NAPELS Toerisme Zondig wast zich schoon R; nep 2 Intiem dagboek der aarde ERDAG 3 JUNI 2000 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I 3 E TT I C H TEM Dolfijnen Slapen bij de dolfijnen. Dat kunnen kinderen van 8 tot 11 jaar op 24 juli en 21 augustus in het Dolfinarium in Harder wijk. De bedjes worden gespreid in de onderwaterruimte van de Lagune. In deze 'slaapkamer' zwemmen achter een zestig meter lange glaswand dolfijnen, zeeleeuwen en zeehonden. Maar voor het slapen gaan is er eerst een leerzame en span nende ontdekkingsreis door de wereld van de zee. Er worden spelletjes gespeeld, verhaaltjes verteld en gesnoept, 's Och tends staat een ontbijt klaar. Deelname kost 125 gulden. Informatie en reserveren: telefoon (0341).46.74.60. Tuinenboekjes Bij de Provinciale VW van Noord-Holland (of wat daar nog van over is) is een door Ria van Eindhoven en Agnes Janssen samengesteld boekje uitgekomen onder de titelDe mooiste tuinen tussen dijk en duinen'. In de bundel worden beschrij vingen gegeven van 32 Noord-Hollandse tuinen alsmede in formatie over contactpersonen, toegangsprijzen enzovoort Een plattegrond op de achterzijde van de gids maakt de tui nen makkelijk vindbaar. De brochure kost 14,90 gulden en is te koop bij de meeste WV-kantoren in Noord-Holland. Bijna tegelijkertijd verscheen onder auspiciën van het Utrechts Bureau voor Toerisme (UBT) de gratis brochure 'Tui- nenmaanden' met daarin niet alleen een overzicht van zowel historische als pas opengestelde tuinen in de provincie Utrecht, maar ook een overzicht van de activiteiten die er de ze zomer worden georganiseerd. Het boekje is af te halen bij alle grotere WV-kantoren in het land, maar kan - tegen beta ling van de portkosten - ook worden aangevraagd bij het UBT, telefoon (0900).414.14.14. Ramschip In het Marinemuseum aan de Hoofdgracht 3 in Den Helder is onlangs, na een anderhalf jaar durende onderhoudsbeurt, het ramschip 'Schorpioen' opengesteld voor het publiek. De reno vatie van de in 1868 gebouwde 'Schorpioen' (die van 1989 tot 1998 als attractie in Middelburg lag) is overigens nog niet helemaal klaar. Verwacht wordt dat het binnenschip pas over enkele jaren kan worden bezocht. Het Marinemuseum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 - 17.00 uur en in de weekeinden en op feestdagen van 12.00 - 17.00 uur. Informatie: (0223).657.137. Fietsvrienden Bij de stichting 'Vrienden van de Fiets' verscheen zojuist het nieuwe gidsje met daarin ruim 1600 goedkope, door heel Ne derland verspreide logiesadressen (prijs maximaal 27,50 gul den per persoon per nacht). Hoe boekje wordt gratis verzon den aan donateurs (minimaal 13 gulden per jaar) van de stichting die is gevestigd aan de Ereprijsweg 7, 3991 GV Houten, postgiro 153.88.57. Informatie: mevrouw P. de Blécourt, Brahmsstraat 19, 6904 DA Zevenaar, telefoon (0316).524.448. Bij geen gehoon (040).284.04.83. Wandtapijten In het Cultureel Centrum aan de Minderbroedersgang 5 in Mechelen (België) hangt nog tot en met 8 oktober 'Los Hono- res' de vermaarde serie wandtapijten die ter gelegenheid van de kroning van Karei V in 1520 in het Brusselse atelier van Pieter van Aelst werden geweven. Het is voor het eerst dat de ze 'mobiele fresco's' buiten Spanje te zien zijn. De negen ta bleaus (van elk ongeveer 5 bij 10 meter) worden gezien als absolute meesterwerken van de Vlaamse wandtapijtkunst uit de 17e eeuw. Informatie: België Toerisme Vlaanderen en Brussel, Ko ninginnegracht 86, 2514 AI Den Haag, telefoon (070) .416.81.10. COLUMN Het is overgewaaid uit Amerika. En daar ook kwam ik het eind 1991 voor het eerst tegen. Living history. 'Artelijke welkom gggggoede vrind', zei iemand in het bij Boston gelegen Pilgrim Village. Toegegeven: ik keek daar nogal van op. De man droeg een gehaakt mutsje, een boezeroen met wijde hals en een pofbroek met knoopjesgulp. Anders gezegd: hij imiteerde een Nederlandse pilgrimfather die hier bijna vier eeuwen eerder aan land was ge gaan. En hij was niet de enige. Ze hadden de zaken grondig aangepakt, die Amerika nen. Het dorp bestond al jaren, maar er kwam geen hond kijken. Omdat het zo saai was. Dus bedachten ze dat er net als in 1620 mensen in moesten gaan wo nen. Die ook de taal van die tijd spraken. En het eten van die tijd aten. Spektakel. Ofwel: living history. Moeten die Amerikanen weten natuurlijk. Maar nu begint die geforceerde onzin ook door te dringen in de Nederlandse openluchtmusea. Het krioelt er van. Ot-en-Sien-kinderen hoepelend over schilderachti ge keitjes; in middeleeuwse pofbroeken gestoken kui pers die pijprokend over de halve deur van hun met houtkrullen verstopte werkplaatsjes een praatje ma ken met voorbijgangers; grote kerels die een driekan- 2 te steek op hun kop douwen en BBA met een onhanteerbaar groot ge- 4ÊÈ&Ë 2 weer tierend en zwetend losse JÊÊÊÊI m flodders afschieten op de muren o van een in modieus floodlight gezet kasteel. ^^ÊÊ^jk Dat lijkt dus nergens op. Zoals O alle nep. Reizen naar Campanie en Toscane in Italië vanaf de ;ens de legende zou Jezus jen hebben geschreid om dgrfondigheid van Napels. De ƒ28 j0njvelhoudende wijn van de gingen van de vulkaan n Aivius, de Lacrima Christi, ervo kt haar naam aan deze 'ietfrlevering. Rode tranen, ia-fi laarvloedig geoogst en 3/6[ Grtfïtteld in groene flessen. SC Nl_nt wie moet wenen om de ihtheid van een stad, moet apels wel een heel stevige bui krijgen. 86%r als dat in Napels zo door- droogt de oogst snel op. -N eeuwenoude havenstad is d bezig haar slechte reputa- op te poetsen. De grote mo- hierachter schijnt burge- éster Antonio Bassolino te i, die in 1993 als overtuigd dajnaar uit de verkiezingen j2 pn. Honderden corrupte 22 ftici en ambtenaren hebben 38j hem een schop onder hun 42r gekregen. Extra politie- inten zijn de straat opge- tird om de naleving van de Iceersregels te controleren. iafk het zichtbare vuil is door ssolino weggepoetst. De vuil niswagens rijden weer, sinds geruime tijd klatert het water in de fonteinen en de monumen tale gebouwen zijn ontdaan van roetaanslag en duivenpoep. De stad beschikt opeens over win kelpromenades en vrolijke ter rassen, die ze nooit heeft ge had. Zo'n tien jaar geleden was uit blazen onder een parasolletje met uitzicht op de kathedraal er eenvoudig niet bij. Hooguit kon je een groezelig tafeltje be machtigen op een veel te smalle stoep, waar horen en zien je verging van het voorbij razende verkeer. De meeste toeristen lieten zich, bevreesd voor hordes zakkenrollers, na be zoek aan de belangrijkste be zienswaardigheden de stad uit jagen. De metamorfose is wat de ver keersregels betreft niet minder opvallend. Hondsbrutale kinde ren in de basisschoolleeftijd die je met een scooter van de sok ken rijden - broertje met speen achterop - zijn uit het straat beeld verdwenen. Wat natuur lijk wel jammer is, want het hoorde zo bij de couleur locale van Napels. In het kielzog van de burge meester, zijn ook andere in vloedrijke figuren in de stad be gonnen aan de millennium- schoonmaak. Zoals directeur Stefano de Caro van het arche ologisch museum, die zijn gi gantische collectie oudheden opnieuw laat uitstallen. De ex positiezalen zijn tegelijkertijd Het is Napels weer mogelijk rus tig op een terras te zitten zonder voortdurend op je hoede te zijn voor jeugdige gauwdiefjes. voorzien van een verse verflaag. Het moet gezegd, het meren deel van de collectie kwijnt nog weg in de magazijnen, en de helft van het museum staat nog gewoon leeg, maar de lachwek kende chaos die hier decennia lang overheerste, is weg. Wat natuurlijk ook weer spijtig is, want waar vind je nog musea die hun lelijkste stukken neer zetten in de eregalerij? De Caro heeft overigens zijn best gedaan om de oogst van Christus' tranen een nieuwe impuls te geven. Van de ver maarde pornografische beelden en muurschilderingen uit de Romeinse oudheid, die in de loop der eeuwen in Pompei zijn opgegraven en schielijk werden opgeborgen, heeft hij zonder scrupules een permanente ex positie gemaakt. Een absolute wereldprimeur, die dankzij de tanende invloed van de rooms- katholieke kerk in Italië de aan dacht krijgt die haar toekomt. Napels verdient evenveel toe risten als de andere Italiaanse cultuursteden, al was het maar vanwege haar directe omge ving. De bezienswaardigheden buiten de stad behoren tot de absolute top. Dichtbij liggen de uit de as van de Vesuvius opge graven Romeinse steden Pompei' en Herculaneum. Zelfs degenen die archeologische ex cursies slaapverwekkend vin den, raken hier niet uitgekeken. Stap binnen in Romeinse hui zen compleet met keuken, bad kamer en slaapvertrek, wandel door de straten en rust uit op een bankje op het oorspronke lijke plein: het Forum Roma- num. In zuidwaartse richting vanuit Napels ligt het stokoude, mid deleeuwse Amalfi, dat in haar onmiddellijke omgeving de drie best bewaarde Griekse tempels ter wereld heeft. De oude Grie ken stichtten bij Paestum een kolonie, waar ze voor hun go den drie heiligdommen bouw den, onderling verbonden door een aangename korte wandel route door het hoge gras. De acropolis in Athene en alle an dere Griekse tempels ter wereld kun je vanaf nu gerust over slaan. Wie Paestum heeft ge zien, kan alleen nog maar te leurgesteld raken. Napels vormt aldus een uitste kende uitvalsbasis om het om liggende Campanië te bezichti gen, in plaats van andersom. Boden reisorganisaties hun klanten tot voor kort het liefst een arrangement aan met een hotelletje in Sorrento of een van de andere kleine badplaatsen aan de baai, nu bestaan er legio mogelijkheden voor onderdak in Napels. Toch hebben de huidige in spanningen om de stad aan te harken en te polijsten, voor de Napolitanen iets tegennatuur lijks. De immer dreigende Vesuvius die hoog boven Na pels uittroont, zou wel eens de psychologische oorzaak kun nen zijn van de laat-maar-waai- en-mentaliteit die ze altijd heb ben gehad. Met de ondergang altijd op de loer, maakten ze zich niet druk. Zou Napels haar laconieke ka rakter definitief kwijtraken? Na tuurlijk niet. Op een gegeven moment knalt die Vesuvius voor de zoveelste keer uitelkaar, daar helpt geen moedertjelief tegen. Burgemeester Bassolino evenmin, en die uiterst gevoeli ge seismo-metertjes die de des kundigen op de hellingen van de vulkaan hebben neergezet al helemaal niet. Politiek en we tenschap kunnen zwoegen wat ze willen, maar het kwaad rust nooit. Eens zullen de tranen - wie ze ook schreit - weer vloei en om Napels. KEES VAN DER LINDEN luchthaven Schiphol is sinds dit voorjaar niet al leen eenvoudiger gewor den, maar vooral goedko per. Transavia Airlines is gestart met vaste lijndien sten op Napels en Pisa. Driemaal per week wordt op Napels gevlogen (vanaf 499 gulden) en tweemaal per week op Pisa (vanaf 429 gulden). Vanuit Napels ligt heel Campanië binnen handbe reik. Pisa is het vertrek punt voor Toscane met haar culturele hoogtepun ten uit de Renaissance: Siena en natuurlijk Floren ce. Touroperators springen in op de nieuwe reismogelij- heden en bieden dit jaar verschillende stedentrips en fly-drives naar boven genoemde bestemmingen aan, zoals het NBBS en De Jong Intra vakanties. De criminaliteit in Napels is beduidend minder ge worden. Flaneren door de winkelstraten is hier te genwoordig net zo'n ont spannende bezigheid als in andere Italiaanse steden. Werd een bezoek aan de bakermat van de pizza vroeger door touroperators sterk ontraden, tegenwoor dig wordt de stad warm aanbevolen. Een werèld van indrukwekkende schoonheid, gevormd in een fe nomenaal onthaasten van de natuur. Miljoenen jaren aarde om- 62- ringen de bezoeker. Tientallen meters hoge, grillig gevormde hol- of[> ten, kathedralen van ruimte, spookachtige gangen en spelonken vormen het decor voor indrukwekkende stalagmieten, stalactieten el tl en afzettingen in prachtig gedrapeerde vormen. Een bezienswaar digheid met de waarde van tijdloosheid. Al veranderde er natuur lijk wel wat in ruim honderd jaar. De route door de grotten werd Is is één van de mooist gelegen steden ter wereld. nis be ui i leut biiiü ei i m Natuurlijk, we zijn tenslotte in België... CHRIS VAN TWISK Informatie: Belgisch Verkeersbureau Brussel en Ardenen, Kennemer- plein 3, 2011 MH Haarlem. Telefoon voor brochures (023).5344.434; Honderd jaar geleden al lokten de Belgische voor gedetailleerde vragen (0900).2020.107 (1 gld.p.m.), e-mail: bel- Spoorwegen het publiek met affiches naar de gisch.verkeersbureau@wxs.nl. Grotten van Han. foto gpd. Jos Cornand, de nijvere bedrijfsleider van de grotten van Han, heeft zo zijn eigen interpretatie van statistisch cijfermateriaal. „Volgens mij komt de Nederlander drie keer in zijn leven naar on ze grotten: voor de eerste keer als kind met zijn ouders, de tweede keer als ouder met zijn kinderen en ten slotte als grootouder met de kleinkinderen." En het is waar, Nederlanders laten zich nog al tijd graag afzakken in de fascinerende onderwereld van Han. De attractie werd in 1771 herontdekt door een ondernemende priester (tweeduizend jaar voor Christus al verbleven er mensen in de grot) waarna de toenmalige eigenaar baron Edouard de Spandl de grot (één van de grootste ter wereld) in 1895 openstelde voor het publiek. Het succes was enorm. En nog altijd is het de enige at tractie in België die in de Michelin-gids met drie sterren wordt ver meld. Wat zoveel betekent als 'een speciale reis waard'. En dat is 't. aangepast. Geen walmende flambouwen meer maar elektrische verlichting. En op een aantal punten kan de bezoeker zelfs genie ten van een geraffineerd klank- en lichtspel dat de schoonheid ex tra fascinatie geeft. Het sluitstuk van de route is een onderaards vaartochtje dat ein digt met een honderdjarige traditie: een daverend, luid echoënd schot uit een miniatuur-kanon. Dan is het daglicht en de bewoon de wereld er weer en kan men aan een tocht beginnen door het 250 hectare grote wildpark. Of - speciaal voor kinderen - naar het Expothema gaan, dit jaar geweid aan parken en tuinen Ook is er in het Museum van de Onderaardse Wereld een collectie archeologi sche vondsten te zien, afkomstig uit de grot. En voor wie er dan nog geen genoeg van heeft is er ook nog een culinaire verrassing; een gastronomisch restaurant.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27