Leiden Regio rem op plein- evenementen Pieterskerk: Met de paardentram langs universitaire gevels 'Spoorwegen gaan aan de haal met leus universiteit' Holle klanken ^De Stemming Formosastraat oranje legio tracht hulp bij ampen te verbeteren Feest Urlusplantsoen ^RPAG 3 JUNI 2000 971 II Sflir/j'jw'tN AcurfUtmu post StOCH 'weéiwa&EN'?, /Heg IK OOK 7ewmi'. wirr/k. veetcAt ceiotw wu v 6AANTÜJP&J! y leiden onno havermans Zoek de verschillen, roept de Leidse universiteit vanaf de posters in bushokjes en op re clamezuiltjes in de stad. Zoek de verschillen, zo spoorden de Nederlandse Spoorwegen hun reizigers aan middels een groot affiche op de stations. De uni versiteit gebruikt een tweeling voor zijn wervingscampagne, De NS tonen twee keer dezelfde in- en uitstappende mensen met slechts een andere tijd op de stationsklok. Een treffende overeenkomst, vonden ze in de burelen aan het Rapenburg. Het college van bestuur van de Leidse universiteit was not amused. „Wij voeren die cam pagne al vanaf januari. Ik denk dat NS zich bewust of onbe wust door ons hebben laten in spireren", zegt een woordvoer der. Stappen onderneemt de universiteit niet. „Wij vatten het vrij laconiek op." Geen wonder. NS, die giste ren niet bereikbaar waren voor commentaar, zijn al weer ge stopt met hun campagne die reizigers moest wijzen op de kleine verschillen tussen de ou de en de nieuwe dienstregeling. De universiteit heeft daarente gen een nieuwe impuls gegeven aan haar campagne. Deze keer roepen de posters op tot het bezoeken van een Studiekeuze festival in De Oude UB aan het Rapenburg op vrijdag 23 juni. „We richten ons nu op ge slaagde vwo'ers die nog geen keuze voor volgend jaar hebben gemaakt", aldus de woordvoer der. De studenten-in-spe kun nen vanaf 10.00 uur een infor matieprogramma doorlopen, waarna ze 's middags een kijkje mogen nemen bij de opleidin gen of 'in de stad het studen tenleven kunnen proeven'. Ca baretier Dolf Jansen sluit om 15.30 uur de keuzedag vrolijk af. „Veel vwo'ers weten het echt nog niet meent de zegsman van de universiteit. „Ze hebben hun keuze uitgesteld tot na het examen. Vandaar dit festival." Meer informatie over het Stu diekeuzefestival is te vinden op www.studereninleiden.nl. "Welke Poolse linksbuiten speelde bij twee Nederlandse clubs..?" Bel voor 10 juni naar 0909 - 2026000 (SOctpm) en rüak liïtró Bp 80* 4pdei4 van m Houdt Oranje schoon! Leiden viert 425ste verjaardag universiteit euwe organisatie lieet GHOR door de verbouwing de estiek wat is veranderd is de enige reden, dat het in Leidse stadhuis de laatste jzo hol klinkt. Zoals in veel aeenten doen ook in Leiden jevolgen van de overspan- i arbeidsmarkt zich voelen, btenaar is kennelijk niet 1 aantrekkelijke baan. vierde macht vliegt uit naar Ibedrijfsleven. Hele afdelin- van de gemeente zijn nage- ig ontvolkt. Financiën is al als de voorjaarsnota dit jaar de eerste dag van de winter llicht ziet. Op de diensten tuur Educatie en Bouwen fonen hebben ze inmiddels 1 telefoons en twee compu- per persoon. Het schijnt bijna iedere ambtenaar al eigen kamer heeft. Het is rijkdom die zijn oorsprong dt in armoe. de provincie Zuid-Holland et iets soortgelijks aan de -g zijn. De bodes weten niet er op wiens bureau ze de in- [bmen post moeten neerleg- i Of misschien is de hele ledienst wel gevlucht uit het rni golvende gebouw aan het I d-Hollandplein, uit angst *-ze getroffen worden door dvliegend glas van de even- r fraai golvende ruiten op de ig, die naar de krant laatst Idde spontaan uit de spon gen springen. Dan wordt ir de brievenbus niet eens er geleegd. /Iers valt het niet goed uit te £en, dat de provincie 'verge- is een verklaring van geen ^vaar af te geven voor de iw van een nieuwe wijk in polder Roomburg in Leiden, i zal toch niet zo zijn dat een ^idsvreugdeloze ambtenaar verzoek van de gemeente [ien heeft gezien en gedacht: omgedraaid. De kinderopvan- gers zijn namelijk toen ze be gonnen aan peuterspeelzalen met zo'n zogenaamde plus functie, vergeten te kijken of de peuters eigenlijk wel een ach terstand hadden. En dus kan de COKL twee jaar later, nu dus, ook niet aangeven hoe veel peuters baat hebben gehad bij haar plan. En blijft verdere sub sidie uit. Voor zo'n fout zou bij elke andere organisatie de lei ding met het schaamrood op de kaken stilletjes zijn opgestapt. Bij de COKL echter rollen de koppen van peuterleidsters, die al twee jaar bezig zijn met dit type peuterspeelzaal. Maar ook na dit zoveelste fiasco leeft leidinggevend Leiden nog altijd in de veronderstelling dat voor de subsidiepot met grote- stedengeld een simpel 'Sesam open u' volstaat. Niet gehin derd door kennis van de spelre gels die grotestedenminister Roger van Boxtel toch luid en duidelijk verkondigt, hebben de bieb, LWO en Ons Doel dus nu een plan voor een digitaal trap veld ingediend, zeg maar een inlooplokaal waar de bewoners van Leiden-Noord kunnen computeren. De directeuren rekenen op een half miljoen gulden subsidie voor hun bedenksel. Alsof ze ie mand in de woestijn een para plu aansmeren. Van Boxtel zal er niet in trappen. Nulmetin gen, dames en heren directeu ren. Dus: hoe veel mensen in Leiden-Noord hebben een digi tale achterstand en wordt die wel ingehaald met een met computers volgestouwd hok? En waarom heet het eigenlijk een digitaal trapveld? Rollen er ballen, moet om RSI te voorko men inpandig karate worden geoefend, een balletje getrapt dan wel gemept? En: zouden de mensen in Leiden-Noord niet liever een gewoon trapveldje hebben? versiteit ziet. Verdraagzaam of arrogant, het ant woord is om 20 uur te horen in de Lokhorstkerk in de Pieterskerkstraat. De toegang is gratis. Ook kijken naar de roeiwedstrijd tussen vier universi teitsteams, dinsdagmiddag vanaf 14 uur op het Rijnvlietkanaal, kost niks. Eerst zullen de achten van Oxford en Cambridge hun befaamde race op de Theems in Leids water overdoen, waarna de Engelsen het zullen opnemen tegen roeiers uit Delft en Leiden. Niemand anders dan eredoctor Gerrit Komrij overhandigt dinsdagavond de eerste prijs aan de winnaar van de dichtwedstrijd die de universiteit onder vwo-leerlingen heeft uitgeschreven. Liefst 180 inzendingen dingen mee naar de hoofdprijs: een jaar lang gratis studeren in Leiden. Komrij maakt de winnaar bekend tijdens een openlucht manifestatie van de Stichting Tegenbeeld, waar op diverse 'Leidse' dichters voordragen uit hun werk. Dezelfde avond heeft in het LAKtheater de finale plaats van het theaterfestival Liefde met Beleg, waarin fragmenten uit een draak van een opera tot een nieuwe voorstelling zijn gesmeed. Kaarten kosten vijf gulden. Wie van schaken houdt en het op wil nemen tegen een echte grootmeester, mag zich woens dagmiddag melden in het restaurant van De Ou de UB aan het Rapenburg, waar Loek van Wely simultaan dertig partijen speelt. Rector Wage naar doet om 14 uur de eerste zet. Het kost niks. Ook gratis is het publieksymposium over ouder domsziekten, waarop vooral de invloed van ons voedsel op kanker, hart- en vaatziekten ter spra ke komt. De Japanse hoogleraar Sugimura, aan wie de Leidse universiteit het eredoctoraat zal verlenen, legt er uit wat de gevolgen kunnen zijn van barbecueën. Woensdagavond (aanvang 19.30 uur) in het Gorlaeuslaboratorium aan de Ein- steinweg 55. Aan de vooravond van een plechtige academi sche zitting (vrijdag in de Pieterskerk) sluit de universiteit haar feestweek voor de Leidse bevol king af met het Rapenburgfestival. Muziek van Leidse koren, Karin Bloemen en de populaire band Van Dik Hout op een podium over de mooiste gracht van Leiden, donderdag van 's middags tot in de kleine uurtjes. leiden onno havermans Sinds de oprichters in januari 1575 het oude Bar- baraklooster uitkozen voor de vestiging van de eerste Hollandse 'hogeschool' heeft de universi teit het Leidse straatbeeld bepaald. Niet alleen krioelt het overal van de fietsen en uithangbor den van kroegen en eetgelegenheden - uitingen van een bruisend studentenleven - ook herinne ren tal van gevels aan de rijke academische ge schiedenis. Stad en universiteit zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden; honderden gebouwen dragen daarvan de sporen. Het is dan ook geen toeval dat de feestweek van de Leidse universiteit maandagmorgen begint met een rondrit per paardentram langs 'universitaire gevels'. De universiteit viert haar 425ste verjaardag en de stad mag het feestje meevieren. Behalve de paardentram is er een literaire rondvaart, een le zing over het imago van Leiden, een spectaculai re roeiwedstrijd, een poëzie-avond, een schaaksi- multaan, een publiekssymposium over de (kwa lijke) gevolgen van barbecueën op onze gezond heid, een bètadag voor leraren in exacte vakken en een muzikaal spektakel op (en over) het Ra penburg. Het ritje met de paardentram kost een tientje, maar daarvoor krijgen de reizigers ook een kijkje achter de gevels van het Academiegebouw (met de Senaatskamer vol portretten van hooggeleer de heren en een dame en de deftige Curatoren- kamer), het Sieboldhuis, de Bibfiotheca Thy- siana, de Hortus Botanicus, de Pieterskerk (met zijn praalgraven), het Gravensteen en De Oude UB. De tram, met een deskundige gids op de bok, rijdt maandag, dinsdag en woensdag om 10, 11,14 en 15 uur vanaf de Beestenmarkt. Eveneens voor een tientje kan men aanmon steren op de literaire rondvaart langs woningen van beroemde Leidse schrijvers en geleerden. De boot vaart maandag van 17 tot 18 uur en dinsdag tussen 19.30 en 20.30 uur vanaf de Beestenmarkt. Reserveren bij de faculteit letteren is noodzake lijk: 527 23 18. De Amsterdamse literatuurhistoricus Herman Pleij houdt Leiden maandagavond een spiegel voor als hij uitlegt hoe Nederland de Leidse uni- bi len, de Leidse regio en de n- en Bollenstreek krijgen nieuwe organisatie die de Jische hulp bij rampen en ongelukken moet verbete- Deze instelling - Genees- dige Hulpverlening bij On- illen en Rampen (GHOR) - »t er voor zorgen dat de kzaamheden van de organi- es die in actie komen bij een ip beter op elkaar worden istemd. De GHOR is een ini- jef van de ministeries van C en binnenlandse zaken, ij de hulpverlening zijn tal 1 instellingen betrokken: st politie, brandweer en zie- ïuizen zijn dat GGD, ambu- evervoer, geestelijke ge- iheidszorg, huisartsen, szorg en rode kruis. Onder moeilijke omstandigheden ten ze snel en doeltreffend i verlenen. Om die zorg r te stroomlijnen, is de )R in het leven geroepen, organisatie is officieel on- ebracht bij de GGD Zuid and Noord in Leiden. De rzitter van het bestuur van SHOR is burgemeester Post- ach, dat komt over drie maan den wel? Want aan die verkla ring zat wel een rijkssubsidie van 9,5 miljoen gulden vast. Die dreigt Leiden nu mis te lopen. De ambtenaren die nog over zijn bij Bouwen Wonen zijn in alle staten. De regering maakt mooie sier met de dalende werkloosheids cijfers, maar provincie en ge meente zitten er maar mee. Als de hoogconjunctuur nog even aanhoudt komt het openbaar bestuur straks knerpend en knarsend tot stilstand. Want een wethouder zonder ambte naren is als een koe zonder ui er: daar komt niks meer uit. Het was dus een verstandig be sluit van de WD om na de ambtenaar Berry Vos (waarover wij, in het licht van bovenstaan de, achteraf nog best schande mogen spreken) de regionale bankdirecteur Rogier van der Sande als Leidse wethouder naar voren te schuiven. Mis schien kan die een peloton van zijn bankmedewerkers meene men naar zijn nieuwe baan. Dan komt die voorjaarsnota wellicht nog dit jaar af. En mis schien weten die ook wel een slimme manier om al die mil joenentekorten te dekken. Meten Van je fouten moet je leren en een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen. Lullige, versleten spreuken. Toch zou den de badkamers van Leidse beleidsmakers moeten worden volgehangen met tegels waarin deze wijsheden onuitwisbaar zijn aangebracht. Zodat ze di rect na het ontwaken weer met beide benen op de grond ko men te staan en ze hun dromen niet verwarren met geniale in vallen. Hadden de directeuren van de bibliotheek, de Leidse Welzijns organisatie en de woningbouw vereniging Ons Doel in zulke badkamers hun baard verwij derd, tanden gepoetst of hun lippen gestift dan waren ze vast niet met het plan voor een digi taal trapveld in Leiden-Noord gekomen. Laat staan dat ze als financieringsbron het groteste- denbeleid hadden genoemd. Dat doen ze nota bene nog geen week nadat de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL) een project met peuterspeelzalen voor de klein ste Leidenaartjes met achter standen in hun ontwikkeling noodgedwongen de nek heeft ma van Leiden. De directeur van de GGD, L. Jonkers-Kuipers, is het hoofd van de instelling. Haar functie is te vergelijken met die van commandant van de brand weer of de politie, met dit ver schil dat alle aangesloten in stanties zelf verantwoordelijk blijven voor de zorg die ze bij rampen verlenen. "De medewerkers van de GHOR gaan zich de rest van dit jaar bezighouden met een zo genoemde risicoanalyse in het gebied, met het verder uitwer ken van opleidings- en oefen- beleid voor de instellingen in het 'medische veld' en het zo veel mogelijk afstemmen daar van op het beleid van politie en brandweer. De nieuwe organi satie richt zich verder op de in zet van snel inzetbare medische assistentie en op de ontwikke ling van de functie officier van de dienst geneeskunde: een functionaris die op de plaats van de ramp zelf de hulpverle ning coördineert. Het bureau van de GHOR is ondergebracht in het hoofdgebouw van de GGD aan de Roodenburger- straat in Leiden. leiden Met een demonstratie van de ooster se vechtsport Aikido, een voetbaltoernooi, spelletjes, scouting en optredens van Deejee en rapgroep Ancient Scriptures, is gistermid dag het opgeknapte binnenterrein van het Jacques Urlusplantsoen geopend. Het terrein tussen de twee flats is met geld uit het grote- stedenbeleid opnieuw ingericht met speelat- tributen zoals een skatevoorziening en een klimwand. Op veelvuldig verzoek van de jeugd is er nu ook een voetbalveld aangelegd dat al volop wordt gebruikt. Wethouder Pechtold stelde het binnenterrein officieel in gebruik. FOTO HENK BOUWMAN Motoren te kijk leiden De Leidse Groenoordhallen staan zondag in het teken van de motorfiets. Zo zijn er zo'n tweehonderd Streetfighters te zien, motorfietsen die door hun eigenaren compleet zijn omge bouwd. Verder zijn er optre dens van trialshowman Alex van den Broek en de Britse stuntrijder Dave Coates. De ac tiviteiten duren van 10 tot 17 uur. pENOranje bouwplastic en vlaggetjes zijn de meest geliefde iterialen om de aanhankelijkheid voor Oranje te tonen. Voor de eede maal in het jaar hangt er een zweem van oranje over Leiden, vooral in wijken als Leiden-Noord, de Zeeheldenbuurt en de Kooi en ze zich niet onbetuigd. In de Formosastraat heeft de straat zich aangekleed voor het grote feest dat 10 juni begint. En allés dat g was blijven liggen bij het bezoek van de koningin gaat alsnog een nationale steunbetuiging in grote hoeveelheden tegen de iren en over straat. FOTO HENK BOUWMAN De Stichting Pieterskerk wil zo min mogelijk evenemen ten op het plein voor de kerk. Evenementen in de open lucht brengen in de regel zo veel herrie met zich mee, dat bezoekers en huurders van de kerk daar veel overlast van ondervinden. Dat is de kern van het bezwaarschrift dat de Stichting Pieterskerk heeft ingediend bij de ge meente Leiden tegen de gemeentelijke evenementenka lender. van de sterkste", schrijft direc teur T. Boon de gemeente. Hierdoor zegt de kerk gedwon gen te worden eigen evene menten af te gelasten, dan wel de kerk niet te verhuren. De stichting maakt concreet bezwaar tegen een aantal ge plande evenementen. Zo staat op 14 augustus een tentamen gepland en wordt 's avonds ge repeteerd voor een internatio naal orgelfestival. En ook op 16 augustus is er 's ochtends een tentamen. Op beide data zijn er in het kader van de introductie week voor nieuwe studenten, 'El Cid 2000', activiteiten op het Pieterskerkhof. Aanvankelijk bestond de kans dat ook een theatervoorstelling op het plein van de Stichting Lopend Vuur, van 7 tot en met 9 juli, de kerk voor problemen zou kunnen plaatsen. In ver band met het huwelijk van Prins Bernhard jr. op 6 juli, overwogen het Wiskundig Ge nootschap en het Hof de ont hulling in de kerk door Prins Willem Alexander van de ge denksteen voor Ludolph van Ceulen, de wetenschapper die het getal Pi tot in de 35ste deci maal berekende, naar 7 juli te verschuiven. Uiteindelijk beslo ten ze dat echter op 5 juli te doen. herman joustra „Onze bezorgdheid wordt met name ingegeven door het feit dat - naar wij uit lange ervaring weten - de Pieterskerk en het plein bij wijze van spreken één akoestische ruimte vormen, in dien er versterkt geluid in het spel is. Dit betekent dat gelijk tijdigheid van evenementen in de kerk en op het plein de facto tot de onmogelijkheden be hoort; indien dit toch plaats vindt, geldt slechts het recht .A VANDAAG Liv.k in deze krant ^2% tirca C™üi zo VACATURES U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13