Cultuur Kunst Patrick Bruel speelt nieuwe troefkaart uit 'Niet zeuren, gewoon meezingen' De power van een echte' Van Dongen De woede van Wim Kan in Westerbork Glas moet fresco's teschermen ERDAG 3 JUNI 2000mo unstmanifestatie in de Pieterskerk jen Hedendaagse kunst bekijken in de sfeervolle ambiance n de Leidse Pieterskerk. Dat kan tijdens de Kunstmanifestatie het weekend van 17 en 18 juni, tussen 10.30 en 16.30 uur. jim veertig vooraanstaande kunstenaars exposeren daar ge- irende twee dagen een selectie van hun werk en bieden stuk- n te koop aan. De opbrengst van het evenement komt ten ede aan het Lehzé-kinderziekenhuis in Albanië, een project n de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Oegstgeest. apanse cypres voor Hortus den» Hoe wijd je een tuin in? Met het planten van flora. Op 7 ii wordt de nieuwe voortuin van de Hortus Botanicus verrijkt et een Japanse cypres, een zogenaamde 'Cryptomeria japorti- Om 12.00 uur plant de Japanse professor Takashi Sugimura boom onder het toeziend oog van de Leidse burgemeester istma, de rector magnificus van de Universiteit Leiden, Wage- iar, en andere hoogwaardigheidsbekleders. Twee dagen later, vrijdag 9 juni, krijgt Sugimura een eredoctoraat van de Uni- rsiteit Leiden. theater recensie wunand zulstra echte Vein Dongen', cabaretpro- ima van en door Lenette van Don- Regie: Ruut Weissman. Muzikale lei- Martijn Breebaart Gezien 2/6, uwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. houdt van contrasten en die graag uit. Ze kan dat heel goed, omdat ze beide emen in zich weet te vereni- Het ene moment poseert ds macha, het stoere femi- isch type, om daarna over te akelen op het type 'muts' ze ook kan vertegenwoordi- Met haar welbekende, ex- iieve energie stort Lenette Dongen zich in haar nieu- programma op dit soort te- i strijdigheden, ag beschrijft ze bijvoorbeeld itrijd van de moderne vrouw èn lichamelijk verval. Dit- al trakteert ze ons op een slag van de aankoop van een la. De verkoopsters in deze geriewinkels doen haar den- aan de pianistes tijdens de letlessen van vroeger. En krmee zijn we bij één van de pfdthema's: het gaat over letlessen nemen en geven, jeen het programma een jobiografisch tintje geeft, it Lenette kan hier uit eigen ringen putten. |ar net als bij het schilderij ze bij aanvang van het pro- ma maakt, gaat het eigen- om de spanning tussen rzijds verplichte techniek en erzijds vrije expressie. Voor dat laatste wordt mensen eens onthouden, maar iet je (weer zo'n tegenstrij- eid die ze aan d£ kaak stelt) jnsen ook niet opdringen, iheid versus gebondenheid is ook de strijd die in een relatie moet worden uitgevochten: man - vrouw, leraar - leerling, volgeling - goeroe. Dus komt ze met name ook in haar liedjes regelmatig daarop terug. Daar bij weet ze beelden te creëren die helder en herkenbaar zijn, wat je aan de lach van het pu bliek kunt merken. Een leuke grap, die tevens van haar professionaliteit getuigt, is het openingsnummer na de pauze. Het publiek laat zich provoceren. We mogen name lijk allemaal iets roepen. Beel den, woorden, associaties: wat ons ook maar bij het thema 'liefde' te binnen wil schieten. Uiteindelijk verwerkt ze al die termen in een goed klinkend nummer met verrassende ver bindingen; zelfs het 'kuiltje met jus' dat iemand gisteren met liefde wenste te verbinden, kreeg een vanzelfsprekende - plaats in haar lied. Aan zulk soort vondsten kun je merken dat Lenette van Don gen zich op het podium volko men op haar gemak voelt. Met haar lange, lenige lijf straalt ze die power ook uit. Soms is ze misschien wel eens iets te druk. Maar ook in dat opzicht is ze je al weer te snel af; vroeger stond ze namelijk ook al als druk meisje bekend. Daarom mocht ze wel in het ballet van de kat en de muizen meedansen - maar alleen als de kat, want die moest achter de coulissen op zijn beurt wachten. Dan had den de muisjes tenminste ook even de kans om zich te bewij zen. In dit soloprogramma zijn er geen muizen, dus kan ze heerlijk ongestoord en onge remd haar vele kwaliteiten to nen. Het is de power van een 'echte' Van Dongen. amsterdam louis du moui.in Patrick Bruel (40) heeft doorgaans bij vrouwen een streepje voor. En anders om. Maar zijn ware aard houdt de Franse zanger, die dinsdag optreedt in het Utrechtse Muziekcentrum Vreden- burg, zorgvuldig geheim. Zeker als het om journalisten gaat. 'Bru Bru', zoals het grootste Franse popidool van de jaren negentig op de tederste momen ten wordt genoemd, stelt zich als altijd op als een vermoeide verdachte die zijn geheimen niet zomaar wenst prijs te geven. Het kost daarom weinig moeite je voor te stellen dat deze ondervraagde er naast een showbizcarrière (ook als filmacteur) nóg een interessante loop baan heeft ontwikkeld: als uiterst ge dreven pokerspeler, in welke hoeda nigheid hij in 1998 in Las Vegas de we reldtitel voor zich opeiste. Maar wie daarover meer wil weten moet er nog harder aan trekken om hem tot zinni ge ontboezemingen te bewegen. „Een bijzonder talent? Ach, dat zal wel. Ik zie het meer als een sport, vergelijk baar met schaken", bekent Bruel op zijn Amsterdamse hotelkamer na ste vig aandringen. „Ik ben zover geko men, omdat ik me er helemaal in heb vastgebeten. Veel lezen, het spel van je tegenstanders analyseren. Welbe schouwd komt het allemaal neer op scherp zijn en de juiste strategie vol gen." Zijn beheersing van het kaartspel is dusdanig dat hij er riant van zou kun nen leven. Serieus overwogen heeft Bruel dat toch niet, ondanks zijn dui delijke twijfels over z'n bestaan als po pulaire entertainer. „Pokeren is leuk, zeker als je geregeld wint, maar haalt het toch niet bij het zingen. Er is nu eenmaal niets mooiers dan het kun nen uitstorten van je hart voor mensen die hetzelfde gevoel met je willen de len. Het probleem met muziek maken is echter dat naarmate je meer bijval krijgt je steeds minder de kans krijgt om alles zo te doen als je zelf wilt. Daarom heb ik een keer op de rem moeten trappen en ben ik even van het podium gestapt." Bruel zegt gelukkig weer baas te zijn Patrick Bruel: „Ik ben hier vaker dan jullie den ken." foto gpd geworden over zijn eigen leven. Door voortdurende druk gewoon spuugzat, populariteit een hoogtepunt had be- allereerst (vanaf beginl996) flink af- Wist amper nog waar ik het zoeken reikt. Waar ben ik mee bezig? Hoe lang stand te nemen van de amusements- moest, zo slecht stak ik in mijn vel. Dat moet dit nog doorgaan? Wil ik deze branche middels veel reizen en weken terwijl voor de buitenwacht alles juist gekte wel? Nee, was dus uiteindelijk van helemaal niets doen. „Ik was die op rolletjes leek te lopen, omdat m'n het antwoord dat ik mezelf heb gege ven en dat heeft inmiddels een blij vend karakter gekregen." Waarmee meteen is gezegd dat hij zelf liever geen rekening meer wenst te houden met een nieuwe 'Bruelfollie'. Die rage werd destijds vooral veroor zaakt door de hysterische tienermeis jes die de als Patrick Berenguigui ge boren import-Algerijn aanbaden als de enige echte opvolger van die andere 'mooie krullenjongen', Julien Clerc. Voor iemand die zijn artiestennaam durfde te ontlenen aan Jacques Brei natuurlijk niet echt zaligmakend, geeft Patrick schoorvoetend toe. „Ander zijds moet je op de hartstochtelijke waardering van die jongedames nou ook niet gaan zitten neerkijken, vind ik. Op hun leeftijd staan ze immers nog volledig open om zich vragen te stellen over het leven en durven ze nog uit te komen voor hun emoties. Raak je hen, dan kun je dus nooit slecht be zig zijn." Met zijn rentree-album 'Juste Avant' heeft hij naar eigen zeggen in Frankrijk een breder en volwassener publiek dan ooit bereikt. Wat gegeven de in houd wel logisch is, omdat Bruel niet alleen letterlijk zijn wilde haren is kwijtgeraakt: de stoere rock is groten deels ingeruild voor het gevoelige luis- terwerk en tekstueel graaft Patrick dui delijk dieper dan voorheen. Zo heeft hij in woord en muziek eindelijk eens zijn Arabische wortels durven bloot leggen. Tot dusver heeft de 'serieuzere Bru el' in ons land nog geen potten kun nen breken. Des te meer is zijn hoop gevestigd op 'Utrecht', acht jaar gele den ook de plaats van z'n allereerste optreden op Nederlandse bodem. „Wie weet slaat daar de vonk ineens wel weer over", blikt hij voorzichtig vooruit. „Aan mij zal het in elk geval niet liggen, want ik heb Holland in mijn hart gesloten. Ik ben hier vaker dan iedereen denkt, puur omdat ik me zo lekker voel. Jullie hebben, zonder dat je het misschien zelf beseft, veel meer Latijns bloed in je donder zitten dan alle andere volkeren in de noorde lijke helft van Europa. Ook om die re den zijn jullie voorlopig nog niet van mij af." westerbork gpd Het is maar een klein boekje. Tien bij vijftien centimeter, grof geschat. Donkerbruine omslag, de dunne vergeelde bladzijden liggen van ouder dom half los. Maar alsof Wim Kan gisteren zijn gedachten, zijn wanhoop, zijn herinnerin gen aan het papier heeft toe vertrouwd, zo duidelijk nog zijn de met potlood geschreven letters. Alsof de tekst niet is ge schreven maar gegrift: „Het is afgelopen. 17 augustus 1945, 13 uur 6." Drie dikke strepen en evenzoveel uitroeptekens. Meer dan een halve eeuw ge leden hield de cabaretier Wim Kan een dagboek bij toen hij in de oorlogsjaren door de Japan ners gevangen werd gehouden. Kan was tewerkgesteld aan de beruchte Birma-spoorlijn. Ve len lieten daar onder barre om standigheden het leven. De boekjes zijn nooit gepubli ceerd, zodat het grote publiek van de inhoud verstoken is ge bleven. Het Birma-dagboek van Kan maakt nu deel uit van een nieuwe expositie in het Herin neringscentrum Kamp Wester bork onder de titel 'De oorlog verbeeld'. De tentoonstelling omvat schilderijen en sculptu ren van beeldend kunstenaars die zijn geïnspireerd door de laatste wereldoorlog. Kan is nooit meer los geko men van zijn gedwongen Ja panse periode. In de jaren ze ventig keerde hij zich publieke lijk tegen het bezoek van keizer Hirohito aan ons land. Toen de gehate keizer in oktober 1971 toch naar Nederland kwam, bewoog Kan hemel en aarde om aandacht te krijgen voor het leed dat in naam van de keizer was aangericht. Nauw gezet hield de cabaretier alles bij wat er in die tijd geschreven werd over het (aanstaande) staatsbezoek van de Japanse vorst. In multomappen plakte hij samen met zijn Corry kranten knipsels, veelal voorzien van zijn eigen bemerkingen en kanttekeningen. Ook die plak boeken liggen in een simpele ruwhouten vitrine samen met één van de dagboekjes. Daar valt ook het telegram te zien dat de cabaretier op 7 oktober verstuurde aan de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. 'Verzoek dringend om tv-zendtijd. Stop. Wil leidinggeven aan geweldlo ze, vredelievende actie tijdens bezoek van Hirohito.' Het ging niet door. Een dag later wendde Kan zich in een spoedtelegram tot de toenmalige minister-presi dent Biesheuvel. De originele, handgeschreven tekst is even eens bewaard gebleven. 'Ver zoek dringend Corry en mij één minuut te geven, desnoods de laatste minuut van Hirohito's verblijf in Nederland om hem mijn Birma-dagboek te over handigen met enkele korte zin nen, die wij bereid zijn van te voren aan u te laten lezen. Stop.Een eindje verder: 'Moe ten het verleden vergeten, maar dat wordt met het uur voor ons onmogelijker als juist het sym bool van dat verleden hier twee dagen op bezoek komt.'De mi- nister-president telegrafeert hem later op die dag terug. De premier laat weten dat hij niets kan doen omdat de invulling van het programma een zaak des keizers is. Italiaanse cultuurminister Giovanna ilandri haalde deze week weer de we ipers. Ze verrichtte de heropening van wereldberoemde Scrovegni Kapel, een atkamer in de ruïnes van Padua's antie- Romeinse circus. De toegang, en daar jj|it het dit keer om, ziet er allerminst an- uit. Het is een glazen cabine, die het lerieur van de kapel moet beschermen ;en de boze buitenwereld. ,Onze belangrijkste vijand is vocht", zegt Ivide Banzato. „Maar we hopen die nu liquideerd te hebben." Banzato is direc- ir van de Scrovegni Kapel, vanwege haar ijging in het circus ook wel de Arena kapel loemd. Ruim twee jaar is er gestudeerd een manier om de -wereldberoemde in- id, fresco's van de vermaarde kunste- r Giotto di Boldone, afdoende te be- termen tegen de verwoestende invloe- van de moderne tijd. et resultaat is te zien aan de zijkant van bescheiden, in hoekige lijnen opgetrok- kapel. De zij-ingang, waarvan in de utiende eeuw alleen de leden van de ipmansfamilie Scrovegni gebruik moch- maken, gaat verborgen achter een don- 1fre cabine van zonwerend thermisch glas. cabine van 8x8x3 meter bestaat uit twee elkaar geïsoleerde kamers en een gang de kapel binnen voert. „Hier worden onze bezoekers schoonge takt", glimlacht Banzato. In de linkerca- zijn luchtverversingsmachines ge'in- leerd, die als het ware de stofdeeltjes de bezoekers blazen. Speciale vloerbe- ing doet hetzelfde met het schoeisel, elijkertijd wordt de ververste lucht op zelfde temperatuur en vochtigheidsgraad racht als in de kapel. „De cabine is zo- ïg geïnstalleerd dat er onmogelijk lucht buiten naar binnèn kan komen", ver- Banzato. hemische testen hadden uitgewezen de wereldvermaarde fresco's danig te en hadden van de ruim 300.000 bezoe- die zich jaarlijks aan Giotto's schilder De oude kapel uit de veertiende eeuw met zijn hypermoderne voorfront, nodig om de fresco's van Giotto te beschermen. foto cpd kunst vergapen. Mensen brengen niet al leen stof mee naar binnen, maar ademen en transpireren. Dat vocht sloeg op de mu ren, die toch al weerstand moesten bieden aan vochtdampen door grondwater. Bo vendien lag de hoofdingang recht tegen over een drukke verkeersweg, zodat ook andere onverkwikkelijke dampen de fres co's bereikten. Voor de bezoekers zal de nieuwe opzet wennen zijn. Niet meer dan 25 mensen te gelijk mogen binnen. In de glazen cabine moet minstens een kwartier gewacht wor den voor het proces van schoonmaken en luchtverversing is voltooid. Die tijd kan ge dood worden met het bekijken van infor matie over geschiedenis van kapel en kun stenaar, die via een cd-rom op displays wordt getoond. In de kapel zelf, waar tem peratuur en vochtigheidsgraad eveneens via computergestuurde sensoren stabiel worden gehouden, blijft dan nog eens vijf tien minuten over om Giotto's meesterwer ken te bewonderen. Giotto, in 1367 geboren uit een boerenfa milie bij Florence, was voorloper en inspi rator van talloze renaissance-kunstenaars. Hij schilderde met perspectief, brak met de tot dan traditionele stijl van het vlakke ikoon-schilderen. In de kapel zijn 38 scènes uit het leven van Christus en de Maagd Ma ria te bezichtigen. Maar het mooiste werk is toch wel de Dag des Oordeels, direct bij de ingang. Liefhebbers zullen haast moeten maken. Banzato vertelt dat het cabine-systeem een experiment is bedoeld om een grotere res tauratie voor te bereiden. „Na een half jaar controleren we het verschil tussen de oude en de nieuwe situatie. Als blijkt dat het iso latiesysteem voor een stabiel microklimaat zorgt, gaat het museum dicht voor een klei ne opknapbeurt die zo'n acht maanden gaat duren." noordwuk ropy van der pols In zijn favoriete vakantieland Frankrijk verkiest hij hobbelige landweggetjes boven vlakke au towegen. En als dirigent wil Noordwijker René Verhoeff het niet anders. „Je moet onbetre den paden durven inslaan. Dat vereist lef en ze nemen het je misschien niet altijd in dank af, maar uiteindelijk vindt iedereen het vaak prachtig. Er is meer tussen hemel en aarde, zeg ik dan altijd maar." Voor zijn in spanningen werd Verhoeff, diri gent van verschillende Leidse en Haagse koren, onlangs be loond met een koninklijke on derscheiding. Misschien zonder het te we ten, zal menig Leidenaar René Verhoeff in actie hebben gezien tijdens de Lakenfeesten. Al sinds jaar en dag staat hij tij dens het afsluitende VSB- avondspektakel met zijn koorle den op het waterpodium. „Ja, eens per jaar bezondig ik me, want normaal gesproken doe ik geen opera of operette. Maar op zo'n avond word je meege sleept door het enthousiasme van de mensen. Prachtig is dat." De rest van het jaar laat deze dirigent zijn koorleden muziek van een heel ander kaliber zin gen. Want het liefst stelt deze Bourgondische levensgenieter - voor wie eten net zo'n vooraan staande plaats inneemt als mu ziek - menu's samen met uit sluitende exquise muzikale ge rechten. De geijkte keus ver mijdt Verhoeff het liefst. En niet zonder succes, stelt hij vast. Zo begon hij tien jaar geleden bij het Hartebrugkoor met een kleine twintig mensen. Tegen woordig klinken er iedere zon dagochtend zo'n tachtig stem men in deze Leidse kerk. „En daar zitten veel jongeren tus sen. Want die houden wel van de uitdaging om nieuwe wer ken te zingen." René Verhoeff: „Een dirigent zonder koor is niets." Nieuwe koorleden 'ronselt' hij dan ook regelmatig eigen handig na afloop van een op treden. „Ik pak ze bij de schou der en zeg: niet zeuren, gewoon meezingen." En zo gebeurde het dat hij na afloop van een mis in de Hartebrugkerk een jongeman probeerde te overre den, die uit Brussel bleek te ko men. „Toen we na afloop op het terras van Scarlatti zaten, wist iemand me te vertellen dat foto hielco kuipers prins Filip van België in het pu bliek had gezeten. Bleek dat ik die aan zijn mouw had getrok ken." Naast het dirigeren van zijn koren, is Verhoeff ook op ande re manieren bij het muzikale le ven van Leiden betrokken. Zo was hij zestien jaar geleden één van de oprichters van Stichting Orgelstad Leiden, de drijvende kracht achter de jaarlijkse Or geldag en het tweejaarlijkse Na tionaal Orgelconcours. „Want realiseer je wel dat Leiden in dat opzicht uniek is", bena drukt Verhoeff, die overigens nog altijd voorzitter is van deze stichting. „Al die prachtige or gels liggen op loopafstand, wat nergens in Nederland het geval is." Ook beijverde hij zich voor het eerherstel van een oude tra ditie: een eigen orgenist voor de Leidse universiteit. „En dat is gelukt. Het prachtige orgel in het Groot Auditorium is geres taureerd en wordt sinds twee jaar weer bespeeld. Ja, we heb ben wel wat bereikt." Hoewel Verhoeff trots is op zijn onderscheiding, ontbreekt het hem niet aan relativering. „Want", zo benadrukt hij, „een dirigent zonder koor is niets, je levert met zijn allen een presta tie. Wat mij betreft krijgt ieder koorlid deze onderscheiding." Samen iets tot stand brengen, blijft voor de Noordwijker de grootste drijfveer. En dan heeft hij het niet alleen over muziek, maar ook over sfeer en gezellig heid. Want dirigeren is meer dan met een stokje zwaaien, benadrukt hij. „De maat slaan, dat leer je wel. Maar daarnaast moet je ook oog hebben voor de menselijke kant van het ge beuren: iemand die ziek is of niet lekker in zijn vel zit. Daar moet je ook aandacht voor heb ben. Wekelijks gaan er zeker twee brieven de deur uit naar koorleden." Naast Frankrijk en goed eten blijft de kerk een bron van in spiratie voor deze dirigent. „Ik ben een rooms-katholiek in hart en nieren." Als klein jongetje was de Noordwijker al dol was op het geluid van de kerkklokken. En werd hij van school wegge stuurd, was dat geen straf. „Dan kon ik weer naar de kerk toe. Ik moest die mannen ho ren zingen, prachtig vond ik dat."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21