Ook tennissers moeten leren doorknijpe Sport Publiekslievelingen Agassi en Koernikova verliezen Karsten Kroon hunkert naar einde Giro Wild-West in Giro-peloton De 'kleine Piraat' Garzelli wint achttiende i VRIJDAG 2 JUNI 2000 992 Koubek uit toernooi na gooien racket parus De Oostenrijker Stefan Koubek is gediskwalificeerd in de tweede ronde van Roland Garros. De tennisser kon in zijn partij tegen de Hongaar Attila Savolt voortijdig naar de kleedka mer vertrekken nadat hij met het gooien van zijn racket een bal- lenjongen raakte. De scheidsrechter had Koubek al drie waar schuwingen gegeven. Hij leidde voor zijn diskwalificatie met 3-6 7-5 6-0 5-2. Stompé Nederlands kampioen darts utrecht Co Stompé is in Utrecht Nederlands kampioen darts geworden. De Amsterdammer versloeg Vincent van de Voort in de finale met 4-2. Raymond van Barneveld werd derde. Stompé klopte Haagse 'Barney' in de halve finale met 3-1. De Neder landse titel bij de vrouwen ging naar Francis Hoenselaar, die Karin ten Kate in de eindstrijd kansloos liet (3-0). Na het kampi oenschap werd de Nederlandse selectie bekend voor het EK, dat in oktober in Nederland wordt gehouden. Bij de mannen doen Van Barneveld, Stompié, Frans Harmsen en Arjan Moen mee, bij de vrouwen Hoenselaar en Karin Krappen. Lanzaat verliest hoger beroep frankfurt De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond heeft de Nederlander Quido Lanzaat van Borussia Mönchen- gladbach in hoger beroep wegens doping tot drie maanden schorsing veroordeeld. De DFB schorste Lanzaat op 21 maart wegens gebruik van cannabis. De voetballer werd bij eén do pingcontrole tijdens een zaalvoetbaltoernooi op 15 januari be trapt. Hij verklaarde twee hasjsigaretten te hebben gerookt op oudejaarsnacht in Amsterdam. De bond had het beroep zelf aangetekend, samen met de club SpVgg Greuter Fürth. Mön- chengladbach had het zaaltoernooi gewonnen, ten koste van Fürth in de finale. De toernooizege plus de 70.000 gulden pre mie gaan nu alsnog naar Fürth. Turk Terim nieuwe trainer Fiorentina rome De Turk Fatih Terim is volgend jaar werkzaam als hoofdtrainer van de Italiaanse club Fiorentina. De coach, 47 jaar, won dit seizoen met Galatasaray de UEFA Cup, door in de finale Arsenal via strafschoppen te verslaan. Terim is bij Fioren tina de opvolger van Giovanni Trapattoni, die uit zichzelf op stapte. Barcelona wil 18 miljoen voor Bogarde barcelona/londenChelsea moet een afkoopsom van 18 mil joen gulden betalen aan Barcelona voor Winston Bogarde. Bogarde heeft sinds het EK in Engeland in 1996 een goede naam in Groot-Brittannië. De fysiek sterke Bogarde zou goed passen in het slopende Engelse'voetbal. De Engelse bekerwi- naar is op zoek naar versterking in de defensie. In Londen zou Bogarde gezelschap krijgen van de Nederlanders Ed de Goey en Mario Melchiot, terwijl de club deze week een akkoord bereikte met Atletico Madrid over spits Jerrel Hasselbaink. Krol en Blind slagen voor cursus zeist Assistent-trainer van Oranje Ruud Krol en Ajax' nieuwe jeugdtrainer Danny Blind hebben beide de cursus trainer- /coach 1 met succes afgelegd. De twee behoren tot de 46 ge slaagde cursisten. Behalve Blind en Krol behaalden ook onder anderen Nico Jalink, Rob Witschge, Pieter Huistra en Cees Lok hun diploma. Blind en Krol hebben nu formeel voldaan aan de eis voor toelating tot de cursus coach betaald voetbal. Beiden werden op grond van hun staat van dienst als speler in april toegelaten tot de cursus. Ze moesten alleen nog slagen voor hun cursus trainer/coach 1. PSV - Manchester United afgelast eindhoven Het oefenduel van landskampioen PSV tegen de Britse titelhouder Manchester United is van de baan. Beide teams zouden elkaar 9 augustus in Eindhoven treffen, maar het duel gaat op last van de politie niet door. De politie moet tijdens Euro 2000 in juni alle verloven van de agenten intrekken en wil dat begin augustus niet weer doen om de supportersschare uit Engeland in toom te houden. parus anp Roland Garros heeft gisteren afscheid moeten nemen van twee publiekslievelingen. Titel verdediger André Agassi en de Russische Anna Koernikova verdwenen in de tweede ronde uit het enkeltoernooi. Agassi ondervond in zijn par tij tegen Slowaak Karol Kucera te veel hinder van een blessure aan de rechtervoet. Bij een stand van 6-2 5-7 1-4 liet de als eerste geplaatste Amerikaan zich behandelen aan een'blaar onder de grote teen. Amerikaanse titelverdediger heeft te veel last van blaar Het had weinig effect, want na de korte onderbreking be woog hij nauwelijks meer over de baan. Hij gaf de partij met 1- 6 0-6 weg. Vorig jaar bekroonde Agassi met een eindzege op het gravel Vein Parijs zijn glorieuze terug keer aan de top. Na een terug val op de wereldranglijst ver overde hij mede door deze winst de nummer één positie. In januari van dit jaar zette hij zijn succes voort met de ti tel op de Australian Open, zijn 45ste toernooioverwinning in zijn loopbaan. Begin april haal de hij nog de halve finales in Miami, maar aansprekende prestaties bleven daarna ach terwege. Op gravel gaf hij in At lanta in zijn tweede partij ge blesseerd op. In Rome ging hij begin deze maand in de twee de ronde onderuit tegen de Slowaak Hrbaty. Teleurstelling In Parijs begon Agassi overtui gend. In de eerste ronde reken de hij eenvoudig af met de Fransman Anthony Dupuis. Zijn teleurstelling over zijn voortijdige vertrek was groot. Hij verliet het park onmiddel lijk en weigerde op de perscon ferentie te verschijnen. Ook zijn coach Brad Gilbert had geen zin om na te praten. Een boete van bijna 25.000 gulden namen beiden voor lief. Ook Anna Koernikova schreef haar nederlaag toe aan een blessure. De Russin, veer tiende gerangschikt, kwaï afgelopen drie weken wt problemen met de voet ni actie. De Oostenrijkse S Plischke profiteerde, 6-2 4 3. Lindsay Davenport dween woensdag uit het nooi. De Amerikaanse nun twee van de plaatsingslijst loor, nauwelijks hersteld een rugblessure, van Doi que van Roost. De Belgi droeg de overwinning in nen op aan haar onlangs i leden moeder. In de tw ronde werd ze geklopt doi Spaanse Marrero. Vier Nederlanders laten winstkansen schieten op Roland Garros challenger van Schevenini augustus nog een contrat een ander. Ja, ik snak na; coach, iemand die de kan wegnemen." De 24-jarige tennisser, i: dels woonachtig in Antwi is weggezakt naar de plaats op de wereldrai Voor het grastoernooi var malen krijgt hij een will maar Van Lottum weet no of hij die ook zal gebn „Als het lekker gaat, prob me te kwalificeren voor bledon. Daar heb ik vaak gepresteerd." Sjeng Schalken is een ander verhaal. Hij is de mer 39 van de wereld i hoog stond hij nog nooi gravel presteerde de 23- Limburger heel aardig, m der andere een derde ror Monte Carlo. Hij leek ooi op weg om de Armeniër Sargsian in drie setjes a; kant te zetten. Leek, want op een 5-4 sprong in de derde set si Schalken er niet in de wet uit te serveren. De Limt keek steeds mismoediger stugge Sargsian profiteerd 5-7, 3-6, 7-6, 6-3 en 6-2. Een beetje tegenslag derde set, met een dut call op een belangrijk mo bleek genoeg om Schalk; z'n hum te halen. „Ik was riteerd, vooral omdat ik c dan verwacht de baai moest. Ik begon slecht, draaide het lekker, maai; kwam die irritatie terug." Twee Nederlanders wt meteen bleef alleen Kr over. Want de ook al in ee eindig lijkende dip verke Jan Siemerink en de kwakl de eeuwige belofte Peter seis overleefden, net als mon Sluiter, niet eens het lificatietoernooi. 'Als je een tegenstander bij de strot hebt gegrepen, dan moet je ook kunnen doorknijpen. Daar zijn wij niet zo sterk in'. Hier spreekt Edgar Davids, re serve-aanvoerder van het Nederlands voetbalelftal. Zijn woorden zweefden de afgelopen dagen boven het Parijse tennispark Roland Garros. Z'n knieën mogen kraken, het einde mag in zicht zijn, het Nederlandse tennis steunt nog altijd he vig op Richard Krajicek, die in drie sets zijn tweede- rondepartij won van de Oostenrijker Werner Es- chauer en vandaag de Spaanse nummer tien van de wereld Alex Corretja treft. In twee dagen tijd werd de rest van de Nederlandse kolonie op het Grand-Slamtoernooi van Roland Garros geëlimineerd. Vooral de mentale gesteldheid van de nationale toppers is zorgwekkend. Gistermiddag mocht Miriam Oremans probe ren de negatieve spiraal te doorbreken. Het leek haar nog te lukken ook. Ze tikte de Ame rikaanse nummer 25 van de wereld Chanda Rubin in de eer ste set helemaal suf; 6-1. En op 6-5 in de tweede set mocht ze serveren voor de wedstrijd. De geur van de winst wierp ook voor Oremans een blokkade op en met 6-7 en 3-6 mocht de Berlicumse treuren over een ge miste kans. „Ja, ik ben boos. Ik John van Lottum ging pijnlijk onderuit tegen de Italiaan Andrea Gaudenzi. foto anp serveerde voor de wedstrijd en heb mijn opponente de kans gegeven zich terug in de wed strijd te knokken." Met Oremans verdween de laatste Nederlandse uit het toernooi. Een dag eerder wist Amanda Hopmans een set en een break voorsprong niet te verzilveren. De Sloveense Kata- rina Srebotnik griste de vette worst met 4-6, 7-5 en 6-3 voor de neus van de Rielse weg. Op baan 13 werd woensdag middag het Nederlandse man- nentennis tegen het licht ge houden. Het was als een rönt genfoto waar een arts flink van schrikt. John van Lottum kampt met een schrijnend gebrek aan zelfvertrouwen en won begin januari in Auckland voor het laatst een wedstrijd op de ATP- tour. Hij knokte, probeerde al les, maar raakte aan het eind van de derde set tegen Andrea Gaudenzi verkrampt door een mix van spanning, vermoeid heid en een gebrek aan wed strijdritme. Van Lottum liet de Italiaan ontsnappen met 6-3, 3- 6, 7-6 en 6-0. Van Lottum. die uit frustratie zelfs tegen de scheidsrechters- stoel trapte, was de eerste om toe te geven dat zijn loopbaan op dit moment gelijkenissen vertoont met een doodlopende straat. „Ik heb een coach ge vonden, maar die heeft tot de Ronde van Italië mist een leider pratonevoso gpd De Ronde van Italië is de wed strijd van onrust en chaos. Theo de Rooy, ploegleider van de Raboploeg, zei gisteren in Pratonevoso, aan het eind van een zware bergetappe: „Het is schandalig hoe renners aan auto's hangen om zich een berg op te laten trekken. Ik snap niet dat je zoiets als ploegleider wil. Je houdt jezelf voor de gek, de renner en het publiek. Ik huldig het principe: wie niet op eigen kracht naar boven kan, moet maar afstap pen." Teun van Vliet van Farm Frites heeft minder oog voor de ethiek van de wielersport. Hij vindt dat je af en toe wel een 'kunstje mag flikken' om een renner op tijd binnen te krijgen. „Voetballers spelen toch ook altijd op het randje van wat wel en niet mag?" Het heeft inmiddels wel tot uitsluiting van een van zijn renners geleid. Robbie McE- wen hing zondag in de etappe over de Gavia aan een ploeglei derswagen en werd uit de wed strijd gezet. Er dreigde zelfs een schorsing van twee weken, maar er zijn zo veel valsspelers in de Giro, dat het onbegon nen werk is om tegen alles en iedereen op te treden. Theo de Rooy: „Het gebeurt zo massaal 'dat ze bijna alles maar toelaten. Ik erger me dood aan die vervalsing van de wedstrijd." De sprints in de Giro geven nog grovere ^taaltjes van wild west te zien. Jeroen Blijlevens werd er woensdag op weg naar Genua het slachtoffer van. Zijn ploeg bereidde de sprint voor. In de finale, met de Spanjj Gonzales alleen aan kop, Blijlevens brutaal van de gereden. „Het komt allemaal omc^ geen patron is in het pelot zegt de sprinter, die nog hee;ft kunnen scoren in de ro. Theo de Rooy: „In de e wéék probeerde Cipollini te regelen. Als er vanuit de te hard werd gereden, bi hij met bidons te gooien." levens: „We hadden met tarn weer een echte le maar hij heeft zijn lesje leerd. Als hij zijn mond o doet, wordt zijn kop era hakt. En nu speelt iede clus weer eigen baas." pratonevoso frits bakker De afgezette bergkoning van de Ronde van Italië kan geen molshoop meer zien. Karsten Kroon heeft nog twee dagen te gaan tot Milaan en wordt met de dag ietsje slechter. Het groen van de bergtrui moest hij deze week afstaan aan de echte klim mers. De 24-jarige Raborenner fietst nu gewoon weer anoniem door het peloton en zal moeten afzien tot de laatste dag. „Ik denk nu alleen nog maar aan uitrijden." Twee weken in de trui van de beste klimmer in de Giro. „Het is geen toeval, want ik reed ge woon goed in de eerste week", zegt hij zelfverzekerd. Daarna kwam het lijden en de pijn. Toen het elke dag iets minder ging, putte hij moed uit de da gelijkse gang naar het podium. Het was zijn eerste grote ronde en hij mocht elke dag naai- de huldiging. „Ik heb gezien dat politieagenten mensen van het podium moesten afslaan, zo hartstikke gek waren ze. Maar soms ging het in alle stilte." Afzien en genieten. Karsten Kroon werd heen en weer ge slingerd tussen uitersten. De Drent miste in de tiende etappe op zo'n honderdtachtig kilome ter van de finish een bocht in een snelle afdaling. Hij kwam drie meter lager terecht en klauterde met moeite terug op de weg. „Het eerste wat ik dacht was: als ze me nou maar zien, als ze maar niet doorrijden. Ik begon in paniek te zwaaien met mijn fiets, want ik wilde zo snel mo gelijk weer op de fiets. Pijn of niet, met zo'n trui aan stap je niet af. Ik herinner me dat ik er uit ben getrokken door een dik ke, oudere man, die toevallig in de buurt stond. Twee, drie mi nuten later zat ik weer op de fiets. De rondedokter vond dat ik niet verder, kon, omdat hij dacht dat mijn arm gebroken was. Ik zei: zorg maar dat er een ziekenwagen bij de finish staat." Met een pilletje tegen de pijn reed hij de etappe uit. „We zijn naar het ziekenhuis gegaan om foto's te laten maken. Het bleek niet gebroken te zijn, maar waarschijnlijk zit er een Stefan o' Garzelli heeft gisteren de achttiende etappe van de Ronde van Italië, met aankomst bergop, gewonnen. De num mer twee van het algemeen klassement schoot er maar een klein beetje mee op door de bo nificatieseconden. Direct na hem finishten zijn landgenoten Gilberto Simoni eq Francesco Casagrande als respectievelijk tweede en derde. De top van het klassement bleef in de Frans/Italiaanse Alpen hetzelfde. Casagrande leidt in de Giro, voor Garzelli en Simo ni. Garzelli boekte door zijn sprintzege wel énkele seconden tijdwinst ten opzichte van Cas agrande. Daardoor slonk de marge van de klassementsleider met de nummer twee tot 25 se conden. Casagrande moest in de berg etappe knokken voor zijn roze trui. Diverse concurrenten pro beerden op de slotklim van der tien kilometer naar Pratonevo so gaten in de leiderstrui te schieten. De Rus Pavel Tonkov probeerde het enkele keren. Casagrande haalde hem elke keer terug. Dat kostte kracht. Toen drie kilometer onder de top, op 1615 meter, nummer drie uit het klassement Simoni opnieuw harder op de pedalen trapte, moest Casagrande even lossen. Garzelli en Belli reden naar Simoni toe, de klasse mentsleider gaf vijftig meter toe. Geholpen door de Colom lopen. Dat zijn naaste col renten enkele seconden hun achterstand afhaa maakte Casagrande ietwaï veus. „Ik heb geen keus. de komende dagen mi aanvallen, wil ik deze i winnen", zei Casagrande derdag na de rit. Garzelli, ploeggenoot Marco Pantani en ook 'kleine Piraat' genoemd, blij met zijn tweede seizoe ge. Met z'n 26 jaar heeft h) e'en grote zege achter zijn i staan. In 1998 won hij de Fi van Zwitserland. Een dag eerder was de S jaard Alvaro Gonzales de: deano winnaar van de enl loze zeventiende etappe. I jarige renner bleef na een solo het peloton voor. Gor de Galdeano reed na 118 meter in Tortona, de waar de Italiaanse wielerli de Fausto Coppi vandaan 1 weg uit het peloton. Jeroen Blijlevens zoekt steeds naar zijn eerste suci de Giro. In al zijn haast o achterstand op de vooru dende Spanjaard goed te ken, kwam Blijlevens echtt val. De Polti-trein stopt hielp de sprinter bij zijn t keer in het peloton. Die o breking van de jacht l Gonzales goed uit. De 1 jaard, bezig aan zijn nej profseizoen, hield zijn t( hoog. Op de streep in C hield hij 24 tellen over o jagende peloton. Karsten Kroon wordt in de ambu lance ver zorgd na zijn val in een afda- ling. scheurtje in het bot van de elle boog. Ik vroeg alleen maar: hoe kan ik morgen weer verder. Met een injectie, met een verband eromheen? En dan zie je ze denken: die is gek zeker. Je mag normaal gesproken drie weken niets doen met zo'n arm. Ik zei tegen die dokter dat ik de Giro aan het rijden was, dat ik in het groen reed van de bergtrui." De Dolomieten waren een kwelling. „Ik heb op de Gavia gedacht: wat doe ik hier, waar om zit ik nou niet thuis? Ik kwam boven in de sneetiw, ver onder nul, helemaal dood op mijn fiets, stijf van de kou. Op de top stapten veel renners in een auto, ik ben doorgegaan op wilskracht. Als je de passie hebt om topsport te bedrijven, moet je ook het ergste kunnen over winnen." In de slotetappes bijt Kroon door, omdat hij ervan overtuigd is dat hij daar later profijt van trekt. Kroon wil uitgroeien tot een ronderenner van formaat. „Voor een ronderenner is het altijd de vraag: hoe ver groei ik door. Bij de één komt het snel en stopt het na drie jaar. Ik heb de illusie dat het nog heel veel beter wordt. Toen ik achttien was, zag ik er nog uit als veer tien. En zo is het eigenlijk altijd gebleven. Je hebt renners die er op hun 25ste volwassen uitzien en snel opgebrand zijn. Ik hoop dat het bij mij net andersom is." Stefano Garzelli viert zijn zege in de achttiende etappe van de Giro d'ltalia. foto reuters biaan Buenahora reed Casa grande uiteindelijk toch nog naar de vluchters toe. Op z'n tandvlees. Op de streep in het skioord liet de nummer één de sprint

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22