De successtory van Grip-Antislip ÏROUWpiANNEN? Deel je geluk Trends Alles de deur uit Claudy Jongstra is verliefd op vilt met Tweedaags evenement 'Paard Landleven' REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER 023-5150261 auteuil Lomas (Montis): een ontwerp met een elegante uitstraling, ug is ergonomisch verantwoord, de zitting comfortabel ruim. FOTO CPD het voorjaar verhevigen de inspanningen van de rieurbranche om zoveel jelijk mensen rijp te maken nieuwe aanschaffingen, id watchers jagen sluimeren tngens aan, glossy woon- en pakken uit en vooral de tonsorde televisieprogram- doen hun niet te onder- itten invloed gelden. Me en vraagt zich van tijd tot af of alles in huis nog wel Ie tijd is. De volgende stap n greep naar de hitlijst van iterieurindustrie. ;ens het perscentrum Wo- dat in de promotie een :name rol speelt, gaat het er lit moment om transparan- het interieur te brengen, betekent sobere zitmeu- ijle kastwanden en lichtere en in combinatie met al vezige meubelen. De raam- eding moet daarin mee, op stip het paneelgordijn e bewerkte luxaflex. De be- rijkste noviteiten zitten 'm al in de materialen: die zijn sparant of hebben een af- cing die een grafische diep- irking suggereren, bij voor met een metallic-achtige ing. trale interieurs zonder focal its (visuele trekpleisters) of htige identiteit zijn in elk il verleden tijd, net als, de al i verfoeide, maar door ie- en gekochte plastic tuin- ibelen en plantenbakken. In woning moeten in elk geval of enkele meubelen en ob- tn staan die de aandacht een, waarop men trots is. ïen kan ook niet meer en een grindvloer heeft liggen, hem, volgens de nieuwste e, uitbreken en vervangen r echt parket. Ecologisch design en bloempa- tronen zijn eveneens taboe voor wie een up-to-date indruk wil maken op familie en vrien den. Meubelen en andere ma terialen mogen dan wel milieu technisch verantwoord gefabri ceerd zijn en de materialen na tuurvriendelijk, maar het mag er niet vanaf stralen. Niet echt opbeurend is dat de massapro ductie van Aziatisch meubilair, waarmee de consument de af gelopen jaren is doodgegooid, nu alweer de deur uit moet. Om de chaos in de persoonlijke ba lans compleet te maken achten trendwatchers ook souvenirs in de inrichting als 'not done'. Feng Shui, het Oosterse streven naar balans in de interieurin richting op basis van mystieke en emotionele inzichten is nog steeds in, maar sterker nog richt de avant garde zich op mi nimalisme, wat staat voor per fectie in eenvoud. Wie het ri goureus doet kiepert alles de deur uit en maakt plaats voor nieuw, zij het minder. De nieuwe accentkleuren zijn rood, blauw, groen, geel en oranje. Kasten en dressoirs zijn wit of zwart. In zijn ook wand- meubels met deuren van melk- glas met daarachter mat spie gelglas in aluminium frames. Het eiken meubel moet licht getint zijn. Een uitgebalanceer de mix van modern klassiek wordt eveneens aanbevolen, hetgeen voor velen een zucht van verlichting zal betekenen, aangezien de meeste mensen toch al geneigd zijn te kiezen voor de combinatie van nieuw met vertrouwd. Voor de combi natie van antiek met modern design geldt hetzelfde. DEEN VERHEUEN ilke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes rs bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als ele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde m een woord. jding - fietsraam - Amerikaanse boer; ofboom - kledingstuk - mannelijk dier; laagdier - Zwitsers rauwkostgerecht - eerste stoot; lelheidswedstrijd - plan voor een weg - autopaspoort; fondsoort - livreibediende - klokbloem; raad - edelgas - controle op genezen patiënten; vemvogel - geestelijke - peinzen; ^ier in Duitsland - wielerwedstrijd - ovaal; nder - monsterlapje - gipssoort; vogelverblijf - erwtensoep - weegtoestel. Vilt. Velen kennen deze stof al leen van de priklapjes op de kleuterschool en de alpinopet van opa. Voor vormgever, mo deontwerpster en kunstenares Claudy longstra betekent vilt veel meer. Zeg maar alles. Zij werkt uitsluitend met dit mate riaal. Opeens was ze verkocht, vijf jaar geleden. Het gebeurde, toen ze op een tentoonstelling een vilten nomadentent zag. „Die tent had zo'n sterke uit straling. Dat beeld was zo hef tig, zoiets geweldigs had ik in geen jaren gezien." Sindsdien wilde Claudy Jongstra (37), van oorsprong mode-ontwerpster, alleen nog maar met vilt wer ken. Een periode van experimente ren brak aan. Ze verdiepte zich in de stof die gemaakt wordt door wol op een speciale ma nier met heet water te bewer ken en leerde zelf de beginselen van vilt maken. Ze is nog steeds 'verliefd' op het materiaal. „Ik ben nu vijf jaar alleen maar met vilt bezig en ik ben echt nog lang niet klaar. Er ligt nog steeds een groot braakliggend terrein voor me. Het materiaal spreekt heel erg tot de verbeel ding. Kleding ervan ontwerpen is moeilijk. Vilt is zo sterk dat je tot een heel vereenvoudigde vorm moet komen. Maar die vorm moet dan wel nog interes sant genoeg zijn en mag er niet te bedacht of te kunstmatig uit zien. Ik wil een soort vanzelf- sprekènde simpelheid creëren. Dus in vorm kom ik steeds tot nieuwe vindingen, maar daar naast is er ook een technische vooruitgang. Voorheen werden de naden gestikt, maar nu las sen we alles. Je ziet dus geen zichtbare naden meer in de kle dingstukken." Jongstra is inmiddels een grote naam binnen de modewereld. Ze heeft haar eigen label - Nót torn dick harry - met kleding en sinds kort ook een interieur- lijn met tapijten, wandkleden, kamerschermen, plaids en be kleding voor stoelen en banken. Ze verkocht stoffen aan mode ontwerpers Donna Karan en John Galliano, ontwerper van het modehuis Dior, en leverde meters bruine stof voor de kos tuums van de Jedi's uit de film 'Starwars, the Phantom Mena ce'. Voor de komende winter collectie van Alexander van Slobbe ontwierp ze felgekleurd vilt en deze zomer is haar werk op diverse exposities te zien. Onder meer op de KunstRai en in het Centraal Museum in Utrecht. De weg naar deze comfortabele positie was lang. „Na de kunst academie begon ik een eigen kledinglijn, maar dat ging niet Een vilten jurk van Claudy Jongstra. goed. Je bent dan nog heel on bevangen en naïef en je denkt: leuk, ik ga beginnen. Ik was ab soluut niet voorbereid op de realiteit, dat er dus niemand op je zit te wachten. Dat was echt een koude douche. Je hebt een hele sterke concurrentie van bekende merken. En als je dan begint met verkoop krijg je geen poot aan de grond. Het is überhaupt al heel moeilijk om bij bedrijven binnen te komen en je werk te laten zien. Je krijgt echt 999 keer 'nee' te horen. Dus je moet een heel erg groot doorzettingsvermogen hebben, geloven in je eigen product en geluk hebben." Jongstra werkte vervolgens een paar jaar bij een confectiebe drijf. „Het snelle systeem van inkoop en verkoop van collec ties past niet bij mij. Daar zit zo'n grote druk achter. Je moet heel snel reageren en daar ben ik niet goed in. Ik vind het een heel oppervlakkige manier van werken om je stoffen twee keer per jaar in te kopen en daar dan iets mee te doen. Het ene sei zoen zie je blauwe bloemetjes en een seizoen later zijn het blauwe streepjes. Het gaat alle maal zo snel en je ziet geen en kele verbreding of verdieping. Ik vond het wel prettig om er toch een bepaalde duurzaam heid aan te geven. Ik ben crea tief en wil er echt tijd voor ne men. Ik maak nu maar een col lectie per jaar in plaats van vijf of zes." De ontdekking van vilt bleek in alle opzichten een gouden greep: Jongstra kan er haar pas sie in kwijt en haar ontwerpen hebben ook nog succes. „Ik denk dat mensen er een funda ment in zien. Mijn werk is ge baseerd op een uitgewerkt idee en je kunt aan ieder ontwerp zien dat er veel tijd ingestoken is. Het is dus geen gril. Het pro duct is heel volwassen gewor den in de loop van die vijf jaar en dat spreekt heel erg aan. Het is niet zomaar een dessin ge drukt op een stof. Het heeft een gelaagdheid, je kunt er iets in aflezen. Als ik zelf kijk naar ont werpen van een paar jaar gele den dan zien die er echt heel anders uit dan nu. Je kunt er een evolutie in ontdekken en dat is alleen maar goed." Met vilt kan Claudy Jongstra nog heel larig uit de voeten, zo zegt ze zelf. Steeds opnieuw ontdekt ze nieuwe mogelijkhe den, nieuwe kleuren en nieuwe grondstoffen om het vilt mee te mixen. In Friesland loopt haar eigen kudde Drentse heide- schapen rond en Jongstra pen delt op en neer tussen haar ate lier in hartje Amsterdam en haar tweede woning in de noordelijke provincie. „Als je die verdieping in het materiaal en dus in die wol krijgt, kom je automatisch uit bij schapenrassen. Die Drentse heideschapen, daar stond Ne derland vroeger vol mee. Nu behoren ze tot beschermde in heemse soorten. Ik vond het dus heel leuk om met zo'n kud de te beginnen en daarmee ook een soort Hollands accent aan mijn ontwerpen te geven. Mijn beste vriendin is helemaal gek van schapen, dus dat kwam goed uit. Zij zorgt nu voor de kudde. Bij mij was de liefde voor de wol er het eerst, maar ik vind schapen zelf nu ook ge weldig." „Het Drentse heideschaap kun je absoluut niet vergelijken met een Texelaar. Het is een echt oertype. Het zijn heel erg sterke beesten die bijvoorbeeld onaf hankelijk kunnen lammeren. Ik heb veel geleerd over schapen. Ik ga ook wel eens naar de Dag van het Schaap. Dat is wel grappig, want ik kijk dan door een heel andere bril naar die beesten dan de meeste bezoe kers die toch hoofdzakelijk han delaren zijn. Als ik in het bui tenland ben, kijk ik ook altijd naar de schapen. Maar, ik vind die Drentse heideschapen toch het mooist. We hebben nu een paar donkere erbij en die zijn een beetje gebleekt door de zon en dan zie je zo veel schakerin gen. Ze hebben gewoon een he le mooie vacht." (Voor meer informatie over het label 'Nót torn dick harry': 020-428.4230. Werk van Claudy Jongstra is van 7 tot 12 juni te zien op de KunstRai in Amster dam, van 8 juni tot 25 augustus bij het Fonds voor Beeldende Kunsten (Brouwersgracht, Am sterdam) en van 9 juli tot 15 september in het Centraal Mu seum in Utrecht tijdens de ex positie Dutch Modernism) MACHTELD LEISTRA Werner Boogaard uit Bilthoven, specialist in renovatie van sanitair, wist niet wat hem overkwam in de gigantische Monroe-hal in het Amerikaanse Pittsburgh: de eerste prijs op de Amerikaanse Inpax uitvindersconfe rentie. De Amerikanen waren diep onder de in druk van 'Grip-Antislip', zoals 54-jarige Bilthovenaar zijn product heeft gedoopt. Het is een watergedragen veiligheidscoa- ting, die kras- en slijtvast op badkuipen, douches en ander sanitair kan worden aan gebracht. Het maakt de vaak gladde dou- chebak stroef en voorkomt uitglijden. Het middel kan bovendien menig badkuip of douchebak een tweede leven schenken. De eerste prijs in de Amerikaanse uitvin derswedstrijd gaat van zijn Grip-Antislip een internationale beststeller maken, is Boogaards overtuiging. De contracten voor distributie van het spul in Australië, Zuid- Afrika, Engeland en Nieuw-Zeeland werden al meteen getekend. Rusland en Japan vol gen in november, de besprekingen voor de Verenigde Staten Zijn in volle gang. Voor Nederland en de rest van Europa zoekt Boogaard nog een goede distributeur. Of de Bilthovenaar in dit sprookjesachtige verhaal eindigt als miljonair? Werner Boog aard wordt even stil van de vraag. „Daar heb ik eigenlijk nog helemaal niet over na gedacht. Maar nu je het zegt, dat zou best eens kunnen." Boogaard ging op verzoek van de NOVU (Nederlandse Orde Van Uitvinders) naar Pittsburgh om Nederland te vertegenwoor digen op de internationale beurs. Voor de duidelijkheid: dat is geen bijeenkomst voor verstrooide professoren en Willie Wortels, maar van professionals die van innovatie hun beroep hebben gemaakt. Wie nog geen wereldpatent heeft gekregen, komt bij wijze van spreken niet eens binnen. Werner Boogaard had tevoren geen bijzon dere verwachtingen. Natuurlijk wist hij dat hij een prima product had ontwikkeld. Grip-Antislip had al grote belangstelling van de Stichting Consument en Veiligheid en een speciale onderzoeksorganisatie die producten test voor toepassing in de ge handicaptenzorg. Ook een TNO-testrap- port stak de loftrompet. Boogaard: „Ik was met mijn product al aar dig bezig. Het is toegepast in enkele hotels in Amsterdam. Op persoonlijk advies van een van de directeuren van Unilever heb ik het spul ook in een consumentenverpak king op de markt gebracht. Dat kan makke lijk, omdat de verwerking dóódsimpel is: de badkuip of douchebak met de bijgeleverde zeep schoonmaken, inhoud van de twee componenten samenvoegen en met de lakroller opbrengen. Na vier uur kun je weer in bad." Een verpakking, genoeg voor een badkuip, kost rond 45 gulden. De ontwikkeling van Grip-Antislip begon in 1985, toen Boogaard van de directeur van het Amsterdamse Holiday Inn het verzoek kreeg iets te ontwikkelen waarmee glij- en valpartijen in de douches tot het verleden zouden behoren. Schadeclaims van hotel gasten waren de drijfveer. Vijf jaar later had Boogaard een product ontwikkeld dat door het hotel met instemming werd begroet. Alle badkamers van Holiday Inn en het 500 kamers tellende Carlton-hotel in Amster dam werden ermee behandeld. Daarna wachtte Boogaard vier jaar lang af om de resultaten te bezien. Die vier jaar waren ge noeg om het wereldwijde patent aan te wa gen en voldoende informatie te krijgen over levensduur en garantietermijnen. Het middel was echter gemaakt op basis van oplosmiddelen, waarover in 1996 een verbod werd uitgesproken met ingang van dit jaar. „Toen ben ik helemaal opnieuw begonnen om een watergedragen product te ontwikkelen", vertelt Werner Boogaard. Inmiddels heeft Boogaard alles dunnetjes overgedaan: testfases, TNO-onderzoek, pa tentverlening: alles is voor elkaar. En sinds afgelopen zaterdag is de rest van de wereld helemaal klaar voor Grip-Antislip. Wereldwijde cijfers heeft Boogaard niet. Maar hij weet wel dat alleen in Nederland al 3000 mensen jaarlijks een uitglijder in bad maken met letsel als gevolg. Van die mensen raken er 240 ernstig gewond en ko men er 42 te overlijden. „Rubber matjes en badstickers helpen niet. Die worden op den duur vuil en ook glad. Bovendien zijn ze bacteriologisch niet in orde." Boogaards anti-uitglijder blijkt nog veel meer toepassingsmogelijkheden te hebben. Tegelvloeren in het zwembad, kleedkamers van sporthallen, de lange gangen van be jaarden- en ziekenhuizen. Boogaard kan het allemaal maar moeilijk bevatten. „Ik heb gelukkig al goede juris ten, accountants en een uitstekende bank achter de hand. Want met mijn eenmans zaak ben ik hier natuurlijk niet helemaal op ingericht. Dit gaat echt een zakelijk grote impact krijgen. Ineens ben je een winnaar in een zaal met vijfduizend mensen. En die Amerikanen zijn helemaal dol op winnaars. Ik hoefde ineens geen drankjes meer te be talen. Moet je nagaan, Amerika en Japan eindigden als tweede en derde, achter mij, Werner Boogaard uit Bilthoven." JOS STEEHOUDER Tapijt webbreed Nederland behoort tot de top vijf van tapijtproducenten in de wereld. Ons land neemt op de wereldranglijst de tweede plaats in waar het de export van vloerbedekking betreft. Toch heeft vaste vloerbedekking in eigen land moeite zich te hand haven. In de jaren 1985-1995 liep het marktaandeel aanzien lijk terug door de opkomst van harde vloerafwerkingen zoals li noleum, parket, laminaat, kurk en steen. De consument bleek de voorkeur te geven aan een vloerafwerking die onder- houdsvriendelijk was, lang mee ging en indruk maakte. Pas toen de groeiende welvaart het mogelijk maakte het koude zeil in slaapkamers op grote schaal te vervangen door wat warmers, keerde de trend. De tapijtindustrie zelf bespeurt er maatschappelijke trends als in dividualisme en onthaasting achter. De fabrikanten denken ook dat harde vloerafwerking nadelen heeft op het punt van onderhoud en beschadiging. De tapijtmannen hameren ver der graag op comfort. En ze houden de consument voor dat hij zich kan onderscheiden van de massa door het leggen van banen, contrasterende vlakken en andere creatieve toepassin gen van tapijt: voor de persoon lijke touch in het interieur. Om ervoor te zorgen dat we we ten hoe het allemaal zit met ta pijt, heeft de sector een infor matieve website geopend. Daar passeren onder meer alle sym bolen de revue die op het label staan vermeld en aan de hand waarvan een vloerafwerking kan worden gekozen die bij voorbeeld rekening houdt met wensen op het gebied van on derhoud en allergie. Via de email-service tapijtnet@wxs.nl kunnen consumenten folders opvragen of praktische vragen stellen. DEEN VERHEUEN Www.trouwsite.com In Amerika is het al jaren een succes: bruidsparen met een ei gen bruidspagina. In Nederland is het fenomeen nu ook door gedrongen: www.trouwshop- .com biedt bruidsparen de mo gelijkheid voor een gratis per soonlijke pagina. Bovendien geeft de site tips en informatie. Op de pagina's staan foto's, persoonlijke verhalen en alle relevante praktische informatie van elk bruidspaar. Familie en vrienden worden van dag tot dag op de hoogte gehouden. Wanneer is de trouwdatum, waar is de receptie, welke ca deaus vraagt het bruidspaar? Ook is er op www.trouwshop- .com voor elk bruidspaar een gastenboek beschikbaar. Be zoekers kunnen online een boodschap of gelukwens ach terlaten. Na het trouwen blijven de bruidspagina's actief; de bruidsparen kunnen laten zien hoe de mooiste dag van hun le ven verlopen is met hun eigen verhaal en foto's. Verder biedt www.trouwshop.com algemene informatie. Hoe kondig je een huwelijk aan, waar moet de bruidegom aan denken, wat is de taak van de ceremoniemees ter? De trouwsite geeft ook kle- dingtips, reisinformatie en een uitgebreid overzicht van leve ranciers en winkels. Alle bruids paren met een eigen pagina ontvangen een'cheque ter waarde van 100 gulden, te be steden in de trouwshop. Weleda Open Dagen Het antroposofische homeopa- tische en cosmeticabedrijf Wel eda in Zoetermeer opent op 24 en 25 juni haar deuren voor het publiek van 10.00 tot 17.00 uur. Er kan een kijkje worden geno men in de tuin, de productieaf deling en de magazijnen. Con sulenten vertellen alles over de natuurlijke lichaamsverzor gingsproducten en artsen geven voorlichting over de werking en het gebruik van zelfzorggenees middelen. Er is informatie over natuurlijke lichaamsverzorging, u kunt zelf een zalf maken, ervaren mas seurs geven een kleine massage en schoonheidsspecialistes ver tellen over gezichtsverzorging. In de speciale Weleda-winkel zijn producten met extra kor ting te koop. Voor de allerklein sten is er kinderopvang. Vooraf aanmelden is niet nodig. Weleda is te vinden aan de Pla- tinastraat 161 in Zoetermeer (bedrijventerrein Lansinghage- N). Stuur voor een routebe schrijving een briefkaartje naar Weleda Nederland NV, postbus 733, 2700 AS in Zoetermeer on der vermelding van 'routebe schrijving/Open Dagen'. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Aar; 5. vos; 7. gasveld; 8. mat; 9. oei; 11. strak; 14. ka; 16, en; 17. aap; 18. git; 19. ui; 20. as; 22. eland; 25. rek; 27. Ier; 29. genegen; 30. tor; 31. rem. Verticaal: 2. Aga; 3. rats; 4. ever; 5. vlok; 6. ode; 8. mak; 10. ion; 12. tepel; 13. argon; 15. aai; 16. Eta; 19. uur; 21. sar; 22. eker; 23. Aden; 24. dier; 26. ego; 28. ene. Het tweedaagse 'Paard Landleven' in Er- melo op vrijdag 2 en zaterdag 3 juni is een evenement op gebied van paardensport met diverse shows en demonstraties. Zo als de nationale keuring van de reuzen on der de paarden: de Shires. En de Lippiza- nerdag, het beroemde paardenras van de Weense Rijschool. Ook kan worden kennis gemaakt met de meest pure vorm van paardrijden, de endurance of lange af- standrijden. Diverse shows met trekpaarden laten het landleven van weleer herleven met onder meer een boerenbruiloft, en als sluitstuk een machtig 16-span. Ook de Friese ring- rijders voor de sjees, antieke rijtuigen en dameszadelgroep Fleurop brengen de be zoekers terug in de tijd. De laatste niet al leen met dressuur, maar ook met een springdemonstraties van een traditionele carrouselgroep. Verder aandacht voor buitenritten en trek tochten te paard, een kür op muziek, gere den met een aanspanning en een kegel- tjesparcours met een geblindeerd paard. Handboogschieten vanaf galopperende paarden, western stunts, een bierproef met IJslanders, schapen drijven, Jack Rus- sel races. Wie niet alleen wil toekijken, kan ook meedoen. Zelf eens mennen, met zijn al len touwtrekken tegen een trekpaard, een schaap scheren, ringsteken met een Friese sjees of op de rug van een 'dikbil', of met koets of huifkar een tochtje maken over de heide. Kinderen zijn hartelijk welkom. Voor de allerkleinsten is opvang in het kinderdorp. 'Paard Landleven' wordt gehouden op het Federatiecentrum in Ermelo, gelegen aan de provinciale weg N 302 tussen de Al bij Kootwijk en de A 28 bij Harderwijk. De openingstijden op vrijdag 2 juni ziin van 10.00 tot 20.00 uur; zaterdag 3 juni van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt fl 25,-; kinderen tot 12 jaar mogen gratis mee. Een passe-par- tout voor beide dagen kost fl 30,-. Groepsarrangementen kunnen vooraf te lefonisch 0577-408200) of per e-mail worden besteld bij de KNF (p&l@knf.nl. Voor meer informatie kan de website van de KNF geraadpleegd worden: www.knf- .nL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19