom per manent. Daar gaat je lichaam aan kapot", -zegt Van Kleij. Verstoring Anabole (spierversterkende) androgene (ver mannelijkende) steroïden vormen de verza melnaam voor synthetisch vervaardigde va rianten op het mannelijk geslachtshormoon testosteron. „Testosteron bevordert de aan maak van spiermassa. Het verhoogt het ren dement van j training", zegt van Kleij. „Het pro bleem is echter dat elk gezond lichaam al alles aanmaakt wat nodig is om te functioneren. Alles wat extra wordt toegevoegd verstoort de balans in het li chaam. In normale om standigheden wordt elke onbalans door het lichaam zelf weer gecorrigeerd. Maar het extern toedie nen van hormonen, steroïden of testoste ron heeft tot gevolg dat het lichaam deze stoffen zelf niet meer aan maakt. Je legt de hele produc tie plat." Van Kleij kan er moeilijk bij dat mensen zo weinig respect voor de werking van hun ei gen lichaam hebben. „Het lichaam is een zeer verfijnde, zelfregulerende machine. Je gaat knoeien aan een motor die perfect in balans is. Daar kom je wel achter op het mo ment dat je stopt met een kuur. Dan zal het geruime tijd duren voor het lichaam zijn ou de functies weer opneemt." Om dat proces te versnellen wordt na een behoorlijke ana- bolenkuur vaak weer een 'opstartkuur' geno men. Deze zogenoemde opstarters zijn mid delen die het lichaam een handje moeten helpen bij het weer zelf aanmaken van tes tosteron. „Die kuur werkt ook maar zolang ILLUSTRATIE'SYLVIA BUCZYNSKI de kuur duurt. De grote klap komt toch wel een keer, namelijk wanneer de opstartkuur is afgelopen. Feitelijk ben je na een zware anabolenkuur impo tent. In elk geval tijdelijk en soms ook blij vend," aldus Van Kleij. De tientallen geestelijke en lichamelijke bijwerkingen van een anabole steroïden- kuur ten spijt hebben experimentele gebruikers ontdekt dat de spierop- bouwende effecten van anabolen versterkt worden door deze te com bineren met groeihormonen en in suline of een combinatie van beide. Bijkomend voordeel is dat groeihor monen niet op te sporen zijn. Groeihormonen starten processen op die de botgroei, de spiergroei en de stofwisseling aansturen. „Levensgevaarlijk meent Rens van Kleij. Groeihormonen stimuleren de afbraak van de vetreserves tot vetzuren en remmen tegelijkertijd de opname van glucose (brand stof) door het lichaam af. Daardoor wordt niet glucose, maar vetzuren de voornaamste brandstof. „Je verbrandt dus vetweefsel, maar er zit wel een gevaar aan deze metho de, namelijk dat de bloedsuikerspiegel zo sterk stijgt dat het gevaarlijke waarden be reikt. Je wordt min of meer tijdelijk suikerpa tiënt." Typerend voor het dopinggebruik zijn de aanvullende middelen die worden geslikt om de'bijwerkingen of negatieve gevolgen van de doping te onderdrukken. In het geval van de groeihormonen bijvoorbeeld is het voor deel (het remmen van de glucose-op- name) ook een nadeel. Te weinig glucose leidt op den duur na melijk tot afbraak van spierei- witten en daarmee van de spiermassa. Precies het te genovergestelde dus van wat een bodybuilder wil bereiken. Maar dat kan weer worden verholpen met insuline, dat er voor zorgt dat er meer spie- U j reiwit kan worden opge- I' bouwd. Maar als je zelf veel insuline aan je li chaam toevoegt (een stof die het lichaam ook zelf aanmaakt) krijg je vol gens Van Kleij weer pro blemen met de energie toevoer naar de hersenen. „De kans dat je in coma raakt en daar blijvende hersenbeschadiging aan overhoudt is dan reëel aan wezig. Maar met de onbalans van groeihormoon en insuline is het leed nog niet geleden. De combinatie leidt ook tot een productiestop van het lichaamseigen insulineachtig groeihormoon factor 1 (IGF-1). Ook dit kan kunstmatig worden toegevoegd en dat gebeurt dan ook. Kunstmatig toegevoegde IGF-1 werkt aan vullend op het natuurlijke groeihor moon en laat werkelijk alles groeien in het lichaam. Dus ook kankercellen. Lever-, borst- en prostaatkanker zijn daarom een groot risico van IGF-1 gebruik." Onduidelijk Inmiddels hebben ook de zoge noemde smartdrugs hun intrede ge daan in het dopingcircuit. Vooral de partydrug GHB is bijzonder popu- j lair. Dit tot grote verbazing van de dopingexperts, want de werkzame *T dosis is voor iedereen sterk verschil- r lend en juist dat maakt het effect zo ^Onvoorspelbaar. Van Kleij: „Sterker t nog: de geleerden weten nog steeds I yniet precies wat GHB doet en waar- I jom. Op internet en in sportscholen f V» wordt het aangeboden als wonder middel. In sportscholen wordt het gebruikt als alternatief voor groeihor- V moon en anabole steroïden. Je krijgt J er ook vreselijk veel energie van zeg gen gebruikers, maar vooral de ver kopers. De handel in deze produc ten, groeihormonen, afslankers en anabole steroïden is in handen van het zwarte circuit", legt Van Kleij uit. „De meeste handelaren wor den er weliswaar niet rijk van, maar zij willen toch zo veel mo gelijk verkopen. Ze verschaffen daarom eenzijdige voorlichting. Over de negatieve aspecten spre ken de handelaren liever niet. GHB bijvoorbeeld stimuleert bij hoge do- I ses inderdaad de afgifte van groeihor monen. Maar ook de afgifte van Cortisol in het lichaam stijgt en dat breekt nu juist het spierweefsel af. Het gelukzalige gevoel om over ontzettend veel energie te beschik ken zal snel wegebben als een sporter een maal doorheeft dat het zijn zorgvuldig opge bouwde spierweefsel aan het verbranden is." Tegenover de 'groeiers' in de sportschool, staan de 'afvallers' in de fitnesscentra. Zowel mannelijke als vrouwelijke sporters zijn de centimeters liever kwijt dan rijk. Kilo's en centimeters kunnen met fysieke inspannin gen en verandering van het eetpatroon wor den verminderd, maar dat gaat velen niet snel genoeg. Daarom wordt er vaak naar kunstmatige middelen gegrepen. „Afslankmiddelen moeten vooral de vet- verbranding stimuleren. Dat gebeurt ener zijds door de temperatuur van het lichaam te verhogen waardoor er meer calorieën wor den verbrand en anderzijds de eetlust te remmen, zoals middelen op amfetamineba sis doen. Ook worden er schildklierhormo nen gebruikt, Die zetten de schildklier, ver antwoordelijk voor de verbranding van voedsel in het lichaam, een paar tandjes ho ger. „Als je gaat knoeien met de organen in je lichaam is het einde zoek", waarschuwt Van Kleij. „Je gaat er langzaam aan kapot. Overdag voel je je hyper, maar 's nachts kun je niet slapen. Het sloopt je helemaal. De zwaarste afslankmiddelen op amfeta minebasis hebben na hun hoogtepunt in de jaren zestig en zeventig terrein verloren. Ze waren vreselijk verslavend en zorgden voor ernstige psychische stoornissen. Je zou den ken dat je niemand hoeft uit te leggen dat deze middelen een aanslag op je lichaam zijn, maar de vraag naar mildere varianten als fentermine (Ionamin) en fenfluramine (Ponderal) is groot. Ook buiten sportscholen en fitnesscentra of op internet wordt er flink in gehandeld. Je kunt inderdaad gewichts verlies van enkele kilo's per week bereiken, maar de bijwerkingen hakken er flink in. Die variëren van afwijkingen aan lever en bijnier schors tot maagbloedingen, duizeligheid, aanhoudende zware hoofdpijnen, concen tratiestoornissen, sufheid en onverklaarbare agressiviteit. Voordatje daar aan begint moet je jezelf toch eens afvragen of het je al die el lende wel waard is. Vooral omdat de kilo's er toch weer aankomen." RONALD MASSAUT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45