Racen op Rijndijk snc verleden tij< 'Je moet balans vinden tussen werk en gezi Eind aan Alphens jongerenproject Vlam sloeg over toen carbietlantaam in brand vloog Werkstraf voor verniele etalage van computerzak Asielzoekertjes dichten over Alphense hefbrug DINSDAG 30 MEI 2000 Bijeenkomst overname familiebedrijf alphen aan den run De Kamer van Koophandel houdt met het notariskantoor Struben en Wallast Accountants en Belastingad viseurs op donderdag 8 juni een bijeenkomst over de overname van een familiebedrijf. De bijeenkomst is in het regiokantoor van de Kamer van Koophandel. Aan de orde komen zaken als erfrecht, financiële, fiscale en juridische zaken, de waardebepa ling van de onderneming en de keuze van een rechtsvorm. De deelname kost 195 gulden per persoon. Elke tweede of volgende deelnemer van hetzelfde bedrijf betaalt 150 gulden. Voor infor matie en aanmelding: 071-5250500. Oldtimer scooters door de regio regio» Enige honderden bezitters van een oldtimer scooter of een dwergauto uit Nederland en landen eromheen rijden op zondag 11 juni door de Alphense regio. Ze zijn er op uitnodi ging van Heinkelclub De Kwakel. Ze maken die dag een tour tocht van ongeveer 150 kilometer die onder meer voert door Uithoorn, De Kwakel, Nieuwveen, Ter Aar, Aarlanderveen, Nieuwkoop, Zwammerdam, Reeuwijk, Driebruggen en de regio Vinkeveen. Belangstellenden kunnen de scooters bekijken op een controlepost tussen 10.15 en 12 uur op het terrein van de firma Vlasman, Steekterweg 27 in Alphen aan den Rijn. Bestelbus kantelt na botsing alphen aan den run Bij een aanrijding op de Alphense Burge meester Bruins Slotsingel zijn twee mensen gewond geraakt. Een 47-jarige man uit Woerden, die in een bestelbus reed op de Zonneweg, verleende gisteren op de kruising geen voorrang aan een 32-jarige Alphense automobilist. Door de botsing kantelde de bestelbus. De auto van de Alphenaar schoot door met de ge kantelde bestelbus vastgeketend in zijn achterkant en botste vervolgens tegen de wagen van een 56-jarige plaatsgenoot die uit de Diepenbrockweg kwam. De bestelbus begon onmiddellijk diesel te lekken en bij de personenauto van de 32-jarige Alphe naar kwam rook onder de kap vandaan. De brandweer was snel ter plekke. De 32-jarige Alphenaar en de man uit Woerden zijn beiden voor onderzoek naar het LUMC gebracht. Rommelmarkt in Hazerswoude hazerswoude-dorp Zaterdagochtend om 9 uur begint in Ha- zerswoude-Dorp een rommel- en antiekmarkt, waarvan de op brengst ten goede komt aan de opgeknapte hervormde kerk. Daarnaast zijn er op het Raadhuisplein allerelei spelletjes te doen, is er een grabbelton en zijn er kraampjes met eten en drinken. Als het slecht weer is, wijkt de organisatie uit naar de Avantihal aan de Sportparklaan. Wandeling langs Vergulde Wagen alphen aan den run Het Gilde staat bij zijn volgende stadswan deling uitgebreid stil bij gebouw De Vergulde Wagen. Tijdens de wandeling, die zaterdag om 10 uur begint bij het VW-kantoor aan de Wilhelminalaan 1, houdt de groep halt bij het pand van de historische vereniging. Daar is een tentoonstelling met een videopresentatie over Alphen aan den Rijn. Deelname aan de wandeling onder leiding van stadsgidsen kost 2,50 gulden (jon geren tot 16 jaar een gulden). Opgave: 0172-491607 (OSO) en 0172-495600 (VW). Herenhof in voetbalstemming alphen aan den run Het Alphense winkelcentrum Herenhof kleurt zaterdag 3 juni oranje. Een week voor het begin van Euro 2000 proberen het muziekgezelschap De Orkestbak en twee vrouwen die verrassingen uitdelen het winkelende publiek van 12-16 uur in voetbalstemming te brengen. Dijkstal spreekt in Alphen alphen aan den run» WD-fractievoorzitter Hans Dijkstal spreekt morgenavond om 21 uur in Avifauna in Alphen aan den Rijn over de actuele politiek. Hij is er op uitnodiging van de WD-ka- mercentrale die de jaarvergadering houdt. Tijdens het eerste deel van de vergadering wordt vice-voorzitter Vorenkamp-van de Westeringh benoemd tot voorzitter. De oud-wethouder van Rijnwoude volgt lohan Hommes uit Leiden op. De kamercen trale Leiden bestrijkt de Leidse, Alphense en Goudse regio en de Duin- en Bollenstreek en vormt de laag tussen het landelijke hoofdbestuur en de locale besturen. De jaarvergadering begint om 20 uur. Slotoefening Alphense brandweer alphen aan den run» De Alphense brandweer sluit vanavond (vanaf 19.30 uur) het seizoen af met een grote oefening. Op het terrein van de firma Biesterveld aan de Eikenlaan (ingang via Industrieweg) komen zeventig personen, twaalf voertuigen, twee ambulances en een takelwagen in actie. Behalve de Al phense brandweer leveren ook Biesterveld, de ambulancedienst Rijn en Venen een bijdrage. annette lameuer Het Jongeren Preventie Project 12+ stopt met ingang van 1 juli 2000. De toezichthoudende re giegroep met afgevaardigen uit de provincie, gemeente, politie en welzijnsinstanties besloot dit tot teleurstelling van de mede werkers. Ze hebben een brand brief gestuurd naar de fracties van de Alphense gemeenteraad waarin ze hun bezorgdheid ui ten over de opheffing van het project om probleemkinderen van twaalf jaar te begeleiden. De medewerkers zijn bang dat een grote groep moeilijk bereik bare jongeren met hun proble men in de kou komt te staan. Medio 1997 besloot de pro vincie het jongerenpreventie- project beleidsmatig en financi eel te steunen. Zuid-Holland legde vier ton opzij voor het project. Ook de gemeente Al phen droeg bij. De provincie beloofde in juli 1998 het project als het zou aanslaan onder te brengen bij een welzijnsinstan- tie. De woordvoerster van de provincie reageert verrast op de stopzetting van het project. „We zijn juist druk bezig om het project onder te brengen bij Stichting Jeugdzorg. Wij laten het niet vallen. Wel krijgt'het project een iets andere vorm. Waar mogelijk draaien de me dewerkers mee in de nieuwe opzet." De provincie is tevre den over de speciale werkme thode. „Wel is uit de cijfers ge bleken dat de jeugdproblema tiek meevalt in Alphen. We ver wachtten 70 tot 80 jongeren op jaarbasis, uiteindelijk is dat nu rond de honderd in twee jaar." Volgens de zegsvrouw van de provincie is van meet af aan duidelijk geweest dat het om een proefproject ging. Het JPP 12+ is een op Amster damse leest geschoeide metho de om probleemjongeren die door andere instanties moeilijk te bereiken zijn direct te bena deren. Een teamwerker gaat mee met de jeugdigen naar hun werk, scholing en vrijetijdsbe steding om te kijken waar de knelpunten zitten. De afgelo pen twee jaar zijn vanuit het maatschappelijk werk, politie en de scholen zo'n 160 hulp- aanvragen doorverwezen naar het JPP12+. Volgens het jongerenteam hebben de meeste instanties een wachttijd van een paar maanden. Jongeren met pro blemen verliezen hun motivatie als ze zo lang op een wachtlijst staan, aldus het team. Uit de bespreking van de commissie vergadering van 2 februari blijkt dat het project ook op een bre de politieke waardering kon re kenen. Van de jongeren die via de politie zijn aangemeld, door loopt driekwart het begelei dingprogramma met succes. „Wij benaderen de jongeren in een omgeving waar zij zich thuis voelen. Dat kan thuis zijn of in de kroeg. Door een open gesprek, waarin we kijken wat de mogelijkheden zijn om een jongere weer op het spoor te krijgen." Burgemeester Schoof van Al phen, die de regiegroep voorzit, was vanmorgen niet bereikbaar voor een reactie. De Rijndijk tussen Alphen aan den Rijn en Zoeterwi wordt eerder dan verwacht verkeersluw. Tot oplucl van de gemeente Rijnwoude begint rijkswaterstaat volgend jaar al met de werkzaamheden. Vorig jaar s rijkswaterstaat Rijnwoude nog teleur door de verkb; remmende maatregelen vanwege gebrek aan perscjö zeker tot 2002 uit te stellen. |n hazerswoude-runduk marieta kroft het beter is om aan de Zpe^ woudse kant te beginnen. Vooruitlopend op de aanpak van de Rijndijk o rijkswaterstaat enkele tu oi foto henk bouwman Teunis de Jong omhelst zijn vrouw Prijna op de viering van hun zestigjarige bruiloft. Echtpaar De Jong-van Egrnond zestig jaar getrouwd alphen aan den run Hun trouwdag in Den Haag herinnert Prij na de Jong-van Egrnond zich nog goed. Het was oorlog. Buiten werd er geschoten. Bin nen zaten ze met nog veertig paartjes die elkaar het jawoord gaven. „Ik was de enige met een lange jurk." Gisteren was het zes tig jaar geleden dat Teunis de Jong (87) en Prijna van Egrnond (83) in het huwelijk tra den. Burgemeester Schoof kwam op be zoek. „Nu weet ik eindelijk eens hoe die man eruit ziet." En gisteravond vierden ze elders in Alphen feest. Ook al laat de gezondheid enigszins te wensen over, het echtpaar De Jong kan zichzelf nog goed redden. „We wonen in een aanleunwoning in de Wielewaal. We kunnen t.afeltje-dek-je krijgen, maar daar pas ik voor. Ik eet liever mijn eigen prak- kie", zegt Prijna. Mevrouw de Jong heeft een groot deel van haar jeugd in Alphen doorgebracht. Vaak dreef ze op een autoband in de Oude Rijn. Heel actief was ze bij de gymnastiek vereniging DOS. Ze leerde haar man ken nen toen ze stiekem een keer ging dansen. „Hij bood na afloop aan om mijn carbiet lantaam van mijn fiets aan te steken. Toen vloog er een boom in brand en was een mevrouw vreselijk boos op ons." Tegelij kertijd sloeg de vlam ook bij de twee jonge mensen over. Na hun trouwen vestigden ze zich in Den Haag, waar meneer De Jong bij de postcheque- en girodienst werkte. Het echtpaar heeft twee kinderen, zes kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Sommigen van hen wonen in Malta waar ze een hotelbedrijf hebben. „Ze verdienen een goede boterham", zegt Prijna de Jong trots. „Wij zijn geen mensen om steun te trekken." Wethouder Geenjaar is blij dat rijkswaterstaat zijn prognose bijstelt. „Nu na de openstelling maatregelen om het verken van rijksweg 11 er bijna geen al af te remmen. In de tv is verkeer meer over de Rijndijk helft van juni komen er rijdt, wordt er erg hard gereden, werpige middengeleiders 1 Hoe eerder rijkswaterstaat bebouwde-komgrenzen maatregelen neemt, hoe liever Hazerswoude-Rijndijk en ons dat is." nendijk. Ter hoogte van d4i_ Volgens Geenjaar zag rijkswa- narduskerk in Groenere terstaat toch kans om vast te houden aan de eerdere af spraak om medio 2001 te be ginnen door een 'andere ma nier van bestekken schrijven en aanbesteden'. De rijksdienst 50.000 gulden, komen votp legt voor 18 miljoen gulden aan kening van rijkswaterstaat, rotondes, plateaus en wegver- Verder voert de politie smallingen aan. Bovendien geld snelheidscontroles i wordt de weg smaller en gaat zijn de stoplichten zo afgi^s de maximumsnelheid omlaag, dat het licht op rood staa In principe begint de aannemer lang er geen auto's wat e) aan de Alphense kant. Maar Enkele maanden geleden[a volgens Geenjaar zou het best testeerden dertig bewoner ei kunnen dat tijdens het schrij- tegen de hoge snelheden ijr ven van de bestekken blijkt dat Rijndijk. ol komt een korte middengel Het verkeer ondervindt h van de plaatsing van deze ders, maar tweerichtingsvt blijft mogelijk. De kosten, alphen aan den run' Elf leerlingen uit het Alphense asielzoekerscentrum Getaneh Tessema weten sinds gisteren beter in wat voor gebied zij wo nen. Ter voorbereiding op de Zuid-Hollandse waterdagen maakten zij een boottocht langs de hefbruggen van Alphen aan den Rijn en Boskoop. Na de tocht gaan zij 'Bruggedichten' maken die vanaf de Waterda- gen op 7, 8 en 9 juli tot eind ok- sisschool De Vlinder is om hen tober de bruggen in grote let- bewust te maken van de rol van ters opsieren. het water in hun omgeving. De Het doel van het poëziepro- indrukken die zij gisteren opde- ject voor de leerlingen van ba- den, zetten zij vervolgens op school om in Nederlandstalige gedichten. Ook in bredere zin is dat de opzet van de Waterda gen, die de aandacht moeten vestigen van de rol van het wa ter op een groot publiek. De provinciale Waterdagen maken deel uit van het project 'De kunst van scheppend wa ter', een initiatief van de pro vincie dat van april tot en met oktober loopt. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Voor het vernielen van een win keletalage krijgt een 32-jarige Haarlemmer een werkstraf van tachtig uur. De politierechter veroordeelde hem gisteren, omdat hij in maart 1998 met zijn motor een computerwinkel aan het Thorbeckeplein in Al phen binnenreed. De Haarlem mer deed dat uit frustratie over de afhandeling van zijn klacht. De officier van justitie eiste twee maanden celstraf. De verdachtej legde de ter uit hoe hij tot zijn acti gekomen. Hij was al wan omdat zijn net aangesc software maar niet wilde ken. Toen hij er vervolgen naar de winkel terugging, het personeel hem naai, idee niet serieus. Ze wezeif uiteindelijk zelfs de deur. op ontstak de man in woe reed met zijn motor op de) kei in. De klap kalmeerde overigens onmiddellijk, wachtte daarna rustig op celi litie. Leidinggevende politievrouwen in deeltijd nemen uitdaging aan roelofarendsveen saskia stoelinga Voor beiden zijn de jaren van studie pittig geweest. Toch heb ben Cobi van der Wiel en Meta Kruit geen dag spijt van de be slissing om samen een leiding gevende functie te aanvaarden op de post Alkemade-Ja- cobswoude. Zij voelen zich voorvechters van het eerste uur en denken (weten) dat ze kri tisch worden gevolgd. Als er daardoor meer vrouwen door breken bij de politie Hollands Midden vinden ze dat de grote winst. Een gesprek met de twee in deeltijd werkende inspec teurs van district 3, Rijn en Braassem. Politiebureau: Roe- lofarendsveen. „Ik werk in deeltijd. Ik ben hoofdagent.Verder zit er niets in. Jammer als je zo denkt." Co- bi van der Wiel (42) is daar dui delijk in. „Je moet leren durven zeggen wat je wil, hoeveel je wilt werken en wat de mogelijk heden zijn." Meta Kruit (37) vult aan: „Verder moet je het inventief met je gezin oplossen, veel regelen, veel privé-netwer- ken en een vaste opppas heb ben." Als je deze opmerkingen ter harte neemt, kun je als vrouw dus carrière maken bij de poli tie? De dames verslikken zich bijna in hun koffie. „Dit zijn slechts de randvoorwaarden." Om lijn in het verhaal te krijgen gaan we terug naar de beginja ren. Voor alle duidelijkheid: drie jaar geleden wisten de twee politievrouwen niet van eikaars bestaan. Van der Wiel is getrouwd heeft twee kinderen (4 en 11 jaar), woont in Lisse. Deed vwo, werd uitgeloot voor Neder lands, en ging vervolgens naar de politieschool in Apeldoorn (1978). Daarna aan het werk en bleef al die jaren bij de politie, om precies te zijn, de rijkspoli tie in Den Haag. Specialiseerde zich in het straatwerk. „Ik ben nooit ergens blijven hangen. Verandering is een proces waar je in groeit. Je neemt telkens een beslissing en daar ga je voor." Ze werd de eerste vrou welijke politiecoördinator in deeltijd. Kruit woont in Alphen, is ge- Cobi van der Wiel (links) en Meta Kruit zijn samen uitvoerend teamchef - in deeltijd - bij de politie Hollands Midden. „De meeste voldoening hebben we als al die gasten lekker aan het werk zijn geweest." foto mark lamers trouwd en heeft ook twee kin deren (10 en 7 jaar), deed havo, meldde zich toch eerst aan voor het Cios, werd uitgeloot en koos toen voor de politieschool in Leusden. Zij vertrok naar de gemeentêpolitie in Alphen en specialiseerde zich in het re cherchewerk. „Je eigen grenzen kennen in dit vak, dat is belang rijk." Zij werd de eerste recher cheur in deeltijd. Toen de kinderen kwamen, zijn ze alle twee in deeltijd gaan werken. Opmerkelijk in die tijd, omdat de meeste agentes het besluit namen te stoppen met werken. „Het was inderdaad grensverleggend om je als part timer te presenteren, maar aan de andere kant was het ook uit dagend om te bewijzen dat deeltijd kon." Op het moment dat er in 1993 bij de politie werd gereor ganiseerd, dat er regiokorpsen ontstonden en Hollands Mid den werd gepresenteerd met acht districten, roken de dames hun kans. „Je kreeg een andere structuur. Het werkterrein was veel groter geworden. De kan sen om iets anders te doen dus ook. Bij Hollands Midden kreeg je zelfs een loopbaantraject. Je kon daarop solliciteren." Beide deeltijders besloten onafhanke lijk van elkaar die kans te pak ken. En wat gebeurde er, ze werden aangenomen. Ze mochten gedurende twee jaar het Management Development Traject volgen oftwel een oplei ding tot leidinggevende. Dat betekende in praktijk stages lo pen, studeren in de avonduren, examens halen en veel ervaring opdoen binnen de verschillen de onderdelen. Een bizarre, drukke tijd brak aan. „We noemden onszelf voor de grap: deeltijder met ge zin in opleiding. Zo' n investe ring in een studie vraagt na tuurlijk offers. De kunst is om het inventief met je gezin op te lossen en eenbalns te vinden tussen werk en gezin. Het is heel belangrijk dat je steun krijgt van het thuisfront. Dat moet je goed onder controle hebben. Je kunt op het punt staan om naar huis te gaan en dan wordt net de bank overval len. Je zult dan al je netwerken moeten inschakelen om het ge zin draaiende te houden. Wij zijn de eerste generatie vrou wen bij de politie die het pad op deze manier bewandelt. Sommige collega's zijn daar over nog steeds sceptisch, an deren worden steeds enthousi aster." Tijdens hun Management Development Traject kwamen de beide vrouwen er steeds meer achter dat één baan sa men de oplossing bood voor al hun ambities en organisatori sche problemen. En dat lukte. Per 1 december 1999 werden ze als duo benoemd op de functie van uitvoerend teamchef Ja- cobswoude/Alkemade. Voor de eerste keer in de geschiedenis van Hollands Midden. „De teamchef Henk van der Veek moest in het begin wennen aan de duobaan, net zoals wij zelf overigens. We zijn blanco be gonnen. Na de eerste maand hadden we veel te veel over uren gemaakt. Inmiddels heb ben we de balans gevonden. Op een gegeven moment komt dat gevoel van een eigen pij opgenomen worden in team. De meeste voldol hebben we nu als al die d lekker aan het werk zijl weest. Als chef hoor je maar je moet ook alles sij ren. In deze streek hebbij veel te maken met ernstig* rijdingen op provinciale v* feesten met veel alcoh dorpskernen, drugsprobl en geweldszaken." De driehoofdige leiding een team van 23 mensen zich, verdeeld over de gei te Alkemade en Jacobsw Ze zijn alle drie van e werkzaamheden op de hi „In onze duobaan zorge ervoor dat we bij toerbeu langrijke besprekingen 1 nen. Verder regelen we onderling van avonddien weekenddienst. We durvi hardop te zeggen dat we s efficiënter werken dan ee timer' Er volgt een uiteenzettir Kruit voor alle deeltijdei samen iets willen. „Zoel naar iemand met dezelfde n en of instelling. Een mi: sc het beste. Wij hebben jh. een andere achtergrond. Cat iets korter van stof en diiÜn Is veel meer een doene roept af en toe tegen mij10 op, neem een besluit, deui; moet klaar." Open doelDf Van der Wiel. „Inderdaad e 1 is meer een denker. Zij 2 Er en toe tegen mij dat mïn misschien iets anders pre,e ren. De een is operat;ni slagvaardiger en de ander vuldiger. We geven elkaa ar1 stant feedback. Eigenlijken den we steeds allroundeet- kennis en qua mens. zijn we verder heel leuk ech dig en bovenstaande kaile< schetsen liggen natuurlijk genuanceerder." oc Waar ligt de toekomst ek dit moment zijn we daaiar' maal niet mee bezig. Waan voordoet, doet zich voorih: nen de huidige politie l'ee geen plannen maken. Rias1 nisaties volgen elkaar ofe- gen wij ook niet wakke Sinds het samengaan vije korpsen is het leven dy)ei scher geworden. En dat |k ons gelukkig." eh fo

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16