ZATERDAGS BIJVOEGSEL Barre tijden voor voetbalhaters 'AT ZATERDAG 2 JUNI 200Q :idsch Dagblad wk a oetbal is zo saai, ik val erbij in slaap. Het kan mij geen wl moer schelen wie er wint. Ik houd wel van schaken en ook van wandelen, vooral in musea, maar het meest opwinden de spel is toch overspel. Ach, ied-er het zijne. Voetballiefhebbers houden niet van seks, dat is een bekend geheim. Ze gaan liever naar het voetbal kijken. En hun vrouwen zitten dan alleen thuis, de arme schatten. Veel van mijn beste vrienden zijn voetballers", zegt schrijver/dichter en filosoof Rudy Kous broek. Al weken zijn de Europese kampioen schappen voetbal" op veel plaatsen het ge sprek van de dag. Op het werk, bij de slager en tijdens de borrel. De conditie van Edgar Davids, de vraag welke spelers bondscoach Frank Rijkaard het veld in zal sturen en de positie van het Nederlands elftal ten opzich te van andere deelnemers aan Euro 2000 passeren de revue. Er wordt volop gewed- Straten worden rood-wit-jalauw of geheel oranje versierd en de bakker verkoopt alleen nog maar oranje-tompoucen. Iedereen lijkt in de ban van het komend toernooi. Niets is echter minder waar. Uit de jongste cijfers van het onderzoeksbureau Trendbox blijkt dat 23 procent van de Nederlandse be volking van zestien jaar en ouder absoluut niet naar het EK voetbal gaat kijken. Nog eens 21 procent kijkt alleen in bijzondere ge vallen, als het Nederlands elftal bijvoorbeeld de finale speelt. Dan blijft er nog een kleine meerderheid van 56 procent over die de wedstrijden op de voet volgt. Een kleine meerderheid waarvoor een rui me minderheid moet wijken, zo oordeelt menig voetbalhater. „Voetbal wordt ons op gedrongen", zegt de 19-jarige Rein van Zuur- en uit Rotterdam. „Het wordt steeds minder leuk in de stad. Overal is voetbal. In elke kroeg." Het meest belachelijke vindt hij nog de 'enorme hersenloze gorilla' (een immense afbeelding van voetballer Edgar Davids) op het gebouw van verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden, die volgens hem het hele stadsbeeld van de Maasstad verpest. Op internet roept Rein van Zuuren de Nederlan ders daarom op tot een boycot van de Oran je-sponsors. De internetsite Voetbal Zuigt! van Rotter dammer Martijn Janssen is inmiddels door 1709 voetbalhaters bekeken. Janssen stelde vorig jaar naar aanleiding van de voetbalrel len bij het kampioensfeest van Feyenoord een toptien van voetbal-ergernissen op. Bo venaan dit lijstje prijken de hooligans. Veel is er volgens Janssen niet bereikt om het scho rem tegen te houden. „Clubkaarten, drang hekken, politieverordeningen, het mocht niet veel baten." Op nummer twee staan de gebroeders De Boer die hij op internet 'de ir ritante ego-maniakale zelfpromotors' noemt. Na de tweeling van FC Barcelona komen op de derde plaats de voetbalcommentaren: - 'Voorbeschouwingen, tusöenbeschouwin- gen, nabeschouwingen. Waarom? Als ze nou nog intelligente vragen stellen, maar nee, het is een aaneenschakeling van clichés en nep- gepsychologiseer'. Klachten Dat veel voor voetbal moet wijken, onder vond ook de 31-jarige Ingrid Folst uit het Brabantse Terheijelen. Ze vierde twee jaar ge leden haar verjaardag op de dag dat Neder land op het WK in Frankrijk moest spelen. 'Het meest opwindende spel is toch overspel' De voetbalhater. Een liefhebber kan zich niet voorstellen dat hij bestaat. Voetbal is toch leuk, spannend en bovenal gezellig? Nee, vindt de hater. Voetbal is vervelend, gewelddadig en veel te commercieel. Met het Europees kampioenschap, dat zich bovendien voor een groot deel afspeelt in eigen land, gaat de Nederlandse voetbalhater barre tijden tegemoet. „Ik dacht: ik laat mijn verjaardag niet afhan gen van een potje voetbal. Zo eigenwijs ben ik wel. Maar ik heb het geweten. Mijn broer, een groot voetballiefhebber, belde af. Ik zei nog: de televisie zal vanavond vanzelf wel aan gaan. Maar hij wilde niet gestoord wor den tijdens het kijken. De meeste mensen kwamen wel gewoon maar drukten in de hal hun cadeau in mijn handen en liepen snel door naar de woonka mer waar de televisie stond. 'Hoeveel staat het?' was de eerste!vraag bij binnenkomst. Een deel van de groep heeft daadwerkelijk zitten kijken, maar ik zat met de rest lekker buiten. Ik heb een 2cwager die ook niet van voetbal houdt. Vroeger nog wel, maar sinds hij voor de ME werkt kan hij er niet meer van genieten. Er gebeuren zoveel absurde din gen." Ingrid Folst was iri 1998 niet de enige die schoon genoeg had van voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Bij de Consumentenbond regende het volgens een artikel uit Lion's Pers Agentschap die maand klachten over de overkill aan voetbal in de media. Andere sportbonden, zoals de Koninklijke Neder landse Hockey Bond, vonden dat zij werden achtergesteld. Aan hun toernooien werd aanzienlijk minder aandacht besteed en dat zat hen behoorlijk dwars. Namens de voetbsdhaters wilde de Consu mentenbond van de. toenmalige staatssecre taris Aad Nuis een twaalfde van het kijk- en luistergeld teruggestort hebben, want het WK duurde een volle maand. Het bleef ech ter bij een storm in een glas water. Over dit jaar heeft de Consumentenbond nog geen klachten binnen. Het heeft dit keer volgens een woordvoerder ook geen prioriteit. Klagen bij de Consumentenbond zal de 44-jarige Ton de Rijk uit Etten-Leur niet zo snel doen. „Zo'n hekel heb ik er niet aan. Maar het spel interesseert me maar heel wei nig. Wat ik tijdens het EK doe? Ik hoop dat het voetbal maar op één net wordt uitgezon den en anders zet ik gewoon een muziekje op." De Rijk heeft het geluk dat zijn collega's ook niet zulke voetballiefhebbers zijn. „Op maandag, zo na het weekend, wordt er nog wel eens over voetbal gesproken maar voor de rest valt het wel mee." Opvallend Uit onderzoek van Trendbox blijkt dat onder De Rijks leeftijdgenoten de meeste voetbal haters zitten. Maar liefst 35 procent van de 35- tot 49-jarigen houdt absoluut niet van voetbal. Dat is 12 procent hoger dan het ge middelde. Het zijn opvallend genoeg vooral de vijftigplussers die graag naar voetbal kij ken. Slechts vijftien procent van de senioren haat de balsport. De 24-jarige Angela de Jong uit Ouderkerk aan den IJssel hoort bij de 23 procent van de jongeren -16 tot 34 jaar - die beslist niet naar het EK zal kijken. Voor haar breken zware tij den aan. Ze heeft een vader en twee broer tjes die helemaal gek zijn van voetbal. „In elk gesprek haalt mijn vader wel iets over voet bal aan. Over die en die trainer, over die en die transfer. De televisie staat altijd op voet ARCHIEFFOTO'S bal. Nu ook, Engeland tegen Brazilië, zie ik. Heb medelij met mij komende zomer!" Hoewel ze voetbal maar een 'dom gedoe' vindt, heeft ze toch meegedaan met een 'pool' op haar werk. „Duitsland gaat winnen. Hoe ik dat zo zeker weet? Ik heb de voorspel lingen stiekem overgeschreven van iemand die bij een ander bedrijf ook aan een pool meedoet en er wel wat van af weet." De 26-jarige Anouk Bonekamp uit Zwolle laat zich niet door het voetbal kwellen en ontvlucht het land tijdens het Europees Kampioenschap. Samen met twee vriendin nen stapt ze in het vliegtuig voor een strand- vakantie in Turkije. „Ik ben niet principieel tegen voetbal, maar het interesseert me ge woon niet. Het Nederlands elftal gaat nog wel, maar met al die vage landjes kan ik niets." In november kreeg ze van het reisbu reau de tip om tijdens het EK op reis te gaan. In die periode zou het lekker goedkoop zijn, voorspelde het bureau. „Leuk, dachten wij." Woordvoerder Patricia Egelie van Holland International en Fit Vakanties bevestigt dat de reizen tijdens het EK een stuk goedkoper zijn. „Twee jaar geleden, tijdens het WK, werden we ineens geconfronteerd met terug lopende cijfers. Het was een ramp voor de touroperators. Daarom hebben we dit keer scherper maar ook zuiniger ingekocht; we hebben tien procent minder geboekt dan in een 'normale' maand juni." Woordvoerder Jan Kloosterziel van Hotelplan: „Er moeten inderdaad aanbiedingen worden gedaan om de reizen vol te krijgen." Maar de voetbalhater die in Nederland de oranjegekte probeert vermijden, loopt groot gevaar in het buitenland dezelfde hysterie te gen te komen. Je kunt bijvoorbeeld wel in Turkije vakantie gaan vieren, maar toevallig speelt het Turkse nationale elftal ook mee in het EK. Bovendien doen sommige reisorga nisaties hun best om het de voetbalminnen- de vakantieganger zo aangenaam mogelijk te maken. „Fit Vakanties is al vroeg begonnen met het afsluiten van speciale EK-contracten in Turkije", zegt Patricia Egelie. „Fit stelde als eis dat iedereen op de kamer een televisie moest hebben en dat er in de buurt van het betreffende hotel een groot beeldscherm moest staan. Speciaal voor de Nederlandse vakantiegangers worden er oranjepakketten uitgedeeld met kleurkrijtjes en ter plekke krijgen ze oranje drankjes en hapjes." Lotgenoten Een kleine troost voor de voetbalhater is wel licht het digitale tijdschrift VIZB1E, een blad voor en door voetbalhaters. VIZBIE staat voor Voetbal Is Zuigend Bier Is Enorm. Het is het lijfblad van de VHK, de Voetbal Haters Klup. Lotgenoten kunnen in het gastenboek van VIZBIE hun gal spuwen. Uit eerdere cor respondentie blijkt dat vooral geweld het grootste bezwaar is van de voetbalhaters, ge volgd door de commercie. Een voetbalhater in het gastenboek: „Ik ben langzamerhand tot de conclusie geko men dat voetbal niet meer is dan een rituele stammenoorlog. Ga maar na: de spelers ver tegenwoordigen elk hun stam, die een na- maakjacht houden op een leren bal. Verliest een van de partijen, dan is het de schuld van de supporters van de tegenpartij. Winnen ze, dan is dat ook een excuus om de supporters van de tegenpartij te slaan. Het beschavings laagje is maar dun en de massaliteit van de groep maakt dat hooligans zich veilig wanen om de beest uit te hangen. Walgelijk! Geef mij maar tennis..." Ook hoofdredactrice Cisca Dresselhuijs van het feministisch maandblad Opzij heeft een lichte voorkeur voor tennis. „Ik ben a- sportief. Maar bij een tenniswedstrijd wor den we tenminste niet lastiggevallen. Het is absurd dat er nu duizenden mensen in de stress raken omdat het EK er aan komt. En al die trammelant kost ons handen vol geld. Ik vind het net zo idioot als vuurwerk. Dat heb ik altijd, dus ook voor de ramp in Enschede, niets gevonden." Dresselhuijs zegt voetbal niet te haten maar leest liever een goed boek. Fantastische ervaring Schrijver Maarten 't Hart vindt het kijken naar voetbal zonde van zijn tijd. „Dat ingooi en, die vrije schoppen, dat duurt me alle maal veel te lang. Daar ga ik niet naar zitten kijken." De auteur hoopt wel dat het Neder lands elftal het ver schopt. „Dat lijkt me ge weldig. Hoe verder ze komen, hoe stiller het op straat wordt. Tijdens de EK-finale van 1988, toen Nederland uiteindelijk won, was het doodstil buiten. Ongelooflijk stil. Dat was een fantastische ervaring." Collega-schrijver Karin Spaink heeft een absolute hekel aan voetbal. „Ik haat dat cir cus er om heen. Die opgekloptheid, dat er al leen nog maar wc-papier met oranje leeuw tjes te koop is. Daar gruwel ik van." Verder maakt ze zich bezorgd over het preventief oppakken van voetbalvandalen. „Voor het EK hebben ze geen uitzondering gemaakt maar de wet veranderd. Ik vind dat tamelijk shockerend. Langzaam zijn ze onze funda mentele rechten aan het uithollen." DIJLAN VAN VLIMMEREN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41