Legerleider Fiji schrapt grondwet Tsjetsjeense oorlog laait weer op Buitenland Premier Polen weigert vijf ministers ontslag Nederland en Iran geen stap nader tot elkaar Korthals wil actie tegen afluistersysteem Echelon Venetiaan: schone handen en spierwitte glimlach DAG 30 MEI 2000 istig doden bij overvallen Molukken 1 irta Op het Molukse eiland Halmahera zijn gisteren zeker loden en 102 gewonden gevallen bij een overval door gewa lde moslimextremisten op een christelijk dorp. Een plaatse- priester vertelde de Jakarta Post dat veel slachtoffers in hun ip werden gedood met geweren en zelfgemaakte bommen, lij. Volgens onbevestigde berichten is ook vanmorgen een p op Halmahera overvallen, waarbij nog eens zeventien do- zouden zijn gevallen. De militaire autoriteiten vermoeden de overvallers van een ander eiland naar Halmahera zijn ge ien, en behoren tot Laskar Jihad, een op Java opgerichte pa- ïilitaire moslimgroep die de christenen in Indonesië de 'hei oorlog' heeft verklaard. eharto onder huisarrest geplaatst iRTADe Indonesische regering heeft gisteren oud-president harto onder huisarrest geplaatst. Sinds april mocht de 78-ja- zijn woonplaats Jakarta al niet verlaten. De procureur-ge- aal bereidt een strafzaak voor tegen de ex-president wegens ruptie. Het huisarrest geldt voorlopig tot 11 juni, maar kan den verlengd. Volgens justitie is de maatregel genomen om oekomst van het onderzoek zeker te stellen, maar is er we- Soeharto's zwakke gezondheid niet voor echte opsluiting ozen. Procureur-generaal Darusman meldde eerder dat er rijs is dat Soeharto tijdens zijn bewind decreten heeft uitge- rdigd waarvan stichtingen hebben geprofiteerd die de presi- zelf beheerde. Daarbij zijn mogelijk miljarden verduisterd. :en gratie voor Statins beul Beria kou Het hooggerechtshof in Rusland heeft gisteren defini- een verzoek verworpen om rehabilitatie van Lavrenti Beria, ;evreesde veiligheidschef onder Sovjet-dictator Stalin. Beria ft de dood van miljoenen mensen op zijn geweten. Hij stond het hoofd van de NKVD, de voorloper van de KGB. Na Sta- dood werd hij aangehouden en na een proces geëxecu- d. Zijn nabestaanden proberen Beria's veroordeling vernie- te krijgen, met verwijzing naar een wet die slachtoffers van tieke onderdrukking in de voormalige Sovjetunie gratie kan enen. Het hof oordeelde dat 'een leider van de onderdruk- niet kan worden beschouwd als een slachtoffer'. iger Ethiopië verlaat West-Eritrea is abeba Ethiopië zegt zich uit het westen van buurland Eri- te hebben teruggetrokken. Een woordvoerster van de rege- in Addis Abeba zegt dat het land zijn militaire operatie daar esvol heeft afgesloten. Ethiopië begon ruim twee weken ge in een groot grondoffensief tegen Eritrea. Doel daarvan was terugkrijgen van Ethiopisch grondgebied dat Eritrea bezet houden. De Ethiopische luchtmacht voerde in de buurt van ïoofdstad Asmara bombardementen uit, onder meer op een taire basis. In Algiers zouden gisteren vredesbesprekingen start gaan. Het overleg werd een dag uitgesteld in verband de late aankomst van de Etiopische delegatie. lenigheid over Vluchtelingenfonds iSELDe EU-ministers van justitie zijn het gisteren niet eens ■orden over een Vluchtelingenfonds, waaruit de lidstaten bij- ;en kunnen krijgen voor de opvang van asielzoekers. Het ngrijkste twistpunt is de vraag hoe dat fonds verdeeld moet den. Öp tafel lag een voorstel om dertig procent van het ds te verdelen door de lidstaten elk een vast bedrag te geven, Ie rest te verdelen op basis van het aantal opgevangen asiel kers. Diverse lidstaten, waaronder Nederland, vinden het in van een vast bedrag echter in strijd met de solidariteitsge- ite. Minister Korthals wees er op dat sommige lidstaten welijks asielzoekers opvangen. Hij noemde het onbespreek- dat zij standaard recht hebben op een bedrag. Nederland en verdeling waarbij het aantal opgevangen vluchtelingen eidraad is. Daarvoor is echter nog onvoldoende steun. lider verkoopt goedkope benzine ienfurt Jörg Haider, de gouverneur van Karinthië, heeft op iterieuze wijze de hand weten te leggen op 2,5 miljoen liter zine en diesel. Hij gaat de brandstof goedkoop doorverko- aan de inwoners van Karinthië, zo meldde het Oostenrijkse bureau APA gisteren. De extreem-rechtse politicus gaat de ng verkopen aan een kleine keten vap benzinestations in provincie. Haider wil met de stunt multinationale oliebe en die aan Oostenrijk leveren, dwingen htm prijzen te ver in. De gouverneur wil niet zeggen waar de brandstof van- n komt. Hij bezocht onlangs Libië, een grote olieproducent, der sprak daar onder meer met de omstreden kolonel Gad- onder wiens leiding het Nöord-Afrikaanse land lange tijd politieke en economische paria was. ilosevic wijdt nieuwe spoorbrug in rado De Joegoslavische president Slobodan Milosevic t gisteren onder massale belangstelling een herbouwde orbrug over de Donau ingewijd. De brug bij Novi Sad werd ïns de NAvO-bombardementen van vorig jaar vernield. -Ten rstaan van meer dan 200.000 aanwezigen stelde Milosevic de brug te vernoemen naar Bosko Perosevic, de leider van ïoordelijke Servische provincie Vojvodina die half mei werd noord. Het was een van de zeldzame openbare optredens Milosevic. Zijn aanhangers zouden volgens het onafhanke- persbureau Beta vanuit het hele land naar Novi Sad ver- rd zijn. Voor de ceremonie pakten de autoriteiten 29 tegen- ïders van de president op, die na diens vertrek weer op vrije ten werden gesteld. ^-macht Sierra Leone uitgebreid rowNWest-Afrikaanse leiders hebben gisteren na een bij- komst in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja drieduizend mili- aangeboden om de vredesmacht van de Verenigde Naties iet roerige Sierra Leone te versterken. Tevens hebben zij rgesteld de vredesmacht onder West-Afrikaans commando laatsen, en het mandaat te veranderen van 'vredeshandha- in 'vredesoplegging'. De VN-macht is de afgelopen maand 'roblemen gekomen doordat ongeveer 500 blauwhelmen ge ld werden door rebellen van het Revolutionaire Verenigd nt. De gijzelaars zijn inmiddels weer allemaal vrij. De nu 100 man sterke VN-macht zou eind juni al gegroeid moeten tot 13.000. Met de toezegging van de West-Afrikaanse staten it de sterkte dicht in de buurt van de aanbevolen 16.500. res en Katsav presidentskandidaten zalem De voormalige Israëlische premier en minister van :enlandse zaken Shimon Peres is gisteren door coalitiepartij Israël voorgedragen als kandidaat voor de opvolging van ;ident Weizman.,Nobelprijswinnaar Peres (76) zal het in juli le stemming door de Knesset, het Israëlische parlement, op- ïen tegen de kandidaat van de oppositiepartij Likud, de 54- ■e Moshe Katsav. De voortijdige presidentsverkiezing is no- wegens het aftreden van de door corruptieschandalen ge- igde Weizman. Die kondigde dit weekeinde zijn ontslag per uli aan. De Knesset stemt 31 juli wie de nieuwe Israëlische ;ident wordt. Uit een opiniepeiling van gisteren blijkt Peres er de bevolking huizenhoog favoriet. )u Sayyaf: Bin Laden financiert ons 1 jz_ï De moslimrebellen die op het Filipijnse eiland Jolo 21 ■laars vasthouden, zeggen dat ze worden gefinancierd door laudiër Osama Bin Laden. Hij wordt door de VS gezocht we- s de twee bomaanslagen op Amerikaanse ambassades in ka. Dat heeft de Duitse tv-zender ZDF gisteren gemeld. Re- enleider 'Commandant Robot' zou de financiering door Bin en aan een ZDF-verslaggever hebben onthuld. Volgens het wordt de guerrillabeweging Abu Sayyaf er al langer van lacht banden met Bin Laden te onderhouden. Abu Sayyaf dt voor een eigen staat voor moslims in het zuiden van de fijnen. De guerrilla's ontvoerden op 23 april 21 mensen uit Maleisische vakantieoord Sipadan, onder wie een groep tenlandse toeristen. Drie van de gijzelaars zijn Duits. boedapest hans gertsen correspondent De Poolse premier Jerzy Buzek heeft gisteren geweigerd het 4 Ontslag van vijf liberale minis- 'ters uit zijn kabinet te accepte ren. Met die even opmerkelijke als onverwachte stap probeert Buzek de al dagen wankelende rechts-liberale coalitie te red den. De vijf bewindslieden van de Vrijheidsunie boden Buzek gis termorgen hun ontslag aan, na dat het bestuur van de partij af gelopen weekeinde tot de con clusie kwam dat het geen zin heeft om op de huidige voet verder te regeren. De liberalen zijn woedend over het feit dat Buzeks eigen partij, het Kiesverbond Solidari teit (AWS), de regering voortdu rend onderuit haalt in het par lement. Diverse belangrijke voorstellen sneuvelden de afge lopen weken in het parlement, omdat tientallen AWS-ers met de oppositie mee stemden. Buzek weigerde de vijf libera le bewindslieden te ontslaan omdat dat 'de Poolse belangen zou schaden', en eiste dat de leiders van de twee coalitiepar tijen opnieuw gaan onderhan delen over een oplossing van de slepende politieke crisis. Zowel de AWS als de Vrij heidsunie zijn in principe be reid de coalitie in vernieuwde vorm voort te zetten, maar over de personele invulling van een nieuw kabinet verschillen de meningen nogal. Voor de Vrij heidsunie staat vast dat Buzek hoe dan ook moet worden ver vangen. De AWS lijkt bereid de ook in eigen kring niet erg populaire premier weg te sturen. Omdat Buzek zelf al heeft gezegd dat hij opstapt als de coalitie daar mee gered kan worden, is zijn vertrek vrijwel zeker. Boguslaw Grabowski, een econoom van de centrale bank, wordt het vaakst getipt als de nieuwe pre mier, en geniet ook het vertrou wen van de Vrijheidsunie. Leden van een speciale Russische eenheid vuren mortiergranaten af op Tsjetsjeense rebellen, tijdens een gisteravond ingezet groot offensief. FOTO moskou frank hendrickx correspondent De oorlog in de opstandige Russische deelrepubliek Tsje tsjenië is gisteren weer in alle hevigheid opgelaaid. Rebellen vielen op meer dan twintig plekken Russische troepen aan. In de avonduren begon het Russische leger op zijn beurt een grootschalig offensief in het zuidoosten van Tsjetsjenië. Het geweld laaide op terwijl president Poetin in Moskou een President Peru verdedigt zijn verkiezingszege washington dpa-anp De Peruaanse president Fuji mori verwerpt de kritiek dat de verkiezingen van afgelopen zondag niet eerlijk zijn verlo pen. De stembusgang leverde hem zijn derde ambtstermijn op. ,,De verkiezingen waren rechtvaardig, eerlijk en transpa rant. Dit is geen dictatuur", zei Fujimori gisteravond. Oppositieleider Toledo en binnen- en buitenlandse waar nemers hadden gevraagd om uitstel van de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Vol gens Fujimori was dat onmoge lijk, omdat de Peruaanse grondwet bepaalt welke termijn er tussen de eerste en tweede ronde maximaal mag verlopen. De eerste ronde werd op 9 april gehouden. De Verenigde Staten zijn zeer ontstemd over de gang van za ken. Een regeringswoordvoer der noemde 'het regime' in Pe ru gisteren een bedreiging van de democratie in Latijns-Ame- rika. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken wil de verkiezingen 'niet als geldig beschouwen'. Fujimori's uitdager Toledo heeft de tweede verkiezingsron de geboycot, omdat hij een eer lijke gang van zaken onmogelijk achtte. Na telling van 94,4 pro cent van de stemmen stond Fu jimori gisteravond op 51,1 pro cent, Toledo op 17,4 procent. hoge EU-delegatie ontving. Ter wijl Poetin zijn gasten meer openheid beloofde over de situ atie in Tsjetsjenië, moest het Russische leger nieuwe verlie zen melden. Gebruik makend van de steun van Tsjetsjeense burgers voerden de rebellen na genoeg onafgebroken aanvallen uit. Scherpschutters namen sol daten onder vuur en de rebel len legden voortdurend hinder lagen. Ze beweren dat ze zo'n vijftig Russische soldaten heb ben gedood. De Russen houden het op slechts zes doden. De si tuatie in Tsjetsjenië is volgens de Russische autoriteiten 'ge spannen en moeilijk'. Het leger ontketende een grootschalig offensief in het zuidoosten van Tsjetsjenië, waar zich enkele honderden re bellen ophouden. Speciaal op geleide eenheden zouden op de eerste avond al tientallen terro risten hebben uitgeschakeld, al dus onbevestigde berichten. De campagne moet nog enkele da gen duren. De Russen hebben Tsjetsjenië ondanks maanden lange gevechten nog steeds niet onder controle. De situatie is nog moeilijker geworden nu de gewassen en bomen hun blade ren hebben teruggekregen. Re bellen kunnen de wegen daar door dichter naderen en kon vooien overvallen. Ook blijken de Tsjetsjenen steeds vaker landmijnen te ge bruiken. Gisteren werden vier soldaten gedood door een op afstand bediende mijn. Steeds meer bedrijven doen zaken ft Nederland gaat digitaal. via internet. Iets voor uw bedrijf? Kijk«op internet: www.nederlandgaatdigitaal.nl of bel 0800 -1151 De militairen die gisteren op Fiji de macht grepen, heb ben de multiraciale grondwet uit 1997 geschrapt en heb ben de racistische constitutie van 1990 in ere hersteld. Sterke man admiraal Bainimarama tekende daartoe een decreet. Op basis van de nu geschrapte grondwet kon de al elf dagen gegijzelde Mahendra Chaudhry de eerste et- nisch-Indiase premier van de eilandengroep worden. President Mara nam gisteren gedwongen ontslag. SUVA ANP-Rtr-AFP Het schrappen van de grond wet is een van de eisen van Ge orge Speight. Hij begon op 19 mei een opstand. Sindsdien gij zelt hij met een aantal aanhan gers Chaudhry, verscheidene ministers, parlementariërs en journalisten in het parlement in de hoofdstad Suva. Speight kreeg het eerder gedaan dat president Mara Chaudhry naar huis stuurde. Speight voelt zich samen met een deel van de autochtone Fijische bevolking achtergesteld door de Indiase allochtone minderheid, die 44 procent van de 800.000 Fijiërs uitmaakt. De Indiërs hebben traditioneel veel economische macht op Fiji, en gingen de laatste decennia ook politiek een steeds grotere rol spelen. De grondwet van 1990 volgde op twee staatsgrepen in 1987, die gericht waren tegen de eer ste regering met Indiase minis ters. Couppleger Rabuka bleef aan de macht, totdat Chaudhry vorig jaar de verkiezingen won. Tijdens het bewind van Rabuka raakte Fiji economisch in het slop. Er ontstond een massale uittocht van etnische Indiërs. Nu flink is tegemoetgekomen aan de eisen van de opstande lingen, lijkt de kans toegeno men dat de gijzelaars snel vrij komen. Sommige waarnemers denken echter dat Speight het gezag van legerleider Bainima rama afwijst. Volgens Radio Nieuw-Zeeland sprak de op standelingenleider vol minach ting over Bainimarama als een 'Mara in uniform'. Groot-Brittannië, voormalig kolonisator van Fiji, en de re gionale grootmachten Nieuw- Zeeland en Australië zijn ver ontwaardigd over de acties van Speight en de militairen. jaar geleden bij zijn aantreden hervormingen in gang en weet zich sinds afgelopen zaterdag gesteund door driekwart van het parlement. De gesprekken van Van Aartsen hadden vooral een po litiek karakter. De minister heeft het Nederlandse bedrijfs leven niet gepromoot. Iran had dat liever wel gezien. Minister Kharrazi maakte er geen ge heim van dat Nederlandse be drijven zeer welkom zijn. Die willen ook een rechtsstaat waar zij van op aan kunnen, sloeg Van Aartsen terug. De Neder landse bewindsman bepleitte de handhaving van de mensen rechten. Flij drong er op aan dat de dertien joden die in Shi- raz terecht staan wegens spio nage een eerlijk proces krijgen. teheran jaco van lambalgen Nederland en Iran zijn elkaar gisteren geen millimeter gena derd tijdens het bezoek van mi nister Van Aartsen aan Tehe ran. ,,Er zijn van geen van beide kanten concessies gedaan," zei Van Aartsen na de ontmoeting met zijn Iraanse ambtgenoot, minister van buitenlandse za ken Kharrazi. ,,Het was een vrij hard en taai gesprek", aldus Van Aartsen. „Maar je moet weer even aan elkaar wennen als de eerste Nederlandse mi nister sinds 1979 Iran bezoekt." Later op de dag zei de Iraanse president Khatami tegen zijn Nederlandse bezoeker dat hij hoopt dat Nederland en Iran 'in de toekomst betere betrekkin gen krijgen'. Khatami zette drie brussel paul koopman correspondent Justitieminister Korthals vindt dat Nederland en andere lidsta ten van de Europese Unie zich zelf moeten beschermen tegen het spionagesysteem 'Echelon', dat de VS samen met Canada, het Verenigd Koninkrijk, Au stralië en Nieuw-Zeeland ex ploiteren. Korthals zei dat giste ren, nadat hij vertrouwelijk was geïnformeerd over het afluister- netwerk. De kans dat Echelon mis bruikt wordt voor economische spionage moet worden uitge sloten, aldus de bewindsman. „Maar het is betere het zekere voor het onzekere te nemen", zei hij aan het slot van een ont moeting met zijn Europese col lega's van justitie en binnen landse zaken in Brussel. Afge sproken werd onderzoek te doen naar nieuwe systemen voor het elektronisch versleute len van dataverkeer. Ook wordt van Europa verwacht dat zij de Echelon-partners onder druk zet om het Europees recht te respecteren. Met name Londen wordt met scheve ogen beke ken, sinds het Europarlement begin dit jaar aantoonde dat de Britten prominent aan Echelon deelnemen. Ze gaven toen schoorvoetend toe dat het sys teem niet alleen dient voor het bestrijden van terrorisme en misdaad, maar ook voor de be scherming van 's lands 'econo misch welzijn'. Die ontwikke lingen hebben het debat over Echelon in een stroomversnel ling gebracht. Tot maart ne geerden Europese politici en commissarissen het gevoelige onderwerp, omdat zij ervan overtuigd waren dat spionage per definitie niet te bewijzen valt en bovendien alle landen zich er aan bezondigen. paramaribo armand snuders correspondent Hij staat bekend als 'de man met scho ne handen'. Aan ex-president Ronald Venetiaan, de grote winnaar bij de Su rinaamse verkiezingen, zijn steekpen ningen en douceurtjes niet besteed, zo wil het. Maar niet iedereen is gelukkig met het idee dat hij binnenkort waar schijnlijk het vaandel weer overneemt van Jules Wijdenbosch, de man die hem eerder opvolgde. Het land heeft een krachtige leider nodig om de rom mel van Wijdenbosch op te ruimen. Venetiaan, de man met de spierwitte glimlach, wordt dodr menigeen te zwak geacht voor die immense klus. De persoon Venetiaan heeft weinig op met Nederlanders. Dat vindt zijn oor zaak in zijn opvoeding, die hij voor een deel genoot bij de blanke paters in Para maribo. De pakken slaag die hij van hen kreeg, heeft zijn sympathie voor het voormalige moederland tot op de dag van vandaag danig bekoeld. Maar als politicus kon en kan Venetiaan niet om Nederland heen. Suriname heeft Neder landse hulp nodig om in de toekomst ooit op eigen benen te kunnen staan. Venetiaan begon zijn carrière in het on derwijs, als docent wiskunde. Ondertus sen was hij politiek flink actief, wat in de tweede helft van de jaren tachtig bijna logischerwijs leidde tot een hoge positie op het ministerie van onderwijs. Binnen de Nationale Partij Suriname (NPS) werkte hij zich omhoog tot voorzitter. Dat maakte hem na de verkiezingsover winning van 1991 tot meest voor de hand liggende kandidaat voor het presi dentschap. In de vijfjaar die volgden, slaagde hij er als staatshoofd moeizaam in om enigszins orde te brengen in de economische situatie. In 1992 sloot hij met Nederland het Raamverdrag, waarin de voor\vaarden zijn vastgelegd voor hervatting van de hulp aan Suriname. Die hulp was na de decembermoorden van 1982 vrijwel stil gelegd. Met het aantreden van de demo cratisch gekozen regering onder leiding van Venetiaan zag Nederland wel weer heil in een goede ontwikkelingsrelatie. Die relatie ontwikkelde zich overigens hortend en stotend, temeer omdat Ve netiaan de intensieve bemoeienis van Nederland bij de besteding van het geld hekelde. Den Haag stelde als voorwaar de dat gelijktijdig met herstel van de hulpverlening een Structureel Aanpas- sings Programma (SAP) zou worden uit gevoerd, waarbij het toezicht in handen moest liggen van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF). Venetiaan zag dat als een niet-gewenste vorm van bevoog ding, maar moest deels toegeven om niet helemaal zonder steun te komen zitten. In de aanloop naar de verkiezin gen van 1996 intensiveerde Nederland de hulp, in een poging te voorkomen dat de in opmars zijnde Nationale Demo cratisch Partij (NDP) van Bouterse de verkiezingsoverwinning voor zich op zou kunnen eisen. De Nieuw Front- combinatie, waarin ook de NPS is opge nomen, legde bij die verkiezingen een goede basis om nogmaals vijf jaar re geermacht te krijgen, met opnieuw Ve netiaan aan het roer. Onderlinge tegen stellingen en maandenlang geruzie over de verdeling van ministerszetels boden de NDP echter de gelegenheid om nog meer verdeeldheid in het Nieuw Front te zaaien. De NDP vormde een coalitie en Wijdenbosch versloeg Venetiaan met een minieme meerderheid bij de presi dentsverkiezing. Dat was een bittere pil voor de gewezen president, die in de op- positiebanken plaats nam. Flet falende beleid van zijn opvolger speelde hem echter in de kaart, zodat een glansrijke overwinning Venetiaan vorige week bij voorbaat niet kon ontgaan. Daarmee is de weg vrij voor een nieuwe termijn als president, mits hij niet teveel tegenstand krijgt van de andere drie partijen binnen het Nieuw Front. Met name binnen de Verenigde Hervormings Partij (VHP) gaan stemmen op de NPS-voorzitter te passeren, omdat hij niet in staat wordt geacht orde te brengen in de economi sche chaos. Maar Venetiaan is er de man niet naar om zich iets door andereren te laten dicteren, en zal er slechts met moeite toe kunnen worden bewogen de handdoek in de ring te gooien. 15,00

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7