Hortensia Ergernissen van vijverliefhebbers Kamerplanten zomers in de tuin Rijp en Groen Geranium is een topper SalwFösthw 3 stuks 12,50 MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm 95 VRIJDAG 2 JUNI 2000 160/960 REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER 023-5150: GREET BUCHNER De kraanvogel wordt in het Grieks geranium genoemd, de pelargonium is een ooievaar en de erodium een reigersbek. Nu worden deze namen met een hoofdletter geschreven en staan ze voor een bepaald soort planten, allemaal familie van de Geraniacaea. We weten ook hoe ze aan die mooie na men komen. De Griekse botanici hadden een goede opmerkingsgave en zagen dat de vruchtjes van de ze planten veel overeenkomst vertoonden met de snavels van genoemde plan ten. Vandaar. Hier zullen we het uitsluitend hebben over de Geraniums, niet te verwarren met de Pelargoniums die verre van win terhard zijn in te genstelling tot de Geraniums, waar van er een paar zelfs tot de wilde planten behoren, zoals bijvoor- 'ên^, beeld het Ro- 3oo°paBi bertskruid dat de meest koude winters door staat. De tuingeraniums die mo menteel in de handel zijn blij ken over het algemeen ook zeer goed winterhard te zijn. Bovendien nemen ze genoe gen met vrijwel elke grond soort en de meeste soorten doen het goed in de zon maar ook in de halfschaduw. Deze goede eigenschappen verkla ren dan ook de populariteit van deze vaste planten, die niet alleen kleur in de tuin brengen maar ook onder houdsarm zijn. Ze blijven mooi stevig zonder steun en bloeien vaak een tweede keer als we ze na de eerste bloei tot op ongeveer 10 cm afknippen. Het lijkt een rigoureuze in greep, maar mijn ervaring is dat er na een week vrijwel niets meer te zien is van ons ogenschijnlijk wrede ingrij pen. Na dit loflied op de diver se Geraniums, waarmee ik al leen goede ervaringen heb, nog even de opmerking dat we ze qua hoogte ook goed aan kunnen passen aan de ei sen die onze tuin stelt. Er zijn soorten die we min of meer als grondbedekker kun nen gebruiken, en dan bedoel ik de Geranium dalmaticum die niet hoger wordt dan lut tele 10 cm en mooie lila bloe metjes heeft. Hij heeft zoals elke grondbedekker de nei ging om zijn weg overal tus sen door te zoeken, en doet het ook nog tussen de stenen. De hoogste Geranium is vol gens mij de Geranium psilos- temon die wel 90 cm hoog kan worden en per definitie een plaatsje achterin de border nodig heeft. Deze grootgroeier wordt op de voet ge volgd door de Gera nium pratense pur- pureum die onge veer 75 cm kan wor den. Beide soorten kunnen op een win derige plek best wat steun verdragen al is het doorgaans niet echt nodig. Nog al tijd een respectabele ?lem hoogte voor deze planten die door gaans vrij laag blijven. De kleuren van deze dankbare vaste planten varieren van licht lila tot alle tinten rood, steeds met een blauwachtige gloed. Geen oranjerood of geel, evenmin een echte kleur blauw. Het zou te ver door voeren om hier alle soorten (er zijn er rond de twintig in de handel) op te noemen, te meer daar er soms enige ver warring rond de benaming is. Daarom het advies voor alJe liefhebbers van Geraniums om een dezer dagen een goe de kwekerij te bezoeken en de gewenste soortnaam te note ren. Planten die in containers zijn geplant kan men eventu eel ook nu planten. Anders wachten tot de herfst. Ook een bezoek aan andere planten liefhebbers kan zinvol zijn. Men vraagt dan simpelweg of men van de herfst een stukje van de flink uitgedijde plant mag hebben. Niet verder ver tellen, maar op die manier ben ik aan heel wat planten gekomen. ILLUSTRATIE HAN VAN DE V£A Heeft een haan een piemel? Hoe zwaar weegt een koe? Heeft een haan een piemel? Waarom brandt het licht in een kas? Hoeveel chips zitten er in een aardappel? En: hoe veel tarwekorrels zitten in een boterham? De antwoorden op deze en vele andere vragen zijn in de vorm van heldere tekeningen en teksten te vinden in het boek 'Land- en tuinbouw, voor jou een vraag". Het boek bevat een selectie van vragen die scholieren en andere le zers in de afgelopen jaren hebben gesteld aan de redac tie van Het Kleine Loo, het onderwijstijdschrift over land- en tuinbouw. 'Land- en tuinbouw: voor jou een vraag' helpt vooral kinde ren de verschillende kanten van de wereld van land- en tuinbouw te ontdekken. De kleurentekeningen en teksten geven inzicht in de productie van voedsel en siergewassen en in het leven en werken op de boeren- en tuindersbedrij- ven. Het 128 pagina's tellen de boek staat vol informatie voor het maken van een werkstuk of het houden van een spreekbeurt. Door een handige index is het ook ge schikt als naslagwerk. Het boek is gemaakt door de re dactie van Het Kleine Loo. De tekeningen zijn van de hand van Hilbert Bolland. ('Land- en tuinbouw: voor jou een vraag' kost 25,45 gul den incl. btw en verzend kosten. Het is te bestellen bij PR Land- en Tuinbouw, post bus 620, 2700 AP Zoetermeer, fax: 079-3460631, e-mail: prlt@prlt.nl, onder vermel ding van 'Land- en tuinbouw, voor jou een vraag') Hoe wordt het groene en troe bele vijverwater weer helder? Wat te doen met reigers, de zuurgraad van het water en schimmels bij vissen? Klem mende vragen waar vijverlief hebbers elk jaar weer mee wor stelen. De problemen van vij- verbezitters staan ook op inter net. Er zijn websites waar 'des kundigen' raad geven, maar de adviezen blijken lang niet altijd succesvol. Bijvoorbeeld de tip om een nepreiger te plaatsen. In praktijk laten reigers zich echter niet zo eenvoudig voor de gek houden. Surfende vijverliefhebbers kun nen beter naar websites gaan waar door schade en schande wijs geworden tuiniers hun er varingen uit de doeken doen, zoals de homepage van de 'Vij verbibliotheek' (http://pond- library.org/index.htm). Voor problemen met reigers bieden spiegelende voorwerpen, zoals cd's die met een touwtje aan bomen zijn vast te maken en wiebelende ronde keien op de oever, meer soelaas. Een ande re met succes beproefde me thode is het spannen van een dun visdraadje dwars over en langs de vijver. Lukt het de reiger niet om bij de ene vijver zijn buik te vullen, dan ligt er een paar tuinen ver derop wel weer een andere poel. Het dier heeft volop keu ze, want honderdduizenden tuiniers hebben de laatste jaren een vijver aangelegd. „Onge veer vijftien procent van de Ne derlandse huishoudens bezit inmiddels een vijver", zegt hoofd verkoop Nico Kramer van Ubbink uit Alkmaar, de grootste leverancier van vijver- kuipen en -folie in ons land. „De explosieve groei is echter voorbij. Onze verkoop neemt tegenwoordig met gemiddeld ongeveer vijf procent per jaar toe." Nadat tuiniers de laatste jaren massaal een vijver hebben aan gelegd, ontdekken ze de hard nekkige problemen die met de hobby gepaard gaan. Vooral vij verwater helder houden, is voor menigeen een groot vraagstuk. Geregeld verschijnen er vijver boeken over dit onderwerp en besteden tuintijdschriften er aandacht aan, maar deson danks blijft menige waterplas troebel. IGamer: „Winkeliers adviseren slecht en tuiniers gaan te gemakzuchtig met de vijver om: ze verdiepen zich er nauwelijks in." Van de laksheid profiteren be drijven die allerlei probleemop lossende middeltjes maken. „Vooral de vraag naar produc ten om algen te voorkome", zegt de directeur van Velda. „Een recent verschenen middel is een soort gerstestro dat in een net zit en in de vijver moet worden gehangen. Na verloop van tijd komen er pantoffeldier tjes uit het stro, die vervolgens de algen opeten." Een net ger stestro kost ongeveer twintig Veel vijverliefhebbers zitten opgescheept met een troebele plas water. gulden en is geschikt voor een vijver van maximaal vijfduizend liter water. Daarnaast zijn er ook enzymen te koop in de vorm van bruistabletten. Eén tablet is voldoende om in dui zend liter water algen te verwij deren. Een verpakking van tien tabletten komt op 25 gulden. Om het probleem adequaat op te lossen, moeten tuiniers meer planten en minder vissen in de vijver plaatsen. Veel mensen zetten veel te veel vissen uit. Richtsnoer is om in vijfduizend liter water niet meer dan vijf vissen te laten zwemmen. Voordat de vissen het water in gaan, is het belangrijk om eerst planten te plaatsen. Vooral soorten die helemaal onder wa ter staan, zoals waterpest, hoornkruid en fonteinkruid, zijn noodzakelijk voor een zuurstofrijke en heldere vijver. Drijvende en oeverplanten le veren weliswaar ook zuurstof, maar die gaat de lucht in. Wa terpest daarentegen geeft zuur stof aan het water af, waardoor allerlei waterzuiverende bacte riën in de poel floreren. Ver standig is om in juni te planten en vervolgens pas in augustus vissen uit te zetten. Algen zijn overigens ook water zuiveraars. De minuscule plant jes eten overtollig voedsel op, zoals nitraat. Daarmee begin nen ze al vroeg: vanaf ongeveer acht graden starten ze hun smulpartij, terwijl de meeste andere planten pas bij hogere temperaturen honger krijgen. Vandaar dat vroeg in het voor jaar algen ruim baan hebben, zich vervolgens volop voort planten, de vijver in een groene drab veranderen en er minder voedsel voor andere planten overblijft. Allerlei middeltjes Hagelingemeg 214 Sa schakelen de algen wel weer uit, maar voorkómen is een be tere en voordeligere strategie. De beste methode is het maken van een zogenqemde hydrocul tuur. Daartoe moet een deel van de vijver met behulp van gaas gescheiden van de vissen zijn en dienst doen als planten bak. Het gaas zorgt ervoor dat de vissen niet aan de planten kunnen eten. Verder is een pomp nodig voor de watercir culatie in de plantenbak. In die bak moeten de plantenwortels omgeven zijn door luchtig vul materiaal zoals klèikorrelS, waardoor ze volop kunnen groeien. Is de klus geklaard, dan kan voedselrijk water naar de plan tenbak stromen, waar vervol gens allerlei stoffen uit worden gehaald. In de vijver komt dan weer helder voedselarm water terug, waarin algen niet kunnen gedijen. ALEX VAN HOOF Ontwerp van een tuin Tuinarchitectuurpark Make blijde in Houten is het initia tief van twee vrouwen: Nar- da Guicherit en Rozemarie Smits. Zij vonden dat er ner gens in Nederland een plek was waar je vrijblijvend ken nis kunt maken met de we reld van de tuinarchitectuur. Drie jaar geleden begonnen ze met het uitwerken van hei plan wat later Makeblijde zou worden. Makeblijde is de naam voor een medicinaal plantje (eu- phrasia officinalis) dat ook wel 'ogentroost' wordt ge noemd en nog steeds in ho meopathische oogdruppels en tabletjes wordt verwerkt. Volgens Guicherit en Smits voorziet Makeblijde in een leemte. Bij de bestaande 'modeltuinen' is de aan dacht vooral gericht op de beplanting en is het ontwerp van ondergeschikt belang. In Makeblijde laten tuinarchi tecten hun visies zien, soms J in heel uitbundige tuinen, soms met minimale midde len. Ook kunnen bezoekers in het informatiecentrum hun licht opsteken over de technische aspecten van de tuinen, de werkwijze van ho veniers enz. Wie een mooie tuin wil heb ben, moet vooral een goede opdrachtgever zijn. Dat is nog een hele opgave. Vaak oriënteren mensen zich aan de hand van allerlei tuinboe ken of in tuincentra, maar het is moeilijk overzicht te krijgen. Er is volop keus, maar wat is de goede? Een goede keuze begint bij het nadenken over de opdracht zelf, vinden Guicherit en Smits, te beginnen bij het ontwerp. Pas daarna komt de invulling ervan. Van belang is te weten welk< soort tuin past bij je levens- stijl: een tuin om in te wer ken of om in uit te rusten, uitbundigheid, of liever een verstild plekje. En is wat ie mand kiest ook haalbaar in praktijk? Kortom, voordatje aan een tuin begint, moet je al hebben bedacht wat je er mee wilt, wat bij je past en wat je aan kunt. Die stap moet de particulier zelf ma ken, alvorens een ontwerpei of hovenier te benaderen. Makeblijde wil daarbij een handje helpen. Tuinarchitectuurpark Makeblij de, Oud Wulfseweg 3, Hou ten, tel. 030 - 6365272. Open voor publiek van 13 mei tot 2/E december, elke dag behalve maandag. Ook open op twee de pinksterdag. Openingstij- |e den van 10.00 -18.00 uur. Toegangsprijs 15 gulden, kin V( deren tot 12 jaar, GP en 65 pluskaart tien gulden. et tz Vuurtje stoken Het houdt niet op met de gezelligheid in de tuin. Elk jaar verschijnen er weer eigentijdse terrashaarden waarmee de zomeravond net iets sfeervoller wordt, zo beloven fabrikanten. Heel knus moet de avond in het brandend licht van de zogenoemde DRU Te- razzo zijn. Dit op wieltjes verrijdbare forse apparaat is ruim twee meter hoog en heeft een doorsnede van 64 centimeter. De terrashaard werkt op gas, zodat er geen gesjouw met hout nodig is. Nog meer gemak: de DRU Te- razzo kan met een druk op de knop en zonder lucifer worden aangestoken. Op de weggewerkte gasfles is vervolgens zestien uur lang het vuur aan de gang te houden. Aan het exem plaar hangt een prijskaart je van bijna tweeduizend gulden. (Voor meer informatie: DRU Verwarmin BV, Dui- Een op ven, tel. 026-3195.319) PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1. Verminder het loon van die vrouw, het is een kat! (8); 5. Een klap met een stok? (8); 6. Diplomatiek stuk om te betalen (4); 8. Sieraad voor boksers (4); 10. Bloemen voor een hoedje (5); 12. Vervoer voor een Pool in de stad (5). Verticaal: 1. Gooit hij het bijltje erbij neer? (6); 2. Over het toneel buitelen (6); 3. Drank takelen (5); 4. Beste zijde van een plant (5); 7. De bedoeling van een duw naar boven (5); 9. Ons deel is boos (4); 11. Nieuw bij een omroep (3). Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Leswagen; 5. kniptang; 6. rats; 8. leek; 10. rover; 12. beleg. Verticaal: 1. Lokaal; 2. stille; 3. aster; 4. Ernst; 7. afval; 9. krib; 11. rug. Er zijn heel wat kamerplanten die in de tuin kunnen overzo- meren. Van fuchsia, kamerden, oleander, aronskelk en Fatsia is dit wel bekend. Ze kunnen een plaatsje op het terras innemen, maar niet in de felle zon of veel wind. Een rustig plekje half in de schaduw. In volle zon kun nen planten als Crassula, Op- untia, Sedum en agave. Voor wie de planten met pot en al in de tuin ingraaft: laat de potrand enkele centimeters boven de grond uitsteken. Dit voorkomt het zogeheten overwortelen. Dat wil zeggen: wortelvorming over de potrand in de volle grond. Haalt u de planten in september weer naar binnen, dan moeten de wortels worden afgeknipt. En dat is niet goed voor de plant die juist zo lekker aan 't groeien was... Vergeet vooral niet die overzo- merende planten water te ge ven en één keer in de week plantenvoedsel! Wijs degene die voor uw planten in de va kantie komt zorgen de plek waar gegoten moet worden. Ook de planten in bloembak ken moeten in droge perioden extra water krijgen. En ook voe ding. Hebt u na het inklinken de aarde met een flinke laag potgrond aangevuld? Enkele weken na het planten zal dat best nodig zijn. Uitgebloeide bloemen kunnen het beste systematisch worden weggeknipt. Tenzij u ze wilt drogen, om er bloemstukjes mee op te sieren. Van enkele soorten Clematis is het vrucht- pluis heel leuk en het blijft lang goed. Uitgebloeide rozen knipt u af vlak boven een vijftallig blad. Daar zit een 'oog' (=knop) of zelfs al een uitloper die over een aantal weken nieuwe bloe men geeft. Tijdens zomerse dagen verme nigvuldigen de bladluizen zich verbazingwekkend snel. Met de tuinslang kunnen ze worden weggespoten. Of wrijf ze tot een papje tussen duim en wijsvin ger. Er zijn milieuvriendelijke spuitmiddelen zoals Plant - schoon voor rozen. In regen achtige perioden kan opeens meeldauw, roest of sterroet- dauw rozen belagen. Spuit tij dig met Sulphon, een zwavel- oplossing. Wilt u bloemen in de tuin pluk ken om ze in een vaas te zetten? Knip ze 's morgens vroeg of te gen de avond. Nooit bij regen weer, de bloemen gaan dan al gauw aan elkaar 'kleven.' Laat de bos een nacht in een emmer water staan, waarna u de stelen schuin afsnijdt. Dus niet splij ten of pletten. De meeste bloemen worden in de knop gesneden, zoals pioen rozen, papavers, gladiolen en rozen. Andere moeten helemaal open staan, zoals asters, chry santen, dahlia's en zinnia's. Er mogen geen bladeren in het vaaswater komen. Doe wat snij- bloemenvoedsel in het water. In de gebruikstuin blijft het druk. Net zijn de eerste asper ges gestoken of de aardbeien oogst dient zich aan. Denk aan het netten spannen tegen de vogels. Steeds komen er plekjes grond vrij waar bijvoorbeeld verschillende soorten kool ge zaaid of geplant kan worden. Bagger uit de sloot is een prima voedingsbodem voor koolplan- ten? In de bloemkool zullen de kooltjes zich laten zien. Tijd om er een groot blad overheen te knakken. Zomerbroccoli kan nu nog geplant worden, om in au gustus te kunnen oogsten. Ook witlof kan worden gezaaid, zo dat aan het eind van het sei zoen wortels zijn gevormd om ze op te planten. Erwten, peulen en kapucijners worden met de schaar geoogst. Vooral niet trekken en rukken, maar rustig de gewenste exem plaren losknippen, opdat de plant-niet wordt beschadigd. Is de plant kaal dan kan het 'stammetje' zo worden afge knipt, zodat de wortels in de grond blijven. Dat is van be lang, want tussen die wortels zitten witte knobbeltjes met stikstof. Die belangrijke mest stof wordt onder de grond ge spit. Na de langste dag van het jaar - 21 juni - worden er geen asper ges meer gestoken. Wel worden de bedden geëgaliseerd, waar bij nog aardig wat asperges te voorschijn komen. Uit de plan ten groeit fraai groen met rode bessen. Bloemen in de tuin plukken on' in een vaas te zetten? Knip ze morgens vroeg of tegen de avond. De meeste bloemen v den in de knop gesneden, zoalj 0r r- ti de hier afgebeelde papaver. van 19,95 voor (maat 30/40 cm) geldig t/m 7 juni of zolang de voorraad strekt Biezenweg 70. Santpoort (N). Tel. 023 - 537 61 90 HET ADRES VOOR AL UW TUINPLANTEN dag van belang, want dan e digt de zogenaamde junirui.^ betekent dat de teler zelf de Lqc vruchtdunning ter hand kan/Q£ nemen. Hier gaat men aan df' hand van vuistregels te werk Bij appels en peren laai men per armlengte 5 tot 10 vrucht (afhankelijk van het ras) zittl-^ Bij pruimen blijft op elke 10rjjj- één vrucht gehandhaafd. Öcjj-35 de perzik wordt graag van Ovlj tollige vruchten verlost. Hieir^ blijft er één per tak zitten, FRANS WEGMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10