Familiedrama in de Houtrakpolder ZATERDAG 2 JUNI 2000 Bommenwerper stortte op 30 januari 1944 op boerderij aan Machineweg Buiten huizen NAUERNA5CHE POLPER WE6TZANER POLPER de boerderij van familie Van der Bijl, Machineweg 10 'uigoord *;jru a A s »«ij. turnt xmmmmwmm™- y S De stolpboerderij van de familie Van der Bijl aan de Machineweg 10. De Lancaster vloog ter hoogte van de voordeur, verscholen achter de bomen, het woon gedeelte van de boerderij binnen. Het huis werd geheel vernield. Aan weerszijden van de boerderij staan de daglonerswoningen. foto familie van der bijl De Avro Lancaster Mk III met re gistratienummer JB 659 OF-J 'J-John' van het 97e 'Straits Settlements' squadron van de Royal Air For ce is op weg haar thuisbasis Bourn in Cam bridgeshire na een succesvolle bombarde- mentsvlucht op Berlijn. Het is nog een uur vliegen voordat de mannen thuis zijn. Boven de Houtrakpolder wordt het toestel van-onderen beslopen door een zwaar bewa pende Duitse nachtjager. De Australische ge zagvoerder Allan Robert Hart (22), co-piloot Leslie Clifton (24), Canadese bommenrichter Gordon Ivan Williams (21) en staartschutter Charles Melville Price (30), boordschutter Douglas Frederick Hicks (24), boordwerk tuigkundige William Joseph Jones (21) en de Australische navigator Harold James Boal (20) zijn kansloos. Hun toestel is'aan de on derzijde niet bewapend. Cor van der Bijl (42) en zijn vrouw Adrie (40) staan voor hun stolpboerderij aan de Machineweg naar het luchtgevecht te kijken. Het is een koude, heldere winteravond. Stre pen liehtspoormunitie doorkruisen de he mel. Een indrukwekkend schouwspel. Dan wordt de Lancaster beschoten. Een korte vuurstoot uit Duitse mitrailleurs treft de .brandstoftanks van de bommenwerper. Het toestel staat meteen in lichterlaaie. Met een hoog, gierend geluid begint het toestel aan een duikvlucht. Het is tien over tien 's avonds. De negen kinderen van Cor en Adrie sla pen. De vier zoontjes Harry (5), Johan (4), Tonny (3) en Wim (11) liggen bij elkaar op een slaapkamer linksboven de voordeur. De dochters Agnes (14), Paula (12), Ria (9), Ber- nadette (7) delen een kamer langs de rech terzijde van de boerderij. Baby Ida (1) ligt op de slaapkamer van Cor en Adrie. Vlak voordat het toestel neerstort vlucht Adrie nog naar binnen om kleine Ida te ha len. Haar man blijft buiten. Enkele seconden later boort het brandende toestel zich in de voorgevel en het woongedeelte van de boer derij. De kelder onder het huis bezwijkt. De klap slaat een krater van vijf meter diep. Brokstukken -dakpannen, balken, stenen, huisraad- van de boerderij vallen in het gat. Er onstaat een vuurzee door brandende vliegtuigbrandstof. 'Heden, 'Zondag 30 Januari 1944, om streeks 22.05 uur, hoorden wij boven den Houtrakpolder te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, aan het schieten met mi trailleurs, dat er een luchtgevecht plaats had. Wij begaven ons naar buiten op het erf van de boerderij, toen wij zagen, dat er een brandend vliegtuig naar beneden stortte op de boerderij van Cornelis van der Bijl, aan den Machineiveg No. 10 te Haarlemmerlie de en Spaarnwoude.' (getuigeverklaring Antoon Cornelis Verkuyl (25), Machineweg No. 4, proces-verbaal nr. 75, 30 januari 1944, marechaussee groep Halfiveg) De nu 70-jarige Agnes en 66-jarige Ria van der Bijl liggen op dat moment met hun twee zusjes' in de slaapkamer aan de rechterzijde van het huis. De halve boerderij is door de klap weggeslagen. De slaapkamers op de eerste etage zijn naar beneden gezakt. Agnes wordt walcker door de klap. Ze hoort de paarden in de stal aan de achterzijde van de Boven de Houtrakpolder, tussen Haarlem en Amsterdam, wordt op 30 januari 1944 een Britse Lancaster bommenwerper door een Duitse nachtjager neergeschoten. Het toestel stort, in de uitgestrekte en vrijwel onbebouwde polder, precies neer op de boerderij van de familie Van der Bijl aan de Machineweg 10. Het gezin met negen kinderen wordt ruw uiteen gerukt. Alleen de vier oudste meisjes en een elfjarig jongetje overleven de ramp. lonershuisje woont, schiet te hulp. Hij dooft de vlammen met aarde en zand. Gorter helpt vervolgens Bernadette uit haar slaapkamer, haalt Paula onder een houten balk vandaan en vangt Wim op die ook uit de brandende resten van de boerderij is ontsnapt. Wim heeft brandwonden en verkeert in een shock toestand. Het ventje heeft tevergeefs gepro beerd zijn broertjes aan hun pyjamajasjes naar buiten te slepen. 'Vijf van de oudste kinderen van mijn broer zijn gered geworden, doch de vrouw van mijn broer met de vier jongste kinderen zijn helaas in de vlammen omgekomen en liggen nog onder de puinhoopen bedolven. De boerderij is door de brand totaal ver woest, alsmede het op stal staande vee, be staande uit negen paarden en drie koeien den geheelen inboedel en inventaris met lanbouwgereedschappen, een kapberg ge vuld met ongedorschen tanve, een hoeveel heid vlas en pootaardappelen.' (getuigever klaring Johannes Cornelis van der Bijl, oiut 52 jaar, Middenweg 24, proces-verbaal nr. 75, 30 januari 1944, marechaussee groep Halfweg) Vader en zoon worden met ernstige brand wonden door toegesnelde familieleden en buren naar een huis tegenover hun branden de boerderij gebracht. Kort daarna worden ze per ambulance naar ziekenhuis de Ma- riastichting in Haarlem vervoerd. Hoewel zwaar gewond door derdegraads brandwon den, kan Cor van der Bijl nog helder denken. Agnes: „Mijn vader vroeg waar onze moeder huis aan zijn zware verwondingen. Zijn en broertjes waren. Ik zei 'thuis'. Ik durfde vrouw Adrie en dochtertje Ida worden dan hem de waarheid niet te zeggen. Hij was in nog vermist. De vliegers worden op 4 en 8 fe- shock. Ik kon het niet aan om te vertellen dat bruari begraven op de begraafplaats aan de onze moeder, zus en drie broertjes waren Kerkhoflaan in Zwanenburg, omgekomen. Ik was pas veertien." Tussen de smeulende puinhopen worden 'De echtgenoote van de Cornelis Willi- een dag later Tonny, Harry en Johan gevon- brordus Johannes van der Bijl, genaamd den. Ook vinden de bergers verkoolde li- Adriana Cornelis Geerlruida de Koning, als- v.-.-r. en*ocht Na een kort luchtgevecht boven de uitgestrekte Houtrakpolder met een Duitse nachtjager stort de Lancaster OF-J 'J-John' neer op de boerderij van de familie Van der Bijl. De pijl geeft de ver moedelijke vliegrichting aan. chaamsdelen van piloot Allan Hart en bom menrichter Gordon Williams. Op diezelfde dag overlijdt Cor van der Bijl in het zieken- idSSt De gebouwen aan de Machineweg 10 zijn af gebroken. In de zwarte klei, op vijf meter diep te, zoekt de luchtmacht naar wrakstukken van het vliegtuig. Ook speuren de bergers naar overblijfselen en persoonlijke bezittingen van vijf vermiste bemanningsleden. Het neerge storte vliegtuig had vermoedelijk geen bom men meer bij zich. Wel veel brandstof. Op het terrein hangt een penetrante terpentinelucht. foto united photos de boer michel sqhnater boerderij tekeer gaan. De beesten zijn in pa niek graakt door de vlammenzee. Er woedt een felle brand. Door een gat in het dak weet Agnes in haar pyjama en op blote voeten te ontkomen. Ria staat al buiten. Vader Cor ziet het vliegtuig op de boerderij crashen. Hij krijgt brandende benzine over zich heen en vliegt onmiddellijk in brand. Piet Gorter (23), een knecht die enkele tien tallen meters naast de boerderij in een dag Tonny (3), Johan (4), Ida (1) en Harry (5) van der Bijl (v.l.n.r.) zijn bij de ramp in de Houtrakpol der omgekomen. De foto is in de zomer van 1943 gemaakt in het korenveld achter de boerderij. foto familie van der bijl ntede het jongste kind genaamd Ida Elisa beth Maria van der Bijl zijn tot op heden nog niet gevonden en bevinden zich nog on der de puinhoopen, of zijn onder den motor van het vliegtuig, die zeer diep in de mod der is gedrongen, terecht gekomen' (hoofd wachtmeester G. de Graajf, proces-verbaal nr. 75, 31 januari 1944, marechaussee groep Halfiveg) Op 4 februari worden onder het puin Adrie van der Bijl en haar dochtertje Ida gevonden. Adrie ligt bekneld onder de schoorsteen en kleine Ida is omgekomen door vallend puin. Ook worden lichaamsdelen en vijf laarzen van bemanningsleden van de Lancaster uit de puinhopen gehaald. Kort daarna staken de Duitsers de bergingswerkzaamheden. Het vliegtuig, met aan boord nog vijf beman ningsleden, is te diep in de klei weggezakt. De krater wordt gedicht met overblijfselen en puin van de boerderij. Een oom en neef van de familie Van der Bijl zetten het bedrijf na de oorlog op dezelfde plek voort. Vanwege de aanleg van de Afrikahaven na bij het dorpje Ruigoord is de Koninklijke Luchtmacht deze week begonnen met de berging van de wrakstukken van de Lancas ter en de zoektocht naar de vijf vermiste be manningsleden. Deskundigen van de lucht macht hebben goede hoop de stoffelijke res ten of persoonlijke bezittingen van de ach tergebleven bemanningsleden te vinden. Ag nes heeft haar trauma grotendeels verwerkt. Paula, Wim, Agnes, Bernadette en Ria van der Bijl bezochten maandag voor het eerst in 56 jaar gezamenlijk de plek waar hun boer derij heeft gestaan. COEN SPRINGELKAMP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43