j PC Startpagina.nl op hellend vlak Epische strijd op internet Multi Media Nieuws op maat via e-mail Sapenda.nl U P T □MARGRIET ERDAG 3 JUNI 2000 ijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. 2'4r wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek L Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. ei- Vragen en suggesties kunt u sturen naar: 1 internetredactie@damiate.hdc.nl Ruimte door defragmenteren SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT eek zo mooi, een grote —disk. Toch dreigt deze ook weer sneller vol te raken redacht. De computerge- ter staan diverse gereed- ppen ter beschikking om mwezige ruimte zo goed Blijk te benutten of om na*evretende rommel op te -0 jen. Dat kan door het op ferantwoorde manier listalleren van software (zie vijzer van vorige week). ^Jbp een dichtslibbende t ook wat ruimte maakt (zij rlp in bescheiden mate) is irogramma Defragmente- s functie van Windows her- de wanorde die na verloop ijd op de harde schijf ont- door het bewaren en ver eren van bestanden. Als je inden verwijdert ontstaan Idie plaats lege plekjes op :hijf. De C-schijf lijkt na lop van tijd wel een vergiet, r dan opeens een groot be- a opgeslagen wordt, kan ajn dat Windows dit uit- >rt over alle lege plekken, {paart ruimte, maar maakt ille onderdelen van dat ramma minder snel aan te ken zijn omdat ze over alle (streken verspreid zijn. f de schijf van tijd tot tijd te jgmenteren herordent jows de zaak, en gaat de verschuiven zodat alle (es en beetjes weer bij el- in de buurt staan. lows 98 heeft wat meer ge- schappen voor het schijf- irhoud dan Windows 95. genoemde kan eenvoudig .oestanden met extensies als opsporen. Deze Tetnp- bestanden worden tijdelijk aan gemaakt (zoals een reserveko pie van je Word-verhaal) maar lang niet altijd automatisch weggehaald. Door een intern foutje kan deze tijdelijke op slagplaats volledig uit zijn krachten groeien en lappen schijfruimte zonder enig nut bezetten. Je kan ze ook zelf op sporen en onschadelijk maken met de zoek-functie in Windows (in het Start-menu). Vul daar in *.TMP en verwijder de gevonden rommel handma tig- De Schijfopruiming in Windows 98 is niet perfect en laat een heleboel nutteloze be standen onaangeroerd. Daar voor zijn speciale gereedschap pen in de handel, zogenaamde utilities, zoals die van Norton of het programma Cleansweep. Die verwijderen bijvoorbeeld snelkoppelingen naar al lang verdwenen programma's, lege mappen, dubbele bestanden of readme-files. Het programma houdt zelfs in de gaten of er be paalde bestanden zijn die wel bestaan op de harde schijf maar die nooit worden aangespro ken. Het opruimprogramma verraadt deze werkloze bestan den en de gebruiker kan dan al dan niet besluiten tot verwijde ring. Toch raakt een harde schijf on herroepelijk vol. Je krijgt het vermoeden dat die 'drie gigaby te' die je door de verkoper zijn beloofd niet worden waarge maakt. Hoe dat kan? Daarover volgende week meer. SILVAN SCHOONHOVEN Idealitisch opgezette linkensite door dochters in het nauw gedreven JAN VAN DER NAT» Een maandje geleden ontstond er in het Nederlandse internet- wereldje de nodige opwinding rond www.startpagina.nl, een gerubriceerde linkenverzame ling die met een klein miljoen bezoekers per dag op afstand de populairste Nederlandse site op het world wide web is. Be gonnen als een nuttige hulp voor internetters is de Startpa gina in korte tijd uitgegroeid tot een onmisbare encyclopedie. Aan de moederpagina hangen namelijk inmiddels honderden dochterpagina's over de meest uiteenlopende onderwerpen. Pagina's die worden gemaakt door liefhebbers met kennis van zaken op een bepaald ge bied. Liefhebbers, idealisten. Zo afi- cheerden de bedenkers van de site zich onder leiding van Vo gelenzanger Durk Jan (Duck voor vrienden) de Bruin ook. Maar dat idealistische is ver dwenen, want recentelijk ver kochten De Bruin en zijn man nen het hele spul aan uitgever VNU en mogen zich nu tot de 'nieuwe rijken' rekenen, omdat goede ideeën op het gebied van internet nu eenmaal aardig geld opleveren. Hoeveel is niet be kend, maar hardnekkig circu leert er een bedrag van mini maal 30 miljoen gulden. De Startpagina kwam daarmee op een hellend vlak terecht. Alvorens dat astronomische be drag de ronde ging doen, hono reerde Startpagina haar doch ters met een eenmalige premie van duizend gulden om 'mee te delen in het succes'. Toen ech ter duidelijk werd dat het om een miljoenentransfer ging, be gon het oproer te kraaien. Een grote groep dochters, die nu eenmaal voor een belangrijk - zo niet het belangrijkste - deel het succes van Startpagina be paalt, wilde meer geld en dui delijke afspraken voor de toe komst. Duck de Bruin gaf eerlijk toe fouten te hebben gemaakt, maar is ervan overtuigd dat de Startpagina zal overleven als de meestbezochte site van Nederland. foto archief united photos de boer Er werden allerlei actiegroepen opgericht en sommigen beslo ten voor zichzelf te gaan begin nen met een soort kloon van de Startpagina. Want de uitvinding van De Bruin c.s. mag dan een succes zijn, het principe is een voudig en wereldwijd bepaald niet uniek. Voor de initiatiefne mers van Startpagina en VNU was het duidelijk dat er iets moest gebeuren, omdat zonder een groot deel van de dochters de waarde van een dergelijk overzicht natuurlijk een stuk minder is. Onder aanvoering van actieleider Hans-Wouter van Dam is inmiddels Startka- bel.nl opgericht en deze nieuwe site zou de steun hebben van tweehonderd webmasters, al is daarvan op dit moment nog niet veel te zien. Hoewel inmiddels de aanvan kelijk woest kolkende tegen stroom is ingezakt tot een ta melijk rustig kabbelende beek is er nog altijd overstromingsge- KBUURMAN» Ml|e allereerste computers, de ieesten van de vijftiger en jger jaren, werden al rollen- len gespeeld: de vermaarde igeons and tons-avonturen, waarbij menselijke spelers waren pkken. Toentertijd werden, de grote computernetwer- 'an bedrijven voor ge it, tegenwoordig zijn de :en weggevallen door het aanwezige internet. Men- iveral ter wereld" kunnen len en meedoen, mits zij igelse taal machtig zijn. leeldkwaliteit van een ituur stelde lange tijd wei oor, de spelers moesten (al hun fantasie laten wer- Dat veranderde met de m ist van bijvoorbeeld 'Diablo' lJltima Online': de sprook- fereld begon er gedetail- eÜ uit te zien. En sinds enige sis die wereld ook driedi- isionaal geworden met de 1st van 'Everquest', een spel door Ubi Soft met e'en Ne- pndse handleiding op de kt wordt gebracht. Ever- st van softwarehuis Verant tactive is sinds kort uitge- Id met de 'Ruïns of Kunark', verdere vergroting van de hische wereld 'Norrath' rollenspel spelen met hon- Jen echte mensen in plaats door de computers gegene- de wezens is een ervaring fich. Mensen zorgen voor pnderlijke karakters met lerekenbaar gedrag. Je kunt ressante vriendschappen ten bij Everquest, maar ook zwarte schurken tegenko- l, net zoals in het echte le- J Maar het blijft een spel, een fatale afloop is er ge- "fig niet. leite jkost wel enige moeite in de reld van Norrath verzeild te ^n. De installatie van het spel is nog simpel. De cd-rom kan vervolgens in de doos want die is niet meer nodig: het spel wordt verder regelmatig opge waardeerd via internet. De spe ler heeft een bepaald nummer gekregen en daarmee meld je je aan bij het hoofdkwartier in de Verenigde Staten. Dan moet een naam en een code worden gekozen: dat is lastig, want veel namen en codes mogen niet. Na enig doorzetten moet dit echter kunnen lukken. Daarna moet een credit card-nummer worden opgegeven (een credit card is noodzakelijk)want spelen kost 10 dollar per maand. De eerste maand is gra tis, opzeggen kan per maand, dus de speler is nooit meer dan 25 gulden kwijt. De meeste kos ten worden daarna gemaakt via de telefoonlijn, want wie om streeks 20 uur per maand speelt is toch 40 gulden kwijt. Kabel gebruikers zijn dus in het voor deel. Vijfenzestig gulden per maand lijkt veel geld voor een spelletje, maar Everquest heeft dan ook veel te bieden. Een dynamische wereld, die door de spelleiders regelmatig wordt aangepast en steeds weer anders is, met ech te mensen in de hoofdrollen. De speler moet eerst een held of heldin samenstellen, een mens, of een elf, of een dwerg of zelfs een hagediswezen, en er voor kiezen om voortaan als strijder, tovenaar of wat dan ook door het virtuele leven te gaan. Het uiterlijk kan worden aangepast. Er kunnen ook ver schillende helden gespeeld Iswoordraadsel RIZONTAAL: 1. Houtsoort; 5. soort brood; 6. zonder moed; 8. Afrikaans land; watering; 13. met andere woorden; 15. persoonlijk vnw. (Fr.); 16. groet; 18. Frans (oord; 19. Frans voegwoord; 20. bijwoord; 21dierengeluid; 23. slot;' ondernemingsraad; 26. wisselgebruik (It.); 28. mier; 29. drug; 32. sprookjesfiguur; (Duits lidwoord; 34. zomerschoen. ITICAAL: 1. Griekse zegegodin; 2. in orde; 3. bijbelse naam; 4. aanduiding; Chutspatroon der goudsmeden; 9. afgunst; 10. gewicht; 12. oude lengtemaat; Bijwoord; 16. onheilsgodin; 17. gelofte; 22. spil; 24. ontkenning; 25. voorzetsel; loofdstad in Europa; 28. azijn; 30. vogelziekte; 31. cijfer, ossing van vrijdag: zontaal: 1. Korthaar; 5. polsslag; 6. nota; 8. ring; 10. rozen; 12. metro, icaal. 1 Kapper; 2. rollen; 3. hijsen; 4. akant; 7. opzet; 9. gram; 11. neo. vaar. Daarom besloten Startpa gina en VNU alle dochters uit te nodigen voor een vergadering gekoppeld aan een feestje in het Alphense themapark Arche- on. Ruim tweehonderd makers van dochterpagina's gaven daaraan afgelopen zaterdag ge hoor. Met verve probeerden Duck de Bruin en de door VNU aange stelde directeur Bert Wiggers duidelijk te maken hoe de zaak nu precies in elkaar zit. Ze ga ven eerlijk toe dat er fouten wa ren gemaakt in de communica tie. Voor een deel van de bezoe kers waren de antwoorden be vredigend. Vooral voor de echte hobbyisten. Maar er is ook een groep die toch graag een graan tje wil meepikken nu VNU van de ooit idealistische Startpagina een commercieel succes wil maken. Dat gebeurt door bescheiden banner-advertenties en door het verkopen van links, die tus sen de andere staan. Sommige dochters willen dat laatste ook wel, maar het is vooralsnog niet duidelijk of dat mag. Dat is ech ter lang niet de enige onduide lijkheid, die nog moet worden opgelost. VNU wil bijvoorbeeld ook exclusief kunnen beschik ken over de linken op de pagi na's van de dochters en daartoe een contract afsluiten. Dat nu zal een hels karwei worden, want velen lijken niet van zins hun handtekening te zetten on der een dergelijke overeen komst. Het maken van een linkenver zameling kan in de vrije wereld van het internet moeilijk gekop peld worden aan exclusiviteit en bovendien is VNU voorals nog niet van plan om er een be hoorlijke, maandelijkse of jaar lijkse vergoeding tegenover te stellen. In de ogen van veel dochters zouden het op die ma nier wel erg eenzijdige contrac ten worden. Om in een wat compacter gezelschap te kun nen praten is er een belangen vereniging van dochterpagina's opgericht met in het bestuur een hele en een halve (want nog studerend) jurist. Zoals gezegd: de storm is ge luwd, maar de wind is nog niet helemaal gaan liggen. De Bruin en Wiggers zijn ervan overtuigd dat alles op z'n pootjes terecht zal komen. De twee zijn er ze ker van dat de Startpagina fier overeind zal blijven als grootste en populairste linkenverzame ling op het net. Dat hoeft ook geen probleem te zijn, als ze - zoals het ouders betaamt - maar goed voor hun kinderen zorgen. worden. Het verdient aanbeve ling om het instructieboekje goed te lezen en de training te volgen, en daarna pas internet op te gaan. En daar sta je dan ineens, meestal, midden in een levendi ge driedimensionale stad, met spelfiguren die door de compu ter zijn gemaakt en echte spe lers. In de stad ben je veilig, want er staan stevige wachters die orde houden, maar buiten de stad kan van alles gebeuren. Contacten leggen is lastig in het begin, lang niet iedereen is vriendelijk tegen een nieuwko mer, maar als je je aansluit bij een gilde vind je op den duur medestanders met wie je ge meenschappelijke avonturen kunt beleven. Samen strijd le veren is leuker dan in je eentje ronddolen. In het begin ben je kwetsbaar, want je alter ego moet pok eten en na een week vasten ben je er meestal wel ge weest. Wie sneuvelt in de ge vaarlijke wereld Norrath moet gewoon opnieuw beginnen. Everquest is grafisch gezien weer een behoorlijke stap voor uit, al blijven spellen op inter net altijd wat achter bij de spel len die op een enkele computer worden gespeeld: te veel detail zou het allemaal te traag ma ken. Het kan zeer verslavend zijn; een gewoon spel tegen de computer speel je op den duur uit, maar de avonturen op Nor rath gaan tot in de eeuwigheid door. Wie zijn gewone bestaan wat saai vindt kan op internet grote avonturen beleven: vaak met mensen die hij anders nooit ontmoet zou hebben, maar ook een groep vrienden kan natuurlijk ten strijde trek ken op internet. Min. systeemeisen: Pentium 200, 64 Mb Ram, 3d-kaart, Windows 95/98. Verder is een creditcard noodzakelijk. Prijs spel: 99 gul den. Abonnement: 20 gulden per maand. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft/MVSP. De Sapenda struint voor abonnee internet af JAN VAN DER NAT Scenario 1: u bent geïnteres seerd in het sportnieuws of in wat er op cultuurgebied te bele ven is. Dan belt u de abonne mentenafdeling van deze krant en vraagt om een abonnement op alleen het sportkatern van maandag of de uitkrant van donderdag. Het antwoord is simpel: dat kan niet. U bent ui teraard welkom als abonnee, maar het is alles of niets. Scenario 2: u bent geïnteres seerd in het sportnieuws of in wat er op financieel gebied alle maal aan de hand is en u be schikt over een pc met internet. Dan gaat uit naar www.sapen- da.nl neemt een (gratis) abon nement en u krijgt voortaan el ke werkdag het sport- of finan ciële nieuws keurig in uw e- mailbox. U krijgt uw nieuws op maat en het kost geen gulden, behalve dan het kwartje om uw e-mail op te halen, maar dat deed u toch al. de SPORI SPÊUA. Informatie Abonneren Opzeggen 1 Adverteren iJvertentie) Nederlandse die razendsnel \ereldwi|d de je vindt Surf ook voor gratis -I toegang, dresserj^ verontwaardigd en wenst zich hier niet bj ne minimaal nog drie andere spelers afscheid nemer selectie verder is toegenomen (ANP) Site.Ajax g opnieuw Europa in zondagavond een ticket voor Peeters scoorde al vroeg in d maakte in blessuretijd de 2-0 bejubelden vervo' Sapenda is Latijn en betekent zoiets als 'wat geweten moet worden'. En meer dus niet. U leest wat u wilt lezen en de pa gina's, die je in een krant toch overslaat, krijg je nooit te zien. Is dit de 'krant' van de toe komst? ,,Nee", zegt Kees Ze- gers, algemeen directeur (of CEO in het vakjargon) van Sap enda. ,,Wij hebben een redactie die selecteert, inkort en het in ternet afzoekt naar gerelateerde sites. Maar we hebben geen journalisten in dienst, die het nieuws uitdiepen en flitsende achtergrond verhalen schrijven. De krant behoudt dus wel de gelijk een functie." Dat is natuurlijk een geruststel lende gedachte voor kranten makers, maar een initiatief als de Sapenda.nl, dat begin vorige week na een voorbereiding van zeven maanden de lucht in ging en in feite een verbeterde voortzetting is van News4Free, schept wèl het bovenste, actue le laagje room van de koffie. De Sapenda beperkt zich niet tot Nederland. In het kantoor aan de Amsterdamse De Bree- straat zetfelen ook de Franse en Duitse redactie. In totaal wer ken er nu - naast de leiding - veertien mensen: twee voor el ke taal, twee internationaal en verder technisch, marketing en administratief personeel. De Sapenda is een volledig selfmade' product. De software is zelf gemaakt en technisch heeft men alles in eigen hand. De redactie schrijft samenvat tingen aan de hand van het nieuws dat wordt afgenomen van het ANP, het Franse AFP en het Duitse DPA, zoekt links er bij en plaatst die (aanklikbaar) onder de berichten, zodat wie wil verder kan lezen. In dat ge val wordt het internet opgestart en gaat uiteraard de telefoon tikker lopen. Sapenda verschijnt drie keer per dag: 's ochtends met bin nen-, buitenland, economie en sport; rond lunchtijd met finan cieel nieuws, wanneer de ont wikkelingen op de beurs zicht- I baar zijn en 's middag met nieuws op software en IT-ge- bied in combinatie met updates van het overige nieuws, wan neer daar aanleiding toe is. Ook is het mogelijk zich te abonne ren op specials, zoals een tv- gids of alleen sportnieuws. Op elke pagina (uitgevoerd in j HTML-format) zal een adver tentie worden geplaatst die de basis vormt van de bedrijfsvoe ring van Sapenda. Het nieuws is gratis. Berekend is dat er 350.000 abonnees (verdeeld over de drie landen) nodig zijn om break even te draaien. Maar daar neemt Zegers uiteraard geen genoegen mee. „Het stre ven is een miljoen", zegt hij zonder blikken of blozen. Lingo Expert Wie dacht dat Lingo met zes letters (op zaterdag) al moei lijk was kan sinds kort een nog zwaardere uitdaging uit proberen: Expert Lingo met woorden van zeven of acht letters van de Haarlemse uit gever IDG. Een 'must' voor de vele puzzelaars die Lingo maar een simpel woordspel letje vinden en zich vanuit hun luie stoel voor het televi sietoestel verbazen over de onkunde van de meeste deelnemers. Natuurlijk is Francois Boulangé ook in deze PC-versie van de partij en kunnen de spelers op in nige deelneming van zijn kant rekenen als de derde rode bal wordt getrokken. Er Bevalling live op internet kan tegen de computer wor den gespeeld, en tegen an deren op een enkele compu ter of op internet. Het voor deel van de computer is dat er van alles kan worden in gesteld, zoals makkelijke of moeilijke woorden, en bij voorbeeld meer helpletters. Jammer alleen dat de groene ballen (en bijbehorende bo nus) niet van de partij zijn. Min. systeemeisen: Pentium, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 49,50. Ooit was een bevalling een pure privé-aangelegenheid. Een vrouw baarde een kind in de maximale aanwezig heid van partner, verloskun- dige, vroedvrouw en ver pleegster. Maar de tijden veranderden. Er kwamen ca mera's van een Van de Ende pulpzender binnen en nu Herexamen II In deze examentijd kan het leuk zijn om als oudere com putergebruiker nog eens die spanning van die periode te rug te halen met Herexamen: een quiz met Inge Diepman (Anja Daems voor België) voor televisie maar ook een computerspel voor de PC van uitgever IDG uit Haar lem. Herexamen II is nu op de markt en omvat niet min der dan 2500 Triviant-achti- ge vragen voor mensen met een heel goed geheugen. Daarbij zitten 'inkoppertjes' zoals 'Wie schreef Hamlet' of 'Wat is de de hoofdstad van Australië (niet Sydney), maar ook pittige waagstukken zo als 'Wat is fotosynthese' en Openbaar vervoer Informatie over het openbaar vervoer is sinds het begin van de ze week via een nieuw internetadres op te vragen. Dat wil zeg gen: te koop. Want in tegenstelling tot andere service verlenen de bedrijven moet voor informatie op www.9292ov.nl worden betaald. Iets minder dan via de telefoon (50 cent plus telefoon tikken per minuut tegen 75 cent), maar in een land dat zo graag meer mensen van de weg en in het openbaar vervoer wil krij gen, zou die informatie natuurlijk gratis moeten zijn. 'Heavy users' krijgen wel wat korting, want bij het inloggen is aan te ge ven of je eventueel vijf minuten wilt zoeken en dat kost dan slechts 1.99 gulden. zelfs het internet. Nota bene Margriet, het damesblad met het hoge theekranjesgehalte, brengt op donderdag 15 juni een bevalling van een drie ling via de keizersnede recht streeks op het internet. Hoofdredacteur Rob van Vuure: 'Margriet is een mo dern vrouwenblad en ge bruikt dus ook moderne communicatiemiddelen.' Wie er live bij wil zijn kan op 15 juni om 11.00 uur terecht op www.margriet.nl 'Wie was de eerste koning van België'. Er kan inder daad worden gekozen tussen de Nederlandse en Vlaamse versie en de Vlaamse is na tuurlijk een stuk lastiger voor Nederlanders (en ongetwij feld ook omgekeerd). Her examen is een leuke afwisse ling voor mensen die genoeg hebben van dat eeuwige Tri- viant. Min. systeemeisen: Pentium, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 49,50 gulden. Internet op het strand Een internetcafé is al lang geen bijzonderheid meer. Je moet wel met iets heel speci aals komen, wil je nog opval len. Wanadoo (die van punt- .nl) zocht daarom een bij zondere plek op. Het is er sinds de officiële opening door acteur Peter punt nl Lusse, het commerciële boegbeeld van het bedrijf, nog geen echt weer voor ge weest, maar dankzij Wana doo kun je nu op het strand van Scheveningen internet ten. Helemaal achteraan, vlak bij de haven, staat de strandtent Wanadoo Beach met acht consoles, waarop gratis kan worden geïnter- net. Een internetcafé op het strand is een wereldprimeur, die mogelijk de komende ja ren navolging krijgt op ande re plekken langs de Noord zeekust. Gelijktijdig nam Wanadoo een truck in gebruik met veertien i-Macs, die door het land zal koersen en zal stop pen bij allerlei evenementen als de Megafestatie in Utrecht, het Pinkpop-festival in Landgraaf en de Snee kweek. Routeplanners Ooit was op de website van de ANWB een routeplanner te vin den, waarmee je - voorbeeldje - heel gemakkelijk de route naar je vakantieadres kon uitstippelen. Die routeplanner is er weer gauw afgehaald, want kennelijk ging de netplanner ten koste van de cd-rom met hetzelfde product, die de ANWB in haar ei gen én andermans winkels heeft liggen. En voor niets gaat al leen de zon op. Dus zijn er nu twee nieuwe ANWB-planners te gelijk verschenen op cd-rom, de ANWB Stratenplanner Neder land 2000 en de ANWB Routeplanner Europa 2000. Dat laatste is een beetje betrekkelijk, want Oost-Europa ont breekt. Gezien de ontwikkelingen daar leek het de makers ken nelijk raadzamer om daar nog even mee te wachten. Bovendien is de database met de rest van Europa al zo grandioos gevuld dat het vinden van een route al gauw een minuutje duurt. Da's heel wat langzamer dan die bij de Nederlandse stratenplanner, maar dat is logisch natuurlijk. Min. systeemeisen: Pentium 120, Windows 95/98/2000/NT, 32 Mb ram, 60 MB vrije ruimte. Prijs 59,95 gulden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23