Particuliere scholen geven hogere cijfers 15% KORTING OP JORI Binnenland Oehoe laat het afweten Fietsfile Bevolkingsonderzoek Enschede loopt door Ruim 1800 klachten over zorgverzekeringen NS willen bemiddelaar in conflict over Schipholtunnel mi VAM TUI van tiMircm De papieren werkelijkheid van Srebrenica zondag open VRIJDAG 2 JUNI 2000 Streng signaal voor voetbalsupporters tilburg Met de Europese voetbalkampioenschappen voor de deur gaf Justitie woensdag tijdens een zitting van de kanton rechter in Tilburg een duidelijk signaal aan voetbalsupporters. Op verdenking van samenscholing, waar een dreiging van uit ging, veroordeelde de rechter 125 Feyenoord-aanhangers tot geldboetes variërend van 375 tot 900 gulden. De verdachten be hoorden tot de kem van een groep van zo'n zevenhonderd sup porters die bij de wedstrijd Willem II - Feyenoord, op 20 februa ri, hadden gedemonstreerd tegen de combiregeling (bij risico wedstrijden zijn kaartje en vervoer gekoppeld). Nadat de Mo biele Eenheid het plein voor het WiUem-II-stadion had 'schoon geveegd' waren ruim honderd Feyenoordsupporters naar de Tilburgse binnenstad gegaan. Onderweg gooiden enkelen met stoeptegels en beschadigden auto's. De supporters gaan in ho ger beroep. Extra geld voor 'natuurboeren' den haag Staatssecretaris Faber trekt 40 miljoen gulden extra uit voor boeren die zich inzetten voor de natuur. De subsidiere geling die zij dit jaar voor hen in het leven riep, is populairder dan verwacht. Met het extra geld voorkomt Faber dat de boeren gemaakte afspraken over natuurontwikkeling niet kunnen na komen. Met de subsidie kunnen ze weidevogels helpen be schermen en groen aanplanten en onderhouden. Ook verkopen 'natuurboeren' milieuvriendelijke streekproducten. Stad der Oudheid in dierenpark Amersfoort Het Dierenpark Amersfoort heeft woensdagavond officieel het themagebied de Stad der Oudheid in gebruik geno men. Aan de hand van de oude beschavingen van de Egyptena- ren, Assyriërs, Romeinen en Perzen maken de bezoekers kennis met de eerste relaties tussen mens en dier. Zo biedt het terrein niet alleen onderdak aan 52 bavianen, maar ook aan huisdieren uit de oudheid. Het is het eerst voltooide onderdeel van een aantal ingrijpende veranderingen in de 50-jarige geschiedenis van Dierenpark Amersfoort. Agressie tegen provinciemedewerkers goudaDe provincie Zuid-Holland neemt maatregelen om de toenemende agressie tegen provinciale medewerkers in de bui tendienst tegen te gaan. Volgens de provincie komt het steeds vaker voor dat brugwachters, kantonniers en landmeters te ma ken krijgen met agressief publiek. Dit gebeurt volgens de pro vincie vooral wanneer de (vaar-)weggebruikers worden gecon fronteerd met bijvoorbeeld brugopeningen en rijbaanafsluitin gen. De provincie wil de voorlichting over onverwachte ver keersstremmingen verbeteren, onder meer met behulp van in ternet. Verder kunnen de medewerkers in de buitendienst eer der aanspraak maken op technische hulpmiddelen, zoals mo biele telefoons en dienstwagens. En bij ziekteverzuim wordt meer aandacht besteed aan het verband met agressie op de werkplek. WD: Noord-Zuidlijn duurder Amsterdam In de hoofdstad is commotie ontstaan over de kos ten van de Noord-Zuidlijn. De kosten van dit project, waarvoor minister Netelenbos (verkeer) 2,1 miljard gulden beschikbaar stelt, komen volgens de collegepartij-WD veel hoger uit dan be groot. Volgens WD-raadslid T. Hooijmaijers zal het hele project drie miljard gulden kosten. Het college ontkent dit en blijft erbij dat de metrolijn ongeveer 2,5 miljard zal kosten. De WD vindt dat er rekening moet worden gehouden met 15 tot 20 procent onvoorziene kosten. Het college gaat er vanuit dat 5 procent voldoende is. De WD denkt ook dat er te weinig geld is begroot voor de aankoop van grond, die voor een deel in het bezit zijn van de Nederlandse Spoorwegen en de dienst Domeinen van het Rijk. Volgens de WD hanteren deze partijen marktprijzen, terwijl het college op lagere prijzen rekent. Advies brandweer bij vergunningen den haag Een gemeente zou geen milieu- of bouwvergunning meer mogen afgeven, zonder dat de brandweer om advies is ge vraagd. Staatssecretaris Gijs de Vries van rampenbestrijding wil de rol van de brandweer versterken om rampen als die in En schede te voorkomen. Nu nog staat het gemeenten vrij of ze ad vies willen inwinnen of niet. Volgens De Vries mag het niet meer voorkomen dat noodzakelijke informatie over gevaarlijke stoffen bij een bedrijf wel bij de gemeente bekend is en niet bij de brandweer, of omgekeerd. Volgens hem vertoont de ram penbestrijding in Nederland nog te veel zwakke plekken. Ook de controle door de brandweer op de naleving van vergunnin gen moet worden verbeterd, vindt de staatssecretaris. Kabelnota maandag in Kamer den haag De Tweede Kamer bespreekt maandag de toegang tot de kabel voor omroepen en internetbedrijven. Het kabinet heeft zijn standpunt daarover neergelegd in de kabelnota-. Voor de omroep wil het kabinet de kabel openstellen, zodat er meer concurrentie komt tussen bedrijven die tv-zenders aanbieden. Internet via de kabel blijft voorlopig voorbehouden aan de pro viders van de kabeleigenaren zelf. Verschillende Kamerfracties hebben bezwaar tegen deze aanpak. Ze vinden dat er te weinig rekening wordt gehouden met de consument. Vooral de WD is ontevreden. Volgens het WD-Kamerlid Nicolaï staat eigenlijk niks in. Hij spreekt van een braaf, defensief stuk. „Het beleid en de regels staan een veelvoud van keuzen en betaalmogelijkhe den voor de consument in de weg." Lid Roparun-team omgekomen Rotterdam Bij een auto-ongeluk in de buurt van het Belgische Bergen is een 43-jarige militair van de Koninklijke Landmacht omgekomen. Het slachtoffer zou deelnemen aan de Roparun, een estafetteloop voor het goede doel tussen Rotterdam en Pa rijs. Bij het ongeval raakten drie andere militairen gewond. De Nederlanders zaten in een busje dat in botsing kwam met een Belgische wagen die op de verkeerde weghelft terechtkwam. De bestuurder van die auto was op slag dood. Een Defensie woordvoerder verklaarde dat de sfeer als gevolg van het ongeluk zeer bedrukt is. Het avondprogramma van de Roparun is aan gepast. Ton geëist van Nederlandsche Bank tel aviv De Nederlands-joodse gemeenschap in Israël en het Centraal Joods Overleg eisen ruim een ton van De Nederland sche Bank (DNB). In een brief aan president A. Wellink van DNB wijst het overkoepelende samenwerkingsverband Platform Israël op een bedrag van 7000 gulden aan slapende rekeningen. Na toepassing van een vastgestelde vermenigvuldigingsfactor komt de afgeronde som op 120.000 gulden. De twee belangen organisaties willen de gelden beschikbaar stellen aan de overle venden van de holocaust. Volgens een woordvoerder van DNB is al een akkoord bereikt over teruggave van het geld. Onderwijsinspectie wil opheldering Particuliere scholen zoals het Luzac College geven voor schoolexamens beduidend hogere cijfers dan gewone scholen. Daardoor staan hun leerlingen er tijdens het centrale eindexamen veel beter voor. De onderwijsin spectie wil de scholen om opheldering vragen. dwingeloo De Oehoe was gisteren het hoogtepunt van de demonstratie van valkenier Arthur Mol uit Kla- zienaveen tijdens de open dag van Staatsbosbeheer in Dwingeloo. De grote roofvogel had echter niet veel zin om he publiek te vermaken. Van de hand van de valkenier vloog hij met een wijde boog door het bos en nestelde zich tussen het publiek, vanwaar hij de verrichtingen van zijn meester samen met het publiek gade sloeg. FOTO ANP PETER WAS5INC utrecht Schoolonderzoeken worden al tijd beter gemaakt dan het cen traal schriftelijk eindexamen. Maar uit een onderzoek van Het Onderwijsblad blijkt dat leerlingen op particuliere scho len systematisch een half tot een heel punt hoger scoren op de schoolexamens. Op een ge wone school is het verschil tus sen schoolonderzoek en cen traal schriftelijk gemiddeld tweetiende punt. Directeur R. Vrijbergen van Instituut Vrijbergen verklaart de hoge scores uit het calculeren de gedrag van zijn leerlingen. Sommigen werken keihard voor Nieuwe omroep moet wachten hilversum gpd De kans dat DeNieuwe Omroep (DNO) in september van start kan is buitengewoon klein. Woensdag brachten het Com missariaat voor de Media en de NOS negatieve adviezen uit aan staatssecretaris Rick van der Ploeg. De idealistische omroep van Aad van den Heuvel en Walter Etty zou te weinig toevoegen aan het bestaande aanbod van de publieke omroep. Maar zelfs als Van der Ploeg toch nog een zendvergunning wil afgeven, dan komt hij daar niet eerder dan eind juli aan toe. DNO heeft dan onvoldoende tijd om medewerkers zoals re dacteuren en presentatoren aan te trekken. Want de om roep krijgt pas geld uit Den Haag en de reclame, zodra de zendvergunning binnen is. een goed cijfer bij het school onderzoek zodat een 4 voor het centraal schriftelijk genoeg is. Gemiddeld komen ze dan altijd goed uit. De particuliere scholen noe men een verschil van één punt tussen beide examens aan vaardbaar. De onderwijsinspec tie denkt daar anders over. Vol gens examen-inspecteur W. Kleijne krijgt een school bezoek van de inspectie bij een 'afwij king' van meer dan een half punt. Meer dan „zorgelijk kij ken" kan een inspecteur dan trouwens niet, omdat de in spectie geen maatregelen kan Volgens de socioloog J. Dron- kers blijkt uit de cijfers van Het Onderwijsblad dat particuliere scholen tien procent meer ge slaagde examenkandidaten hebben. De instituten tasten de gelijkwaardigheid van schooldi ploma's ernstig aan, vindt hij. „Op de ranglijst van scholen met een eigen cijfercultuur zouden deze scholen de ere plaatsen innemen." Particuliere scholen, die tus sen de 13.000 en 40.000 gulden vragen voor één jaar onderwijs, groeien in hoog tempo. Bij de acht opleidingen die zelf exa mens mogen afnemen steeg het aantal leerlingen in een jaar van 1600 naar tenminste 1850. Volgens de scholen zijn veel ouders bang dat hun kind het op een gewone school niet redt nu de lesprogramma's zwaar der zijn door de komst van het studiehuis. Particuliere scholen mogen nog tot 2004 het oude lesprogramma volgen. Directeuren S.E. Fireworks nog vast DEN HAAG ANP Meer dan 1800 mensen heb ben deze week de Consu mentenbond gebeld met klachten over hun zorgverze kering. De meeste onvrede bestond over acceptatiebe- leid, premiehoogtes en klant gerichtheid. Dat meldt de Consumentenbond, die vanaf maandag tot en met woens dag een speciaal meldpunt had waar mensen hun com mentaar kwijt konden over hun verzekeraar. De mensen die klaagden over het acceptatiebeleid ble ken vaak wegens leeftijd of gezondsheidsgeschiedenis te zijn geweigerd door een par ticuliere verzekeraar. Ook vie len mensen om dezelfde re denen buiten de boot voor een aanvullende zieken fondspolis. De criteria van de instellingen bleken hierbij vaak volstrekt onduidelijk. Ook de gronden om een vergoeding af te wijzen, zijn vaak niet helder. Bovendien duurt het vaak te lang voor dat ingediende declaraties worden uitbetaald, zo von den de bellers. De aandacht voor de individuele verzeker de schiet tekort, zo conclu deert de Consumentenbond dan ook. Uit de klachten wordt een eindrapport samengesteld dat naast een enquête onder verzekeringsmaatschappijen wordt gelegd. Op basis hier van wil de Consumenten bond een vergelijkingssys teem in het leven roepen, waardoor klanten goed de verschillen tussen polissen kunnen afwegen. Dit moet over driejaar klaar zijn. utrecht gpd tiel» Honderden deelnemers aan de Betuwse Fiets Vierdaagse moes ten op Hemelvaartsdag met de fiets de Waal oversteken tussen Tiel en Wamel. Het voetveer 'Hendrikus' had de grootste moeite om de lange stroom fietsers te verwerken. De file was op een gegeven moment 400 meter lang. FOTO WFA JAN BOUWHUIS wist van de door de aanne merscombinatie KSS gehan teerde valse facturen. De NS-di- rectie vindt het 'ronduit erger lijk' dat de in KSS deelnemende aannemers, waaronder NS- dochter Strukton, op deze ma nier de hoogte van de winst hebben willen versluieren. Volgens de NS de heeft ook KPMG Forensic Accounting nogmaals bevestigd dat op geen enkele wijze is gebleken dat de NS op de hoogte waren van het versluieren van de winst. Wanneer dit wel het ge val was geweest zou de NS-con- cernleiding zeker hebben inge grepen bij de toenmalige direc tie van Strukton, zo verklaart een NS-woordvoerder. De Nederlandse Spoorwegen stellen voor een bemiddelaar in te schakelen in het conflict met minister Netelenbos over de bovenmatige winst die is be haald bij de bouw van de Schipholspoortunnel. Met dat voorstel reageren NS op de brief van de minister van ver keer en waterstaat over de ver meende fraude bij de bouw van de Schipholtunnel. Daarin eiste Netelenbos van de Nederlandse Spoorwegen als opdrachtgever van de bouw tachtig miljoen gulden aan te veel geboekte winst terug. In haar antwoord aan Nete lenbos benadrukt de NS-leiding nogmaals dat zij absoluut niets Het gezondheidsonderzoek van de getroffenen van de vuur werkramp in Enschede wordt verlengd. Inwoners van En schede en hulpverleners kun nen zich nog tot en met woens dag laten onderzoeken, heeft een woordvoerster van het mi nisterie van volksgezondheid meegedeeld. Aanvankelijk zou het onderzoek zondag worden afgesloten. Volgens de woord voerster heeft de verlenging niets te maken met de magere opkomst voor het gezondheids ondersoek. „Het is een extra service." Tweehonderd mensen heb ben donderdag deelgenomen aan het gezondheidsonderzoek in verband met de vuur werkramp in Enschede. Onder hen waren 180 hulpverleners die hebben geholpen bij de vuurwerkramp. Ook meldden zich twintig Enschedese bur gers op de vliegbasis Twenthe waar het onderzoek plaats heeft. Samen met de mensen die zich woensdag meldden, ligt het aantal deelnemers aan het gezondheidsonderzoek donderdag op vijfhonderd. De twee directeuren van vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks blijven in voorarrest. Hun voor lopige hechtenis is met dertig dagen verlengd. Ook de beper kingen die het tweetal zijn op gelegd, blijven voorlopig van kracht. Volgens de persrechter in Almelo mogen ze onder toe zicht wel contact met familiele den hebben. De directeuren Pater en Bakker worden ver dacht van het leidinggeven aan een bedrijf dat milieuvergun ningen heeft overtreden. Europees Commissaris Wall- ström (milieu) wil de Europese veiligheidseisen voor de opslag van gevaarlijke stoffen zoals vuurwerk aanscherpen. Zij heeft dit gezegd in een gesprek met vier Nederlandse europar lementariërs. Er bestaat al een Europese richtlijn voor de op slag van vuurwerk, maar die biedt de lidstaten een grote vrij heid bij het invullen ervan. Zo staat erin dat er „voldoende" afstand moet zijn tussen de op slagplaats en woongebieden. In Nederland bedraagt die afstand 25 meter, in Frankrijk een kilo meter. Op twee topmodellen van Jori krijgt u tijdelijk 15% korting bij Van Til. Deze actiekorting geldt voor alle maten/uitvoe ringen en voor stoffering in JORI-bekleding naar keuze! JR - 3200 Kom daarom snel proefzitten in de JR-4650 of JR-3200. Tijd loos zitcomfort van Jori, ontworpen door Jean-Pierre Audebert. Beide modellen zijn zowel met lage als met hoge ruguitvoering leverbaar -DESIGNCENTRUM Inspiratie in vele nuances. De Woonmall is aanstaande bbIBH Informatie: 0800 -159> de grootste woonbelevenis van Nederland. W o o n m all ALEXANDRIUMm m haag margit kranenburg Het feestje achteraf, de al dan niet ontbrekende garanties voor luchtsteun. De commissie-Bak ker richt zich tot in de puntjes op wat is misgegaan rondom 'Srebrenica'. Maar oud-minis ter Voorhoeve heeft de com missieleden hardhandig wegge rukt van de schriftelijke stukken door te wijzen op de 'vervlogen werkelijkheid'. Twee weken hoorzittingen over vredesoperaties hebben duidelijk gemaakt dat niemand achteraf staat te juichen bij het feestje van de teruggekeerde Dutchbatters in Zagreb. Een feestje opgeluisterd door een militaire kapel en in gezelschap van ministers, premier en kroonprins. De blijdschap van toen omdat de Nederlandse mi litairen heelhuids uit de geval len enclave waren gekomen wordt nu dramatisch overscha duwd door de moord op zeven duizend moslimmannen uit Srebrenica. Ook Joris Voorhoeve, destijds minister van defensie, denkt niet graag terug aan die bijeen komst. „De enorme ontlading, die in het licht van de gebeurte nissen zeer ongepast lijkt, had nooit zo mogen plaatsvinden", zei hij woensdag tijdens zijn ge sprek met de onderzoekscom missie. „Gênant gezichtsverlies voor Nederland." Maar de WD'er wees ook op de werkelijkheid van de zomer van 1995, op de juiste chrono logie. „We moeten rekening houden met de psychologie van de mensen, van de 18- en 19-ja- rigen. Die hadden geen andere levenservaring dan gelukkig in Nederland naar school gaan. Sommigen hadden al op papier een testament geschreven in de hoop dat hun familie dat ach teraf zou vinden." Voorhoeve plaatste daarmee het nauwgezette werk van de commissie in-een ander dag licht. Die wil tot in details we ten of er een 'protocol' was voor de terugkeer van militai ren na vredesoperaties en heeft de afgelopen twee weken uren besteed aan het feestje in Za greb. Ook de steeds terugkerende vraag of er nu wel of geen goe de garanties waren voor lucht steun als de blauwhelmen in het nauw kwamen, haalde Voorhoeve uit de sfeer van pro cedures en regels. „Mij zijn geen garanties bekend. Maar stel dat zij er waren, dan wist iedereen toch die regelmatig de krant las dat die niets beteken den." Voorhoeve doelde daarmee op de volgens hem noodzakelij ke instemming van Rusland als permanent lid van de Veilig heidsraad. De kans dat de Rus sen luchtsteun zouden goed keuren bij een Servische drei ging was toen vrijwel nihil. In welke mate zijn voorganger Ter Beek, premier Lubbers of diplo maten tijdens eerdere gesprek ken met de commissie ver trouwden op de VN of Navo, doet er volgens Voorhoeve dus niet toe. Het zijn twee van de voor beelden waarbij de commissie tot in de finesses probeert te achterhalen wat zich heeft afge speeld. Zij moet dat volgens op dracht doen en kon niet anders dan beginnen met wat op pa pier staat. Maar papier geeft maar een beperkt beeld, zo blijkt uit de hoorzittingen. „In de geschiedschrijving en verslaglegging doen zich altijd vertekeningen voor," waar schuwde Voorhoeve. „De wer kelijkheid is vervlogen. De schriftelijke stukken zijn maar een klein onderdeel. Door po gingen de werkelijkheid te her scheppen ontstaan door men selijke factoren vertekeningen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3