Homobeweging wil paus bij homoconferentie in Ron Geloof Samenleving Heilig Bloedprocessie Filosofische reizen van Aduard tot Zwolle Cel dreigt voor biddend vrouwen bij Klaagmuur VRIJDAG 2 JUNI 2000 VANDAAG Vandaag 1343 jaar geleden, op 2 juni 657, stierf paus Eugenius I. Hij werd onder invloed van keizer Constans II gekozen tot opvolger van de verbannen paus Martinus I. Vanuit Rome trachtte hij vergeefs de vrede met Constantinopel te her stellen. Zijn pontificaat duurde slechts drie jaar. De joden vieren op 2 juni Jeruzalemdag. Jeruzalem is voor drie religies een heilige stad. Die status kreeg ze vanaf het moment dat de bijbelse koning David de ark binnen zijn muren bracht. Op 2 juni wordt door katholieken de heilige bisschop van Antiochië, Erasmus van Formia herdacht. Hij leefde in de tweede en derde eeuw, ten tijde van keizer Diocletianus. Die maakte naam maakte als één van de ergste christen vervolgers ooit. Erasmus werd vele malen gemarteld, en gered door engelen. Door zijn ingewanden met een lier uit zijn lijf te trekken, wisten zijn beulen hem uiteindelijk toch te doden. Chatten met Simonis utrecht Met een elektronisch babbeluurtje opent kardinaal Si monis, aartsbisschop van Utrecht, volgende week vrijdag de ei gen website van het aartsbisdom. Wie met de kardinaal wil chatten, kan die dag tussen 14.00 en 15.00 uur terecht op het in ternetadres www.aartsbisdomutrecht.nl. Het aartsbisdom zegt met de website een nieuwe vorm van pastoraat, het 'internet- pastoraat', te beginnen. Parochianen, maar ook mensen die niet meer zo betrokken zijn bij kerk en geloof kunnen via de site op een zeer laagdrempelige manier opnieuw in contact komen met het geloofsleven in het bisdom, aldus de woordvoerder. Het of ficiële adres van het aartsbisdom is www.de-oase.nl. Paus dineert met armen en daklozen Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft tweehonderd ar men en daklozen uit Rome uitgenodigd voor een diner in het Vaticaan op 15 juni. De ongebruikelijke gasten worden ontvan gen in het atrium van de hal waar de pauselijke audiënties plaatsvinden. Meestal richt de paus daar diners voor kardina len, bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders aan. Het gebaar van de paus is onderdeel van de viering van het Hei lig Jaar 2000. In de jubeljaren 1500 en 1600 vonden soortgelijke gastmalen plaats. Dit jaar kunnen de armen op initiatief van de paus bij de belangrijkste basilieken van Rome dagelijks een gra tis warme maaltijd krijgen. Aflaat voor bezoekers contactdag utrecht Bezoekers aan de contactdag van het Contact Rooms- Katholieken (CRK) in Utrecht kunnen een aflaat verdienen. Dat heeft aartsbisschop Simonis van Utrecht besloten. Een aflaat houdt kwijtschelding in van straffen die na de vergeving van zonden nog moeten worden 'uitgeboet'. Simonis en bisschop Van Luyn van Rotterdam spreken op 24 juni in de Jaarbeurs over 'de kerk in Gods heilsplan'. De Zeeuwse Koorschool uit Goes, het Surinaams Dameskoor, het Surinaams Kinderkoor Peerke Donders en The Antonio Brass verlenen hun medewer king. De bijeenkomst wordt afgesloten met een eucharistievie ring onder leiding van bisschop Van Luyn. Kerkendag trekt 7500 bezoekers roermond De Open Kerkendag heeft op hemelvaartsdag 7500 bezoekers getrokken. De open dag vond alleen in Limburg plaats, waar meer dan 125 parochiekerken waren opengesteld. De dag was een initiatief van het diocesaan comité 2000 ter ge legenheid van de officiële afsluiting van het kerkelijk Jubeljaar 2000. De christelijke kerken vieren dit jaar het 2000ste geboorte jaar van Jezus Christus. De festiviteiten worden rond Hemel vaart afgesloten met een Week van Vuur. Antroposofen verliezen kort geding Amsterdam Het weekblad De Groene Amsterdammer hoeft het artikel 'Zestien keer Steiner' niet te rectificeren. In een door de Antroposofische Vereniging aangespannen kort geding oordeel de de president van de rechtbank in Amsterdam woensdag, dat het artikel geen inbreuk vormt op de eer en goede naam van de vereniging. De antroposofen hadden een rectificatie geëist om dat zij de publicatie onrechtmatig achtten. Op de omslag van de Groene van 19 april 2000 stond 'Het bewijs is geleverd: Rudolf Steiner deugde niet'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Groesbeek (partti me). mw. L.C. Manuputty te Big- gekerke-Meliskerke (SoW). Aangenomen: naar Wijnjewoude (als bijstand in het pastoraat), L.H. Voschezang te Lisse. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Hoogland/A- mersfoort-N.(SoW), W.Th. Kla- mer te Purmerend. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Amsterdam-N., A. Bac te Bodegraven. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Leeuwarden, ds. C. Eijerte Emmen. Hoofdredacteur Henk Krol van de Gay Krant heeft paus Johannes Paulus II opgeroepen als spreker deel te nemen aan een conferentie die onderdeel is van het komende homofestival in Rome. De aanwezigheid van de paus zou volgens Krol een onomkoombaar gebaar zijn tegen into lerantie, homofobie en vóór religieuze acceptatie. Tijdens de conferentie zou de paus nog eens kunnen benadrukken dat de Rooms-Katholieke Kerk altijd partij kiest voor onderdrukten en mensen die in de knel zitten, zo schreef Krol in een fax aan de 80-jarige kerkleider. De internatio nale mensenrechtencommissie van homoseksu elen en lesbiennes heeft de paus als hoofdspre ker uitgenodigd voor de conferentie op 3 juli. Krol vraagt hem deze uitnodiging aan te nemen. Het Vaticaan en andere rooms-katholieke or ganisaties hadden eerder gevraagd het World Gay Pride 2000-festiva, dat van 1 tot 9 juli in Ro me wordt gehouden, uit te stellen of te verplaat sen naar een andere stad. Zij vinden dat het ho mofeestje niet strookt met het jubeljaar 2000, waarin de RK-Kerk de tweeduizendste verjaardag van Jezus viert. Het onderwerp van de conferentie is 'Diversi teit, religieuze intolerantie en strategieën om dit te veranderen'. De deelname van de paus aan de bijeenkomst zou een vreedzaam signaal beteke nen aan alle betrokkenen, aldus Krol. „Een uurtje in uw planning zou belangrijker kunnen zijn voor het verkrijgen van tolerantie dan ruim een eeuw homostrijd", benadrukt hij. Veel priesters doen volgens l6"ol al uitstekend werk voor homo's en lesbiennes die te maken krijgen met spot en minachting. „Ik neem aan dat deze herders mogen rekenen op uw solidari teit", schrijft hij. In maart noemde Krol het uit- brugge Inwoners van de Belgische stad Brugge dragen een schrijn met een beeld van het lichaam van Christus mee in de Heilig Bloed processie. Sinds het jaar 1150 wordt die processie, waarop duizenden gelovigen afkomen, jaarlijks gehouden. Het belangrijkste reliek dat wordt meegedragen is een stuk stof, waarop zich bloed van Jezus zou bevinden. foto ap amsterdam anp Wie wil weten wat Denis Di derot van Amsterdam vond ('een stinkende stad'), in welke Enkhuizer uitspanning John Locke slecht dineerde en waar om Karl Marx de burgers van Zaltbommel schrik aanjoeg, kan uit de voeten met de Filo sofische reisgids voor Neder land en Vlaanderen. Van Aduard (middeleeuws klooster met filosofisch inge stelde monniken) tot Zwolle (Locke ziet voor het eerst klom pen) beschrijft auteur Erno Es- kens plaatsen die Nederlandse en buitenlandse wijsgeren ooit hebben aangedaan. In veertien steden heeft de redacteur van Filosofie Magazine wandelrou tes uitgezet. Vooral de 17de en 18de eeuw, toen veel buitenlandse filosofen in de relatief vrije Nederlanden hun toevlucht zochten, leveren veel stof voor anekdotes. Wijs gerig commentaar bij de Ne derlandse handelsgeest ont breekt niet. De Hollanders kre gen al snel in de gaten dat ze ook met boeken geld konden verdienen, merkte Voltaire. Ze werden „de makelaars van onze gedachten, zoals ze de make laars van onze wijnen waren." Zijn landgenoot Montesquieu beklaagde zich in 1729 in Am sterdam, dat hij overigens 'een van de mooiste steden van de wereld' noemde, over afzetterij. „De kroeghouders, vooral die kleine, vragen je anderhalf keer meer dan je hebt te besteden." De Engelsman John Locke (1632-1714) trof het slecht in De Gouden Leeuw in Enkhui zen. „We kregen alleen wat sla en twee oude hennen, slecht gemarineerd, en een stukje rot te meloen toe." Daar moest hij nog 2,14 gulden voor neertellen ook. Het Amsterdamse gedoogbe leid ten aanzien van prostitutie bracht de Engels-Nederlandse filosoof Bernard Mandeville (1670-1733) tot een diepe ge dachte. De 'verstandige regeer ders' offerden volgens hem een deel van de vrouwen op om een ander deel te beschermen en 'smerigheid van nog afschuwe lijker aard' te voorkomen. Zijn wijsgerige conclusie was, dat „kuisheid in stand kan worden gehouden door onkuisheid en dat de beste deugden de hulp van de ergste ondeugden hard nodig hebben." In Zaltbommel maakte Karl Marx met zijn revolutionaire rode das onder zijn zwarte baard grote indruk op de inwo ners. De vader van het commu nisme kwam er om geld los te peuteren bij de steenrijke ban kier Lion Philips, een voorvade van de stichters van het Eind hovense electronicaconcem „Marx had Das Kapital, hebben hét kapitaal", grapte Frits Philips later ooit. De reisgids bevat veel anek dotes, volgens de auteur veelal de kortste samenvatting van ie mands filosofie. Harry Mulisch, auteur van het filosofische werk De compositie van de wereld, krijgt het eerste exemplaar op 28 mei uitgereikt. blijven van een pauselijke schuldbelijdeEr homoseksuelen kwetsend voor homo's dis bij de RK-Kerk betrokken voelen. „Voor onw mensen is het kennelijk nog lang geen jubiv\ zei hij toen. p Het bestuur van Rome trok maandag zijiai in voor het homofestival. Een dag laterh; verzwakte burgemeester Rutelli zijn bezwaje gen het evenement. Het stadsbestuur hots i aan de beloofde subsidie van bijna 300.01 den voor de organisatie van het festival. Nlj organisatoren mogen het logo van de staa niet meer gebruiken. ei u TC Omstreden maatregel Knesset M Hof als het nieuwe wetsvla hebben te maken met dei 1 teiten van de "Vrouwen ie Klaagmuur', een groep (d dezelfde manier als de k; doxe mannen bij de muO kunnen bidden. Al vele verzamelen deze vrouwe op de eerste dag van joodse maand bij de Kla^ ur. In de vrouwensectie ze hun ochtendgebeden'] volgens gaan ze voor he van de gebedsdienst da- gens de gangbare orth opvattingen aan manrfj voorbehouden, naar eenL in buurt, om geen aanslf geven. Het Hof heeft if paald dat ze de hele dier de muur mogen afwerken Zoalsyj TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Zeven jaar gevangenisstraf dreigt er straks voor joodse vrouwen die het wagen gods dienstoefeningen te organise ren bij de Klaagmuur in Jeruza lem. Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft deze week een wetsontwerp met die strekking in eerste instantie aanvaard. Het voorstel kreeg niet alleen de steun van de religieuze par tijen, maar ook van een flink aantal rechtse seculieren. Links is des duivels. „Weer een stap dichter bij Iran", klaagt Naomi Chazan, parle mentslid voor de liberale partij Meretz. Wat haar vooral dwars zit is, dat de Knesset met het voorstel een streep wil ha len door wat ze noemt 'een van de moedigste uitspraken van het Hoogge rechtshof. Het Hof bepaalde onlangs dat vrouwen het recht moeten hebben in vol ornaat - dus met torarollen en gebedsmantels - bij de muur.te bidden. Voor het orthodoxe rabbinaat is zoiets pure blasfemie. Rabbijn Avraham Ravitz van de ultra-orthodoxe Verenigde Tora Partij, een van de indie ners van het wetsvoorstel, meent dat men niet te zwaar moet tillen aan de celstraf van zeven jaar die overtreedstgrs in het vooruitzicht wordt gesteld. „Daarmee hebben we alleen maar duidelijk willen maken hoe ernstig we dit opvatten", zegt hij. „Als de beslissing van het Hooggerechtshof wordt uit gevoerd, zal het bij de Klaag muur iedere dag ruzie zijn. Het is geen plaats voor betogingen. Je moet je er gedragen zoals overal ter wereld op een heilige plaats: volgens de regels." Het door de Knesset in eerste aanleg - er volgen nog drie stemmingen - aanvaarde voor stel bepaalt, dat het plein voor de Klaagmuur is gesplitst in een mannen- en een vrouwenafde ling. „Gemengd bidden is niet toegestaan. In de vrouwenafde ling mogen geen godsdienstoe feningen worden gehouden waarbij wordt gelezen uit tora rollen, op de ramshoorn wordt geblazen, gebedsmantels wor den gedragen of gebedsriemen worden 'Weer een stap dichter bij Iran Zowel de uitspraak van het dit kwestie" raël gal( om mei, een 4 gisch puut. I. euze rechtse^ setledei ken zit' jaren kwaad over wat z^( schouwen als de te grolQ moeienis van het Ha rechtshof met ontwikkef' in de samenleving. Bij aan een grondwet vragen-, lei maatschappelijke gr^j en individuen steeds vak^ een oordeel. De opperreL, laten bij hun besluitvormf principes van de democrai, rechtsstaat doorgaans z\y|s wegen dan de opvattingen theocratische of natioq sche partijen. Dat wekt r wat weerstand. De vraag of alle strong, in het religieuze jodendoh lijke rechten moeten kij, wacht in Israël ook nog al% een definitief antwoord, jg lopig wordt alleen de orthjs variant erkend. Liberale ,g mingen, die de meerde vormen in de diaspora, wl getolereerd, maar hun n, nen mogen bijvoorbeeld j- huwelijken sluiten of gfe stoetredingen goedkeure^ berale joden zouden bk Klaagmuur graag gemengd den, maar ze hebben bel de zaak niet op de spits t^j ven om van het plein vo(, muur geen 'boksarena' te? ken. Orthodoxe jongeren ben al een paar keer hun v& over 'het overtreden van gels' zichtbaar gemaakt r met stoelen te gooien. n WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en met name in het zuiden veel re gen. Zaterdag in het zuiden droog en af en toe zon. Maxima uiteenlopend van 10 graden langs de kust in het noorden tot 15 in het zuidoosten. Zweden: Bewolkt en perioden met regen, maar in het noorden eerst nog droog. Morgen juist in het zuiden droog en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur in het noorden rond 13 graden, in het zuiden te gen de 20. Finland: Eerst wat zon, maar vrijdag van het zuidwesten uit snel toene mende bewolking gevolgd door regen. Maxima ongeveer 16 gra den. Denemarken: Vrijdag nog kans op wat regen. Zaterdag meest droog en af en toe zon. Middagtemperatuur 18 tot 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en perio den met regen, in het zuiden buien. Maxima van 12 graden in het noorden tot 20 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon, maar zaterdag kans op enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur 25 en 29 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag droog en geregeld zon. Later op de dag in het westen en morgen ook elders enkele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden, zaterdag van het westen uit frisser. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en warm. Zaterdag in het westen kans op enkele stevi ge regen- en onweersbuien. Maxima tegen de 30 graden, maar zaterdag in het westen wat koeler. Spanje: Zonnig en droog. In het uiterste noordwesten meer bewolking en kans op regen. Maxima aan zee meest tussen 20 en 25 graden, langs de zuidkust en in het bin nenland 30 graden of meer. Portugal: Zonnig, maar in het uiterste noorden toenemende kans op re gen. Maxima langs de kust rond 22 graden, landinwaarts tot 35. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig, droog en warm. Maxima rond 29 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Maxima van 22 graden in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Tunesië: Zonnig en droog. Maxima aan zee rond 30 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolken, maar vrijdag waarschijnlijk nog droog. Zaterdag kans op wat regen. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog, aan de noordstranden soms ook wolkenvelden. Maxima tussen 25 en 29 graden. Duitsland: Zonnige perioden, maar in het noorden eerst nog meer wolken en kleine kans op wat regen. Za terdag in het westen toenemen de kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen 24 en 28 graden, zaterdag in het zui den plaatselijk 30. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Droog en veel zon, bij maxima tussen 25 en 30 graden. Polen: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden soms ook wolken en kleine kans op wat regen. Mid dagtemperatuur in het zuiden oplopend naar 28 graden, in het noorden tot 23. Tsjechië en Slowakije: Droog en steeds meer zon. Maxi ma tot tegen de 30 graden. Hongarije: Veel zon en droog. Middagtem peratuur tussen 23 en 27 gra den, zaterdag iets warmer. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden, zaterdag plaatse lijk net boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar in het noorden toenemende kans op een bui.. Maxima aan zee meest rond 25 graden, landinwaarts tot 30. Op de Egesche Zee vooral vrijdag een stormachtige Meltemi. Malta: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar vrijdag meer bewolking en onweersbuien. Maxima geleidelijk teruglopend naar 25 graden. Weerrapporten 020605 u ZATERDAG 3 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 24 Zon onder 21.51 Maan op 06.26 Maan onder23.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.52 17.16 04.25 16.49 Laag 00.44 13.20 00.25 13.01 Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Dpn Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew z2 zwaar bew zw3 licht bew. z 1 zwaar bew. nw4 zwaar bew. n5 onbewolkt o 1 onbewolkt no 2 licht bew. z 2 licht bew. w2 zwaar bew. zw3 half bew. n 5 onbewolkt nw2 onbewolkt o 1 Luxemburg onbewolkt w.s. 0 Madrid zwaar bew. n2 Malaga onbewolkt w 2 Mallorca onbewolkt w.s. 0 Malta half bew. o 2 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen haëe' lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 000 hecto pascal Stockholm Warschau Wenen 22 15 0.0 22 10 0.0 25 20 0.0 27 15 0.0 26 18 0.0 12 7 0.0 18 11 7,0 Bangkok zwaar bew Buenos Aires licht bew, Casablanca licht bew Johannesburg onbewolkt Los Angeles licht bew. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX j Advertenties: 071-5323 508 I Familieberichten: 023- 5317 337 fl 023-5320 216 f Redactie: 071-5321 921 L Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 F 071-5356 230 f i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 J 071- 5143 545 f ABONNEMENTEN C bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) E per half jaar (acceptgiro) 8 per jaar (acceptgiro) ft Abonnees die ons een machtiging verstrekt het automatisch afschrijven van het fc abonnements- geld, ontvangen 1,- kortiil betaling. i VERZENDING PER POST v Voor abonnementen die per post (binnenlij worden verzonden geldt een toeslag van ƒ1 aan portokosten per verschijndag. r LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAt Voor mensen die moeilijk lezen, slechtef hebben of blind zijn (of een andere j leeshandicap hebben), is een samenvat!), van het regionale nieuws uit het Leidscty Dagblad op geluidscassette beschikbaar^ informatie 0486-486486 j (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav^ 12 2 0.0 2 I r.s. 0 20 9 0.0 Tunis i.s. 0 23 7 0.0 Vancouvei 26 19 0.0 19 0 0.0 22 17 0.0 32 23 0.0 28 17 0 0 29 20 0.0 28 18 6.0 23 13 1.0 7 22 0.0 17 10 0.0 K N H U I Z ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14