Leiden Regio Ingrijpend verkeersplan binnenstad 'Niet terugzien in haat en wrok' 'Digitaal trapveld' voor bewoners Leiden-Noord De Speelschans in Roomburg gaat eindelijk open eveel waterschappen om roblemen te lijf te gaan' Bubbledeck maakt kans op Europese milieuprijs (DAG 2 JUNI 2000 shipper vaart tegen Spanjaardsbrug ven Een 42-jarige schipper van een rijnaak is woensdag- lnd rond half tien met zijn vaartuig tegen de Spanjaardsbrug lotst. De man was volgens de politie door het nuttigen van modige alcohol niet meer in staat zijn schip onder controle te Lden. Een van de pijlers van de brug raakte bij de aanvaring Ichadigd. De schipper is ter ontnuchtering meegenomen fer het politiebureau. Hij kreeg een proces-verbaal. oorgereden na aanrijding Een 9-jarig meisje uit Leiden is woensdagmiddag op de ising Haagweg-Potgieterlaan aan haar been gewond geraakt in zij werd aangereden door een auto. Het meisje zat tijdens aanrijding achterop de snorfiets van haar nichtje (16). Beide lisjes kwamen ten val. De auto is doorgereden. Aan de hand getuigenverklaringen heeft de politie inmiddels een 20-jari- Leidenaar en een even oude man uit Den Haag aan de tand oeld. ief gaat er met kluis vandoor ien Uit het pand van de stichting 400 jaar Japan-Nederland de Hooglandse kerkgracht is een kluis met documenten en jpy disks gestolen. De diefstal is afgelopen dinsdag of ensdag gepleegd. De dader is binnengekomen door aan de iterkant van het kantoor aan het Van der Sterrepad een raam en te breken. Een kast waarin de kluis stond, werd geforceerd de safe werd in zijn geheel meegenomen. lotor schept 13-jarige jongen n Op de ir. Driessenstraat ter hoogte van Albert Heijn brak 13-jarige jongen uit Leiden woensdagmiddag zijn been. Hij k vermoedelijk plotseling over waardoor een Leidenaar (43) zijn motor hem niet meer kon ontwijken. De jongen is naar t LUMC gebracht, de motorrijder hield aan de botsing laafwonden over. connie van uffelen Na het digitaal lokaal wil de Centrale Bibliotheek Leiden nu ook een 'digi taal trapveld' inrichten. Het gaat hierbij niet om een stukje groen, maar om een café-achtige ruimte met computers. Speciaal voor bewo ners van Leiden-Noord. Zij moeten hier vanaf het najaar 24 uur per dag naar binnen kunnen lopen om ken nis te maken met internet en e-mail. Het project is een initiatief van Woningbouwvereniging Ons Doel en wordt in samenwerking met de Leid- se Welzijnsorganisatie en de biblio theek nog nader uitgewerkt. Het is de bedoeling dat bewoners - net als bij het digitaal lokaal - vrij kunnen inlo pen om te 'computeren', maar ook cursussen en workshops kunnen vol gen. Om er voor te zorgen dat dit te gelijkertijd kan, willen de drie partij en het 'trapveld' deels in buurthuis 't Spoortje, deels in de bibliotheek in richten. Met in totaal zo'n twintig tot dertig computers, waarvan er acht tot tien in een instructielokaal ko men. Ook is er het idee om een aparte website voor de bewoners te ontwik kelen. „Op deze website kunnen or ganisaties bijvoorbeeld servicecon tacten onderhouden, of kan een pro ject dat is gericht op Marokkaanse mensen er voor zorgen dat mensen contacten met het moederland on derhouden", zegt bibliotheekdirec teur H. Veen. Digitaal lokaal Het plan past volgens de directeur precies binnen de doelstelling om het digitaal lokaal in andere delen van de stad uit te breiden. Hij zegt dat de gemeente geld uit het grote- stedenpotje kan binnenhalen als zij het project bij het Rijk indient. „Voor de grote steden is er extra geld voor digitale trapveldjes. Een benaming trouwens van minister Van Boxtel. Dit project zou minstens een half miljoen kunnen opleveren voor een periode van drie jaar." Dat is echter niet genoeg. Daarom willen de be trokken partijen binnenkort met be drijven en de gemeente in gesprek gaan voor een extra financiële bijdra- Het is dan ook nog niet bekend wat de kosten zullen zijn voor de be woners. „Het doel is in ieder geval wel om het laagdrempelig te houden. Een cursus van twee dagdelen in het digitaal lokaal kost 18,50. Dat is zwaar gesubsidieerd. Ik zou me kun nen voorstellen dat het nog lager kan voor bewoners in Leiden-Noord", zegt de directeur van de bibliotheek. Hij is er van overtuigd dat het pro ject een succes wordt. Juist omdat leiden al veel ervaring heeft met het digitaal lokaal. n connie van uffelen erland heeft te veel water- ippen om voortvarend te nen reageren op de proble- i die klimaatsveranderingen zich meebrengen. De hui- 57 waterschappen zijn te n om de toekomstige water- blemen - te veel of te weinig er - op te lossen. Dat is de dschap die tijdens het sym- ium 'Toekomst voor Regio- I Waterbeheer' in het Rijn- ishuis in Leiden naar voren et symposium werd gehou- naar aanleiding van het af- iid van het hoofd Waterbe- van het Hoogheemraad- ap van Rijnland, M. Heins- Hij merkte op dat de wa- MORGEN in deze nn krant uw droombaan? d) U vindt de baan die bij u past in terbeheerders allerlei nieuwe taken op zich af zien komen die de huidige waterschappen in hun eentje niet kunnen oplos sen. Als voorbeelden noemde hij het aanpakken van 'diffuse' vervuilingsbronnen als overbe mesting en uitlaatgassen. Om deze problemen grootschalig op te lossen en het water in ruimtelijke ordening een rol te kunnen geven, moeten de schappen meer samenwerken met Rijk, provincie en belan gengroepen, en meer luisteren naar de wensen van de burgers. J. Luijendijk van het Rijksin stituut voor Integraal Zoetwa terbeheer en behandeling van Afvalwater (RIZA) ziet in de toe komst dan ook vier grote water schappen in Nederland ont staan. Deze waterschappen zouden de stroomgebieden van de Rijn, Maas, Schelde en Eems als grenzen kennen. Luijendijk maakte daarbij de vergelijking met Frankrijk, dat slechts zes waterschappen kent. Volgens H. van den Hoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat het hierbij om problemen die te maken heb ben met klimaatsveranderingen die onder meer de zeespiegel laten stijgen. Maar ook de dro gere zomers - waarbij meer wa ter nodig is - en de nattere win ters - waarbij meer water moet worden verwerkt - vereisen gro tere waterschappen. In de Randstad alleen al moet daar om zo'n veertigduizend hectare extra ruimte voor water worden gecreëerd. s Aanpak wegen bij Garenmarkt en Levendaal De verkeerssituatie in het gebied rondom de Garen- markt, de St. Jorissteeg en het Levendaal in Leiden gaat ingrijpend veranderen. Doel is om de wegen veiliger voor voornamelijk fietsers en voetgangers te maken, ter wijl het zuidelijke deel van de binnenstad toch toeganke lijk blijft. De gemeente wil volgend jaar beginnen. „Iets wat gebeurd is in de vorige eeuw", merkt voorzitter A. van der Lee van de Bond van Wapenbroeders, afdeling Leiden op over de gevechten die in de begindagen van de Tweede Wereldoorlog in de omge ving van de Haagse Schouw plaats hadden. Lang geleden, maar hij en andere Leidse oud-strijders vinden het belangrijk om te blijven herdenken. Dus stonden ze giste ren, net als voorgaande jaren, trouw in de regen voor het Militair oorlogsmonument. Ze legden er kransen, net als een vertegen woordiging van het Leidse gemeentebe stuur, het Vijf Mei Comité en de Haagse garnizoenscommandant. De gebeurtenissen, die in de periode 10 tot en met 14 mei aan de oevers van de Rijn plaatsvonden, spreken nog steeds tot de verbeelding. Grote aantallen goed getrain de Duitse parachutisten waren in de omge ving van Vliegveld Valkenburg geland. De Duitsers bezetten ook de Haagsche Schouwbrug. De commandant van het tweede Depot Infanterie in Leiden besloot op eigen gezag - omdat bevelen over hoe te handelen uitbleven - maatregelen te ne men voor de beveiliging van Leiden en de herovering van de Haagse Schouw. Bij de gevechten die volgden sneuvelden 51 jonge dienstplichtige militairen; de meesten (34) bij het 22-ste Depot Bataljon dat was ingezet om de brug over de Rijn te heroveren. Ondanks de grote verliezen, boekten deze dienstplichtigen, die nog maar zes weken onder de wapenen waren en eigenlijk nog een lange training voor de boeg hadden, succes: ze wisten de Duitsers van de brug te verdrijven. „De gesneuvelden waren jonge mensen, de meesten ongeveer twintig jaar. Ze wor den door ons nu betiteld als dapperen", verklaarde W. Thomson, algemeen voorzit ter van de Bond van Wapenbroeders, tij dens de herdenking. „De jonge depottroe pen hebben zich kranig geweerd. Maar u kunt zich afvragen hoe angstig ze moeten zijn geweest." Herdenken blijft belangrijk, menen de oudstrijders. „Oorlog tast de menselijke waardigheid ten diepste aan", aldus Thom son. Hij merkte op dat veel ouderen en oudstrijders bij gelegenheden als deze moeilijke momenten doormaken. „Zij voe len zich terug bij angst en leed en onder drukking", verklaarde hij. Maar, zo meldde hij ook; „Wij nemen afstand van het willen terugzien in haat en wrok." ang verwacht, toch gekomen, oteer de datum alvast in uw jenda: vrijdag 16 juni. Die dag ordt om 15.30 uur speeltuin e Speelschans in het ver- ieuwde park Roomburg aan Van Vollenhovenkade ge pend. Bijna zes jaar na het op- chten van de speeltuinvereni- ing Burgemeesterswijk, Pro- •ssorenwijk en Rijndijkbuurt aat het er dan toch nog van omen. e over twee weken te openen >eeltuin is in meerdere op- chten uniek voor Leiden. Op 'ch is het al bijzonder dat het as jaar heeft geduurd alvorens e speelgelegenheid opengaat. Nóg opmerkelijker is het dat De Speelschans de eerste integraal toegankelijke speeltuin van Lei den is. Zowel bij het ontwerp als bij het aanschaffen van de speeltoestellen is speciale aan dacht besteed aan de bereik baarheid en toegankelijkheid voor kinderen met een handi cap, met name voor kinderen die afhankelijk zijn van een rol stoel. Daarnaast is het de eerste half open speeltuin van de stad. Dat betekent dat kinderen die wil len spelen er altijd welkom zijn. Daarvoor was wel een inrich tingstekening nodig van de lan delijke organisatie voor speel- H r'O-.. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan speeltuin De Speelschans in het Roomburgerpark. Vrijdag 16 juni wordt De Speelschans officieel geopend. foto hielco kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad tuinwerk en jeugdrecreatie. Want speeltuinen moeten anno 2000 aan heel veel (veiligheids) eisen voldoen. Inmiddels is de inrichting van de tuin voltooid. Er is aan alles en iedereen gedacht. Zo is er een peuter- en kleuterspeeltuin met onder meer een speelhuis- je, zandbak en glijbaan. De kin derspeeltuin beschikt over een draaischijf, loopton, klimpira- mide en een skeeler- en 'skart- baan' (skaten en karten). Ook zijn er in Roomburg kunstmati ge heuvels aangelegd met een kabelbaan, klimwand en een rolstoelhelling. Dat dit geld heeft gekost, be hoeft geen betoog. Heel veel geld is er zelfs uitgegeven. Door bijdragen van de Commissie Geïntegreerd Spelen (80.000 gulden) en de gemeente (20.000 gulden) was er vol doende geld voor de aanschaf van de beoogde speeltoestel len. De totale begroting hier voor bedroeg 160.000 gulden, maar er was nog een spaarpot je. De donaties van in totaal één ton, kwamen naast de 175.000 piek die Leiden al aan de inrichting van de speeltuin had besteed. Daarbij moet worden gedacht aan grond werkzaamheden zoals het aan leggen van een drainagesys teem, het hekwerk, het asfalte ren van de skeeler- en skart- baan en het aanbrengen van beplanting. De Leidse Bond van Speeltuinverenigingen was ook goed voor een gift van tien mille. Twee weken geleden zijn de speeltoestellen en de portier sloge geplaatst. Tussen nu en de officiële opening wordt de tijd benut om de speeltuin ver der af te werken. Merendroom De Speelschans is uiteraard niet de enige speeltuin in Lei den. Zo siert speeltuinvereni ging Merendroom al jarenlang het Valkenpad in de Meren- wijk. De vrijwilligers achter Me rendroom hebben een aantal fondsen aangeschreven om geld te krijgen waarmee oude speeltoestellen kunnen worden vervangen in verband met aan gescherpte veiligheidseisen. Binnenkort komt er in de Me- renwijk vierduizend gulden binnen. Het Fonds Speel op Zeker (een samenwerkingsver band van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton en het VSB Fonds) heeft dat bedrag be schikbaar gesteld. Speel op Ze ker zet zich in voor de speelvei- ligheid van kinderen in Neder land en geeft daartoe schenkin gen aan organisaties die (buurt)speelvoorzieningen be heren. Merendroom gebruikt het geld om een oud, ijzeren speelvliegtuig te vervangen door een nieuwe, moderne zil veren vogel. eric-jan berendsen leiden robbert minkhorst De kruispunten in het gebied tussen de Breestraat, de Hooi gracht, het Levendaal en de Jan van Houtbrug staan al jaren be kend als gevaarlijk. De wens om daar wat aan te doen leeft ook al enige tijd. Tot uitgewerkte plannen kwam het nog niet. Inmiddels zit er schot in, laat voorlichter T. de Vries van de afdeling verkeer en vervoer we ten. De gemeente beseft dat het een hele toer wordt om de inge wikkelde maatregelen uit te voeren. „De plannen zijn nog in een pril stadium. Burge meester en wethouders moeten ze bijvoorbeeld nog goedkeu ren. We weten ook nog niet of we het allemaal halen, maar we gaan ervoor." Het project kost zo'n twee miljoen gulden. De provincie Zuid-Holland heeft een subsidie van een miljoen gulden van het Rijk aan Leiden toebedeeld. De rijrichting op de Jan van Houtkade en de Zoeter- woudsesingel wordt omge draaid. Leiden denkt dat daar door de verkeerssituatie op de kruispunten aan weerszijden van de Jan van Houtbrug verbe tert. Daarmee keert de oude si tuatie, die tot medio jaren '80 gold, terug. Verkeer gaat weer rechts van het water rijden, wat logischer is. Op de route St. Jorissteeg - Lammenschansweg komen waar mogelijk vrijliggende fiets paden. De Geregracht wordt deels eenrichtingsverkeer. Ook daar legt de gemeente eventu eel aparte banen voor fietsers aan. Verder neemt Leiden ver- keersremmende maatregelen. Zo hoopt de gemeente te voor komen dat de gracht als door gaande weg wordt gebruikt. Het gebied rond supermarkt Hoogvliet en de Korevaarstraat ondergaat een metamorfose. Duidelijker moet worden dat daar het winkelgebied begint. De gemeente denkt aan ver plaatsing van fietsstroken, rij banen en bushaltes. Leiden wil het verkeerspro- ject in december aanbesteden. De gemeente hoopt nog voor de zomer van volgend jaar een inspraakavond voor de buurt te kunnen houden. Dat betekent dat nog hetzelfde jaar een begin met de veranderingen wordt gemaakt. De Vries: „Het zal al lemaal gefaseerd gaan. Het gaat erom dat de bereikbaarheid blijft, maar dat tegelijk de ver keersveiligheid wordt ver groot." Vrouw aangerand op Lange Mare leiden eric-jan berendsen Een 26-jarige vrouw uit Leiden is woensdagnacht rond 3.00 uur aangerand op de hoek van de Lange Mare en de Oude Vest. Zij had een horecagele genheid bezocht en stond daar bij haar auto toen ze werd aan gesproken door een vroegere bekende van haar. De man, een 21-jarige Oegstgeestenaar, randde haar aan zowel in de auto als op straat. Uiteindelijk wist het slachtoffer zich te be vrijden, sprong in haar auto en reed naar het politiebureau aan de Langegracht waar zij aangif te deed. In de loop van de don derdagochtend werd de ver dachte opgepakt. De politie is nog op zoek naar een getuige. Op het moment dat de vrouw op straat werd aangerand, reed er een man op een donkerkleurige opoefiets voorbij. Hij kwam vanuit de richting Haarlemmerstraat en fietste naar de Langegracht. Hij maakte nog opmerkingen tegen zowel slachtoffer als dader, maar reed door. De politie vindt hem een belangrijke ge tuige en verzoekt de man zich te melden op het bureau aan de Langegracht. de conventionele varianten en heeft een groter draagvermo gen. Belangrijk gunstig milieu effect is verder dat bij sloop er minder afval is. Onder meer de vloeren van de 34 verdiepingen tellende Millenniumtoren in het hart van Rotterdam zijn gelegd op de manier van Bubbledeck. Ook bij nieuwe projecten, zoals de Office Tower bij Amsterdam CS en het nieuwe hoofdkantoor van verzekeringsmaatschappij Avero in Leeuwarden wordt het procédé toegepast. Alle zes de voorgedragen be drijven waren vorig jaar reeds genomineerd voor de Neder landse Milieuprijs voor de In dustrie, die iedere twee jaar wordt gehouden door het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Bubbledeck viel toen niet in de prijzen. Maar uit die nominatie vloeide wel automatisch de voordracht voor de Europese milieuprijzen voort. herman joustra Het Leidse Bubbledeck dingt samen met nog vijf andere Ne derlandse bedrijven mee naar een van de milieuprijzen van de Europese Commissie, de 'Euro pean Awards for the Environ ment'. Een jury stelt in septem ber uit alle aanmeldingen uit verschillende landen de defini tieve nominaties vast, waarna in december van dit jaar de prijsuitreiking volgt. Bubble deck doet mee in de categorie producten. Verder zijn er nog categorieën voor technologie en samenwerkingsverbanden. Bubbledeck, dat is gevestigd aan de Admiraal Banckertweg, maakt vloeren waarin holle kunststof bolvormen in de wa pening van het beton zijn aan gebracht. Dit procédé levert een aanzienlijke besparing op aan grondstoffen zoals zand, grind, cement, water en be tonstaal. De vloer is lichter dan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13