I compacte middenklasse Leon sterk nummer in Weg en wiel Seat doet goede zaken HUISMAN Qfi\^rwoestbarè\ Alfa 147 trekt klassiek gezicht VRIJDAG 2 JUNI 2000 REDACTIE: PETER LODEVl Radiografische modelauto's rijden Europese Grand Prix Wie van racen met modelau to's houdt, moet eens een kijkje gaan nemen op het MACH-circuit in Heemstede. Daar houdt de Model Auto Club Heemstede sinds jaar en dag wedstrijden in diver se klassen. Als voorloper op de Europe se kampioenschappen die volgend jaar op het circuit zullen worden georgani seerd, wordt dit weekeinde een Grand Prix verreden in de schaal 1:10 elektro toer- wagens, waarbij rond 120 rij ders uit geheel Europa in ac tie zullen komen. Morgen zijn de kwalificaties, op zondag zullen de diverse finales plaatsvinden met om ongeveer 16 uur de grote fi nale. De toegang (vanaf 10 uur) tot dit internationale evenement is het gehele weekeinde gratis. De Model Auto Club Heem stede bestaat dit jaar een kwart eeuw. De in 1975 door een aantal modelrace-en thousiastelingen opgerichte club is in de loop der jaren uitgegroeid tot een goed flo rerende vereniging met meer dan 360 leden. Daarmee is het op dit moment de groot ste modelraceclub van Ne derland. Binnenkort wordt de accommodatie gereno veerd, waarbij onder meer het clubgebouw, de tribune en de geluidswal zullen wor den vernieuwd. Het MACH- circuit is te vinden aan de Cruquiusweg 45 in Heemste de. Onder de paraplu van Volkswa gen gaat het Seat voor de wind. In het eerste kwartaal verkocht het Spaanse merk in totaal 135.800 auto's ofwel 17.600 meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, een stijging van bijna 15 procent. Seat zorgde hiermee dit jaar voor de tot nu toe grootste verkoopgroei bin nen de Volkswagen-groep, met uitzondering dan van de luxe merken Bentley en Lamborghi ni. Van het verkochte aantal Seats bleven er zo'n 46.000 in Spanje, de overige 90.000 gin gen de grens over. Daarvan kwamen er welgeteld 6.728 te recht in Nederland, waar Seat het ook goed doet. Het eerste kwartaal leverde het merk een marktaandeel op van 3,21 pro cent, goed voor een achtste plaats op de ranglijst. Hyundai Van voor de snelweg Hyundai heeft het bestelwagen programma uitgebreid met de Highway Van. Dit is een bestel autoversie van de Trajet, de ruimteauto die begin dit jaar werd gepresenteerd. De twee rijen zitplaatsen achter de be stuurder hebben in de Highway Van plaats gemaakt voor een laadvolume van 3.000 liter. Het maximale laadgewicht bedraagt 680 kilo. De Highway Van is leverbaar met een 2.0 liter benzinemotor met 136 pk of een 2.7 liter V6 met 170 pk. De laatste is voor zien van een automatische transmissie. Later dit jaar komt er ook nog een direct ingespo ten dieselmotor met 111 pk. De bestelauto heeft een uitrusting die qua luxe vergelijkbaar is met de personenautoversie van de Highway Van. Airbags voor de bestuurder en de passagier zijn standaard, ABS is dat op de GLS-versies. De prijzen begin nen bij 33.995 gulden exclusief BTW. Actiemodel Mercedes A-klasse Nu Mercedes-Benz zich in de compacte klasse heeft begeven met de A-klasse, bedient het Duitse merk zich ook van actie modellen. Voor de A 140, de A 160 en de A 170 CDi is voortaan een zogenaamd Classic Fun- pakket verkrijgbaar met een waarde van circa 12.000 gulden. Het omvat onder meer metallic lak, airconditioning, een radio met cd-speler, afstandsbedie ning voor de centrale portier vergrendeling, telefoonvoorbe reiding, een extra sportief afge stemde 5-versnellingsbak en 16 inch lichtmetalen wielen met 205/45 banden. Voor dit pakket berekent de dealer echter maar een meerprijs van 5.950 gulden. Veel plezier met Citroen Xsara Citroën belooft meer rijplezier met een speciaal actiemodel, de Xsara Plaisir. Deze auto is na melijk standaard voorzien van airconditioning, houüook op het dashboardkastje en versnel lingspookknop, metallic lak, mistlampen vóór en speciale wieldoppen. De Xsara Plaisir is er als coupé, hatchback en sta tionwagon met 1.4 of 1.6 liter benzinemotor of met 1.9 liter diesel of turbodiesel. De prijzen beginnen bij 33.900 gulden en dat komt volgens Citroën neer op een gemiddeld klantenvoor deel van 1.800 gulden. Tweede schuifdeur voor Berlingo In navolging van de Renault Kangoo is nu ook de Citroën Berlingo Multispace leverbaar met twee zijschuifdeuren. Dat vereenvoudigt de toegang tot dit ruimteauto-achtige voertuig in niet geringe mate. Eerder voorzag Citroën de Berlingo al van een schuifdeur aan de rechterkant om functionaliteit te vergroten, nu is als optie ook links leverbaar. De meerprijs Albatros fiets met hulpmotor Piaggio heeft met de Albatros een hybride tweewieler die zo wel met als zonder een elek trisch aangedreven hulpmotor kan worden voortbewogen. Wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de motor, is er sprake van een 'gewone' fiets met vier versnellingen. De aan- drijfunit is op het eerste gezicht niet te zien. Pas bij nadere be studering blijkt deze een plaats je te hebben gevonden in de voomaaf. De aandrijfunit kent drie stan den: voor extra ondersteuning, voor economisch of voor spor tief gebruik. Afhankelijk van de keuze kan gedurende maximaal 30 kilometer op de hulpbron worden gerekend. Daarna moet de zes kilo zware accu weer aan de lader. Na maximaal vijf uur is alles voldoende doorgeladen. De onderhoudsvrije stroom bron kan dank zij een scharnie rend zadel eenvoudig uit de houder worden genomen. De 28 kilo wegende Albatros wordt afgeremd met een cantilever voorrein en een expansierem achter. Rijklaar kost het karretje 2.500 gulden. bedraagt 850 gulden. De Berlingo kreeg voor het nieuwe modeljaar ook enkele wijzigingen. Zo is de bedrading voortaan gedeeltelijk volgens het multiplex-systeem uitge voerd, hetgeen voor eenvoudi gere en betrouwbaardere elek trische systemen zorgt. Ook zorgt dit systeem voor meer comfort voor de bestuurder. Zo is de wissnelheid van de ruiten wissers voortaan afhankelijk van de snelheid van de auto. Bij het achteruitrijden wordt de achterwisser automatisch in werking gesteld als de voorwis- ser is ingeschakeld. Verder kan de bestuurder het dimlicht tot een minuut na het uitstappen, laten werken. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Vectra i500: beperkte oplage De Duitse autofabrikant Opel is duidelijk op de sportieve toer, gi tuige recente modellen als de Astra OPC, de Astra Coupé en de Speedster. In de Vectra-serie verschijnt nu ook een nieuwe spon tieve variant, genaamd i500, die in een gelimiteerde oplage van r stuks op de Nederlandse markt komt. De i500 is een door Opelsw huistuner Irmscher behandelde 2.5 V6 24-klepper die is opgekriji naar een vermogen van 195 pk. Zowel aan de binnen- als buitery kant is goed te zien dat het om een bijzondere Vectra gaat. Met [r dikke spoilers, vleugels en wielen en een verlaagd onderstel strafe de sportiviteit er vanaf. De zeer luxe uitgeruste Vectra i500 (onde meer met ABS, tractiecontrole, klimaatregeling, elektrische ramr en spiegels, radio/cd, zij-airbags) is er als 4-deurs sedan (vanaf 79.950 gulden) en stationwagon (81.450). 1.080 liter. Overigens is de bank niet alleen neer te klappen, de rugleuning kan ook helemaal worden verwijderd. En dat komt niet zo vaak voor in deze klasse. Seat gebruikt voor de Leon niet alleen hetzelfde platform als de VW Golf en de Audi A3, ook de interieurcomponenten komen uit hetzelfde magazijn. Hetzelf de kan gezegd worden van het De gelijkenis met de Toledo is niet toevallig. De Seat Leon is gebouwd op hetzelfde platform als deze iets grotere sedan en kan als de 5-deurs hatchback- versie van de Toledo worden beschouwd. Dat platform - zeg maar de bodemplaat inclusief wielophanging - is afkomstig van de Volkswagen-groep, waartoe ook Seat behoort. In totaal gebruiken nu liefst zeven modellen dit platform: de Audi A3, dé VW's Golf, Bora en New Beetle en de Skoda Octavia. Af geleide versies zoals stationwa gons zijn dan nog niet eens meegeteld. Het gebruik van zo'n platform voor meerdere modellen bespaart veel geld. De structuur van de auto, en daar mee een groot deel van de vei ligheid, hoeft maar één keer uit gedokterd te worden. De Seat Leon is voor een com pacte middenklasser redelijk uit de kluiten gewassen. Het altijd met vijf deuren uitgeruste mo del is 4,18 meter lang, 1,74 me- Actie Pro Auto tegen nieuwe nummerborden Het wordt de autobezitter niet bepaald gemakkelijk gemaakt. BVB, BTW, de benzineprijs met het kwartje van Kok, de wegenbelasting, het rekening rijden, de kilometerheffing, de spitsstrook, het gaat maar door en elke keer mag de au torijder opnieuw zijn porte monnee trekken. De nieuwste actie van de overheid om de automobilist op kosten te jagen is die van de nieuwe nummerborden. Iedereen moet aan een nieu we set kentekenplaten, onder het mom van fraudebestrij ding, zegt de stichting Pro Au to. Deze actie dient echter nergens toe en de stichting adviseert dan ook de kosten voor de vervanging van de kentekenplaten te declareren bij minister Netelenbos van verkeer. Als er flink wat van deze declaraties bij het minis terie binnenkomen en de mi nister betaalt niet, hetgeen de verwachting is, is het wellicht mogelijk hierover een proef proces te voeren, aldus de stichting. Voor meer informatie: Stich ting Pro Auto, postbus 5795, 3008 AT Rotterdam of op in ternet: www.proauto.nl. motorenprogramma. De basis motor voor de Leon is de 1.4 li ter 16-klepper met 75 pk die ook in de Golf is te vinden. Dan volgt de 1.6 liter met 100 pk (Golf en A3) en daarboven komt een 1.8 liter machine met vijf kleppen per cilinder, uit de Au di A3. De topmotorisering is voorlopig de turboversie van de 1.8 liter, echter niet de 150 pk versie zoals in de Golf GTi, maar de 180 pk leverende vari ant van de Audi A3. Om te be ginnen is die sterkste variant, 1.8 20VT genaamd, alleen met voorwielaandrijving verkrijg baar, maar er volgt spoedig een vierwielaangedreven uitvoe ring. Verder is de Leon lever baar met keus uit drie direct in gespoten dieselmotoren. Een versie zonder turbo met 68 pk en twee versies met turbo die respectievelijk 90 en 110 pk l«j veren. De 1.6 liter motor is eigenlijke een prima motor met voldoei de kracht om de Leon aan vl& te prestaties te helpen. In rui^ 11 seconden zit de auto vanujj stilstand op de 100 km/uur e|t als topsnelheid geeft de fabri^ 188 km/uur op. De motor is v£ steeds duidelijk waarneemba aan het werk, maar het geluii niet hinderlijk en zelfs een beetje sportief. Op hogere snf. heden overstemt het windgef ruis de motor. Dat de Leon uit het Volkswa-j^ gen-concem afkomstig is, j merkt men ook aan het veer-,] comfort. De afstemming varq, vering en demping bereikt d^; zelfde hoge kwaliteit als die vv de Golf en de A3. Met grote ,j souplesse slikt de auto grote fe kleine oneffenheden. i, Seat rust de basisversie van q( Leon, de Stella, al direct heel compleet uit. De auto heeft standaard airbags voor be- stuurder en passagier, zijair- bags, centrale portiervergrerty deling met afstandsbediening elektrisch bedienbare ramen l, vóór, een in delen neerklapbk achterbank, in carrosserieklejj gespoten bumpers, spiegels deurgrepen en een dakanteni Airconditioning vraagt een irr vestering van 1.995 gulden. E bedrag kan er echter gemakk lijk af, want de Seat Leon is n een basis van 33.495 gulden heel scherp geprijsd. De Leon 1.6 Stella kost 34.99! gulden. Dat is bijna 15 mille minder dan een vergelijkbar! Audi A3 en nog altijd ruim dit' mille minder dan een VW Go j in deze klasse. Maar ook tege andere compacte middenkla sers kan de Seat Leoi>jhet me i succes opnemen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der K robleem voor elke toerfietsen waar laat-ie z'n landkaart. Hij kan 'm natuurlijk op zo'n aan het stuur gemonteerd katheder klemmen. Maar je moet de 65 jaar toch al lang en breed zijn gepasseerd, wil je zonder gezichtsverlie 'n van zo'n stellage voorzien rijwiel kunnen kruipen. Een kaart onder de doorzichtige klep van een stuurtas is een tweede moge lijkheid. Maar daar gaat-ie door vocht on herroepelijk kapot en bovendien begint het plastic na verloop van tijd zo te kreuken, dat de plattegrond onleesbaar wordt. De derde mogelijkheid, een goed in plastic ver pakte kaart in de achterzak van je wieier- shirt, heeft hetzelfde probleem. Hij begint door vocht en zweet na verloop van tijd te scheuren op de vouwen. Je reinste blasfe mie voor dé kaartenfetisjist die tenslotte in iedere toerfietser huist. In België en Zuid-Nederland hebben ze nu het zogenoemde 'knooppunten-systeem' ontwikkeld waarbij kaarten zo goed als overbodig zijn en ook een op de stuurpen ge plakt leukoplastje (met daarop de namen van de te passeren plaatsen) voldoet redelijk zolang er tenminste voldoende wegwijzers staan. Maar dé oplossing lijkt nu te zijn gevonden door uitgeverij Buijten Schipperheijn. Die bracht onlangs de sterkste fietskaart van Nederland op de markt. De nouveauté is gedrukt op een soort plastic dat niet kan scheuren en - zegt de uitgever - bestand is tegen de ergste stortbuien. De kaart (of eigenlijk zijn het er twee) toont niet alleen een gedetailleerde plattegrond van Neder land, maar bevat ook allerlei andere informatie zoals adressen, grote fietsroutes en telefoonnum mers van veerponten en busondernemingen en rfie^Öpx^v.. De 'sterkste fietskaart' is verdeeld in 'Noord- en Midden-Nederland' en 'Midden- en Zuid-Neder- land'. De prijs is 35 gulden totaal, maar de kaarte/1 zijn ook los verkrijgbaar voor 19,50 gulden per ster dergelijke. Klittenband zorgt ervoor dat de kaafi tot een klein pakketje kan worden opgevouwef en met een koordje kan men 'm om de nek hal' gen. Twee kleine puntjes waar de uitgever nog>; maar eens goed op moet studeren: dat (losse) ti koordje raakt tijdens de rit onherroepelijk wegp de druk van de kaart is - waarschijnlijk door hé< gebruikte materiaal - wat flets. Iets voor de volf gende uitgave? T ROB VAN DEN DOBBELSTEEN j' BLIK IN HET VERLEDEN ter breed en 1,44 meter hoog. Dat schept een heel behoorlijke ruimte in het interieur. Voorin zit men achter het standaard zowel axiaal als in hoogte ver stelbare stuur prima en achter in is het ook zeker niet behel pen. De bagageruimte mag er voor een model in deze klasse ook zijn. Normaal is het al 350 liter en met de achterbank neergeklapt wordt het zelfs In de compacte midden klasse wordt de dienst uit gemaakt door de Opel As- tra, de Volkswagen Golf, de Ford Focus, de Renault Mégane en de Peugeot 306. Bij dat gezelschap voegt zich nu een model uit Spanje, de Seql? Leon. Met onderdelen uit de rek ken van het VW-concern is er een auto ontstaan die over dezelfde kwaliteiten beschikt als de Volkswagen Golf en de Audi A3, maar aanzienlijk goedkoper is. LEUSDEN GPD De kleinste Alfa Romeo's, 145 en 146, worden opgevolgd door één type dat luistert naar de naam 147 en niet Giulietta. Eind vorig jaar dacht de Itali aanse autoproducent er nog over om de nieuweling weer eens een naam te geven, en wel een klinkende naam uit het ver leden, zoals Giulietta of Giulia. Eerder was dit plan bij de 156 niet doorgegaan en nu is het dus wederom van de baan. En kele jaren geleden keerden wel de namen GTV en Spider terug bij Alfa Romeo, maar öp een nieuwe Giulietta moeten we nog even wachten, éls hij ooit terugkomt. De nieuwe Alfa heeft dus de ty peaanduiding 147 en dat lijkt weer niet logisch omdat de an dere types 156 en 166 heten, 146 was derhalve beter geweest. Mogelijk loopt de 147 vooruit op toekomstige modelaanpas singen, waardoor er een 157 en een 167 zouden kunnen ko men. We zullen zien. Dezer dagen wordt de Alfa 147 voorgesteld op de autotentoon stelling van Turijn, de thuisba sis van de Fiat-groep, en in ok tober moet hij in de showroom staan. De 147 komt er dus in een 3- en een 5-deurs uitvóe- ring, laatstgenoemde komt ech ter pas over een jaar. De 145/146-opvolger wordt 'opgetrokken' in de richting van het grote succesnummer 156, want hij krijgt diens onderstel, diverse stijlelementen van de 156 en dezelfde motoren. Men zou kunnen zeggen dat de 156- serie na de sedan en de Sport - wagon er ook een hatchback bijkrijgt. Maar de 147 is meer dan een 156 'met schuine achterkant'. Hij heeft een volledig nieuw de sign dat eigenlijk een mix is van de 156 en de 145/146. Het is de laatste Alfa waarin de vorig jaar naar Seat vertrokken ontwerper Walter da Silva de hand heeft gehad. De 147, met 4,16 meter ongeveer even lang als de Volkswagen Golf, is een karak teristiek gelijnde compacte middenklasser met een prachti ge neus waarin de klassieke grille van Alfa Romeo zeer fraai is ondergebracht. De Alfa 147 zal worden uitge rust met tal van nieuwe veilig heidstechnieken, zoals een dy namische stabiliteitsregeling en automatische remkrachtverde- ling. Verder is de auto naar ver luidt zeer compleet uitgerust. Tot de standaardvoorzieningen behoren in ieder geval een links en rechts gescheiden instelbare klimaatregeling en maar liefst zes airbags: twee voorin, twee aan de zijkant en twee bij de zijramen. Een interessante vraag is wat er met de prijzen gaat gebeuren, want er is toch sprake van een stevige opwaardering van de kleinste Alfa. De kans is groot dat die een stuk in de richting van de 156 zullen gaan. Op zich lijkt dat geen probleem, want de 156 verkoopt veel beter dan de 145/146, maar de 'Alfa- drempel' wordt wel een stukje hoger. De in Oostenrijk geboren Italiaan Carlo Abarth werkte vlak na de Tweede Wereldoorlog met Fer dinand Porsche bij autofabrikant Cisitalia. In 1950 begon Abarth voor zichzelf in Turijn, waar hij zich bezighield met het opvoeren van auto's. Vooral Simca's en Fiats werden door hem omgetoverd tot giftige sportwagentjes. Ook bouwde hij elegante coupés en cabrio's die waren voorzien vén een koetswerk van een van de vele getalenteerde ont-^ werpers, die Italië rijk was. Deze Abarth Coupé uif 1964 bijvoorbeeld had een fraaie carrosserie van Allemano. Eronder zat een bewerkte Fiat 2300 Spt cial. In 1971 werd Abarth Co eigendom van Fial^ FOTO PETER LODEWlt -- kHI Zuai*_

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20