Kerk: Geloof moet op identiteitsbewijs Geloof Samenleving Leidse Hei tig e[ 'Niemand wil hier nog voor stam of clan sneuvelen ZATERDAG 3 JUNI 2000 VANDAAG Vandaag 1425 jaar geleden, op 3 juni 575, volg de paus Benedictus I zijn voorganger Johannes III op. Benedictus I had veel te stellen met de Longobarden, een volksgroep van Oostgerma nen, die oorspronkelijk gevestigd was aan de Beneden-El- be, maar al plunderend steeds verder Italië introk. De Lon gobarden waren ariaans, dat wil zeggen aanhangers van de afvallige Alexandrijnse priester Arius, die bestreed dat Jezus goddelijk zou zijn geweest. Benedictus I vroeg tever geefs keizer Justinus II om hulp tegen de plunderaars. Tot en met de achtste eeuw vormden de Longobarden een po litieke grootmacht. Op 3 juni herdenkt de katholieke gemeenschap de marte laren van Oeganda; 130 tot het christendom bekeerde Oe- gandezen die op bevel van hun koning Mwanga werden verbrand of doodgestoken. Vandaag 186 jaar geleden, op 4 juni 1814, vaar digde Lodewijk XVIII van Frankrijk de zogehe ten Charte Constitutionnelle uit. Daarin werd onder meer geregeld dat het bezit van goede ren, dat sinds 1789 (Franse revolutie) via nationalisering uit handen van adel en geestelijkheid was overgegaan, werd gewaarborgd. Hoewel de Charte, of grondwet, vele malen werd gewijzigd sindsdien, bleef ze formeel in stand tot 1848. Dat was het jaar dat in veel landen revoluties uit braken om een liberaal politiek systeem in te voeren en vreemde overheersers te verjagen. 4 juni is de feestdag van de heilige bisschop Quirinus van Siscia (vierde eeuw in Kroatië). Hij weigerde afgoden te vereren en werd daarom met een molensteen om verdron ken in de rivier de Raba. Christenen voor Israël steunt Olmert nukerk De organisatie Christenen voor Israël roept haar ach terban op tot steun aan burgemeester Ehud Olmert van Jeruza lem. Die vraagt 'christen-zionisten' om hun handtekening te zetten onder een verklaring, die Jeruzalem omschrijft als de on deelbare, eeuwige hoofdstad van Israël, en Palestijnse aanspra ken op delen van de stad afwijst. De eenheid van Jeruzalem wordt volgens Olmert bedreigd nu de claims van de Palestijnse leider Arafat op Oost-Jeruzalem als hoofdstad van een Palestijn se staat steeds klemmender worden. Jeruzalem is volgens de burgemeester niet alleen de hoofdstad van de staat Israël maar ook van het bijbelse joodse volk. Christenen voor Israël gaat in Nederland, Duitsland, de Verenigde Staten en Canada handte keningen verzamelen. De organisatie hoopt er tienduizenden aan Olmert te kunnen overhandigen als die op 25 en 26 oktober Nederland bezoekt. Recordomzet NBG haarlem Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) heeft vorig jaar een recordbedrag van ruim 20 miljoen gulden aan inkom sten binnengehaald. Het aantal leden steeg met bijna 7000 tot 240.628. Een actie leverde 15.500 nieuwe leden op, maar het NBG verloor er in hetzelfde jaar ongeveer 8500. Het NBG kamp te jarenlang met ledenverlies. Het aantal leden is in tien jaar met ruim 16 procent gedaald. Het aantal donateurs nam in 1999 licht toe ten opzichte van het jaar ervoor, maar is sinds 1989 met ruim 21 procent afgenomen. De gemiddelde bijdrage steeg van 35,17 gulden in 1998 tot 36,74 gulden vorig jaar. Zingende zendelingen in Tripodia katwuk De 'zingende zendelingen' van muziekgezelschap Vi nesong treden woensdag 7 juni op in zalencentrum Tripodia aan het Hoomesplein in Katwijk. De leden van Vinesong, die uit negen verschillende landen komen, proberen met hun optre dens de 'eenheid binnen dé wereldwijde christelijke familie' te bevorderen. Het optreden is georganiseerd door de Evangeli sche Christelijke Gemeente Rijnsburg. Het optreden in Tripodia begint om acht uur. Kwartiertje muziek en meditatie leiden In de Hooglandse kerk begint vanmiddag een nieuwe serie 'hooggetijden': een kwartiertje muziek en meditatie. In dit oecumenisch initiatief lezen voorgangers uit gemeenten en pa rochies in de Leidse binnenstad een bijbelgedeelte en geven daar overwegingen bij. Wijkpredikant Ad Alblas opent zaterdag de reeks met psalm 139. Het hooggetijde beging om half drie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oss (SoW), mw. A.B. Liebiqh, geref. predikant te Rijswijk die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rijssen-Zuid, M. Karens te Werkendam. Griekse godsdienstoorlog loopt steeds hoger op hans geleunse De Heilige Synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk gooide er al een spoedzitting tegenaan. De 78 metropolieten die de kerkleiding vormen zijn razend over het besluit van de socialis tische premier Simitis om op nieuwe identiteitskaarten niet langer het geloof van de drager te vermelden. AI drie weken is het oorlog - een heilige oorlog zelfs volgens aartsbisschop Christodoulos - tussen kerk en regering over de identiteitkaart die iedere Griek boven de 14 jaar bij zich moet dragen. De knuppel werd in het hoenderhok gegooid door de nieuwe minister van justitie Stathopoulos. Hij verraste kerk en collega's door in een inter view te stellen, dat de huidige identiteitskaarten strijdig zijn met een twee jaar geleden door het parlement aangenomen wet op de privacy. Christodoulos en andere kerkleiders stonden op hun achterste benen. Meer dan 90 procent van de Grieken staat ingeschreven als orthodox, wat ook de staatsgodsdienst is. Dat van de identiteitskaarten te schrappen komt volgens de zeer uitgesproken Christodou los neer op het opgeven van de Griekse identiteit. Stathopoulos krijgt echter bijval van de staatstoezichthouder op de pri vacy, die onomwonden zegt dat vermelding van geloof op de identiteitskaarten 'ongrondwet telijk en illegaal' is. Premier Simitis is duidelijk. ,,Het geloof komt niet op de 'Orthodoxie wint' en 'orthodox of dood' staat er op de kruisen die pro testerende popes in Griekenland meedragen bij hun protesten tegen de nieuwe identiteitskaarten. foto epa kaart, ook niet als optie", zegt was in de religieuze of politieke hij. ,,De identiteitskaart is een overtuiging van de burger is zaak tussen burger en staat. De voorbij." Simitis refereert daar- tijd dat de staat geïnteresseerd mee aan de periode na de Griekse burgeroorlog, toen communisten en ander linksen werden vervolgd op basis van de vermelding op hun identi teitsbewijs. Moslims, katholieken en pro testanten stellen dat de kaart discriminatie in de hand werkt. Er zijn talloze voorbeelden mensen die geen baan konden krijgen of jongeren die niet op school of universiteit werden toegelaten, omdat op de identi teitskaart niet het orthodoxe ge loof stond. Deze minderheden zijn enthousiast over de stap de regering. In hun woede verliezen de kerkleiders de grenzen van het betamelijke uit het oog. Bis schoppen dreigen met burger lijke ongehoorzaamheid en de monstraties voor het parle ment. „We zullen nooit capitu leren voor deze dwaze ideeën van neo-intellectuelen", kon digde Christodoulos aan. De kerk heeft echter nog maar twee wapenè: een proce dure bij de Griekse Raad van State of naar het Hooggerechts hof stappen. Waarnemers den ken dat in beide gevallen succes niet verzekerd is. Simitis heeft aangekondigd dat de totale ver vanging van alle identiteitskaar ten pas over twee tot drie jaar zal plaatsvinden. Maar Grieken die hun oude kaart, bijvoor beeld wegens verlies, nu al moeten vervangen krijgen het nieuwe 'goddeloze' model met een. De kaart bevat alleen per soonlijke gegevens als naam, adres en geboortedatum. Be halve het geloof zijn ook de vin gerafdruk, de naam partner en het beroep geschrapt. Wie zijn de heiligen van vandaag? Op die vraag zoekt de Leidse Raad van Kerken het antwoord. Ie dere Leidenaar mag zijn 'heilige' inzenden naar de Raad, p/a Oude Rijn 44 b/c. Een jury onder voor zitterschap van burge meester Postma maakt tij dens een manifestatie in de Waag op woensdaj november (Allerheiligen) de winnaar bekend. Het Leidsch Dagblad laat de komende maanden fe aantal Leidenaars een voorzet geven. Vandaag Ml tine Glaser, directeur van woningbouwverenigt Ons Doel. éMijn eerste grote held was Franciscus van Assisi. Ik was, denk ik, een jaar of acht toen hij in mijn leven kwam. Niet via 'thuis' - daar werden spirituele zaken angstvallig geweerd maar via mijn grote passie: lezen. 'Het leven van Francesco Campana' was een driedelige biografie, ge schreven door het echtpaar Schar- ten-Antink. Ook in die tijd waar schijnlijk al wat ouderwets. Niet het soort boek dat kinderen verslinden. Maar op mij, een nogal eenzaam kind. hunkerend naar echte helden, maakte het diepe indruk. Allereerst omdat Franciscus tegen dieren praatte. Dat deed ik ook (en nog steeds, overigens...). Maar wat me toch het meest in hem aansprak was de moed om te staan voor datgene waarin je gelooft - ook al is iedereen tegen je en maakt die innerlijke overtuiging je leven be hoorlijk lastig. Ik weet nog goed dat ik me 's nachts in mijn bed, teddy beer dicht tegen me aan, voornam om ook zo te worden. Misschien mocht ik dan ooit ook wel de stigma ta ontvangen... Of het nu komt doordat ik Francis cus zo tot mijn rolmodel heb ge maakt of door iets in mezelf, eij lijk zijn mijn basiscriteria voork den nauwelijks veranderd. He, zijn voor mij mensen die zicL durven zijn. Dat klinkt misschiet, makkelijker dan het is. Wie niet)'* als Franciscus, wordt gezegend! een soort goddelijk inzicht in wa|e 'zelf inhoudt, moet ernaar op i Moet zich steeds maar afvragen;i. dit echt bij mij of doe ik dit omdj mand het zo van mij verwacht^1 loof ik dit echt of heb ik dit slid punt ooit, om welke reden ook. (AJ genomen? Het is een langdurig ces van afpellen, uitkleden. Alle t kers af, alle verhullende, besq' mende, imponerende kleren ui|a de essentie overblijft. 1 Af en toe kom ik mensen tegen p al is het maar even - een ongelotj ke authenticiteit en eenheid uitL len. Dat soort mensen of mornet, blijft je bij. Misschien wel omda'T mensen - volgens mij - rakend wat de een God noemt, een ai Liefde, weer een ander Bron ofe vensenergie. Ze weten dat ze i£ zijn en hoeven niets meer te doen om hun waarde te bewijzen. Dat zijn mijn helden. —I 120.000 Soldaten zijn er gesneuveld in de Ethio- pisch-Eritrese oorlog. In een paar weken tijd. De oorlog gaat om een stuk woestijn dat iets waard is. Er groeit niets. Er zitten geen bodemschatten in de grond. De oorlog is door buitenlandse di plomaten gekenschetst als een 'gevecht van twee kale mannen om een kam'. Een sterker beeld om de stupiditeit en absurditeit van deze oorlog uit te drukken is er niet. Persbureau AFP stuurde een foto de wereld in van vijf jonge paren <die in het huwelijk traden in As mara, de hoofdstad van Eritrea. De vrouwen dragen een witte bruidsjurk die iedere Nederlandse bruid had kunnen dragen. De mannen dragen een zwart pak met een rood vlinderdasje. Alleen hun hoofddeksels vertonen een locale snit. De mannen zijn on- aa middellijk na hun huwelijk naar de oorlog gestuurd. Enkelen van hen zullen al dood zijn geweest Xtoen de foto in de kranten kwam. Wrang is dat beide strijdende par- tijen de achterblijvende families niet informeren over de dood van hun zonen en schoonzonen. Weg ■Xa is weg, dood is dood. <Hoe zijn die 120.000 geteld? Eén voor één? Onwaarschijnlijk. Klopt de berichtgeving in de media over de aantallen of kunnen het er tienduizend minder, maar ook tienduizend meer zijn? Deze week beginnen we met het lezen van het vierde bijbelboek, Numeri. In het Hebreeuws heet het Bemidbar. in de woestijn. De eerste hoofd stukken gaan over het tellen van het volk. Niet van de doden, maar van de levenden. Niet van alle mannen, vrouwen en kinderen, maar van le mannen 'ouder dan twintig jaar, die wapens kunnen dragen' (Numeri 1:3). Iedere volwassen man wordt geteld als lid van zijn stam. En een stam bestaat uit de nako melingen van een van de twaalf zonen en twee kleinzo nen van aartsvader Jakob. De aanwijzingen die later volgen over de plek waar de verschil lende stammen opgesteld moeten worden maken duide lijk dat het om een volkstelling gaat met een militair doel. Maar welk militair doel? De stelling wordt gehouden in het tweede jaar na de Uittocht uit Egypte. De verovering van het Beloofde Land laat nog 38 jaar op zich wachten, immers de tocht door de woestijn duurde volgens de overlevering veertig jaar. De aantallen die in het eerste hoofdstuk van Be midbar worden genoemd zijn onwaarschijnlijk hoog. De nakomelingen van Ruben: 46.500. Van Sjimon: 59.300. Van Gad: 45.650. Van Juda: 74.600. Van Issachar: 54.400. Van Zewoeloen: 57.400. Van Efraïm: 40.500. Van Manasje: 32.200. Van Benjamin 35.400. Van Dan: 62.700. Van Asjer: 41.500. Van Naftali: 53.400. Het totaal: 603.550. De nakomelingen van Levi zijn niet meegerekend, want die hebben een functie in de Tempel en mogen niet als soldaten dienen. Zeshonderdduizend mannen van boven de twin tig, die wapens kunnen dragen. Daar zijn de ou de mannen - van boven de zestig - niet bij. Schattingen over het aantal joden dat op dat mo ment op die plek aanwezig was - vrouwen en kinderen meegerekend - lopen op tot tien miljoen. Dat kén ge woon niet. Er zijn geen histori sche bronnen die dit aantal en deze trektocht bevestigen en het klopt ook niet met een gegeven uit Numeri 3:43, dat er 22.273 eerstgeborenen waren. Mogelijk is er het woord 'elef verkeerd vertaald. Elef kan name lijk naast 'duizend' ook iets bete kenen als 'legereenheid'. Zo'n eenheid bestond niet uit duizend, maar uit slechts tien man. Bij Ru ben leest men dan 46 legereenhe den, tezamen 500 man. Gaat men uit van die berekening dan komt men op 603 legereenheden, ofte wel een leger van zo'n zesdui zend man. Dat ligt meer in de lijn der verwachtingen. Opvallend is dat ieder geteld wordt als nakome ling van zijn voorouderlijke familie, van zijn stam. Wij kunnen ons niets meer voorstellen bij stam. In onze maatschappij wordt ieder als indi vidu beschouwd, wel behorend tot een familie, maar zelfs dat is een rudimentair gevoel. En al maakt de informatietechnologie de uitwisseling van persoonlijke gegevens gemakkelijker, dat zorgt er nog niet voor dat het gevoel ergens bij te horen terugkomt. Integendeel, de vervreemding kan er erger door worden. Op de Klaagmuur in Jeruzalem staat bijvoorbeeld een camera gericht. De beelden van die camera gaan rechtstreek internet op. Loopt men toevallig bij de Klaaj ur dan kan iedereen in de hele wereld daar ij van hebben. Het is maar een voorbeeld, dat moeiteloos k worden aangevuld met andere. Met camera' eigen land, maar ook met informatie die via pinpasjes en bonuskaarten beschikbaar kon voor derden. Nee, privacy lijkt niemand nog uit te maken. Maar met de vernietiging van privacy is het gevoel bij een stam, of een clai horen niet teruggekeerd. Men is een individi over wie te veel mensen iets weten, maar zo dat men ingebed is in een sociale structuur een stam. Toch is de behoefte ergens bij te horen imm De enorme vlucht van het genealogisch ond zoek geeft aan hoeveel mensen hechten aan historische band met hun voorouders. De n schappij wordt onpersoonlijker, maar het a; bijeenkomsten van verre familieleden die el vonden door genealogisch onderzoek groeit is een onschuldige vorm van 'erbij horen'. Niemand wil hier nog voor stam of clan snei len. Maar in Ethiopië en Eritrea is het verlan ergens bij te horen zelfs bij pasgetrouwde m nen blijkbaar sterker dan het verlangen naai bruid. Honderdtwintigduizend zijn er neergemaaii Daar betekent 'duizend' gewoon duizend. D mannen in Bemidbar werden niet alleen gel hun namen werden opgeschreven. Waartoe: lijsten zijn weg. Verdwenen in het zand. ZoaP naamloze Eritrese bruidegoms. Nu is er nogP foto. Over een paar jaar wordt ook die uit de_ computer gewist. Dan zijn ze alleen nog een"" fer dat bijdraagt aan een ongewis getal. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Eerst nog veel wind, wolken en met name in het westen en noorden re gen. Zondag in het zuiden droog en flinke perioden met zon. Maxima uit eenlopend van 10 graden langs de kust in het noorden tot 15 in het zuidoosten. Zweden: In het noorden veel bewolking en pe rioden met regen. In het zuiden meest droog en geregeld zon. Mid- dagtemperatuur in het noorden rond 13 graden, in het zuiden tegen de 20. Finland: Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Zondag in het zuiden vrijwel droog en af en toe zon. Maxima tus sen 12 en 17 graden. Denemarken: Zaterdag meest droog en zonnige pe rioden. Zondag toenemende kans op neerslag, mogelijk ook onweer. Mid- dagtemperatuur 18 tot 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Half tot zwaar bewolkt en geregeld buien, in het zuiden mogelijk met onweer. In Schotland zaterdag nog meest droog en perioden met zon. Maxima van 12 graden in het noor den tot 20 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Zomers warm, maar wel toenemende kans op enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur 25 en 29 graden, zondag gevoelig frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Toenemende bewolking en geregeld buien, in het midden en oosten met onweer. Maxima dalend naar 20 gra den, maar zaterdag op veel plaatsen nog bijna tropisch warm, 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en warm. In het westen en later ook in het midden enkele stevige regen- en onweersbuien, met een flinke afkoeling tot gevolg. Maxi ma in het westen dalend tot 21 gra den, elders tussen 25 en 30. ZONDAG 4 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 21.52 Maan op 07.20 Maan onder23.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.36 18.06 05.09 17.39 Laag 01.25 14.00 01.06 13.41 MAANDAG 5 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 21.53 Maan op 08.27 Maan onder00.06 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.19 18.51 05.52 18.24 Laag 02.06 14.34 01.47 14.15 Weerrapporten Amsterdam half bew temp neersl 17 12 21 20 11 0.8 21 12 0.0 17 12 0.6 22 10 0.0 Spanje: Zonnig en warm, maar in het noor den meer bewolking, kans op regen met onweer en veel lagere maxima. Middagtemperatuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden, in het bin nenland tot 35. Portugal: Zonnig, maar in het uiterste noorden meer wolken en kans op wat regen. Maxima langs de kust rond 22 gra den, landinwaarts en langs de zuid kust 28 tot 32. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig, droog en warm. Maxima rond 29 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Maxima tussen 25 en 30 gra den, bij wind van zee wat frisser. Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Dublin Helsinki Istanbul Klagenfuit Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid 15 12 18 18 12 0.7 21 13 0.2 18 14 0.1 23 12 0.0 17 8 00 31 20 0.0 23 18 0.0 21 16 0.0 22 10 0.0 29 16 00 21 10 00 28 20 0.0 Stockholm Warschau I Wenen i Zurich I Bangkok Buenos Aires I Casablanca I Johannesburg Los Angeles i New Orleans l New York c TelAviv c 22 9 0.0 14 12 3.1 20 18 0.0 31 15 0.0 25 17 0.0 17 13 1.6 Toronto 22 13 0.0 Tunis 33 15 4.0 Vancouv Tunesië: Zonnig en droog. Maxima aan zee rond 30 graden Madeira: Afwisselend zon en wolken en kans op wat lichte regen. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog, aan de noordstranden soms ook wol kenvelden. Maxima tussen 25 en 29 graden. Duitsland: Overwegend veel zon en warm, maar in het westen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 26 en 30 graden, in het wes ten door buien enige afkoeling. Oostenrijk: Zonnig en warm, maar in het westen in de middag en avond kleine kans op een warmteonweer. Middagtem peratuur tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Op de meeste plaatsen droog en veel zon. Zondag van het westen uit toe nemende kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden, zaterdag lokaal net boven de 30. Polen: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zondag in het westen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur oplopend tot bijna 30 graden. Tsjechië en Slowakije: Droog en veel zon bij maxima tot te gen de 30 graden. Zondag in het westen van Tsjechi kleine kans op 35 VB .L. Wpröureiu HVXANP bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen Ak hagel lagedruk mist windrichting hogedruk 3* 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal een onweersbui. Hongarije: Veel zon en droog. Middagtempera tuur tussen 28 en 31 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur 27 tot 31 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van I abonnements- geld, ontvangen 1,- kor betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OPCASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een s van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbal informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr«j droog. Maxima aan zee meest rond 25 graden, landinwaarts tot 30. Malta: Zonnig en droog. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar in het Turkse binnenland eerst nog meer bewol king en onweersbuien. Maxima van 25 graden op de Dardanellen tot 30 graden langs de zuidkust. K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Zjekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14