Noordwijk moet veiliger 'Door fotograferen raak je even los van de werelc Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR f 41 00 BEL 071-5128030 11 Akzo wil leidingwater en energie besparen door nieuw koelsysteer KatwijkBinse Truckrun op komsi ZATERDAG 3 JUNI 2000 976 Noordwijk telt alle auto's op Beeklaan noordwijk Om een beter beeld te krijgen van de groei van het autoverkeer in Noordwijk gaat de gemeente alle auto's die over de Beeklaan rijden tellen. Daartoe schaft de gemeente voor 25.000 gulden een verkeerstelpunt aan. Daarmee kunnen ook de verschillende verkeersdeelnemers naar groep (bijvoorbeeld auto- en vrachtverkeer) worden uitgesplitst. De tellingen wor den onderverdeeld naar uren en zelfs kwartieren van de dag, om het spitsuur vast te stellen en de gewenste capaciteit van bijvoorbeeld rotondes te kunnen berekenen. In eerste instantie wilde Noordwijk de auto's op de Van Berckelweg tellen, maar het heeft daar vanaf gezien. Dat heeft overigens niets te maken met de toekomstige ontwikkeling van Bronsgeest, beklemtonen burgemeester en wethouders. Bridgen in De Meerkoet LissERBROEKBridgeclub De Meerbridgers uit Lisserbroek begint 5 juni met een serie van zeven bridgeavonden. Op de volgende maandagavonden wordt er in Dorpshuis De Meerkoet ge bridged; 5, 19 en 26 juni, 3 en 10 juli, 21 en 28 augustus. Aan vang 19.30 uur. Aanmelden vooraf is niet nodig en deelname kost drie gulden per persoon. Noordwijkse fotogroep X-65 viert 35-jarig bestaan met expositie over het Noordwijk van 1965 tot 2000 De Valkenburgse toren als strategische uitkijkpost in de strijd tegen moord en doodslag. De Katwijkse wet houder Jan van der Plas (links) laat zich door collega Henk van der Nagel uit Valkenburg uitleggen waar het onheil vandaan komt. „Kijk, daar ligt Leiden!" foto frans roomer gen wij in Valkenburg de Leidse problemen oplossen. Alwéér!" Pootje baden Wie wil pootje baden, hoeft binnenkort Katwijk aan den Rijn niet meer uit. Tenminste, als we provinciebestuurder Leen van der Sar moeten gelo ven. En waarom zouden we dat niet doen? Volgens Leen kunnen over een poosje niet alleen de Katwijkse badgasten, burgers en buitenlui op het strand een nat voetje ha len, maar ook het winkelend publiek in de Rijnstraat. De Katwijkse kust blijkt namelijk volgens Van der Sar en consor ten niet bestand tegen een mo gelijke klimaatsverandering en nog minder tegen een eventue le stijging van de zeespiegel. Katwijkers, waar wachten jullie nog op? Vullen die zandzalcken! Stapelen maar. Sneller! Het vervelende van de profetie van Leen is dat niemand prè- cies weet wanneer het water in heel Katwijk en ver daar buiten - 'Het hele achterland loopt ge vaar' - ons tot aan de lippen komt te staan. Behalve hijzelf natuurlijk. Naar verluidt heeft Van der Sar zich samen met zijn mede-provinciebestuur ders al teruggetrokken in de Sa hara. Of zij dat nu doen uit angst voor het wassende water of voor een stortvloed aan kri tiek, is niet geheel duidelijk. Maar Katwijk is in ieder geval gewaarschuwd. Doe-het-zelf-klus Over Warmonders heeft Spring tij het gewoonlijk niet, de streek houdt voor ons toch op bij de A44. Maar over een tijdje wordt dat misschien anders. Een overgro Betere verlichting in uitgaansgebied Het Noordwijkse uitgaanscentrum moet veiliger worden. Dat vinden burgemeester en wethouders. Zij willen zo snel mogelijk af van de bedreigingen, vernielingen, ge luidsoverlast, zwerfvuil en wildplassen in het uitgaansge bied. Noordwijk verbetert onder meer de verlichting in het gebied, om potentiële 'raddraaiers' en criminelen af te schrikken. noordwuk peter blok De verlichting in het uitgaans gebied - met name in de stra ten achter De Grent, de Paral lelboulevard en rondom de Hoofdstraat - is op dit moment onvoldoende, stellen burge meester en wethouders in het 'Wijkactieplan Uitgaansgebied Noordwijk'. „Smalle donkere straten met geparkeerde auto's geven een groot deel van het centrum een anoniem karakter. Hierdoor hebben potentiële da ders in de nachtelijke uren op veel plekken niet het idee dat ze 'gesnapt' kunnen worden", staat in het Wijkactieplan. De gemeente trekt in totaal 175.000 gulden uit voor meer en betere verlichting. De betere verlichting bezorgt de bewoners van het uitgaans gebied en toeristen een veiliger gevoel, verwachten B en W. De criminaliteit neemt hoogst waarschijnlijk af. De afgelopen drie jaar zijn vanuit het Noord wijkse uitgaansgebied 43 auto's met een gezamenlijke waarde van ruim 1,1 miljoen gulden ge stolen en zijn in het gebied tientallen auto's opengebroken. Met meer verlichting neemt eveneens het aantal woningin braken en bedreigingen hoogst waarschijnlijk af, zo vermoedt het Noordwijkse college. Verder moet in het uitgaansgebied een einde worden gemaakt aan de parkeeroverlast en de overlast van rondslingerende fietsen. Het college stelt daarom onder meer voor de bewegwijzering naar parkeerplaatsen en -gara ges te verbeteren en om de be waakte fietsenstalling te vergro ten en de openingstijden daar van te verruimen. Daarnaast moet deze voorziening op vrij dag- en zaterdagnacht gratis worden. De kosten daarvan be dragen 11.000 gulden. De geluidsoverlast van het uitgaanspubliek kan worden te gengegaan door de afstand naar taxi's, parkeerplaatsen en fietsen zo kort mogelijk te ma ken en deze voorzieningen dicht bij De Grent aan te leg gen, stellen B en W. Om het wildplassen in hecuitgaansge- bied tegen te gaan, wil de ge meente vier urinoirs neerzet ten: aan het Wantveld, de Maarten Kruytstraat, het Pala- ceplein en het Jan Kroonsplein. De openbare toiletten kosten bij elkaar 140.000 gulden. De politie moet van het ge meentebestuur meer gaan con troleren op de naleving van de maximumsnelheid op de Paral lelboulevard en meer optreden tegen bedreigingen en vernie lingen. De problemen van het Valkenburgse gemeentebestuur zijn weer eens toegesneden op de maat van hun dorp. Hoewel? Waar in Leiden de wethouders struikelen over miljoenenkwes ties, houden B en W van Val kenburg het overzichtelijk: zij kampen gewoon met een 'vos- senprobleem'. Zo zijn de kip pen van Henk van der Nagel niet veilig. En dat is nog maar aan de rand van het dorp. Mid den in het dorp - goed, zo heel veel verder is dat ook weer niet - zijn de geitjes en lammetjes van speeltuinvereniging Val kenburcht in gevaar. Burge meester An Hommes heeft aan gekondigd de recente slachtin gen hoogstpersoonlijk te onder zoeken. Maar intussen is onder de over levenden in het kippenhok van Henk van der Nagel de span ning te snijden: -„Truus, ik ben al wéken van de leg." -„Meid, dat kan ik me voorstel len. Zomaar ineens wordt je vent vermoord..." -Ja, en in diezelfde nacht ook zijn twee andere scharrels." „Dat gaat je niet in de koude veren zitten!" -„Nou..." -„Het ergste is, hij kan elke dag wéér toeslaan. Het schijnt zelfs dat in het dierenverblijf verder op ook een slachtpartij is ge weest." -„Nee!? Het is toch wat. Moord en doodslag." -„En dat midden in het dorp." -.Grotestedenmoeilijkheden zijn het. Het lijkt wel of we ons de problemen van Leiden op de hals hebben gehaald." -„Leiden? Wacht eens... Berry!" -„Berry?" -„Ja, natuurlijk! Berry Vos, die wethouder. Die hebben ze in Leiden weggestuurd. Nou mo Het licht is de grootste valkuil van de amateurfotograaf. Want licht bepaalt het verschil tussen een kiekje en een foto. Dat zegt Jan Verrijk, sinds drie jaar voorzitter van de Noordwijkse fo togroep X-65. De Noordwijkse foto graaf werkt daarom het liefst met een statief. „Een kiekje maken kan ieder een, zoiets doe je klakkeloos. Aan een foto besteed je tijd, soms heel veel tijd. Je kijkt, loopt heen en weer, kijkt weer en pas als je weet dat alles klopt, klik je." De fotoclub vierde gisteren het 35- jarig bestaan met een expositie in de Noordwijkse bibliotheek. Wethouder Van Nes opende de tentoonstelling. De expositie toont werk van de huidige en ook van oud-leden. Deze laatste prenten komen uit het gemeentear chief en zijn speciaal gemaakt voor het evenement 100 jaar Badplaats Noord wijk. Het zijn foto's van Noordwijkers die in 1966 deelnamen aan de feestelij ke optocht. De totale expositie bestaat uit ruim vijftig foto's en geeft de be zoekers een beeld van de periode 1965 tot 2000 in Noordwijk. De eerste camera van Verrijk was een Rollyflex 6 bij 6. Daarna ging hij over op een Nikon, het toestel dat nog steeds zijn vaste metgezel is. Hij gaat nooit op pad zonder zijn camera. „Je weet ten slotte nooit wat je tegenkomt. Pas liep ik langs een sloop en ineens zag ik twee slopers bezig met het red den van kleine katjes." Hij pakt een prent waarop vier enorme handen twee kleine bolletjes omvatten. „Prachtig toch, die kleine beestjes in die grote knuisten." De Noordwijker is ervan overtuigd dat zijn hobby hem opmerkzamer op zijn omgeving maakt. Daarnaast biedt fotograferen hem ontspanning. „Men sen die me bezig zien, vinden het ge doe met zo'n statief en die lenzen soms raar, maar fotograferen is echt heel secuur werken. Het is net als met vissen, je komt door deze hobby vol komen tot rust. Door foto's te maken raak je even helemaal los van de we reld." De fotogroep heeft momenteel acht tien leden. Te weinig, vindt Verrijk en nieuwe aanwas is dan ook van harte welkom. De leden komen eenmaal per maand bijeen en laten dan aan elkaar Een sfeerfoto in Noordwijk-Binnen, gemaakt door Jan Verrijk. „De opdracht voor deze foto was bomen. Je ziet er drie: de lindeboom op de voorgrond, de boom tegen de en de levensboom boven de deur." foto jan zien wat ze ervan gebakken hebben. Ze krijgen opdrachten in de vorm van thema's en safari's. Bij een thema kan de fotograaf zelf de plaats en het tijdstip bepalen waar op hij de foto gaat malcen. Het onder werp staat wel vast. Dat varieert van sportevenementen tot abstracte on derwerpen. Bij een safari trekt de groep er sa men op uit. In de camera's zitten dan allemaal dezelfde films en de bestem ming staat ook vast. Dit is bijvoorbeeld het IJsselmeer of de dierentuin. De fo tograaf is geheel vrij in de interpreta tie. Nadat de foto's zijn gemaakt wor den de prenten ook bij dezelfde foto graaf afgedrukt. „Tijdens de nabespre king geven we elkaar opbouwende kri tiek. We kijken niet alleen of de foto kwalitatief goed is, maar ook of de lij nen, de kleuren en de compositie kloppen", vertelt de voorzitter. De groep houdt ook regelmatig ex posities. Zo is er altijd een permanente tentoonstelling in het Bollenbad. De leden exposeren daar bij toerbeurt. Daarnaast hangen in er in het gezond heidscentrum Het Wantveld en het voormalige Trefpunt ook regelmatig foto's. Ook de foto's voor de Ouderen- wijzer/Kalender zijn door de leden van de fotogroep gemaakt. Ed van der Elsken en Martinj zijn voor Verrijk de grote voorbed „Het is echt ongelooflijk wat dez^ grafen kunnen. Hun populj wordt bepaald door hun realis| kijk op mens en natuur. Want da* kracht van de fotografie, dat ik da als realistische kunst omschrijf. genstelling tot moderne kunst hj niet uit te leggen wat je ziet..." I hillegom-beverwuk lieke de kwant Hillegom krijgt mogelijk een contai- nerterminal aan de Ringvaart. Het be drijf moet gevestigd worden op grond van steenfabriek Van Herwaarden Hil legom BV, achter de watertoren aan de Leidsestraat. Het is de bedoeling dat containers met bloembollen vanaf de terminal per binnenvaartschip worden vervoerd naar de haven in Rotterdam. Dat maakt de Hillegomse wethouder dat de grond aan de rand van het dorp nabij water juist heel geschikt is voor bedrijven. Als de containerterminal in Hille gom er komt, zal deze vooral een rol vervullen in de export van bloembol len. Nu gebeurt dat nog hoofdzakelijk per vrachtwagen. Daarnaast wil de provincie Zuid-Holland onderzoeken of afval per schip kan worden ver voerd. Hillegom is niet de enige plaats waar een nieuwe containerterminal komt. Ook in Beverwijk, Hengelo, Venlo en Waalwijk komen er de komende jaren terminals bij. Verder zijn er plannen om deze nieuwe en de 23 bestaande terminals voor de binnenvaart met el kaar te verbinden. De groei in het aantal terminals is een teken dat het goed gaat met de Nederlandse binnenvaartsector. De komende twee jaar zal de binnenvaart - vloot groeien van 4.577 schepen naar circa 4.800 schepen. Deze uitbreiding is goed voor een gezamenlijke investe- Stankoverlast verjfabriek sterk gedaald ring van ongeveer 1,5 miljard guld Vooral op het gebied van conti transport groeit het aandeel v«ji binnenvaart. Afgelopen jaar is I dan de helft (54 procent) van he^ tainertransport van en naar hem terland per binnenvaartschip ga De sector heeft daarmee een;< voorsprong op het spoor (21 pr<? en het wegvervoer (25 procentji Bureau Voorlichting Binnenvaaj kent er op dat het marktaandev jaar zal groeien tot zestig procentji Akzo-Nobel in Sassenheim studeert op de moge lijkheid grondwater te gebruiken bij de koeling van verfsystemen. Hiermee kan de verffabrikant leidingwater en energie uitsparen. Er is een stu die uitgevoerd naar de mogelijkheden om deze 'Aquifer-techniek', die elders in het land al met succes wordt toegepast, ook naar Sassenheim te halen. Op grond van dit onderzoek lijkt Akzo wel te voelen voor de invoering van dit systeem. Als zich geen problemen voordoen, besluit Akzo nog dit jaar of het bedrijf inderdaad leidingkoelwa ter verruilt voor grondwater. Een en ander blijkt uit het Milieujaar verslag 1999 dat Akzo heeft uitge bracht - een verplichting voor dit soort potenti eel milieubelastende bedrijven. Eind 1999 is Akzo begonnen met het proef draaien de nieuwe 'warmtekrachtkoppelingsin stallatie' (WKK). Een WKK-installatie vangt rest warmte op die vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit. Dit wordt gebruikt voor verwarming in het gebouw. Dat spaart 20 procent brandstof uit in vergelijking met conventionele energi trales die warmte en elektriciteit apart pro ren. Het gevolg is een lagere uitstoot van k oxide en stikstofoxiden. In 1999 groeide d stoot van stikstofoxiden nog wel. Sinds een aantal jaren komen er klachtei nen over geuroverlast van het complex hoopt Akzo te beperken door andere sdp maak-, verdunnings- en lij! delen te gebruiken. Ook lucht die uit het 'biofilter' een oorzaak van de overl; het biofilter zetten zo'n hi bacteriesoorten oplosmidu om in water en koolstofdifc Akzo maakt de bodem u sinds medio vorig jaar regelr ger schoon, waarna de stanli last sterk is gedaald. Op 7 mei 1999 vond op het Akzo-terrei^ krachtige explosie plaats, die brand tot g. had. Onderzoek heeft uitgewezen dat eel kunstharsoplossing dat in een oven ston| ontploffing heeft veroorzaakt. Het complei bouw, een trainings- en onderzoekscel moest worden gesloopt. Er zijn geen schad stoffen naar bodem of water weggelopen. L 1 Tot 5 juni kunnen vrachtwa genchauffeurs en gehandicap ten zich nog inschrijven voor de KatwijkBinse Truckrun. Vanwege het grote succes van vorig jaar zal deze 18 augustus weer door de Duin- en Bollen streek rijden. Verstandelijk ge handicapten kunnen dan een dagje meerijden met één van de tachtig vrachtwagens. De organisatie ligt dit jaar opnieuw in handen van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn en de vereniging voor gehandicaptenzorg Philadel phia. Ook de motorbrigade van het politiekorps Hollands Midden en het Marine Vlieg kamp Valkenburg helpen mee om de verstandelijk gehandi capten een onvergetelijke dag te bezorgen. Alle leden van de vereniging Philadelphia ontvangen afzon derlijk bericht met informatie over de truckrun. Tevens wordt hen een inschrijfformu lier toegestuurd. Ook degenen die geen lid zijn, maar wel in de Duin-en Bollenstreek wo nen, kunnen zich inschrijtij Dit kan via mevrouw H. Oever, tel: 071-4035992. h De inschrijving van de tf( kers loopt via de Oranjeveiie ging Katwijk aan den Rijnjs deelnemers van vorig jaarh' gen sowieso een inschrijci muiier thuisgestuurd. Veel zijn de formulieren ver! baar bij verschillende ben verkooppunten, wasserfl en bij de heer J. van den E tel: 071-4031589. maximaal tachtig vrach! gens meedoen. Witteman (ruimtelijke ordening) be kend. Het idee voor het nieuwe bedrijf komt van de Initiatiefgroep Container terminal Hillegom. Die is nog in on derhandeling met Van Herwaarden. „Verder wachten we op een uitspraak van de Raad van State over de ligging van een ecologische groenstrook. De provincie Zuid-Holland wil dat die ge deeltelijk over de grond van Van Her waarden gaat lopen. Wij vechten dat aan." De gemeente vreest een schade claim van Van Herwaarden en meent te meerderheid (79 procent) van de Warmonders wil dol graag bij Voorhout horen, blijkt uit een enquête. Tenminste, als ze niet gewoon zelfstandig mo gen blijven, maar dat is al min of meer door de Stuurgroep Krachtige Gemeenten van tafel geveegd. Anderhalve straat, een uit zijn krachten gegroeide tuinvijver en een wandelpark blijkt niet genoeg om een eigen burgemeester en gemeentebe stuur te mogen hebben. Voorhout dus. Je vraagt je af wat die Warmonders in he melsnaam bezielt. De krant wordt er kennelijk vooral ge bruikt om de kattenbak mee schoon te vegen. Zonder lees bril. Want wat halen ze in huis? Voorhout, het dorp van ont heemde politici. De totaalscore in vijfjaar: één burgemeester, vier wethouders en een fractie voorzitster. Hoewel, totaalsco re? In Voorhout weet je nooit wie er nog volgt. Voorhout, het dorp van crises. De snelste collegecrisis van Ne derland zelfs, in minder dan anderhalve maand na de ver kiezingen. Voorhout, het dorp dat niet eens aan Warmond grenst. Het is toch wat lastig samengaan, als je daarbij het Akzo-complex, een bedrijventerrein, een meer, een snelweg en een spoorlijn moet negeren. Laten we het erop houden dat ze in Voorhout van een uitda ging houden. Misschien zien ze het als een doe-het-zelf-klus. Maar zelfs als je ook Sassen heim (juist erg rustige politiek, zolang je tenminste het woord 'boom' of 'park' niet uitspreekt) in het huwelijk betrekt, dan nog blijft het onlogisch. Kijk, Noordwijk en Voorhout, dat zou prima samen kunnen. En niet alleen omdat die dor pen wél aan elkaar grenzen. peter van egmond peter blok

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16