Akkoord over Vreemdelingenwet Zelfbewust naar de baas: staken loont! Binnenland LF BENZ-VOORDEEL BIJ VAN TIL Kijken bij Sotheby's Belgische vangstverbod voor Nederlandse vissers Den Haag wil vingers niet branden aan Maxima "e veel waterschappen TERDAG 3 JUNI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens lolkestein: BTW bij internet tussELEuropees commissaris Bolkestein van interne markt vejil dat er BTW wordt geheven op verkopen via het internet. Het >a£at alleen om producten die elektronisch worden geleverd, zo- jdjs software en muziek. Die worden in Bolkesteins plan be- e fhouwd als diensten en niet als goederen. Producten als cd's jn/i boeken die via het internet worden besteld, vallen buiten het 3 'borstel. Bolkesteins plan wordt woensdag in de Europese besproken. Volgens Bolkesteins voorstel moet de gjrw betaald worden in het land waar de klant is gevestigd. Al- deien als privé-personen met elkaar zaken doen via internet, is g BTW verschuldigd in het land waar de leverancier woont. J brinkhorst betaalt niet voor ATF rHftACHTENMinister Brinkhorst van landbouw wil de schade et Dor de boeren na de brand bij chemisch afvalbedrijf ATF niet r »rgoeden. Als geste betaalt het ministerie wel het afvoeren van t iiet besmette gras. Door de brand ging 450 ton aan chemicaliën itep. Voor het gebied waar de rookwolken overheen trokken, gol- k #n noodmaatregelen. Boeren moesten hun koeien op stal zet- 5Sgn en gras en melk apart afvoeren. Niet het ministerie, maar vetTF is aansprakelijk, stelde Brinkhorst gisteren bij een bezoek aipn de boeren COD naar bol biervat tbiADEL^ De brandweer in het Brabantse Bladel heeft gisteren de leiftplosieven Opruimingsdienst EOD te hulp geroepen omdat rtipn biervat dreigde te ontploffen. Die deskundigen maakten het at onschadelijk met behulp van een op afstand bedienbaar eiteltje. Daarbij deden zich geen problemen voor. De inhoud m#n het vat ging echter wel verloren. Een bewoner van de Pius -straat had zijn vat verkeerd aangesloten op de koolzuurfles. delaardoor was er in het fust een druk ontstaan van vijftig in zoolaats van drie atmosfeer. Pas gistermiddag schakelde de man i- ]b brandweer in. Die nam het zekere voor het onzekere en zette n (P omgeving af. |j)nderzoek naar psychiater Mesdag Minister Korthals van justitie heeft een onderzoek h^ngekondigd naar een psychiater van de Van Mesdagkliniek in (jjroningen. De betreffende psychiater heeft zich niet laten regi- eeireren, hetgeen wettelijk wel verplicht is. De toenmalige direc- re£ van Van Mesdag zou op de hoogte zijn geweest van het feit Scpt de psychiater 'illegaal' zijn werk verrichtte. De man advi- beierde onder meer over het al dan niet verlenen van proefverlof scpor tbs'ers. Het onderzoek dat het ministerie nu instelt, ge- ;n eurt op verzoek van de huidige interim-directie die de op- peifacht heeft gekregen orde op zaken te stellen in de kliniek, dit )NA strikt serieverkrachter D hkoNiNGENDe Groningse politie heeft met behulp van een uplNA-onderzoek zes verkrachtingen kunnen oplossen. Het is de j-/ferste keer dat DNA-materiaal een doorslaggevende rol heeft bij het oplossen van een groot misdrijf. De 45-jarige heeft in het verleden al eerder vastgezeten voor zedende- encten. Nu zat hij wederom vast wegens de verkrachting van een rouw uit Beijum in maart dit jaar. Op verzoek van de recherche aa&f hij vrijwillig DNA-materiaal af. Dat werd vervolgens naar het iniederlands Forensisch Instituut (NFI) gestuurd voor vergelij- rijdng met DNA-materiaal uit de databank. Daarop kreeg de re- eemerche te horen dat dit zes maal een 'match' op leverde. Nadat n e 27-jarige vrouw uit Beijum de dader had herkend als haar jatóormalige buurman, kon de politie met het signalement de geroninger aanhouden. De Groninger pleegde zijn gewelddadige beelicten tussen 1995 en maart dit jaar. ^uim 1.100 Enschedeërs onderzocht wenscHEDEElfhonderdtwintig mensen hebben gisteren een ge- Crandheidsonderzoek ondergaan in verband met de vuur- in Enschéde. De meesten waren hulpverleners, on- deèveer duizend, de rest gewone burgers. Donderdag hadden ch tweehonderd mensen gemeld op de vliegbasis Twenthe aar het onderzoek plaats heeft, onder wie 180 hulpverleners. met de mensen die zich woensdag meldden, ligt het de^ntal deelnemers aan het gezondheidsonderzoek nu op 1.620. j totaal zijn negenduizend mensen uitgenodigd. Bij de bestrij- pla|ng van de ramp zijn in totaal 3.500 hulpverleners van 130 in- aaanties ingezet. Inwoners van Enschede en hulpverleners kun- ienpn zich nog tot en met woensdag laten onderzoeken. De eerste jerjtkomsten van het bloed- en urineonderzoek worden over zes ,et eken verwacht. ■"ran wint Euro 2000 robots voetballen voor robots gewonnen. Het rpeg de Italianen in de finale met 1-0. De Nederlanders beland- ^j£n op de vijfde plaats. Zij werden in de kwartfinale door de Ira te |ërs verslagen. Iran deed als enig niet-Europees team op uitno- eerlging van de organisatie van de RoboCup mee, omdat het vo- g jaar de Wereldcup won. Bij aanvang van het toernooi ont- raken ze nog, omdat de teamleden geen visum hadden. Maar Dlgens een woordvoerder kon het team later toch nog aanslui- De Iraniërs sleepten vrijdag een geldprijs van 20.000 gulden s (jj de wacht. Cohen trekt WD met toezegging over de streep dt 1 telt veel teveel wa schappen. Niet minder dan deivan deze instanties beheren coi dit moment het oppervlak- is rater. De waterschappen zelf katden dat hun aantal drastisch nuet verminderen om voortva- etaid te kunnen reageren op de zickblemen die de Idimaatsver- )edderingen met zich meebren- nd a. Deze geluiden waren te kei if en op een deze week gehou- igii take uter AANBIEDING Rolf Benz 520 Model Rolf Benz 520 is een tijdloos, comfortabel zitmeubel dat is uitgevoerd met stijlvolle details van massief aluminium Tijdelijke aanbieding in diverse kleuren leder of Alcantara: 2-zits (178 cm) van 4.675,- nu 3.595,- 3-zlta (220 cm) van 5.262,- nu 3.995,- ROLF sr::rs„=ó.., BENZ van tilVlilWYUlli DESIGNCENTRUM Een week voordat de Tweede Kamer praat over de nieu we Vreemdelingerwet, zijn coalitiepartijen PvdA, WD en D66 het er op hoofdpunten over eens hoe die wet er uit moet zien. Staatssecretaris Cohen van justitie wist met een toezegging aan de WD ook de liberalen over de streep te trekken. den haag anpde asielprocedure zitten. Voor drieduizend tot 4.500 mensen gaat dit automatisme dan niet meer op. Ook hebben de libera len de verwachting dat meer mensen in de zogeheten ont- Cohen zegde de WD toe dat minder asielzoekers automa tisch een verblijfsvergunning zullen krijgen als ze drie jaar in heemdenregeling terecht zullen komen. Deze regeling is voor oorlogsvluchtelingen. Zij wor den zo'n anderhif jaar in een 'voorportaal' gezet en kunnen worden teruggestuurd zodra het oorlogsgeweld in hun land over is. Zo blijven zij buiten de asiel procedure. De WD was op haar beurt bereid om te slikken dat de po litie illegalen pas mag aanhou den als er 'feiten en omstandig heden' zijn die een vermoeden van illegaliteit oproepen. Cohen had dit aanvankelijk veel scher per neergezet en wilde dat de politie dat al kon doen bij een 'redelijk vermoeden'. PvdA en D66 vonden echter dat dit dis criminatie en willekeur in de hand zou werken. Ook moet de PvdA-bewindsman aangeven waarom een asielzoeker een verblijfsvergunning krijgt. Co- hen wilde dit eigenlijk alleen doen als een asielzoeker geen Vooral de WD was er veel aan gelegen om aanpassingen in de Vreemdelingenwet door te drukken voordat de Tweede Kamer erover zou praten. De li beralen hikken, als het gaat om amendementen, altijd aan te gen een linkse meerderheid. De nieuwe Vreemdelingen wet ligt in de coalitie uiterst ge voelig. Veelvuldig vertrouwelijk coalitieberaad en het nodige politieke massagewerk waren nodig om alleen al een con cepttekst te krijgen waar de drie partijen 'mee konden leven'. Tijdens wetgevingsoverleg in de Kamer de afgelopen weken, bleken de verschillen binnen de coalitie nog groot. Nu lijken de rijen in de Paarse coalitie vlak voor het politieke debat geslo ten. De nieuwe Vreemdelingen wet moet Nederland minder aantrekkelijk maken voor asiel zoekers. Op een aparte afdeling presenteert Van Til een breed collectieoverzicht van het wereldmerk Rolf Benz. Design van grote klasse. Van Til toont zowel diverse 'klassiekers' als spraakmakende primeurs en verrassende Amsterdam Het was gisteren kijkdag bij veilinghuis Sotheby's. Komende dinsdag is daar een veiling van bijzondere juwelen. Een expert van het veilinghuis bekeek gisteren deze broch in de vorm van een libelle even wat beter. Het beest moet ongeveer 14.000 gulden opbrengen. FOTO ANP KOEN SUYK brussel/urk anp De Belgische minister van Landbouw Gabriëls heeft vangstverboden van enkele we ken afgekondigd voor twaalf vissersschepen die indirect Ne derlands eigendom zijn. Het gaat om schepen die onder Bel gische vlag varen en gebruik maken van Belgische visquota (toegestane vangsthoeveelhe- den). De vangst gaat echter naar Nederland. Dat bevestig den betrokken Nederlandse vis sers gisteren. De twaalf schepen zouden vorig jaar niet geheel aan de Belgische eisen hebben vol daan. De Belgische overheid wil dat Belgische vissersschepen een economische band hebben met het land. De helft van de bemanningsleden moet Belg zijn en een deel van de vangst moet in België worden geveild. De betrokken vissers (voor namelijk uit Urk) zijn veront waardigd. Ze menen dat de sancties niet passen in de vrije Europese markt. De vissers hebben inmiddels enkele rechtszaken aangespannen te gen de maatregelen. Bij de Eu ropese Commissie hebben zij een klacht ingediend. Probleem voor de vissers is dat de rechtszaken hun vangst verboden niet opschorten. De Urker scholvisser J. Kramer moet zijn schip Z571 nu vier weken in Oostende aan de kade houden. Dit kost hem ongeveer een kwart miljoen gulden. ,,Dit kan ik geen tweede keer heb ben", zegt Kramer, die voortaan zijn schol in België aan land zal brengen, ook al brengt die ge middeld minder op dan in Ne derland. Staatssecretaris Faber (visse rij) laat weten ,,het een rare gang van zaken" te vinden dat de Belgische minister niet eerst contact met haar heeft opgeno men. Zij had graag zelf beoor deeld of de Belgische sancties wel zijn toegestaan in het Euro pese beleid. Nederlandse vissers nemen niet alleen in België onderne mingen over, maar ook in En geland, Duitsland en Denemar ken. ,,Dat past in de Europese inte gratie. De Nederlandse vissers zijn alleen wat actiever in over names dan collega's in andere landen", weet secretaris G. Meun van de coöperatieve pro ductenorganisatie Urk. Minister Gabriëls zegt voor stander te zijn van een Europe se markt en heeft geen bezwaar tegen Nederlanders die Belgi sche schepen opkopen om de Belgische visquota naar boven te halen. „Beschamend", noemt Gabriëls dat sommige eigenaren zich niet aan de re gels houden. „De meer zuidelij ke booteigenaars houden zich aan de voorschriften. Het zijn vooral de noordelijke vissers uit Urk die de 'economische band' niet respecteren: twaalf boten op een totaal van 28 schepen in Nederlandse eigendom." den haag ans bouwmans en koos van wees Is het echt zo vreemd om volksverte genwoordigers hun mening te vragen over Maxima Zorreguieta? Klaarblijke lijk wel. De GPD, waartoe ook deze krant behoort, heeft een opiniepeiling gehouden onder de leden van de Eer ste en Tweede Kamer. Die moeten toe stemming geven als kroonprins Wil- lem-Alexander de 'junta-dochter' huwt en troonopvolger wil blijven. Van de 225 volksvertegenwoordigers die ons land rijk is, hebben er sle:hts twintig inhoudelijk gereageerd. Voor een deel anoniem. Ruim dertig Kamerleden lieten weten dat ze niet wensten deel te nemen aan de enquête. De rest liet niets van zich horen. Niet bereid om deel te nemen aan een publieke discussie over de ge volgen van de relatie. Omdat er eerst vooroverleg in de fractie nodig is. Of omdat ze eerst willen horen welke af weging premier Kok heeft gemaakt. Of gewoon bang om stelling te nemen over zo'n delicaat onderwerp. De WD'er Jan te Veldhuis, woordvoer der Koninklijk Huis, laat weten dat zijn partij niet meedoet aan dit soort en quêtes. De discussie moet niet via de pers gebeuren, zegt ook WD'ster Erica Terpstra. Toch is er één liberale sena tor die minder moeite heeft voor zijn mening uit te komen. Weliswaar ano niem, maar toch. De enige voorwaarde die hij of zij aan het huwelijk stelt, is dat Maxima openlijk afstand neemt van de wandaden van de regering-Vi- dela, waarvan haar vader deel uit maakte. Ook de christelijke volksvertegenwoor digers zijn wars van politieke opinies over de gevoeligheden die een verbin tenis tussen de Argentijnse schone en de opvolger van Beatrix oproept. Geen enkel Kamerlid van het CDA, SGP, RPF of GPV heeft zijn mening gegeven. Zelfs D66'ers houden hun mond. De partij die bij monde van fractievoorzit ter Thom de Graaf een discussie over de monarchie heeft aangezwengeld, heeft collectief geen mening over de mogelijke koninklijke verloving. De bedoeling van de opiniepeiling was te onderzoeken hoe zwaar de volksver tegenwoordiging tilt aan het verleden van Maxima's vader en de opstelling van Maxima zelf, mocht het tot een huwelijk komen. Moet zij afstand ne men van het regime-Videla? Moet er een onderzoek komen naar de per soonlijke betrokkenheid van Jorge? Mag hij op het bordes staan? Als dat vragen zijn die Nederland bezig hou den, wat is er dan op tegen als Kamer leden hun visie daarop geven. Maar klaarblijkelijk is dit onderwerp te ge voelig. En dat wordt alleen nog maar erger. Na de officiële verloving krijgt de poli tieke discussie meteen een zware la ding. Op dat moment is het niet meer mogelijk vrijuit te spreken over de ach tergrond van de familie Zorreguieta zonder de monarchie of de positie van premier Kok forse schade toe te bren gen. Want op het moment dat het ka binet de goedkeuringswet indient, hebben de premier en koningin Bea trix het huwelijk hun zegen gegeven. De PvdA staat nog een flinke discussie te wachten, indien het tot een verlo ving komt. Er wordt heel verschillend gedacht over de positie van Maxima en haar vader. De helft van de PvdA- 'ers die de enquête invulden wil dat de onderste steen boven komt over de betrokkenheid van Jorge bij de moor den. Deze sociaal-democraten willen klip en klaar van Maxima horen dat ze afstand neemt van de regering-Videla en excuses van haar vader. De rest ziet daar niets in. den symposium over waterbe heer in de toekomst. Voorstanders van de inkrim ping wijzen op Frankrijk, dat ontelbare rivieren en meren telt en slechts zes waterschappen. Nederland zou niet meer dan vier waterschappen hoeven te tellen. Het scheidend hoofd wa terbeheer Heinsdijk van hoog heemraadschap Rijnland pleitte voor het samenvoegen van alle waterschappen tussen IJ en Nieuwe Waterweg. Leidse timmerman promoveert op proefschrift over 200jaar stakingen Lange nasleep staking bij NS UTRECHT ANP LEIDEN ONNO HAVERMANS Geen rode banieren en ge welddadige demonstraties, maar korte prikacties. Stakin gen hebben tegenwoordig nog het meest weg van guerilla-ac- ties. En dat loont. Acties voor verbetering van de arbeidsom standigheden hebben in zo'n zestig procent van de gevallen succes. Met name de laatste halve eeuw boeken stakers vaak resultaat. Arbeiders heb ben zich ontwikkeld van apa thische, drinkende paupers tot zelfbewuste werknemers, die zich niet langer van alles laten aanleunen. Gistermorgen nog stuurde een spontane actie van anonieme machinisten en conducteurs de treinenloop in de war. Ze ver zetten zich tegen de nieuwe dienstregeling, waarin ze elke dag hetzelfde traject afleggen, het zogeheten 'rondje om de kerk'. Spierballenvertoon, noemt de Leidse timmerman- /historicus Sjaak van der Vel den een dergelijke actie. „Type rend voor deze tijd. Ook type rend is dat de actie buiten de vakbonden om was georgani seerd." Van der Velden (46) promoveerde woensdag op eer. onderzoek naar (bijna) twee honderd jaar stakingen in Ne derland. Hij bracht, voor het eerst, alle stakingen vanaf 1810 onder in een databank en ana lyseerde vervolgens de verza melde gegevens. Hij deed dat voor zijn eigen plezier, zoals hij al twintig jaar werk en studie Sjaak van der Velden: „In 1903 deden er maar 50.000 mensen mee aan de grote algemene staking. Dat was ook toen niet zo veel. Toch ging die staking als een massale gebeurtenis de geschiedenis in." FOTO MARK LAMERS combineert. Zijn boek met bij behorende cd-rom ligt over twee weken in de winkel. „Het is allemaal erg statistisch en daardoor kun je soms aardi ge conclusies trekken", aldus Van der Velden. „Zo hoor je vakbondsvertegenwoordigers vaak klagen dat er zo weinig jongeren lid worden. Nou is zo'n klacht van de oudere gene ratie over 'de jeugd van tegen woordig' van alle tijden. Maar als je naar de cijfers kijkt, dan zie je dat er ook minder jonge ren werken. Misschien zijn er minder geboren of blijven ze langer op school, maar als ze niet werken is het ook logisch dat ze geen lid worden van een vakbond." Nog zo'n misverstand is de ge dachte dat er vroeger meer en massaler werd gestaakt. „In 1903 deden er maar 50.000 mensen mee aan de grote alge mene staking. Dat was ook toen niet zo veel. Toch ging die sta king als een massale gebeurte nis de geschiedenis in. Dertig jaar geleden, in 1970, was er weer een algemene staking waaraan een miljoen mensen meedeed." Oudere mensen uit de linkse hoek denken vaak met wee moed terug aan de marsen met rode vaandels en langdurige stakingen. „Leuke retoriek, maar je bereikt er niks mee", zegt Van der Velden, die zelf af komstig is uit een Rotterdams arbeidersgezin. „De mensen komen nu wel voor hun belang op. Dat hebben die jongens van het spoor gisteren ook gedaan. Je kunt voor je belang opkomen door middel van een actie, maar het kan bijvoorbeeld ook door lid te worden van Green peace." Die zelfverzekerde houding is een van de belangrijkste resul taten van tweehonderd jaar ar- beidersstrijd. Waren stakingen vroeger vaak een uiting van wanhoop - met veel geweld, zo wel van de stakers als van de overheid - nu laat een korte prikactie doorgaans de kracht van de werknemers zien. „Er doen nu ook veel grotere groe pen mee. Vroeger waren het vooral ongeschoolde arbeiders, nu staakt zelfs de politie en het onderwijzend personeel. Dat kan ook omdat sinds 1980 amb tenaren mogen staken. Het is iets gewoons geworden." Het doel van stakingen is door de jaren heen hetzelfde geble ven: betere arbeidsvoorwaar den. Opvallend is dat daarbij de vakbonden lang niet altijd ach ter de acties staan, zoals ook gisteren weer bleek. „De vakbe weging begon met mensen die ook gewoon op de fabriek werkten, maar nu zijn het be drijven geworden. Lodewijk de Waal (voorzitter van de FNV, red.) heeft nooit in een fabriek gewerkt en Wim Kok idem dito. Er is geen band meer met de le den en dat wreekt zich bij wilde stakingen. En dan klagen ze dat er geen actieve leden meer zijn." wegen gisteren heeft tot in het begin van de avond gevolgen gehad. Tot 19.00 uur reden de sneltreinen Utrecht-Hilversum niet, reden er minder stoptrei nen op het traject Utrecht-Gel- dermalsen en minder intercity's tussen Eindhoven en Amster dam. Dat de problemen zo lang aanhielden, kwam doordat ma terieel en personeel door het land verspreid raakten, waar door veel treinen uitvielen. De treinpassagiers ondervonden heel veel vertraging op hun weg, sommigen twee uur. Zij konden weinig of geen begrip opbrengen voor de actie. Een klein voordeel voor de NS was dat er weinig mensen naar en van hun werk moesten, door het hemelvaartweekeinde. Een aantal reizigers had rekening kunnen houden met de don derdagavond aangekondigde staking. Een anonieme groep van 'verontruste Frontliners' had de afgelopen dagen opge roepen tot de werkonderbre king. Een deel van het rijdend personeel vindt zijn werk te saai worden nu de NS conducteurs en machinisten per werkdag nog maar op maximaal twee trajecten willen inzetten. NS willen voorkomen dat treinen moeten wachten op overstap pend personeel van andere, vertraagde treinen met het risi co dat een vertraging steeds sterker doorwerkt. Een anonie me groep conducteurs en ma chinisten is van plan ook op zondag 2 juli, de dag waarop de finale van Euro 2000 wordt ge speeld, te staken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3