Warmond moet op twee paarden wedden' Leiderdorp gaat aan de tomaat T FUST 'Ik heb geen hond, 't is m'npapegaai die blaft' te Leiden Regio Warmond doet het hek dicht' Baanderij krijgt een restaurant torhout adviseert Warmond te streven naar behoud zelfstandigheid én in gesprek te gaan met zelfgekozen fusiepartners Vervolg van voorpagina Warmondse wethouder Van den Aardweg (WD), die de btsketen draagt totdat een waarnemend burgemeester is aan- teld, is verheugd over de uitkomst van de enquête. ,,Als ge- entebestuur dragen we naar buiten uit wat we denken dat on- de bevolking leeft. Dit onderzoek bevestigt dat we op het goe- spoor zitten." Het percentage Warmonders (79) dat voor be id van zelfstandigheid is, ligt zelfs nog vier procent hoger dan zelf had voorspeld. Alkemade met zijn plassen hoog zou scoren omdat deze gemeente nauw met Warmond samenwerkt op het gebied van recreatie. „De Warmond- se oud-wethouder Wassenaar (CDA) heeft een keer gezegd: Alkemade en Warmond, dat gaat niet samen, Zij zijn veengronders, wij geestgron- ders. Wat dat betekent weet ik ook niet. Het gaat bij dit soort zaken om gevoelens en gevoelens kun je niet verklaren." De Voorhoutse WD-fractievoor- voorkeur voor Voorhout als fu- lartner in het geval Warmond zelfstandigheid moet opgeven, jaast Van den Aardweg zeer. it begrijp ik echt niet. Misschien Voorhout net als Warmond ook klein' wordt ervaren. Maar als er aan het verstenen is, is het Voor- t wel." 'an den Aardweg had gedacht dat :MOND/REGIO WIM KOEVOET zitter Van der Zon begrijpt de War mondse voorkeur voor herindeling met zijn gemeente juist wel. Hij riep eerder deze week in de raadszaal dat Voorhout er goed aan zou doen om met Warmond én Sassenheim in ge sprek te gaan over een fusie. Het is beter, redeneert hij, om zelf tot over eenstemming te komen dan dat de hogere overheden een fusiepartner aanwijzen. Hij wijst erop dat War mond, Voorhout en Sassenheim op een aantal beleidsterreinen, zoals de zorg voor ouderen, al op elkaar zijn aangewezen. „Ook de Rabobanken vormen om die reden één geheel." Van der Zon raadt de Warmondse loco-burgemeester Van den Aard weg aan om op twee paarden te wedden: „Natuurlijk moet Warmond proberen zijn zelfstandigheid te be houden, maar er ligt een duidelijke aanwijzing op tafel dat de provincie een andere kant uit wil. Dat War mond een waarnemer krijgt, is niet hoe je dat ook noemen wilt, dan doe zo bijzonder, maar ik zou me als je er goed aan om tegelijk met je Warmondse bestuurder wel zorgen strijd voor zelfstandigheid in gesprek maken om het feit dat de burge- te gaan met partners van je eigen meestersvacature niet eens wordt keuze." opengesteld. En als je nu echt niet De Voorhoutse politicus wijst erop met Leiden wil, of met Rijnstad, of dat Voorhout niet eens aan War- Warmond past nergens bij. Warmond wil namelijk klein blij- „In hemelsnaam bij de bollen.En: „We doen het hek dichtDe en quêteurs van LSV Associates heb ben duidelijk een gevoelig onder werp aangesneden in hun opinie onderzoek naar de zelfstandigheid van Warmond. Behalve deze twee quotes tekenden zij nog een aantal uitspraken op dat niets aan duide lijkheid te wensen overlaat: „In geen geval bij Leiden. Omdat de burgemeester weggaat, hoeft hier toch niet alles te verande ren?'' „We kunnen hier heel goed onze ei gen broek ophouden, van andere gemeenten hebben we geen geld no dig." Het moet dichtbij blijven. mond grenst („Er liggen een rijksweg en een spoorbaan tussen") en voor een fusie dus een grenscorrectie no dig zou zijn. Hij acht een samengaan van Voorhout en Warmond alléén, dan ook niet reëel. „Het ligt voor de hand om Sassenheim erin te betrek ken." De Sassenheimse burgemeester F. Buddenberg reageert terughoudend. Hij vindt dat 'Warmond zelf invloed moet uitoefenen op zijn toekomst' en hij wil zich in dit stadium dan ook niet in de discussie mengen. „Pas als de provincie luid en duide lijk zegt dat Warmond niet zelfstan dig kan blijven, zouden besprekin gen over de partnerkeuze kunnen beginnen, zegt hij. „En daar komt nog bij dat ik de partnerkeuze in eer ste instantie aan Warmond wil over laten en op voorhand zeg dat ik die keuze respecteer, ook al valt die niet op Sassenheim. Wel vind ik, net als Van der Zon, een samengaan van Warmond en Voorhout onlogisch." Wethouder G. van Eisen van Oegstgeest, de gedoodverfde favorie te fusiepartner van Warmond, be waart net als Buddenberg enige af stand. „Om te beginnen ondersteunt Oegstgeest de Warmondse pogingen tot behoud van zelfstandigheid. Warmond moet een en ander zelf waarmaken en ook is een eventuele partnerkeuze in eerste instantie aan die gemeente. Geluiden zoals die nu uit Voorhout klinken, vind ik onver standig. Buurgemeenten moeten niet tegen elkaar opbieden want dat leidt er al snel toe dat je tegen elkaar wordt uitgespeeld. Warmond moet zijn eigen strategie bepalen. Mocht herindeling toch aan de orde ko men, dan gaat mijn voorkeur uit naar een laachtige gemeente, ge vormd uit een aantal gemeenten in de regio, néóst Leiden. Voor gezonde krachtsverhouding is een sparring partner voor Leiden nodig." Controle hondenbelasting in Voorschoten JORSCHOTEN «JAN PREENEN et Binnendijk heeft een hekel in honden. Sterker nog, hij eft de 'pest' aan die 'kruizen- likers'. 'Natuurlijk' heeft hij en hond. De Hazerswoude- haar lijkt dan ook de ideale te hebben. Hondencon- eoleur. Sinds een jaar of zes. In enst van Fiscal Control outen. Op zoek naar illegale onden. Lekker de frustratie af- Cageren op de eigenaars. Fout. Goed fout zelfs. „Dat ik hjiet van honden houd, staat ïlemaal los van mijn werk. et is echt niet zo dat ik con- ant denk: ik zal die mensen iet hun honden eens lekker akken. Iedereen moet zelf we- pn of die een hond heeft. Als maar aangifte doen." 'oek Waarom loopt hij nu in Voor- itpioten. Een plaats met 24.000 Omgerekend zouden r zo'n 1.800 honden moeten eijn. In werkelijkheid staan er sïiaar 1.100 geregistreerd. Dus jejijn er 700 zoek. Enkele dagen jeleden is Binnendijk er op uit roegaan en inmiddels heeft hij een stuk of dertig opge- apoord. „Dat worden er nog meer. Een paar weken heb- ïtfen de mensen de kans* gehad _)m alsnog hun hond aan te ge len. In die periode hebben er Jo'n zeventig gereageerd. Best een groot aantal. Meer dan k in andere gemeenten ge iend ben." In de Papelaan zijn echter al leen reeds bekende honden thuis. „Goedemorgen. Controle hondenbelasting. Heeft u een hond?" De eerste bewoner laat weten dat dat niet het geval is. In het tweede huis blijft het stil. Binnendijk laat met een briefje weten dat hij langs is geweest. Hij laat de brievenbus nog even nadrukkelijk klepperen. „Een trucje. Als er een hond is, slaat die op zo'n moment zeker aan. Zo kijk ib ook altijd of er een stok in de tuin ligt. Een aange vreten stok. Dan weet ik ge noeg." Vlees Zelf neemt hij geen hond mee. Ook geen vlees om honden te lokken. „Ik krijg wel eens van die tips. Zoiets lijkt voor de hand te liggen, maar het geeft alleen maar overlast. Die hon den zijn niet meer van je af te slaan en je weet dan nog niet waar ze precies wonen. Nee, bedankt." Hij wil ook niet te boek staan als een spion, die zich ergens op een hoek posteert om te zien of iemand zijn of haar hond uitlaat. Hij is ook geen 'schrikjongen', die mensen angst inboezemt. „Nee, waar om? Ik benader alles en ieder een positief. Agressiviteit werkt alleen maar averechts. Dan jaag je mensen bij voorbaat te gen je in het harnas. Je maakt al inbreuk op iemands privacy door aan te bellen." En dus probeert hij iedereen zo netjes mogelijk te behande len. Andersom is dat niet altijd het geval. Tweemaal is hij ach ternagezeten. Eén keer in Lei den door iemand die te veel ge dronken had en één keer in Barneveld toen hij door een boer van het erf werd gejaagd. „Maar gelukkig kan ik hard lo pen. Ach en twee keer in zes jaar valt wel mee. Ik ga niet met mensen in discussie. Als ze het ergens niet mee eens zijn, ver wijs ik ze door naar de ge meente. En dat me alle moge lijke ziekten worden toege wenst, daar ben ik wel aan ge wend. Ik ben overal tegen inge ënt." In de Voorschotense Pape laan blijft iedereen beleefd. Al zijn sommigen wel wat cryp tisch. Zo laat een van de be woonsters weten dat 'het wel blaft, maar geen hond is'. Het gezicht van Binnendijk is even één groot vraagteken. Als de deur weer dicht is, probeert hij het raadsel op te lossen: „Zou ze haar man nou bedoelen?" ,Annekkedote, Hij houdt wel van humor, zegt hij. Het houdt hem op de been. Zoals die ervaring met iemand in Zevenhuizen. Hij diept de 'annekkedote' met smaak op, ook al zag hij er de lol destijds niet meteen van in. „Ik hoorde duidelijk blaffen, maar er werd niet opengedaan. Dus noteerde ik: hond op dat en dat adres en geef het door. Belde de eige naar later op: ik heb geen hond, Hondencontroleur Piet Binnendijk in actie in Voorschoten: „Ik benader iedereen positief. Agressiviteit werkt averechts." foto taco van der eb mijn papegaai blaft. Ia, ja, zei ik. Nou als ik het niet geloofde, waarom kwam ik dan niet zelf kijken. Heb ik dus gedaan. Bleek die papegaai wel degelijk te kunnen blaffen." Soms gaat hij ook terug als iemand een hond te 'logeren' heeft. „Dat is een verhaal apart. Af en toe krijg ik te horen dat iemand de hond van een broer in huis heeft. Als je dan vraagt waar die broer woont, weten ze het niet. Vaak blijken die zoge naamde logés er na een paar maanden nog te wonen. Ik voel zoiets meteen aan. Kwestie van mensenkennis. Als mensen te gen je zeggen, tja, tja, dan weet je genoeg. Af en toe heb je ook geluk." En weer volgt een 'anekkedote': „Eén keer deed een man met z'n kind de deur open. Ik dus: goededag, heeft u een hond? Ja, één. Nee pappa zei dat kind, we hebben er twee. Pats was het meteen. Dat kind kon de hagelslag op het brood voorlopig ook wel vergeten." Het houden van een extra hond vormt dan ook wel dege lijk een extra belastipg. In Voorschoten kost de eerste hond 81,60 gulden per jaar aan belasting, de tweede 121,40 gulden en elke volgende hond 163,20 gulden. Interessant Volgens Binnendijk 'best wel interessant voor een gemeen te'. Hij begrijpt dan ook niet waarom een gemeente als Zoe- terwoude af wil van de hon denbelasting, net nu ook daar illegale honden zijn opge spoord. „Je loopt kans dat het bestand aan honden zonder die belasting verdubbelt. In een andere gemeente is dat ge beurd. Daar wist men niet hoe snel men weer hondenbelas ting moest invoeren. Kennelijk vormen die bedragen toch een rem op het nemen van een hond." LEIDERDORP ERIC WENT De Baanderij in Leiderdorp krijgt een restaurant van 1100 vierkante meter. Deze komt op de tweede etage van een nieuw te bouwen overkapping tussen Otak Meeneemmeubelen en De Woonweide. Het is een veelgehoorde klacht: op de Baanderij is van alles te koop, behalve iets eet baars. Maar daar komt binnen kort verandering in. De onder nemers Klinkenberg en Regeer hebben een vergunning aange vraagd om een gebouw van drie verdiepingen te maken, met daarin ruimte voor een grote horeca-voorziening. De overlevingskansen voor een restaurant op De Baanderij zijn groot, verwacht de Regeer: „Voorwaarde is wel dat er ook 's avonds gegeten kan worden, Is dat het geval, dan zijn de mo gelijkheden onbegrensd. Stel dat zo'n restaurant arrange menten gaat verkopen. Eerst een etentje op De Baanderij, dan een boottochtje by candle light naar de Leidse Schouw burg en na afloop van de voor stelling weer veilig terug. Geen parkeerproblemen in de stad, wat wil je nog meer?" De ligging van De Baanderij is zo gunstig, dat er op termijn zelfs mogelijkheden zijn voor de exploitatie van een compleet conferentie- annex congrescen trum. Regeer: „Er is hier gratis parkeergelegenheid, de bus stopt naast de deur, de A4 de A44 en water zijn dichtbij. Combineer deze voordelen en succes is verzekerd." 0aam: Rina Beers keeftijd: 39 jaar Woonplaats: Warmond bij overkoepelende van tehuizen !>or dak- en thuislozen )a ïrgerlijke staat: optrouwd, drie kinderen voorzitter ï'festuur basisschool De e|lleman in Warmond fat is uw droomwens? én droomwens van mij: een id huis met veel ruimte gaat vervulling. We gaan verhui- naar een groot huis uit de ren twintig in Sassenheim. We Iden het liefst in Warmond rijjijven, maar we konden hier l fen betaalbaar huis vinden. fat is volgens u het grootste obleem in het basisonderwijs? :t gebrek aan geld voor pro- isionaliteit. Voor het feitelijk irhderwijs is wel geld, maar om ijen conciërge, een administra- medewerker of iemand die telefoon opneemt in dienst nemen; daar is geen geld or. Heel merkwaardig. Er is ij de overheid een groot ge ek aan visie op wat het on- irwijs nodig heeft. aar aan ergert u zich mate-x -jos? pi ouders die hun kinderen iet corrigeren. Zo'n kind dat in fe supermarkt tegen je wagen- p aan staat te schoppen: ik ind dat ouders daar iets van ïoeten zéggen. Socialistische Partij kiest voor de weg van geleidelijkheid Waar heeft u spijt van? Vier jaar geleden konden we een mooi huis kopen op de Burgemeester Ketelaarstraat, hier in Warmond. Maar we durfden het op dat moment niet. Het is niet iets dat ik mijn hele leven zal blijven betreuren, hoor, maar we hadden het toen natuurlijk wel gewoon moeten doen. Wat is uw vervelendste eigen schap? Even mijn echtgenoot raadple gen. Wat vind jij mijn verve lendste eigenschap? Mijn ver antwoordelijkheidsgevoel, zegt hij. Daar heeft hij wel last van, ja. Ik besteed veel tijd aan din gen buiten mijn werk. Hij vindt dat er te veel op mij neerkomt. Ik kan slecht delegeren, doe veel dingen liever zelf. De tijd dat ik in de Verenigde Staten woonde. Ik heb ander half jaar gewerkt voor een Mexicaans-Amerikaanse orga nisatie in ontwikkelingshulp. Dat was een hele bijzondere tijd. Waaraan bent u verslaafd? Aan kranten. Ik moet elke dag de krant helemaal lezen. De kinderen vinden het vreselijk. Toen ze klein waren, gingen ze soms bovenop de krant zitten om aandacht te krijgen. Wat is uw grootste angst? Dat mijn kinderen iets over komt. Ik heb van dichtbij mee gemaakt dat mensen een kind verloren. Als het je niet over komt, heb je ontzettende maz zel. Moet Warmond een zelfstandige gemeente blijven? Nee hoor, fuseren die handel! Het voorzieningenniveau is hier zo laag. Veel voorzieningen moet je al halen bij de buren. Ik vind het geen probleem als ik mijn paspoort straks ook ergens anders moet halen. Schaal grootte heeft veel voordelen, denk ik. Ik zeg niet dat ze op het gemeentehuis hun best niet doen, maar voor veel dingen heeft de gemeente de kennis gewoon niet in huis. Bang dat Warmond zijn dorpse cultuur verliest als het zijn zelfstandig heid kwijtraakt, ben ik niet. Dat dorpse zit in de mensen, niet in de vorm van het bestuur. Warmond bij Leiden, Oegstgeest of bij Sassenheim? Bij Sassenheim. Warmond is een bollendorp. Het hoort echt bij de Bollenstreek. TEKST* JUDY NIHOF FOTO HIELCO KUIPERS LEIDERDORP* ERIC WENT Laat park de Houtkamp onaan getast en maak een einde aan de explosieve stijging van de onroerend zaakbelasting. Twee standpunten waarmee de kers verse Leiderdorpse afdeling van de Socialistische Partij (SP) zichzelf op de lokale politieke kaart wil zetten. „Leiderdorp gaat aan de tomaat en dat werd tijd ook", stelt bestuurslid In- grid Jansen. Toch zal de nieuw ste politieke loot de eerstvol gende gemeenteraadsverkiezin gen nog niet meedoen aan de partijpolitieke dans om het raadspluche. De nieuwe afdeling van de SP kiest in Leiderdorp voor de weg van de geleidelijkheid. „Mee doen aan de gemeenteraads verkiezingen in 2002 is voor ons nog geen haalbare kaart. We willen een goede gesprekspart ner zijn en daar is simpelweg meer tijd voor nodig", stelt Jan sen vast. Zo heeft de SP nog geen afgebakende standpunten over lokale hot items als de ver breding van de A4, de HSL en de Centrumplannen. „We zit ten er met onze neus bovenop, maar nog niet genoeg om daar nu al afgewogen uitspraken over te doen", vindt Jansen be scheiden. Voorschot Toch wil ze vast een voorschot geven op hoe haar partij denkt over de plannen voor de 'toren flats' op de as Santhorst-Win kelhof: „Wij zijn niet per defini tie tegen hoogbouw in dit ge bied. Mits de woningen maar betaalbaar zijn en de grond netjes verkocht wordt. Boven dien moet er geen groen verlo ren gaan. Maar dat laatste vre zen wij wel: je zal maar met je hondje door de Houtkamp lo pen en dan die reusachtige schaduwen van die torenflats op je pad vinden." De komende maanden gaat de SP gebruiken om zich eerst flink in te graven in de Leider- dorpse samenleving. Buurtver- gaderingen bezoeken, spreek uren houden, folderen op mqrkten. Jansen: „Want je kan nu wel overal roepen hoe het moet, maar dan kom je als be ginnende partij erg ongeloof waardig over. Eerst kijken wat er gebeurt. Niet de boel per de finitie afkraken. Weten wat de bewoners ervan vinden en dan kijken hoe we ze daarin kunnen steunen." Jansen is een fervent voor stander van het sluiten van ge legenheidscoalities. „Met elkaar kan je veel meer bereiken dan alleen. En het gaat tenslotte om het resultaat. Je wilt immers dat die speeltuin er komt, of dat mensen veilig de straat op kun nen. Hoe je dat bereikt, dat is dan van ondergeschikt belang." Ze verbaast zich erover dat in Leiderdorp elke oppositiepartij het wiel opnieuw probeert uit te vinden. „Vier maanden terug hebben wij GroenLinks gebeld. Of ze met ons samen wilden werken. Dat moeten we in de fractie bespreken, kreeg ik te horen. Maar ik heb daarna nooit meer iets van ze verno men. Jammer, want als je sa menwerkt sta je een stuk ster ker." Zelfs een tijdelijke verbintenis met het Leiderdorpse politieke enfent terrible Burgerbelangen Leiderdorp (BBL) sluit de SP niet uit. Jansen: „Ik ken die mensen niet persoonlijk, maar ik heb het gevoel dat ze niet al tijd serieus genomen worden. Waarom dat zo is, weet ik ei genlijk niet. Kennelijk heb je een politieke kliek in Leider dorp en daar behoor je toe of niet." Binnenskamers Ideeën over de bestuurscultuur in Leiderdorp heeft de SP wel. Jansen: „Net als heel veel men sen hier, vinden wij dat de ma nier waarop beslissingen geno men worden te weinig transpa rant is. Veel wordt binnenska mers bedacht en daarna pas naar buiten gebracht." Maar het is niet allemaal kommer en kwel. Positief vindt zij de 'trend om in Leiderdorp overal the ma-avonden over te houden': „Dat maakt de politiek inzich telijker." Als alles volgens plan gaat, groeit de partij de komende ja ren geleidelijk uit naar een vol wassen gesprekspartner, zo stelt Jansen zich de ontwikke ling van 'haar' partij voor. De eerste tekenen zijn gunstig: de SP start in Leiderdorp met vier actieve leden op bestuurlijk ni veau, en 43 'passieve' leden. Met een vaste groep folderaars (14) erbij, een leuke groep om mee te beginnen, vindt Jansen. „En tijdens de vorige verkiezin gen had de SP zo'n 400 stem men in Leiderdorp, dus de ko mende dagen moeten er nog wel wat leden bijkomen." Op 16 juni komt SP-kamerlid Harry van Bommel naar Leider dorp om de plaatselijke afdeling een hart onder de riem te steken. Hij komt naar Leiderdorp om de noodklok te luiden over de dreigende toename van de over last van Schiphol als de lucht vaarthaven mag uitbreiden. De bijeenkomst wordt gehouden in Sjelter en begint om 20.00 uur. IINKGELEGENHEID

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17