'Ik ben het peper- en zoutvaatje van de 9 Cultuur Kunst Nieuw programma Volksuniversiteit K&O 'Mijn vader was bang dat ik kunstschilder wilde worden' Hersenkronkels en tegenstellingen Evolutie in een komische notendop Doe Maar gisteravond in de ;rsc otterdamse Ahoy is afgelast, doordat zanger/bassist Henny \ienten acuut last kreeg van botvliesontsteking. „Henny Vrien- sn kreeg plotseling enorme pijn in zijn zij. Hij kon niet meer Z( ewegen", aldus de manager van de band. „We wisten niet wat iet was en zijn met spoed naar het Rotterdamse Dijkzigtzieken- iuis gegaan. Daar bleek dat hij botvliesontsteking had." Het lijk oncert dat voor vanavond op de agenda staat, gaat gewoon tu oor. Vrienten heeft medicijnen en sterke pijnstillers gekregen rke n kan spelen. Er komt een vervangend concert voor de fans die tuisteren zijn teleurgesteld. De band maakt de datum voor dat oncert vanavond bekend. foto anp tppel-protest van twaalf uur Ien haag Met een twaalf uur durende theatermarathon protes- :ert Toneelgroep de Appel uit Den Haag op zaterdag 10 juni te- 3n de dreigende stopzetting van de subsidie. In het Appelthea- htr treden acteurs en actrices van deze toneelgroep op met col- Bga's en vrienden in de non-stop voorstelling 'De Appel- vijf twaalf. Van vijf voor twaalf 's middags tot vijf voor twaalf 's en> vonds kan het publiek zonder te betalen in en uit lopen. Het vojppeltheater is gevestigd aan de Duinstraat 6 in Den Haag. lockgitarist Van Halen ziek afgps angeles Rockgitarist Edward Van Halen ondergaat een be- stalandeling tegen kanker in een kliniek van de Universiteit van Aratfexas, in Houston. Volgens de website van de rockband Van ienkalen hoeft de 45-jarige 'Eddie' niet in de kliniek te verblijven, neijen andere website meldt dat Edward Van Halen kanker aan sn fijn tong heeft. De in Nederland geboren rockgitarist, getrouwd net de actrice Valerie Bertinelli, is een zware roker en ex-alco- iolist. Edward Van Halen richtte de rockband in 1974 op samen (iet zijn oudere broer Alex (drummer), bassist Michael Anthony 0jn zanger David Lee Roth. Van hun in 1978 uitgebrachte debu- "album, dat zij naar zichzelf noemden, werden in de Verenigde taten meer dan tien miljoen exemplaren verkocht. Lijfrenteplan voor Blazers Ensemble msterdam Het Nederlands Blazers Ensemble (NBE) heeft een lctl|jfrenteplan ontwikkeld voor leden van de Tweede Kamer. Het BE wil hiermee het gat dichten dat is ontstaan na het advies ;es(jan de Raad voor Cultuur de subsidie te verminderen met 8 ton. l°ej[et NBE stelt de Kamerleden voor jaarlijks 4000 gulden als pe riodieke gift of lijfrente over te maken, voor een periode van n&pnminste vijfjaar. Deze betaling is aftrekbaar voor de inkom stenbelasting. Als alle Kamerleden meedoen, ontvangt het NBE :n extra bijdrage van 600.000 gulden waarmee de toekomst- lannen nagenoeg gewaarborgd zijn. 'Onderscheiding voor Verhoeff jk. Ien haag Hij was de oprichter en promotor van de Leidse Or- ip celdagen, geeft sinds jaar en dag muzikale leiding aan het koor an de Leidse Hartebrugkerk en verzorgde met zijn koor Hag- cantare uit Den Haag het slotconcert van de Leidse Lakenfees- ;n. Dirigent René Verhoeff werd zaterdag voor zijn muzikale erdiensten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. lij ontving de koninklijke onderscheiding uit handen van de laagse burgemeester W.J. Deetman in de Gróte Kerk van Den aag. Met zijn betrokkenheid bij diverse Leidse koren en evene- ïenten was en is Verhoeff een drijvende kracht achter het mu- ikale leven in Leiden. 77f' f' lesley grieten Dameshoeden maken, een cur sus Vietnamees, beeldhouwen in speksteen of een gezamelijk bezoek aan een opera. Vrije tijd kan op veel manieren worden gebruikt aan de hand van het nieuwe jaarprogramma van K &0. De gids voor het seizoen 2000- 2001 bévat de culturele activiteiten van de vestigingen in Oegstgeest, Wassenaar, Lei den en Katwijk. In het K&O-programma staan enkele nieuwe cursussen zoals het 'Open Atelier', be- doeld voor meer of minder ge vorderde cursisten die onder begeleiding werken binnen een zelfgekozen thema. Ook crea- tievelingen die graag tekenen of schilderen, maar geen eigen atelier hebben, zijn welkom. Aanstaande academiestuden ten kunnen worden geholpen met het samenstellen van hun presentatiemap. De nieuwe module 'Theater Overdag' brengt jongeren vanaf zestien jaar de fijne kneepjes van dra ma bij. Andere nieuwe cursussen zijn 'Leren verhalen vertellen', 'bridge voor beginners' en 'De historie en de traditie van de Islam'. Tijdens de bijeenkom sten 'Interactief beleggen' en 'Succesvol beleggen' worden cursisten gewezen op de kan sen en valkuilen op de financi ële markten. De programma's van de Leidse Schouwburg en de Stadsgehoorzaal ontbreken niet in de K&O -gids. Leden van de Volksuniversiteit krijgen korting op toegangsbewijzen. Doordat de banden met de Streekmuziekschool verder zijn aangehaald, wordt eveneens korting gegeven op enkele mu- ziekcurcussen op de muziek school, andersom geldt de kor ting ook. Het programma van verschil lende theaters in Den Haag is ook weer opgenomen in de gids. K&O-leden kunnen zich voor voorstellingen inschrijven, soms inclusief busvervoer van en naar Leiden. Bij een aantal opera's worden de achtergron den in vier bijeenkomsten toe gelicht. Tijdens de serie zon dagse lunchconcerten in de K &0 Kapelzaal spelen jonge ge talenteerde musici. Ook het Japanjaar gaat niet aan K&O voorbij. Zo wordt er Japanse les gegeven op drie verschillende niveaus, is er een cursus penseeltechniek (sumié) en ikebana, de Japanse bloemschikkunst. In samen werking met de Hortus Botani cus wordt op 22 juni een lezing gehouden over de Japanse dichttechniek Haiku, op 27 au gustus is er in de botanische tuin een Japanse theeceremo nie. Het nieuwe programma is verkrijgbaar bij de K&O vesti gingen, gemeentehuizen, bi bliotheken en VW-kantoren in de hele Leidse regio. 'Toots' krijgt onderscheiding in Hoofddorp john oomkens Charlie Parker, dat was een zware kei in een vijver. De be bop, zoals die na de oorlog in sloeg gelijk een vliegtuigbom. Daarna had je wat rimpelingen, het water bewoog zo nu en dan. Miles, Ornette Coleman, Chick Corea misschien. „Ikzelf heb in de jazz maar een kleine rol ge speeld", zegt Toots Thielemans op de rijpe leeftijd van 78 jaar. Maar iedereen bemint de enige Belg, die echt wereldburger is. Zijn bluesharp is uit duizenden herkenbaar. Quincy Jones be schouwt hem zelfs als een van de beste muzikanten, die de twintigste eeuw heeft voortge bracht. Komend weekeinde wordt Toots onderscheiden tij dens Meerjazz in Hoofddorp. „Ge krijgt een microfoontje voor en een oorschelpje op en met behulp van de nieuwste technieken is het alsof je in de zelfde studio zit als Quincy Jo nes in Californië. Nochtans was ik gewoon in Wisseloord, in Hilversum. Quincy start de band en laat me de opnamen horen. Ondertussen klappen we de tijd vol. Ik ben immers de laatste die er aan te pas komt. En Quincy weet precies wat hij wil. Hier een beetje Toots en daar een beetje Toots. Ik ben het peper- en zoutvaatje van de jazz." Toots Thielemans maakt een strooiend handgebaar met rechts, schijnbaar achteloos, want het is z'n goeie hand. Hij veert op en neer, thuis op de bank in Waals Brabant. Joie de vivre, m'n vriend. Het leven is zo schoon. En ach, die onge makken die je onderweg tegen komt, die moet je accepteren. Zoals die onwillige linkerhand, die na vele jaren nog navibreert van een beroerte. Of het ge hoorapparaat dat het stereo beeld in zijn hoofd compleet houdt. In zijn vesting in Argentueil weet Toots Thielemans zich omringd door de instrumenten, die zijn leven in stemming brengen. Hier een Gibson gi taar. En daar de Rickenbacker die hij bespeelde in de band van George Shearing, die John Lennon ertoe bracht hetzelfde instrument aan te kopen. „Ge orge Shearing was voor eenvou dige jongens uit Liverpool een voorbeeld, een role-model, he? Een Engelsman die het gemaakt had in de wereld. En ik speelde gitaar in zijn band." En daar ligt een mondharmonica, een broodje, un petit pain, zoals dat is gaan heten in muzikantenjar gon. En daar nog een, nee, wer kelijk overal in het huis treft ge mondharpen aan, allemaal in andere toonsoorten, ,,'s Mor gens, na d'n eerste tas yoghurt moet ik spelen. Bijhouden, hè. Ik leer elke dag." Volgen meteen een observa tie en verhandeling over Stevie Wonder, de enige (andere) mu zikant die Toots serieus neemt als het op mondharp aankomt. „Ik weet, het is een andere we reld dan de jazz, maar ik ben zwart van binnen, gelijk hij. Vanaf het eerste moment dat ik Stevie op een broodje hoorde, wist ik: van hem kun je nog wat leren. Hij speelt een noot en pakt u, niet? Zijn liedjes zijn wonderschoon, pas op, hè? Er zijn nogal wat mensen die be weren dat zijn schoonste dagen achter hem liggen, maar wat zijn uw schoonste dagen? Wie weet nou wat er nog komt? Ik zelf denk daar nooit over na. Ik weet alleen dat ik nu beter speel dan voor tien jaar, dat ik de waarde van een enkele noot beter kan wegen dan toen." Voor Toots geldt de recla mespreuk van een Nederlandse bank: groot geworden door klein te blijven. Hij vertelt hoe hij vanaf 1947 de tering naar de nering moest zetten door in New York elk aanbod te accep- In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateuristische kunstbeoefening. 'Heilig vuur' volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Th. van der Hulst uit Voorhout. Afscheidsexpositie Van der Hulst in Vourhouts gemeentehuis n zijn huis zijn maar weinig schilderijen te zien, terwijl h. van der Hulst er toch heel gemaakt heeft. De meeste n verkocht, hangen bij fami- e of op de tentoonstelling die jiomenteel in het gemeente- uis van Voorhout te zien is. ]De opening van mijn exposi- e was prachtig," vertelt hij. Er waren wel honderd men- in, onder wie burgemeester 'e Ronde. Dit is de grootste t :ntoonstelling die ik ooit ge- ad heb, maar ook de laatste." an der Hulst is 87 en heeft :n punt achter zijn hobby ge it. „Het gevoel in mijn vinger- jppen is achteruitgegaan. Het hilderen gaat niet goed ïeer." der Hulst heeft altijd in oorhout gewoond en is er een ekendheid. Veel Voorhoute aren hebben iets van hem in de muur hangen. Hoeveel hilderijen hij gemaakt heeft peet hij niet. Erg veel, dat staat ast. Hij begon al op zijn tien- e. „Ik schilderde toen op rantenpapier, gewoon door al ie lettertjes heen. Ander pa- r ier was er niet. Later natuur- jk wel. Les heb ik nooit gehad, ehalve op school. Daar zei de i. Gat dii j] leraar tegen de andere leerlin gen dat ze maar bij mij moes ten kijken hoe het moest." „Mijn vader was bang dat ik kunstschilder wilde worden. Ik was zijn enige zoon. Ik moest het bedrijf voortzetten, de bol- lenkwekerij. Dat heb ik gedaan. Schilderen deed ik in de avonduren. Televisie was er nog niet. Ik werkte rustig ach ter de schildersezel, terwijl mijn vrouw naaiwerk zat te doen, de kinderen lagen in bed en we hadden er wel eens een hoorspel bij aanstaan. Nee, echt kunstschilder worden, dat was niet wat ik ambieerde. Ik heb het bollenvak met plezier gedaan. Het was precies goed zo." Van der Hulst was niet het type schilder dat je met een ezel, penselen en een palet door de velden ziet trekken. Hij zocht zijn voorbeelden liever in tijd schriften, boeken, tentoonstel lingen, musea of op ansicht kaarten. Zo'n afbeelding schil derde hij nauwkeurig na. Het waren vaak beroemde schilde rijen, van Steen of Van Gogh bijvoorbeeld, maar ook minder bekende. 'De vrolijke drinker', 'Jagersrust', 'De bloemengiet- migranten of op Bar Mitzwa's voor de joodse clan. Kon je 25 dollar verdienen, heel wat, des tijds. Dan speelde je feestmu ziek, een beetje in de stijl van de mensen. Het is de tijd ge weest, die me heeft gevormd. En met mij generaties van mu zikanten, die na Charlie Parker zijn opgekomen." Toots prijst zich gelukkig dat hij zijn grote held persoonlijk heeft leren kennen. Hij haalt op hoe hij in Stockholm in een club speelde en Bird zag bin nenkomen. „Snel zei ik tegen de blinde Zweedse pianist met wie ik daar optrad: kom, we doen iets van Parker, kon ik m'n arrangement laten horen. Jaren later leverde me dat een engagement op in zijn All Stars. Ik, Jean Baptiste, in een orkest met al die klassemensen. Miles Davis zat er ook in. Een scherpe meneer. Zei Miles over mij: He's a real Caucasian, ain't-héHij bedoelde dat ik toch wel erg wit was. Zei ik, och arme: I'm not from Caucasia, mister, I'm from Belgium. Iedereen in tranen van het lachen. Zegt Parker: Mi les, leave my boy alone." Thielemans zegt dat je je plaats moet kennen in het le ven. „Al die opgefokte rappers, die nu afreizen naar de States en tegen iedereen roepen: Mo therfucker! Ze weten niet wat ze doen. Quincy Jones kan tegen mij zeggen: He, motherfucker! Dat kan ik niet tegen hem zeg gen. Dat is zijn taal, niet de mij ne. Uit mijn mond klinkt het grof, niet als een compliment. Miles zei over mijn spel: He's a bitch, huh?" Weer veegt Toots de plooien in zijn wangen aan. Hij weigert te filosoferen over een leven zonder muziek. „Dat bestaat niet voor me. Ik speel nog steeds met de besten, met de jonge talenten, met mensen van het niveau van Kenny Wer- van de stad, de Blue Note, maai- dagsavonds gewoon op tijdens ner. Tien dagen niks doen en ik in de jaren vijftig trad ik zater- feestjes voor de Italiaanse im- ben zot." onze vaderlandse geschiedenis. Behalve Philips de tweede van Spanje en kroonprins Carlos figu reren ook de geuzen, Piet Hein en de zilvervloot en Tijl Uilenspiegel. Het stuk gaat over Philips de Tweede, bijgenaamd de Schone. Deze keizer heeft een geheim. Ondanks zijn bijnaam is hij kaal en draagt een pruik. Als zijn vrouw Eboli zwanger wordt, maakt dat hem zielsgelukkig om dat hij hoopt op een mooie troonopvolger. Maar als de kleine Carlos geboren wordt, lijkt het prinsje met zijn bochel meer op een dromedaris dan op een toekomstige keizer. Philips laat het kind daarom aan zijn eenzame lot over. In het stuk stelt Frank Groothof allerlei wereld se en geestelijke normen aan de kaak. Op een lichtvoetige manier drijft hij de spot met, om maar iets te noemen, uiterlijk vertoon, misbruik van macht en de middeleeuwse katholieke kerk met zijn biecht, rozenkruisen en weesgegroetjes. Mooi zijn daarbij uitspraken de aanwezige tegen stellingen benadrukken, zoals: „Wie de meeste macht heeft, staat soms machteloos." Enige minpuntje is dat sommige van deze pas sages een beetje lang worden uitgesponnen. Toch verstaat Frank Groothof een zeldzame kunst. Met telkens dezelfde basisingrediënten weet hij steeds iets moois op het podium neer te zetten. jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling: 'Don Carlos ende Uilenspiegel' door Frank Groothof en vijf musici. Muziek. Giuseppe Verdi. Gezien: 29/5, Leidse Schouwburg, Leiden. Frank Groothof heeft wel eens een stofzuiger na gedaan. Maar ook een wasmachine die tien mi nuten op 1700 toeren centrifugeerde. Dat ver klaart hij tijdens de introductie van zijn nieuwste opera 'Don Carlos ende Uilenspiegel'. En dat is ook de reden dat Groothof alles weet over schoonheid, zodat hij geknipt is voor de rol van Philips de Schone. Dit is een typisch staaltje van Groothofs logica. Net als in zijn succesvolle vorige operabewerkin gen van onder anderen Mozart (Don Giovanni), Bizet (Carmen) en Purcell (Koning Arthur) staat 'Don Carlos ende Uilenspiegel' bol van de gekke hersenkronkels. We zien volgens het inmiddels bekende recept talloze verkleedpartijen, veel zij- sprongtjes in het verhaal en knipogen naar het publiek. Deze keer heeft Groothof ook veel te genstellingen in zijn stuk verwerkt, zoals mooi te genover lelijk, innerlijk versus uiterlijk en na maak tegenover echt. 'Don Carlos' blijkt een eigenaardige mix van verschillende opera's van Verdi met verhalen uit Van der Hulst stopt na 77 jaar met schilderen. „Het gevoel in mijn vingertoppen is achteruitgegaan." foto henk bouwman ster' of 'Reintje de vos' heten ze. Maar ook koos Van der Hulst dorpsgezichten uit de buurt: de Bartholomeuskerk, de inmiddels afgebroken Bonte Koe, boerderij Rijnoord, zijn geboortehuis en dat van zijn vrouw, allemaal in Voorhout. „Ik fietste in de omgeving, maakte foto's en schilderde die na." „Prachtig", zegt mevrouw Van der Hulst. „Het huis uit mijn jeugd heeft hij zó nauwkeurig geschilderd, steentje voor steentje! Als hij iets naschilder de, verdeelde hij de afbeelding in vakken, zodat hij elk lijntje precies kon afmeten en na schilderen. Soms werkte hij met een kwast met maar drie haren." Van der Hulst toont een schil derij van de zee: woeste, don kere golven met scherpe kam men. „Dit heb ik nageschilderd van een schilderij van een pas toor. Die pastoor zei: 'Ik zie he lemaal geen verschil met het oorspronkelijke schilderij. Zelfs de wolken zijn precies hetzelf de.' Schilderen in de buiten lucht heb ik maar één keej ge daan, met een andere schilder uit het dorp, Verlind. Die zei van tevoren: 'Als je buiten schildert, heb je het nooit koud. Dan ga je helemaal in je werk op.' We zaten bij de boer derij van Remmerswaal in Sas- senheim. Het was een beetje koud. Mooi dat hij de eerste was die naar binnen wou!" Het laatste schilderij waar de Van der Hulst aan gewerkt heeft, staat - nog onvoltooid - in zijn werkkamer. Het is een gezicht op het huis aan de Ja- coba van Beièrenweg waar hij is opgegroeid en waar hij later het bollenbedrijf van zijn vader heeft voortgezet. Zijn zoon woont er nu, maar aan het fa miliebedrijf is een eind geko men. De grond is onteigend voor nieuwbouw. De kassen zijn weg. Maar het huis staat er nog. Daar heeft Van der Hulst voor het eerst het penseel op het papier gezet. Expositie 'Olieverfschilderijen van Th. van der Hulst', tot 16 juni in het gemeentehuis van Voorhout. Con tactadres: Voorhout Creatief, tel. 0252-214165. maarten baanders dans recensie maja landweer Desoxy Theatre met '98.4% DNA being human' Uitvoering: Teresa Blake, Daniel Witton. Dramaturgie/ regie: John Britton, Barry Laing. Gezien: in Den Haag (Theater aan het Spui). „Je komt niet van God, maar van Aap", legt de chimpansee de mens uit in een dialoog die zich afspeelt in de gedachten van een van de performers van '98.4% DNA being human'. „En als je in moeilijke tijden iemand wilt aanbidden, moet dat niet God zijn, maar ik." Van ééncel- lig organisme tot vis, tot reptiel, aap en uiteindelijk mens. De Australische groep Desoxy The atre leidt de toeschouwer in 70 minuten door de mysterieuze evolutiegeschiedenis van de mens, in duisternis waar leven opborrelt en waar vreemde ge luiden klinken met als doel de voortplanting. '98.4% DNA being human', (maar liefst 98,4 procent van ons DNA-materiaal is hetzelfde als dat van apen), is intelligent, poëtisch en humoristisch thea ter, waarin de vraag 'Wat is een mens?' centraal staat. Grote kracht van de voorstelling zijn de enorm sterke performers Te resa Blake en Daniel Witton die hun sterke en lenige acroba tisch getrainde lichamen als projectielen door de ruimte schieten en zo dierlijk en on menselijk bewegen, zelfs op muren lopen, dat het bijna angstaanjagend is. Daarnaast doen zij de teksten over de 'sa vannah' en de 'aquatic ape'- theorieën, die met behulp van microfoontjes en geluidseffec ten klinken als melodieuze poë zie. Witton blijkt bovendien een niet onverdienstelijk operazan ger, terwijl Blake cello speelt. Een pluspunt is ook hun ko mische talent, wat zorgt voor een goede balans met het zware onderwerp. Mooi laten Blake en Witton zien hoe de mens leert spreken, civiliseert en uit eindelijk wil uitstijgen boven de natuur. Die 1,6 procent die de mens met de aap verschilt in DNA-materiaal, blijkt een enorm verschil te maken. Uit eindelijk overwint de natuur de mens toch in de dood. Maar liefst drie dramaturgen hebben zich met deze voorstel ling bezig gehouden en dans, acrobatie, tekst, geprojecteerd: beeld, zang en muziek zijn in '98.4% DNA being human' dan ook mooi tot een geheel ge smeed. Vanaf 1996 werkt Desoxy al aan deze voorstelling en vanaf 1998 toert de groep door Europa, waarbij dit hun eerste bezoek aan Nederland is. Wat jammer dat zo weinigen getuige waren van deze ge slaagde combinatie van visueel en tekstueel theater met circus invloeden, waar in Australië volop mee wordt geëxperimen teerd. Daarmee hebben ze dan ook een stapje voor op de rest van de wereld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17