Artsen tegen onderzoek Rampenrecht staat nog in kinderschoenen dvocaat: 'Kroongetuige rugszaak is leugenaar' Binnenland Conflict tramconducteurs Amsterdam duurt voort Raad: Vuurwerkverbod Overheid helpt slachtoffers van vuurwerkramp op weg Molenaarsexamen 'Stress is vaak reden om politie te verlaten' roen commissariaten ontnomen sterdam B en W van Amsterdam hebben de commissariaten n oud-wethouder Luchthavenzaken H. Groen (WD) inge- ikken. Zijn partijgenoot en opvolger G. Dales neemt het com- ssariaat van Schiphol over. Voor de commissariaten van oen bij stadion ArenA en de Rai wil het college voor het eind n de maand een opvolger voordragen. Vorige week oordeelde t college dat Groen ten onrechte 50.000 gulden uit de ge- tentekas had uitgegeven voor de organisatie van een liefda- ;heidsdiner. Na zijn eerdere aftreden als wethouder, wegens blikaties over vermeende fraude met declaraties, bleef Groen van de WD-raadsfractie. De Kamercentrale van de WD in ïsterdam heeft hem laten weten dat hij beter kan opstappen. ud veenbos ontdekt in Zwolle aQLLEIn de Zwolse nieuwbouwwijk Stadshagen is bij graaf- rkzaamheden een 2000 jaar oud veenbos ontdekt. Honder- n gevonden boomstammen, van eiken, elzen en essen, blij- n uit het begin van de jaartelling te komen. De gemeente rolle maakte dit gisteren bekend. De Archeologische Dienst i de gemeente Zwolle is inmiddels een uitgebreid jaarringen- derzoek begonnen om aanvullende gegevens over het veen- s te achterhalen. Behalve de leeftijd van het bos wordt ook de 5er >otte en exacte locatie van het bosgebied nader onderzocht, lgens de Zwolse stadsarcheoloog H. Clevis is het oude veen- s vermoedelijk vele hectaren groot geweest. Onderzoek naar t oude veenbos van groot belang omdat het nieuwe inzichten eft in het Nederlandse landschap aan het begin van de jaar ling, zo voegt de gemeente Zwolle daar nog aan toe. nti-rookcampagne niet te agressief i haag De Reclame Code Commissie vindt de voorlichtings- mpagne maar ik rook niet' van de stichting Volksgezond- id en Roken (Stivoro) niet te agressief. Volgens de commissie ,_,erschrijden de spotjes „niet de grenzen van het toelaatbare" mogen ze worden uitgezonden. Een spotje uit de campagne >nt hoe een jongen fluitend thuiskomt en door zijn vader irdt uitgedaagd voor een stoeipartij. De jongen slaat zijn va- r knock-out en zegt in de camera:maar ik rook niet". Een der filmpje laat zien hoe een ober in het glas van een lastige nt piest, waarop dezelfde tekst volgt. Volgens de Reclame Co- Commissie blijkt uit de spotjes voldoende „dat het niet om werkelijkheid gaat". De commissie oordeelde in 1998 na chten ook al dat de campagne toelaatbaar is. Stivoro is tevre- n over de uitspraak van de commissie. Volgens de stichting idt 90 procent van de jongeren de spotjes leuk en de bood- ïap begrijpelijk. udget gehandicapten jaar later j haag Mensen die intensieve thuiszorg nodig hebben, zoals "tamelijk gehandicapten, kunnen daarvoor pas vanaf 2001 i persoonsgebonden budget (pgb) krijgen. Hiermee kunnen de gewenste zorg op maat zelf inkopen als ze dat willen. Aan- n kei ijk zou al dit jaar de intensieve thuiszorg als aanvullend b worden ingevoerd. Maar dat is niet meer mogelijk, omdat afspraken tussen de zorgkantoren en de zorginstellingen er productie en budget over dit jaar al vaststaan. Dat schrijft atssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid in een brief i de Tweede Kamer. /einig aanvragen gehandicaptensport dningenSlechts vier gemeenten hebben subsidie aange- lagd voor een breedtesportproject voor gehandicapten. Dat mt niet hoopvol, zei staatssecretaris Vliegenthart (Sport) gis- en bij de opening van de Europese Special Olympics in Gro- ïgen. Eind vorig jaar stelde Vliegenthart 8,4 miljoen gulden ichikbaar aan 39 steden met meer dan 50.000 inwoners voor versterken van de zogenaamde breedtesport, waaronder 3it voor (verstandelijk) gehandicapten. Vliegenthart vindt dat meenten de komende jaren meer voor de gehandicapten- art moeten doen, nu het aantal ingediende projecten tegen- t. De staatssecretaris gaat zelf meer geld uittrekken voor de egratie van gehandicapten bij gewone sportbonden, zo takte zij gisteren bekend. rojectiel treft huis wethouder oningenEen projectiel heeft in de nacht van zondag op landag een explosie veroorzaakt in de woning van wethouder Uons van Sociale Zaken van Stadskanaal. Alons (CDA) en ar echtgenoot bleven ongedeerd. Door de ontploffing sprong ïminste één raam. In de tuin van de wethouder is een bord ngetroffen met de tekst 'Vrije Radicalen'. Alons is in haar ge ënte onder andere verantwoordelijk voor het asielzoekers- ntrum Stadskanaal en de sociale werkplaats Wedeka. De poli- acht het ondanks de explosie niet nodig de wethouder de ko- rnde dagen onder extra politiebescherming te stellen. De (thouder geeft geen commentaar op het incident. lenwerking vmbo en bedrijven haag Vmbo-scholen (voorbereidend middelbaar beroeps- |derwijs) gaan beter samenwerken met het bedrijfsleven. :rdoor valt er voor de leerling meer te kiezen. Ook kunnen |centen in de leer bij bedrijven en kunnen mensen uit de be- ipspraktijk voor de klas komen te staan. Verder gaan bedrij- zich inzetten voor het stroomlijnen van de overgang van [lbo naar het hogere mbo. Dit staat in het actieprogramma, larover werkgevers, werknemers en staatssecretaris Adel- |md (Onderwijs) het gisteren eens zijn geworden. Het vmbo is samenvoeging van mavo en mbo. De minder goede leerlin- h van deze school komen vaak slecht aan de bak. Het actie- pgramma wil de opleiding uitdagender maken voor de scho en door een combinatie van theorie en praktijk. erdam anpvraagtekens bij de getuigenver klaringen maar wil wel dat de >elangrijkste getuige van het betreffende passages alsnog tbaar ministerie in een om- aan het dossier worden toege- jrijke drugszaak tegen een voegd. Ook wil hij de getuige arige drugssmokkelaar is hierover zelf aan de tand voe- ens diens advocaat 'een len. Als het verhaal van de dief- e leugenaar'. Zijn getuige- stal van de kroonjuwelen niet is volstrekt ongeloofwaar- klopt, deugt ook de rest van zijn aldus de advocaat Meije- verhaal niet, zo redeneerde hij. gisteren voor de rechtbank De Rijksvoorlichtingsdienst had msterdam. Justitie ziet hem laten weten dat er niets bekend ie hoofdverdachte van een is over een 'koninklijke' juwe- bende die handelde in lenroof, zo zei de advocaat, meer 500.000 xtc-pillen, Volgens Meijering moest de kilo hasj en 1500 kilo cocaï- getuige worden gezien als 'kroongetuige', omdat hij in een belangrijkste getuige in getuigenbeschermingspro- zaak is een 20-jarige man, gramma zit. Hij wilde ook we- ie lijfwacht was van de ver- ten welke toezegging justitie iajite en beweert dat deze aan hem had gedaan. Volgens den had met het beruchte de advocaat was de kroongetui- imbiaanse Cali-drugskartel. ge een 'veel grotere crimineel' 1 Éjens Meijering daarentegen dan zijn cliënt en werd hij in ei- zijn cliënt zich wel met gen land gezocht wegens dood- irugs ingelaten, maar was slag. jj ;niet 'opzettelijk betrokken' De officier van justitie Maan ïarddrugs. De advocaat be- sprak dat alles tegen. Er was [te tegenover de rechtbank, geen reden te denken dat de ge- Hpe getuige zich voor iemand tuige liegt en zich voor iemand Wers uitgaf en met leugens anders uitgeeft, zo merkte hij flbide. Zo zou hij tegenover op. È)e officier sprak tegen dat m echter-commissaris verkla- de man kroongetuige zou zijn Ten hebben afgelegd over en dat hem toezeggingen zou- X ital van juwelen van konin- den zijn gedaan. Voor zijn vei- Beatrix, waaraan zijn cliënt ligheid was er voor hem wel een zou hebben verdiend. speciale bescherming, maar eze informatie ontbrak in daar stond geen afspraak met strafdossier. Meijering zette justitie tegenover. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten De gemeenteraad van En schede wil rond de jaarwisse ling een verbod op het afste ken van vuurwerk. Het ge meentebestuur gaat onder zoeken of er juridische moge lijkheden zijn voor een ver bod. „Als dit niet haalbaar is, dan doen we een appèl op de inwoners van Enschede om vrijwillig af te zien van vuur werk", zegt een gemeente woordvoerder. Secretaris H. Kapel van de Federatie Vuur- werkhandel Nederland (FVN) vindt het grote onzin. „Voor het afsteken van consumen tenvuurwerk gelden landelij ke richtlijnen. De gemeente Enschede kan het afsteken niet verbieden. Als het ge meentebestuur toch doorzet, overwegen we juridische stappen." De FVN vindt dat de vuurwerkbranche de dupe wordt van verkeerde veron derstellingen. Om te bewijzen dat een vuurwerkbunker met consumentenvuurwerk veilig is, wil de branche-organisatie TNO inschakelen om een vuurwerkbunker met daarin tien ton consumentenvuur werk met brandstof te over gieten en in brand te steken. Volgens Kapel zal de bunker de proef met glans doorstaan. Het is de bedoeling dat het experiment in september wordt gehouden. Voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede lig gen tal van kleinere maatrege len in het verschiet die het leed een beetje moeten verzachten. Zo hoeven boetes niet per di rect te worden betaald en be lastingaanslagen kunnen ook even wachten. Verder hoeven mensen die in het getroffen gebied werkten niet bang te zijn voor ontslag. Ze worden voor 70 procent door de uitvoeringsinstantie betaald en de overige 30 pro cent moet de werkgever bijleg gen. De regeling geldt voor in totaal dertig bedrijven, waaron der enkele kapperszaken, hore cagelegenheden, winkels en ga rages. Het Rijk heeft uit het Natio naal Rampenfonds, dat door gi ro 777 wordt gevoed, 10,5 mil joen gulden beschikbaar ge steld voor de gedupeerden van de ramp in Enschede. Het gaat om een eerste bijdrage voor slachtoffers die niet of onvol doende zijn verzekerd. Als de inventarisatie van de schade helemaal is afgerond, bepaalt het Rijk wat verder nodig is. Dat staat in een brief die coördine rend minister De Vries van bin nenlandse zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Bewoners van het rampge bied met volledig verwoeste huizen krijgen drieduizend gul den aan kleedgeld en een ver goeding voor de eerste kosten waarvoor ze komen te staan. Die vergoeding kan variëren van vijfhonderd tot 2500 gul den. Ook wordt tussen de 10.000 en 30.000 gulden voor de inrichting van woningen uitge keerd. Ongeveer vijfhonderd huishoudens kunnen gebruik maken van deze regeling. In to taal kost de regeling waar schijnlijk 23 miljoen gulden. Ook in de uitvaartkosten van de overledenen van de ramp is voorzien. Door een speciale re geling is 10.000 gulden beschik baar gesteld voor de uitvaart van de mensen die bij de vuur werkexplosie om het leven zijn gekomen. Ook is er een bijdra ge voor reis- en verblijfskosten van de nabestaanden. (Verkeer) in principe verant woordelijk is voor het omzetten van de banen. De gemeente is bereid geld uit te trekken, maar stelt een aantal voorwaarden. Zo moet het Rijk 18,5 miljoen gulden ex tra bijdragen. Er moeten dan in 2002 tourniquets in de metro zijn, zodat er minder metro- wachten nodig zijn. Verder wil de gemeente dat een deel van het geld wordt ge bruikt om nieuwe conducteurs aan te stellen met een tijdelijke reguliere baan. Dat betekent dat een aantal van de huidige Melkert-conducteurs moet wachten op een reguliere baan. De bonden willen de ge meente wel steunen in haar eis dat het Rijk met meer geld over de brug moet komen. Maar de bonden zijn het niet eens met het plan nu al geld te gebruiken voor het aantrekken van nieu we banen. Volgens een woord voerder van de AbvaKabo zou dit betekenen dat Melkertcon- ducteurs die al sinds eind 1994 wachten op een gewone baan worden gepasseerd. Een ramp in Woerden. Een be toging tegen een biotechnolo- gisch bedrijf loopt finaal uit de hand als een demonstrant een vuurwerkbom gooit. Na enkele ontploffingen op het fabrieks terrein ontwikkelt zich een gif wolk boven de stad. Er vallen drie doden en 450 gewonden; de bedrijfsbrandweer laat het afweten, de burgemeester en zijn loco zijn een uur lang on vindbaar. Uit onderzoek achteraf blijkt dat er van alles mis is gegaan: de gewelddadige aard van de demonstratie is onderschat, men is veel te laat begonnen met het meten van gevaarlijke stoffen, bezwaren van de buurt tegen de fabriek zijn steeds ver worpen, er is nooit geoefend met het rampenplan, de in specties van het bedrijfsterrein zijn er maandenlang bij inge schoten, burgers hebben waar schuwingen om binnen te blij ven in de wind geslagen. Nogal een ongeloofwaardig scenario vonden ze op het E.M. Meijers Instituut, het weten schappelijk onderzoeksbureau van de Leidse rechtenfaculteit. Maar ze hadden de uitnodigin gen voor het symposium Ramp en Recht amper verstuurd of de tragiek van Enschede wierp een schaduw over de fictieve 'ramp van Woerden'. Deskundigen uit diverse disci plines bogen zich gisteren op dit symposium van de Leidse universiteit over de rol van het recht rondom een ramp. Ze hadden afgesproken om te pra ten over de verzonnen situatie in Woerden en niet over En schede, maar de actualiteit was te groot om er volledig aan voorbij te gaan. Zo noemde de organiserende hoogleraar E. Muller het merk waardig dat een ramp van deze omvang formeel nog altijd een lokale aangelegenheid is, terwijl zijn collega C. Stolker vraagte kens plaatste bij de aankondi ging van letselschadeadvocaten om in Enschede een eigen on derzoek te beginnen. De Leidse hoogleraar staatsrecht H. Schil der wees op de beperkte ver plichting van de overheid om verleende vergunningen pu bliekelijk bekend te maken. Ook twijfelde hij aan de juridische status van een noodverorde ning waarmee de burgemeester burgers de toegang tot hun ei gen woonomgeving tijdelijk ontzegt. Het rampenrecht staat nog in de kinderschoenen. Zekér, er is veel lering getrokken uit de Bijl mer, de Hercules, Faro, de treinramp bij Hoofddorp, Cin- du in Uithoorn. Maar het recht laat zich nog veel te weinig gel den, achteraf net zo min als in de preventieve sfeer. Terwijl Nederland, volgens de Europe se Cevesonorm - opgesteld naar aanleiding van de giframp van 1976 in die Italiaanse stad - een kleine 250 rampgevoelige be- Dat is hoogst onrechtvaardig." De Mol voelt meer voor het voorstel van de Leids/Maas trichtse hoogleraar psychologie P. Hudson, die topmanagers aansprakelijk wil stellen, tenzij ze kunnen aantonen dat ze vei ligheidsmaatregelen hebben getroffen en hun rampenplan nen daadwerkelijk hebben uit getest. Ook socioloog M. van Duin van het Crisis Onderzoek Team ziet het strafrecht niet als oplossing. „Als hulpverleners voor hun daden op het schavot kunnen belanden, zal de bereidheid om te hulp te schieten snel minder groot zijn." Van Duin hield de juristen op het symposium gis teren een spiegeltje voor. Waar voorzitter Van Vollenhoven van de Raad voor de Transportvei ligheid een nationale onder zoeksraad voorstelde om het recht op een onafhankelijk on derzoek te verzekeren, wees hij op het legertje 'grijze muis-ad vocaten' dat na een ramp of rampje klaar staat om de ver antwoordelijken bij te staan in de afwikkeling van de schade. „Dan is openheid uit den boze wat leidt tot anonimisering van de verantwoordelijkheid en dus tot frustraties bij de slachtof fers. En uiteindelijk wordt een schadevergoeding afgesproken, die vele malen hoger is dan noodzakelijk omdat de kosten voor rechtsbijstand zo hoog zijn." 'Mensen in Enschede worden onnodig ongerust gemaakt' Het gezondheidsonderzoek van het ministerie van volks gezondheid, welzijn en sport onder ruim 8700 getroffe nen van de vuurwerkramp in Enschede maakt de men sen alleen maar ongerust. Dit is het oordeel van de re gionale huisartsen vereniging in Enschede. „Sommige mensen moesten eerst een beschermend pak aan, en nu wordt hun bloed on derzocht. Dat maakt hen onno dig ongerust. Ook wekt het on derzoek verwachtingen bij slachtoffers over hun medische toestand terwijl daar nog niets zinnigs over is te zeggen zonder de garantie van een vervolgon derzoek.", zegt woordvoerder T. Davids namens de huisart sen. De komende vijf dagen zullen naar schatting ruim 5000 bewo ners en 3500 hulpverleners op vrijwillige basis worden onder zocht in een bedrijfskantine op de vliegbasis Twente. Project leider R. Huijsman zei gisteren dat het onderzoek bedoeld is om een algemeen beeld te krij gen van de gezondheid van de slachtoffers en de mogelijke ge volgen van de ramp op langere termijn. „En niet, zoals door Enschedese huisartsen gesteld, om mogelijke claims in de toe komst te ontlopen". Volgens Huijsman zijn de huisartsen meer betrokken bij de individuele patiënt, terwijl het ministerie van volksgezond heid een algemeen beeld wil krijgen. „Het is organisatorisch niet mogelijk het onderzoek via de huisartsen te laten lopen." De projectdirecteur zei dat er wel wordt samengewerkt met de huisartsen. Ook de eventuele afwikkeling van de resultaten zal straks via de persoonlijke huisarts gaan. Het grootste deel van de patiënten die waren be trokken bij de vuurwerkramp heeft last van psychische klach ten. Huisarts Davids: „Veel slachtoffers zijn nog bang en le ven in grote onzekerheid en somberheid." Het is nog niet bekend of er een vervolgonderzoek komt. Dat is volgens het ministerie van volksgezondheid afhanke lijk van de eerste bevindingen. Die zullen over ongeveer een maand bekend zijn. De resulta ten zullen naast metingen naar gevaarlijke stoffen van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu worden ge- legd. Mocht uit onderzoek van het ministerie en het Rijksinstituut blijken dat er een bepaalde po pulatie verder moet worden on derzocht - dat kan bijvoorbeeld een bepaalde straat zijn - dan moet eerst toestemming wor den gevraagd aan betrokkenen om het afgegeven bloed en uri ne te gebruiken. Ruim honderd medewerkers van de GGD, het Rijksinstituut, bloedbank Amsterdam en an dere hulpverleners werken de komende vijf dagen mee aan het bevolkingsonderzoek. Pagina 2: Commentaar drijven telt, en bijna allemaal in de dichtbevolkte Randstad. „De rechtswetenschap heeft te lang aan de zijlijn gestaan", al dus Muller, die met het Crisis Onderzoeks Team van de Leid se universiteit in Enschede aan het werk is geweest. Hij noem de de coördinatie van onder zoeken en inspecties 'een jung le' en betitelde de media als 'een nieuwe ramp'. „Altijd zijn er wel bestuurders of gezags dragers te vinden die bereid zijn tot vergaande uitspraken, waardoor een beeld ontstaat dat later moeilijk is terug te draaien." Over welke rol het recht moet spelen blijken de meningen da nig te verschillen. Promotie-on derzoekster A. de Koning hield een vurig pleidooi voor het ge bruik van strafrecht. „Er zou een expertisecentrum voor on derzoek en opsporing kunnen komen en een centraal vervol gingsorgaan. Toepassing van strafrecht maakt veel indruk, dat werkt dus ook preventief." Als je weet dat je vervolgt kunt worden, kijkje als baas van een bedrijf, bestuurder van een ge meente of te hulp geroepen po litie- of brandweerman wel twee keer uit voor je een stom miteit begaat. Dat inmiddels een strafrechterlijk onderzoek loopt tegen twee hulpverleners van het neergestortte Hercules toestel bij Eindhoven is wat dat betreft een afschrikwekkend voorbeeld. Te erg, volgens de Delftse hoog leraar veiligheidskunde B. de Mol. „Strafrecht werkt absoluut niet, dat zien we in de gezond heidszorg. Wie wordt vervolgd? De dokter die zich vergrijpt aan een patiënte, ja, maar verder de verpleegkundige die het laatste spuitje geeft. Het is altijd de laagste in rang, degene die het dichtst bij de brandhaard staat. valburg Aspirant molenaar Arnoldy uit Rhenoy oefent op de Valburgse molen 'Nieuw Leven' voor zijn molenaarsexamen morgen. Met Arnoldy gaan nog drie andere kandidaten voor dit examen op. Dit voorjaar doen totaal veertig kandidaten, verdeeld over elf molens, examen voor het mo lenaarsdiploma. Volgens de vereniging De Hollandse Molen neemt de belangstelling voor de cursus de laatste jaren toe. foto anp vidiphoto Politiebond schrikt van eigen onderzoek De Algemene Christelijke Poli tiebond is geschrokken van de uitkomsten van een eigen on derzoek naar stress bij de Ne derlandse politie. „Vaak is stress een belangrijke reden voor politiemensen om een an dere werkkring te betrekken", blijkt volgens de bond uit de studie. De vakbond liet het on derzoek doen nadat de organi satie 'verontrustende' signalen uit de korpsen had vernomen. Uit het onderzoek blijkt dat de slechte onderlinge communica tie en de hoge werkdruk de be langrijkste oorzaken zijn van de stress en niét de gevaren van het werk, zoals vaak wordt ge dacht. „De politie is nu intensief be zig met het weiven van nieuwe mensen. Maar dat levert niets op als er ervaren mensen langs de achterdeur blijven vertrek ken", constateert voorzitter J. Vogel van de vakorganisatie. „Bij de volgende CAO-onder- handelingen later dit jaar krij gen maatregelen tegen stress dan ook een belangrijke plaats." Vogel meent dat de verschil lende politieregio's nog onvol doende doen tegen te hoge werkdruk of stress. Terwijl de politieorganisatie als werkgever wel zelf verantwoordelijk voor het werkklimaat is, aldus Vogel. Een actueel voorbeeld van slechte communicatie als bron van ergernis is het gebrek aan informatie voor agenten over hun werkzaamheden tijdens Euro 2000, zegt R. Meijer van de Algemene Christelijke Politie bond. „Veel collega's laten we ten dat ze nog steeds niet op de hoogte zijn wat hun dienst is tijdens het EK. Zelfs de collega's in de regio's waar wordt ge speeld, weten dat nog niet." Hij haalt een ervaren politie man aan: „Ik heb de afgelopen jaren al in drie verschillende politieregio's gewerkt en elke keer is een duidelijke over dracht van informatie een pro bleem. Ik weet nu ook niet wat er van mij wordt verwacht. De dienstplanner weet het niet, de chef weet het niet. Iedereen doet het af met: 'We horen het nog wel'. Kennelijk heeft de lei ding het nog te druk met ande re zaken." Het conflict tussen de gemeen te Amsterdam en de vakbonden over de tramconducteurs is gis teren niet opgelost. De 540 Mel- kertbanen zouden moeten wor den omgezet in volwaardige ba nen. Volgens de Abvakabo wil de gemeente daar niet genoeg geld voor neerleggen. Eerder dreigde de bond al met een sta king in het openbaar vervoer. Een vakbondsbestuurder denkt echter niet dat het daar deze week nog van komt. Maar gis teravond besloten de bonden, dat als de gemeente niet aan hun eisen tegemoet komt vol gende week dinsdag het werk wordt onderbroken. Aan de werkonderbreking van 05.30 uur tot 8.30 uur zullen alle diensten van het GVB mee doen. Behalve trams, zullen ook de bussen, metro's en veren stil komen te liggen vertelde een vakbondsbestuurder. Volgens de gemeente kost het ongeveer 45 miljoen per jaar om alle banen om te zetten. Zij vindt dat minister Netelenbos Forumleden op het symposium Ramp en recht luisteren naar de Rotterdamse brandweercommandant Berg- huys (tweede van links). Helemaal links de Leidse hoogleraar staatsrecht Schilder. foto henkbouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5