SLIPS Nederland bij dertien gezondste landen GRATIS Geschokt Luxemburg houdt adem in Proef de (vlaggetjes)dag! 3 SLOGGI s m Terugkeer Elian naar Cuba stap dichterbij Buitenland 'Massale terugkeer Kosovaren is fout' Clinton stuurt Albright naar het Midden-Oosten Nederlands paviljoen in trek tel aviv-lissabon gpd-ap De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Albright, gaat volgende week proberen haast te brengen in de onder handelingen tussen Israël en de Palestijnen. Beide partijen heb ben zich tegenover de Ameri kaanse president Clinton be klaagd over tijd rekken door de andere kant. De Israëlische pre mier Barak sprak gisteren in de Portugese hoofdstad Lissabon twee uur met Clinton. Na af loop zei Clinton dat er nog veel moet gebeuren, maar ook dat een akkoord 'in zicht' is. Vol gende week zal hij in Washing ton praten met de Palestijnse president Arafat. Vanuit Lissabon liet Clinton Europa weten dat het geplande Amerikaanse raketafweersys teem gedeeld zal worden met 'beschaafde landen'. Hij ver klaarde dat hij die boodschap ook aan Moskou zal overbren gen. Clinton begon in Lissabon aan een Europese afscheids- toernee. Morgen spreekt hij in Moskou met zijn Russische ambtgenoot Poetin. Rusland is fel tegen het Amerikaanse ra- ketschild. Volgens de Russen - en andere Europeanen - kan het een nieuwe bewapening wedloop op gang brengen. DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 2000. l VRIJDAG 2 JUNI 2000 Ethiopië: Oorlog Eritrea voorbij addis abeba De Ethiopische premier Zenawi heeft de oorlog met buurland Eritrea voor beëindigd verklaard. Het vredesover leg tussen beide landen, dat in Algerije wordt gevoerd, heeft echter nog geen akkoord opgeleverd. Eritrea beschouwt de oor log nog niet als beëindigd. Ethiopië begon vorige maand een groot offensief met als doel de al jaren slepende grensoorlog te beslechten. Woensdag zei het Ethiopische leger dat die opzet was geslaagd en dat 14 van de 24 Eritrese legerdivisies zijn ver slagen. Verzetsleider Atjeh vermoord kuala lumpur Een leider van de opstandelingen in de Indonesi sche provincie Atjeh is vanochtend vermoord in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. De moord kwam enkele uren voordat er in de onrustige provincie een bestand moet ingaan tussen de opstandelingen en het leger. Teuku Don Zulfahri werd van dichtbij doodgeschoten toen hij samen met vrienden zat te eten in een restaurant. Zulfahri leidde een in Maleisië zetelende fac tie van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). Zimbabwe: onteigening 841 boeren harare De regering van Zimbabwe heeft laten weten dat deze maand 841 boerderijen van blanken zullen worden onteigend. De grond zal worden overgedragen aan zwarten. Dit gebeurt op grond van een onlangs door het parlement aangenomen wet, die het de regering mogelijk maakt boeren hun land af te ne men zonder hen schadeloos te hoeven stellen. Sinds februari hebben zwarte actievoerders meer dan 1.400 boerderijen van blanken bezet. Topadviseur Montenegro vermoord podgorica Een veiligheidsadviseur van de Montenegrijnse pre sident Djukanovic is woensdag vermoord. De vice-voorzitter van het parlement van Montenegro, Rastoder, heeft de regering van de Joegoslavische president Milosevic in verband gebracht met de moord. De 38-jarige Goran Zugic werd op straat dood geschoten. De daders zijn voortvluchtig. Het is voor het eerst dat er een hoge overheidsfunctionaris is vermoord in Mon tenegro, dat met Servië Joegoslavië vormt. In Servië is de afgelo pen maanden een aantal bekende personen vermoord, allen uit de entourage van president Milosevic. Waterkrachtcentrales niet zo schoon londen Waterkrachtcentrales zijn lang niet zo milieuvriende lijk als ze lijken. Vaak veroorzaken ze nog meer vervuiling dan de traditionele koleninstallaties. Door rottende vegetatie in de waterreservoirs ontstaan gassen die bijdragen aan het broeikas effect. Dit zeggen deskundigen van de Wereldcommissie voor Dammen, een groep wetenschappers, technici en milieuactivis ten die wordt gesteund door de Wereldbank, de grootste finan cier van stuwdammen. Volgens deze specialisten loopt de mate van vervuiling per centrale uiteen en daardoor zijn precieze cij fers over de schade die ze veroorzaken moeilijk te geven. De be vindingen van de commissie zijn gepubliceerd in het weten schappelijke tijdschrift New Scientist. Toren van Pisa gaat weer open rome» De wereldberoemde schuine toren in het Italiaanse Pisa gaat op 17 juni weer open voor het publiek, zo liet minister Nesi (Publieke Werken) gistermiddag weten. Voorlopig mogen alleen schoolkinderen onder begeleiding het middeleeuwse bouwwerk beklimmen. „Die wegen het minste", aldus de minister. Vol gend jaar worden ook volwassenen toegelaten. In 1990 werd de toren gesloten voor publiek, omdat hij gevaarlijk overhelde. Met zware kabels en blokken lood als tegengewicht werd de toren langzaam maar zeker weer wat rechter getrokken. Acht doodvonnissen in Rwanda kigali In Rwanda zijn acht mensen ter dood veroordeeld we gens deelname aan de genocide in 1994. Dit heeft de Rwandese staatsradio gisteren gemeld. In 1994 werden in drie maanden tijd ongeveer 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's vermoord door extremistische Hutu's. Het Rwanda--tribunaal in Arusha veroordeelde gisteren de Belgische journalist Georges Ruggiu tot 12 jaar celstraf wegens het.aanzetten tot massamoord. Hij werkte voor een extremistisch radiostation in Rwanda. Malariamug dol op zwangere vrouw londen Zwangere vrouwen hebben een veel grotere kans ma laria te krijgen dan Anderen. Uit een Brits/Gambiaans onder zoek is gebleken dat vrouwen die in verwachting zijn een on weerstaanbare aantrekkingskracht uitoefenen op malariamug gen. Ze worden twee keer zo vaak geprikt als vrouwen die niet zwanger zijn. Wetenschappers van de universiteit van het En gelse Durham en de Medical Research Council van Gambia hebben de resultaten van hun onderzoek gepubliceerd in het medische tijdschrift The Lancet. |lfl O ^Washington john wanders hof te jong om zelfstandig te -correspondent procederen. J De uitspraak is een overwin- 1e terugkeer van de zesjarige ning voor Elians vader, die met uchteling Elian Gonzalez van zijn zoon in Washington wacht Verenigde Staten naar Cuba tot ze naar Cuba kunnen terug gisteren een forse stap dich- keren. Elians familie in Miami rbij gekomen. Een gerechts- gaat tegen het vonnis in beroep )f in de Amerikaanse stad At- bij het Hooggerechtshof. De fa- nta oordeelde dat Elian geen milie heeft hiervoor uiterlijk cht heeft op een hoorzitting twee weken de tijd. Tot die tijd 'er het asielverzoek dat zijn mag Elian de VS niet verlaten, milie in Miami namens hem Vorig jaar vluchtten Elians id ingediend. moeder met haar zoon en een De asielaanvraag rust volgens groep anderen per boot uit Cu- ïet hof op drijfzand, omdat Eli- ba. Het bootje verging en Elians ais vader onder geen beding moeder behoorde tot de slacht- 'ril dat zijn zoontje asiel krijgt offers, de VS. En Elian is volgens het Japan nummer één, Sierra Leone laatste op lijst Wereld Gezondheidsorganisatie Nederland staat dertiende op een gezondheidslijst die de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) het komend weekeinde openbaar zal maken. Nederlanders behoren daarmee tot de gezondste volkeren ter wereld. Gemid deld leiden ze langer een gezond leven dan de inwoners van België, Duitsland, Luxemburg en Denemarken. De lijst wordt aangevoerd door Japan. nisatie telt nu alleen de jaren die in relatief goede gezondheid worden doorgebracht. Dat geeft In het rapport werkt de WHO volgens de WHO een betrouw- voor het eerst niet met tabellen baarder beeld van het leefkli- op grond van de verwachte ge- maat in een land. middelde levensduur. De orga- Niet verrassend is dat in de Derde Wereld veel meer jaren verloren gaan door ziekte dan in de ontwikkelde landen. Dit komt vooral tot uitdrukking in Afrika bezuiden de Sahara, waar aids inmiddels de voor naamste doodsoorzaak is. Afge lopen jaar stierven 2,2 miljoen Afrikanen aan deze ziekte. Nergens is het leven zo onge zond als in het door geweld ver scheurde West-Afrikaanse Sier ra Leone. „De levensverwach ting loopt in sommige Afrikaan se landen terug naar een niveau dat we sinds de Middeleeuwen niet meer hebben gezien", al dus WHO-functionaris Alan Lo pez. Opvallend is de naar verhou ding lage klassering van Duits land en de Verenigde Staten, twee van de rijkste landen op aarde. Duitsland staat op de lijst van 191 landen 22ste, de VS 24ste. De WHO verklaart de la ge score van de Amerikanen onder meer uit de grote ver schillen in levensduur in de VS. In de reservaten voor indianen is de levensverwachting bedui dend lager dan in de welvaren de voorsteden. Ook in de ver pauperde stadscentra is de le vensverwachting lager. Dit drukt het gemiddelde. Daarbij komt dat Amerikanen naar verhouding ongezonder leven dan de inwoners van an dere ontwikkelde landen. Ame rikanen eten vetter en bewegen minder. Dit vergroot voor hen het risico op hart- en vaatziek ten. Ook het relatief grote aan tal aids-patiënten in de VS en het buitensporig hoge aantal slachtoffers van vuurwapenge weld spelen een rol. Baby's die vorig jaar in Ne derland werden geboren, zullen gemiddeld 72 jaar van hun le ven in goede gezondheid door brengen. Voor Japanse baby's is dat 74,5 jaar. Voor de baby's die vorig jaar in Sierra Leone wer^"*"- den geboren, bedraagt de wachte levensduur in relatieve gezondheid slechts 25,9 jaar. De landen die Nederland voor moet laten gaan in de jongste gezondheidsstatistieken van de WHO zijn behalve Japan: Au stralië, Frankrijk, Zweden, Spanje, Italië, Griekenland, Zwitserland, Monaco, Andorra, San Marino en Canada. Het Italiaans hooggerechts hof heeft bepaald dat het 'thuisgebruik' van kinder porno niet strafbaar is. Er is slechts sprake van seksuele uitbuiting van minderjarigen als de foto's of beelden een commercieel doel dienen. Daarop staat zes tot twaalf jaar celstraf. Organisaties voor kinder bescherming hebben ver bijsterd gereageerd, zo meld den gisteren de Italiaanse media. Juristen vrezen dat de uitspraak een stimulans is voor de producenten van kinderporno. De zaak was aangespan nen door een 45-jarige man uit Turijn. Hij had naaktfo to's gemaakt van een 13-jari- ge jongen die hij bijles gaf. Ook misbruikte hij de jongen seksueel. Daarvoor werd hij wel gestraft. VN-bestuurder Bernard Kouchner: geneve» bob kroon correspondent Massale terugkeer van gevluch te Kosovaren is op dit moment zeer slecht. Bernard Kouchner, die namens de Verenigde Na ties optreedt als gouverneur van Kosovo, heeft dat in Genè- ve gezegd tegen een select ge zelschap buitenlandse corres pondenten. Kouchner bracht gisteren op het Europese VN-hoofdkwartier in Genève verslag uit van zijn bevindingen van de afgelopen maanden. Zijn fappprt zdllbln: nenkort worden behandeld in "de Veiligheidsraad. De Fransman denkt dat er nog zeker een generatie over heen zal gaan voordat de Alba nese meerderheid in Kosovo de Serviërs als medeburgers zal ac cepteren, maar hij geeft de moed niet op. „Het conflict tus sen katholieken en protestan ten in Noord-Ierland heeft tien tallen jaren geduurd en dat was dan het zogenaamd beschaafde West-Europa. Denk je dan dat op de Balkan zoiets binnen een jaar na het eind van de oorlog in Kosovo op te lossen is?" Kouchner, ooit oprichter van Artsen Zonder Grenzen en mi nister in Frankrijk, ontkent niet dat het een 'helse opgave' is de haat in Kosovo te doorbreken. Toch bespeurt hij vooruitgang. „De scholen en ziekenhuizen functioneren weer. De vredes macht KFOR ruimt mijnen op en de landbouw en de privésec- tor komen van de grond. De werkloosheid is gedaald van 80 naar 50 procent." Nu de zaak weer een beetje1 begint te draaien, wil hij .niet dat West-Europa zijn Kosovaar- se vluchtelingen 'massaal in Pristina gaan dumpen'. „Het is gebeurd dat ik op één dag drie vliegtuigen met deels geboeide. vluchtelingen op mijn dak """I kreeg ën ik wist van niets'. Dat j kan niet. Er moeten goede af- I spraken worden gemaakt. Mas- I sale repatriëring komt me mo- menteel verdomd slecht uit." Van Zwitserland heeft hij de l toezegging losgekregen dat de 30.000 Kosovaren die voor het j eind van het jaar Zwitserland I uit moeten, 'geleidelijk en op humanitaire wijze' zullen wor- den teruggestuurd. Met Duits- j land ligt het moeilijker, omdat daar de deelstaten over repatri- jj ering beslissen en niet de een- p trale regering. Met Nederland j{ zijn er volgens Kouchner geen j problemen. VS willen technologie raketschild delen Alleen geldig met AH Sonuskaart t/m 4 Juni, m.uz. van de haring deze geldt t/m 11 juni. Rechter vindtthuisgebruik kinderporno niet strafbaar Hannover Het Nederlandse paviljoen op Expo 2000 in het Duitse Hannover trekt zeer veel belangstelling. De Duitse president Rau opende gis terochtend de wereldtentoonstelling en de eerste dag stroomden ruim 150.000 belangstellenden toe. De politie maakte met enig geweld korte metten met ongeveer honderd betogers die Expo 2000 pure geldverspilling vinden. foto epa inco wagner wasserbillig marc peperkorn correspondent 'Onvoorstelbaar'. 'Verschrikkelijk'. Wasser- billig zoekt naar woorden om het gij- zeldrama te beschrijven. Ruim tweedui zend zielen telt het Luxemburgse dorpje, maar over de gijzeling heerst maar één me ning: afschuw. Heel Luxemburg houdt de adem in. Donderdagmiddag. Inwoners, passanten en de internationale pers drentelen onafge broken langs het roodwitte politielint. Daarachter worden in kinderdagverblijf Het Spreeuwennest 25 kleuters en peuters en drie begeleiders al meer dan 24 uur ge gijzeld door een 39-jarige Luxemburger van Tunesische afkomst. Huilende ouders verzamelen zich in het cultureel centrum. Ontzetting en ongeloof tekenen hun gezichten. Bijna iedereen kent wel een direct betrokkene. Moeders met kinderen kijken verslagen naar hun getrof fen buren. „Mijn kind zit normaliter ook op die crèche, maar gelukkig niet op woens dag." Heel Luxemburg leeft mee met Wasserbil- lig. Overspoeld door de media is het ge meentehuis in allerijl ingericht als perscen trum. De politiewoordvoerster trekt als een magneet steeds meer microfoons aan. Haar mededelingen blijven karig: alles is kalm, de onderhandelingen duren voort. Nadere informatie over de dader en zijn motieven wordt uit 'veiligheidsoverwegingen' niet verstrekt. 'Buiten' daarentegen spreekt men voluit. De gijzelnemer is gestoord, zo heet het. Hij heeft geen werk, wel een Tunesisch diplo ma als bodyguard maar dat werd in Luxemburg niet erkend. De man is zeer be dreven in vechtsport, zeggen omstanders. Ze willen niet met naam genoemd worden uit vrees voor wraak. „Hij woont hier vlak bij", merkt een van hen op. Over de achtergrond van de gijzeling is men eveneens opvallend eensgezind. De man verloor enkele jaren geleden de voog dij over zijn twee kinderen, mede omdat de directrice van het kinderdagverblijf hem slecht vaderschap verweet. „Geen aan dacht voor zijn kroost", weet een omstan der. „Mishandeling" voegt iemand eraan toe. „Misbruik", verzekert nummer drie. Hoe dan ook, de gijzelneming zou een wraakactie zijn. De man heeft zijn actie gedegen voorbe reid. Iets voor vier uur woensdagmiddag dringt hij het kinderdagverblijf binnen, ge wapend met een pistool, verscheidene handgranaten en een blik benzine. Plus een gsm om de onderhandelingen te voe ren. Daarnaast heeft hij gezorgd voor voed sel en water voor verscheidene dagen. 's Avond laat hij zeventien kinderen vrij, de overige 29 en de drie begeleidsters moeten blijven. Gedurende die eerste nacht speelt de gijzelnemer een kat en muis-spel met de Luxemburgse, Duitse en Franse politie macht. Door zich telkens naar een ander lokaal te verplaatsen, geeft hij de anti-ter- reurbrigades geen kans hem te overvallen. Donderdagochtend komt er beetje bij beet je duidelijkheid over 's mans eisen: een vliegtuig en vrije aftocht naar Libië. Tevens is er sprake van ruim drie miljoen gulden losgeld, maar de politie weigert dat te be vestigen. Uur na uur verstrijkt, ogenschijn lijk zonder veel verandering in de situatie. Wel laat de man opnieuw vier kinderen vrij. Evenzovele ouderparen huilen de angst van zich af. De verhalen van deze 'gelukkigen' werpen een heel ander licht op de dader. Hij zou ontzettend lief zijn voor de kindaren, hen volop laten spelen. De politie beaamt dat de vrijgelaten peuters 'kalm en gezond' zijn. De wachtenden putten er hoop uit. Iets na zevenen donderdagavond komt de ontlading. Een speciale politie-eenheid slaagt erin de gijzelnemer naar de deur te lokken. Met twee kogels wordt de man neergeschoten. Een helikopter brengt hem in kritieke toestand naar een ziekenhuis. Alle kinderen zijn veilig. De Hollandse nieuwe is binnen en gaat er meteen weer uit voor een heel zacht prijsje. 25% Korting! De nieuwe haring is een mooie reden om nog meer lekkers in de aanbieding te doen. 25% korting op o.a. zalm-, kabeljauw- en scholfilet. 01 Hollandse nieuwe haring verpakt per 3 stuks &&6.19

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5