Akoestiek in 't Onderdak ^et *s 'eu^ om ouc*e ver'ia^en °p te haien' nog te slecht 'Dit station lijkt ideaal Duin Bollenstreek Rechter zet drie Noordwijksfc hennepkwekers aan het wen; Hobaho blijft voorlopig aan de Haven 'Van leven om te werken naar werken om te leven' Nieuwe Zeeweg krijgt verkeersdrempe Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 2 JUNI 2000 Hoofd- en nekletsel na botsing katwijk Twee vrouwen uit Veenendaal (30) en Utrecht (26) zijn gisteren met verwondingen aan hoofd en nek naar het LUMC gebracht nadat ze met hun auto in botsing waren gekomen met een 43-jarige automobilist uit Voorhout. Laatsgenoemde raakt op de Industrieweg in Katwijk door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en kwam daardoor op de andere weghelft terecht. Hierdoor botste hij frontaal tegen de auto van de vrouwen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Hanging baskets in Noordwijkerhout noordwukerhoutHet dorpscentrum van Noordwijkerhout is opgefleurd met vierhonderd plantenbakken en tachtig hanging baskets. De gemeente heeft hiervoor flink in de buidel getast met een bedrag van ruim 18.000 gulden. De plantenbakken en de baskets zijn door de gemeente geplaatst in samenwerking met de Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging. Voor hen zijn vanaf nu de jaarlijkse kosten voor het onderhoud van de bakken en baskets. 'Extreme weekend' in Join noordwukIn jongerencentrum Join in Noordwijk wordt er 9 en 10 juni een 'Extreme weekend' voor de jeugd vanaf acht jaar gehouden. Vrijdagavond treedt Daily Fire en de Rijnsburgse band Only Entertainment op. De deur is open vanaf 20.30 uur en de entree is 7,50 gulden. Zaterdagmiddag om 12.00 uur zijn er skatewedstrijden, skatedemonstraties en skate workshops. De entree bedraagt 2,50 gulden, 's Avonds is er een Hip Hop- avond met live-optredens vanaf 20.30 uur. DEL Reünie op Marinevliegkamp Valkenburg in het kader van het 60-jarig bestaan van de vliegtuigsquadrons 320 en 321foto dick hocewoninc De akoestiek van sociaal-cultureel centrum 't Onderdak in Sassenheim blijft een probleem. Na enkele testen blijkt het geluid in de repetitiezaal van Adest Musica nog niet aan de criteria te voldoen. De zaal galmt te veel, on danks enkele aanpassingen aan de ruimte. Het is de be doeling dat de drum- en showband er met ingang van volgend seizoen gaat oefenen. de akoestiek op orde is. Maar de discussie met de gemeente en de architect verloopt goed. Ik verwacht alleen dat de porte monnee nog even open moet om de ruimte goed te laten functioneren. Een repetitie ruimte dient er nu eenmaal voor om goed te kunnen musi ceren, niet? Wij maken ons nog niet zenuwachtig." Wethouder Olthof wil op de mogelijkheid van hogere kosten nog niet vooruiüopen. De ge meente heeft zo veel mogelijk meegewerkt, vindt de wethou der. Ook op toen er duurdere stoelen moesten komen. Die moesten bekleed zijn, want dat was beter tegen de nagalm. Olt hof vindt dat, hoewel de ge meente eigenaar is van 't On derdak, dit een kwestie is tus sen architect, aannemer en mu ziekvereniging. „De architect moet zorgen voor een gebouw dat voldoet." peter van egmond Architect, bouwer, muziekver eniging en gemeente overleg gen nog over een oplossing. Adest, dat nog niet is verhuisd naar 't Onderdak, heeft daar onlangs een proefrepetitie ge houden. Conclusie: ondanks de eerste aanpassingen valt hier nog niet te repeteren. De akoes tiek moet volgens de Adest-mu- zikanten 'droger', dus minder galm. Ook een vergelijking met de oefenruimte van Da Capo in Lisse viel bepaald niet gunstig uit. De galmwaarde in Sassen heim ligt een factor vier vijf hoger. Voor 17 juni moet Adest Mu sica zijn huidige onderkomen aan de Hoofdstraat verlaten hebben. Adest-voorzitter K. de Jong houdt niettemin goede moed. „We gaan niet repeteren in het nieuwe gebouw voordat valkenburg marian krugsman „Mijn hartelijke gelukwensen met het 60-jarig bestaan van Squadron 320 en 321. Ik wens u allen een bijzondere en gezelli ge reünie en ben in gedachten bij u." Zo luidde de tekst van het telegram dat squadron-ere lid prins Bernhard afgelopen woensdag aan ruim 500 reünis ten op Marinevliegkamp Val kenburg verzond. De aanwezi gen hadden één ding gemeen. Ooit maakten zij deel uit van de vliegtuigsquadrons 320 of 321. Naast een hapje, drankje en een dropping van parachutis ten werd door middel van een kranslegging aandacht besteed aan hen die tijdens het uitoefe nen van hun taak niet zo for tuinlijk waren en het leven lie ten. Beide squadrons werden 60 jaar geleden op 1 juni 1940 op gericht. In de oorlogsjaren voerden de squadrons patrouil les uit. Na de oorlog verscho ven de taken steeds meer naar kustwachttaken. „Deze op drachten lijken routinematig en steken schril af bij de prestaties en gevaren in het verleden", sprak kapitein-luitenant ter zee F. Noom. „Maar de aard van de inzet kan snel veranderen. Dat is gebleken tijdens het Kosovo - conflict. De bemanningen had den nauwelijks tijd zich aan te passen aan deze nieuwe taak. Er was sprake van reëel, tast baar gevaar. Met geloof in eigen kunnen en vertrouwen in el kaar werden opdrachten uitge voerd. Deze regels gelden na zestig jaar onverkort en voor ie dereen." Die regels klinken oud-vlie ger P. de Jong bekend in de oren. „Je was op elkaar aange wezen in de lucht. Samen met mijn schutter, Karei, zong ik een liedje voordat we gingen vliegen, 'We be sailing alone on moonlight bay', van Doris Day. Dat was een ritueel." H. Kölker uit Heerlen is om vijf uur opgestaan en stapte met zes andere reünisten in een busje. „Je ziet flink wat be kenden, dat is het leuke ervan. Toch wordt de groep steeds kleiner. Over vijf jaar zal het weer minder zijn. Als ik kan, blijf ik komen. Het is leuk om oude verhalen op te halen." En verhalen heeft De Jong genoeg. „Vluchten naar Nederlands In- dië, ik heb er talloze gemaakt. Maar ik vertel alleen de leuke dingen." „Dat andere, die nare dingen, die waren er natuurlijk wel. Maar daar praten we liever niet over." den haag/noordwuk peter blok Drie Noordwijkse hennepkwe kers zijn woensdag door de Haagse politierechter veroor deeld tot gevangenisstraffen van vier, twee en anderhalve maand. De mannen kregen die straffen opgelegd, omdat ze aan het Zuideinde in Noordwijk il legale hennepkwekerijtjes in hun bezit hebben gehad. En omdat ze de daarvoor noodza kelijke extra stroom van het EWR hebben gestolen. Behalve de gevangenisstraf fen, die overigens mogen wor den omgezet in respectievelijk 180, 100 en 80 uur dienstverle ning, veroordeelde de rechter de mannen tot voorwaardelijke geldboetes van 10.000, 5000 en 4000 gulden. Pas als de Noord- wijkers binnen twee jaar op nieuw een hennepkwekerij be ginnen of wederom elektriciteit stelen bij het EWR moeten ze die boetes ook betalen. De uitspraken van de rechter waren voor twee van de drie mannen gelijk aan de eisen van de officier van justitie. Eén van hen - een 41-jarige Noordwij- ker - hoeft daarentegen twee weken minder 'te zitten' omdat de openbare aanklager een 're- kenfoutje' had gemaakt. Hij had namelijk de natte toppen van de hennepplanten gewogen in plaats van het - veel lichtere en droge - eindproduct. Bij de man was in totaal vijf kilo aan natte toppen gevonden en 190 gram aan 'rookbare' hennep. „Het is net als met een natte handdoek. Die is ook veel zwaarder dan een droge. Maar het gaat om het eindproduct", betoogde de advocaat van de Noordwijker met succes. Daar naast ontkende de man - die verklaarde enkel en alleen voor eigen gebruik (naar eigen zeg gen tien tot twaalf stickies per dag) hennep te telen - het EWR- zegel te hebben verbroken en vervolgens stroom te hebben :h; ng gestolen. „Ik heb alleen rpP' de stekker van het verlengsPn tussen mijn woonwagenaa mijn schuur in het stopcoip11 gestoken. Ik heb absolüüt. gerommeld." De rechter dacht daar an over. Zij veroordeelde de tot zes weken cel (is gelijk'0® 80 uur dienstverlening) ene voorwaardelijke geldboeteras 4000 gulden. e Een 47-jarige Noordw?r' bij wie ruim 500 hennepjPel ten op twee verschillende F15 ties aan het Zuideinde zijn getroffen, werd het zwaarste straft. Hij kreeg een gevange straf van vier maanden ofl£t uur werken in opdrachtter justitie en 10.000 gulden tF1' waardelijke boete. Hij gaf011 hennepbezit toe, maar ontP f de ooit met EWR-leidinge11 c hebben geknoeid. „Ik hefc"^ stroom legaal van het net11^ haald." Dat was de rechterlss met hem eens. „Misscl heeft u het niet zelf ged maar dan heeft u er op minst opdracht toe gegeven dat is eveneens strafbaar." De jongste van het stel - 40-jarige Noordwijker - gaj les volmondig toe. Ja, hij j op het moment dat hij v aangehouden ruim 130 nepplanten in zijn bezit e^ hij had stroom van het EWT- stolen. Ontkennen had darijei 'geen enkele zin', vondnri „Deze zaak is zo klaar alsjolj klontje", beaamde de poLj rechter die hem veroordöp tot twee maanden (100 pn dienstverlening) en een b,0l van vijfduizend gulden, g&jn voorwaardelijk. Lg De rechter stelde dat z&b liefste geldboetes had opgef0i „Dat is in dit soort zaken z normaal. U streeft met uw 1 d nepkwekerij immers gelqg j gewin na." Maar omdatep Noordwijkers krap bij kas zF0 en geen werk hebben, za|oe daarvan af. tri lisse peter blok voorstel van de gemeente in beraad en zoekt ook verder in de regio naar een nieuwe locatie. Hobaho heeft daarentegen de aanbieding van de gemeente in«de wind geslagen. „Wij zijn in derdaad door de gemeente benaderd", geeft Gort toe. „We hebben alle voors en tegens tegen el kaar afgewogen en hebben besloten voorlopig lekker te blijven zitten waar we zitten." Hobaho kampt volgens Gort niet, net zoals de CNB, met ruimtegebrek of te weinig parkeer plaatsen. „Wij zitten duidelijk ruimer in ons jasje. Bij CNB is de nood een stuk hoger. Het is logisch dat zij op zoek zijn naai' een nieuwe en betere lo catie. Voor ons is dat voorlopig niet aan de orde." Volgens Gort blijft Hobaho wel nadrukkelijk om zich heen kijken. „Het is natuurlijk niet uitge sloten dat wij op de langere termijn, over een jaar of tien, wél naar elders verhuizen. Daarom bera den we ons uiteraard regelmatig over onze huis vesting." De Lissese bloembollenveiling Hobaho blijft voorlopig op haar huidige plek aan de Haven zit ten. Dat zegt communicatiemanager L. Gort van Hobaho. Volgens haar dient de bollenveiling haar huidige, vorig jaar afgesloten, 10-jarige huurcontract hoogstwaarschijnlijk gewoon uit. „Wij hoeven hier ook niet zo nodig weg. En zou den wij hier ooit tóch weggaan, dan is er zeker geen haast bij. We zitten hier best." Daarmee vertrekt voorlopig alleen collega-vei ling CNB op korte termijn, binnen vijf jaar, uit het Lissese centrum. En dat terwijl het beleid van de gemeente er nadrukkelijk op gericht is om de bloembollenveilingen zo snel mogelijk uit het dorpshart te krijgen. De gemeente Lisse wil op de huidige plek van de veilingen graag huizen bou wen. Voor de twee veilingen heeft ze gronden aan de 2e Poellaan op het oog. CNB heeft het FNV-afdeling Lisse viert eeuwfeest lisse irene nieuwenhuuse Met het oprichten van de zoge heten ziekenkassen begon hon derd jaar geleden het vak bondswerk in Lisse. Uit deze kassen werden de salarissen van de arbeiders in de bloem bollensector betaald. „Die eer ste leden waren eigenlijk stieke me leden, want door lid te wor den van een vakbond kon je je baan verliezen. Het was hon derd jaar geleden gewoon grie zelig om vakbondslid te wor den." Dat zegt J. Wassenaar (65), de huidige secretaris van de jubile rende FNV-afdeling Lisse. Za terdag 3 juni viert deze over koepelende organisatie met een receptie in De Vergulde Mand het eeuwfeest. Wassenaar is een oude rot in de vakbondswereld, al vijftig jaar is hij lid. Hij heeft talrijke functies bekleed en weet als geen ander waarom het werk zo belangrijk is. „We komen nog steeds op voor de minder bedeelden, want ook vandaag is er stille armoe. Als je als ouder je kind niet mee kunt laten gaan op een schoolreisje, is dat armoe." H. Huizer (56), de voorzitter van de Lissese club, vult aan dat hij graag ziet dat de huidige uitkeringen opgetrokken wor den. Hij is van mening dat ze ventig procent van het mini mumloon gewoon te weinig is om van te leven. Dat die gelijk trekking mogelijk de prikkel voor werk wegneemt, bestrijdt hij te vuur en te zwaard. „Ik spreek hier zoveel mensen en ik ken geen enkele Lissese werklo ze die niet wil werken. Daar naast zijn er werknemers die soms vanuit betaald werk weer terugvallen in de uitkering. Er H. Huizer (rechts) en J. Wassenaar over honderd jaar FNV in Lisse: „We komen nog steeds op voor de min der bedeelden, want ook vandaag is er nog stille armoe." foto dick hocewoninc zijn nu eenmaal nog steeds werkgevers die werknemers met een smetje niet zo graag willen. Ze vinden het risico te groot." De geschiedenis van de vak beweging is stormachtig verlo pen. Aan het begin van de vori ge eeuw begon in Lisse de Ka tholieke Arbeiders Beweging (KAB), net als de huidige FNV een koepelbeweging. Voor de bloembollensector werd het werk gedaan door Sint Deus Dedit, een groep vernoemd naar de patroonheilige van de bloembollen. Een van de eerste strijdpun ten van de KAB was het gelijk trekken van het loon van de bollenarbeider voor slappe en drukke tijden. Rond 1910 ont stonden de eerste cao's. Daar naast werd er nog een overwin ning geboekt: de instelling van het jaarcontract. Werkgevers konden hun personeel tussen tijds niet zonder nleer ontslaan. Ook de verplichting dat de werkgevers een bijdrage in de ziekenkassen moesten storten werd als een wapenfeit binnen- Rond 1910 kwam naast de ka tholieke vakbond de Neder landse Vakbond Verening (NVV) op, terwijl tien jaar later de Christelijke Vakbond Veren ing (CW) zijn intrede deed. In deze tijd was de rol van de geestelijke niet altijd duidelijk. Wassenaar: „De ene pastoor was meer op de hand van de werknemer, terwijl de ander toch vooral de werkgever wilde steunen. En dan waren er ook nog die gewoon van twee walle tjes aten." Een van de eerste acties van de Lissese vakbond was de strijd voor het behoud van het telen van aardappelen op het land van de werkgever. Het was in die tijd namelijk een ge woonte, in de CAO opgeno men, dat er op het land van de werkgever aardappelen ten be hoeve van de werknemer wer den verbouwd. Dat werd na wat strijd omgezet in het telen van een vaste hoeveelheid aardap pelen, namelijk een mud. Na de tweede wereldoorlog was de tijd rijp om de Katholie ke Arbeiders Beweging om te dopen in de Nederlands Katho lieke Vakbond (NKV), terwijl het FNV, een parapluie-organi- satie, in 1979 ontstond door een samensmelting van de NKV en de NW. De FNV telt momenteel 1,2 miljoen leden die weer onder verdeeld zijn in veertien deelor ganisaties zoals de Abvakabo. De protestants christelijke vak- verening opereert nog steeds apart. Huizer: „Dé oprichting van de FNV ging niet zonder slag of stoot. Veel leden van de katho lieke vakbeweging wilden het verbod van de bisschop van Utrecht, die dit simpelweg ver bood, niet naast zich neer leg gen. In het begin kostte de fusie dus leden. Later trok dat weer bij." Volgens de twee vakbonds mannen is de slogan van des tijds 'Leven om te werken' na honderd jaar omgezet in 'Wer ken om te leven'. „Maar we blij ven hard en hard nodig. Een eeuw geleden kwamen we op voor een bollenarbeider die te hard en te vies werk moest ver richten, vandaag de dag steu nen we iemand die niet wordt begrepen omdat hij op zijn werk een RSI-arm heeft opgelo pen." Met man en macht werd de laatste dagen gewerkt aan het nieuwe station van Hillegom. Op het station ,e twee keer per uur een trein stoppen op het traject Haarlem-Leiden. FOTO^d jm jat hillegom carlo nuveen Met ijzingwekkende vaart den dert de sneltrein Leiden-Haar- lem langs het gloednieuwe Hil- legomse NS-station. De strak in het maatpak gestoken, licht grijzende ambtenaar op perron 1 kijkt niet op of om. In het gla zen wachthokje tussen de twee spoorlijnen zoekt een handjevol forenzen 's ochtends rond ze ven uur beschutting tegen de staart van de voorjaarsstorm. De 31-jarige kindertelefoon hulpverlener Pascal de Jong maalt echter niet om het slech te weer. Voor de eerste keer pakt hij vandaag vanuit zijn woonplaats de stoptrein naar zijn werk in Dordrecht. „Dat ik in Hillegom de trein kan ne men, scheelt mij een half uur in reistijd", verduidelijkt De Jong opgetogen. „Tot vorige week reed ik eerst met de auto naar het NS-station Heemstede. Daar moest ik bovendien vaak op zoek naar een gratis par keerplaats, waardoor ik nood gedwongen nog een tien minu ten durende wandeling maakte voordat ik op de trein stapte." Bij de zondag al officieus - woensdag officieel - in gebruik genomen treinstop aan de Tweede Loosterweg is niets aan het toeval overgelaten. Naast het NS-station liggen niet min der dan 76 parkeerplaatsen. Ook drie invaliden kunnen er hun auto kwijt. Met geribbelde rubberen tegels worden blin den en slechtzienden naai" de perrons geleid. „Dit station lijkt ideaal. Ik ga goed uitproberen of het reizen per trein mihr valt", zegt de Hillegomse Jap, Mieremet, als ze de modijje loopbrug over de sporen ]j( aalt. Om op haar werk bij p Hoogheemraadschap in Lebr te komen, was de 53-jarigpc cretaresse tot afgelopen vrp, aangewezen op de bus. >g, Ook systeembeheerder Hu- Rietdijk (54) ziet de nieuwe0( verbinding naar zijn Rc^ damse werkgever zitten. 0jr in het achterhoofd rekfrc houdt met de mogelijkheid het nieuwe station na eengc maanden alweer als 'onreci bel' verdwijnt? „Nee hoo^t ben vol vertrouwen", zegtl dijk. Vlak naast hem komC stoptrein richting kantoorjlT pend tot stilstand. d Geen seconde te laat. ia hs ge voorgestelde verkeersdor pel is vergelijkbaar meffk drempel ter hoogte van de|Ui keyclub, even verderop, 'd De verkeersdrempel kosni gemeente in totaal 48.500^' den. bl De politie, de brandwetfi de fietsersbond kunnen je: vinden in het voorstel vanoi gemeester en wethouders, pn De raadscommissie voodd frastructuur buigt zich mUi dag over de nieuwe verkfai drempel. P( noordwuk peter blok De Nieuwe Zeeweg in Noord wijk krijgt er ter hoogte van de fietsoversteek bij het Bollenbad een verkeersdrempel bij. Vol gens burgemeester en wethou ders is de fietsoversteek op dit moment 'te gevaarlijk'. „De fietsoversteekplaats wordt voornamelijk gebruikt door be zoekers van het Bollenbad. Naast volwassenen maken al dan niet onder begeleiding ook kinderen gebruik van deze fietsoversteek. Door het vele autoverkeer op de Nieuwe Zee weg, dat bovendien regelmatig te hard rijdt, levert dat vaak ge vaarlijke situaties op", stelt het college. Door het aanleggen van de verkeersdrempel wordt de snel heid van het gemotoriseerde verkeer volgens burgemeester en wethouders 'tot een aan vaardbaar niveau terugge bracht', terwijl de fietsoversteek 'beter zichtbaar en overzichte lijker' wordt. De door het colle- Jij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16