Helft hoogopgeleiden zoekt baan via internet Roemenen in paniek na bankroet fonds Economie VS sturen aan op nieuv handelsconflict met EU 'Opkomen voor werknemers mijn grootste hobby' Expo 2000 krijgt vorm DINSDAG 30 MEI 2000 FNV-bond onderzoekt ongevallen utrecht FNV Bondgenoten gaat oorzaken onderzoeken van ernstige ongevallen op het werk. In januari vroeg de bond staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken al om zo'n on derzoek. Die heeft nu aangegeven dat de Arbeidsinspectie daar voor geen mensen heeft. Uit cijfers van de Arbeidsinspectie blijkt dat sinds 1996 het aantal ernstige ongelukken bij Neder landse bedrijven met veertig procent is gestegen. Vorig jaar wa ren het er zeker 2.495. Een ongeval heet ernstig als sprake is van ziekenhuisopname of materiële schade van meer dan honderd duizend gulden. Munt slaat extra kleingeld utrecht De Koninklijke Nederlandse Munt laat de machines deze zomer volop draaien. De economische groei heeft de vraag naar stuivers, dubbeltjes en kwartjes fors opgevoerd. Daarom heeft het ministerie van financiën anderhalf jaar vóór de invoe ring van de euro de Munt opgedragen voor vijftig miljoen gul den aan extra kleingeld te slaan. Chinese president bedankt Clinton Washington De Chinese president Jiang Zemin heeft zijn Ame rikaanse collega Clinton telefonisch bedankt voor diens steun bij de stemming over een handelswet in het Huis van Afgevaar digden. Vorige week aanvaardde het Amerikaanse Huis een wet die de handelbetrekkingen met China normaliseert. Jospin bepleit duurzame energie parus De Franse premier Jospin wil alles in het werk stellen om een Europese richtlijn tot stand te brengen die het gebruik van duurzame energie bevordert. Hij zei dat gisteren aan de voor avond van een Europese energieraad in Brussel. Jospin wil dat in 2010 zo'n twintig procent van de elektriciteit in Europa duur zaam moet zijn. Nu komt bijna tachtig procent van de Franse energie uit kerncentrales; twaalf procent wordt duurzaam opge wekt, vooral met stuwdammen. Nuon voert import 'groene' stroom op arnhem Energiebedrijf Nuon gaat dit jaar veel meer elektriciteit uit het buitenland importeren die is opgewekt met wind- of wa termolens of met zonnepanelen. De Nuon wil dit jaar 1.200 gi- gawattuur aan 'groene' stroom verkopen. Dat is ruim twee keer zo veel als vorig jaar. In Nederland staan veel te weinig wind molens om daaraan te voldoen. Sancties deren Oostenrijk niet wenen Het toerisme in Oostenrijk is afgelopen winter gestegen, ondanks de sancties van de Europese Unie. Er waren 2,5 pro cent meer overnachtingen dan voorgaande jaren, zo blijkt uit gisteren geplubliceerde cijfers van het Oostenrijkse bureau voor de statistiek. In de maand april was de stijging zelfs 4,2 procent. Onder de bezoekers waren zelfs zeven procent meer Nederlan ders en zes procent meer Britten. Fabius sceptisch over euro parus De euro zal een sterke munteenheid worden, geworteld in een sterke Europese economie. President Trichet van de Franse centrale barik zei dat gisteren in Parijs bij de viering van de tweehonderdste verjaardag van zijn bank. Andere Franse sprekers vielen hem bij, maar niet minister van financiën Fabi us. Deze zei dat de euro vooralsnog 'geen succesverhaal' is, maar eerder een vervolgverhaal. Hij waarschuwde ervoor dat een zwakke euro de inflatie en vervolgens de rente opdrijft. Ho gere werkloosheid ligt dan op de loer, zei Fabius. 'Advanta moet schade vergoeden' parus De Franse minister Glavany (Landbouw) vindt dat Ad vanta boeren schadeloos moet stellen die hun koolzaadoogst hebben moeten vernietigen. De Nederlands-Britse zadenprodu- cent Advanta verkocht in Europa koolzaad dat voor een deel ge netisch gemodificeerd bleek te zijn. De Franse regering heeft beslist dat boeren die het besmette zaad hebben gebruikt, hun planten moeten vernietigen. Het gaat om 600 hectare ingezaaid land. EC onderzoekt misbruik Deutsche Post brussel De Europese Commissie heeft gisteren een onderzoek aangekondigd naar de praktijken van Deutsche Post. Het post bedrijf zou doelbewust te veel rekenen voor buitenlandse buik zendingen of die hebben vertraagd. De commissie vermoedt dat Deutsche Post misbruik heeft gemaakt van zijn dominante positie op de thuismarkt. boedapest hans gertsen correspondent Het vrijwel zekere faillisse ment van het grootste investe ringsfonds van Roemenië heeft gisteren in de hoofdstad Boekarest en diverse provin ciesteden tot paniek en ernsti ge rellen geleid. De ergste on geregeldheden deden zich voor in de stad Sibiu, waar honderden verontruste spaar ders door een politiekordon heen braken. Een filiaal van de Banca Co- merciala Romana (BCR), de grootste bank van het land, werd met stenen bekogeld. Tientallen ruiten sneuvelden. De rust keerde pas weer nadat de politie de spaarders beloofd had dat iedereen zijn tegoeden zonder problemen op kon ne men. In minstens twee andere steden eisten honderden ver ontruste klanten van de staats bank eveneens met succes hun spaargeld op. De paniek werd veroorzaakt door het nieuws dat het Natio naal Investeringsfonds, het grootste investeringsfonds van Roemenië, vrijwel zeker failliet gaat. De meer dan 300.000 Roe menen die in totaal ruim 350 miljoen gulden aan dat fonds hebben toevertrouwd, kunnen waarschijnlijk naar hun centen fluiten. Volgens de politie is de beheer ster van het fonds, Ioana Maria Vlas, het land ontvlucht. Het ministerie van justitie heeft in middels een internationaal-op sporingsbevel tegen haar uitge vaardigd. De Banca Comerciala Romana heeft overigens formeel niets met het in de problemen ge raakte investeringsfonds te ma ken. De paniek rond diverse fili alen van de staatsbank lijkt het gevolg van een grootschalige Duitse pompen bij grens moeti prijs verhogen hamburg anp-dpa H 10 ,58 28 hannover Expo 2000 krijgt steeds meer vorm. Nederlandse en Duitse bouwvakkers werken aan het Nederlandse paviljoen voor de tentoonstelling in de Duitse stad Hannover. Van 1 juli tot en met 31 oktober presenteren zich daar ruim 190 internationale deelnemers. De exposanten beschikken over 1,7 miljoen vierkante meter tentoonstellingsruimte. foto anp roger dohmen Tankstations aan de Ne lands-Duitse grens kunnen tere tijden tegemoet zien. gens marktleider Aral I Duitse pompen zoveel vei 53 dat ze binnenkort gedwoi worden om hun prijzen te hogen. De goedkope benzine zorgt ervoor dat mensen in de grensstreek brandstof in Duitsland kope Door de hoge olieprijs ei sterke dollar is de benzine de afgelopen maanden gestegen. Volgens gegevens de ANWB is de Nederlanse I zine sinds februari 35 duurder geworden, maar Duitse slechts elf cent. MWV, de Duitse koepeloOO nisatie voor de brandstol 31 handel, heeft becijferd da relatief lage benzineprijs Duitsland vooral aan de st concurrentie ligt. Door de 06 vloeden van de olieprijs, de larkoers en accijnzen zou benzineprijs in Duitsland pfennig (70,4 cent) hoger i ten liggen dan in januari In werkelijkheid is dat sle 36 47,3 pfennig (53,3 cent). Onder Duitse pompstal woedt een prijzenoorlog, begon in maart toen benj maatschappij Dea een ni20 spaarsysteem introduce! Dit had tot gevolg dat de w marges kleiner werden. Vol 15 MWV lijden de tanksta 34 zware verliezen als gevolg de stuntaanbiedingen. Online werk zoeken in een jaar tijd verdubbeld De helft van de hoogopgeleiden in Nederland gebruikt internet om nieuwe baan te zoeken. De sollicitanten raadplegen een van de vacaturebanken op de elektroni sche snelweg als ze op zoek zijn naar een nieuwe baan. Daarmee is het gebruik van internet voor het zoeken van werk in één jaar tijd bijna verdubbeld. Hoogopgeleiden zijn boven dien vertrouwd met het gebruik van vacaturebanken doordat het weekblad Intermediair vijf jaar geleden als eerste in Ne derland is begonnen met het aanbieden van vacatures 'on li ne'. Intermediair wordt ver spreid onder mensen die een academische opleiding hebben gedaan. Bureau Interview constateert dat het aantal hoog opgeleide sollicitanten op de digitale snel- haarlem sylvia marmelstein Dat blijkt uit onderzoek dat Bu reau Interview heeft gedaan in opdracht van de vacatureban ken Intermediair.nl en Job- news.nl. Hoger opgeleiden heb ben altijd al voorop gelopen in het gebruik van internet. Van alle mensen met een hbo- of universitaire opleiding (tot 45 jaar) hebben 764.000 een inter- net-aansluiting. Dat is ongeveer 72 procent van het totaal. weg nu erg hard toeneemt. Eind vorig jaar gebruikte nog maar 35 procent van hen de elektronische snelweg om zich op de arbeidsmarkt te oriënte ren. Nu is dat al 48 procent. Ter vergelijking: in 1998 bedroeg het percentage internet-sollici- tanten nog maar achttien pro cent. Een baan zoeken via perso neelsadvertenties in dagbladen wordt bij hoger opgeleiden minder populair. In 1998 ge bruikte 65 procent van alle mensen met een hbo- of uni versitaire opleiding nog de krant om zich te oriënteren op de arbeidsmarkt. Nu worden kranten nog door 59 procent Niet alle hoogopgeleiden die de digitale vacaturebanken 'be zoeken' solliciteren daadwerke lijk. Ongeveer vijftien procent heeft wel eens op een van de vacatures op de sites gerea geerd. Intermediair.nl, Job- news.nl en Monsterboard zijn het meest populair, Baanzoe- kers kunnen bij de vacature banken echter niet alleen rea- geren op advertenties van be drijven, ze kunnen er ook hun curriculum vitae kwijt, waar door bedrijven zelf kunnen zoe ken naar personeel. Bureau Interview doet nu on derzoek naar de populariteit van vacaturesites onder lager- en middelbaar opgeleiden. Bin nenkort worden de resultaten gepresenteerd. Inzet belastingverlichting voor bedrijve WASHINGTON Rtr-AFP De Amerikaanse regering stuurt aan op een nieuw, ste vig handelsconflict met Eu ropa. De VS lieten gisteren weten vast te houden aan wetgeving die zorgt voor be lastingverlichting voor ex porterende Amerikaanse be drijven. Deze opstelling is tegen het zere been van de Euro pese Commissie. Volgens de commissie is de wetgeving in strijd met regels van de We reldhandelsorganisatie (WTO). Er is sprake van ver kapte exportsubsidies, aldus de commissie. De WTO besloot eind fe bruari al dat de VS moesten stoppen met de stimulering van de export door vooral grote bedrijven. De Ameri kaanse regering hanteert daarbij het zogenoemde FSC-principe; bedrijven c via vestigingen in belastin paradijzen exporteren, ki gen belastingverlichting. Bovendien hoeft er ov dividend dat die vestiging! aan de moederconcen overmaken, geen belasting worden betaald. Vooral nu tinationals, zoals Boeing Microsoft, hadden hier ba bij. De VS moeten van WTO het FSC-stelsel, dat zestien jaar functionee voor 1 oktober intrekken. Om tegemoet te kom - aan de vereisten van de WI0LD hebben de VS de wetgevi iets veranderd. Er is nu ee*- speciale inkomstenbelasti f voorzien voor exporteren en niet-exporterende bedi" ven. Volgens Brussel koi de vernieuwing nog altijd hetzelfde neer; exporteren 0 bedrijven worden gesubsi» llni eerd. Ke anonieme telefooncampagne. Volgens de politie zouden hon derden klanten van de bank de afgelopen dagen anonieme te lefoontjes hebben gekregen waarin hen met klem werd ge adviseerd hun spaartegoeden op te nemen. In een poging de paniek rond de BCR te stoppen, verzekerde een naaste adviseur van pre mier Mugur Isarescu gisteren nogmaals dat de grootste staatsbank kredietwaardig is. Of dat voldoende is om de paniek- golf in te dammen, is niet zeker. Ook het in de problemen ge raakte Nationale Investerings fonds schermde tot voor kort met een betrouwbaar lijkende garantie van een spaarbank die in handen van de staat is. Vol gens de spaarbank en de rege ring is die garantie echter niet volgens de regels afgegeven en daarom niet rechtsgeldig. In Boekarest en minstens vijf andere steden gingen honder den gedupeerde beleggers gis teren de straat op om compen satie van de staat te eisen voor hun verliezen. Ze deden een beroep op premier Isarescu, tot voor kort president van de na tionale bank, begrip te tonen voor hun problemen. Veel in vesteerders vrezen al hun spaarcenten kwijt te zijn. Het bankroet van het Nationale Investeringsfonds is het zoveel ste financiële schandaal dat het straatarme Roemenië treft. De afgelopen jaren gingen al diver se andere grote financiële in stellingen ten onder door wan beheer en corruptie. Vorig jaar nog sneuvelde Bancorex, een van de grootste staatsbanken. Die bank leende jarenlang ruimhartig geld tegen zeer gun stige voorwaarden aan particu lieren en bedrijven met de juis te politieke connecties totdat er een gat van ruim 4,5 miljard gulden was ontstaan. De ondernemingsraad. Ach ja, die saaie club van oude mannen. Hebben zeker niks beters te doen dan keuvelen over probleempjes op het werk. En dat al een halve eeuw, want de Wet op de Ondernemingsraden bestaat 50 jaar. Drie ondernemingsraden geven tegengas. Vorige week donderdag en zaterdag de Provincie Zuid-Holland en Philips Temeuzen, vandaag de OR van Esso Nederland. Die heeft jarenlang gestreden tegen de invoering van verboden medische keuringen. De huidige OR zit er sinds mei 1998 Telt vijftien gekozen leden Vertegenwoordigt ongeveer 1000 werknemers rotterdam sylvia marmelstein Zijn werk voor de onderne mingsraad (OR) van Esso Ne derland heeft Rob Brand me nige nacht uit de slaap gehou den. De directie heeft hem eens onder druk gezet om uit de OR te stappen, omdat ze hem lastig vonden. En jaren lang heeft Brand keihard ge streden tegen zijn baas omdat die de in Nederland verboden medische keuringen toch wil de uitvoeren. Desondanks heeft Brand nooit overwogen om er mee te kappen. „Opko men voor de werknemers is mijn allergrootste hobby." De 'woelige tijden' haalt hij zich nog haarscherp voor de geest. Het begon vier jaar geleden toen Brand een studente hielp met haar scriptie. Ze wilde een vergelijking maken tussen de arbeidsvoorwaarden bij Esso, die geen CAO's afsluit en Shell, die dat wel doet. Daarvoor had ze een overzicht nodig van de salarissen bij Esso. ,,In mijn on schuld heb ik die gegeven." Kort daarna werd hij op het matje geroepen bij de directie. Die vond dat de loonschalen tot de bedrijfsgeheimen van Esso behoorden. Bij bijna alle bedrij ven zijn ze echter openbaar. Brand werd verzocht om uit de OR te stappen. ,,lk voelde me onder druk gezet, dus ging ik. Maar het was een enorme klap voor me." Hij heeft het bijltje er niet bij neer gegooid. ,,Ik zat al zeven jaar met veel plezier in allerlei medezeggenschapsclubs bin nen Esso." Anderhalfjaar na zijn vertrek stelde hij zich dus weer verkiesbaar onder het motto; „Brand komt terug, als jullie dat willen." Hij werd met grote meerderheid van stem men herkozen. Brand had één grote drijfveer om weer in de OR te komen. Hij wilde een einde maken aan 'het gezeur' over alcohol- en drugs keuringen. Al jarenlang lag de OR in de clinch met de top over de invoering daarvan. Esso wil de alle werknemers steekproef sgewijs kunnen onderwerpen aan een urine- of bloedtest om te onderzoeken of ze alcohol of drugs hadden gebruikt. Het Rob Brand van de ondernemingsraad (OR) van Esso Nederland. „Het is bij ons bedrijf moeilijk om jongeren in de raad te krijgen." foto gpd roland de bruin moederbedrijf in Amerika deed dat al jaren en dus wilde Esso Nederland dat hier ook doen. Maar onze wet verbiedt dat. „Desondanks bleef de directie voorstellen lanceren om het toch te kunnen doen." De OR van Esso is vergeleken met andere raden een vreemde eend in de bijt. De leden rege len namelijk samen met de di rectie de arbeidsvoorwaarden van alle werknemers. Want vak bonden die CAO'-s afsluiten worden bij Amerikaanse bedrij ven als Esso buiten de poort ge houden. Alles komt op de schouders van de OR-leden. „Het regelen van de salarissen, pensioenen en afvloeiingsrege lingen, het bespreken van fusies en ga zo maar door", zegt Brand. Overbelasting van de OR is het gevolg. „In drukke tijden ben ik dertig uur per week bezig met OR-werk. Bijvoorbeeld toen we eind vorig jaar de fusie met Mo bil moesten bespreken. Toen draaide de OR echt overuren. Ook toen Esso besloot om het werk van de chauffeurs uit te besteden moest de raad een so ciaal plan regelen." Veel OR'en klagen over overbelasting. „Een plek in de OR is daarom niet de meest geliefde functie. Veel mensen, vooral jongeren, wil len alleen maar aan hun carri ère werken en kunnen of willen er niks naast doen." Brand ziet de opkomst van prestatiebeloning met angst en beven tegemoet. „Dan wil er helemaal niemand meer in de OR." Esso werkt al met presta tiebeloning. „Daarom is het bij ons bedrijf zo moeilijk om jon geren in de raad te krijgen. Ze zijn bang dat het OR-werk ten koste gaat van hun carrière en dus salarisverhoging." Toch schept Esso volgens Brand een vriendelijk OR-kli- maat. „We mogen het werk in de baas z'n tijd doen." Zijn grootste wens is dat de vakbon den voet aan de grond krijgen binnen Esso. „Als die de ar beidsvoorwaarden regelen, heeft de OR tijd voor andere dingen. Bovendien is het beter als onafhankelijke vakbonds mannen met de baas praten over de arbeidsvoorwaarden. Als het overleg op ruzie uit loopt, hoeven ze daarna niet met die baas te werken. OR-le- den blijven toch altijd voorzich tig. En eerlijk is eerlijk. We zijn geen experts in onderhandelen. We doen ons stinkende best, maar blijven goedwillende amateurs." 'Antillen is geei slecht geregeld belastingparadj1) willemstad anp |jk. s De Bank van de Nederl. Antillen voelt zich in de kt ft puikt. De leiding heeft he rum voor Financiële Stab (FFS) van de G-7 een pr< brief geschreven naar a; ding van de plaatsing va bank op de lijst van slecht I0 guleerde belastingparad 5 Volgens de Centrale Bank categorisatie subjectief ei eerlijk tot stand gekomei eist eerherstel en herclasslO ring. Het FFS is een commissi 1 de G-7, de groep grootste I strielanden, die als doel het bewerkstelligen van 10 nationale financiële stab 15 I Naar aanleiding van het o j zoek naar de stabiliteit v;IO I financiële dienstverlening 0 fiscaal aantrekkelijke oa 5 I werden de Nederlandse 10 i len in de laagste categorüO plaatst. i Volgens de centrale ba dat onterecht. In de plaats omdat zij nieuwe er 10 I quate wetgeving op het g 5 1 van toezicht op financië stellingen heeft ingevoer ten tweede omdat de Bai laatste tien jaar veel tijd eriö heeft geïnvesteerd om he 0 zicht af te stemmen op de 0 1 nationale standaarden. Ook wijst de Bank op 0 t lidmaatschap van verschil t internationale organisatie betrekking hebben op he zichtwezen, zoals de Offjg f Group of Banking Superjg i en de Offshore Group of 15 j rance Supervisors. Door {4 lidmaatschappen kan de 17 j ming, dan wel het behouOg -| de internationale toezichïg j men en standaarden gcfy-j deerd worden. jq V

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8