Leidsch Dagblad 'Beltest nodig na aanrijding' GEOPEND! Baalöeje» Voorhout wil samen met buren HEMELVAARTS DAG Politie houdt grote controle op caravans Leger grijpt macht in Fiji Extraatje voor de fans Vast tarief internet via telefoonnet 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD SDAG 30 MEI 2000 loof en Samenleving sprek van de Dag evisieprogramma s :nds/Strips OPGERICHT 1 MAART 1860 OS buigt niet ior fans Walker NOS is niet van plan om tbalcommentator Hugo ker meer duels tijdens Eu- 2000 te geven. Daarmee de NOS niet voor de dtekeningenactie die fans Walker begonnen zijn. De lunentator zelf is teleurge- d. 'Wrang dat dit laatste liertje mij niet gegund is', ina 2 orthals: Actie 'kitn 'Echelon' jaren van ontkenning er- it de hele Europese Unie nu dat het Amerfkaans-Brit- spionagesysteem 'Echelon' bestaat. Minister van jus- Korthals wil daarom itregelen om te voorkomen v// het netwerk wordt ge- likt voor economische spio- ;e. jna 7 enetiaan moet inname redden is enige twijfel over de ag of hij wel voor zijn taak toegerust, maar op de ouders van Ronald Vene- in komt vrijwel zeker de geringe opdracht te liggen Suriname van de onder- ïg te redden. De leider van Nieuw Front krijgt het er moeilijk mee. ;ina 7 31sing VS met J in de maak dreigt een nieuw, fors han- conflict tussen de Verenig- Staten en de Europese ie. Washington liet gisteren ten vast te houden aan be- tingvoordelen voor expor- ende bedrijven. De Europe- Commissie is daarover ge- gd. Volgens Brussel gaat om een exportsubsidie die strijd is met de regels van Wereldhandelsorganisatie. ;ina 8 akomelingen in korenwolven laatste twaalf korenwolven Nederland hebben voor comelingen gezorgd. Eén de vrouwtjes blijkt te zijn tallen van een nog onbe- ïd aantal kleintjes. Mede- rkers van het fokcentrum in bergen durven het hok niet en te maken om te zien eveel kleine korenwolfjes geboren. Ze vrezen dat de derlandse hamsters dan van raken. /ANDAAG 22 PAGINA'S inenland itenland Ituur en Kunst inomie Leiden is een mooie maar vuile stad en dat blijft voorlopig zo den haag gpd Vakantiegangers die morgen met caravan, camper of vouw wagen op pad gaan, lopen de kans van de weg te worden ge haald voor een controle van hun vakantiehuis op wielen. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) controleert op vier locaties langs de snelwegen hoe het gesteld is met de tech nische staat van de 'sleurhut ten.' Overbelading is ieder jaar het grootste probleem. „Neder landers slepen te veel mee", zegt een KLPD-woordvoerder. Op grote parkeerplaatsen worden de voertuigen en aan hangers gewogen en technisch onderzocht. Daarnaast bekijkt de politie of de papieren van de bestuurder in orde zijn. De controles zijn vooral gericht op caravans. Als een caravan man kementen vertoont of te zwaar beladen is, krijgt de vakantie ganger een boete. Die kan uit eenlopen van zestig gulden voor het ontbreken van een re flector tot 480 gulden voor overbelading. Als een caravan meer dan 25 procent te zwaar is, moet de bestuurder boven dien 'gewicht lozen', zoals een watertank legen. De ANWB verwacht overi gens een grote uittocht rond Hemelvaart, met name tijdens de avondspits morgen. In totaal houden 1.250.000 Nederlanders in het hemelvaartsweekend een korte vakantie. De meeste men sen blijven in eigen land, ruim 300.000 mensen gaan voor een paar dagen naar Frankrijk, Bel gië en Duitsland. De verwach ting is dat de avondspits al rond 14.00 uur op gang komt. De grootste knelpunten worden verwacht op- de A2, Amsterdam richting Maastricht, de Al2 naar en vanuit Duitsland en de A28/A50 richting Veluwe. De fi les zullen tegen 20.30 uur ver dwenen zijn. Zondag gaan de meeste vakantiegangers weer naar huis. Het wordt dan op nieuw flink druk, vooral op de wegen bij Eindhoven. Ook in het buitenland wordt het druk. Voor België geldt dat met name rond Antwerpen en Brussel, voor Duitsland in het Ruhrge- bied en het zuiden. 14 Uitjes en zuur bij de haring, het zou verboden moeten worden 15 Oranjewijk en Kerkwijk vrezen verkeersplannen van Leiderdorp 16 Racen op de Rijndijk is volgend jaar verleden tijd 17 Onderscheiding voor Belgische wereldburger 21 Krajicek eenvoudig naar winst Toots Thielemans in Parijs Organisatie 3VO begint politieke lobby in Den Haag Automobilisten moeten na een ernstig ongeval standaard worden on derworpen aan een onderzoek naar hun belgedrag. Dat stelt 3VO, de organisatie waarin onder meer Veilig Verkeer Nederland is opgegaan. De politie zou de belgegevens van de betrokken automobilist moeten opvragen om te zien of er tijdens de aanrijding mobiel is gebeld. der een handsfree-uitrustig. Daarom moet nu standaard na een ongeval het belgedrag worden getest, net zoals je dat met alcohol en de technische staat van het voertuig doet." Volgens 3VO staat het vast dat bellen invloed heeft op de rijvaardigheid. „De ongevalskans neemt met een factor twee den haag anp/gpd 3VO wil de 'beltest' snel ingevoerd zien. Een politieke lobby wordt dan ook spoe dig opgestart, zegt woordvoerder B. Woudenberg. „Eén op twee Nederlan ders heeft nu zo'n telefoon en daarmee wordt ook steeds meer mee gebeld, zon- toe. En de invloed van een gesprek blijft ook nog zeker tien minuten aanwezig: je bent afgeleid, je hebt je aandacht er niet bij." Het openbaar ministerie voelt weinig voor de verplichte test. Volgens het OM moeten er eerst duidelijke aanwijzingen zijn dat een bestuurder daadwerkelijk gebeld heeft ten tijde van een ongeluk. „Zonder voldoende grond voor een ver denking, kunnen wij niet zomaar de bel gegevens opvragen", aldus een woord voerder. „Bellen in een auto is immers niet strafbaar." Volgens de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeersvei- suva» Een inwoner van Suva, hoofdstad van het eilandenstaat Fiji, bekijkt vanuit een ongebruikelijke positie de toestand rond het parlementsgebouw. De al anderhalve week du rende gijzeling van een aantal regeringsleden en parlementariërs in het gebouw loopt waarschijnlijk op zijn eind, nu de strijdkrachten de macht hebben overgenomen. President Mara is onder militaire druk afgetreden. Pagina 7: Legerleider Fiji schrapt grondwet foto afp torsten blackwood .11,13,14,15,16 Raadsleden honden regie liefst zelf in handen annette van der elst De Voorhoutse politiek wil met naburige gemeenten War mond en Sassenheim praten over verregaande samenwer king of zelfs samenvoeging van de drie gemeenten. WD'er Van der Zon en D66'er Heems kerk braken gisteravond tij dens een commissievergade ring een lans voor deze moge lijkheid. Volgens de twee raadsleden is de kans groot dat van hoger hand samenvoeging wordt op gelegd. Zij hielden een pleidooi om dan maar zelf de regie in handen te houden, en de eer ste stap te zetten. Aanleiding voor hun gevoelens is de ver anderde houding van de pro vincie Zuid-Holland in de kwestie herindeling, waarop het ministerie van binnenland se zaken aandringt. Wethouder Van Riet (WD/financiën) ging groten deels mee in de gevoelens van Van der Zon en Heemskerk. „Ik ben het eens dat we zelf de regie moeten houden. We heb ben gesprekken gevoerd met de colleges van burgemeester en wethouders van Sassen heim en Warmond, waarin sa menwerking aan de orde ge weest is. Nu ligt er een uitnodi ging van Noordwijk." Van Riet merkte daarbij op dat ook Leiden aan Voorhout een uitnodiging voor een ge sprek over samenwerking heeft gestuurd. „Maar we hebben dit geweigerd, omdat afgesproken is dat de Leidse regio eerst met het SDB (Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek) praat over samenwerking en niet met afzonderlijke gemeen ten. We willen niet tegen elkaar worden uitgespeeld." Het kabinet streeft naar krachtige gemeenten die in staat zijn zelfstandig een breed takenpakket uit te voeren. Om de bestuurskracht van ge meenten te versterken voert het kabinet een gemeentelijk herindelingsbeleid. Gemeen ten met een inwonertal bene den de 18.000 inwoners heb ben geen bestaansrecht en zouden moeten samengaan met andere gemeenten. Eerder nog dachten de ge meenten van de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio herindeling ver van zich te kunnen houden, omdat ook de provincie Zuid-Holland er niet warm voor leek te lopen. Deze maand echter bleek de provin cie van mening veranderd en voorstander van samenvoeging van enkele gemeenten in Zuid- Holland. Heemskerk en Van der Zon wijzen op verschillende 'signa len' die duiden op plannen tot samenvoeging, zoals het uit blijven van de benoeming van een nieuwe burgemeester in Warmond. Heemskerk: „Daar om moeten we zelf strategieën bedenken." Mars, Twix of Snickers multipack 5 stuks 3m- 2.99 Een leuk EK-extraatje bij 2 multipacks Mars, Twix of Snickers: EK lucky pants of een EK lucky T-shirt. Forse stijging euro op Europese valutamarkten amsterdam anp De euro is vanochtend op de Europese valutamarkten fors gestegen. Even na 10 uur was de munt 0,9375 dollar waard. Gisteren was de slotkoers 0,9275 dollar. Handelaren schrijven de stij ging toe aan positieve economi sche cijfers uit Duitsland. Het Duitse statistiekbureau maakte vandaag bekend dat de Duitse economie in het eerste kwartaal 3,3 procent op jaarbasis is ge groeid. Het is de sterkste groei sinds begin 1998. Eind vorige week kwam de euro al boven de psychologisch belangrijke grens van 0,90 dollar. De dollar zakte vanochtend door de koers- sprong van de euro van 2,3745 naar 2,3490 gulden. r Vanaf morgen direct van - de visafslag vers verkrijgbaar vT bij de Konmar. j{coui£ OL öd<. SZó f aron OPENINGSTIJDEN: 10.00 TOT 17.00 UUR Politie mag DNA-materiaal gebruiken den haag gpd DNA-materiaal als haren, huid schilfers en sperma mag ge bruikt worden om een profiel te maken van de mogelijke dader van een misdrijf. Minister Kort hals van justitie denkt het op die manier makkelijker te ma ken voor de politie om misdadi gers op te sporen. Uit- het DNA-materiaal mo gen van Korthals alleen per soonskenmerken worden afge leid die echt relevant zijn voor opsporing van de dader. De minister doet zijn voorstel NR. 42324 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 ligheid (Swov) vallen er 25 d 30 doden per jaar door mobiel (en niet handsfree) bellen. Tegen een 29-jarige vrouw uit Bussum is voor de Utrechtse rechtbank gisteren een gevangenisstraf van negen maanden geëist wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk, terwijl ze zat te bellen. Haar is 'dood door schuld' ten laste ge legd. Door het ongeval vorig jaar juni kwam een motorrijder om het leven. De automobiliste wilde bij De Bilt de snel weg A27 oprijden, maar zag de haar te gemoetkomende motorrijder over het hoofd. HET WOORD IS AAN De Genestet De kunst is: met een milde lach, als streed u niet, te strijden. - drooginef flinlT wat zon 127220 13718° 8716° 40% 30% 20% 40% 40% 50% leiden/haarlem Internetten tegen een vast ta rief, dus zonder het verrekenen van telefoontikken, wordt ook mogelijk via het telefoonnet. Daarnaast wordt het mogelijk internetverkeer via het tele foonnet geheel bij concurren ten van KPN te betalen. Daarbij ontvangt de consument voort aan slechts een rekening van de internetaanbieder. Dat zijn de gevolgen van een uitspraak van de OPTA, de in stelling die de concurrentie in de telecom bewaakt, in een ge schil tussen KPN en MCI Worldcom. KPN moet binnen enkele we ken een aanbod doen aan MCI Worldcom voor nieuwe vormen van toegang tot het netwerk van KPN. Dat leidt tot nieuwe ta riefstructuren. Uiteindelijk kun nen internetproviders zo nieu we vormen voor internet via de telefoon introduceren. De eer ste nieuwe vorm maakt het mo gelijk dat MCI Worldcom zelf afrekent via een eigen rekening die wordt toegestuurd door de internetaanbieder. Met de tweede nieuwe vorm wordt het mogelijk om een 'all- in internetabonnement' aan te bieden. Ja, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. in een brief die naar de Tweede Kamer is gestuurd. Als zijn ideeën steun in de Kamer krij gen zal Korthals het gebruik van DNA-materiaal wettelijk re gelen. Door erfelijk materiaal dat is aangetroffen op de plaats van een misdrijf zo goed mogelijk te ontleden, kan volgens Korthals vrij nauwkeurig een signale ment van de dader worden vastgesteld. Een profielschets van verdachten mag nu alleen nog worden opgesteld aan de hand van menselijke getuige nissen. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl 400114 i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1