Leidsch Dagblad Treinverkeer in de war na wilde actie 10/ ojc (AW Clipper Stad Amsterdam gedoopt Van den Ende stort vele honderden miljoenen in liefdadigheidsfonds 0 Kogels maken einde aan gijzeldrama 378 clubblaadjes rondbrengen zonder de deur uit te gaan? 'Kolonie van ooit' in hartje New York n a iïi Voorlichting, klJDAG 2 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42326 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 [3 libliotheek wil ten 'digitaal rapveld' dat !4 uur open is 15 Politie zoekt koortsachtig naar pyromaan in Voorschoten Squadrons vieren 60-jarig bestaan op mm Valkenburg Rijkaard schrapt Ooijer, Bogarde en Hasselbaink van zijn EK-lijst 22 Roland Garos moet verder zonder Agassi en Koernikova 23 Topdag voor Nederlandse hockey in Amstelveen nwoner Alphen lood na misdrijf 30-jarige inwoner van Al- aan den Rijn is gisteren jrermoord aangetroffen in Rot terdam. De Alphenaar is vol- jgins de politie door een mis- Ërijf om het leven gekomen. Biet lichaam werd gevonden in jde buurt van de gedoogzone mor prostituees in Rotter- pn-West en vertoonde spo ten van geweld. Euid-Holland: alle lichten op rood |)e verkeerslichten op de pro vinciale wegen in Zuid-Hol- knd komen waarschijnlijk al- emaal standaard op rood te «aan. Bij het naderen van een mispunt moeten auto's dan jerst afremmen, voor het licht |p groen springt. Dat leidt tot Hinder ongelukken, hoopt de Irovincie. Een tussentijds ver lag over een proef op vier luid-Hollandse wegen pleit por een instelling van 'stan dard rood'. angst verbod oor Nederlanders be Belgische minister van pndbouw heeft vandaag paalf Nederlandse vissers chepen die varen onder Bel- fcsche vlag een tijdelijk pngstverbod opgelegd. Het pat om schepen die vissen op luota die door de Europese unie aan België zijn toegwe- en. De vangst gaat echter aar Nederland. De Belgen rillen dat op Belgische vis- prsschepen de meeste be manningsleden Belg zijn en en deel van de vangst in Bel- pë wordt geveild. tijgers mogelijk an de pil pt de kwaliteiten van tijgers (ehoort hun grote vermogen pch voort te planten. In die- jentuinen loopt het de spuiga- en uit en daarom moeten leeds meer van deze dieren de pil, wat nogal bizar is een met uitsterven be- reigde diersoort. Op een con- rentie in Parijs praten die enartsen dit weekeinde over echnieken voor geboortenbe- erking bij tijgers. □achtenregen orgverzekering let heeft bij de Consumenten- ond deze week klachten gere end over de zorgverzekering, leer dan 1800 mensen belden et speciale klachtennummer de bond had opengesteld. Consumentenbond wil met ehulp van de klachten een verzicht van de verzekerings- laatschappijen samenstellen, laarmee klanten de verschil- ;n tussen polissen kunnen af- egen. agina 3 Critiek SP op ïd 'Oosting' |I. Enthoven, lid van de com- nissie-Oosting die de vuur werkramp in Enschede onder- loekt, was er in 1994 zelf ver- tntwoordelijk voor dat de mi- ieu-inspectie de controle op nilieuvergunningen uit han- len gaf. Kamerlid Kant (SP) lindt het daarom 'niet ver- itandig' dat hij in de onder- loekscommissie zit. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland tultuuren Kunst Économie Geloof en Samenleving14 Gesprek van de Dag2 Rijp en Groen Pelevisieprogramma's ■Veeroverzicht Amsterdam Rita Kok - de vrouw van premier Kok - heeft gisteren de aan De Ruyterkade in de hoofd stad afgemeerde clipper Stad Amsterdam gedoopt. De driemaster naar een negentiende-eeuws model voert in augustus tijdens Sail 2000 de Parade of Sail aan. In 1997 is begonnen met de bouw van de elegante 78 meter lange driemaster. Het ontwerp is gebaseerd op de In 1854 gebouwde ijzeren clipper Amsterdam. De gemeente Amsterdam en uitzendbureau Randstad gebruiken de Stad Amsterdam om werklozen en schoolverlaters aan een baan te helpen. Tijdens de bouw hebben 135 mensen werkerva ring opgedaan. Maar ook nu het schip voltooid is, blijven stages en werkervaringsplaatsen van een half tot een heel jaar mogelijk. foto anp robert vos Chaos op Leiden Centraal valt mee HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Zelfoverschatting snoept vaak een leven lang van ont brekende vermogens en ta lenten. 22° Een wilde actie onder het treinpersoneel heeft vanmor gen in grote delen van het land het treinverkeer flink in de war geschopt. Op het hoogtepunt van de staking reed zestig procent van de treinen in de Randstad niet, of met aanzienlijke vertraging. een woordvoerder. De actievoerders protesteer den tegen de invoering van een nieuwe regeling, waarbij ma chinisten en conducteurs vaker dezelfde route rijden, het zoge noemde 'rondje rond de kerk'. Met die maatregel willen NS voorkomen dat treinen vertra ging oplopen doordat ze moe ten wachten op overstappend personeel van andere, vertraag de treinen. Een stakende conducteur vindt het sympathiek dat voor de dag tussen Hemelvaart en het weekeinde is gekozen. „Nu wordt er maar een enkeling door getroffen." Een machinist die wel rijdt, vindt de actie juist daarom zinloos. „Als we echt iets willen afdwingen, moeten we een week lang plat gaan, liefst tijdens het EK. Dit haalt leiden onno havermans Omdat Nederland goeddeels vrijaf heeft, leidde de staking niet tot grote problemen. Ook op station Leiden Centraal viel de chaos mee. „Af en toe valt een trein uit en dan moeten we improviseren", aldus perronop zichter H. van Hulzen. „Ik moet er niet aan denken dat zo'n spontane staking op een gewo ne maandagochtend of vrijdag middag zou uitbreken." NS keuren de acties 'scherp' af. „De klanten ondervinden onnodig hinder." NS betwijfe len of de wilde acties wel zo 'wild' zijn. Op verschillende sta tions hebben vanmorgen ka derleden van de radicale spoor- wegbond WMC 'zich nadruk kelijk gemanifesteerd', aldus toch niets uit." Het trajectrijden, zoals het heen-en-weer rijden op dezelf de lijn in vaktermen heet, is geen oplossing voor de proble men, vindt hij. „Zes procent van de vertraging komt door personeel dat overstapt. Het is dus de vraag of dat zoden aan de dijk zet." Van Hulzen staat in Leiden geduldig diverse reizigers te woord. Gaat er straks nog wel een trein naar Voorschoten nu de stoptrein naar Rotterdam uitvalt? Zal de man die om kwart voor tien een vliegtuig moet halen het redden? Voor de zekerheid bestelt de perronop zichter een taxi naar Schiphol, de rest moet helaas rekening houden met vertraging. „Na zo'n onderbreking ligt het hele schema overhoop. De machi nist zit hier en zijn conducteur daar. Het duurt wel een paar uur voordat alles weer op dïde Pagina 2: Commentaar weersverwachting 's ocbl^fids r eerst nog zon' amsterdam en een marketingbudget voor beeldende kunste naars en scripts voor films en televisie. „Het moet niet commercieel gefinancierd kunnen worden. Of in aanmerking komen voor subsidie. Maar het moet natuurlijk wel interessant zijn." Over de sociale projecten zegt Van den Ende: „Ik denk bijvoorbeeld aan mensen uit de Derde Wereld die tv willen maken. Die onafhankelijke journalistiek willen bedrijven, een documentaire willen maken of een studiebeurs nodig hebben." Over zijn drijfveren om een fonds op te richten zegt Van den Ende dat hij gestoken is door het gebrek aan respect die zogeheten intellectuelen tonen voor wat zij de middelmaat noemen. De elite laat zich leiden door vooroordelen en daar heb ik moeite mee." Ex-televisieproducent joop van den Ende wil honderden miljoenen guldens investeren in een fonds om jonge mensen in binnen- en buiten land te steunen bij het opzetten van nieuwe initi atieven. Het beleggingsrendement van de Van den Ende Foundation wil hij voor 75 procent uit geven aan culturele projecten en voor 25 procent aan sociale. Dat zegt hij vandaag in interview in de Volks krant. Het moet een internationale stichting wor den, want, zo zegt Van den Ende, „ik heb mijn vermogen niet alleen in Nederland opgebouwd". Als voorbeelden van culturele projecten noemt Van den Ende het inrichten van expositieruimten Vandaag, vrijdag 2 juni, is ons splinternieuwe tankstation feestelijk heropend! En dat willen we vieren! Daarom krijgt elke klant alleen vandaag maar liefst 10% korting op de brandstofkosten! KATWIJK: Wijk 't Heen. Zeilmakers Dader zwaargewond, kinderen ongedeerd marc peeperkorn t£^'*tuur 137190 IO7170 9718° 60% 20% 20% 20% 40% 40% Dief neemt geheimen van Hans Klok mee DRIEHUIS Q COVERT WISSE Het had een truc van hemzelf kunnen zijn, maar dat is het niet. Illusionist Hans Klok is twee dagen geleden bestolen van een koffer met daarin de geheimen over zijn verdwijn trucs. Die lag in een Mercedes, die woensdag in Driehuis is ontvreemd. Hans Klok: „Dat die auto weg is, is jammer, maar daar kom ik wel overheen. Maar dat die koffer is verdwe nen, is verschrikkelijk. Daarin lagen alle aantekeningen voor de trucs in mijn nieuwe show." Klok kwam in de nacht van dinsdag op woensdag rond 1 uur thuis. Hij parkeerde zijn zwarte Mercedes voor zijn huis in Driehuis. Toen hij de volgen de morgen om 9 uur in zijn au to wilde stappen, stond deze niet meer op zijn plek. Klok heeft meteen aangifte gedaan bij de politie en hoopt nu vurig dat in ieder geval de koffer wordt terugbezorgd. Klok hoopt ook dat zijn ge heimen niet zijn gepikt door een concurrent. „Deze diefstal kan toeval zijn, maar het kan ook, dat het een gerichte actie is. Ik moet er niet aan denken dat mijn ideeën in handen zijn gevallen van een andere illusio nist. Ik kan me het niet voor stellen, maar je weet het nooit." Zet ook je eigen club gratis op Het Net. 60.000 clubleden gingen je al voor. Gratis internet bij Het Net Net wat je zoekt. Twee politiekogels velden gis teravond in het Luxemburgse Wasserbillig de 39-jarige man die ruim een dag 46 peuters en drie volwassen begeleiders ge gijzeld hield. Alle kinderen keerden veilig naar hun ouders terug. Na een urenlange opera tie is de gijzelnemer buiten le vensgevaar. De autoriteiten weigeren nog uit de doeken te doen hoe de man precies is werd overmeesterd. Nauw be trokkenen melden echter dat hij naar buiten is gelokt met de belofte dat hij een tv-interview mocht geven. Toen hij in de deuropening van de crèche ver scheen, werd hij neergescho ten. Aanvankelijk werd gezegd dat scherpschutters dat deden. Maar het Britse persbureau Reuters meldde de afgelopen nacht dat in de tv-camera een vuurwapen verborgen zat. Vol gens dat bericht werd het appa raat bediend door een politie- Ruim 24 uur eerder had de gewapende man in het kinder dagverblijf de kinderen en hun begeleiders in gijzeling geno men. De omgeving werd her metisch afgesloten door de Luxemburgse politie, die assis- Een anti-terreurspecialist I M II C i de politie draagt één van de bevrijde kinderen naar zijn wachtende ouders. foto epa uli deck tentie kreeg van anti-terreur- dat hem de voogdij over zijn ren onberekenbaar zouden specialisten van de Duitse en kinderen is ontnomen. Woens- worden. Gisteravond even na Franse politie. dagavond liet hij zeventien kin- zevenen werd de gijzeling ge- De gijzelnemer, van Tunesi- deren gaan, gisterochtend nog welddadig beëindigd, sche komaf, eiste een vrije af- eens vier. De politie vreesde tocht naar Libië. De man zou voor een uitputtingsslag waar- Pagina 5: Geschokt Luxem- tot zijn daad zijn gekomen om- bij zowel de dader als de kinde- burg houdt adem in aerdenhout kees van der linden Een amusementspark in Oudhollandse stijl naast het Vrijheidsbeeld. Als het Neder landse bedrijfsleven, de politiek en de we tenschap snel over de brug komen met fi nanciële steun en de nodige know-how, kan het idéé in het hart van New York wor den gerealiseerd. De stichting Historisch Nieuw Amster dam, opgericht door de voormalige Aer- denhouter en New-Yorkse bankier Joep de Koning, beijvert zich sinds twee jaar voor een themapark: Historie New Amsterdam. De attractie moet de Nederlandse oor sprong van de hoofdstad van de wereld duidelijk maken. Oud-minister van financi en Onno Ruding is voorzitter van de stich ting. In 1624 vestigden Nederlandse kolo nisten zich op een eilandje in de Hudson- rivier, tegenwoordig Governors Island. La ter verruilden zij hun 'Nieuw Amsterdam' met de Britten tegen Suriname, die de ko- lonie omdoopten tot New York. Volgens De Koning was Nieuw Amster dam in vergelijking met andere koloniën in Noord-Amerika uniek vanwege zijn multi culturele en multi-etnische samenstelling. Governors Island ligt vlakbij Liberty Island, waarop het Vrijheidsbeeld staat. De Ko ning: „Historisch Nieuw Amsterdam zal fungeren als het Nederlandse symbool van tolerantie naast het Franse symbool van vrijheid." Volgens de bankier is het een zaak van 'nu of nooit'. De bouwgrond wordt door de Amerikaanse overheid gratis ter beschikking gesteld, maar dat aanbod blijft niet eeuwig bestaan. Een luttele 180.000 dollar per jaar zijn nodig om de zaak op de rails te zetten. Een klein bedrag, zeker gezien de flinke promotionele voor delen voor het Nederlandse zakenleven die De Koning voorspelt. Het idee voor een themapark dat licht werpt op de immigratie van West-Europea nen in de VS is overigens niet nieuw. Vlak bij Boston ligt de vermaarde 'Plymouth Plantation', een replica van de kolonie die werd gesticht door de Pilgrim Fathers. De ze rechtzinnige Engelse protestanten be reikten in 1620 de kust van Noord-Amerika. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee sorvlce, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 Melding leraar basisonderwijs voltijdvoorlichting in Amsterdam en Alkmaar deeltijd en 2 jarige (+hbo/wo diploma) alleen A'dam

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1